Pijnlijke Spieren? DE ZEEUW LI NTM4INT TWEEDE BLAD HET ADRES A. WIL KING DOODT PIJN Wat er deze week voorviel Niet door eigen kracht EEN BEZOEK AAN OE MIJNSTREEK. v. Uit de Provincie Leestafel. Een trek van groot» droefheid verspreid ,(Worclt vervolgd.) Wanneer de gewrichten stram :ijn en de spieren pijn doen runt gij U door Sloan's Lini ment verlichting en welbe hagen verzekeren. Brengt het eenvoudig lichtelijk aan op de pijnlijke plek. Het liniment dringt van 2elf door, brengt de pijn tot bedaren, maakt een eind aan bloedaandrang en doet alle sporen van stramheid en pijn snel verdwijnen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. K J? VAN ZATERDAG 22 MAART 1930. No. 148. Evenala vorige waak was het ook nu in den parlementairen hoek druk. De Eerste Kamer bie.d zich vooral met den begroo Jmgsarbe Ji onledig. Bij de behan deling der Defensie-begroeting hield Mi nister Deeltere een rede, die niet na liet indruik te maken. Verschillende Se natoren toonden hun bewondering ervoor door te applaudisseeren. Donderdag en gisteren was het vooral de Belgische kwestie, die de aandacht vroeg. Toch duren de begroo lingsdebatten in de Eerste Kamer dit keer ongewoon lang. De voor zitter heeft de leden dan ook reeds @e>- dreigd met een avond (lees: nacht-) ver gadering in den loop der volgende week. Of 'thelpen zal? De Tweede Kamer luisterde naar en deed mee aan eein iafcerpellatie-L. de Visser over de werkloosheid. Natuurlijk is dit moeilijke vraagstuk door dit debat geen stap dichter bij de oplossing gekomen. Met groote meerderheid (75 van de 91 stemmen) nam zij verder de winkel sluitingswet aan. In den loop dezer week is iets bekend geworden van het advies van den Ra dio-raad .aan den Minister van Water staat over de verdeeling van den zend tijd. Hoe moeilik deze kwestie is op te lossen, is nu weer gebleken, want èn de (liberale) A.V.R.O. èn da R.K. Om- roep-vereeniging hebben reeds hun ont stemming over het voorstel uitgesproken. Naar verluidt, zal de Ministerraad straks dit vraagstuk te beoordeelen krijgen. In onze provincie is onder de land bouwers de rust weergekeerd, nu de be slissing over de Suikerfabriek „Zeeland" is gevallen en tot verkoop is besloten. Overzien we de buitenlandsche gebeur tenissen, dan valt het eerst de vlootcon- ferentie in het oog. De stemming is daar niet optimistisch, vooral nu Briand naar Parijs is teruggekeerd, omdat hij, naar zijn zeggen, geen zin had om nog langer naar het weer te zitten kijken. Omtrent de situatie blijft men volkomen in het duister rondtasten. Aan mededee- lingen en geruchten is er zeker geen ge brek, maar aan tegenspraken evenmin. De Italianen blijven op hun standpunt staan en houden vast aan hun eisch van volkomen pariteit met Frankrijk. De toestand te Londen is dus deze, dat men op het doode punt is gekomen en dat men ernstig rekening moet houden met een mislukking der conferentie... althans in zooverre, dat van een vijfmogendhe- den-overeenkomst geen sprake zal zijn. In Britsch-Amerikaansche kringen hoopt men nog iets te kunnen redden door een overeenkomst tusschen de drie voornaamste zeemogendheden, maar ook hieromtrent is er nog geenszins zeker heid. Aangaande de douane-conferentie te Ge- nève valt niet zulk pessimistisch, nieuws te melden. Wel blijkt ook hier, dat do aanvankelijk gekoesterde verwachtingen lang niet alle en lang niet ten volle kun nen verwezenlijkt worden, maar het ziet er toch wel