No. 143 Woensdag 19 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes NEDERLANDSCH'INDIË STER-TABAK EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Vooi'^o/jien «ai Binnenland Belangrijkste Nieuws. ad 96% Inschrijvingen op bovengenoemde leening worden tot a.s. Maandag 24 Maart gaarne aangenomen door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT BLKEN WERKDAG. AbonnsjwentsprSss Per 3 maanden, franco per pos». 11 Los?© nnmiwera I&.05 Prfjs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Op dezelfde rails. Het is opmerkelijk, dat de strijd van de S. D. A. P. altijd in hoofdzaak gaat 'tegen de Christelijke partijen. Wie de dingen oppervlakkig beziet en ook kennis neemt van de oppervlakkige wijze waarop de massa door de Soc.-Dem. propagandisten bewerkt wordt, zou eigen lijk iets anders verwachten. Het heet immers altijd weer dat de groote vraag waarop het aankomt deze is: hoe een betere positie voor den arbei der te verkrijgen; hoe de politieke en sociale invloed van den arbeider kan wor den versterkt. En nu is in het Communisme een macht aan het opkomen waarvan nu reeds te zeggen valt, dat zij bezig- is om alles wat op sociaal gebied bereikt is te vernietigen. Communisme beteekent armoede, werkloosheid, knechtschap, geestelijke en stoffelijke dwang. Het Communisme beteekent niet alleen voor de arbeiders, maar dan toch voor de arbeiders zeer in 't bijzonder, de diep ste ellende. Het beteekent vernietiging van allen waren volksinvloed. Het Communisme is een anti-democra tische, arbeiders-vijandige, de welvaart van land en volk bedreigende beweging. Daaruit zou moeten volgen, dat de strijd van de S. D. A. P. dus wel in de aller eerste plaats zal gaan tegen het Commu nisme. Dat is echter niet het geval. Zeker, de Communisten worden weieens bestreden en hunne gruweldaden weieens op de kaak gesteld, maar al te ver gaat men daarbij toch niet. Dat is wei geble ken bij het debat over de Indische begroo ting in de Tweede Kamer. Men mag dan sommige Communistische methoden ver afschuwen; als de Communisten de zaak in brand steken, dan wenschen de Soc.- Democraten van de partij te zijn. Neen niet tegen het Communisme gaat de strijd in de eerste plaats, maar wel tegen het Christendom. Hdewel vast staat, dat door de Chris telijke partijen onnoemelijk veel gedaan werd tot versterking van den volksinvloed en tot verbetering van sociale misstanden denk slechts aan de groote sociale wet ten, die zoo goed als zonder uitzondering onder Christelijke Kabinetten tot stand kwamen! en hoewel vaststaat, dat door de Christelijke vakbeweging zeer veel is bereikt, toch heeft de Socialistische pers voor wat van die zijde gedaan wordt, geen goed woord. De groote strijd gaat altijd weer tegen de Christelijke beginselen en hen, die deze beginselen verdedigen. De vorige week toonde dat nog weer de heer Vliegen, toen hij in „Het Volk" een lang artikel schreef om duidelijk te maken, dat het groote onzin is van Gods Woord en wet voor het sociale en staat kundige leven te spreken. „In eigen hand" stond er boven. De mensch moet het zelf zien klaar te spelen en hij zal het ook wel klaar spelen. Over Gods ordeningen voor heel het leven, behoeft men zich niet te bekomme ren. De mensch is zijn eigen meester. Hij heeft God niet noodig. Hij verwerpt God en Gods ordinantiën en neemt de teu gels „in eigen hand". Dat is precies hetzelfde wat ook de Communisten willen. Beiden hebben het zelfde uitgangspunt en glijden voort zij 'tniet in precies hetzelfde tempo op dezelfde rails, waarbij de wissel op revolutie staat. De tariefwapenstilstandconferentie. De eerste commissie der tariefwapen- stilstandconferentie is gisteravond onder leiding1 van Colijn weer bijeengekomen voor de bespreking der laatst overge bleven kwesties, namelijk de zoogenaam de Oostenrijksche moeilijkheden en de kwestie der uitzonderingslijsten. Eindelijk zijn de moeilijkheden, die Oostenrijk had met betrekking tot de ver lenging van de handelsverdragen mét Zwitserland en Zuid-Slavië geheel uit den weg geruimd door private besprekingen