DE ZEEDW Schoonmaaktijd TWEEDE BLAD FEU ILLETON. Niet door eigen kracht (Jit de Provincie. EEN BEZOEK AAN DE MIJNSTREEK. door Annie Lucas. 36) o Margarets geheim was geen geheim meer. Maar het had haar niets kunnen ■schelen, al waren de oogen van gansch Hadiord-Leigh op haar gevestigd geweest. Allan stond op het smalle portaal. „Murray is bij hem, fluisterde hij, „zal ik hem wegzenden?". „Neen," antwoordde Margeret, „laat hem blijven, hij heeift Owen ook lief." Daarop nam Ahan de hand zijner zus ter en bracht haar bij het bed van "don zieke Owen zal, meer dan hij lag, door kussens gesteund. Zijn gelaat was smal en bleek, zijn donkere, ernstige oogen waren onnatuurlijk groot en .schitterend, hij haalde slechts met moeite adem, en de rustelooze beweging zijner magere, witte handen toonde duidelijk hoe zwak hij was, en hoezeer hij leed. Maar er lag een uitdrukking van ongewone, he- melsdhie kalmte op dat lijdend gelaat, en een blijde glimlach speelde om de ble-eke lippen, toerr hij Margaret zag, en met stralende oogen beantwoordde hij haar liefdevollen blik. „Lieve Juffrouw Mayburn, da.a.r doet gij goed aan", zeide hij, haar zijn beide handen toestekende, en haar met een blij en dankbaar gelaat aanziende. „Ik zou eerder gekomen zijn, Owen, indien ik geweten had, dat gij het w-ensch- te", zeilde zij zich over hem heenbui gend e, en een kus op zijn voorhoofd drukkende. „,Dank u", sprak hij met zwakke stem, „na Mary's dood heeft niemand mij een kus gegeven.." En toen lag hij stil, blijk baar tevreden, haar daar te zien, en haar te kunnen aanstaren. A,llan schoof zachtjes een stoel bij het bed, en Margaret ging daarop zitten, Owen's brandende hand in de hare hou dende. Owen was de eerste die sprak. „Ik ga sterven, weet gij dat?" „Ja." Hare stem klonk heesch en dof; zij boog het hoofd, en onwillekeurig klemden haar vingers zich vaster om de uitgeteerde hand, die in de hare lag. „Ik "weet dat daar smart voor u is in die gedachte. Beste Margaret, gij zijt een ljeve, trouwe vriendin voor mj ge weest." „Owen ik heb u liefgehad", zeide zij, doch hij begreep niet de volle beteekenis dezer bekentenis, die nauw hoorbaar ge fluisterd werd. „Ja, dat hebt gij getoond. Gij hebt mij, den armen, eenzamen vreemdeling de plaats van een broeder in uw hart gegeven. Lieve Margaret,i woorden kunnen niet uitdrukken, wat gij voor mij ge weest zijt. God zegen© u daarvoor." „O, zeg dat niet, ik weet hoeveel ik tekort ben gekomen", riep zij met onuit sprekelijke droefheid in hare stem. „Ik beb het niet begrepen, dat uw leven on derging in zorg en ontbering, ik heb niets gedaan om dat leei te verzachten. 0, Owen, Owenl de herinnering daaraan zal mij zulk een bittere smart zijn." „Neen, neen, Margaret, in uw hart mag geen bitterheid wezen. Liefste Margaret. Ook om u dit te zeggen i heb ik verlangd dat gij hier zoudt komen. Het viel mij zoo moeilijk om te sterven, zonder uw lief gelaat nog eenmaal aanschouwd te hebben. Maar dat was ni.et alles. Ik wist,, dat uw hart over mij zou treuren, en dat gij tranen zoudt storten over mijn dood. Het is zelfzuchtig van mij, Mar garet maar toch doet het mij goed, dat het zoo is. Er is niemand, die mij l beweenen zal maar in uw smart moet gij den troost hebben, te weten, dat uwe vriendschap de zonneschijn van mijn leven is geweest. Ik wilde, dat gij zourlt weten welk ©en zegen God mij geschon ken heeft, sedert ik hier ben en daarom heb ik u laten vragen bij mij te komen een verzoek, dat ik nooit had durven doen, indien bet niet mijn laat ste wensch was geweest." De woorden kwamen langzaam en bij tusschenpoozen, het spreken kostte hem groote inspan ning. ,„God