No. 149 Woensdag 26 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland eerste blad. Headrikse Ce's Bank H.ï. Boes STER-TABAK Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Koninklijke Olie. uitgifte a 9© Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een pijp, waaruit geenSter- tabalc wordt gerookt, is als een miskende kameraad. Uw vriend wilt ge het beste teven, doe ook zoo met Jw pijp, stop ze met En Uw pijp zal een vriend blijken te zijn, die weinig van U gt, maar U veel genot schenkt. 4 °/0 dollar Obligatie» Inschrijvingen worden tot a.s. Donderdag 27 Maart gaarne aan genomen door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELREN WEEKDAS. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franso par peat, f 3. Lcssa nummers 10.53 Prijs dor Advertentlën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ot Bl] abonnement belangrijke korting. De Vlootconferentie. Naar verluidt heeft MacDonald gisteren op de bijeenkomst der delegatieleiders zijn wil te kennen gegeven om, indien het, menschelijk gesproken, mogelijk is, tot een verdrag der vijf mogendheden te ko men. Hij drong aan op de noodzakelijk heid om de pogingen te verdubbelen. De eerste gedelegeerden ter vlootconfe rentie hebben gisteravond een bijeen komst gehouden in het paleis van St.- James. Aan het slot is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd dat de staat van werken overzien was en dal men overeengekomen was volgende week een plenaire zitting te houden. De hoof den der delegaties zullen morgen opnieuw bijeenkomen Ondertusschen duren de besprekingen voort over de Engelsche en Fransche vlootprogramma's en cijfers, en er wor den nog steeds pogingen gedaan om uit de Fransch-Italiaansche impasse te ge raken. Men verwacht veel van de terug komst van Briand. Men bevestigt, dat in het gesprek tus- schen Grandi en MacDonald de kwestie van een verdaging van de conferentie voor zes maanden aan de orde gesteld is, maar, ofschoon het denkbeeld de moei te waard zou zijn om in zekere gevallen overwogen te worden, is het voor het oogenblik van de baan. Rumoer in den Poolschen Landdag. De huishoudelijke commissie van den Poolschen Landdag heeft tegen den wil van het regeeringsblok een zitting ge houden. Het regeeringsblok staat namelijk op het standpunt, dat de Landdag uitge schakeld dient te worden voor den duur van de kabinetscrisis. De voorzitter van de commissie, die lid is van het regee ringsblok, was niet verschenen. Nadat de zitting reeds was begonnen, verschenen een aantal afgevaardigden van het re geeringsblok in de zaal om de beraad slagingen der commissie te verijdelen. Het ging er buitengewoon rumoerig toe. Stoelen en tafels werden verbrijzeld. Toen een afgevaardigde, die als voorzitter fun geerde, een oogenblik opstond, zette een afgevaardigde van het regeeringsblok zich op zijn stoel. Hij weigerde de plaats te verlaten, zoodat de voorzitter de zitting staande moest leiden. Daar het rumoer van dien aard was, dat geen der sprekers kon worden verstaan, besloot de voorzit ter de verschillende voorstellen op een bord te schrijven. De afgevaardigden van de regeeringspartijen wierpen het bord daarop de zaal in. De toestand in Spanje. Volgens een bericht uit Madrid heeft tem' huize van Yanguas, den vroegeren voorzitter van de nationale vergadering, een bespreking plaats gehad van de ^vroe gere ministers der dictatuur, waarbij ook de zonen van Primo de Rivera, bene vens de leider van de patriotische liga tegenwoordig waren. In deze bijeenkomst is besloten tot Stichting van een constitutioneel-monar- chistische partij. Een manifest met het programma der nieuwe partij zal binnenkort worden ge publiceerd. Da Transatlantische Zeppelindienst. Dr Eckener bericht uit New-York, dat 'hij de contracten voor de inrichting van een transatlantischen dienst voor het ver voer van post en passagiers per lucht schip heeft afgesloten. Er zal in den staat Delaware een Zep pelin transportmaatschappij worden opgericht, waaraan de Zeppelinmaat schappij te Friedrichshafen, de National City Company, de Goodyear Zeppelin Cy., de Carbide Carbon Cy., een on- derhoorige maatschappij van de Union Cy., en de United Aircraft Cy., de groot ste luchtvaartonderneming der Vereenigde Staten, deelnemen. Dr Eckener acht de deelneming van de United Aircraft Cy, van de grootste beteekenis, aangezien deze