sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Rechtzaken Radio-nieuws how Wisse in de Lange Vorst straat in zijn, verbouwde zaak een kunsthandel te openen. Om te beginnen zal een bekend Belgisch schilder, de heer Goethals uit Brugge, er een expositie houden van zijn schilderwerken. Dit belooft wel iets bijzonders te zullen worden. Wij lazen n.l. in enkele Belgische bla den zeer gunstige beoordeelingen van het werk van den heer Goethals. Zoo schrijft „De Vrije Burger": „In elk vak (etsen, koolteekeningen, water- en olieverfschilderijen) toont hij zijn meesterschap. Zijn etsen genieten een wereldberoemdheid. Men ontdekt bij hem rustige zekerheid, meesterschap van hand, zicht en techniek, die alle tot het op bouwen van een harmonisch geheel sar menwerken. Brugge mag roemen op een der eerste en gevoelvolle etsers van dezen tijd." Het Brugsche Handelsblad schrijft: „De schilderijen geven meestal de zoo vaak uitgebeelde hoekjes van Brugge weer: ou/de steanen bruggen over stille reien, vredige steegjes met een stuk to ren boven enkele gevels. De rust is niet tot het uiterste gedreven, noch het ouder- wetsohe, noch het dichterlijke. De eisen zijn weer beelden uit Brugge en landschappen uit Vlaanderen en het buitenland. Stemmige stukjes atmosfeer, een schoon© verdeeling van licht en schaduw, een fijne en stevige techniek." Het aangehaalde is zeker voldoende, om vele onzer lezers te doen besluiten straks i,n de zaak van den heer Wisse een kijkje te gaan nemen. Kloetinge. Door B. en W. is aan het Electrotechnisch en Radio-bureau „Pro vincie Zeeland", fa. van Driel, alhier, vergunning verleend tot het distribuee- ren van radio in deze gemeente. Ovezand. Maandag werd in de R.K. school alhier de eindles gegeven van de tweejaarlijksche landbouwcursus on der leiding van den heer de Boo uit Kwadcodamine. De Commissie van Toe zicht, de Rijkslandbouwconsulent de heer Stevens en de gemeente-secretaris woon den deze eindles bij. Aan alle leden kon een diploma wor den uitgereikt. De heer Stevens sprak bierbij een toepasselijk woord. Een der cursisten sprak een woord van dank tot allen die aan hel welslagen van dezen cursus hadden medegewerkt, inzonderheid tot den leider van den cursus den beer de Boo„ wien als blijvend aandenken een vulpen werd overhandigd. De heer de Boo dankte wederkeerig de cursisten voor hunne trouwe opkomst, ijver en oplettendheid, alsmede voor het blijk van waardeering hem geschonken. Verder werden allen door hem herdacht die op eeniigerlei wijze tot het welslagen van dezen cursus hebben medegewerkt. We gens verhindering van den B.urg,«meester werd namens het gemeentebestuur noig een kort woord gesproken door den secre taris waarna deze eindles werd gesloten. Kwadendamrne. Zondagmiddag heeft bier een brutale inbraak plaats- gehad ten huize van den heer M., en nog wel op klaarlichten dag. Terwijl de heer M. en zijn vrouw naar de kerk waretn en 'thuis dus onbewaakt was-, heefteen ongenoode gast zich door de achterdeur te force eren, -toegang weten te verschaf fen tot de woning. Toen M.'