Waarom Advertentie Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Financieële Berichten. Ingezonden stukken Burgerlijke Stand. Marktberichten. Scheepstijdingen. staat er geen tan Uwe Firma op deze plaats Een zeer groot getal lezers zon er nota van hebben genomen! 19e Openbare Uitvoering op Donderdag 27 Maart Da Wear W. SiMwfil, candidaat tot T dan H. Dienst in de Ned. Horv. Kerk, Nieuwe Kerkhof 20, te Groningen, stelt zidhi beroepbaar. De heer K. Boors ma te Dok- kum is door de classis Dokkum beroeps baar gesteld in de Geref. Kerken. Prof. J. du Plea sis. Reuter seint uit Kaapstad, dat prof. du Plessis de voorwaarden verworpen heeft, die hem bij zijn veroordeeling door de synode der Neder- dnitsoh ""Gereformeerde Kerk van de Kaap zijn gesteld ,0.a. behoorde tot deze voor waarden, dat hij zioh zou verbinden niet meer propaganda te maken voor zijn afwij kende theGlogisöhe meemingen. Ned. Herv. Kerken. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz. Wjlhelminaderp, vm. ds de Vries (bev. nieuwe lidm.), nm. ds Homburg. Geref. Gein. Rorsselen, vm., an en av. ds Earth (verb, bericht). 's-Gravenpoldier, vm., mm. en av. leesdiemst, [Woensdag 7 u. ds Hofman (Voorb. H. Av.). Geref. Kerken. Ierseke, vm. en pm. "oand. de Wplff te Mid delburg. Geslaagd voor machinisten-diploma A de heer H. P. Mindarhoud te Sou burg. Ovezand. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, dhr M. Jansen te Spekholzerbeide (Limburg). Boerderijbrand te Bath men. Gisteren brak brand uit in een boerderij' in de kom van het dorp Bathmen, bewoond dcor den eigenaar H. Wjbbelink G.Jzn. en den landbouwer Wi J. Roetert. Het buis brandde geheel af. Van de familie Roetert raakten «enige personen bewusteloos en, moes ten worden weggedragen. Behalve een varken werd al het vee gered. Ook een deel dar inboedels kon uit de woningen worden ge haald. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in den schoorsteen. Verze kering dekt de schade. Tien arbeiderswoningen a'ï - gebrand. Door tot nu toe onbekende oor zaak brandde gistermiddag in Deil bij Gel- dermalsen een tiental arbeiderswoningen af. De brand was ongeveer half drie ontstaan in de woning van den koopman Heumang, waar na de vlammen spoedig oversloegen op de naast gelegen woningen. Door de handbrand- spuiten uit Deil en Enspyk, geassisteerd door de mo'torspuiten uit Geldermalsen, Leerdam en Buren werd de brand tenslotte gebluscht. Het huisraad kon uit de moeste woningen bijtijds in veiligheid worden gebracht, terwij] het vee eveneens gered kon worden. Per soonlijke ongevallen, vonden niet plaats. De bewoners zijn bij familieleden of buren onder gebracht. Een lugubere grap. In eenige bla den was het overlijden aangekondigd van dien heer Felix Gaborit, oud-Kamerlid van Seinet- et-Marne, wiens begrafenis, zoo werd er aan toegevoegd, Donderdagmorgen zou plaats heb ben. Vrienden en bekenden werden uitgenoo- digd bijeen te komen aan den ingaing van het kerkhof Père-Lacihaise. Op het .aangekon digde uur hadden velen, miet name uit parle mentaire kringen, zich daar vereenigd. Eens klaps zag mien, tot zijn groote verbijstering, den overledene zelf verschijnen. Diames kregen het te kwaad van den schrik. Felix Gaborit deelde aan allen mede, dat hp springlevend was en dat hij alleen het slachtoffer was geweest van een mystificatifs van twijfelachtig gehalte. Maar, zoo voegde hij' er bij, ik zal tocih d'e namen onthouden van dengenen, die niet naar mjjn begrafenis zijn gekomen. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behan deld: A. de V., 22 j„ werkman te O.- en W.- Souburg, in voorarrest, verdacht van diefstal \an eenige gouden voorwerpen en een doosje met bloedkoralen te Kle- verskerke, ten nadeele van P. de Klerk en J. Mesu, op 24 December 1.1. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. I. de R., 21 jaar, timmerman te Mid delburg, thans in voorarrest, verdacht, dat hij omstreeks 19 Februari 1.1. te Mid delburg een gouden horloge toebehooren- de aan L. Lagaay, welk horloge hij bij gelegenheid van den brand in de socië teit „de Vergenoeging" te Middelburg op 19 Febr. LI. in dat gebouw gevonden had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. J. W., 46 jaar, koopman en verlofhou der te Hansweert, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Kanton rechter te Goes waarbij hij wegens over treding van de Drankwet (als hoofd van het bedrijf in een localiteit waarvoor een verlof is verleend, sterken drank aanwe zig hebben) werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d. h. Eisch: be vestiging vonnis van den Kantonrechter. J. M. de V., 52 jaar, lichtwachter te Rilland-Bath, was in hooger beroep ge- komen van een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij wegens over treding van de Spoorwegwet (zonder daartoe gerechtigd te zijn langs een spoor weg loopen) werd veroordeeld tot een geldboete van f 3 of 3 d. h. Eisch: beves tiging vonnis van den Kantonrechter. Door F. G., 37 jaar, ijzerhandelaar te Serooskerke (W.) was hooger beroep aan- geteekend tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rij- wielwet (als bestuurder van een auto, één licht voeren) werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. h. Eisch: be vestiging vonnis van den Kantonrechter. F. de W., 22 jaar, werkman te Borssele was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtr. van de Jacht wet (jagen zonder akte tusschen een uur n& zonsondergang en een uur vóór zons opgang) werd veroordeeld tot een geld boete van f 40 of 40 d. h. met verbeurdver klaring van het inbeslaggenomen geweer en patronen. Eisch: bevestiging vonnis van den Kantonrechter. M. de W., 61 jaar, bankwerker, gedom. te Overslag was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Hulst waarbij hij wegens open bare dronkenschap gepleegd bij herhaling werd veroordeeld tot een hechtenisstraf van 1 week en 3 maanden opzending naar een Rijkswerkinrichting. Eisch: be vestiging vonnis van den Kantonrechter. Door drank benevelde chauffeur. Daarna diende de zaak tegen den mo lenaar van H. te Hontenisse, die in hoo ger beroep gekomen was van een vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij hij wegens, het met een vrachtauto op den openbaren weg rijden, terwijl hij on der zoodanigen invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat kon worden geacht, dat voertuig naar behoo- ren te besturen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 150 of 10 d. h. met het verbod om motorrijtuigen te besturen gedurende 9 maanden. Uit het verhoor op de zitting bleek, dat verdachte op 24 December 1.1. onder de gemeente Hontenisse met zijn vrachtauto boven op een bierwagen was gereden waardoor de vaten bier in een sloot waren terecht gekomen en het paard, dat voor den wagen stond, was gewond. De voer man als getuige gehoord, zeide bij die ge