zij gedankt, dat gij bet gedaan hebt", stamelde Margaret. Uitgeput sloot Owen de oogen, maar na eenigen tijd hernam hij weer: „Neen, er mag niets bitters zijn in uw her innering aan mij. Gij zijt de eenige, groote zegen in mijn leven geweest, nadat Mary gestorven is. Terwijl hij sprak verhelder de een blijde glimlach zijn ingevallen gelaat. Hij staarde in de volle heerlijk heid der toekomst. Margaret hield den blik gevestigd op de sombere duisternis van het verleden. „Het was vreeselijlc", zuchtte zij. „Wij wisten niet dat het zoo erg was." „Het was zoo het beste; mijn leven was in Gods hand. Dat gelooft g.ij immers ook, Margaret?" ,„Ja", antwoordde zij moedeloos, „ik wil het hopen". Owen staarde met innig medelijden naar haar bleek, voorovergebogen gelaat. „Neen, gij moet er zeker van zijn", zeide hij. „Och kon ik slechts woorden vinden, bad ik slechts de kracht om te getuigen van Gods goedheid, van 'sHeeren trouw. Margaret, wij zijn ver blind geweest, gij en ik, of liever het is ons gegaan ais kinieren, die bij het volle licht met gesloten oogen in het duister den weg hebben gezocht. Wij hebben ons zelf zoo weinig gekend, Hem weinig begrepen, die niet alleen een Hel per, maar ook een Verlosser is." „Niemand beeft mij geholpen zooals gij, Owen." „En toch ben ik slechts een blinde leidsman geweest." Wederom hie.d hij op, overmand door aandoening en benauwdheid. Eén hevige aanval van hoest benam hem den adem. „Gij moet niet meer spreken, Owen", zeide Allan. „Het doet u kwaad." „Dat is voorbij", hijgde de zieke. „Laat mij mijn gang maar gaan, Allan." En Allan keerde terug naar zijn plaats bij den schoorsteenmantel. (Wordt vervolgd.) Het bedrijf van de mijn Oranje Nassau I. nader zienvoor zoo'n 99 pet. ver schillend van de huidige wijze van steen koolwinning. Wie eens rond het gebouwencomplex van de Emma loopt, staat perplex. Wat een oppervlakte, wat een gebouwen; wat een stoomwolken Maar van dit alles vertel ik nader. Ons eerste bezoek dien middag gold het Ned. Herv, Jeugdhuis. Een massaal gebouw, gelegen aan de Maanstraat te Treebeek. Dit gebouw is geheel opgetrokken in haute modernen stijl. En het is ook naar dien stijl ingericht. En dan te weten, dat dit gebouw mede door de Staatsmijnen is opgerichten ingericht omdat zij graag hebben willen meewerken tot het scheppen van een centrum van .Christelijlk leven. Zelden ben ik nog in een zoo gezellig ingericht Christelijk vereenigingsgebouw geweest. Alle zalen voorzien van moderne zijden lampekappen, van moderne meube len, wandbekloeding, centrale verwarming. Na de bezichtiging van dit fraaie ge bouw, dat meteen het vereenigingsgebouw is van de afdeeling Treebeek van den t'rot. Cbr'st°'ij';en Mijnwerker-b nd, w^-d de wandeling voortgezet door Treebeok met zijn groote bouten Gereformeerde school, zijn steenen Herv. school, zijn houten Gereformeerde kerk, alle gebou wen ook mede verkregen door de krach tige financiëel© hulp der Staatsmijnen, engoed onderhouden. Een wandeling van de mijn Emma doer Treeboek is een liefhebberij. Eerst passeert men de in fraai geboomte ver scholen huizen van mijningenieurs .en be ambten en dan de vriendelijke arbeiders huizen met hun aardige voor- en achter tuinen. Het is de moeite waard. Dicht bij den Kooiweg staken we de spoorbaan van de mijnen over en daarna ging het langs een zandweg door het Lim- burgsche heuvelland naar de bruinkool groeven. 