lie DE ZEEUW tStOuv p ken en Jieten. EEDJE TWEEDE BLAD I Aanbieding. .LEG OM. einkenszand. te pachten, n Kalf koe, /ragen biedingen tijd succes Uit de Provincie. Het electrisch gemaal van den Polder WalGheren geopend. lRS zachtste live Zeep ijden de taken de Hollywood k, Parijs, lijn, Am- Ie wereld aonheids- ioodzake- schoone atsbehan- king van e bestand- 3ep, heeft tverkoren neen aan- Palmolive geeft de i gezonde, deling ve Zeep en de gelaats met warm, loe dit twee er of rouge Uw huid en over de tg Reclame chtlge sortee- jdendrons, mooie per stuk 90 ct., matis (grootbloe- ozen in grootbl. er 10 stuks f 1.75, 5 ct., Gladiolen- onkels. Klavertje ct. Verzending orkomen s. v. p. rroode klimrozen >mknoppen gratis. eneenig Weiland. Koopsom kan als d blijven. Brieven i Zeeuw", Goes. bij CHR. DIJL, NNY WEIJER- n vraagt tegen 1 tig Meisje, om en voor tweede te bekomen bij /illem Zelleweg 3 zenden de Gene- 'en. VAN MAANDAG 17 MAART 1930. No. 141. Luchtdienst op Schouwen en Duiveland. Eeniigen tijkl geleden is melding gemaakt van plannen op Schouwen-Duiveland een vliegldi ernst in het leven te roepen. De vele verga/ie- ringen leidden alle tot een negatief resul taat, omdat het geld ontbrak voor het verkrijgen en in orde maken van een vliegterrein. Deze quaestie is onlangs weer ojpgerakeld en opnieuw zijta pogingen in het werk gesteld om de vliegveldplannen te verwezenlijken. Bedriegen niet alle tee kenen, dan zullen die plannen binnen af- ziembaren tijd in vervulling gaan. al zullen passagiers vluchten als bijkomstigheid gel den, daar het doel is, vervoer van wat de tuinbouw- en glascultures in de toe komst in Westelijk Schouwen zullen gaan opleveren. Na veel conferentie en correspondentie berichtte indertijd de K.L.M., dat alleen dhn een vliegdienst feans van slagen zou hebben, wanneer het gelukte een combi natie van kapitaalkrachtige personen te vinden, die zich voor een dergelijke zaak interesseeren. Deze combinatie is gevon den en dit consortium heeft kort geleden, zooals wij reeds meldden, aan den duin rand onder de gemeente Haamstede 445 H.A. grond aangekocht, waaronder ook het reeds eerder door de K.L.M. goedgekeurde terrein, dat niet in cultuur wordt ge bracht, maar in orde gemaakt wordt als vliegterrein, teneinde dat t.z.t. als zoo danig aan de Kon. Ned. Vereen, voor de Luchtvaart in bruikleen af te staan. Het vliegveld is er dus. Ned. Ghr. Landarbeiders- b o n d. Te Rilland is een afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond opge richt. De accu leeg? Wij laden niet alleen, doch onderhouden ook uw accu. J. M. Polderman, Goes. Adv. Tot directeur van. het Post- en Telegraafkantoor te Hansweert is be noemd de heer E. Jansen, oommies, dienstdoende op het zee,postkantoor Vlis singen.— Harwich. Middelburg. Door het Bestuur van de Vereeniiging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren is aani den gemeenteraad alhier een adres verzonden waarin het een bijdrage voor eenmaal van f500 verzoekt om bijzon dere propaganda te miafcan voor een be zoek aan de stad op de tentoonstel ling te Antwerpen, van welke plaata uit men o.a. op. een dag heen en weer auto tochten naar Walcheren kan maken. Ge wezen wordt op bet voorbeeld ten deze gegeven door de gemeentebesturen van 's-Gravenhage en .Goes. Kort geleden heeft de raad een verzoek om verhooging van de jaarlijksche sub sidie van de hand gewezen. Goes. Zaterdagavond hield de Ring „Goes en Omstreken" van de C. J. V. haar ringvergadering in het gebouw in de Wijngaardstraat. De voorzitter, dhr Duve- kot, opende de vergadering met gebed en sprak er zijn genoegen over uit, dat zoo veel vrienden aan de uitnoodiging ge hoor hadden gegeven om ter vergadering te komen. Door den tweeden secretaris werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierop volgde e°n bijbelbespreking over 1 Sanauel 17: 2152, ingeleid door dhr J. M. Straub. Na eenige mededeelingen van den voor zitter werd „De wijze van werken op de afdeelingen" besproken, waaraan vele ■vrienden en afgevaardigden van verschil lende afdeelingen deelnamen. Na rondvraag sprak dhr Duvekot een slotwoord en eindigde met dankzegging. Heinkenszand. Zaterdagavond verga derde het muziekgezelschap voor zijn jaarvergadering. Jaarverslag en notulen werden goedgekeurd, evenals de rekening. Ontvangen was f 520.52 en uitgegeven f 370.58 met een goed slot van f 149.94, waarvan de laatste vijf rentelooze aan- deelen ad 'f 10 werden uitgeloot. Inplaats van de heeren H. v. Iwaarden en P. de Baar, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, werden als bestuurs lid gekozen de heeren J. Kreune en P. A. Bil. Wolfaartsdijk. Vrijdag hidd de Raad dezer gemeente een openbare vergade ring. Afwezig met kennisgeving dhr Lin- denbergh. Onder ,de ingekomen stukken was o.m. een verzoék van dhr W.' H. v. d. Broek uit Goes om concessie voor het in werkin'g brengen en aanleggen van. radio-distri butie:, welk verzoek in handen, van B. en W. werd gesteld om advies. Mede gedeeld werd dat het oude behang van de secretarie in het oude gemeentehuis is verkocht voor f200 aan dhr Dijksma en Go. te Amsterdam. Met alg. st. werd gunstig beschikt op een aanvraag van Joh. Driedijk, om een uitkeering volgens art. 13 van de L.O.- wet voor zijn 4e leerplichtig kind, het welk de R.K. school te Goes bezoekt, een en ander tot een bedrag van f 17.50 per jaar. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van P. Schoolmeester o.n uitkeering vol gens Art. 13 L.O,.-wet voor zijn' 2 school gaande kinderen, die de Chr. school aan den Papeweg bezoeken, op grond dat de af te leggen afstand niet groent genoeg is voor bedoelde .uitkeering. Met alg. st. werd beslaten tot ondethandsche verhu ring van de onderwijizerswoning te Oud- Sabbing© aan dhr W. Drenth, hoofd der qpenb. school aldaar voor de som van f250 per jaar. Met alg. st. werden B;. en W. machti ging verleend tot den verkoop van S antieke stoelen uit de jaren 17501780, zijinde de vroegere stoelen uit de raadzaal. Met algem. st. werd besloten om de tafel die thans in de raadzaal wordt ge bruikt, te laten vermaken tot 2 tafels. Over een verzoek van den gemeente- opzichter A. den Herder onïjean toelage van f 100 boven de vastgestelde som voor toezicht op den bouw van het gemeente huis, liepen de meeningen nog al uiteen. Hoewel allen het ar over eens waren dat, gezien de verre overschrijding van den termijn van afleveren van genoemd gebouw, de gemeente-opzichter zeker de gevraagde f100 toekomt, 'kwam toch de vraag naar voren of niet de aannemer van het bouwwerk hiervoor aansprakelijk kon worden gesteld. Besloten werd in een volgende vergadering een beslissing te nemen. Door den burgem, werd medege deeld, dat hijl voor het nieuwe gemeen tehuis een vlag en win pel wenschte ca deau te doen aan de gemeente, welke mededeeling m.et applaus werd vernomen (genoemde vlag werd den leden ter ver gadering getoond). Op de vraag van dhr Overkeek waar de palen zullen warden geplaatst voor het drogen van de brand slangen, nu het 'terrein van het oude gemeentehuis wordt verkocht, werd ge antwoord, dat deze geplaatst zullen wor den achter de openbare school te Qost- kferke. Hierna sluiting. Nadat de verg. was gesloten en door de leden nog eenigan tijd werd beisteed aan besprekingen van allerlei zaken, bui ten verband van deze raadszitting, deel de de voorzitter mede, dat van dhr J. A. Koert bericht is ingekomen, dat hij aan de gemeente wenscht ten geschenke te ge ven een door hem zelf vervaardigde schilderij en wel de Korenmolen te Oost- kerk e, gezien vanaf het station