Staten-Generaal Uit de Provincie. gesloten bij den Centr. Bond van Trans portarbeiders en van den Ned. Bond van particuliere chauffeurs hebben den mi nister van Onderwijs, K. en VV. een adies gezonden, waarin wordt verzocht maat regelen te troffen, opdat het mogelijk worde: a. do opleiding tot autobestuur der aiui allo nijverheidsscholen ter hand to nomen; b. hot voor dozo opleiding door de arbeiders-cursiston to bolalon les geld te stellen op zoodanig bedrag, dat dit geen bezwaar kan zijn voor de jonge arbeiders, die het chauf.'erarsberoep willen kiezen, om vooraf eon opleidingscursus aan een der bedoelde nijverheidsscholen te volgen. EERSTE KAMER. Defensiebegrooting. De Eerste Kamer is gisteren met de begrooting van Defensie gereed gekomen. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat dit doel zou worden bereikt. De heer Van Embden, V.D., die Dinsdag reeds anderhalf uur gesproken bad heeft gisteren nog ongeveer twee uur noodig gehad om zijne ontwapenings- denkbeeldesn te propageeren. Veel plezier heeft deze afgevaardigde van zijn lange redevoering niet beleefd. Nadat hij eerst door verschillende af gevaardigden was bestreden heeft Minis ter Deckers hem in een schitterende rede de volle laag gegeven en zijn betoog tot op den laatsten draad uiteengerafeld. De Minister, aldus een der overzicht schrijvers, was bijzonder goed op dreef, zoodat de senaat er van het begin tot het einde met spanning naar luisterde. Niemand dacht er aan te vertrekken, voordat de minister zijn rede geheel vol tooid bad, zoodat er om 5 uur, toen de stemming over de begrooting plaats vond, niet minder dan 42 leden aanwezig waren. Een ongekend groot aantal op dit late uurl Had de heer v. Lanschot na heit be ëindigen van zijn rede „veler gelukwen- schen in ontvangst te nemen, minister Deckers kreeg zelfs aan het slot van zijn magistrale verdediging van de rechterzijde een spontaan en hartelijk applaus te hooren. De heer van Embden heeft den be windsman van Defensie wel een prachtige entree bezorgd in den Senaat! De begrooting werd ten slotte met 29 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen stemden, zooals de laatste jaren gebrui kelijk is, de socialisten en vrijzinnig- democraten TWEEDE KAMER. Interpellatie over de werkloosheid. In de vergadering van gisteren werd besloten "Donderdag, bet ontwerp tot wij ziging van de Arbeidswet te behandelen en het ontwerp tot wijziging van de Wo ningwet te verzenden naai- de commissie van voorbereiding, waarin worden be noemd de heeren Marchant, Schofcking], Aalberse, Bong.aerts, de Wilde, Knotten belt en van den Bergh. Bij voortzetting van het debat over de werkloosheid bepleit de heer E b e 1 s, V.D., een bijslagregeling bij de centrale iverkverschafïing en tewerkstel ling van meer personen op ontgonnen gronden. De heer Hi ems tra, S.D., acht het verzet tegen rationalisatie dwaas en on vruchtbaar. Ontkend kan echter niet wor den, dat de arbeiders slachtoffers zijn van dit systeem. Spr. bepleit verbetering van de loonen der plattelandarbeiders bij werkverschaffing. De beer Kuiper, R.K., meent, dat het tijdstip voor deze interpellatie niet juist was gekozen. Ondanks de verder gaande rationa.isatie is de werkloosheid gedaald. Spr. wenschit concentratie van de werkloosheidsorganen en uitbreiding van de werkverschaffing. De heer Slot e maker de Bruine, C.H., noemt den toestand thans niet ver ontrustend. De regearing moet thans rus tig overwegen wal er gebeuren moet als de crisis zich verheft. Noodig is een nauwe samenwerking tussehen de be trokken diensten en de arbeidsbemidde ling. De beer