No. 144 Donderdag 20 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BQ)-« NEDERLANDSCH-INDIË Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. FIRMA WATER1AHDER i DE STOPPELAAR Belangrijkste Nieuws. ad 96 °/o m i P (*5 Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. Laat U bij voorkeur Bols serveeren uit het kruikje. Binnenland Inschrijvingen op bovengenoemde leening worden tot a.s. Maandag 24 Maart gaarne aangenomen door 1 ten maken >aa tot een tnden, Con- et Hot het 20 Maart. .0.30—12.00 -2.00 Con- 1.00 Gramo- Concert. imofoonmu- to Amster- 3t onder lei- berg. ir 1071 M. >rte Zieken- St. Aubin. 11.45 12.30 Con- lg. 2.45 4.00 Ziet- amp, Geref. )0 Concert, rt. 7.10 is Maleisch. 12.20 Con- - 2.20 Gra- :ert, alt, 'te- 0 Zang. 1725 M. L 4.05, .50 Concert isten. raad princl- ar. ode" zeggen, dat enmin aan- wij in onze ctober 1929 sdien spoor- echter geen beide voor- voorgesteld: lversum en en N.C.R.V. nt; ereenigingen estemd zijn remeen pro le zendeirs), dat iedere ©emiging dit «olieton prin- et is boven- ar. trdbaax, om- sttijd lijkt ie radiowet geest van Staatspartij, oorvoerbaar, aren, welke de praotijk e radio niet lement maar mt van oul- evengoed als ligen, ortho- middel zien beschouwing ;en. uitgewreven, Radio-raad »rst aan de omdat het 1 het gezicht >ns volk is. ss? ree groepen nderen". Wij ling niet: de ïie ons volk en die ieder- ielijik gemar- in het ge- radio even- tie. idio-raad en eelijke schei- maar neemt aderheid tot volgens het da „neutra- -f- zng. al- rest van den re" groepen, de bevolking minder dan adio-zendtijd. >lk, dat zijn een sterken een „natio- rogram voor aan de prin- vordt ontno- trijd met de leeling „naar itholiek pro- rdeeling van wil. van den menlijto om- igen worden g een alge- en 1 iat men den oetonnen te een program Wij zouden ;end bezwaar g zou zoo'n kwaadwillig worden voor «paalde kleur. v -H Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franno pisr r^st, f ?- Lresa nummers Prijs der AdverCentiën: 1—4 regels il.20, elke regel meer 30 «rt. Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Wie zal dat betalen? Bij de behandeling van de Onderwijs- begrooting in de Eerste Kamer werd van verschillende kanten tegen Minister Terp stra hoog van den toren geblazen. De heeren Ossendorp, S. D., en Slingen- berg, V. D„ hadden van dezen bewinds man weinig goeds te vertellen. Zij ver klaarden zich ernstig teleurgesteld te ge voelen. Van een Minister als deze „volko men deskundig en in de practijk van het onderwijs geschoold" hadden zij iets ge heel anders verwacht. Hun groote griel was, dat deze Minister niet in de eerste plaats met de belangen van het onderwijs rekent en dat hij zich teveel stelt op het standpunt van den Minister van Finan ciën. De heer Terpstra liet dezen storm kalm over zijn hoofd gaan. Hij verklaarde deze critiek verwacht te hebben en rekende daarna de heeren opposanten even voor, wat de vervulling van de door hen geuite wenschen zooal zal kosten. Het herstel van de leerlingenschalen van de ongewijzigde wet 1920 kan gesteld worden op minstens 9 millioen; de ver vroegde invoering van de opleiding vol gens de wet van 1920 op 2^2 millioen; de wettelijke regeling van het bewaarschool- onderwijs volgens het ontwerp van Mi nister de Visser op 21/2 tot 4 millioen; de verhooging van de onderwijzerssalarissen op minstens 22 millioen, of totaal 36 tot 37V2 millioen gulden. Het noodzakelijk gevolg van deze maat regelen zou zijn, dat alle andere sala rissen van leeraren enz. verhoogd zou den moeten worden, waardoor men komt tot een bedrag van 74 tot 75% millioen gulden. En dan is nog niet gerekend met aller lei andere wenschen als de invoering van het 8ste leerjaar, verplicht vervolgonder wijs enz., die alweer ettelijke millioenen zouden eischen. Men ziet hieruit hoe gelukkig het is, dat