Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. De avonturen van een verkeersagentje. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen zomer. nvragen ling en 't wen als r. In de lar uit- rvan de naast een met 'kop F«rt, definitief vastgesteld De voorwaar den zijn veel vereenvoudigd wat de ad ministratie dezer uitgebreide regeling zeer zal ten goede komen In plaats van drie schattingscommissiën zal voortaan slechts éóne commissie werkzaam zijn, waarin voor het komend seizoen werden be noemd de heeren W van den Berg Dz. te Bruinisse, C Schot te Zierikzee, E. Poelman te Ierseke, F. J. Praet te Clinge en D. Bal, hoofdopziener der Vissche- lijen te Zierikzee. De tijd van de openstelling der Zui derzee voor het visschen van mosselzaad werd gesteld: le voor zeilvaartuigen van 1 Mei tot 1 Augustus en 3e voor motor vaartuigen van Dinsdag 20 Mei tot Dins dag 15 Juli a.s. De tijd van openstelling is daardoor in tegenstelling mat verleden jaar twee weken verlengd, wat ongetwij feld gaarne door de Zeeuwsche mosseï- zaadvisschers zal worden gewaardeerd. Aanschaffing w e gi w a 1 s. Het toe nemen van het aantal kilometers weg mot gesloten wegdek, deed B. en W. een onderzoek instellen of bet aanschaffen van een eigen wals niet vooirdeeliger was dan huren, waarbij' zich dan de moeilijkheid voordoet, dat het niet steeds mogelijk is om het werk op te zamelen totdat een wals kan worden gehuurd'. Bij! andere geimeenten die reeds een wals hadden werd geïnformeerd en algemeen werd de' aanschaffing sterk aanbevolen, als er een voldoende hoeveelheid werk voor een wals is. Dit jaar bleek het niet mogelijk een wals te huren en maakten B:. en W. ge bruik van een aanbod van een firma om een nieuwe Schwarts'kopffwals ter demon stratie beschikbaar te stellen, tegen een huur van f450 per maand en met de toezegging, dat de eventueel© koopsom met 30 pet. der huursom zou worden verminderd. Daarbij kwam bericht, dat de huur van walsen werd verhoogd. Zij! vra gen nu voor aanschaffing van een wals een crediet van ten hoogste f7500. De wals kost f 3000. Hiervan gaat af 80 pet. van drie maanden huur of f1030, doch komt weer bij f400 voor een plo,eginrich- ting. Verhuur gebouw vischaf- slag. Door M. Jansen, garnalenhandelaar te Stellendam, is verzocht het gebouw voor vischiafslag,staande' op het De Ruy- terplein, te mogen huren, teneinde het te kunnen gebruiken voor het in ontvangst |nemen van garnalen, waarvoor de adres sant met een 30 tot 40-tal visschers een overeenkomst voor 5 jaren heeft aange gaan. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en den huurprijs te bepa len op f4 per week. Schoolgeld Avondschool. Door den minister van O., K. en W. is er op ge wezen, dat het gemiddeld bedrag, dat per teerling van de avondschool voor N. O1, aan schoolgeld binnen komt belangrijk la ger is dan aan de meeste andere nijver heidsscholen. Bi. en W. hebben daarnaar een onderzoek ingesteld en is dit juist gebleken. Daarom stellen zij voor de be staande klassen: beneden f950 belastbaar bikomen vrij, van f950 tot f1499 f4 en f 1500 en hooger f 3, te wijzigen en uit tie breiden als volgt: beneden f950 vrij; van f950f1499 f4; van f1500f1999 fS; van f2000—f2499 f 12;.van f2500 —f2999 f 12; van f3000—f3499 f20; van f 3500f 3999 f 25 en f 4000 en hooger f30. Het kohierbedrag zal daardoor toenei- men van ongeveer f990 tot oinigleveer f 1200 alzoio met ongeveer f 220. Scholen in het nieuwe stads deel. Naar aanleiding van het staken der stemmen over liet voorstel tot vol- ledigen houw van den tweeden vleugel der Oranjeschool door het bijbouwen van di ie -lokalen in de vergadering van 14 Febr. deel en B. en W. het volgende mede: Van 1922 tot 1929 daalde het leerlingen aantal der openbare scholen vam 1.956 tot 1535 en de U.L.Ol.