maatschappij als de grootste concurrent moest worden beschouwd en deze thans aan de nieuwe onderneming 'deelneemt. Dr Eckener verwacht, dat de voorbe reidende werkzaamheden tegen het einde van dit jaar gereed zullen zijn. Dit jaar zullen alle mogelijkheden nauwkeurig worden bestudeerd. De dienst zal dan het volgende jaar geopend worden. De luchtschepen voor den nieuwen dienst worden in de Vereenigde Staten en in Duitschland gebouwd. De Regeerlngscrisis in Polen. De kabinetsformateur, Szymanski, ver klaarde tegenover een vertegenwoordiger van de pers, dat maarschalk Pilsudski hem, voor zijn deelneming aan het kabi net, 4 voorwaarden had gesteld: 1. de afgevaardigden en de Sejmpartijen mogen zich met de persoonlijke aangelegenheden der regeering of de zaken der regeering niet bemoeien. 2. de afgevaardigden en de partijen mogen zich niet bemoeien met de aangelegenheden, die in verband staan met de reeds aangenomen begroo ting; 3. zij moeten bij de afhandeling der begrooting art. 6 schrappen (dit artikel stelt de voorwaarden vast, waaronder de regeering gerechtigd is, supplementaire credieten op te nemen buiten de begroo ting; 4. de Sejm zal ten minste geduren de 6 maanden niet bijeengeroepen worden. Het teveel aan vrouwen. Het overschot aan vrouwen in de lan den van Europa is niet pas na den oor log ontstaan, maar had reeds bij het be gin der 20e eeuw in de meeste landen een aanmerkelijken omvang. In de landen welke aan den oorlog hadden deelgeno men, steeg het de laatste 25 jaar zeer; in de overige staten echter is het aan het afnemen. In Denemarken kwamen in 1900 op 1000 mannen nog 1000 vrouwen voor, in 1925 nog maar 1051. Ook in Zweden daalde het vrouwenoverschot; het ging van 1050 op 1037 terug. Nog grooter is de daling in Noorwegen, waar 25 jaar geleden op 1000 mannen 1095 vrouwen waren tegen in 1925 nog maar 1054. Ne derland had al voor den oorlog een be trekkelijk gering overschot; het bedroeg 1017 en is nu tot 1013 gedaald. In de landen, welke aan den oorlog hebben deel genomen, is de verhouding aldus: Rus land stijging van 1025 op 1110; Duitsch land stijging van 1029 op 1067; Frankrijk zelfs stijging van 1022 op 1J10. In Servië, waar vóór den oorlog de mannen de sterkste partij waren (er waren op 1000 mannen slechts 936 vrouwen) is nu een sterk overschot van vrouwen, n.I. 1030. Eenzelfde verschijnsel heeft de oorlog in Bulgarije verwekt; daar waren in 1900 950 vrouwen op 1000 mannen en is nu al een klein overschot. Griekenland had in 1900 op 1000 mannen slechts 920 vrou wen, nu 1013. In Groot-Brittannië is het overschot aan vrouwen toegenomen van 1067 op 1094, in België van 1017 op 1033. De Ver. Staten intusschen hebben nog immer een overschot aan mannen; daar zijn 961 vrouwen op 1000 mannen. Korte Berichten. De Rijksdag beeft de voorstellen tot verhooging van de lamdbouwtarieven en het invoeren van een maismonopolie aan vaard. Uit de cijfers gepubliceerd door de Engelsche schatkist zeven dagen voor het einde van het finaneieele jaar, blijkt dat er een tekort is van meer dan 24 mil- lioen in vergelijking met een overschot van 9.481.195 op denzelfden datum ver leden jaar. In den gemeenteraad van_ München kwam bet Dinsdag tot een heftig tumult. De nationaal-sociailisten bestormden tij dens een rede van een communist, die bet nationaal-socialisme beschuldigde van igeorganiseerden arbeidersmoord, de ban ken der communisten. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij zoowel nationaal-so- cialisten als communisten gewond wer den. Eerst na geruimen tijd gelukte biet de vechtenden te scheiden en de orde te herstellen. Do lucht verbinding met IndlB. Reuter seint uit bet Lagerhuis te Lon den aan het „Hdbl.", dat in den loop der debatten Kenworthy (Labour), die de internationale vrijheid van de lucht evenals die der zeeën bepleitte, vroeg of bet wel verstandig is geweest om zonder zeer grondige redenen het vliegen van Nederlandsche vliegtuigen over Br.