naar uit, dat Dinsdag a.s. deze conferentie zal kunnen worden ge sloten, nadat althans eenig resultaat zal zijn bereikt. In Engeland is plotseling een zekere toenadering tusschen liberalen en arbei derspartij merkbaar geworden. Het ge volg daarvan is, dat het Labourkabinet wat vaster in het zadel komt te zitten en dat de reeds dicht bij geachte verkie zingen tot later tijdstip zijn verschoven. Of deze verbroedering ook beteekenis zal hebben t.o.v. de handelspolitiek en de wijziging van het kiesstelsel wordt wel vermoed, maar staat toch niet vast. FEUILLETON door Annie Lucas 37.) o— Het duurde een geruime poos voordat O-wen weer iets kon zeggen, en toen kostte het hem groote inspanning. „Ik zal kort zijn," hijgde hij, dan zult gij mijn woorden niet vergeten." „Ik zal ze nooit vergeten, Owen, nooit." Margaret hield haar woord, zij was uiter lijk zeer kalm. „Onze vriendschap is voor ons beiden eten troost en een zegen geweest." „Ja, dat is het, dat is het," Verzeker de zij. „Wij hebben elkanders gedachten, be zwaren en verwachtingen gedeeld. Een sterke, innige sympathie heeft ons ver bonden. Wij hebben elkander begrepen." „Dat is waar, Owen." „Daarom zal het u thans niet deren te hooren, hoezeer ik u heb liefgehad. Het zal, wanneer ik ben heengegaan, uw smart niet vergrooten, te weten, dat uw vriend Owen u heeft liefgehad. Die liefde met al haar verborgenheid, hopeloosheid en onbevredigd verlangen is mij toch zeer dierbaar geweest, Margaret." Het bezoek ondergronds. Voor ons werd een der verdiepingen gereserveerd. De bel klonken daar guig het pijlsnel naar beneden. Men had mij gezegd, dat 't verstandig zou zijn niet naar den zolder van de kcoi te kijken, maar naar mijn teanen, of flink met d.en mond te happen. Voor zoo'n eersten keer met de lift naar be neden en dan zoo pjjlsnel 1216 Meier por seconde zou wat onaan genaam kunnen wezen. Maar terwijl ik nog stond te over wegen wat ik zou doen: happen of kij ken naar de neuzen van mijn vetleeren mjjnschoenen, werd geremd en even later stond de kooi stil, liever hing ze stil aan den armdikken gevlochten staalka bel.... We waren aanbeland op de ver dieping van 401 Meter. 1'fc nam mijn mijnlampje wat hooger cp om mij te kunnen voorlichten bij 't uitstappen. Maai'wat een zee van licht en.wat een wereld1 Groote helverlichte gewelven, waar men heusch de kans niet loopt het hoofd te slooten, maar waar best nog een van mijn lengte, rechtop op mijn schouders zou kunnen staan en nog wei meer. En dan alles van beton. Zoo stappend uit de schachtkooi kreeg ik sterk den indruk te zijn aanbeland cp een spoorwegemplacement bij nacht. Maar dan op een emplacement vol leven en beweging, waar het uitkijken was om niet overreden te worden. 'tWas steeds maar: de wagens in de gaten houden. Eigenlijk de karretjes, want ze gelijken in veel op onze 'kipkarren. Alleen loopen ze onder niet zoo nauw toe. .maar zijn ze meer rond. Wat een leven! Wat een beweging! Dat botst en beukt aan een stuk door. En dat werpt steenkoolstof op van je welste. Uit alle richtingen komen de vol geladen steenkolenwagentjes aanrollen, als door magnetische kracht naar de schacht getrokken. En dicht bij de schacht staan de sleepers, die ze wat verder stuwen, de schachtkooi in, nadat eerst de ledige wagentjes er uitgehaald zijn. Bij onderzoek bleek me, dat hier lucht- drukbclten dc wagentjes op hellingen voe ren waama ze in de richting van de schacht rollen; ook de