de radicale elementen stel dat ze zelf zouden willen geven wat zij van anderen eischen het niet voor het zeggen heb ben. In minder dan geen tijd zouden ze het zoover hebben gebracht, dat inplaats dat de belastingen yerlaagd worden, de belas- tingschroef heel wat slagen zou moeten worden aangedraaid. Gelukkig dan ook, dat Mr Terpstra de heeren kalm liet praten, om rustig de af werking van zijn program ter hand te nemen. Is er een program? De vraag zal misschien gedaan worden: maar is er dan een program? De indruk is toch gewekt dat van dezen Minister zoo goed als niets te verwach ten is? Inderdaad, die indruk is gewekt. Maar het is een verkeerde indruk. De Minister zelf merkte in verband hier mede op: „Ik zal ook om des tijds wille, niet alles herhalen, wat reeds in de stuk ken vermeld is, maar meen dit te mogen zeggen: wanneer het mij gelukken mag, in samenwerking met de Staten-Generaal, tot stand te brengen om de hoofdzaken te noemen een herziening van de La- ger-Onderwijswet, herziening van de Nij verheidsonderwijswet, bevordering van het handels- en cursusonderwijs, een Monumenten- en een Natuurbescher mingswet met nog een wet betreffende het toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek, dat dan het programma aller minst schraal genoemd mag worden." Zoo is het. Laten de roode en roze heeren dan maar met de millioenen strooien, ons volk is meer gebaat met een Minister, die zon der financiëele ontreddering te brengen rustig zijn program - afwerkt Kleine schooltjes. Over de kleine schooltjes is zoo voor en na ai heel wat te doen geweest. Paedagogische wangedrochten heeft men ze genoemd. En erkend kan worden, dat de kleine schooltjes nu niet bepaald als het ideaal kunnen gelden al moet onmiddellijk wor den toegegeven, dat men daar vaak prach tige resultaten heeft weten te bereiken. Maar hoe dit zij er is op de kleine schooltjes ai heel wat afgegeven, vooral als het er om ging het bijzonder onderwijs te bestrijden. Dat men vaak beter deed zich bij deze critiek een weinig te matigen is wel ge bleken uit een eenvoudige vraag door den Minister aan den heer Slingenberg ge steld. Is het zoo vroeg de Minister den geachten afgevaardigde ontgaan, dat er op 1 Januari 1928 231 openbare scho len voor gewoon lager onderwijs met .minder dan 33 leerlingen waren en slechts 23 b ij zonder e? M.a.w. het kwaad van de kleine school tjes als men hier van een kwaad wil spreken moet niet in de eerste plaats worden gezocht bij het bijzonder, maar bij het openbaar onderwijs. De verwarring der vlootconierentie. Do algemoene toestand ter conferentie is gelijk gebleven. Men heeft te 'kennen gegeven, dat alle pogingen geconcentreerd zullen worden om de Framsch-Italiaan- sch© moeilijkheden op te lossen, die de voornaamste hindernis vormen, om een overeenkomst tusschen de vijf mogendhe den te doen slagen. De verwarring is nog uitermate groot- De Italianen zijn volstrekt onvermurw baar. Onder de verloochende berichten is dat, dat de Engelsche regeering een rechtstree'ksch beroep op Mussolini ge daan zou hebben in de hoop bij' hem meer te bereiken dan bij Grandi. Geheel on waar is dit echter niet. Men beeft inder daad gehoopt te Rome iets meer' te kun nen bereiken. De wil tot een poginlg van dezen aard is er wel degelijk geweest. Intusschen ziet men met toenemende spanning het volgende Zondaggesprefc tus schen Ramsay Mac Donald en Tardieu tegemoet Rriand heeft aan de pers meegedeeld, dat hij spoedig naar Parijs vertrekt en dat het niet meer zeker is, dat hiji met Tardieu terugkomt. De onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk zijn volkomen vastgeloopen. In Fransche kringen is als reden voor het vertrek opgegeven, dat Briand zeer ontevreden zou zijp, omdat MacDonald zijn belofte om te trachten door stappen in Rome nog iets te bereiken, niet