lusschen de gedelegeerden van deze lan den, waardoor Oostenrijk voor deze han delsverdragen geen uitzonderingen meer behoefde te verlangen. De moeilijkheden, die Oostenrijk had ten opzichte van de verlenging van de handelsverdragen met Hongarije en Tsjecho-Slowakië, vonden na urenlange discussies onder leiding van Co-lijn deze oplossing-, dat Oostenrijk gemachtigd wordt deze handelsverdragen op te zeggen, ter wijl aan Tsjecho-Slowakië eveneens een dergelijke uitzondering wordt toegestaan ten opzichte van het verdrag met Hon garije. Hongarije heeft in het algemeen be lang zich er niet tegen verzet, dat aan Oostenrijk en Tsjecho-Slowakië de op zegging dezer handelsverdragen wordt ge oorloofd ofschoon Hongarije vreest, dat het gevolg daarvan zijn zal, een verhooging van de invoerrechten van de landbouwartikelen van Hongarije in deze twee landen. Door dit bewijs van goeden wil van Hongarije is vermoedelijk de grootste moeilijkheid, die de conferentie nog be dreigde, opgelost. Men heeft thans wel de algemeen© overtuiging, dat inderdaad een conventie zal gesloten worden en dat de conferentie Vrijdag of uiterlijk Zaterdag zal afloo- pen. Wantoestanden in de Russische spoorwegen. Uit Warchau wo-rdt gemeld, dat de volkscommissaris voo-r 't verkeerswezen op 'n inspectiereis talrijke wantoestan- op de Russische spoorwegen heeft vast gesteld. In zijn hierover uitgebracht rapport verklaart hij, dat de reizigerstreinen nog steeds groote vertraging hebben. De locomotieven verke-eren voor het grootste gedeelte in een slechten toe stand en de prestaties van de reparatie- werkplaatsen zijn zéér gering. De Communistische agitatie in China. Volgens berichten uit Ho-nkong zijn in bet Z.W. van China weer onlusten uit gebroken ein hebben communistische op standelingen verscheidene plaats-en. over vallen en geplunderd. In een der plaatsen is ook een Fraiv sche missiestatie overvallen. De overste is weggevoerd. Men vreest, dat hij ver moord is. Twee regimenten Canto,n-troep-en, die gestationeerd lagen nabij de Bias-booht zijn, naar uit Hongjiongt gemeld wordit, aan het muiten geslagen. De officieren van bei-de regimenten veerden gedood. Het onlangs in verband met de cam pagne te-g en -de zeeroovers in de Bi as- bocht opgerichte radio-station werd ge heel vernield. Een aJdeeling militairen en drie kar nonneerbooten zijn -uit Canton naax de plaats van den opstand gezonden om -de muiterij te onderdrukken. Weer overstrooming in Frankrijk. Uit Poitiers wordt gemeld, dat tenge volge van den aanhoudenden regenval van -de laatste dagien het water van de Chain zoodanig gestegen is, dat giste ren de laagstgelegen wijken van Poiitiers onder water kwamen te staan. In de -omgeving is het verkeer op talrijke straatwegen onderbroken,. Ook te Chatell-erault staan tengevolge van het stijgen van de Finne eveneens vele straten onder water. Tengevolge van het stijgen van de Yonne en de Loing is ook de Sein© ge wassen. Op een plaats in Parijs staat het 1.26 M. boven den normalen stand. Men rekent op een nieuwen was, zon der dat er echter vrees bestaat voor de nabijliggende huizen, daar éflle voorzorgs maatregelen genomen zijn. De inzameling van geld voor de slacht offers van de overstroomingen in Zuid- Frankrijk heeft tot dusver achttien mil- lioen frank opgebracht De toeneming der werkloosheid in Engeland. Ihi het Lagerhuis is aan minister Tho mas de vraag gesteld, of hij- gezien had, dat -de werkeloosheid in Duitschlamd over h,aar hoogtepunt heen was en de twee -ëers-te weken in Maart een terug gang -getoond had, -terwijl zij in Enge- i land nog steeds bleef oploopen? De mi-- j mister antwoordde, -dat een speciale- reden bestond in -den val van de prijzen, van grondstoffen, waardoor alle fabrikanten mondjesmaat ruwe materialen en half fabrikaten bas-telden, om niet te duur in ta koop-en. Het ergst was die val in de kafoenprijzen en -de toeneming! in Enge land was dan ook 'de laatste maaïwl bijna uitsluitend aan Lancashire te wijten geweest. Een andere vraag betrof den atihteir- uitgang van -de recru teering voo-r het vrij willige leger, mede in verband1 met de werkeloosheid. Minister Shaw antwoord de, dat dit een periodiek verschijnsel was, dat steeds terugkeerde. Met de wer keloosheid had het al heel weinig, te maken, want oo-k in betere tijden kwa men zeer weinig werfcelo-ozen hun diensten aan het leger aanbieden. Een Sichotsch -afgevaardigde gaf den minis ter, -onder luid gelach, den raad, het eens met mooiere uniformen, te pro-bee,- ren, want de -tegenwoordige uniformen waren niet erg geschikt om den trots van den soldaat op te wekken. Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem steeds een paar Wyb'crt-tabletten. Korte Berichten. Volgens een bericht uit New-York is aldaar in een sanatorium de weduwe van den sp-oorwe^koning Harriman over leden. Zij- bezat een vermogen van $30 milli-oen, doch verbeeldde zich straatarm te zijn. Een telegram, dat afkomstig is uit Shanghai, bericht, dat communisten be gin Maart een aanval deden o-p Fwan, welke plaats zij innamen. Alle ambtenaren en 2000 mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord. Tot nader order is de invoer van papegaaien in België ten strengste ver boden. Er wordt echter een uitzondering gemaakt voor papegaaien en parkieten, ingescheept voor de afkondiging van dit besluit en niet komende uit Zuid-Ame- rika. Deze zullen voor invoer worden toegelaten, na veertien dag-en in obser vatie te zijn geweest. De Antwerpsche wisselcommis sionair W., heeft sedert enkele dagen do stad verlaten met achterlating van een tekort van verscheidene millio-enen francs. Dit deficit zou te wijten zijn aan ongelukkige speculaties en het bezoe ken van speelclubs. Men vermoedt, dat W. naar Nederland of Engeland is ge vlucht. Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis of de posterijen het Neder- landsch stelsel van radio-distributie- pveir de telefoon dachten te aanvaarden, heeft de minister geantwoord, dat de nadee-- len de voordeelen overtreffen, maar dat uit Nederland bericht is ontvangen, dat er proeven wórd-en genomen met een nieuwe wijze van toepassing van dit stel sel. Volgens een mededeeling van den Duitschen mijnwerk-ersbond kan in .den loop van dit jaar alleen in het Roct- gehied op het ontslag van 50.000 ar beiders gerekend worden. ,In de eerste helft van deze maand zijn 4500 mijn werkers ontslagen. „Ik ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carrière is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den beginne was het eenige, waarnaar ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke tabak ook in Indië verkrijg- baar is, blijft er niets meer te wenschen over." Waterleiding Paramaribo. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den voorzitter en den secretaris namens het comité Waterlei ding Paramaribo, waarbij', ten vervolge op een telegrafisch verzoek van 15 Febr. 1.1. om de beslissing inzake aanleg van een waterleiding aan te houden tot de -ontvangst van een spoedig te zen-den adres, wordt meegedeeld, -dat volgens bij het comité o-ntvangen inlichtingen eer lang bij de Tweede Kamer een wetsont werp betreffende die waterleiding zal wor den ingediend en dat het comité in af wachting van de behandeling daarvan zich van verdere actie ter zake kan onthouden. Mevrouw Alexandra Kollontaï. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heelt aan de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de rege-e-ring aan mevr. Alexandra Kollontaï, de gezante te Oisil-o van de Russische Sovjetrepubliek, een pasvisum v-0|Or Nederland geweigerd? Is die weigering gegrond o-p de overwe ging!, dat de regeering geen termen aan wezig achtte o-m mevrouw Kollontaï in Nederland toe te laten? Moet hieruit wo-rden afgeleid, dat de regeoring als gedragslijn heeft aangeno men, alleen d i e vreemdelingen in het land toe te laten, voo-r wier toelating bij 'haar goede redenen bestaan en heeft, zij dus afscheid genomen van den regel, dat allen worden toegelaten, tegen wier toelating geen ernstige bezwaren bestaan? Indien de weigering van een pasvisum voor mevrouw Kollontaï niet berustte op- de overweging, in