No. 148 Dinsdag 25 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes uitgifte a 90°/0 EERSTE BLAD. Koninklijke OUe* CARDS© Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. 4 °/0 dollar Obligation Inschrijvingen worden tot a.s. Donderdag 27 Maart gaarne aan genomen door Caruso luidspreker Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIBEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELZEN WSSZ5L5. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco por pact, tZ.— Losse nummersJ2.35 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Het vredeswerk van Colijn. Vaak kan men de beschuldiging hooren, dat de Anti-revolutionairen zijn milita risten, die houden van wapengekletter en die afkeerig zijn van de bevordering van den internationalen vrede. Nu is dit een door en door onware be schuldiging. De Anti-revolutionairen erkennen het recht en den plicht van een land om zijn zelfstandig bestaan te verzekeren; zij gelooven niet in de voortreffelijkheid van den mensch in dien zin, dat het ge lukken zal in deze zondige wereld den oorlog te doen -verdwijnen; zij houden rekening met de werkelijkheid, maar dit verandert niets aan het feit, dat het vre de door recht en de beperking van het oorlogsgevaar ook hun ideaal is. Gezegd kan misschien worden, dat zij voor de bevordering van dit ideaal niet altijd even krachtig getuigd hebben; dat zij onder den indruk ook van de om standigheden en in verband met de wijze waarop de vredesgedachte gepropageerd werd, weieens te eenzijdig op de onmoge lijkheid om den oorlog uit te bannen den nadruk hebben gelegd. Maar dit neemt niet weg, dat de Anti revolutionairen krachtens hun beginsel den oorlog verafschuwen, den vrede be minnen en het recht stellen boven het geweld. En hieraan kan worden toegevoegd, dat de heer Colijn geheel ten onrechte voorgesteld als de man van het geweld hierin voorgaat. Dat is nog weer zeer duidelijk geble ken bij de douane-conferentie te Genève, waar de heer Colijn een der leidende fi guren was. Indien ergens practisch vredeswerk ge daan werd, dan is het daar. We hebben hier te doen met het begin van een internationale regeling van het economische leven. Zal er van de beperking van de inter nationale bewapening, om van ontwape ning maar niet te spreken, ooit iets te recht komen, dan zal eerst de economi sche ontwapening ter hand genomen moeten worden en de internationale te genstellingen moeten weggeruimd. En nu is het merkwaardig hoe in ver band daarmede de heer Colijn gehuldigd werd, niet alleen door de deelnemers aan de conferentie, maar ook door zijn meest felle politieke tegenstanders. Het was de heer W i b a u t, een der voormannen van de S.D.A.P., die zich in de Eerste Kamer aldus uitliet: „Ik wil in dit verband wel zeggen, dat, wanneer ik terugdenk aan de eerste con ventie in 1927 ik reken het mij een voorrecht deze als gedelegeérde van de Nederlandsche Regeering te hebben bijge woond ik de allerbeste herinneringen heb van de onvermoeide toewijding, waar mede de heer Colijn trachtte alle moeilijk heden te boven te komen en is te boven gekomen, ten einde een conventie voor den dag te brengen, die wel ideaal, maar toch volkomen toonbaar was, volkomen redelijk en voldoende om te kunnen wor den genoemd een begin van een interna tionale economische regeling. Ik herinner mij van den heer Colijn, dat, als de dag niet lang genoeg was voor particuliere besprekingen met eenigszins recalcitrante vertegenwoordigers, hij den nacht er bij nam, en, was ook deze niet lang genoeg dan werd er een stuk van den volgen den dag bij genomen. De heer Colijn was als bemiddelaar bekwaam en onvermoeid en dit heeft in een dergelijke conventie zijn groote beteekenis." Met voldoening maken wij van deze uitspraken, waarin het vredeswerk van den heer Colijn in het licht wordt ge steld, melding. Anders dan bij ons. Gisteren werd in het Engelsche Lager huis de begrooting van oorlog behandeld. Daarbij werd door sommige leden voor f>U DD! A/C FAB fi/ E K» O JLJ4.JC C«OA///VC£ /V gesteld 100.000 man van het leger te schrappen. En wat deed toen de socialistische mi nister van oorlog? I Nam hij dat voorstel over? Ziehier het antwoord: „De politiek van de