van cie lokaalspoor, onder voorwaarde dat deze schilderij een plaats zal krijgen in de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis, welke mededeeling door de leden van den raad dankbaar werd vernomen. In een vergadering van de vereeni ging „Onderlinge Hulp>" alhier, werd in beginsel besloten tot ontbinding der ver- eieniging, in verband met de in werking- getreden Ziektewet. In de volgende ver gadering zal een en. ander nader worden behandeld. Kapelle. De Vereen. Liefdadigheid naar Vermogen kwam Vrijdagavond in algem. ledenvergadering bijeen, onder voorzitter schap van Dr J. D. Schmidt. De voorz. deelde mede, dat Mevr. v. d. Ilave—Lucieër bedankte als Penning meesteres en dak het bestuur in deze va cature 'benoemd dhr Cl. Lenshoek als be* stuurslid. De Secretaris^, dhr1 Keim, bracht verslag uit over het voorbijte vereenigingsjaa.r. Door 46 leden werd gebruik gemaakt van 113 stuks verplegingsartikelen. Het leden tal klom tot 306, 17 nieuwe leden tra den toe, 3 zijn overleden, 2 vertrokken. Het verplegingsmateriaal bevindt zich op peil en in goeden staat. De penningmeesteres, Mevr. v. d. Have Lucieër deed rekening en verantwoor ding over gehouden beheer. De inkomsten bedroegen met inbegrip batig slot 1928 f379.28, de uitgaven waren f219.68, al dus een batig slot van f 159.60. Aange schaft werden diverse artikelen. Aan zie ken en herstellenden werd ,aan melk f 39.20 uitgegeven. Herkozen werden met groote meerder heid de aftredende bestuursleden Dr J. D'. Schmidt en Mevr. v. d. Have. Lucieër. Besloten werd om f25.00 te voteeren uit de kas voor de vereeniging Wijkver pleging en f 10.00 voor de t.b.c.-besitrijf ding. Als afgevaardigde naar de te houden algemeene vergadering Wijkverpleging werd benoemd dhr J. van Wingen. Met algem. instemming werd beslaten oim f 70.00 beschikbaar "te stellen voor 1930 tot aankoop of vernieuwing van de-ver plegingsartikelen. Krabbendijke. De A.R. Kiesvereen. ver gaderde Donderdag onder voorzitterschap van den heer G. P. Vogelaar. In de ver tegenwoordiging der kiesvereen. ter Cen trale werd wij'ziging gebracht, afgevaar digd werden de heeren H. Wolfert en C. Haverhoek; secundi I. Smalleg|ange en P. Gok. Naar de vergaderingen van het Prov. Comité werd afgevaardigd de heer M. C. van Hekken, secundus H. Wolfert. Het lid J. Smallegange bracht verslag uit van het gesprokene op de vergade ring der A.R.J.A. te Kapelle. Over dit instituut ontspon zich eenige discussie. Daarna hield de voorzitter een inlei ding over „Onze gemeentepolitiek". Borsselen. Benoemd tot stokman in de Ned. Herv. Kerk dhr A. Gorstanje Hz. De voordracht voor onderwijizeires aan de o.l. school alhier luidt: 1. A. M. Everse, Kloietinge, 2. P. A. van der Pluijm, Middelburg, 3. J. L. R. Nel, Mid delburg. Koudekerke. Bevolking van 115 Maart- Ingekomen: Mej. M. Huiszoon, B 181 uit Vlissingen; M. J. Besuijen, G. 44, uit Serooskerlke; A. A. M. Goote met gezin, C 143a, uit Vlissingen; J. G. Lub- sen met gezin, D 159 uit Rotterdam. Vertrokken: mej. J. O. Schuit, van E. 88 naar Rotterdam; J. v. d. Velde met gezin, van B 192 naar Vlissingen; mej. N. de Plaa, van D 122 naar Amsterdam; S. J. J. Saaderse, van E 175 naar Bres- kens; G. de Munter, van B 115 naar Mid delburg; mej. A. Overweel, van D 115 naar Middelburg; J. M. !M. de Baars, van D 23 naar Melissant. 