-s vrouw uit de kerk thuiskwam, vermiste zij een bedrag van pl.m. f 160. Als verdacht van dezen -diefstal is door de politic aangehouden een zekere G. te- Oudelande. Tegen hem waren zeer bezwarende getui gen; o.a. zijn er enkele p-ersonen, die bij confrontatie met verd. hem pertinent herkend hebben als de- persoon, die- na 'thuis van M. verlaten te hebben, te circa 5 uur, op de fiets stapte en weg reed. Ook 't sp-oor van de fietsbanden schijnt overeen -te komen met de fiats van verdachte. G. bleef evenwel eerst hardnekkig alles ontkennen. Hoe brutaal deze inbraak is geweest, blijkt, wanneer men bedenkt -dat 'thnis van den heer M. langs drie kanten door bnren kan worden waargenomen, en dat de dief stal plaats had terwijl 't nog licht was. Later wordt gemeld, dat de verdachte bekend beeft, nadat me-n bij een huiszoe king h-et geld o-p vier guldein na, in zijn kleere-n had gevonden. Onze correspondent -te Oud-elan-de meldt ons nog: De verdachte G. beeft bekend Zon dagavond o-mslreeks kwart over vijf de deur bij Meerteas te hebben opengebro ken en uit een kast, waar d-e sleutel op stak, een beurs roet geld te heb ben weggenomen, wat hij naar huis- heeft gebracht en in een werkbroek heeft ge stoken. Hij is toen naar -de- z.g.n, „Koekoek" gegaan -en heeft daiar wat -gezwierd De politie beeft hem Zondag avond opgewacht en onmiddellijk in h-el arrestante-nlo-kaal geborgen. Verdachte was verleden w-ee-k bij Me-ertens geweest, die zijn oom is, en gevraagd of ze Zon- dag o-ok naar de kerk moesten, en toen bad vrouw Meertens gezegd „ja, z-elfs ook naar de avondkerk" (zij zijn leden -der Geref. Gem. te Hoedekeniskerkei). Ont kennen ging moeilijk to-an de beurs te voorschijn kwam. Gerekend naar bet ver teer dat verdachte gemaakt had was de inhoud ongeveer f 1.29 geweest. Gevraagd hoeveel hij (verdachte) er van verteerd had zeide hij wel een potje of vijftien bier -gedronken te hebben. Hij- is op transport gesteld naar Middelburg en dien Officier van Justitie voorgeleid. Beklaag de is vier jaar geleden o-ok tot zes maanden tuchtschool veroordeeld. Biezellnge. Woensdag trad in het lokaal „Algemeen Belang" voor de Landbouw- en Tuinbouwvereeniging op dhr Ir A. W. v. d. Plasache, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, met het onderwerp: „Be mesting van Fruitteeltgewassen'. Spr. toonde op uitvoerige wijze aan, made aan de hand van proefveldversla- gt i. in welke richting de bemes g ir de fruitteelt meet verier yari en welke resultaten daarvan te verwachten zijn. Niet in de veelheid is het gelegen, vooral niet in eenzijdig bemesten, maar doelmatig en op tijd. Door proeven nemen, zoeken naar de behoefte die er bestaat en dien overeenkomstig de voeding regelen. De tijden zijn niet gemakkelijk, aldus spr. Daarom ook in dit opzicht alles beproe ven om de fruitteelt op hooger peil te brengen. Deze leerzame rede werd met zeer veel aandacht gevolgd. Enkele vragen werden gesteld en be antwoord. De vergadering was matig be zocht. De voorz., dhr A. v. d. Graaff, bracht den spreker namens beide vereeni- gingen dank voor de betoonde welwil lendheid en sprak de hoop uit, dat hij dit bezoek nog eens herhalen moge. Wemeldinge. Gistermiddag liep het met cement geladen sleepschip „Damco 13", schipper Janssen, op een alhier in de bui tenhaven staanden meerstoel, met het ge volg, dat een daaraan bevestigde drijver in 't voorschip drong en dit water maakte. Met. een noodreparatie is het gat gedichj, waarna het de reis kon voortzetten. Tholen. Dinsdag vergaderde de Boeren leenbank. Na opening door den voorzitter dhr C. H. A. Stoutjesdijk, werden de notulen vastgesteld. Tot secretaris werd benoemd de kassier. Uit'het verslag van den kassier merken wij op, dat het leden tal bedraagt 250 en dat de totaal-omzet is ruim f 3.000.000. Uitgegeven werden 421 spaarboekjes; 99 voorschotboekjes; 109 rekeningcourant- boekjes. De winst over 1929 bedraagt f2279.05. Reservefonds f 22832.71. De financiëele commissie zegt in haar rapport, alles in orde