leeg,e wagentjes werden door luchtdrukbolten of kettin gen, waaraan ze haken bij hellingen, op getrokken en verder getransporteerd, tot waar de ledige achter een luchtdruklo- comotief gehaakt worden, om verder in de mijngangen gevoerd te worden en de volle in de schachtkooi geduwd worden. Men begrijpt, dat dit een geweldig stuk leven veroorzaakt. Zoo'n leven, dat mij hooren en zien verging. Maar alles went. En ook dat. In een machinefabriek is 'took niet gemakkelijk converseeren Nadat de heer Posma ons dit alles rustig had laten opnemen vanaf een plaats, die geen levensbedreiging inhield, tracht hij ons naar een van de vele hoofdgalerijen, waar hij ons het tele foonkantoortje liet zien, zooals er in iedere verdieping van de mijn rcmer zijn, voor de regeling van het drukke kolrni- vervoer en voor het contact met de bo venwereld, zelfs met .het plaatselijk te- f'conkantoor. Daarna 'bracht hij ons naar de reparatie-inrichting voor be' onder- gTondsche materiaal van de verdiepinr op 401 Meter. Zooals juist gezecd worden de voor bet vervoer van kolen en materiaal to- noodigde treinen over groote afstanden met zoo groot mogelijke snelheid dom locomotieven, gedreven door samenge perste lucht, vervoerd. Voor deze loon- mot.ieven zijn remises noodig, waar de vulling plaats heeft en waar de repara ties er aan kunnen verricht worden. En dat alles vindt men dicht bij de schacht, uitkomend op de helverlichte gangen. De tocht ging nu verder een der hoofd gangen in en daarbij hield de verlich ting op-, zoodaf wij verder aangewezen waren op 't licht van de mijnlampen. Dit was echter niet de eenigste ver andering. De betonnen wanden hadden ook op gehouden en plaats gemaakt voor een ondersteuning door middel van oude spoorwograils, die daartoe tot een soort kozijnen zijn samengevoegd en waarach ter kleine rondhouten zijn aangebracht, Margaret zat bleek en onbeweeglijk, met. gebogen hoofd en neergeslagen oogen. Owen vervolgde. „Doch het was niet om u dit te zeggen, dat ik n liet verzoeken hier te koinen. Ik g.a naar Huis; mijn beproevingen zijin voorbij. Maar ik laat u achter om met moed en getrouwheid den strijd des levens te strijden, en in alle dingen u naar Gods wil te voegen." „Dat hebt ge mij geleerd, Owen." „Geleerd om den goeden strijd te strij den ja. Thans wil ik u leeren om te berusten om te rusten in den Heere Jezus, gelijk ik doe." Hij leunde achterover in zijn kussens, niet zoozeer door uitputting als in ge dachten verzonken. Allan, die hem in het oog hield, verwonderde zich over de kracht, die hem nog scheen gelaten. Zijn stem klonk weemoedig, terwijd hij deze laatste woorden uitte. Tot nu toe had hij langzaam, met korte tusschenpoozen, maar op kalmen, bijna blijlmoedigen toon gesproken. „Ik ben tevreden", ging blij na een tijd voort. „Ja, ik ben tevreden. Indien het Gods wil was geweest dan zou ik nog gaarne eenigen tijd h:er beneden ver- Nan n te verheer- m* a h«b de jaren, die Hij mij ge teneinde steanen, die neiging mochten vertoonen naar binnen in de gang te vallen, tegen te houden. 