zou hebben vervuld. Lord Balfour, f De Engelsche staatsman, Lord Balfour, de voormalige Britsche eerste ministei en leider der conservatieve partij, is zoo als reeds gemeld, op 82-jarigen leeftijd overleden. Hij deed in 1874 voor de eerste maal zijn intrede in het lagerhuis. Salisbury belastte hem in 1887 1891) met de rc-geering van Ierland. In dien tijd heerschte in Ierland een ongelooflijke po litieke en sociale .verwarring. Zijn benoeming tot leider van de con servatieven in het lagerhuis, verbonden met het nominale ambt van den first lcrd of the Treasury, baande hem den weg tot de waardigheid van minister- president, die hem in 1902, na het af treden van Salisbury, ten deel viel. Balfour, die persoonlijk tusschen vrij- handelaars en protectionisten stond tot aan den val van zijn ministerie (einde 1905) verkeerde voortdurend in de pijn lijkste situaties. Hij bleef ondanks de steeds toene mende vijandschap der kiezers en de alnemende belangstelling der partij zoo lang in zijn ambt als hij het in het be lang der buitenlandsche politiek van En geland noodig achtte. Minder succes had zijn school wefg'e- ving, die in niet geringe mate de neder laag' van zijn partij in 19051906 ver haastte. Hij bedankte dientengevolge in 1906 als leider van zijn .partij en gaf zich geheel aan zijn filosofische studies. In Mei 1915 trad hij weer op het po litiek tooneel, toen hij in het coalitie kabinet in plaats van Churchill het ambt van eersten lord der Admiraliteit aan vaardde. In December 1916 verwisselde hij .dit ambt .met dat van .minister van buitenlandsche zaken, dat hij tot de Re organisatie van het kabinet-Lloyd George in November 1919 bekleedde. Balfour verleende zijn steim aan de Ziionnistische ideeënhjji is door de be kende verklaring, welke zijn naam voert, als de stichter van het Joodsche tehuis ini 'Palestina te beschouwen. Toen hij in 1925 een reis daarheen maakt© kwam het in Damascus tot oproerige betoogin- igieni der Arabische bevolking, zoodat hij ziiclh onder bescherming der politie moest stellen. In hetzelfde jaar trad hij ais lo:rdpresident van den geheimen raad tot het kabinet toe en. werd in deze kwa liteit leider van hethoogerhuis. De chaos in China. De correspondent van de „Petit Pari- sien" te Shanghai meldt, dat generaal Jen Si Shan de bureaux der centrale re geering te Peking en die der Koeomin- tang door zijn officieren heeft laten be zetten. In Chineesche kringen wordt deze maat regel als de inleiding voor de vestiging van een nieuwe regeering te Peking be schouwd. Volgens een bericht van een Japansch telegraafagentschap zou generaal Jen zelfs reeds bij den gezant van Engeland en den Japanschen zaakgelastigde heb ben aangevraagd, welke houding zij tegen de regeering, weike hij denkt te vormen, zullen aanemen. Mochten deze plannen verwezenlijkt worden, dan zullen in China dus weer de zelfde toestanden ontstaan als ten tijde van Tsjang Tso Lin. Winter boven het Kanaal. Boven een groot gedeelte der Britsche eilanden heerscht winterweer. Meer of minder hevige sneeuwval wordt gemeldt, o.a. boven het Kanaal, zoodat de vlieg- diensten waren gestoord. Gisterochtend vertrokken geen vliegtuigen uit Croydon, terwijl twee vliegtuigen uit den gewonen dienst ParijsLonden onmogelijk het Ka naal konden oversteken en bij de Fran sche kust landden. In het begin van den middag, toen het weer wat was opge klaard, staken verscheidene machines als nog het Kanaal over. De scheepvaart in het Kanaal onder vond eveneens vertraging. Korte Berichten. Een windhoos heeft zware schade aangericht te Spa en omstreken. Vele groote boomen zijn ontworteld, electrische kabels afgerukt, daken vernield en ver scheidene winkelramen ingedrukt. Een deel der stad is in duisternis gedompeld. Gelukkig blijken er nergens persoonlijke ongelukken te betreuren. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, bevinden zich thans 2500 Duitsche uit gewekenen uit Rusland in overzeesche gewesten of zijn op weg daarheen. Het transport van de overige 3500 emigrès zal tegen einde Mei beëindigd zijn. De Belgische „Standaard'- maakt melding van de vlucht van een effecten makelaar uit Antwerpen, omtrent wien verschillende klachten bij het parket wa ren ingekomen. Het tekort moet verschei dene millioenen bedragen. De betrokkene had zwaar gespeculeerd en in speelzalen heel wat geld verbrast. In Finland zijn zeven communisti sche vereenigingen verboden, voorts zijn negen communisten wegens agitatie tegen den staat veroordeeld tot tuchthuisstraf fen van twee tot vier jaar. Ter bestrijding der communistische propaganda zal thans in Finland een centraal bureau worden opgericht. Volgens een officiëele statistiek be draagt het aantal slachtoffers van de overstroomingen in het Zuiden van Frankrijk 206. Er zijn 2700 huizen vernield en er is 140.000 H.A. land overstroomd. De materiëele schade wordt op een mil liard geschat. Bij een spoorwegovergang bij Aalst is een auto door een in de richting van Gent rijdenden trein gegrepen. Van de inzittenden werden 2 menschen gedood en een derde ernstig gewond. De Japansche baron Soemitomo, op twee na de rijkste man van Japan, be taalde dezer dagen te Tokio het fantas tische bedrag van ruim 21 millioen jen of meer dan 26 millioen gulden aan suc cessiebelasting. Zijn vermogen wordt ge schat op ruim 250 millioen jen. ELKEN Vraag Bols en zie toe, Jat ge het kr'-'^i Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg. Gisteravond werd te Praag een pro testvergadering gehouden tegen de ge loofsvervolging in Rusland. Deze verga dering had een vrij stormachtig verloop. Van de gaanderijen werden stinkbommen geworpen. Eenige voetzoekers brachten grooten schrik onder de aanwezigen. Volgens berichten uit Kirin (Mand- sjoerije) zijn daar bij een bioscoopbrand meer dan 200 menschen. om het leven gekomen. De brand ontstond, doordat een film in brand geraakte. Zes politie-agen- ten, die aan het reddingwerk deelnamen, kwamen in de vlammen om. Onvereenigbare functies. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant is een schrij ven gericht aan de gemeentebesturen in de genoemde provincie, waarin bij zegt liet ongewenscht te achten dat leden van gemeentebesturen, anders dan als voor zitter optreden in gezondheidscommissies. Hij verzoek], daarom den gemeentebe sturen voor eventueel openvallende plaat sen in de gezondheidscommissies als lid geen burgemeester of wethouder op de voordracht te plaatsen. Tegen herbenoeming van zittende leden zal hij evenwel geen bezwaar maken. Wijziging Arbeidswet 1919. De heer Drop c.s. heeft op het wets ontwerp tot wijziging van de Arbeids wet 1919 verschillende amandementen in gediend. Een daarvan bedoelt, blijkens de toe lichting, de bestaande redactie van den tweeden volzin van het eerste lid van art. 20 der Arbeidswet 1919 te behouden en geen verlengden werkingsduur vair ver gunningen tot overwerk in spoedeischende gevallen toe te staan. Voorts om ook den tijdsduur, gedurende welken een machtiging van kracht is, niet te ver lengen. Ook de bestaande termijn voor de wer king van bijzondere vergunningen van art. 52 wordt voldo.ende geacht De bedoeling van een ander amende ment is, het toezicht op de .uitvoering en de naleving van de Arbeidswet over te laten aan de ambtenaren van de Arbeidsinspectie. Prinses Juliana op de Jaarbeurs. Prinses Juliana heeft gistermiddag in cognito de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht bezocht. H. K. H. werd rondge leid door den voorzitter van de Neder landsche Jaarbeurs, den heer F. H. Fen- tener van Vlissingen. Het bezoek duurde ongeveer twee uur. Hervormd-Gereformeerde Staatspartij. De Hervormd-Gereformeerde