te hebben bevon den en merkt op, dat de administratie keurig is gevoerd. De rente spaargelden, voorschotten werden vastgesteld op 4 en 5 pCt. ten minste indien geen verandering komt bij den rentestandaard der Centrale. Vastgesteld werden volgens art. 34 der statuten de bedragen der voorschotten en credieten, welke mogen worden ver strekt aan leden en vereenigingen. Alvorens de verkiezing van het bestuur plaats heeft, merkt de heer Haaijer op, dat hij het niet eens is, met de wijze waarop het bestuur de candidaten voor draagt. Deze aanbevelingen zijn niet ge nomen, naar den geest van vele leden, daar alleen kapitaalkrachtige boeren zit ting hebben en voorgesteld worden voor bestuursfuncties. Dit is niet democratisch. Waarom ook geen klein-landbouwer, of middenstander of arbeider met een ge zonden kop, voorgesteld of gekozen? Ook is hij tegen het vormen van een familieregeering, daar dit tot nadeel der vereeniging moet leiden. De voorz. merkt op, dat niet buiten de statuten is gehandeld, en waar de naam der Vereeniging is Boerenleenbank, is het ook niet te verwonderen, dat meest boe ren zitting hebben in het bestuur. Spr. wil echter gaarne zijn functie neer leggen, ofschoon hij vreest, dat niet velen te vinden zullen zijn voor de functie van directeur. Na nog eenige discussie onder ling werden gekozen, tot bestuurslid dhr C. H. A. Stoutjesdijk met 54 van de 56 st. tot lid raad van toezicht, C. H. de Wit met 51 st.; tot p!.v. bestuurslede^ D. W. Klompa en A. Stoutjesdijk xr '8 er. 45 st. Tot afgevaardigde naar de Centrale werd benoemd de kassier, tot secundus dhr W. L. Klompe. Een voorstel van het bestuur, inzake pensioneering kassier, vond veel bespre king. Algemeen werd den kassier lof toe gebracht voor de wijze waarop hij de men- schen steeds hielp. Met alg. st. werd daar op het bestuur gemachtigd, in dien geest stappen te doen. Verder werd het bestuur gemachtigd 15 leden te royeeren als lid. De voorz. drukt daarop zijn verontwaardiging uit, dat weer ruim 200 boekjes niet voor 1 Maart zijn ingeleverd en stelt voor, indien hier in geen verandering komt, de boete te brengen op f 2.50. Op voorstel-JansenBierens werd deze met 2 st. tegen gebracht op f 5, terwijl de leden, die alsnog hun boekjes binnen 10 dagen inleveren f 1 boete zullen moe ten betalen en na dien datum f 5. Een voorstel-L. K. van Dijk, om voor het indienen van candidaten 20 leden te doen teekenen, werd door het bestuur overgenomen en met alg. st. aangenomen. Een voorstel-Haaijer. om de boeten te storten in de kas van het Groene Kruis alhier, zal in volgende vergadering wor den afgehandeld. Eenige leden zagen gaarne, dat het bestuur op het oogenblilc eenigszins soepel was met het terugvor deren der voorschotten en storten van ren te. De voorz. zegt, dat het bestuur lank moedig genoeg is geweest, doch sommigen zijn te koppig dit het bestuur te vragen en draaien hun kop om, indien zij den voorz. tegen komen. Hij raadt aan, dat voor 1 April de rente zal worden betaald van de voorschotten daar deze anders zullen worden opgezegd. Naar aanleiding eener vraag merkt de voorz. op, dat slechts gelden worden verstrekt op 2 goe de borgen of op hypotheek. Hierna slui ting. Waarschijnlijk door het te kort ne men van den bocht, reed Maandagavond een auto van de firma Boasson te Middel burg in een sloot aan Visschershoek. De auto, welke slechts was beschadigd, is gistermorgen door het personeel van de firma L. W. Blaes met een bok op den wal gehaald. De chauffeur had een niet onbeduidende wonde aan het