't Was een eindelooze gang schier, waar we thans iiepen. Niet meer te wan delen, maar in statige pas. We hoorden thans geen ander geluid dan dat van onze voetstappen. Het schijnsel van onze lampen ver lichtte de naaste omgeving en wierp een mat schijnsel op de geel-wiite wanden van de galerij waarin we ons~ bevonden. In 't midden op de steenvloer ,die be dekt was met zwart steenkoolstof, dat eenigszins vochtig was, lieoon de rails voor de steenkooltreintjes. Links daarvan lange den wand was een goot, waar door water vloeide, in de richting van de schacht; het water dat in do gangen komt en dat ik spreek daarover nog nader naar boven moet gebracht wor den. Boven ons hoofd langs de zoldering liepen de draden van het electrisch licht en de telefoon en de buis, die de saam- geperste lucht, die voor het bedrijf noo dig is, naar alle hoeken van het on- dergrondscbe bedrijf voert. Hier en daar is de gang even verbreed; n.l. als er in den wand een telefooncelletje is uit gehouwen of als er een kraan op de leiding voor saamgeperste lucht is aange bracht, die de fusten van de locomotieven moot vullen wanneer dit onderweg noodig blijkt. De heer Posma vertelt ons, als wa blijven staan in een gedeelte van een gang, die op een groote ronde koker, opgebouwd van zware betonblokken, ge lijkt, dat de gewone ondersteuning van ijzer en hout daar ter plaatse tengevolge van den grooten druk van het gebergte 400 Meter on,der den grond spreekt men van een gebergte doelend op de 400 Meter aarde en steen er boven of de broosheid van het gesteente gean voldoende waarborgen voor veiligheid geeft, waarom een geheel gesloten tunnel, bestaande uit trapeziumvormige rots blokken, gelegd is. We staan nog even te kijken. En ik zie, dat deze betonblokken opeengesta peld zijn met hout er tusschen. En dit is saamgeknepen door den enormen druk op den koker uitgeoefend, 't Is nu een compacte massa, zoo hecht en sterk, dat ter plaatse alle gevaar is geweken. (Wor l.t vervolgd.) voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Herdenking van de 750-jarige stadsrech ten van Hulst. Tijdens de feesten in Augustus a.s. te Hulst bij de herdenking van de 750-jarige stadsrechten zal een historische optocht uittrekken. De optocht wil uitbeelden den opbloei van Hulst en Hulsterambacht op het eind der 12e en het begin der 13e eeuw. Het opkomende gehucht was onder be scherming van zijn kasteelheeren uit het geslacht van der Maelstede aangegroeid tot een aanzienlijke buurt, gunstig gele gen aan een natuurlijken waterweg naar de Honte of Westerschelde. De bevolking bestond uit kooplieden, schippers, visschers en landbouwers. De Vlaamsche graven uit de 12e eeuw Dirk en Philips van den Elzas, waren niet al leen dappere kruisvaarders maar ook wel doeners voor hun onderdanen. Zij schaf ten in hun gebied de lijfeigenschap af, brachten verbetering in den rechtstoe stand hunner onderhoorigen, verhieven enkele plaats entot den rang van steden (oppida) en gaven aan die steden „keu ren" of brieven van bevoorrechting. Als „oppidum" ontving Hulst zeker, in 1180 of nog eerder, de graaflijke keure, geven heeft, verkwist, verbeuzeld." „Neen, dat hebt gij niet, Owen." „Ja, ik deed het wèl. Ik "heb voor mij zelf geleefd. Ik heb niet, zooals ik had moeten doem gezocht zielen te winnen voer Gods koninkrijk. Maar Hij roept mij thans, en ik ben tevreden. Eerst heb- ik gebeden om in het leven te mogen blijven. De liefde is zoet, Margaret, en de hoop is sterk; maar nog minder de hoop om eenmaal uw liefde te mogen winnen, dan wel de begeerte Hem een bewijs te geven van de krachtige liefde,, welke Hij in mijln ziel gewekt heeft, deed mij zulks verlangen." „Gij zult Hem in dep hemel dienen," bracht Margaret met moeite uit. „Ja," sprak hij zacht, „in het licht en in heerlijkheid en in blijdschap. Het