Arbeidersregeering, zei Shaw, is op ontwapening door inter nationaal overleg en door in- ternationale overeenkomsten gericht. De regeering is bereid de leiding op zich te nemen en in dien zin naar ontwapening te streven. Aan den anderen kant is zij echter niet bereid f i 1 o s o f e e- rende theoretici en droomers te volgen. Shaw verzocht den onderteeke naars, n.l. Fenner Brockway, Maxton, dr Sorgan, Buchanan, Sandham en mej. Lee wel te willen overwegen, of zij niet leden aan een verkeerd nationalisme; het was immers niet mogelijk voor een groot land iets te doen op het gebied van de ont wapening zonder rekening te houden met wat andere landen deden." Dat is anders dan bij ons. Hier wordt door de Soc.-Dem. en an dere „filosofeerende theoretici en droo mers" nationale ontwapening geëischt, zonder rekening te houden met wat hun Engelsche partijgenoot verklaarde, n.l. dat het niet mogelijk is voor een groot land daaronder valt ook Nederland met zijn uitgestrekte koloniën iets te doen op het gebied van de ontwapening zonder rekening te houden met wat andere lan den deden. Slot der tarievenconferentie. De Tarievenconferentie werd gisteren met een plechtige onderteekeningsoeremo- nie definitief gesloten. Onderteekend wer den de navolgende documenten: ■1. Do overeenkomst inzake de één jarige verlenging der handelsverdragen (thans handelsovereenkomsten genaamd). 2. Het Protocol inzake de verdere eco nomische onderhandelingen. 3. De officiëele sluitingsacte, welke een onvoorwaardelijke aanbeveling voor de verdere economische samenwerking be helst. Aan de conferentie werd door 31 Sta ten deelgenomen, waarvan 27 uit Europa De overeenkomst inzake de een-jarige verlenging der handelsverdragen werd door de volgende Europeesche Staten on derteekend: Duitschland, Oostenrijk, Bel gië, Engeland, Finland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland. In de slotacte staan ©enige bijzonder waarde erende woorden aan het adres van den heer H. Colijn, dit in afwijking van de bij alle vorige Volkenbondsoonferen- tieis gevolgde gewoonte. Er staat in vermeld dat de heer Colijn de belde commissies der conferentie presideerde en zich met de grootst-mogelijfce toewij ding en een zeldzaam helder inzicht van deze taak heeft gekweten. De conferentie heeft eindelijk eens een meevaller gehad. De conventie is nog geteekend door Oostenrijk, Estlanden Finland. Al deze staten teekenden ook het protocol en de slotacte. Griekenland, Letland, Litauen en Portugal teekenden alleen het protocol en de slotacte, terwijl Zweden en Dene marken alleen de slotacte onderteeken den. De staten die da conventie gisteren niet teekenden, kunnen dit nog tot 15 April a.s. doen. In zijn sloitrede schetste Moltke het nut van het persoonlijk contact tusschen hen, die de leiding hebben van de 'handelspo litiek in Europa, en van de gelegenheid om eikaars moeilijkheden en de geschillen tusschen de landen te leeren kennen. Ver der wees hij erop, dat de conventie eerst in November a.s. bindende kracht zal krijgen, waardoor het practisch nut minder afhangt van de voorschriften, die zij in houdt, dan wel van de psychologische en practische beperking der tendenzen tot vermeerdering der handelsbarrières, die zijl kan teweegbrengen. De Fransche minister van Handel, Flan- din, sprak de hoop uit, datwanneer eenmaal de economische samenwerking in Europa zal zijn gegrondvest, niemand zal vergeten dat deze conferentie daarvoor den eersten steen heeft gelegd. De Vlootconferentie. Van officiëele Engelsche pijde wordt verklaard, dat er nog geen maatregelen zijn getroffen, om een. reddingsboot uit te zetten, aangezien do conferentie nog niet officiëel als een wrak is verklaard. Een en ander wijst op pogingen van de Engelsche regeering, om de conferentie te „bergen". Daarentegen is de stemming in Fran sche kringen 'nog steeds pessimistisch, hoewel misschien niet zoo bitter als te voren, MacDonald had gistermiddag een zeer uitvoerig onderhoud .met Grandi, dat wel ten doel zal hebben gehad, de mogelijk heid te onderzoeken, dat Italië iets van zjjn eischen zal laten vallen. De Newa buiten haar oevers getreden. Naar uit Moskou wordt gemeld, is te Leningrad, tengevolge van den sterken