gelaat op- geloopen tengevolge van het breken dor ruit. Westkapelle. Onder voorzitterschap van di.r .Th. Ctf-n' '"ergaderdon Ditisdt^ ar oud in het oate „De Valk" een 60-tal aangelanden aan den Middeiburgschen weg. In deze vergadering deelde de voorz. mede, dat het comité, indertijd door belanghebbenden daartoe samengesteld, verzekerd was van de medewerking om lot verharding van den Middeiburgschen weg, Rooverswog en Poppekerksche Wege- ling Over te kunnen gaan. De secretaris van het Comité deed daarop voorlezing van een schrijven van bot gemeentebestuur, waarin weid mede gedeeld, dat de Raad had gesloten, op daartoe gedaan verzoek, na de bestrating, de wegen, alsook de wegelingen, op daartoe gestelde voorwaarden, over te ne men. Daarop deelde de voorz. ook mede, dat hij een bespreking had gehad met leden van het Polderbestuur, omtrent een bijdrage in de te maken kosten ook van de wegeling'en. Spr. had wel hoop, dat de Polder het comité ook daarin met een bij drage zal willen tegemoet komen. Ook deelde de vöorz. nog mede, dat het co mité besloten had, aan den Min., van De fensie het verzoek te richten, in verband met te verrichten werkzaamheden voor militaire doeleinden op land, gelegen aan den Middeiburgschen weg en L. de Rij'ke's weg, om een bijdrage in de te maken kosten voor bestrating dezer wegen. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan is ook de bestrating van L. de Rijke's weg ver zekerd. Door het comité is reeds voldoende steen .aangekocht, zoodat zoo spoedig mo gelijk met de werkzaamheden kan worden begonnen. Men hoopt met Augustus zeker met de bestrating der genoemde wegen klaar td zij'n. Het comité werd daarop door de ver gadering gemachtigd zoo spoedig mogelijk het aandeel van de aangelanden te innen. Ook werd, na eenige bespreking, goed gevonden, dat het kantwerk en grond werk, zoo mogelijk, zal uitgevoerd worden door Westkappelaars. De voorz. sprak daarop woorden van dank aan het gemeentebestuur voor de loyale tegemoetkoming aan de aangelan den, vooral ook wat betreft, overname van den onderhoudsplicht der wegelingen; aan do aangelanden, wonende zoowel in als buiten de gemeente, voor de prachtige medewerking, waardoor het mogelijk ge maakt wordt, dat ook nu weder enkele buitenwegen bestraat zullen worden, zeer ten gerieve van het vervoer van land bouwproducten. De voorz. sloot daarop de vergadering. Bestrijding der pornogra fie. De vorige week is voor het eerst weer verschenen het weekblad „Pan", dat eeni ge weken geleden te Amsterdam wegens pornografischen inhoud in beslag werd genomen. Gisteren zou tweede nummer w- S' "Jjuen, maar politie heeft de uit gave van dit tweede nummer belet door er bij de nieuwe drukkers, de Gebrs Huis man in de Alb. Cuypstraat 205, te Amster dam beslag op te leggen. De oplaag die men bezig was te drukken, werd in be slag genomen. De pers werd ditmaal ge demonteerd en de deelen daarvan over gebracht naar het hoofdbureau van poli tie. Berucht inbrekers-trio. Een buitengewoon politieblad bevat de mede- deeling, dat naar door de Duitsche politie wordt gemeld de vreemdelingen Josef Loch, geb. te Kattowitz 22 Maart 1903, Max Loch, geb. te Iddweide 21 Maart 1905 en Franz Kutta, geb. te Ponischo- witz 30 Maart 1903, zich den laatsten tijd veelvuldig in Nederland ophouden. Zij worden in Duitschland voor verschillende misdrijven gezocht en staan aldaar als beruchte inbrekers bekend, die meestal inbreken in goudwinkels en doorgaans door muren heenbreken. Bij onderzoek is vastgesteld, dat zij zich te