legenheid te hebben bemerkt, dat ver dachte naar sterke drank rook en niet heelemaal nuchter was. Verdachte had toen ook toegegeven dat hij gedronken had en had schuld bekend de aanrijding te hebben veroorzaakt. Verdachte heeft hem nog meegeholpen de vaten bier weer uit de sloot te halen en op den wagen te leggen. De politie verklaarde, dat verdachte op het oogenblik van de aangifte van het geval, naar drank rook doch be paald dronken was hij niet. Eenige caféhouders getuigden, dat ver dachte in enkele uren ongeveer 13 flesch- jes en glazen bier had gedronken. De Officier van Justitie aan het woord komende zegt, dat is vast komen te staan dat het hier een dronkemansboel is ge weest. We zijn nu al gekomen tot 13 fles- schen bier, die verdachte in een korte spanne tijds heeft gebruikt, terwijl hij zijn auto moest besturen. Spr. acht dergelijke chauffeurs een buitengewoon gevaar op den weg. Spr. betreurt het, dat het O. M. bij het Kantongerecht niet mede in hoo ger beroep is gekomen, dan had spr. zeker hechtenisstraf gevorderd, terwijl hij nu zich moet bepalen bij zijn vordering, dat de Rechtbank het vonnis van den Kanton rechter zal bevestigen. Den verdediger van verdachte, Mr P. C. Adriaanse, kan het niet schelen hoe veel biertjes verdachte gedronken heeft. Dat verdachte niet dronken was, blijkt wel hier uit, dat hij zelf naar de politie is gegaan om de aanrijding aan te geven en hij nog heeft meegeholpen, de vaten bier uit de sloot te halen. Pleiter acht de straf te zwaar. Spr. verzoekt de Recht bank verdachte lichter te straffen. Valschheid in geschrifte. Daarna behandelde de Rechtbank de zaak tegen K. van B., 32 jaar, werkman, wonende te Zierikzee, verdacht van valschheid in geschrifte. Blijkens de dagvaarding had verdachte eind December 1929 van den correspon dent der Arbeidsbemiddeling van de Ne- derlandsche Vereeniging van Fabrieksar beiders te Amsterdam, een kaart ontvan gen, waarin werd verklaard, dat verdach te zich als werkloos had gemeld van 23 tot 28 December. Verdachte had dezen datum vervalscht, door hem te veranderen van 16 tot 21 December. Daarna had hij voorgegeven deze kaart te hebben ver loren en had hij van den correspondent een nieuwe kaart ontvangen, die even eens een werkloosheidtijdsvak van 23 tot 28 December aangaf. Daarna had verdach te beide kaarten opgezonden naar het hoofdbureau dier vereeniging waardoor hij deed voorkomen alsof hij van 16 tot 21 December werkloos was geweest en als zoodanig ingeschreven, gedurende dat tijdvak zijn wachttijd had doorgemaakt, waardoor hij dat bestuur bewoog hem over 23 tot 28 December een werkloos- heiduitkeering te doen, terwijl hij in wer kelijkheid over dat tijdvak een wachttijd moest doormaken en nog geen recht op uitkeering had. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van 1 maand. Verder werd behandeld de strafzaak tegen C.V., 21 j., landbouwersknecht te Colijnsplaat die in hooger beroep was ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes waarbij hij wegens over treding van de Jachtwet werd veroor deeld tot een hechtenisstraf van 10 dagen. De Officier van Justitie eischte beves tiging vonnis van den Kantonrechter met i uitzondering van de straf en veroordee- ling tot een geldboete van f 20 of 20 d. h., met verzoek om direct vonnis te wijzen. De Rechtbank onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde verdachte conform den eisch. Ten slotte