-school, niet mee geteld, van 1S86 oip 1.487, daarentegen steeg het leerling|ental der bijzondere scho len, behalve de R.E., van 309 tot 1054. De R.K. scholen zagen door het vertrek van het Belgisch loodswezen het aantal dalen van 677 tot 457. De geheels stij ging van 245 kwam bijna ten goede aan d'e Chr. Herv. scholen n.m.l. 203. De Oranje- school telde bij de oprichting in Sep tember 1928 133 leerlingen en nu 167. Als het een openbare school betrof, zou den B .en W. niet anders kunnen voor stellen dan nu. Biiji afbouw van de Oranje- Sohool zal deze en ook de openbare school ten Noorden van den Singelweig beschikken over 0 leslokalen en 1 lokaal voor handenarbeid. School D telde op 16 Febr. 197 leerlingen. Daar de school 240 leerlingen kan bevatten, is eT op het ooigenblik nog plaats voor ongeveer 40 leerlingen. Daarbij kunnen ook op de scho len H en I aan de Bouwen Ewoutstraat nog enkele leerlingen geplaatst worden en en kunnen daar zoonoodiig nog twee pa- rallelklassan warden ondergebracht. Daar de afstand van de in aanbouw zjjnde wo ningen naar de Bouwen Ewoutstraat kor ter Is dan naar school D aan de Bone- dijkstraat, kannen daarin' geen bezwaren bestaan. B. en W. stellen dan ook voor hun voorstel thans aan te nemen. V r ij s t e 11 i n g gymnasium. De vrijstelling der verplichting tot het op richten van een gymnasium loopt tot 1 Sept. a.s. Nu de bevolking der gemeente ook thans de 20.000 te boven gaat, moet opnieuw vrijstelling worden aangevraagd.' Naar de meening van B. en W. is er geien behoefte aan, daar in Middelburg een Gymnasium bestaat, dat op een ge makkelijke en weinig kostbare wjjize is te bereiken, en dat desondanks slechts door ongeveer 7 leerlingen uit Vlissingen wordt bezocht. Zij stellen daarom voor weder vrijstelling aan de Koningin te vragen. Schoolvoeding en -kleeding. Ter vaststelling' wordt aangeboden het ver slag over de besteding' deir f 6009vdie op de begroeting 1929 voor verstrekking van voeding en'kleeding aan behoeftige school gaande kinderen is uitgetrokken. Daaruit blijkt, dat van 3 Januari tot 13 Juli op 151 dagen maaltijden zijh verstrekt aan ongeveer 68 leerlingen gemiddeld per dag, in totaal 10.320 porties en van 8 Oct. tot 31 Dec. op 71 dagen aan gemiddeld! 87 leerlingen totaal 6206 porties. Er wer den 1079 paar klompen uitgereikt. De kosten der kindervoeding bedroegen f4.725.88, waarbql de klompen zjjin inbe grepen Ziektewet. Inzake het verzekeren van tijdelijke en losse werkkrachten inge volgd de Ziektewet meenen B-. en W. dat het gieen aanbeveling verdient de ge- paeente zelf het resico te doen dragen en blijven er twee mogelijkheden over: in schrijving bij. de ziekenkassen der Raden van Arbeid of door middel van inschrij ving bij de z.g. bedrijifsvereenigingen, wat de gemeenten betreft bij „Gentraal Re- heer." Dit laatste kost 2 pet., het eer ste 2.3 pet. Waar dus aansluiting bij Cen traal Beheer vermoedelijk voordeeliger zal zijln, hebben B'. en W. het lidmaatschap van die vereenigin'g aangevraagd. Mocht intusschen later blijken, dat dit niet het geval is, dan kan de gemeente deze ver- eeniging weer verlaten, hetgeen ieder jaar per 1 Jan. kan geschieden. Reeds zijn ongeveer 190 gemeenten toegetreden. Nog stellen zij' voor den betrokkenen géén deel der premie te korten, daar dit ook bij de vaste ambtenaren niet ge schiedt. Boventallige 1 eerkracht en. Voor boventallige leerkrachten wordt over 1928 voorgesteld te vergoeden aan de bijz. school Wagenaarstraat f1625; scho-ol Bloemenlaan f408.33; school Kasteelstr. f 1350.33 en school Verkuij'1 Quakkelaar- straat f 04.17. Overige voorstellen. Ten slotte wordt nog voorgesteld: een bedrag van f 133.10 beschikbaar te stellen voor een k'aichelscherm en leermiddelen voor de R.K. Ulo-school; tot het verleenen van een crediet van ten hooigste f 10.000 voor doortrekken van de verharding van de Bakkersdorplaan tot