Heerlen en Maastricht hebben opge houden. De Duitsche inbreker Herman Kortrik, die ook deel van de bende uitmaakt, werd te Heerlen gearresteerd en naar Duitschland uitgeleid. Waar bovenbedoelde personen een ge vaar zijn voor de algemeene veiligheid, zouden zij als ongewenschte vreemdelin gen kunnen worden aangehouden en naar Duitschland kunnen worden uitgeleid. De Commissaris van Politie te Heer len, tevens grenscommissaris van Rijks politie, verzoekt bij aanhouding deze vreemdelingen te zijner beschikking te willen stellen, opdat zij door zijn tus- schenkomst kunnen worden uitgeleid. Het eerste kievitsei. Een... „g r a p". Wij publiceerden het bericht uit Sneek, dat in de buurt aldaar het eerste kievitsei was gevonden en aan de Konin gin gezonden. Een nader bericht meldt, dat men hier te doen had met een ongepaste grap. Het ei, dat gevonden werd, was uitgeblazen en daarna gevuld met chocolade. Dit werd eerst bekend, nadat het ei reeds aan de Koningin was verzonden. Om te voorkomen, dat het ei zijn plaats van bestemming bereikt, heeft de politie Ingegrepen. Gevaarlijk Berenvleosch. Tengevolge van het gebruik van boren- vieesch zjjn vorschoidono personen te Sritigart z'ek gewoideu. Er zijn er reeds twee overleden. Het vleesch is blijkbaar afkomstig van een jongen ijsbeer on is- na gerookt te zijn. in een herberg aldaar als consump tieartikel gebruikt. .Er werden ongeveer 40 porties van verkocht. Waarschijnlijk zijn hierdoor niet minder dan 30 personen ziek gowordon. Ontsmetting en voorweeklng van bieten zaad. Dit jaar zijn verschillende bietenzaad- handelaren en suikerfabrieken overgaan tot het ontsmetten van het zaad met de droogontsmetter U.T. 685. In verband met verschillende vragen om inlichtingen of op deze wijze ontsmet zaad in water kan worden voorgeweekt, wordt als aanvulling op het bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst No. 151 „Ontsmetting van bietenzaad tegen bietenbrand" medegedeeld, dat een voor- weeking in water is af te raden, daar de ontsmetting dan onvoldoende wordt. Wel kan men reeds met U. T. 685 be handeld zaad alsnog voorweeken, mits dit echter geschiedt in een oplossing van Germisan of het iets minder werkzame Uspulun universal. De voorweeking heeft dan het best plaats door onderdompeling gedurende 4 uur in pet. oplossing van een der genoemde middelen. Overijsselsche Hypotheekbank. Commissarissen der N.V. O ver ijls eisch© Hypotheekbank te Deventer hebben be sloten aan aandeelhouders voior te stel len over het inmiddels met 1600 aandee- len vergroote kapitaal evenals vorig jaar 17 pet. dividend uit te koeren." Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 18 Maart 1930. De volgende personen waren gedag vaard: C. J. I., 77 j., arbeider te Aardenburg, ged., wegens landlooperij te Middelburg, op 17 en 18 Febr. j.l. Eisch 12 dagen hech tenis. Uitspraak op 1 April a.s. C. V., 22 j., landbouwersknecht te Co- lijnsplaat, wegens wederspannigheid te gen den rijksveldwachter-brigadier de Jonge te Colijnsplaat op 10 Februari j.l. toen deze hem beetpakte, terzake van een vermeende jachtovertreding, ten einde hem voor den burgemeester te geleiden, daarbij weigerde zijn naam te zeggen. Eisch en uitspraak f 25 b. s. 25 d. h. Mr F. W. Adriaanse vroeg vrijspraak. J. R., 31 j., vrachtrijder en A. F., 26 j., boerenknecht, beiden te Hoedekenskerke, wegens het niet voldoen aan de vordering van Geertruida Wirtz om hare woning te verlaten, te Hoedekenskerke op 12 Jan. 1930. Eisch en uitspraak: J. R. f20 of20d. F vrijspraak. I. J. de K., 21 j., visschersknecht te Breskens, wegens mishandeling van Ja- cou Quaars. Eisch 1 maand gev. Uitspraak f 30 of 30 d.h. P. H. P., 23 j., koopman, Middelburg, wegens mishandeling van Wilhelmina Geldof te O.