Ingezonden Stukken. Een veelbesproken werk. Voor huis en hof. Hef Vrouwenhoekje. Dammen. Voor allen die Sukkelen Mphardt's Laxeertabletten Kinder-hygiëne; Eerste hulp bij ongelukken in het huisgezin, door Dr v. d. Stempel; Ge dachten van een huismoeder; Kamergym nastiek, met afb.lets over eierenKorte mededeelingen. En dan verder de veel ge raadpleegde Medische brievenbus. Uitgeefster is de firma La Rivière Voorhoeve, Zwolle. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Mormonen oi Later dag heiligen. Met meer energie dan ooit te varen zijn de Mormonen gelijk roofvogels op Ntderland neergestreken om proselieten te maken. Aangezien deze hoeren geslepen genoeg zijin om in htm prediking en ge schriften hun waren aard te verbergen, acht ik het meer dan noodig, de hoofd lijnen van hunne leerstellingen openbaar te maken. Men toetse deze aan de Heilige Schrift. Godheid. Adam is onze vader en onze God en de eenige God met wien we te doen hebben. God was eens als wij nu zijn en is een verheven mensch. God is geen geest, maar een mensch, ©venals Brigham Young. Het Koninkrijk Gods is het Mormoon- sche priesterdom. Ongehoorzaamheid aan het priesterdom is hetzelfde als ongehoor zaamheid aan God. Het priesterdom heeft heilige autoriteit in de plaats van God en is indexdaad een deel van God. Zij die dit verwerpen, verwerpen God. Jezus Christus. Jezus, de zoon van Adam-God en Maria. De Vader heeft hem verwekt in zijn eigen gelijkenis. Wie is de Vader? Hij is de eerste der menschelijke familie. Jezus was gehuwd te Gana met de Maria's en Martha, waarbij „hijl zijn zaad kon zien'' vóór dat hij werd gekruisigd. Joseph Smith is een afstammeling van Christus. Christus was een afstammeling van Da vid bij zijn bijwijf Balhsheba, en als David geen polygamist was geweest, dan zou er geen verlosser geweest zijn. HeiligeGeest. Gasvormige zelfstan digheid opgelost in de ruimte. De zuiverste, meest verfijnde zelfstan digheid. Er is slechts één wijze bij welke de Heilige Geest op- de menschheid wordt overgebracht de handoplegging van menschen, die zelf het hebben ontvangen, en geroepen en bevestigd zijn het toe te dienen (dit is: de Mormoonsche priester). Zonde. Het was noodzakelijk voor Adam deel te nemen aan de verboden vrucht, anders had hij geen goed of kwaad hier gekend, evenmin kon hij anders een sterfelijk nageslacht gehad hebben. Zoenoffer. Het zoenoffer van Chris tus heeft alleen te doen met de zonden van Adam. Verlossing van persoonlijke zonden kan alleen worden verkregen door gehoor heid aan de eischen van de Mormoonsche Kerk. Redding (Heil). Om bevrijd te wor den van onze zonden moeten, we onze eigen redding bewerkstelligen door hef onderwijs en de vormen dei- Mormoonsche Kerk. Gij moet leeren zelf god te zijn, evenals alle goden vóór u gedaan hebben. Het bezitten van meerdere vrouwen is ©en middel tot genade; hoe meer vrouwen en kinderen een man bezit, hoe grooter zijn kansen voor eer en heerlijkheid in do toekomende wereld. Doopen bij onderdompeling voor de ver lossing van zonden. De levenden kunnen gedoopt worden voor de do-oden. Leven- do heiligen moeten daarom zorgen in het bezit van hun stamboom te komen, op dat hun voorgeslacht de voordeelen zou kunnen genieten van deze plaatsvervan gende doop. Allen welke geen „Later dag heiligen" zijn, zullen verdoemd worden. leder persoon, welke zoo slecht zal zijn om ©en heil.ge bediening van de dienaren der zoogenaamde Christelijke Kerken te ontvangen, zal met deze ter het worden gezpnden, tenzij hij zich bekeert van deze goddedooze daad. i Heit Godslasterlijke dezer