0. en, W. Souburg De Geref. Joingel. Vereen. Repos Ailleurs1" alhier hield Vrijdagavond haar 38ste jaarfeest. Na opening door den voorzitter op de gebruikelijke wijlze sprak deze een woord van welkom tot de vele aanwezigen. De secr. gewaagde .in zijn verslag van den zegen des Heeren en dien bloei der ver eeniiging. Deze telt momenteel 27 leden. Do,or vertrek en andere reden is dit getal 5 minder dan vorig jaar. Iedere week wordt er vergaderd in twee afdeelingen, waarbijl geregeld enkele onderwerpen wor den behandeld in verschillende vakken. Deze inleidingen worden om beurt gege ven, waaraan bijna ieder lid deelneemt;, waarna bespreking volgt. Het bezoek aan de vergaderingen is bevredigend. Begunstigersavonden waren goed bezocht. De penningmeester had over 1930 een batig saldo van f59.87. Van de biblio theek werd een druk gebruik gemaakt. Deze bevat in 18 rubrieken 562 num mers, waarbij veel studieboeken. Ook voor ontspanning kan ieder hier zijin keuze vinden. 5 nieuwe boekwerken werden aan geschaft. Hiermee was het meer officieele ge deelte afgehandeld, en werd de avond doorgebracht met het hoiuden van Bij!- beische onderwerpen, enz. Verder een voord rach ten wedstrijdwaar vier, en een jmprovisajtiewedstrijld, waar 6 personen elkaar bekampten. Een viertal boekwer ken waren hier als prijs beschikbaar. Ten slotte werden de aanwezigen nog vergast op een Tableau „Biandisinsigne", waarna deze gezellige bijeenkomst door Dr Wurth werd beëindigd met dankgebed. Domburg. Vrijdagavond hadden de kindle ren van de leden dar Coöperatieve ver- bruiksvereen. te Domburg een genotvol le n avond onder de beproefde leiding van Dora. Schramade uit Rotterdam, de dochter van wijlen den heer S., die in vroeger jaren meermalen hier is opge treden voor Carmen Sylva, de koningin van Roemenië. Poppenkast en gooche len vermaakten de kleinen zeer, maar 't glanspunt van dein avond was 't ge sprek van Dora met haar „neef Hein". De kinderen werden in de rusttijden ont haald en zongen twee- en driestemmige liedjes. Meerdere ouders woonden ook de voorstelling bijl. St. Laurens. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar 15e jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer S. Simonse, die in zijn openings woord met vreugde kon gewagen van den gestadigen groei van deze instel ling, welke voor den land- en tuinbouw van zoo groot belang is. Uit het door den kassier, dhr P. Vader, uitgebracht verslag over 1929 bleek, dat bet aantal leden 244 bedraagt. De winst bedroeg f 1282.83. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer S. Simonse, als lid van den Raad van Toezicht de heer K. Houterman. Tot plaatsvervangende be stuursleden werden herkozen de heeren L. Marinissen en 7. Versluijs. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het salaris van den kassier voor 1930 is vastgesteld op f900. Voor 1930 werd de rente voor spaargeld en te goed in loopende rekening bepaald op 4 pet.; voor voorschotten en schulden in loo- pende rekening op 4,8 pet. Bij de rondvraag werden door verschil lende leden vragen gesteld bij de be antwoording waarvan de voorzitter gele genheid vond meer uitvoerig inlichtingen te geven over de wijze waarop de Bank werkt. Met een woord van dank aian den kassier voor z,ijn accuraat beheer en aan de talrijke aanwezigen voer hunne belangstelling sloot hij de vergadering. Grijpskerke. Woensdagavond gaf de Geref. zanigvëreeaiging „Halleluja" 'alhier een openbare uitvoering in de Geref. Kerk. Na opening door den voorzitter, dhr M. Fraanje, werd overgegaan onder leiding van den directeur den heer Ch. J. de Wolf te Middelburg, tot afwerking van "bet programma dat 17 numimlers telde en waartoe twee solo's, een kwar tet en een sextet behoorden. Op verzoek werd bet lied „Kerstnacht" herhaald. Het kerkgebouw was bijna vol. De avond had een vlot verloop en mag goed geslaagd genoemd worden, te meer als in aanmerking wordt genomen, dat pas een jaar geleden de oprichting plaats vond en vereeniging en directeur voor het eerst met het publiek kennis maakten. Oostkapelle. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling der Vereen, voor Ziefcen- huisverpleging op Walcheren in de open bare school onder voorzitterschap van dhr P. Cornelisse. Aanwezig waren ongeveer 40 leden en belangstellenden. Door dhr L. Onderdijk uit Middelburg werd gesproken over de geschiedenis der Vereeniging, haar doel en haar werk. Spreker toonde met. verschillende cijfers aan den groei der Vereeniging. Nadat de spreker door den voorz. dank was gebracht, werd de vergadering ge- sdotem. De afdeeling telt 160 leden. Zaterdagmiddag had de plechtige in- bruikneming plaats van het electrisch ge maal, dat door den Polder Walcheren is opgericht aan den kanaaldijk onder de gemeente Koudekerke bij Middelburg voor de bemaling van bet deel van den Polder ten westen van het kanaal. Met leden van het dag, bestuur en algemeen bestuur van den Polder en de ambtenaren waren vele gieaoodigden aan wezig, o.a. de commissaris der Konin gin, die de plechtigheid zou verrichten, leden van Ged. Staten, vertegenwoordi gers van gemeentebesturen enz. De voorzitter van den Polder, de heer mr H. F. Lantsheer, wees er in zijn welkomstrede op, dat in een voor dracht, welke de ingenieur van den Pol der in liet Zeeuwsch Genootschap heeft gehouden, deze mededeelde, .dat het be stuur van den Polder in samenwerking met het Genootschap omstreeks 1 00 een prijsvraag uitschreef voor een ontwerp van een betere afwatering van Walche ren. Van de zes antwoorden gingen wel enkele uit van bet idee „bemaling", doch de oplossing was bij alle van zoo primitie ven .aard -dat zij voor geen prijs in aanmerking kwamen. En thans, meer dnn een eeuw later, staat men voor het oogen- blik,, dat een bemaling in werking wordt gesteld, welke in zeer korten tijd in staat is een oppervlakte van ong.eveer 1400.J H.A. zoodanig te ontwateren, dat gezegd mag worden, dat ten allen tijde op die oppervlakte die waterstand kan gehand baafd worden, welken men met het oog op bet nuttig gebruik der gronden nood zakelijk acht. Welk een vooruitgang der techniek en hoe mag het thans levende geslacht zich gelnkkig prijzen dit oogen- blifc te mogen beleven. Spr. noemt het een bijzonder voor recht den Commissaris der Koningin en alle andere heeren welkom te mogen heeten op dit voor Walcheren historisch oogenblik. Een groote eer is het voor het bestnur, "dat de Commissaris zich welwillend bereid heeft verklaard om het wieltje in beweging te brengen, dat het gemaal in werking stelt. De Commissaris ■deelt ten allen tijde iin het lief en leed van de Provincie en het moet hem aan genaam zijn, dat diit voor den bloei van een deel der provincie zoo belangrijke werk is tot stand gekomen. Moge het den Commissaris gegeven worden nog lange jaren van nabij' de vruchten daar van te zien groeien. Zich richtende tot de aanwezig© leden van Ged. Staten wijst spr. er op, dat er een onder is, die voorheen Raad van den gpi'der was, aan wien de water- ■schapsbelangen zoo goed zijn toevertrouwd. Dat de heer Van de Putte, met wien spr. enkele jaren aangenaam mocht sa menwerken, tegenwoordig is, verheugt hem bijzonder, aangezien deze op wat staat te gebeuren mede een bekroning mag zien op wat hij voor den Polder mocht verrichten. Als voorzitter van heit grootste waterschap in Zeeland grijpt spr deze .gelegenheid aan om uiting te geven aan zijne gevoelens jegens het geheele college en het dank te zeggen voor de aangename verhouding die er tusschem hiqt Gpllege en den Polder bestaat en in 't bijzonder voor de wijze waarop het steeds de aangelegenheden des polders behandelt. Spr. behoeft daaraan wel niet toe te voegen, dat deze hulde ook om vat den dank aan de raadslieden, den hoofd-ingenieur van den Prov. Water staat en den chef der betrokken afdee ling -en hun staf, die steeds met groote belangstelling volgen al wat bet Water schap betreft. Voor dit werk bestond er wegens de ligging een nauw contact met den Rijkswaterstaat. Van den aanvang af