storm de Newa buiten haaf oevers ge treden. Talrijke fabrieken staan gebael onder water. Twee booten met groepen arbeiders sloegen op de Newa om. Een andere groep arbeiders, van on geveer 50 man is op een ijsschots afge dreven en kon tot nu toe niet gered werden. De-marine heeft bevel ontvangen, de bevolking1 tegen de overstrooming te be schermen. De elfde jaardag van het Fascisme. De elfde jaardag van de geboorte dar fasci is Zondag; in hieel Italië gevierd, doch deze viering heeft een heel wat kalmer karakter gedragen dan de laat ste jaren het geval was en zich bepaald tot bijeenkomst van de verschillende fasci in hun vergaderlokalen, waar een voor man de dagen van Maart 1919 in de herinnering terugriep' en een overzicht gaf van wat het fascisme tot sitand heeft gebracht. Dat deze viering zoo'n kalm beloop had, was volgens de orders van het hoofdkwartier en ligt geheel in de nieuwe lijn van bezuiniging, die het fas cisme onder den dwang, van de huidige economische crisis is moeten gaan volgen. Nieuws over Koetjepof? De „Liberté" deelt mede, dat generaal Koetjepof, die in Normandië aan boord is gegaan, thans te Moskou zou zijn, waar hij zes dagen geleden nog leefde. De plaats, waar de generaal aan boord is gebracht, zou bekend zijn. De „Liberté" voegt aan deze mededeeling toe, dat de Sovjets een plan hadden gesmeed, dat niet. enkel Koetjepof, maar ook zijn voor naamste luitenants naar Rusland moest brengen. Vervolgens zou men een reus achtig proces hebben opgezet, waarbij men zou hebben trachten te bewijzen, dat de Fransche regeering medeplichtig was aan een groot complot tegen <je Sovjets. Koetjepof is opgesloten in de gevange nis van Loebiankaja. Verhooging van invoerrechten in Duitschland. De Duits che rijksdag begon1 gisteren met de behandeling van de wetsvoor stellen over de verhoogiing van invoer rechten op tarwe, haver, gerst, aardap pelen, meel, suiker, mais, koffie en thee. Deze verhoogingen worden verdedigd met verwijzing naar den nood van de vel© kleine landbouwbedrijven en den nood der arbeiders in de groote landbouwbe drijven, die tegen een overmatige con currentie uit het buitenland moeten wor den beschermd. De regeeringsvoorstellen werden in tweede lezing, na een kort debat, aangenomen. Ook de sociaal democraten .gaven hun stem aan het voorstel. Conflict in de Engelsche wolindustrie. De arbeiders in de Engelsche wol- industrie hebben met overgxoote meerder heid een voorstel tot loonsverlaging van de werkgevers verworpen. Men verwacht, dat de werkgevers na den voorgeschreven opzeggingstermijn toch de loonsverlaging zullen invoeren en dat de arbeiders daarop met staking zullen antwoorden. Sedert 1925 heeft men in deze industrie geen groote staking meer gekiend. Korte Berichten. Uit Cadix wordt gemeld, dat te San Martin Tesorie aardschokken zijn gevoeld, die 10 minuten aanhielden. Onder de be volking brak een paniek uit Verliezen aan menschenlevens zijn echter niet te betreuren. De jonge Vlaamsche dichter Wies Moens, 'is vrij ernstig ongesteld. Hij lijdt aan ruggemerg-ontsteking. In den vroegen Zondagmorgen heeft ;n een huis van twee verdiepingen in een voorstad van New-York een brand ge woed, een heel gezin van zes personen, waaronder vier kinderen, benevens een kostganger zijn omgekomen. De èrand is vermoedelijk ontstaan door te 'fel sto ken. pp die eerste verdieping. Te Tokio is gisteren voor heit eerst met een oeroud gebruik gebroken. Tot dusver werd, als de keizer in het open baar op straat verscheen, het strengste stilzwijgen in acht genomen. Gisteren ech ter werd de keizer bij zijn rondrit met hoerageroep begroet. Communisten hebben" .gisternacht vrijwel alle kerken te Krefeld met roode verf besmeurd. Zij schilderden met groote letters zinnen zooals: „Godsdienst is opi um". „Niet Rome tegen Moskou, maar de arbeiders tegen het kapitaal". „Tegen Rome, voor Sowjet Rusland", op de mu ren der gebouwen. Pogingen van de po litie om de schuldigen te vinden waren tot nu toe tevergeefs. Be poolreiziger admiraal Byrd is met zijn schip City of New York, waar mee hij zijn jongste Zuidpool-expeditie heeft gemaakt, uit Dunedin naar New- York vertrokken. Winkelsluiting. Heit hoofdbestuur van den Biond