Mormoonsche leier behoeft zeker geen nadere omschrij ving. D© Mormoon zal altijd ontkennen dat de veelwijverij onder hen nog in prak tijk is. Gemeld ziji, dat de Amerikaansche regeering eenig,e jaren geleden het noo dig achtte een wet uit te vaardigen tegen de Morrnoonsche veelwijverij. De afm dezer wet is echter niet lang genoeg om dit te onderdrukken, en in de praktijk Kristin Lavransdochtex van Sigrid Undset. II. Thans iets over den inhoud van het werk. Natuurlijk moet bij de weergave daarvan naar de grootst mogelijke beknoptheid gestreefd worden. Het is verre van gemakkelijk den inhoud van drie boekwerken, elk tellende ongeveer 450 bladzijden, in eenige regelen weer te geven. Talrijke figuren, elk weer met eigen karak ter, treft ge in deze boeken aan. Het is een bGnte mengeling van menschen met groote deugden, maar evenzeer met schrikkelijke zon den. Sigrid Undset teekent menschen van zes eeuwen geleden. En toch krijgen we bij de lezing yan baar werken met de figuren daar uit zoo gemakkelijk contact. De schrijfster brengt ze heel dicht bij ons. Deze menschen uit de 14e eeuw spreken tot ons, menschen van de 20e eeuw, van een strijd, die in meerdere of mindere mate toch ook da onze ie; tusschen liefde en hartstocht, tussehen trouw ca yerzoekisg. is er dan ook vrijwel geen verandering gekomen. Men zijl op zijn hoede. Ari© Klooster, EvangeJist te Ellewoutsdijk. Rom. 1:16, 17, 18. Een oude bekende voor tuin en kamer. Aurikels. D© Aurikels zijn ouderwe sahe planten, vier den indertijd groote triomfen., dooh meerdere malen ontmoet men ze nog wel in de venster bank en een enkele maal ook als tuinplant. Vooral als randafzetting kunnen ze een schit terend effect maken. Heel bekend zijn de Luiker Aurikels, die uitmunten door hun schit terende kleurenpracht en die hieraan ook een hcogere prijs danken dan de andere varië teiten. Aurikels zijn schoone, dankbare bloeisters en dat hun bloeitijd in April ein Mei valt, wanneer de tuin dus niet met bloemen over laden is, moet eveneens als een niet ge ringe verdienste worden aangemerkt. We kweekten ze vroeger als potplant in een grondmemgsel van vier deelen graszoden- grond, een deel bladaarde en een deel scherp zand, beschermden ze in den zomer tegen de felle middagzon ein hadden nimmer moeilijk heden met deze planten. Het meest eenvou dig en gemakkelijk is jonge planten te koo p-en en deze zelf verder op te kweeken, doch men kan ze eveneens uit zaad opkweoken. Een nadeel bierbij is, dat er dan wel eens enkele planten bij zijn, welke minder fraai bloeien, doch die kunnen dan eenvoudig wor den opgeruimd. He. opkweeken uit zaad kan als volgt geschieden Men neemt hetzelfde grondmengsel als bo ven aangeschreven, zorgt dat dit behoorlijk fijn is, brengt onder dea pot eenige scherven aan voer drainage en legt hierop de zaden uit op een onderlingen afstand van ongeveer 1 S. 2 c.M. Men kan natuurlijk ook gewoon zaaien, doch dan komen de jonge plantjes erg dicht op elkaar, de stand wordt onregel matig en wij zijn veel eerder gedwongen tot verspeenen onze toevlucht te nemen. Over de aldus uitgelegde zaden brengen we een heel dun laagje aarde aan en dekken de zaadpot of zaadpan met een glasplaat af. Totdat de zaden kiemen blijft alles in de schaduw, doch daarna komen ze volop in de zon (schermen tegen de middagzon). Zoo dra de jonge plantjes elkaar raken, moeten ze verspeend worden in eenzelfde grondmengj- sel, op 4 k 5 o.M. tusschanruimte. Wordt ook daarna de ruimte te klein voor de jonge plantjes, dan komen ze ieder afzonderlijk in een stekpotje. Tenslotte worden ze in een iets