Staats partij heeft gisteren te Utrecht haar alge- meene jaarlijksche vergadering gehouden. De ait.reden.de. bestuursleden, ds S. J. H van Leeuwen te Arnhem, ds H. E. Gravemeijer te Amsterdam (voorzitter) en de heer A. J. Louwersheima te 's-Gra- venhage, werden herkozen. Na afdoening van huishoudelijke aan gelegenheden heeft ds C. A. Lingbeek gesproken over: „Iets over onze houding ten opzichte van de .sociale beweging'". Hij kwam tot de slotsom, dat een oplos sing van de sociale kwestie enkel op den grondslag van naastenliefde niet deugt. Er is, zeide hij, nog een gebod: Gij zult God liefhebben, In het licht van Binnenland. De Eerste Kamer over de Defensie-be groeting. D© Tweede Kamer over de werkloosheid. Ernstig ongeluk bij Oosterhiout. Het stoomschip „Blijdendijfc" verloren. Buitenland. De verwarring ter vlootconierentie. Die toestand in China. Sneeuwval in sommige landen. 4V2 °/o leaning 1930 in stukken van f 1000.—f 500.— en f 100.— deze twee geboden moet men de ver betering zoeken. Van brood alleen zal de mensch niet leven. Geen ware oplossing van de sociale nooden is, zeide spr. moge lijk, zonder werkelijken terugkeer van het volk tot God. De bouw van de Hollandsche stad in het polderland. De heer F. U. J. v. d. Steen van Ommeren uit Den Haag heeft gisteren oip de internationale tentoonstelling van ge meentelijke openbare werken te Utrecht een rede gehouden over: De bouw van de Hollandsche slad in het polderland. Hij vatte zijin betoog als volgt samen: Wij vinden dat onze voorvaderen in onze polderstreken steden geschapen heb ben, die èn uit het oogpunt van steden schoon èn uit het oogpunt van aanleg, voor hun verhoudingen ideaal mogen wor den genoemd. Een da.arop volgend ge slacht heeft de groote lijhen van steden bouw en goeden aanleg geheel vergeten ©n heeft daarbij groote fouten begaan, die goeddeels onherstelbaar zijn. Maar in de laatste decenniën breefct zich weer hef besef baan dat wij ons opnieuw moe ten richten naar de groote voorbeelden van het verleden, zij het ook dat onze huidig© eischen inzake verteer, vooral ook inzak© hygiëne, verre uitgaan boven de toenmalige. Ik moet intusschen waarschuwen tegen een fout die men overal aantreft. Bij ieder uitbreidingsplan meent de ontwerper te doen te hebben als heit ware met boomen, die den hemel ingroeien; niemand denkt daarbij aan beperking, niemand stelt zich voor tot ©en éénheid te komen. Dit i? juist het aantrekkelijke van vele oude plat tegronden dat zij' een éénheid, een afge rond geheel vertonnen en wij mogen ons wel eens afvragen hoe het nageslacht over ons zal oordeelen wanneer er he den geen noemenswaardige bevolkings toeneming zou komen en wij' onzei steden in den toestand van heden, volkomen onaf gebouwd, met als het ware afgtera- felde uiteinden, aan het nageslacht over leveren. Willen wij geen slecht figuur ma ken tegenover hen, die na ons komen, dap mag werkelijk wel eens gedacht worden aan een systematischen afbouw van stads- deielen. Het dagblad „De Nederlander". Naar de Nederl. meldt, komen er met ingang van 1 April eenige veranderingen in de redactie van dit christelijk histo- rische orgaan. De politieke leiding1 is met ingang van dien datum in handen van de heeren prof. dr J. R. Slotenmaker de Bruin© en J. R. Snoeck Hen'kemans. Als vaste medewerkers zullen optreden de heeren dr G. W. Th. baron van Boetze- laer van Dubbeldam, dr J. H. van Laer, dr R. Pollema, dr A. A. van Rhijn, dr N. G. Veldhoen en dr H. Verkouteren. In verband met de reorganisatie van hef blad is de redactie uitgebreid met den heer Ci. A. Crayé, oud-hoofdredacteur van de Preangerbode, die de dagelijkscbie lei ding op £ch zal nemen. Opleiding tot autobestuurder. De besturen der Ned. Unie van chauf-, feuxs en overig automohielpersoneel, aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1