aan den Nolleweg; een van f8500 voor doortrekking van de verharding van de Scheldestraat tot aan den Singelweg; tot verhuur van de perceel en Oranjestraat 2, 4, 6 'en 10 voor f 4.75, f 4, f 4, en f 2.55 per week evenals tot nu toe het geval is geweest; tot ver koop van 352 vierk. M. grond aan de Zeilmarfct aan den heer R. J. N. Schmel- zer q.q. voor f4460; voor verpachting gedurende 3 jaar van de exploitatie dei gemeentelijk eaanplakborden aan den heer J. A. Pleterse v,an Wijlck voor f261 p. jaar (in 1924 444 en in f 1927 f 365 per jaar); tot verhuur van de geheele winkel galerij aan het strand voor 6 jaar aan den heer J. W. van der Linde voor f 1500 per seizoen en ten slotte om den heer J. J. Klijherg te ontslaan van de erfpacht van 400 vierk. grond aan de v. Dishoeckstr. en dezen grond in erfpacht te geven aan het R.K. Parochiaal Arm- en Weesbestuur tot 31 Dec. 1991 tegen f0.06 per vierk. M. en pier jaar. De brand te Deil. Het is thans binnen een tijdperk van twee jaden: de tweede maal, dat de ge meente Deil door een feilen brand is geteisterd. In den voormiddag van Donderdag 3 Mei 1928 ontstond in Gellicum, onder deze gemeente, in de woning van den houder van het hulppostkantoor, een brand, die aangewakkerd door een krach- tigen Oostenwind, spoedig oversloeg op de huizen in de omgeving. Toen men 's middags om zes uur het vuur mees ter was, waren niet minder dan tien huizen en de Ned. Herv. kerk in de asch gelegd. Zoo erg is de brand Vrijdag niet ge weest, al moet onmiddellijk worden er kend, dat hjj voor de getroffenen allen eenvoudige handwerklieden, die hun inboedels zeer laag hadden verzekerd een ware ramp is. Om kwart voor twee was de brand entstaan in het huisje van een klompen handelaar, bij wien nu voor de derde maal brand uitbrak. De burgemeester van Deil heeft hierin aanleiding gevonden een ernstig onderzoek in te stellen. In den loop van den morgen is de officier van justitie te Tiel naar Deil gekomen. Onmiddellijk is de brandweer te Leer dam Geldermalsen en Buren gewaar schuwd, die tusschen half drie en drie uur met motorspuiten in Deil aankwa men. Het ©enige bluschmiddel in deze kleine gemeente, een handspuit die nog uit het jaar 1803 dateert, kon tegen de vuurzee weinig uitrichten, zoodat van de hulp uit de omliggende gemeenten een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het is onbegrijpelijk dat de vroede va deren van de gemeente Deil, na den feilen brand in 1928, niet direct de noo- dige maatregelen hebben genomen om het voor-historisch handspuitje door een be|- hoorlijke motorspuit te vervangen. Zeker, er is na den brand van 1928 herhaaldelijk gesproken over het aan schaffen van een motorspuit, doch het is nooit tot daden gekomen. Het gemeente bestuur staat op het standpunt, dat men toch altijd een beroep kan doen op de hulp van de brandweer der omliggende plaatsen, die wat ook Vrijdag: bleek spoedig ter plaatse kan zijn. Maar het komt in dit dorpje met zijn huizen, grootendeels met riet gedekt, vooral aan op de eerste hulp, die geboden kan wor den. De handspuit van 1803 kon Vrijdag niet veel uitrichten: de standpijp op een welput in 1921 aangebracht was droog en de naastbij gelegen sloot was na korten tijd leeggepompt. Eerst toen de motorspuiten uit Leerdam c.s. kwa men met ruim duizend meter slang, was het mogelijk het water uit de verderop gelegen polderslooten te halen. Toen was men spoedig het vuur meester. Van de ruim veertig huizen in deze arbeidersbuurt, zijn er nu negen afge brand en juist de bestgebouwde'. Vee is niet omgekomen. In totaal zijn verbrand: negen huizen, vier 'hooibergen en drie schuren. Een houtmijt is, wonder beven wonder, te midden van de vlam menzee gespaard gebleven. Builenpest. In den nacht van 20 op 21 Maart kwam in de haven van Rotterdam aan het Belgische stoomschip „Gouverneur de