grootere bloempot gezet, wijdte hoogstens 10 c.M. Het kweeken in grootere potten is niet aan te raden en zelfs niet gewenscht. Om krachtige potplanten te krijgen, worden de zijdelingsche scheuten, die zich aan den wortelstok der oude plant ontwikkelen, verwij derd. Men kan ze bij de oude plant langs den rand der pot plaatsen, of men kan ze afzonderlijk verder opkweeken. In de meeste gevallen hebben deze zijdelingsche scheuten wel voldoende worteltjes, dooh indien zulks niet het geval is, snijden we, een stukje van den wortelstok mee, om het aanwor- telen der jonge scheuten te bevorderen. De vermenigvuldiging der planten is dus eveneens zeer eenvoudig en men kan op zeer gemakkelijk en goed'koope wijze zelf voor aan vulling en vervanging zorgen. Blijkt het dat de oude planten verpot moe ten worden, dan kan zulks het beste na het bloeien geschieden. Men schudt de oude aarde tusschen de wortels uit en pot opnieuw in verschen grond op. Een aangekleede boterham. We willen eens enkele mogelijkheden voor een „aangekleede" boterham onder de oogen zien. In den tijd, dat de eieren overvloedig zijn, vinden we daarin een goede hulp voor onze tractatie: gebakken in de koe kenpan, waarin misschien eerst voor ieder ei een plakje spek is uitgesneden, vormen ze een algemeen geliefd gerecht. Maar ook in den vorm van omelette zijn ze met succes te gebruiken; zelfs is die bereiding voordeeliger, omdat we er per ei best 2 eetlepels melk en 1 eetlepel bloem in kunnen opnemen en op die manier niet per persoon een heel ei hebben te rekenen. Zoo'n omelette is het allerlek kerst in het voorjaar, als we er wat frissche jonge kervel en peterselie door De karakters in dit boek zijn gegroeid en gevormd in eenzame, moeilijk te bereiken Ncorsche streken. Het verbaal begint in deel I (De Bruids krans) met ©en jong boerenmeisje uit de bergweiden achter de Noorsche fjorden. Ze beeft het voorrecht een hoogstaanden va der met een nobel karakteT, te hebben. On bezorgd als ze is, ziet ze vrijwel uitsluitend den zonnekant van het leven. Een jeugdvriend spreekt haar van zijn liefde tot haar. Ze voelt wel voor hem, maar be antwoordt toch niet direct zijn liefde. Eenigeri tijd daarna sterft hij. Naar de gewoonte van dien tijd wordt zij op zeer jeugdigen leeftijd door haar ouders verloofd met iemand, voor wien zij wel ach ting, maar geen liefde gevoelt. Het verlo vingsfeest wordt echter door allerlei omstan digheden wat uitgesteld. Ze vindt dat zelf misschien wel het prettigste en gaat voor een jaar naar een klooster. Terwijl ze daar vertoeft, ontmoet ze óp heel romantische wijze een vreemdeling, ze kere Erlend, die later zal blijken te zijn ©en onbetrouwbare, een frou wen jager, iemand met een zeer slecht verleden, die haar onge lukkig zal ms-kan Ze krijgen elkander lief. kunnen doen; beschikken we daarover niet, dan kunnen we onze toevlucht ne men tot per ei eenige druppels Maggi's Aroma. Maar als de eieren wegens hun prijs buiten ons bereik vallen? Dén zal 't het beste zijn, om daags van te voren te zorgen voor een restje, dat geschikt tot het een of ander sma kelijk hapje kan worden verwerkt. Wat denkt U b.v. van een slaatje, waar voor we de koude aardappelen en de kou de biet van den vorigen dag opmaken? Wat fijngesneden haring erdoor, of wel wat gehakt koud vleesch (het soep- vleesch misschien, dat voor het trekken van de soep heeft dienst gedaan?), verder wat fijngehakte uitjes en augurken en een paar lepels olie en azijn... en klaar zijn we voor ons twaalfuurtje. Misschien twijfelt U aan de smakelijk heid van dat uitgetrokken soepvleesch? Zóó