heeft de Hoofdingenieur-Directeur met ■de meeste welwillendheid de totstandko ming bevorderd. Deze welwillende geest is tijdens de uitvoering steeds vaardig geweest over al zijn ambtenaren. Hem ,iin 't bijzonder en hen allen is het polder bestuur daarvoor zeer erkentelijk. Zich richtende tot de colleges van B. en W. van Koudekerke en Middelburg,, wijst spr. er op, dat Koudekerke door de aanwinst van dit in zijne lijnen zoo ge slaagde gebouw in uiterlijk aanzien toege nomen is, en Middelburg zich mag ver heugen in niet onbelangrijke materiëele voordeelen. Het bestuur is gerust, omdat men beide gemeenten een evenredig deel heeft kunnen toewijzen en roept ook bei der medewerking voor de toekomst in. Het verheugt spreker, dat ook ver tegenwoordigd zijn de landbouworganisa ties want voor een groot deel is het feit, dat dit gemaal staat geopend te worden te danken aan het werk, dat vooraanstaande personen in die organisatie heibbein ver richt. Zonder anderen te kort te willen doen, noemt spr. de namen van Ir D. Bloemsma en I. G. J. Kakebéeke en van den tegenwoordigen voorzitter der Z. L. M. Zoo mocht met algemeene stemmen, dus zonder een stem 'tegen van land- bouwerszij'de, besloten worden tot stich ten van een gemaal. Dit is voor bedoel de heeren wellicht een der schoonste suc cessen, die zij hebben mogen boeken. Komende tot een historisch overzicht over de laatste 20 jaar herinnert spr. er aan, dal den 17den Februari 1910 door A. Stroo en 103 anderen een adres tot het polderbestuur gericht werd, met ver zoek een stoomgemaal te stichten. De toenmalige voorzitter stelde zich nog op het standpunt, dat eene 'hooge waterstand voor de ontzilting van het land bevorderlijk was en was ook van meening, dat het waterbezwaar slechts van korten duur en niet overmatig hin derlijk was. 'i)e algemeene vergadering des Polders vereenigde zich met zijn af wijzend praeadvies. Toen in 1912 weder zeer hooge water standen voorkwamen werden de kosten van een bemalingsinstallatie geraamd op f 220.000 met f 21.838 aan exploitatie-kos ten. Practiscbe gevolgen had dit niet, en in de Algemeene vergadering werd. slechts een korte discussie gehouden., waarbij de voorzitter wijst op den slechten toestand der waterleidingen en dreigt met streng optreden tegen de nalatige ingelanden. In 1915 weder zeer hooge waterstan den, en in de voorjaarsvergadering van 1916 deelt de heer mr P. Dieleman mede, dat zich een commissie heeft gevormd, die een rapport omtrent ontwatering zal uitbrengen. Dit had tot resultaat een idee van een stoomgemaal te Middelburg met een capaciteit van 350 kub. M. per mi nuut, waarvan de kosten werden geraamd op f60.000 en de exploitatie-kosten op 110.000 per jaar. In de najaarsvergadering 1916 kwam dit rapport in behandeling!, doch de Ingenieur had het nog in studie. Later bleek, dat hij de capaciteit te ga ring achtte. De Commissie handhaafde haar standpunt, doch hot Dag. bestuur vereenigde zich met het plan van den Ingenieur, den heer Van Gelderen, waar van de kosten op f241.525 en de exploi tatie op f24.664 werden geraamd. Alhoe wel de vergadering met '17 tegen 4 slem- men principi el voor bemal'ng bleek, kon .het voorstel zelf nog geen meerderheid verkrijgen en werd besloten (het aan te houden en nogmaals het plan der com missie onder de oogen te zien. jn een buitengewone vergadering van 5 Mei 191 werden beide piamien over wegen, doch het voorstel van het Dag. Bestuur werd met 12 tegen 9 stemmen verworpen. Terstond deed echter een der commissarissen het voorstel om de voor keur te geven aan het plan van het Dag. bestuur en dit uit te noodigen in de eerstvolgende vergadering zijn voor stel opnieuw ter tafel te brengen met een voorstel nopens de kostenverdeeling. Dit werd aangenomen, doch nu geschiedde iets