diende de zaak tegen E.E., 23 jaar, chauffeur te Kapelle, verdacht, dat hij op oi omstreeks 16 December 1929, omstreeks 8.30 uur, des namiddags te of nabij Kapelle grovelijk onvoorzichtig en nalatig met een door hem bestuurde vrachtauto heeft gereden over den Post weg komende van Kapelle, door ofschoon het donker was en hij geen verlichten rich tingwijzer voerde, bij den betonnen dam bij de jamfabriek zonder signalen te ge ven en zonder goed uit te kijken, met zijn vrachtauto over dat rijwielpad en de voor hem rechts zich bevindende betonnen dam het fabrieksterrein van 'de jamfabriek op te rijden, waardoor hij Izak op 't Hof, die met zijn rijwiel op vorenbedoeld rij wielpad reed, en die zich toen juist bij voornoemde betonnen dam bevond, heeft aangereden, waardoor deze met zijn rij wiel in een zich daar bevindende sloot viel en met zijn hoofd op den kant van voornoemde betonnen dam terecht kwam en tengevolge van dien val boven of nabij zijn linkerslaap een bloedende wonde heeft bekomen en zijn linkerpols heeft ge broken, waardoor hij zoodanig lichame lijk letsel beeft 'bekomen, dat hij eenige dagen het bed heeft moeten houden en ge durende eenigen tijd verhinderd is in de uitoefening van zijn beroepsbezigheden van klein landbouwer. De aangeredene op 't Hof vroeg een schadevergoeding van f 150. Verdachte ontkende eenige schuld te hebben. De Of ficier van Justitie eischte een geldboete van f 50 of 50 d. h. Uitspraak in alle zaken 4-April a.s. Het auto-ongeluk te Die ver. De jechtbank te Assen heeft vrij gesproken C. J. K., fabrikant te Deven ter, die terechtstond, dat hij. op 23 Juni in de gemeente D'iever als bestuurder van een. auto bij het inhalen van een twaalftal wielrijders, die in een groep twee aan twee reden, niet genoeg naar rechts is uitgeweken en een tweetal van de groep, dat kwam te vallen, met zijn auto heeft overreden, tengevolge waar van deze zoodanig letsel bekwamen, dat ze aan de gevolgen zijn overleden. De eisch' van het O. M. was 6 we ken hechtenis. N.V. Izaak Boasson Zonen's Bank te Middelburg. In de heden (Zaterdag) gehouden vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Izaak Boasson Zonen's Bank te Middelburg, met bijkantoor te Oostburg, werd het verslag van directeuren over 1929 uitgebracht. Volgens dit verslag geven de resultaten alle reden tot tevredenheid. Zoowel de inte restrekening als de provïsiën toornen hoo- gere winstcijfers, zoodat de uitkomsten over het afgeloopen jaar weder zeer gunstig zijn. Enkele belangrijke gebeurtenissen hebben vcor de bank in dit jaar plaats gehad. De wijziging der statuten goedgekeurd bij ICoii. besluit van 3 Dec. jl., .stelt de directie in de gelegenheid over te gaan tot de plaatsing van aandeelan in de vennootschap tot een 'viervoud van het tot heden uitgegeven bedrag. Tot plaatsing van een of meerdere seriën nieuwe aandeelen zullein directie .en commis sarissen echtef eerst dan overgaan, als de verdere uitbreiding ,yan zaken naar hun ver wachting een aan de kapitaalsverhooging evenredige winstvermeerdering tengevolge zal hebben. De tweede belangrijke gebeurtenis was de beuraorisis, döch tot groot© voldoening kan de directie mededeelen, dat, ondanks de snelle, sterke en lang aanhoudende koersdalingen de bank geen verliesposten door vermindering van de waarde van onderpanden heeft ge leden, zoodat geen afschrijvingen op debi teuren noodig waren. Ook de correspondenten/ der