gebruikt zou het ons ook niet be vallen; maar de uitjes en augurken, de mosterd, die ook een onderdeel van onze „sla" uitmaakt en verder nog een thee lepel Maggi's Aroma dat zijn met el kaar de middeltjes, die ruimschoots het gebrek aan geur in het soepvleesch ver goeden. Voelt de familie meer voor iets warms? Dan is er misschien wel een handig oudste dochtertje, dat graag voor moeder het bakken op zich neemt van wat aard appelkoekjes, beide weer heel geschikt uit restjes van het vorige middagmaal te bereiden. Trouwens, van hetzelfde soepvleesch, dat we daareven hebben aanbevolen voor een huzarensla of een „halve gedraaide", zouden uitstekende vleeschkoekjes kunnen worden gebakken met weer alle kans, dat het flauwe van het soepvleesch door niemand wordt op gemerkt. En dat brengt ons op nog weer een an der idee, ook best uit te voeren, als men over een restje soepvleesch kan beschik ken een eigengemaakt hoofdkaasje, dat op een feestdisch zeker een goed fi guur zal maken. De recepten zijn berekend voor 4 per sonen. Hoofdkaap van resten soep vleesch. 400 Gr (4 ons) gekookt soep vleesch, liefst niet al te mager. L. ko kend water. 2 Maggi's Bouillonblokjes. 3 a 4 eetlepels azijn (eenigszins naar smaak). Wat peper, zout, nootmuskaat, een gehakte augurk en een gehakt uitje. 7% Gr. (ongeveer 5 blaadjes) gelatine. Hak het vleesch fijn en vermeng het met de fijngehakte augurk en de kruiden. Breng het water aan de kook, laat er zachtjes den gehakten ui in gaar worden, los er dan de Maggi's Bouillonblokjes en de gelatine in op en voeg er den azijn bij. Meng de vloeistof door het gehakte vleesch, breng alles over in een met koud water omgespoelden steenen vorm (of kom) en zet dien op een koele plaats tot de hoofdkaas stijf is. Maak het gerecht daarom bij voorkeur reeds den vorigen dag klaar, zoodat het den volgenden dag gemakkelijk uit den vorm kan worden geschud. Aardappelkoekjes met spek. 750 Gr. iy2 pond) koude aardappelen. 60 Gr. (6 afgestreken eetlepels) bloem. 1 ei. 2 theelepels Maggi's Aroma. Wat peper en zout. 200 Gr. (2 ons) rookspek. Wrijf de aardappelen fijn en werk ze door elkaar met de bloem, het ei, het zout, de peper en de Maggi's Aroma. Vorm er niet te groote balletjes van, sla die eenigs zins plat en wentel ze door wat bloem. Snijd het in lauw water gewasschen spek in dobbelsteentjes; bak ze in de koe kenpan op een zacht vuur mooi bruin en breng ze dan met het spekvet over in een ander pannetje (of schaaltje). Laat een gedeelte van het spekvet in de koekenpan dampend heet worden, leg er zooveel aardappelkoekjes in als de pan kan bevatten en bak die op een flink vuur aan weerskanten goudbruin. Ga zoo voort tot alle koekjes gebakken zijn en het spekvet op is; schik de koek jes op een verwarmden schotel en strooi er de dobbelsteentjes spek overheen. Bak desverkiezend met de koekjes ook een paar gesnipperde uien mee, maar zorg er dan vooral voor, dat de snip pers niet zwart worden en neem dus een niet te fel vuur. Vereenvoudigingen. Eenige practische apparaten, die eigen lijk in elke keuken wel een plaatsje ver dienen, ontdekten wij, schrijft het „Han delsblad", op de Beurs van de Dames kroniek. En van nu aan beginnen de conflicten. Kristin maakt een geweldigen strijd door. Ze leert wat het is, te moeten strijden met de zonde en %r mee in conflict te komen. Ze wordt verteerd door innerlijk leed en voelt zich verlaten van haar vader, die bezwaar maakt tegen een verloving met iemand als Erlend, jnaar ook verlaten van God. Ten laatste geeft haar vader toestemming tot de verbintenis. Kristin kan echter