- Indisohen bodem belemmeringen in den weg te leggen. Want, zeide spr., als de vliegdienst op Australië gereed is om in werking te worden gesteld, zullen we naar de Nederlanders moeten gaan om hen het gebruik van hun vliegvelden en -stations in het oosten te vragen. De minister voor de luchtvaart ant woordde, dat er terzake veel misver stand is geweest. Het verzoek van de Kon. Luchtvaart Mij. om vergunning tot het instellen van geregelde diensten op Lndië word geweigerd, maar bet bezwaar dat het praematuur zou zijn de lucht vaartterreinen in lndië te gebrniken met het oog op gevaar, geldt zoowel voor de Britten als de Nederlanders. Wel stond bet laatstgenoemden vrij te zeggen, dat zij het risico wilden nemen, maar de Brilsche regeering zou verantwoordelijk worden gesteld als er iets gebeurde. Geen voorkeur werd uitgeoefend ten nadeele van Nederland, onze verhoudingen met de Nederlanders waren uitstekend en de tijd zal alle moeilijkheden, die er be staan, tot een oplossing brengen. Wat betreft den genoemden dienst op Singa pore en Australië, sprak de minister ovet de moeilijkheden wat betreft de orga nisatie langs de kust van Burma en voorla zeide hij, dat alles er op wijst, dat er een bevredigende regeling met de Australische regeering bereikt zal wor den. De spoorweg-vrachttarieven. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een telegram van het bestuur der Rot- terdamsche Vereaniging van Fruit- en Groenten-exporteurs, houdende verzoek om de medewerking der Kamer, in het belang van den uitvoer van Nederland sche land- en tuinbouwproducten, tot on middellijke verlaging van de spoorweg- vrachttarieven op de Nederlandsche tra jecten. De Curagaosche commissie van onderzoek. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in do Orde van den Nedarlandschian Leeuw do heer A. Hoorweg, gepension- neerd Ned.-Ind. hoofdambtenaar, 1.1. hoofd van de alg. politie in Ned.-Indië; is toegekend de titulajre rang van ge- neraal-majoor aan den gepensionneerden kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië den heer A. H. Bennewitz, beiden lid der commissie van onder zoek naar het optreden van. de militaire en politioneel© autoriteiten op Curasao, tijdens den op- 8 Juni 1929 plaats gehad hebbenden overval. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 24 Maart is, met ingang van 7 April, benoemd tot bur gemeester 'der gemeente Oldemarkt M. Kuipers, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Diepenveen. Burgemeester Oud-Vossemeer. Tot burgemeester van Oud-Vossemeer is benoemd de, heer J. G. Hamer. Naar wij vernemen is de heer Hamer ongeveer 33 jaar oud. Hij was voorheen werkzaam aan den Raad van Arbeid te Gces en vervolgens aan de Secretarieën te Staphorst, Veenendaal en Linschoten, waar hij zich practisch in de gemeente administratie bekwaamde. Hij is thans tijdelijk werkzaam als secretaris-ontvan ger te Oudenrijn (U.) De nieuwbenoemde burgemeester die te Linschoten leider van den Bij.z. Vrijw. Landstorm was behoort tot de Ned. Hetrv. Kerk en' is lid van de A.R.' partij. Schoonmaak. Electrolux stof zuigers en parketboenders (ook te huren) J. M Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Botsing tusschen tram en auto. Toen gisterenavond een tram van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij de gemeente Axel binnenreed, werd zij aangereden door een uit een zijstraat komende auto. De botsing was hevig. De 3 inzittenden, de chauffeur en twee passagiers van de auto, kwamen er met lichte verwondingen af. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de locomotief aan de voorzijde eenige schade opliep. Middelbur. Eendubbeljubileum. Gisteren is een dubbel feest gevierd door de leden van de Vereen, van Geref. On derwijs, alhier. Het was namelijk 70 jaar geleden, dat de school in de Gravenstraat werd opgericht. Na 35 jaar beheerd te zijn door den Kerkeraad der Chr. Afge-' scheiden Gemeente, kwam zij onder het. bestuur der Vereeniging voor Geref. On derwijs, die dus ook een kroonjaar vier de en die thans ook de L. O. en de U. L. O.-school op de Heerengracht be stuurt. Nadat de kinderen der drie scholen des morgens onthaald waren, werd voor hen des middags een filmvoorstelling ge geven in het Schuttershof, waarbij de kleuters volop genoten. Hen wacht nu nog als blijvende herinnering een foto van hun klasse. Des avonds was de groote zaal gevuld met leden der vereeniging en met hen, die kinderen op de school hebben. Nadat de voorzitter, de heer Dr J. Hui- zinga, met een kort woord de bijeenkomst geopend had, was het woord aan den secretaris, den heer A. D. Littooy, die in een pakkende rede een historisch over zicht gaf van de lotgevallen van de school en de vereeniging. Met groote belangstel ling werd deze keurige uiteenzetting waarvan de