was in duisternis, en in droefheid, dat Hij voor mij leed. Maar zijn wil geschiede. Ik ben tevreden." Margaret had roerloos gezeten, terwijl Owen sprak, haar oogen op zij'n gelaat gevestigd, elk zijner woorden wegbergende in 'haar hart. De tijd zou komen, wanneer deze wooTden een levenwekkend element in haar gemoed en in haar leven zouden zijln. Thans troffen ze slechts haar oor. Er werd een bittere strijd in haar gemoed gestreden, een vlijimende smart dooreneed waarbij het vrijdom van tol bekwam door geheel Vlaanderen. Die schenking is het hoofdmoment van den geheelen stoet. Zij wordt voorgesteld in groep 12: een praal wagen, getrokken door vier paarden, waarop ten troon gezeten Philips van den Elzas, graaf van Vlaanderen en Ver- mandois, die aan de Hulstersche poorters ten jare 1180 de oorkonde overhandigt, waarin de eerste stadsrechten aan Hulst geschonken worden. De groepen der 2e hoofdafdeeling tee kenen den eersten opbloei van Hulst. De kern van den optocht, vervat in die hoofdafdeeling, wordt voorafgegaan door een reeks van 8 groepen, welke den krijgs- haftigen aard der middeleeuwers, in de Kruistochten uitblinkende, wil voorstellen en gevolgd door een reeks van 6 groepen om de werken der vredse, zooals die op het platteland van Hulsterambacht voor kwamen, tot uitdrukking te brengen. Koude voeten? Dan brengt een kwik-badmat, een electrische voetmat of bedkruik uilkomst. J. M. Polderman, Goes. Adv. 's-H. Abtskerke. De toeren, v. L. en A. B. alhier kwamen Donderdag; 'te omstreeks 6 uur met een -auto uit Middel burg gereden. Achter het stuur zat de heer v. L. die auto leerde rijden. Door dat de bestuurder in een bocht te veel gas gaf, geraakte de auto onder B,aars- dorp in een sloot. Het vehikel werd zwaar geha.vend, de inzittenden be'kwai- men lichte verwondingen aan tot hoofd. Dr v. d. Made uit 'sHoer Arenidskerke was spoedig ter plaatse en verleende medische hulp. Stemmen des Tijds, Maand blad voor Christendom en Cultuur. Uitg. N.V. G. J. A. Ruys' Uitg.-Mij, Zeist. De Maart-aflevering van dit tijdschrift staat weer op hoog peil en geeft belang rijke bijdragen van verschillenden aard. Wij laten een opgaaf van den inhoud hier volgen: Moeder en dochter I, door M. de la Prise; De Christelijke liedkunst der negers. Haar ontstaan en haar aard, door H. Burger; Iets uit de geschiedenis van de scholen der Nederlandsche Herv. hare ziel. To midden van alles was haar slechts dit éène duidelijk, dat Owen ster vende was en dat hij haar liefhad. En de liefde en do angst van haar hart gaven zich lucht in den wilden, hartstochtelijken kreet: „Owen, Owen, verlaat mij niet! Owen blijf leven, om mijnentwil blijf le ven!" En zij strekte beide handen smee- kend naar hem uit, en viel toen naast zijn legerstede op de knieën, en bet gelaat in de handen verbergende, barstte zij' in onbedaarlijk snikken uit. Owen legde zijn hand liefkozend op haar gebogen hoofd. De vredige, kalme uitdrukking van zijn gelaat maakte plaats voor een weemoedig verlangenden blik, terwijl hij met zwakke gebroken stem zei- de: „De macht over leven en dood is in Gods hand, Margaret,* niet in de mijne. In dien het mogelijk ware om uwentwil maar Gods wil geschiede Gods wil geschiede." Daarop volgde een stilte, die slechts verbroken werd door Owen's moeilijke ademhaling, en Margaret's onderdrukt ge snik. Allan maakte zich zeer ongerust, dochi hij had den' moed niet tusschenbei- de 'te komen. Murray, die altijd, als bij ingeving, begreep wat hem te doen stond, verliet onhoorbaar de kamer. Gemeente te Amsterdam, door Dr J. Phi lip Idenburg; Olfert Ricard, de groote lei der van de Deensche C. J. M. V. door Ds J. Henzei; Lucht en ruimte door Mary- anne v. Lochem; Gedichten door Jan H. de Groot; „In den bonten wirickel", (li teraire kroniek) door Dr C. Tazelaar; Leestafel. Antirevolutionaire Staat kunde, orgaan van de Dr A. Kuy- perstichting ter bevordering van de studie der A.