niet blij zijn en wil van geen feestelijkheden we ten. Op uitdrukkelijk verlangen van haar vader wordt echter, tegen den zin van Kristin, een gewoon huwelijksfeest gevierdl «n gaat alle© zijn normalen gang. Vele romans eindigen, als het huwelijk be gint. Hier is het anders; De zwaarste con flicten komen nu pas. In Eet Vweede deel („Vrouw") zien we Kristin zich eerst omhoog worstelen. Ze wil krachtig strijden tegen eigen fouten en zwak heden, maar ook tegen die van haar man. Ze wil een dappere, flinke vrouw zijn, en haar verleden trachten goed te maken. Erlend blijkt echter gebleven te zijn, die hjj vroeger reeds was: een trouweloos indi vidu. Vrees©! ijk is voor Kristin d» ontnuch tering, zoodat botsingen niet uitblijven. Groots, In d# eerst© plaats behoort i* d© mo derne keuken thuis de schilmachine, die, zonder dat wij onze handen behoeven vuil te maken, aardappelen, wortelen, desgewenscht ook peren en appelen van hun schil ontdoet. „Zindelijk, vlug, zui nig" is hier het parool. De kleine, solide machine, die, slechts één mesje verslijt, nadat 1000 kilo aardappelen de revue zijn gepasseerd, wordt op hoogst eenvou dige manier aan tafel, aanrecht of schraag vastgeschroefd, op dezelfde ma nier als onze vleesch- en snijboonenma chinetjes. In denzelfden stand werd ons een nieu we lekbak gedemonstreerd. Een houten bak met vele inkeepingen op den bodem waardoor het omvallen of afglijden van de vaten vermeden en breuk van porse lein of glaswerk voorkomen wordt. Men wascht alles met heet water af of spoele na met goed heet water, waarna men het gereinigde vaatwerk rechtop in den lek bak zet. Afdrogen is dan niet meer noodig. Het onderhoud van dezen bak is een voudig. Het raam is er gemakkelijk uit te lichten, waarna de bak met warm water gereinigd kan worden. Kent gij reeds de strooibusjes, met spe cerijen gevuld? Vijf soorten zagen wij er: busjes met nootmuscaat, met witte en zwarte peper, met kaneel en met kruid- j nagelen. Reeds eerder wezen wij op deze hygiënische wijze van verpakking. De busjes de kleine zoo goed als de groote modellen zien er prettig uit. Er komt geen reclame op voor, zoodat ze op tafel zoowel als in de keuken geen slecht figuur zullen slaan. Ten slotte werd nog onze aandacht ge trokken door nikkelen verlengstukken voor de tuit van een theepot. Ze brengen op drieërlei wijzen vereenvoudiging aan bij 't schenken. In de eerste plaats voor komen ze het morsen, verder leveren ze een onberispelijken, rustigen straal en tevens zijn ze op zóó practische wijze van een zeefje voorzien, dat geen theeblaadje zijn weg zal vinden naar de kopjes. Oogenschijnlijk kleinigheden maar voor de huisvrouw inderdaad vereenvoudigin gen! Enkele wenken. Van z ij den lampekappen kan men vliegenvuil verwijderen met water, waarin een scheutje ammaniak. Met prop jes watten of schoone doeken, gedrenkt in deze vloeistoffen de kap afwrijven. Blank geslepen kookplaten en ringen van gasfornuizen kan men, zoo men ze van boven blank wenscht te houden, schoonmaken met schuurlin- nen, daarna met schuurlinnen en olie. Jonge kinderen, beneden het jaar, moeten het grootste deel van den dag nog liggende doorbrengen. Alleen wan neer ze uit eigen beweging trachten over eind te komen, doet deze krachtsinspan ning den zuigeling geen kwaad. Kolenemmers, kachelvullers en ka chelmantels moeten, om glanzend zwart te blijven, onderhouden worden met witte of roode was. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 137. Auteur: A. Wind, Eindhoven. 