Schaper, S.D., vestigt de aandacht op de vreemde arbeiders in Nederland en vraagt een staatscommissie, die het vraagstuk zal onderzoeken. De heer Bra.at, plattel., zegt, dat de millioonen, die thans worden besteed aan steun, beter kunnen worden aangewend voor aanleg van kanalen en wegen. De heer Kortenhorst, R.K., be* treurt, dat men hier niet, zooals in En geland, beschikt over goede rapporten. Ten aanzien van de handelspolitiek waar schuwt spr., dat men Nederland niet bin den moet aan een bepaalde politiek vóór men weet wat "andere landen zullen doen. Wat de heer Schaper bepleitte was niets anders dan protectionisme. Ten slotte be toogt spr., dat de samenwerking met In- dië nog veel te wenscben overlaat. De heer Snoeck Henkemans, C.H., bestrijdt den heer Schaper. Wat hij gezegd heeft is gevaarlijk, vooral om dat het uit zijn mond is gekomen. Hoe veel Nederlanders werken er niet in bat buitenland? Als prize werkkrachten in het buitenland worden belemmerd, waar moet het dan naar toe met ons volk? Het is geen euvel, dat hier veel buiten landers werken. De heer 'Kuipers, S.D.A.P., zegt, dat de toestand der arbeiders in Rusland zeer slecht is. Spr. zet dit uiteen aan de hand van officieel© loonstaten. Met de ondersteuning der werkloozan is het das- niet gunstig gesteld, De maximum- uitkeering is nooit meer dan 60 pet. van het loon. Na 5 jaren zal het uit- keeringsp ercentage gaan bedragen 30 pot. van het loonl Spr. dringt aan op een spoedige wet telijke regeung van de worklooshuidsvor- zekering met het oog op do to vorwach- ten crisiB. De hoor W \j n k o o p, Comm., bestrijdt den heer Kupers, die niets anders deed dan de Russische arbeiders neerslaan en om protectie vragen. Minister Ruys de Beeren- b r o u c k wijst er op, dat in pns land 10 pet. der werkloozen geholpen kon worden bij de werkverschaffing. Men moet rekening houden met wat econo misch verdedigbaar is. Mocht het noo dig zijn, dan zal de regeering niet aar zelen aan de Statein-Generaal voorstel len te doen ter uitbreiding der werk verschaffing. De regeering is paraat. Spr. heeft de kwestie der centralisatie ernstig in studie en deelt de meening volledig, dat voorkeur moet worden gegeven aan Nederlandsch fabrikaat. Het is moeilijk te voorspellen welke richting de crisis zal uitgaan. Met de voorbereiding der wettelijke werkloosheidsverzekering wordt voortgegaan, doch eerst moeten de ge volgen der Ziektewet, die ook nieuwe lasten op de bedrijven legde, doorwer ken. Spr. zal nagaan of het mogelijk is de Kamer vollediger in te lichten over de werkverschaffing. De uitvoering van den aanleg van ka nalen ressorteert onder het Departement van Waterstaat. De te dien aanzien ge maakte opmerking zal spr. dan ook met diens ambtgenoot bespreken. Ongeveer 87 millioen is dit jaar op de begrooting geplaatst voor de uitvoering van aller lei werken. De opmerkingen van den heer Scha per zal de minister bespreken met den minister van Arbeid. Men moet ook den ken aan de tienduizenden Nederlandsche arbeiders, die in het buitenland werken. Het betreft hier een vraagstuk van in ternationalen aard. De loonen bij de werkverschaffing wa ren voor Amsterdammers in 1929 f26.60 en f 28.20 per week, voor Rotterdam mers f26 en f27.10, voor Hagenaars f 21.50 en f 28.50. De Utrechtsche ar beiders verdienen 38 a 39 gulden. Zij ver zetten meer dan anderen. "De loonen der plattelandsarbeiders tewerkgestelden zijn niet te laag in vergelijking met het vrije boerenbedrijf. Spr. merkt on, dat even als de Engelsche regeering. ook deze regeering geen scherpe critiek heeft on dervonden van de partijen, waarop zij niet steunt. Del eer De Visser repliceert en dient een motie in inzake vol loon bij werkverschaffing en een motie inzake verkorting van den arbeidstijd tot 7 uur en 40 uur per week. Geen der moties wordt voldoende on dersteund. De interpellatie wordt geslo ten. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag. De drinkwatervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dcor de N.V. Beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gem, r\.v. Cie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil (Axel), N.V. Nieuwe Nederlandsche Maat schappij- tot vervaardiging van Spiegel glas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten te Sas van Gent, Association Coöperatieve Zéiandaise de Carbonisa tion te Sluiskil (Ter Neuzen), N.V. Stijf sel- en Glucosefabriek te Sas van Gent, N.V. Textielfabriek „De Schelde" te Sas van Gent, N.V. Walzenmolen te Sas van Gent, is naar de Tern. Crt. me.dt, aan de gemeenteraden van Axel, Sas van Gent en Ter Neuzen een .adres gericht waarin zij onder hun welwillende aan dacht brengen: dat zij hoe langer hoe meer de be zwaren ondervinden dat er voor hunne industrieën en voor het aan hunne indu strieën .verbonden personeel ter plaatse geen voldoende hoeveelheden gO'ed drink water te verkrijgen zijn; dat het verstrekken van drinkwater vcor personeel thans met groote moei lijkheden en groote kosten gepaard gaat en er bij sommige van bovengenoemde industrieën groote behoefte bestaat aan behoorlijk voedingswater voor hunne stoomketels; dat ondergeteekenden het daarom in het belang van de ontwikkeling van de industrie in Uwe en andere gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen van het groot ste belang achten dat er zoo spoedig mogelijk een centrale watervoorziening tot stand worde gebracht; dat de aanleg van een waterleiding voor de plaatsen Axel, Sas van Gent en Sluiskil absoluut noodzakelijk wordt ge acht; weshalve, zij beleefd verzoeken zoo danige maatregelen te willen nemen of mede te werken aan zoodanige plannen dat aan bovenstaande bezwaren zoo spoe dig1 mogelijk wordt tegemoet gekomen. Gerechtelijke schouwing. Ini verband met het overlijden op giste ren van den koonman v. C. uit Terneu- zen, tengevolge van een aanrijding met een tot nog toe onbekend gebleven auto in het eind der vorige week onder de gemeente Sas van Gent, vertoefde beden de Justitie ter plaatse tot bet instellen van een onderzoek en tot verrichten van een gerechtelijke doodschouw door Dr Hulst uit Leiden. De afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering, bezocht door een kleine 40 leden. De voorzitter, dhr 'J. H. Klaren- beek, had de leiding; hij opent op de ge bruikelijke wijze de vergadering. Voor de pauze worden huishoudelijke zaken be handeld: secretaris en penningmeester brengen jaarverslag uit, dat spreekt van toenemenden bloei dor afdoeling, Dhr S, Culjouw wordt alH bestuurslid herkozen, terwijl de afgevaardigde naar de Alg, verg. (Dec. '29) daarvan verslag geeft. Na de pauze houdt dhr G. van Westen, Wethouder van Vlissingen, een lezing over zijn reis naar Palestina. Op onder houdende wijze vertelt hij over zijn in drukken en ervaringen, in het bijzonder over Egypte, Syrië en noordelijk Palesti na; voor het meer bekende Jeruzalem en omgeving wordt het wel wat laat. Wat hij vertelt, wordt verduidelijkt door tal van plaatjes en foto's. Aan het einde der vergadering wekt de voorzitter de leden nog op om plannen omtrent zomer-uitstapjes bij het Bestuur in te dienen. Herbenoemd tot burgemeester van Bartgh de heer W. G. Boot, secretaris; van Re tranche