Lantsheere", met de gele vlag' in top. Het schip kwam uit Zuid- Amerika. Tijden de reis deden zich drie gevallen van builenpest voor, waarvan twee met doodelijken afloop. De' derde patiënt is te Rio de Janeiro in het hos pitaal achtergelaten. In deze haven heeft het schip gezondheidsmaatregelen onder gaan. Na vertrek uit Rio de Janeiro heb ben zich geen verdere gevallen van 'bui lenpest meer voorgedaan. Daar in over leg met den inspecteur van de volks gezondheid en den directeur van den gemeentelijken ontsmettingsdienst de ont rading in Zuid-Amerika niet voldoende wordt geacht, zal het schip voor de los sing' opnieuw worden ontrat, terwijl de bemanning' voorloopig onder toezicht blijft. Eigenaardig. Naar het „Vad." verneemt, heeft ir. J. Lely, de pas af getreden directeur van de Haagsche ge meentewerken, een arm gebroken, 's avonds, ten gevolge van ©en val over een der door hem aangelegde vlucht heuvel j es. Een gecompliceerd auto- ongeval. Vrijdagmiddag wilde te Poel dijk! de heer H. uit Den Haag ©en voor hem uit rijdenden auto paaseeren. Toen.' de heer H. miet zijn auto naast dat voertuig was, moest de chauffeur uitwijken voor twee wielrijders, die zich rechts van den weg bevonden. Het ge volg was dat de heer H. met zijn auto op het verhoogde tramspoor werd ge drongen. Hij geraakte hierdoor het stuur kwijt, en reed dwars voor den anderen auto heen, de Nieuwe vaart in. De beid© wielrijders R. en da Z., beiden uit Poel dijk, warden gegrepen m mede bat water in gesleurd. Zij kwamen gelukkig los van den auto, en midden in de vaart terecht. Door toegeschoten hulp, konden de drie perso nen uit hun benarde positie tijdig gered worden. De rijwielen werden vernield, de auto ernstig gehavend. Tegen H. is proces-verbaal opgemaaikt, daar er geen voldoende ruimte tot pas- seeren was. De pap e gaai en ziekte. TePa- irijs en in het departement van de Seine hebben zich gevallen van papegaaien- ziekte voorgedaan. De prefect van politie heeft daarop onmiddellijk een besluit uitgevaardigd, waarbij de papegaaien uit Parijs en om streken worden geweerd. Het is nu ten strengste verboden papegaaien en vogel soorten van dezelfde familie te verkoo- pen, te vervoeren of zelfs in het open baar te bezitten. De gevolgen van 't beren vlees ch eten. Het onderzoek naar de gevallen van trichinose, die zich te Stutt gart voordeden door het gebruik van berenvleesoh, dat door den keurmeester niet gekeurd was, heeft uitgewezen, dat thans bij ongeveer 41 personen trichinose is voorgekomen. Een eigenaar van een steenbakkerij bui ten do stad, die van het vleesch gegeten had, is overleden. Dit is reeds het derde geval. De toestand van verschillende andere zieken is ernstig. Cursus in Motorkennis. Zaterdagmiddag had in een der lokalen van de Ambachtsschool te Middelburg de eindles plaats van den cursus in motor- kennis, die ook nu weer in het afgeloopen winterseizoen vanwege den Kring Wal cheren. der Z.L.M. is gehouden. Aanwezig waren enkele leden van het kringbestuur, de directeuren van de ambachtsschool en de avondschool voor Nijverheidsonderwijs, een der Oud-leerlinigen eta nog enkele belangstellenden. - Nadat de voorz. van den Kring, de heer Jhr. P. J. Boogaert, de bijeenkomst geopend had, heeft de leider van den cursus, de heer E. Visscher de leerlingen ieder enikele vragen gesteld, bevattend'© een of ander onderdeel van de op de les sen, die des Zaterdagsmiddags werden ge houden, behandelde leerstof. Toen iedor een beurt had gehad, nam do voorz. opnieuw het woord om dank te brengen aan het bestuur der ambachts school, dat weder een lokaliteit voor den cursus beschikbaar stelde, en aan den heer Visscher, die opi zijn bekende wij'ze den cursus leidde en tot allen, die mede- wenkten aan het welslagen er van. Spr. wenschte allen, die een diploma verwierven van harte geluk, al spijt het hern, dat dit met vier cursisten niet hel geval kon zij'n. Het diploma moet echter zijh waarde houden. (Applaus.) Hierna reikte spr. de diploma's uit aan de volgende 35 cursisten: P. Wouters, A. Schot, H. A. Acda, A. Stedjin, J. A. Wit- kafmp, A. Ch. M. v. d. Dries, J. A. de Bakker, allen te Middelburg; A. Vreekel, J. Plansoen, J. de Kam, allen te Koude- kerke; P. M. Haverman, D. P. v. Splundelj, F. B. Malipaard, P. Braam, M. L. Joos, B. v. Anraad, allen te Vlissingen; B. A. Meijers, G. A. v. 