- en W.-Souburg op 5 Febr. j.l. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d. M. J. M., 42 j., bakker te Bruinisse, we gens beleediging van Johannes Moerland te Nieuwerkerk op 13 Jan. 1930. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. G. J. de H., 23 j., arbeider, Breskens en O. R. van O., 22 j., smid te Breskens wegens huisvredebreuk te Schoondijke, in den nacht van 15 op 16 Febr. j.l. in het Hotel „De Zwaan", gedurende eene vergadering van den Bond van Staats pensioen. Eisch ieder f 20 of 20 d. Uit spraak ieder f 15 of 15 d. W. F. de R., 25 j., arbeider Vlissingen, wegens beleediging van den agent van politie Minderhoud te Vlissingen. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d. A. M. P., huisvr. C. de P., 32 j., zonder beroep te Clinge, wegens bedelen in het openbaar. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. Ontrouw postbeambte. J. G. te Poortvliet, ontslagen postbeambte al daar, stond voor het Gerechtshof te 's Her togenbosch terecht wegens het schrijven van valsche kwitanties en verduistering van drie brieven met geldswaarde. Reeds vóór deze feiten pleegde hij echter reeds meermalen fraude. Verd. gaf de ten laste gelegde feiten toe. Hij zeide uit armoede gehandeld te hebben omdat hij, op ar beidscontract aangenomen, weinig ver diende. De president achtte dit een gevolg van de bezuiniging door de regeering. De be stellers op de buitenplaatsen staan aan groote verleidingen bloot. Zij krijgen geld mee voor postwissels, girostortingen enz. De adv. gen. vroeg bevestiging van het vonnis der Bredasche Rechtbank, die ver dachte tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeelde. De verdediger mr v. Hasselt uit Bergen op Zoom vroeg voorwaardelijke veroordee- ling. Kind dronken gemaakt. Het Amsterdamsch Gerechtshof deed gisteren in hooger beroep uitspraak in de zaak te gen een 27-jarigen bierbottelaar uit Eg- mond aan Zee, die door de Alkmaarsche Rechtbank wegens het dronken maken van een kind, veroordeeld was tot een gevangenisstraf van drie maanden. Con form don eisch bevestigde het Hof het vonnis van de Rechtbank. Prcgramma van Donderdag 20 Maart. HILVERSUM 1876 M. 10.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.15—2.00 Con cert. 2.00—3.00 en 3.30—4.00 Gramo foonmuziek. '5.30—6.30 Concert 6.306.45 en 8.008.15 Gramofoonmu ziek. 8.15 Concertgebouw to Amster dam. Het Concertgebouw-Orkest onder lei ding van dr Willem Mengelberg. HUIZEN 298 M. Na 6 uur 1071 M. 8.15 Concert. 9.30 Korte Zieken- dienst door dhr C. Milet de St. Aubin. 11.30 Gramofoonplaten. 11.45 Uurtje voor Landbouwers. 12.30 Con cert. 2.00 .Schooluitzending. 2.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.00 Zie- kenuurtje door ds J. H. Telkamp, Geref. predikant te Utrecht. 6.00 Concert. 6.40 Vervolg Orgelconcert. 7.10 Literaire lezing. 7.40 Cursus Maleisch. 8.10 Uitzendavond. DAVENTRY 1554.4 M. 12.20 Con cert. 1.20 Orgelconcert. 2.20 Gra mofoonmuziek. 4.05 Concert, alt, le ner, viool en piano. 7.00 Zang. 10.00 Piano-recital. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05, 8.20 en 9.05 Concert. 