ment do hoer W. J. Al- mekimders en van Neuzen de heer J. Huizinga. Middelburg. De heer L. Simpelaar alhier is benoemd tot directeur-veiling meester bij de veiling te Terneuzen. Goes. Bij gelegenheid van de opening der Nederlandsche Week in het gebouw „Nederland" op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen op Donderdag 31 Juli 1930, is het Zu.id-Bevelandsch a Gapollakoor (Dik. S. J. Tamminga) uitgenoodigd' een concert te geven. Terneuzen. Voor enkele jaren moest het helastingcijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting alhier worden opge veerd tot 1.65; het is daarna gedaald tct 1.45, vervolgens tot 1.25, voor het loopende jaar tot 1.15 en zou thans volgens de berekening van Burg. en Weth. van het belastbaar inkomen, kunnen ge steld worden op 0.7, ware het niet dat de nieuwe financieele regeling tussehen rijk en gemeenten de inkomsten voor 1931 wisselvallig stelt, waarom zij voor stellen het vermenigvuldigingscijfer voor dit jaar te bepalen op 1. De nieuwe fabriek te Sluiskil be zorgt aan velen werk, maar ookeen ongeluk. Niet minder dan .zas beenbreu ken waren de laatste maanden te ver melden. Verder aldus de Tem. Crt. liep een twaalftal arbeiders verwondiinl- gen op tengevolge van vallende steenen of stukken hout, of, doordat ze ergens tussehen bekneld raakten. Het ziekenhuis alhier is soms te klein, om de vele slachtoffers te bergen. Een paar weken geleden had er bijna een geval van electrocutie plaats, toen bij bet vervoer van een z.g. heikar het ijzeren bovenstuk in aanraking kwam met een niet geïsoleerden draad der electri- sche geleiding. De heele kar stond plot seling onder stroom en twee arbeiders ondervonden de onaangename gevolgen aan den lijve. Eén hunner was zelfs zoo ernstig getroffen, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodig was. Maandag j.l. zijn weer een paar onge lukken gebeurd Zekere P. v. V., afkomstig uit Ondei- bnsch werd getroffen door een zwamn steen, die van nnrweor 20 M. hoocte naar beneden viel. De getroffene had w zware hoofdwonde opgeloonen, zoodat hij onverwijld naa.r het ziekenhuis ter ver pleging moest worden oveegobrarM. Denzelfden dag had 'n andere arbeider het ongeluk, een sleutelbeen te braken, terwijl een derde met een gebroken been in het ziekenhuis is opgenomen. Bruinisse. In de Woonsda/r gehouden vergadering van den dijknad van hef Calamie'uze Waterschap Bruinisse werd de begroeting voor het dienst'aar 1030'— 1931 vastgesteld, in ontvangst tot een bedrag van f35775.16 en in ui'gaaf tot een bedrag van f 110254.84. Tevens werd benoc-md tot sluiswachter dhr L. L. van de Velde, thans tijdelijk sluiswachter, in plaats van zijn vader B. van de Velde, wien weyens zijn hoogen ouderdom eer vol ontsla? is verleend. Westkapelle. Ter verbetering van het verslag der vergadeing van aangelanden van den Middelbiirgsohm weg meldt men ons, dat de steen voor dien weg nog niet definitief is aangekocht en dat het kant- en grondwerk niet aan Westkappe- laars zal worden opgedragen, maar dat deze "in de gelegenheid zullen worden gesteld dit werk aan te nemen. Zierikzee. Voor de Centrale van A.