de tweede vraag/ver meld; waarop berustte die weigering dan wél? I Het vervoervra a cjstuk. Biij Kon. besluit is aan den heer Th. M. Th. van Wei-deren baron Rengers, te Oenkerfc, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie voor het vervoervraags-tuk, ingesteld bij Kon. besluit van 12 Mei 1923, met dank betuiging voor de als zoo-danig bewezen diensten; en in die Staatscommissie be- n-o-emd tot lid mr H. van der Vegte, oud minister van Waterstaat, te 's Gravenhage. Ontslag bij de Bataafsche, Tegenmaatregel als gevolg van de prijzen politiek der Standard Oil. Naar aanleiding van het Aneta-tele- gram, waarbij werd medegedeeld, dat een groot aantal Europeesche employe's van de Bataafsche Petroleum-Maatschappij te Pangkalan Brandan is ontslagen, heeft de „N. R. Ct." zich tot de directie van de Bataafsche Petroleum-Mij gewend, die mededeelde, dat de maatregel om per soneel te ontslaan pas na zeer langduri ge en- rijpe overweging is genomen als onderdeel van een gebiedend noodzake lijk geworden bezuiniging op de uitgaven Binnenland. De Eerste Kamer over de begroeting van Defensie. D-e Tweed© Kamer over de wegenwet en -de werkloosheid. Het wetsontwerp inzake de Vlissings-clhle haven door de Eerste Kamer aange nomen. „De Maasbode" over het advies van den Radio-raad. Buitenland. D-e werkloosheid in Engeland. Overeenstemming op- de -tarievenconfe-ran- tie bereikt? Communistisch© a-otie in China. Overstroomingen in Frankrijk. Lord Baifo-ur overleden. De positie van het Engelsche Kabineit. 4'/ 2 leening 1930 in stukken van f 1000.—f500.— en f 100.— der maatschappij, ten gevolge van den uiterst drastischen en rigoureuzen prijs oorlog, welken de Standard Oil Cy. of New-York tegen de Bataafsche in het ge- heele Oosten is begonnen. De Amerikaansche maatschappij schijnt deze politiek te hebben ingezet als con tra-zet tegen het bewerken van de markt in New-Engeland door de Bataafsche maar verliest uit het oog, dat de Bataaf sche niets anders heeft gedaan, dan het zoeken van afzet in New-Engeland, ech ter tegen dezelfde prijzen die de Stan dard Oil bedingt, zoodat haar optreden geen vijandig, maar een normaal concurrentiekarakter droeg. De Standard is nu in Ned.-Indië, in de Straits, China en Japan een prijzenpolitiek begonnen, waarbij de maatschappij in vele gevallen met verlies moet werken. Onder deze om standigheden heeft de Bataafsche moe ten besluiten als tegenmaatregel krach tige bezuinigingen in te voeren, welke zoowel bestaan in een inkrimping van de bestaande exploitatie als in een beperking van geprojecteerde uitbreiding, door b.v. af te zien van nieuwe boringen. Hierdoor is een deel van het personeel overcompleet geworden. Het personeels- ontslag beperkt zich dan ook niet tot Pangkalan Brandan op de Oostkust van Sumatra, doch heeft ook betrekking op Pladjoe in Palembang, Balik Papan op de Oostkust van Borneo enz. In het geheel zal het aantal employé's, dat ontslag krijgt in Ned.-Indië, wel 80 k 100 bedra gen. Voor het meerendeel is dit technisch personeel, meestal tot de jongere krach ten behoorende, waaronder Amerikanen, Galiciërs, Duitschers, tnaar ook vele Ne derlanders. Zij krijgen vrije passage naar Europa en een ruime salarisuitkeering, welke hun gelegenheid geeft het uit te zingen tot zij elders werk hebben gevon den. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat een deel van de ontslagenen emplooi zal zoeken bij de Koloniale Petroleum Mij. De directie beschouwt den maatregel als een noodmaatregel, waartoe de om standigheden haar hebben gedwongen, maar die zij zakelijk verplicht is te ne men. Het valt niet te voorzeggen hoelang de strijd zal duren en de Bataafsche heeft zich op den toestand in te richten. De maatregel brengt ook mede, het voorloopig stopzetten van allerlei werken, als het bouwen van personeelswoningen, het aanleggen van moderne wegen op de boorterreinen ter verzekering van een sneller transport enz. Dientengevolge zal er ook een inkrimping plaats vinden van de Inlandsche arbeidskrachten,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1