merkwaardigs. Het Dag. bestuur dient zijn voorstel tot het stichten van een gemaal overeenkomstig het plan van den ingenieur wederom in met een voorstel tot kostenverdeeling, doch in de vergade ring van 29 September 1917 was voor beide geen meerderheid meer te vinden en neigde men weder tot het plan der commissie. Teneinde te voorkomen, dat thans wellicht voor langen tijd de moge lijkheid van 'bemaling van .de baan zou worden geschoven, deed de Raad Dumon Tak het voorstel beide plannen te doen onderzoeken door eene door het Kon. Instituut van Ingenieurs te benoemen com missie, welk voorstel werd aangenomen. SDr. meent dat het werk van de Com missie en van den heer Van Gelderen, die kort daarna overleed, nog wel eens dankbaar mag worden herdacht. De door het Kon. Instituut benoemde commissie', bestaande uit Prof. „Behrens te Delft, Ir de Kanter te Rotterdam en I. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw te 's Gravenhage, kon eerst in 1921 rap port uitbrengen en kwam deze tot de conclusie, dat een gemaal te Poppendam- me moest worden gesticht hetwelk 480 kub. M. per minuut zal kunnen afmalen in een ruim kanaal, dat van daar naar Zcutelande moet worden aangelegd met een daar te bouwen uitwateringssluis. De exploitatiekosten werden geraamd op f 135.000. In de voorjaarsvergadering 1921 werd hef rapport om advies in han den van het Dag. Bestuur gesteld. Dit advies is nimmer uitgebracht, niet zoo zeer omdat voor het plan geen waardee ring bestond, maar omdat de hooge kos ten bet plan nooit tot uitvoering hadden kunnen brengen. Hiermede is de termijn van voorbereiding voor. goed afgesloten. En thans is het oogenblik van handelen aangebroken. Op een desbetreffende vraag in de naj aars zitting van 1.926 deelde Je voorzitter mede, dat plannen tot stichting van een bemaling,sinrichting in bewerking waren Deze plannen werden in Jan. 1928 deer den Ingenieur ingediendzij omvat ten de stichting van een electrisch ge maal te Middelburg met een capaciteit van voorloopig 400 kub. M. per minuut, het graven van een watergang van M&- liskerke naar Vlissingen (waarvan intus- schen bet gedeelte van Koudekerke naar Vlissingen in 1927 was gegraven) en van Biggekerke naar den Domburgschen wa tergang, het verbroeden van den Dom- burg.schen watergang van de aanmonding van de Biggekerksche sprink tot de Vest te Middelburg en het uitdiepen en het verdiepen van de Vest en. het uitdiepen van verschillende andere watergangen en sprinken. De kosten van een en ander werden begroot op f545.000. De jaarlijk sche kosten inclusief rente en aflossing op f 62.200. Het Dag, bestuur vereenigde zich met het plan, doch wenschte niet direct ge machtigd te worden tot uitvoering van het geheele plan. Het vroeg een crediet van f 200.000 voor bouw en inrichting van het gemaal met de werken, die noo- dig waren om het water naar het ge maal te kunnen aanvoeren, doch zonder verbreeding van watergangen. Aangezien voor den watergang van Koudekerke naar Vlissingen en het uitdiepen van het laat ste deel van den Vlissingschen water gang reeds f 130.000 was gevoteerd, zon dus het "totale bedrag f 330.000 bedragen, of f 215.000 minder dan de raming van den Ingenieur. Dit voorstel werd in eene buitengewone zitting op 10 Maart 1928 met algemeene stemmen aangenomen. De uitwerking werd terstond ter hand genomen. Op 14 Maart 1929 werd de bouw van het gemaal aanbesteed en thans is het ge heele werk beëindigd. De firma's Stork en Heemaf brengt spr. dank voor het schoone stuk werk, dat zij thans afleve ren. Hoe gaarne had spr. den aannemer, den heer Diepstraten, dank gebracht voor de wijze van uitvoering. Het heeft niet zoo mogen zijn, daar de dood hem aan zijn gezin en werk heeft ontrukt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5