-R. Kiesvereenigingen trad j.l. Woensdag op dhr R. A. den Ouden van "s-Gravenhage. Na te zijn ingeleid door den voorzitter der Centrale, dhr W. den Boer bepaalde spr. zijn gehoor bij den tegenwoordigen politie- ken toestand. Spr. begon ér op te wijzen, dat de ge zonde parlementaire verhoudingen thans zeer ernstig zijn verstoord. Hij vergeleek den toestand dienaangaande in andere landen en in ons land, waarbij hij opmerk te, dat de verdeeldheid der politieke rich tingen bij ons is toegenomen. Deze ver splintering verhindert de goede politieke verhoudingen, waardoor vorming van een parlementair kabinet onmogelijk wordt gemaakt. In den tijd der coalitie was dit wel mo gelijk. Spr. staat uitvoerig stil bij die coalitie, die thans zoo bestreden wordt. Een bestrijding niet op den grondslag van eerlijke beginselen, maar een, die zonder wettige reden verdacht wordt ge maakt. Dit verzet komt behalve van liberale- socialistische zijde ook van hen, die de grondbeginselen voor ons staatkundig le ven zoeken in Gods Woord en in Zijn wet. Zij maken daartegen ernstig bezwaar en maken ons volk angstig. Daarbij zoekt men zijn kracht in verdachtmaking, wel ke eiken grond mist, Do Vrljztnnlgo en Socialistische groepen willen samenwerking op grond van de democratie. Aangezien de leiders van die groepen het over dat begrip niet eens zijn, is op dien grondslag voor de coali tie dus geen resultaat te verwachten. Naar sprekers oordeel bestaat de eenig mogelijke gezonde politieke toestand in herstel der samenwerking tussehen de drie rechtsche partijen, waarvoor hij een pleidooi leverde. Daarbij is ons compas: wat is nu mogelijk zonder verzaking on zer beginselen. In dit verband wees hij er op, dat het in de Staatkunde niet gaat om leerstellige opvattingen, maar om politieke beginse len. Ging het in de staatkunde om de R.-K. Kerk de opperheerschappij te geven of te erkennen het gezag van den Paus, dan zou elk A.-R. vertegenwoordiger zich ver zetten, maar daar gaat het niet om in de staatkunde; wel over de vraag welke staatkundige beginselen thans door Rome worden aanvaard. En dan bestaat er ten aanzien van de twee grondleggende be ginselen inzake lo. den oorsprong van het gezag en de souvereiniteit van den Al macht Gods en 2o. dat de Overheid het gezag uitoefent bij de gratie Gods, tus sehen A.-R. en R.-K. Staatspartij een stemmigheid. Dat heeft de R.-K. Staats partij bewezen, waarbij spr. herinnerde aan hun houding in de woelige dagen van 1903 en 1918, maar ook bij het uit breken van den wereldoorlog in 1914 en ten aanzien van hun houding in 1925 toen een financiëel staatsbankroet dreigde. Was er in die dagen geen samenwer king geweest wat zou, menschelijkerwijze dan met Nederland en Oranje zijn ge beurd? Daarom is het zoo te betreuren, dat de rechtsche eenheid is losgescheurd. Voorts wees spr. er op, dat ons volk geen Ge reformeerde natie is, wel in oorsprong, maar niet in dien zin, dat er is een pro- testantsch christenvolk, dat in meerder heid de Calvinistische beginselen heeft aanvaard. Dit heeft men wel, ter goeder trouw ook in den tijd der gouden eeuw gemeend, waaruit is te verklaren de om schrijving van de taak der Overheid in art. 36 der Geref. belijdenis. Wij moeten er oog voor hebben, dat Nederland een gemengde bevolking heeft. Daarom moet het beginsel der geestelijke vrijheid worden gehandhaafd. De Over heid moet blijven op het terrein waar God haar bevoegdheid heeft gegeven. Er is geen Gereformeerde staat. Spr. is van oordeel, dat zonder herstel der coalitie geen gezonde parlementaire verhoudingen worden verkregen, en dat is alleen mogelijk door weer al onze kracht in te zetten op ons volk, dat verdwaasd is door de politieke verwarring. Op deze leerzame rede volgde een korte bespreking. Tholen. Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving, de hee ren Aertse en Bongerd, de heer Baiay wegens ziekte. Aan dhr A. Kievit, onderwijzer der O'.L. school werd tegen 1 Mei a.s. eervol ont slag gegeven, wegens benoeming te Vlaar- dingen. Een verzoek van A. van Elsac'fcer, om verhooging van zijn salaris van f 9 als lainiaarno isteker, werd op advies van B<. en W. afgewezen, gehoord de gascommis- sie, daar genoemde persoon, gemiddeld met andere werken aan de gasfabriek, totaal f 15 verdient. Naar aanleiding van een gestelde vraag van den heer Dekker in een vorige ver gadering, zeg;t de voorz., dat het juist is, dat de heer Vriens alle voorkom einde werken in de gemeente, volgens zijln in structie verplicht is uit te voeren, doch deze instructie is van 1905. Op grond echter, dat de bruigwerken als extra, werken bunnen wonden ge* noomd, handhaven B. en W. alsnog hun. voorstel tot het geven van een gratifi catie van f 500. De heer Moelker is dezelfde meening toegedaan als in een vorige vergadering. De opzichter is verplicht alle werken voor de gemeente uit te voeren en waar de economische toestand van dien aard is, dat het vermenigvuldigingscijfer op 1,4 moet worden gebracht, vindt spr. geen vrijmoedigheid, dit bedrag toe te staan. De voorz. merkt cup1, dat het vermenig- vuldigin|gscijife<r niets te maken heeft met deze gratificatie, daar hierdoor de lasten niet naar boven gaan en dit alleen op het brugbedrijif zal drukken. Dhr v. d. Berge meent, dat ieder amb tenaar steeds zijh plicht heeft te doen. Of het druk of minder dru!k is, doet hier niets aan af, en wat betreft de opmerking van den voorz., dat het op de brug drukt, meent spr. dat deze al genoeg be last is. Het publiek, en inzonderheid Tho len, moet hieraan het meeste opbrengen en bij ziet liever straks verlaging dan verhoioging der tarieven. Dhr Quist is het eens met de vorige sprekers en acht het roekeloos omsprin gen met het geld. Dhr Vriens heeft zijn betrekking aangenomen en nu moet hij1 ook maar uitvoeren hetgeen er voorkomt. Weth. Wagemaker merkt op, dat hij eerst in beginsel tegen deze gratificatie is geweest, doch bij nader inzien heeft hij niet anders kunnen doen1 dan hiertoel meewerken, want als men eens bereken de wat het zou hebben gekost indien hier voor een andere opzichter was benoemd en men ziet wat dhr Vriens heeft ge daan, al was het alleen maar den dijk «n dam, dan moet men het pok alleszins billijk achten, dat hiervoor een vergoeding wordt gegeven. De Voorz. zegt, hieraan toe te moeten voegen, dat toen Nijhoff wegging, bepaald was, dat Vriens het werk aan dezen kant zou uitvoeren, dan zou oen andoro op zichter wortlon gespaaid. Do hoor Ovorbeoko is togen allo gratifi catiën. Heeft een ambtenaar te weinig, dan moet zijn salaris naar boven, spr. had liever een voorstel gezien van Bi. en W. om zijn salaris met f 200 te verhoogen. Do voorz. is van meening, dat men hier do zaak verkeerd beziet, dit is alles b'zon- der extra werk geweest en komt niet te rug, dus dient te worden vergoed door ©en gratificatie. De heer Overbeeke zegt: dat extra werk heeft ieder ambtenaar wel eens. Do voorz. is het hiermede niet eens, voor bizondere werken dient men te worden betaald, en wijst nogmaals op de kosten van een bizonderen opzich ter. De heer Overbeeke zegt: dit ka.n alles best waar zijn, doch hem bevreemdt het, dat B. en W. nu hiermede komen aandragen nadat de bond het heeft ge vraagd, terwijl zij dan volgens hun uit latingen, veel vroeger hebben geweten wat door Vriens is gedaan. Weth'. Goossen wijst er nogmaals ern stig op, dat hetgeen dhr Vriens heeft gedaan voor de gemeente, nij niet ver plicht was dit alles voor niets te doen. Meer dan f 2103 is door hem extra voor de gemeente verdiend. Dhr Vriens is veel te bescheiden geweest te vragen om ver goeding en indien de raad dit voorstel van B. en W. afstemt, blijft de raad dit bedrag moreel aan