't Was een aardig zandwegje, soms in de heuvels uitgegraven om den'wande laar te groote klimpartijen te besparen, en zoo aangelegd, dat het geen verkeers weg kan worden. Want... zonder klauter partijtjes is de zandweg toch ook weer niet van 'teene tot 't andere eind af te leggen. Per slot loopt 't weggetje dood in een groote zandvlakte. Deze vlakte is echter heel wat lager gelegen dan het terrein, dat we zoo juist door gewandeld waren, want... daar is de bruinkool al onder weg gehaald. Zoo'n bruinkoolgroeve is een aardig ding. De bruinkool, een heele dikke laag; een laag van verscheiden meters, zit minstens een 10 meter onder het maaiveld van het heuvelland. Het is dus zaak eerst deze zandlaag, die boven bedekt is met Limburgsche klei, weg te halen. Dat gebeurt met behulp van zware op rails loopende machines, die in heel veel gelijken op de gewone baggermachines, die wij wel in onze kanalen zien. Met de emmers wordt het zand weggehaald, zoo dat er langzamerhand een tamelijk steil afloopende muur van zand ontstaat, die telkens verder teruggetrokken wordt. Gekomen op de bruinkoollaag, worden VAN DONDERDAG 20 MAART 1930. No, 144. opnieuw dezelfde machines op deze laag op rails geplaatst, waarna met de winning van de bruinkool wordt begonnen, wat op dezelfde wijze geschiedt als de verwij dering van het zand van de bovenlaag, dat weer gebruikt wordt om de put te dempen, die ontstaan is door het uitbag geren der kruimelige bruinkoolstof. Het is een heel bedrijf. Treintjes met zand en bruinkool rijden af en aan en bij dit alles zijn maar weinig arbeiders te werk gesteld. De machines doen alles en de arbeiders hebben er alleen voor te zorgen, dat de emmers af en toe een inkeeping in de bruinkoollaag vinden, waar achter ze blijven haken om zoo de saamgeperste stof te kunnen loswoelen. Men begrijpt dat door het uithalen van de bruinkool het maaiveld zooveel lager komt te liggen als de bruinkoollaag dik is. Daarbij wordt het terrein geëgaliseerd weer voorzien van teelaarde en zoo op nieuw bouwrijp gemaakt. AARDE Schema van een bruinkoolgroeve. De bruinkoolwinning is in Heerlen in handen van de „Carisborg N.V. Maat schappij tot exploitatie van bruinkoolbri ketten". Deze onderneming bezocht ik niet èn om 't gebrek aan tijd èn ook omdat het de vraag is of lang nog met de bruin koolwinning kan Worden doorgegaan. Na de beschrijving, die ik hierboven gaf, begrijpt men, dat het winnen van bruinkool een heel durabele boel is. Nu is dit op zichzelf nog niet zoo erg het delven van steenkool is ook duur maar de bruinkoolfabricage is niet rendabel, omdat zij niet kan concurree- re-n met het buitenland. Het bedrijf is dan ook niet floris sant (Wordt vervolgd.) Waterleiding. Voor bad en waschtafels: J. M. Polderman, Goes. Tel. No, 129. Adv. dekenskerke, die dit jaar periodiek als zoodanig moest aftreden, heeft in de be stuursvergadering medegedeeld, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Terneuzen. De Cihr. Jongemannenver- eeniging „Bidt en Werkt" te Terneuzen, vierde dezer dagen haar 35-jarig be staan. Eigenlijk viel het jubileum in De cember van het vorige jaar, maar men beeft de feestelijke herdenking om ver schillende redenen eenige maanden uit gesteld. Vorige week Donderdag werd in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings dienst gehou len. Het eerst sprak de voor zifter der vereeniging, de heer J. P. Klaayssen een kernncih'ig woord over den arbeid der vereeniging en de in die 35 jaar ondervonden zegeningen Hierna bepaalde ds A. A. Wildschut van RiJland-Bath zijn aandach ig ge hoor bij het onderwerp: „De ho-o-ge greep", naar aanleiding van Filipp-anzen 3:12. Vervolgens kwam ds L. J. Cazemier aan het woord, die een rede hield naar aanleiding van 1 Cor. 4:2J. Op j.l. Vrijdag werl de feestelijke jaar vergadernig in Bethe gehou len. In het geze'lig versierle lokaal wns een groot aantal