bank bleven hun verlichtingen nako men. In de laatste maand van het jaar trof Middelburg een ramp, die ook voor het bank gebouw 'noodlottig dreigde te worden: De groote brand op 7 December. Hoewel de uit muntende em beproefde constructie van da kluis van Lips' safe-inrichting1, elke vrees voor de veiligheid van de daarin geborgen effecten, .gelden en goederen uitsloot, zou toch de verwoesting van de jyuitoorlokalen eenige onaangename stagnatie in het bedrijf hebben kunnen brengen. Dank zij den vol hardenden blussohingsarheid van het perso neel, geholpen door talrijke vrienden der bank, mocht het gelukken de schade in die mate te beperken, dat Maandag 9 Deo. het bedrijf ongestoord kon worden voortgezet. De geleden schade, welke intusschen reeds voor een zeer groot gedeelte is hersteld, werd dcor de verzekeringsmaatschappij ten volle vergoed. De assurantie-portefeuille breidde zich in 1929 overeenkomstig de verwachting gesta dig uit, terwijl de eigenaren van geheel of gedeeltelijk verwoeste panden, welke door be middeling der bank waren verzekerd, op cou lante wijze door de assurantie-maatschappijen zijn schadeloos gesteld. De geliquideerde firma J. A. Zip van Teylingen volgde de Bank op als Passage agenten der Stoomvaart-Maatschappij „Neder land". Ook het jaar 1930 is tot dusver in alle opzichten gunstig, ea de directie spreekt de hoop uit, dat de groei der instelling zich in stijgend© lijn zal mogen voortzetten. De netto winst der N. V. bedroeg in 1925 f 54.989.31; 1926 54.412.571/2; 1927 f 53.826.2Qi/j81928 i 64.211.60Vi m 1929 i 67.514.821/,, het dividend in 1925, 1926 ai 1927 71/a pot., in 1928 8 piot., wat ook over 1929 wordt voorgesteld. Het uitgekeerde divi dend sedert de oprichting der vennootschap bedroeg gemiddeld 7.8 pet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Over de ingezonden stukken ionden- belasting heb ik al vaak mijn Behouders opgehaald en gedacht, zijn die inzenders nu niet verstandiger; maar nu wil ik, waar ongeletterde menschen wellicht den ken, dat Huisstede als jachtopziener toch zeker wel met de wet op de hoogte is, U eens beleefd verzoeken te melden, dat Huisstede de plank geheel mis is. Huisstede haalt de artikelen 167 en 173 der gemeentewet aan, doch deze artikelen hebben alleen betrekking op straf ver ordeningen en siaan niet op belasting, verordeningen, dus ook niet op honden belasting. De beiastingverordeningen moeten niet alle 4 of 5 jaar herzien en afgekondigd worden. Het ingezonden stuk is dus of onkunde van den inzender met uitlegging der wet ten, of om het lezend publiek, en ingezete nen van Kattendijke zand in de oogen te strooien, opdat gedacht wordt, Huisstede weet het toch maar. Een weldenkend, ontwikkeld mensch zou zich schamen zoo iets in een courant te doen opnemen. Ik dank U beleefd voor de opname en zal verder niet ingaan op de onzinnige ingezonden stukken. De gemeente-ontvanger van Kattendijke. VL1SSINGEN. Van 13—20 Maart. On dertrouwd: F. Loekemeijer 31 jr en I. Krüger 24 jr; Getrouwd: H. van der Hoek 22 jr ein A. Ventevugel 23 jr; C. van. de Koterij 26 jr en N. de .Ridder 20 jr. bevallen: J. Jacobse, geb. Gebraad, d.; M. Baurdoux, geb. Schipper, z.; M. Ize- boud, geb. Houweling, z.; A. Meulmeester, geb. de Buck, z.; J. F. Eiff, geb. van de Velde...d.; C. Vinke, geb. Meeuwse, d.; A. Batten geb. Paariberg, z.; C. J. J. M. Jansgn, geb. Roodnat, z. Overleden: S. L- -Heereman, wed. van