't Westeinde, J. P. de Vrieze, M. D'. Dommisse, .allen te Sou burg, L. J. Spalmaa, A. v. Sorgpn, J. J. Geill, allen te Veere; Cu Aleiwijlnse en G. W. Leijlnse beide te Zoutelande; J. L. Bogaard en P. v. Sighem, beide te Wast- kapelleA. H. Geertse te Vrouwenpolder; J. Suurmond te Gapinge; G. J. de Graag te Goes, J. v. d. Ketting te Arnem.uid.en; G. v. Damm© te 's Gravenpolder, G. J. Burkink te Hansweert, H. J. Hoogerheide tei Zierikzee en L. F. Kaijzer te Terneuzen. Namens de cursisten nam daarop de heer Haverman het woord om dank te brengen aan het kringbestuur vooir het ©rganiseeren van de cursussen en het geluk te wenschen met het 10-jarig be staan daarvan. Maar ook wenscht spr. het bestuur geluk met den leider van den cur sus. 85. De heks, die niet wist, dat de vogel haar in haar hoofd had gepikt, koos onmiddellijk het hazenpad. Ze vloog naar haar hut terug, een dikke rookwolk achter latende. Keesie was 'buitengewoon in zijn schik, dat hij er zoo genadig was afgekomen. „Dat is tenminste met een sisser afgelooper", zeide hij. 86. Onder den boom, waar de witte vogel het eerst had postgevat, werd van bet goede dier af scheid geno men. „Wat je voor mij hebt gedaan zal ik nooit verge ten", zeide bet verkeersagentje en de kabouter knikte met zijn hoofd alsof hij zeggen wou, dat hij het er vol komen mee eens was. De vogel beloofde hun den koning der kabouters dadelijk te waarschuwen als de heks van huis was. „Eens", zeide Keesie, „zullen we de heks overwinnen. Het zijn sterke beenen, die de weelde kannen dragen. Dank brengt Spr. namens allen aan den heer Visscher. Spr. overhandigt hem namens allen een blijvend aandenken. De heer Visscher bracht dank voor het blijvend aandenken, maar verzekerde, dat ook zonder dat aandenken deze cursus in zijn herinnering zal blijven voortleven. Dit o.a. omdat er onder de cursisten wa ren, die reeds in de practijk werkzaam zijin en onder hen twee monteurs van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, wat oor zaak werd, dat de zaak soms omgekeerd werd en hij juist v,an hen wat kon leeren. Dhr E. Verlare, leerling van 'den eer sten cursus, wees er o.a. op, dat er in Zeeland geen moforcursus is als deze 'en op .het gemak, dat men van het ge leerde in de practijk heeft. De heer Doets, 'directeur den1 am bachtsschool, wenschte ook geluk met het succes der cursussen, waarbij zeker mede werkt het feit, dat de heer Visscher niet alleen theoretisch, maar ook in de practijk zijh kennis heeft opgedaan. Spr. is den kring der Z.L.M. dankbaar voor het or- gatniseeren der cursussen, omdat hij! als directeur der schooi door het z.g. stop- wetje, dat uitbreiding van Nijverheidsscho len verbiedt, geen cursus aan de school zou kunnen verbinden. Spr. hoopt daar om, dat cte Z.L.M. nog vele jaren met deze cursussen zal doorgaan. Hierna sloot de voorzitter de bijeen komst. Het natuurlijk broeden. Tijdens het broeden is reinheid een eerste vereischte. Men zorge dus djtt de kip op ge regelde, vaste tijden van het nest komt en er geen mest in het nest komt. Gebeurt dit toch of breekt er een ei dan wordt de rest, tijdens de periode dat de kip van het nest af is, gereinigd. Vuil strooisel wordt verwij derd, gebroken eieren en schalen eveneens en de overblijvende eieren worden met water van 3540 gr. C. voorzichtig schoongewas- schen. Afdrogen