9.50 Concert Strijkkwartet en vokale solisten. Het advies van den Radio-raad princi- piëel onaanvaardbaar. Wij lezen in „De Maasbod©": Wij willen wel dadelijk zeggen, dat dit advies voor ons al evenmin aan vaardbaar is als dat, hetwelk wij in onze nummers van 28 en 29 October 1929 bestreden hebben en dat sindsdien spoor loos is verdwenen. Er bestaat echter geen wezenlijk verschil tusschen beide voor stellen. Er is nu aan den minister voorgesteld: over de beid© zenders (Hilversum en Huizen) per week te geven: aan de V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V. 18 procent; aan de A.V.R.O. 26 procent; aan de bijzondere o.mro©pvereenig,ingen 5 procent. Voorts zal 15 procent bestemd zijn voor uitzending van een algemeen pro gramma (eveneens over beide zendeirs), echter met dien verstande, dat iedere week een andere omroepvereeniging dit programma zal uitzenden. Dit advies is voor do Katholieke®, prin cipieel onaanvaardbaar en het is boven dien practiisoh ondoorvoerbaar. Het is principieel onaanvaardbaar, om dat het ons in regelrechten strijd lijkt met letter ©n gieest van de radiowet en evenzeer met letter en geest van het program der Katholieke Staatspartij. Het advies is practisch ondoorvoerbaar, omdat het afstuit op bezwaren, welke iedereen voelt, die werkelijk de praotijk van de uitzending nagaat. Voor ons Katholieken is de radio niet alleen een middel van amusement maar een zeer bijzonder instrument van cul- tureele waarde, waarin wij, evengoed als socialisten, liberalen, vrijzinnigen, ortho doxen en vrijdenkers,, een middel zien om éigen wereld- en. levensbeschouwing te verbreiden en te verdedigen. Wjj hebben onze oogen uitgewreven, toen wij het advies van den Radio-raad lazen en wij1 twijfelden eerst aan de authenticiteit der publicatie, omdat het advies eenvoudig eon slag in het gezicht van de meerderheid van ons volk is. Want wat doet dit advies? Het deelt óns volk in twee groepen: de „neutralen" en de „bijzonderen". Wij aanvaarden deze onderscheiding niet: de eeniig werkelijke scheidslijn die ons volk heeft is: rectiIsch-linkis, termen die ieder een begrijpt. Die lijn is duidelijk gemar keerd in pers en politiek, in het ge heel e onderwijs en ook in de radio even als in elke andere organisatie. En daar komt nu de Radio-raad en negeert niet alleen de werkelijke schei ding, die in ons volk leeft, maar neemt daarbjj de vrijheid de minderheid tot meerderheid te maken. Want volgens het gepubliceerd advies krijgen de „neutra listen" 82 pet. („A.V.R.O." -j- zng. al gemeen program) en is de rest van den zendtijd voor de .„bijzondere" groepen. D'e Katholieken, die Va van bevolking uitmaken, (35.06 pot.) krijgen minder dan 1/5 van djen te verdoelen radio-zendtijd. Dat zal ons Katholieke volk, dat zijn radio heeft gebouwd tot een sterken burcht, nooit begrijpen. De Radio-raad stelt nu een „natio naal" of een „algemeen" program voor op zendtijd, die uitsluitend aan de prin- cipieel-christelijke groepen wordt ontno men. Dit is volslagen in strijd met de wet, 'die spreekt van een verdeeling „naar billijkheid" en met het Katholiek pro gram, dat ook „billijke verdeeling van den beschikbaren zendtijd" wil. De minister wil een deel van den zendtijd geven aan de gezamenlijke om roeporganisaties, die gedwongen worden ia onderling© samenwerking een alge meen program uit te zenden 1 Het is ons ©en raadsel, dat men den minister het recht zou toekennen te verordenen, dat een algemeen program moet worden uitgezonden. Wij zouden tegen dergelijk recht overwegend bezwaar hebben. 'Op een goeden dag zou zoo'n recht, misbruikt door een kwaadwillig minister, noodlottig kunnen worden voor iedere uitzending van ©en bepaald© kleur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6