spreker gezorgd had dat zij niet te droog werd, aangehoord. In de nu volgende pauze werd den aanwezigen een kop thee met een gebakje aangebo den en waren zij in de gelegenheid een kijkje te nemen bij het geëtaleerde werk der leerlingen van enkele klassen. Na de pauze is ook voor de ouderen de film „Eeuwige stilte", die de kinde ren des middags hadden gezien, afge draaid. Goes. Gisterenavond ongeveer fcwart over zes is de heer J. Koert, wonend© op de hofstede Weltevreden te Wolf aarts dijk! op den 'sHeer Hendrikskinderendij-k met zijn motorfiets geslipt en tegen een telefoonpaal gebotst. Hij werd met een bloedende hoofdwond© en in bewusteloo- zemi toestand opgenomen en per zieken auto naar het Gasthuis vervoerd. Nader vernemen wij, dat het bewust zijn hedennacht is teruggekeerd en dat er geen oogenblikkelijk levensgevaar bet- staat. Kapelle. Dinsdag 1 April a.s. hoopt dhr G. van Speijk den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst ktwajm bij de Ned. Spoorwegen. Wemeldinge. Gisteravond had in de openbare school alhier de eindles plaats van een landl ~boekhoudcursus, welke door 14 leerlingen gedurende dezen cur sus was bezocht. Na- afloop werden cte Binnenland. Interpellatie-V. d. Heuvel in de Tweede Kamer over den toestand in den land bouw. Da Groote Kerk'te Goes weer in gebruik genomen. Overleden de heer J. L. Richel, bur gemeester van Rorsselen. De luchtverbinding met lndië. Buitenland. Transatlantische Zeppelin-diensten? De kabinetscrisis in Pol-en. Rumoer in den Poolschen Landdag. cursisten.' toegesproken door den 2-eeraar J. Mesiu en tien burgemeester. Bij' monde van G. Schouwenaar werd den leider vaA den cursus dhr U. de Koeyar dank ge bracht voor de gegeven lessen, terwijl Adx. Bruiaooge nog een souvenir aan bood. f N-. en St. Joosland, Maandag verga derde- de Gemeenteraad. Atwezig wegens ongesteldheid ,dhr Vogelaar, ingekomen is net jaarverslag der Geizondiieiuscom- missie over 1929; bericht van (ie f.Z. E.M., dat de prijs van bet ©metrisch licht vpor 1939 is bepaald op 45 cent per K.W.U. ©n dat d© kostein v§m den aanleg der electrische leiding voor da straatverlichting bedragen, f V30. Aanga zien dit bedrag aaamerkeiyk hooger is dan de opgegeven raming dier kosten is nadere toelichting verzocht, doch nog niet ontvangen. Verder een regeling der jaarwedden en emolumenten voor de gemeente-veld wachters in Zeeland; het jaarverslag der Vereeniging Wederzijdsch Belang te Mid delburg over 1929 (uitvoering Lamdarbei- derswet); het jaarverslag over 1929 der commissie tot wering van schoolverzuim; idem der warkloosheidscommissie; dat het straatwerk voor 1930 is gegund aan dhr L. G. J. v. d. Ven. voor 38 cent per viark. M. en 'dat van hem een party klinkers zyn aangekocht voor f 17.50 per 1000 stuks franco op den wal alhier en dat B. en W. den. ©enigen ambtenaar, 'die volgens do Ziektewet moet verzekerd wor den, n.I. den girafdolver, verzekerd heb ben bij den raad van arbeid. Het door B. en W. voorloopig opgei- maakte kohier der Hondenbelasting1 wordt goedgekeurd en vastgesteld op f 75 met 30 aanslagen elk voor 1 hond. Voor het vervoer van materialen voor de wegen was maar één inschrij ver, n.I. Simon Janse. B. en W. stellen voor bet werk aan hem te gunnen. Aldus besloten. Vervolgans wordt het contract voorge lezen van de P.Z..E.M. voor de straat verlichting. Op enkele punten zijn nog nadere inlichtingen gevraagd door B. en W. Als die tot hun genoegen gegeven' worden, keurt de -and het 'contract goed. Op verzoek van God. Staten wordt, zulks in verband met. de opgaven ,voor de regeling tusschen het rijk en de ge meenten .inzake de financieel© verhou ding, de nog niet goedgekeurde rekening over 1928 gewijzigd en nader vastgesteld. Hierna komt in behandeling een con cept-politieverordening. Enkele .wijzigingen, werden aangebracht en nadere inlichtingen verstrekt, doch in zeer korten tijd was het concept, dat 99 artikelen bevat behandeld en goedgekeurd. In verband daarmee werd de verorde ning op de Brandweer opnieuw onver anderd vastgesteld. Bij de rondvraag werd door dhr Poppel gewezen op de moeilijkheden, die de havenmeester zal ondervinden om het geld binnen te krijgen van de dubbeltjes die betaald moeten worden, van elk voer, dat op den \yeg naar de losplaats de weegbrug pesRo«rtr doordat de controle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1