begunstigers en be'ang stellenden met de- leden en die der Chr. Jonige'ielen-vereeniging „E cce-sior'w-r jaarfeest met dat Ier hoof Taf ieeiing sa men gevierd wordt, opgekomen. Na muziek en zang en een korte rede van den eere-voorzitter, den heer J. J. Kense, bracht de secretaris zijn jaarvar- slag uit. De penningmeester deelde mede, dat hij het jaar 192J met ee:n flink saldo kon besluiten. Daarna volgden voordrachten, muziek, samenspraken en traotatie. Van de leden der Hoofd-, Jongelieden- en Knapen-af dee-ring moest het bestuur nog verschillende geschenken voor de vereeniging in ontvangst nemen. De heer W. van Doorn is met ingang van 18 Maart bevorderd van agent-rechercheur tot hoofdagent recher cheur van politie, Zoutelande. Dinsdagavond trad in de Henv. Kerk alhier op Dr Visser van Gad- za,nd met als onderwerp: „Het Evangelie in Spanje". Op onderhoudende wijze liet Spr. zijn aandachtig gehoior een blik slaan in het groiote werk, dat in Spanje ge schiedt. Niet alleen sprak Spr. van „bet dorre land' maar ook van de mogelijkhe den, dat dit „dorre land" tot „staand water zal worden". Spr. wekte op om Ruwe, i-oode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol door gebed en offer mede te helpen die mogeiijk'hcden tot werkelijkheid te kun nen maken. De bijeenkomst werd besloten met dankzegging en het zingen van Ps. £9: 7. Ondanks het gure weer waren velen gekomen, Niet aheen ou leren, doch o_k jongeren. Een verblijdend teekexi. Wissenkerke. Maandag hield de Chr. Werkmansbond zijn jaarvergadering. De eere-voorzitter opende op gebruikelijke wij'ze. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental bedroeg 185 en dat er weinig vergaderingen gehouden waren. Uit de rekening van den penning meester van. het ziekenfonds bleeik dat was ontvangen flö4i.56, uitgegeven j f-12,0 28, good slot f277.23, dit gevoegd I bij do bes.aande reserve werd f3016.99. I Als penningmeester der afdeeling Kanper- ia,nd werd bij acclamatie herkozen de af- Ludonde A. Goulooze. Wegens vertrek van den Secrgtaris werd als zoodanig gekor zein B Dekker Cz. Dhr Abrahams© voerde daarna het woord. 1930, aldus Spr., schijnt wel een ommekeer in het vereenigingsleven te zul len brengen. De Ziektewet besprekende zegt Spr., dat zij op heden nog; weinig licht brengt voor de losse a hoiders. Spir.. wenscht de vergadering' een schema van een voorstel te geren inzake de gelden van het ondersteuningsfonds en zeg,, zou het mogelijk zijin om de onder de Ziekte wet vallende zieken uit onze kas bij te be talen de 3 wachtdagen en 6 weken de 20 pet. die de ziektewet minder geeft dan het voile loon en aan werkionzen die 1 ziek worden en niet van de Ziektewet trekken f 2 per dag gedurende 6 weken. Dhr de Muijk zegt, zoo juist het laatste uitgekomen Kon. besluit te hebben ont vangen. Na voorlezing bleken de nevelen voor losse arbeiders een weinig op te klaren, maar toch bleek nog niet duidelijk wat onder losse arbeiders verstaan wordt. Van de bestuurstafel klinkt het onaan nemelijke van liet vo-orste-1-Abra.hamse. Nu komt het bestuur met een voorstel om de bestaande toestanden ta handhaven. Be- Goes. Aan de weder in gebruikneming van de gerestaureerde kerk, die Dinsdag a.s. plaats vindt, zullen medewerking verleenien het Chr. Gemengd Koor al hier en de heer Frans Hasselaar, or gelist der Westerberk te Amsterdam. Ds P. J. Steinz zal de bijeenkomst openen en sluiten. Voorts, zal het woord worden gevoerd door de he,eren J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter der restauratie-commissie, A. D. F. van der Wart, president-kerkvoogd, de minister van Onderwijs-, Kunsten en Wetenschap pen, Dr G. J. Weyland, voorzitter sy node Ned. Herv. Kerk, de Commissaris der Koningin in Zeeland, Ds J. H. C. Kamsteeg, voorzitter Prov. Kerkbestuur, de burgemeester van Goes, Dr J. D1. Schmidt, voorzitter Classicaal Bestuur, en mr W. H. Kohier, secretaris van de ver eeniging van Kerkvoogdijen in Neder land. De bijeenkomst vangt te 61/2 uur aan. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr F. P. de Graaf kwam het comité voor Chr. winterlezingen in vergadering bijeen. Uit bet jaarverslag van den secreta ris bleek, dat vier sprekers waren op getreden voor de vereeniging. Het leden tal bleef op 122. Twee nieuwe leden waren toegetreden, twee bedankten. De penningmeester deed rekening' en verantwoording over gehouden beheer. Het batig slot bedroeg f 22.82. Herkozen werd hiet aftredend bestuurs lid dhr P. Fraanje. Bes-loten werd om -drie sprekers te do-en 'op-treden, in den a.s. winter. Burgemeester Bierens ein digde met dankgebed. Hoedekenskerke. De lieer P. W. Wou- tersen, -dijkgraaf van het Waterschap Ho-e- In de nabijheid der mijnen. Direct bij het spoorwegstation van Heerlen bevindt zich het bedrijf van de mijn Oranje Nassau 1, een particuliere mijn. Maar deze is ook de ©enigste uit de directe omgeving. De andere mijnen liggen verder weg en daar mijn bezoek de Staatsmijnen gold reisden de- heer Kok en ik des middags af naar Hoensbro-ek, waar ik de mijn Emma aan den buitenkant zou zien en de omgeving van deze mijn met ahes wat daarin, op deze mijn betrekking bob bende, zien bevindt, De tocht ging per tram. Eerst langs de mijn Oranje Nassau 1, dan door het beersdai, langs de mijn Oranje Nassau lil terwijl in de verte van uit de tram de Oranje Nassau IV te zien was. Alle particuliere mijnen. Echter goed ge outilleerd, naar men mij meedeelde en naar trouwens ook mijnarbeiders, die- ik sprak, mij verzekerden. Als gezegd, de tocht gold d© „Emma" gelegen te Ho-ensbroek, een zeer fleurig- derp, met straten die aan ©en slad doen denken. Keurige winkels, die best in de groote steden zonden passen, en die ook een keur van artikeien leveren. Hoensbrcek echter vertoont toch met een het echt Limburgsch-Duitsehe beeld. Bepleisterd© muren, che grauw van ouder dom zijn geworden en bepaald wat troos teloos aandoen. "Dan achter de ramen ge.en fleurige vitrages, maar de breed uithangende kanten gordijnen met franjes. Gelukkig zijn niet alle- huizen zo-o, maar aan de hoofdstraat staan er toch verscheiden. De zijstraten zijn nieuw. Ze zijn meer van den laatsten tijd. Moge-lijk niet ge bouwd naar den nieuwste-n .bouwtrant, die overigens ook niet altijd prettig aan doet maar toch fleurig. D© heer Kok en ik verlieten de tram, die verder doorreed naar gittard, bij de mijn Emma, dicht bij het spoorviaduct, dat gebouwd is over het spoorwegterrein van deze mijn en waar vanaf men het impcsante-gebouwencomplex niet zijn twee schattorens, met onophoudelijk in bewe ging zijnde wielen, zijn 'ïabrieksscho-o-r- steenen van 120 meter hoog, op z'n arier- mGoisl ziet. Heel aardig op het terrein voor de mijng-ebouwen is een modelletje van een vroegere mijn; van een mijn uit ouden tijd welker bovenbouw in veel doet den ken aan een Duitsche waterput. Men ziet er een schuin loopende schacht en daar naast een lier, waaraan d-e steenkoo-lvoor- raad, die losgeho-uwein was, naar b-o-ven werd getakeld. Heel primitiefen we- zullen het Na in] -de Ro-o-de Zee op- een rif te zijn geloop-en is bet s.s. „Madio-en" van- de Ro-tteröamscibe Lloyd zwaar beschadigd te Rotterdam aangekomen. De voor steven is over 10 M. ingedrukt. Het schip in he-t Wilton D-ok.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5