vaïi Joodsch© Vereenigimgen in Gelderland en Overijsel, heeft aan de Eerste Kamer ver zocht te verwerpen hef wetsontwerp op de winkelsluiting, dat de Joodsche winkeliers verplicht des Zondags hun zaken om 2 uur te sluiten. Communistische roerigheid. Men schijft uit de mijnstreek aan het Hbld. Naar wij uit "betrouwbare bron verne men was ook op de Limburgsche grens de grenswacht gemobiliseerd, vooral in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De Nederlandsche autoriteiten zouden uit. Berlijn zijn gewaarschuwd, dat er van communistisch© zijde op de grenzen „Put schen" beraamd werden. Verzocht werd vluchtelingen door te laten, doch gewa pende .elementen, mogelijk gekleed' alt? roode Frontstrijders, aan te houden, en in elk geval te voortkomen, dat op Neder- landsch gebied werd gevochten. Tengevol ge van deze orders was opt den aangege ven tijld de beschikbare politiemacht aan de grens bijleen. Gelijk men weet grenst ons mijlngehied aan het Akensche kolenbekken. Deze streek telt ook vele communisten en ver der 'zekere gehuchten, waar nogal du bieuze elementen wonen, menschen die beurtelings mijhwerker en smokkelaar zijh. Eenige voorzichtigheid is hier immer ge boden, temeer nu van communistische zijde aan de mijn gewerkt wordt met zeer lasterlijke en ophitsende bedrijfstern tjes. Het was een pamflet speciaal voor de Emma bestemd, waarin op grievende wijze uitgevaren werd tegen den gods- Binnenland. Communistische roerigheid aan de Lim burgsche grens. Disconto-verlaging der Nederlandsche Bank. Sigarenfabriek te Culemborg verbrand. De Indische leening vele malen over- teekend. Buitenland. Eind der tarieven-conferentie. Dreigend conflict in de Engelsche wol industrie. Verhooging van invoerrechten in Duitsch land. Overstrooming in Rusland. Het lot der vlootconferentie. i dienst, tegen de leiding dezer Staatsmyln!, alsmede tegen dej Limburgers in het al gemeen. Wellicht liggen de 15.000 burger- wachters van dit gewest, allen wel bewa pend, den heer en .zwaar op de maag. Commissie voor Landbouw. D© Nederl. com mis sari s -generaal vooir de Wereldtentoonstelling te Antwerpen!, dr F. E. Posthuma, heeft een commissie voor landbouw benoemd en geïnstalleerd. Deze commissie is als volgt samengesteld: dr H. Mofhuijisen, secr. van het Kon. Nfid. Landbouw Comité, voorzitter, Chr. v. d. Heuvel, onder-voorz. van den Chr. Boeren- en Tuindersbomd in Nederland, mr. H. v. Haastert, secretaris van den R.K. Ned. Boeren en Tuindersbomd, J. A. Geluk, secr. van den Alg. Ned. Zuivel- bond, ir. H. Smit, ass.-secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité, secretaris. Het Bureau .dor commissie is gevestigd Zuid-Oost Buitensingel 234 a, Den Haag. Een malle geschiedenis. In het „Drukkersweekblad" schrijft Melchior: „Een mijner gezellen wilde een pak drukwerk optillen en „vertilde" zich. Van dit ongeval werd door mij op de gebrui kelijke wijze kennis gegeven. De man moest zich onder medische .behandeling stellen, werd met joodtinctuur, salicyl en masseeren genezen en was circa tien da gen afwezig. De Rijksverzekeringsbank ken de geen schadevergoeding toe, daar hier geen ongeval zou hebben plaats gevon den „in den zin der Ongevallenwet 1921". Hetzelfde feit had zich reeds nog twee maal bij mij voorgedaan, namelijk dat iemand zich „vertilde" en daarop uitkee- ring geweigerd werd. Dus wenschte ik deze zaak nu eens uit te vechten en vond den behandelenden medicus bereid, mij daarbij te steunen, terwijl Mr Borst zich belastte met de opstelling van het beroepschrift. Het dwaze vgn het geval is echter, dat de werkgever, de eenige belangheb bende, niet in beroep kan gaan, doch dat slechts de „getroffene" daartoe het recht heeft. Ofschoon het den werknemer .vol komen .koud laat, oï hij zijn loon uit het eene potje krijgt of uit het andere deze zekerheid is na het in werking tre den der Ziektewet nog grooter werd ook de medewerking van den getroffene verkregen. Deze deed uitkomen, dat hij van de zijde van de R. V. B. slechts was ook voor Cadio-Centrale's en elk radio-toestel Dubb.MAGH EETSySTEEM ƒ30- 4 pojig ANKERSYSJIEM Ao* NV Peters Prinsengracht 220/24 M5TEBÓAM Tei. 48382.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1