behoeft niet, dat geschiedt gauw genoeg zelf, mits de kip er spoedig weer op komt .Anders koelen ze natuurlijk als z>e nat zijn te veel af. Dat een zandbak met zwavel of tabakstof of asch noodig is heb ik al vermeld. Ook kan men op den 7den of den 14den dag als men de eieren schouwt de kip nog eens extra met frnsectenpoeder bestuiven, zooals men ook gedaan heeft, voor nten haar te broeden zette. Het keeren der eieren, dat bjj het machi- naalbroeden een punt van gewicht is, baart bij het natuurlijk broeden geen zorgen. D'e kip doet dit zelf en werkt verschillende koe ren gedurende de 24 uren de eieren dooreen. De binnen, in het nest liggende eieren komen' aan den buitenkant en de buitenste eieren, komen binnen. Daarbij draaien de eieren om hun lengte-as en wordt dus de inhoud als het ware gemengd, terwijl de kiem steeds weer naar boven drijft en dus vlak tegen de warmtebron, hier het lichaam der kip, komt te liggen. Op den 5den, 6den of 7den dag en na 14 dagen worden de eieren geschouwd. Met witte eieren gaat dit gemakkelijk, met bruine valt het niet mee. Het schouwen komt er op neer dat men het ei met een sterk licht doorlicht of belicht, t- djl de omgeving ge heel donker is. Ift r wend ei ziet men op de genoemde dagen heel duidelijk de kiem met bloedvaten als een soort spin, hover; in het ei drijven. Onbevruchte eieren zijn dan vrijwel geheel doorzichtig en eieren w van de kiem gedurende de eerste dagen afgest - ven zijn vertoonen vaak alleen maar een meer of minder regelmatige rood© ring ter groote van een halve stuiver of een guldenstuk'. Men kan de eieren schouwen door in eet) stukje carton een eivormige opening te snij den en dan 's-avonds het ei voor het gat in het carton voor een lamp te houden. Er zijn ook' schouwapparaten waarbij zich een lampje in een kastje bevindt en waarin in de bovenwand een opening is. Men legt hier dus het ei bovenop. De gemakkelijkste schouw- apparaatjes zijn echter die, waarbij men de eieren zelf rustig laat liggen en eenvoudig van bovenaf belicht. Het hpparaatje bestaat uit een klein electrisch zaklantaarnlampje, dat omgeven is door een stukje gummislang vai) ongeveer 2 c.M. lang. Dit kleine lampje wordt geschoven op da contactplaatsjes van een eleotrische zakbatterij 'en is het handigste in strumentje dat ik daarvoor ooit gebruikt heb. In tijd' van een oogenblik kan men honderden eieren schouwen. Men drukt het gummislan- getje tegen het ei en direct wordt de geheele inhoud van het ei zichtbaar. Onbevruchte eieren en afgestorven kiemen worden verwijderd en als men meer kippen heeft zitten, kan men dikwijls eenige hen nen vrijmaken door de overgebleven eieren weer aan andere kloeken te geven. Tegen den 21sten dag komen de eieren uit, althans kipeieren. Deze ontwikkelen zich bij ongeveer 103 gr. F. het best. Eendeneieren komen uit op den 2628sten dag. Oude eieren, d.w.z. eieren die lang bewaard zijn gebleven voor ze bebroed werden, komen soms 24 uur later uit dan versche. Een paar dagen van te voren hoort men vooral bij het luchten de kiemen al jiiepen. Spoedig daaro-p ziet men dat hier en daar al een ei in de buurt van het stomp© einde aangepikt wordt. Als het zoover is laat men de kip rjistig zitten. Zij weigert dan van het nest te ^omen om te eten. Dit is een natuurlijk versciljjjnsel daar nu rust en warmte een eerste vereischte is voor het goed uitkomen der kuikens. Als de meeste kuikens uit zijn, mag mm voorzichtig onder de hen wat leege schalen wegnemen, doch men passé op da hen niet zenuwachtig te maken als er pas een paar kuikens uit zijn. Soms loopt zij dan van de eieren weg en komen de andere sleciht uit. Rust en warmte is ook voor de pasgeboren kuikentjes verreweg het beste. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardelaan 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 17