hem schuldig. De heer Quist interrumpeert, dat hij niet weet waarvoor wij Vriens hier in Tholen hebben. Weth. Goossen vervolgt: dat de reke ningen het kunnen uitwijzen wat'door den gemeentebouwmeester voor de ge meente is verdiend. De heer Quist is de meening toegedaan dat indien men van gedachte is niet ge noeg te verdienen, men ook maar moet bedanken. De voorz. acht het ook billijk, dat in normale tijden een ambtenaar alle voor komende werken moet verrichten, doch deze brugbouw is geheel iets anders en niet meer dan billijk is het, dat hiervoor wordt betaald. De heer Overbeeke merkt naar aan leiding der woorden van Weth. Goossen op, dat de gemeentebouwmeester er juist is, om voor de gemeente te verdienen en de gemeentebelangen voor te staan. De heer Dekker vraagt daarop, of dhr Vriens iets heeft gehad van Kuypers, waarop de voorzitter een bedrag van f 500 noemt. De heer van den Berge begrijpt niet, dat B. en W. de meening der leden zoo geducht bestrijden. Als Vriens dit geld had verdiend, moesten zij hiermede 'vroe ger zijn gekomen en niet gewacht hebben op den Bond. De voorz. merkt op, dat B. en W. steeds de meening toegedaan zijn, dat onze op zichter altijd zijn best deed en alles zoo goedkoop mogelijk heeft uitgevoerd, dat hij wel eens faalde is menschelijk. Daar de discussie te persoonlijk dreigt te worden, wordt tot stemming overge gaan en het voorstel tot toekenning van een gratificatie van f 500 verworpen, met enkel de stemmen van de Wethouders voor. Besloten werd B. en W. een crediet te geven van f 200, voor het aanbrengen van een nieuwe deur en kozijn in de ambte naarswoning van den Burgemeester. Al leen de heer Quist stemde tegen. Besloten werd de vermenigvuldigings factor te stellen op 1,4, vorig jaar 1,2. Verschillende leden dringen aan op be zuiniging, daar de economische toestand zeer ongunstig is. B. en W. stellen daarna voor de opcenten op de bebouwde eigen dommen te brengen van 60 op 80 pet. De heer Overbeeke is hier beslist tegen, daar dit dan ook de smalle beurzen der kleine menschen zal treffen. Deze zijn al genoeg belast, beter kan men het onge bouwd verhoogen, want dan treft het meer den kapitalist. De voorz. merkt op, dat als men deze opcenten hierop niet brengt men. ook straks de gemeentefondsbelasting niet mag verhoogen en dit kon misschien wel eens noodig blijken. De heer Dekker voelt meer voor verhooging der opcenten op de Vermogensbelasting. De heer Moelker meent, dat indien enkel het ongebouwd wordt verhoogd dit toch ook veel lasten zal meebrengen voor kleine huurders enz. De voorz. merkt op, dat men met het ongebouwd niet hooger mag gaan dan 20 pet. De heer Overbeeke meent, dat het straks met de financieele gelijkstelling, er voor Tholen nog niet zoo kwaad bij zal komen te staan. De voorz. denkt ook, dat dit wel mee zal vallen. Met de stemmen van beide Wethouders en den heer Moel ker voor, werd het voorstel tot brengen der opcenten op bebouwde eigendommen van 60 op 80 pet. verworpen. Na eenige bespreking, waarbij de heer van den Berge opmerkte er niet voor te zijn, dat men zooveel aan banden wordt gelegd, daar men straks hij het afbreken van zijn perceel, niet meer op dezelfde plaats mag bouwen en de heer Dekker van meening is, dat men geen rooilijn mag leggen op een andermans grond, werd besloten deze voor de Schoolstraat vast te stelh n. De heer van den Berge vraagt of het waar is, dat de heer V. Laban is be noemd tot ambtenaar ter secretarie en betreurt het, dat hierover niet is gesproken in den Raad, ofschoon B. en W. wel het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2