-R. beginselen. In het Januari-nummer geeft Ds J. van Nes een bijdrage over het Zionisme, ter wijl zijn broer P. van Nes Cz. een verhan deling geeft over Jeugdvereeniging en staatkunde. Op de vraag of de A.-R. par tij ten opzichte der jeugdbeweging ook een taak heeft, antwoordt de schrijver toe stemmend. Ontkennend echter wordt ge antwoord op de vraag of het gewenscht is, dat de A.-R. partij zou over gaan tot de stichting van jeugdvereenigingen met het speciale doel: principiëele vorming van het staatkundig leven. Omtrent de A. R. J. A. die niet door de partijleiding dus van boven af in 't leven is geroepen, maar zich in de practijk gevormd heeft, heet het, dat, gezien de werkelijkheid, dat vele jonge lieden zich afzijdig houden van de algemeene jeugdvereeniging of in die vereeniging niet voldoende politieke vorming ontvangen, zulk een organisatie zeker veel goed werk zal kunnen verrich ten onder het opgroeiende geslacht, mits ze maar bedenkt, dat. de politieke vor ming slechts een onderdeel is van het groote geheel. Het feit, zoo heet het verder, dat de toe latingsleeftijd als regel op 20 jaar werd gesteld, geeft een redelijke waarborg, dat concurrentie met de Jeugdvereeniging niet werd bedoeld. Welke redelijke waarborg hierin ligt, vermogen wij niet te zien. In het Februari-nummer geeft Mr C. Beekenkamp een overzicht van de verze keringswetten, terwijl Ds J. S. Post het slot geeft van zijne principiëele bijdrage over de onontbindbaarheid van het hu welijk. Verder in beide afleveringen, de beken de adviezenrubriek. Da Dokter in Huis. Het Maartnum mer van dit populair tijdschrift voor ds volksgezondheid bevat o.m. de volgende ar tikelen: Homoeopathic in DuitschlandBij zondere, achterlijke kinderen door A. Dupont; de zich over Owen's ingevallen, lijldend gelaat. Hij treurde nog meer over Mar garet, dan ovor zicih zelf. „Ik kan het niet verdragen de oorzaak van zooveel droef heid voor u te zijin," sprak hij eindelijk. „Dit is voor mtf de bitterheid' des doods. Liefste, kunt gij niet met mijl zeggen: „Uw wil geschiede?" „Ik kan niet, ik kan niet," kermde zij, „want ik tob u lief; Owen, ik heb u lief 1 Zelfs op dat oogenblik, in het vooruit zicht van een laatst vaarwel, wekten deze woorden een vreemde ontroering, een in nige bijjdsclmp in Owen s hart. Zij sche nen hem nieuwe krachten te schenken. Hij richtte /ich op in zjjn kussens en zijn hand uitstrekkende sprak hij op plech- tigen, smeekenden toon tot Allan, die Margaret te vergeefs herinnerde aan hare belofte om zich kalm te houden: „God i? mijn getuige, dit was mijn bedoeling niet, Allan. Maar nu het zoo is nu zjj mij liefheeft nu vraag ik haar van u, mijn lieveling, mijn eigen lieveling." Zonder een woord te spreken hij vertrouwde zijn eigen stem niet, hief Allan Margaret op, drukte haar een kus op het voorhoofd, legde hare handen in die van Owen, en verliet het vertrek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 7