1 2 3 4 5 6 16 ■26 36 46 9^ M M' A'W/ W 1ü IP^IL 15 25 35 45 47 48 49 50 Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 12, tot 15, 18, 20, 22 en 23. Wit 11 sch. op: 21, 25, 27, 29, 31, 33, 38, 42, 43 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. diep© ellende komt over baar en baar kin deren. We zien echter Kristin ook als een flinke meesteres op bet landgoed Husaby, telkens als Erlend baar weer verlaat. Toch leert ze haar man ook van een wat betere zijde kennen als bij heldhaftig strijdt voor een 'eigen Noorscb vorstenhuis. Erlend geraakt echter door allerlei verwikkelingen in een valstrik, moet zwaar boeten, komt in de gevangenis terecht, terwijl al zijn goe deren worden verbeurd verklaard. Ook bet derde deel („Het Kruis!") getuigt van de grootste liefde van Kristin jegens Erlend, maar evenzeer van herhaalde, ern stige botsingen tusschen beide karakters. Na Erlend's dood komen voor Kristin weer andere moeilijkheden, Haar zeven zonen, vol wassen geworden, gaan eigen wegen zoeken. Pijnlijk teekent de schrijfster, hoe de moeder ze langzaam aan in figuurlijken zin verliest. Ze kan ze op den goeden weg niet houden. De tragedie van zoo menig menschenleven de moeder, jüe tevergeefs gelooven blijft in de voorwerpen harer liefde. Tenslotte besluit ze, de laatste jaren van haar leven ia eaa klooster door te brengen, het klooster, dat zs in haar BMisjeejsxse) met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmiskaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth en Drogisten. Doos 60 ct. Cursus voor beginners. XXIV. In de opsluiting aan de linkerflank komen mooie slagen voor indien zwart op 29 of wit op 22 speelt. De vorige malen gaven wij voorbeelden voor wit. In alle standen van deze week behaait nu zwart het voordeel. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart maakt dam door: Wit. 1 2. 28X17 3. 36X27 4. 27 X 9 5. 9X18 6. 34X23 Zwart. 17—22 11X31 18—22 8—13 23X12 19X46 47 48 49 50 Zwart maakt dam door: Wit 1 2. 22X13 3. 32X21 4. 38X27 Zwart. 13—18 21—27 23X32 24—30 Het blijft gelijk hoe wit slaat. 5. 35X24 20X47 6. 13X24 47X20 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Wit neemt hier een foutieve schijf- winst. Wit. Zwart. 1. 34—30? 25X34 2. 40X18 Met schijfwinst, maar zwart is er ook nog. 224—29 3. 33X24 19X30 4. 35X24 11—16 5. 22X11 13X44 6. 43—39 44X33 7. 38X29 6X17 En nu heeft zwart een stuk gewon nen. Toch had zwart hier niet op mogen spelen, want in de diagramstelling had wit voordeel kunnen behalen door: 1. 2218! 13X22a) 2. 34—30 25—34 3. 40X27 Met schijfwinst. a) Als zwart 23X12 speelt slaat wit door 28—22 en 32X5 naar dam. verliet, om het leveu in te gaan met den grand-Seigneur Erlend. Als de streek echter door de pest geteis terd wordt, toont Kristin op heroische wijze, wie ze is en gaat ze tenslotte aan die vreeselijke ziekte der Middeleeuwen ten onder. Aangrijpend en diepzinnig is het slot: „God had haar vastgehouden in een ver band, dat voor haar gesloten was, zonder dat zij het begrepen had, uit een liefde, die over haar uitgestort was, en ondanks haar zwaar aan de aarde gebonden gemoed was iets van die liefde in haar gebleven, had in haar gewerkt, zoo-als de zon in den bodem, had een zaad doen ontkiemen, dat de heet ste minnebrand en „de hevigste minnetoom niet geheel had kunnen verwoesten. Een dienstmaagd van God was eij geweest, een weerspannige, onwillige dienstmaagd, meestal een oogendienares in haar gebeden en on trouw in haar hart, traag en nalatig, zonder geduld, onder fuchti,gingen, weinig standvastig in haar handelingen. Toch had Hij haar vastgehouden in Zijn dienst". (Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 8