C. E. Bordon, 79 jr; P. Minderhoud, 80 jr ongeh. m.; P. Melis, j.m. 20 jaar; J. de Quelerij, man van. L. Dingemanse, 57 jaar; J. Kosten j.d. 28 jr; J. Eekman, jm. 69 jr; A. de Kuijper j.m. 20 jr; H. Mouthaan, wed, van J. Vreijke 93 jr. (Vliss. Crt.) KRUININGEN. Van 13—20 Maart. On dertrouwd: Diagenis Jan Weststrat© 23 jaar te Ierseke en Klazina Mieras, 20 jr Jacob Paauwe 26 jaar en Gee'rtruid Kie vit 23 jaar. Overleden (te Goes): Ida Zeevaart, 59 jaar eebtgen. van Jan van de Velde. GOES. Veiling van 21 Maart. Peren: Kkiperen 17, Gieseir Wildeman 16, Ponds- peien 16, Appels: Zure bellefleur 13 gld. p. 100 kito'. Diversen: Spruiten 1925, spinazie 14 21 gld. p. 100 fciloi. kropsla 411, bloemkool 6S, roode kool 9, knalseldeoe 0.80, narcissen 4, kipeieren 4.60, gans- eieren 11.30 gld., alles p. 100 stuks. Prei 6, radijb 36, selderie 2.30, raapstelen 0.70 p, 100 bos. VLISSINGEN. 21 Maart 1930. Kleiperen 1214, Brederode 20, Roodbakker 18, Grauwzoet 1213, Ermgaard 910, Fran- sche Bellefleur 1621, Roode Wagenaar 14, Zure Bellefleur 16, Meigroen 13, Goud- reinet 18, Zoete Bellefleur 1114, Dunsel 3140, Bruine boonen .1415, Roode kool 9—11, Uien 1, Spinazie 1534, Koolrapen 1,52, Spruiten 2135, Kroten 1,52, Wijnpeeën 12, Witlof 1519, Snijsla 35 38, Schorseneeren 311 ct., alles per Kilogram. Kipeieren 4550 ct. per 10 stuks. Boerekool 24, Roode kool 55,5, Sa- voye kool 2,55,5, Sla 1014,5 ct., alles per stuk. Radijs 37,5, Selderie 36,5, Prei 4,5 10,5, Rabarber 511, Flieren 18—21, Le lies 4—9 ct., alles per bos. Bakkruid 6— 6,5 ct. per plant. Veldsla 26—54, Andijvie 98—103, Pieterselie 18—28, Zuring 8—25 ct., alles per kist of mandje. Stoomvaart Mij Nederland. PO EL AU ROEBIAH, thuisr., 20 te Belawaa. PRINS DER NEDERLANDEN, thuisr., 21 vm. 9 u. van Southampton. Kon, Nea. Stoomboot Mij. CRIJNSSEN, 21 v. Amst. n. W|.-Indlë. DOROS, Lissabon n. Amst. p. 21nm. 1 u. Enngeness. NEPTUNUS, 20 v. Catania n. Messina. Rotterdamsche Lloyd. KERTOSONO, 'thuisr., 20 te Port Soedan. mm i j wwawww—tctmij'jhl u l uw.. Heden overleed in het St,- Jozefsziekenhuis te Vlissingen, na een geduldig doch smartelijk lijden in den ouderdom van ruim 64 jaren, onze Innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA JAC0BA DUKE— VAN DUKE. Uit aller naam, P. A. DIJKE. C. J. QU1STAnthonisse. H. J. QUIST. CHR. J. v. NIEUWKERK— Anthonisse, W. VAN NIEUWKERK. P. J. v. d. BOSSE—Anthonisse. J. v. d. BOSSE. W. M. DE VISSER - Anthonisse. D. DE VISSER. Middelburg 21 Maart 1930. Voor de blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Oom DINGNIS MINNAAR, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, CHR. LOUISSE Jz. Kapelle, 22 Maart 1930. der Chr. Zangv ontging „God is mijn Lied" - srooskerkc W.) in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente ei- «z Aanvang 8 uur precies. Programma's met tekst, tevens bewijs van toegang, a 50 cent, verkrijg baar bij het Bestuur en 's avonds aan den ingang. HET BESTUUR. LEZING op Woensdag 26 Maart, 8 uur, in het gebouw der Chr. Bewaarschool, waar als spreeksters hopen op te treden: Mevr. E. J. de Bode van Voorst Vader, Presidente van het Uniehuis te Beekbergen, en Zr. L. Rubach, Directrice van ditTehuis. Onderwerp: ,,Het werk onder drankzuchtige vrouwen". Toegang vrij. Deze vergadering is ook toegankelijk voor heeren. De Besturen der Chr. Vrouwen- zn Meisjesvereenigingen te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3