Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. Telegrammen. Laatste Berichten. De Coöperatieve Beetwortel Suikerfabriek Zeeland. der zoek, waarvoor de ex-gouverneur word flespaard, zekerheid wordt verschaft. Of is het de bedoeling, om met dit on derzoek ook die officieren te rehabilitee- ren en krijgen zij ook nog een bedankje? Verblijfkosten Eerste Kamerleden. De minister van Financiön heeft thans het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 26 April 1918 tot regeling der reiskosten van de leden der Staten-Geae- raal en der verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer ingetrokken. Ariel klimkampioenschap van Zeeland. Lfoor de Zeouwsche Ariel motorclub werd Zaterdagmiddag j.l. tusschen Domburg en Westkapelle, een duinrit gehouden. Ü£t doel van dezen Ariel-duinrit was, om alle Arielrijders in de gelegenheid te stellen hun capacitei ten in het non-stop rijden te toonen. Er waren een 13-tal deelnemers, waar onder twee uit België. Gezamenlijk werd gereden van de Markt te Middelburg naar liet eerste non-stop gedeelte alwaar door de rijders eau voor een werd gestart. In het geheel waren er 3 non-stops. Er werd gereden in twee klassen, n.l. die der 25U c.c. (ponny) en die der 500— 550 c.c. Voor deze duinritten was een groote belangstelling, en 'begunstigd door "het nicoie weer, mag deze rit ais zeer goed geslaagd heelen. Na afloop van de ritten werd gereden naar liet. Hotel 'Centraal te Goes, alwaar een gemeenschappelijk diner plaats had. De heoren Langmuur uit 's Gravenhage en Van den Bosch uit Vlissingen, dank ten de deelnemers voor hunne medewer king en geleverde prestaties, en alle an deren die mede hadden gewerkt tot het welslagen van deze ritten. Tevens werd dank gebracht aan de Belgische motor rijders voor hun deelname aan den rit. Na afloop van het diner, werd de uitslag bekend gemaakt, welke is .als volgt: No. 1 dhr J. van As te Goes, 16 strafpunlen. Deze heer kwam in het bezit van den zilveren wisselbeker, die echter driemaal moet gewonnen zijn, om dien in eigendom te bezitten. Bovendien kreeg deze heer een verguld zilveren medaille. 2. J. Maasdam te Oost en W. Souburg 21 strafp., een zilveren lauwertak; 3. C. de Leeuw, 27 strafp., 'een zilveren me daille; 4. P. van Waesbetrghe te Hulst 30 strafp.; 5. M. Traas, te Heinkenszand 31 strafp.; 6. C. Verhagen te Middelburg 31 strafp.; 7. M. A. Barendsen te Mid delburg 41 strafp.; 8. L. Lemmens te Antwerpen 42 strafp.; 9. W. de Jager te Axel,43 strafp.; 10. P. de Laat, 50 strafp. 11 E. Sielens te Antwerpen 51 strafp. Aan de Belgische deelnemers werd een Arielpaard uitgereikt. 2e klasse 250 c.c.: no. 1 P. Polderman te Koudekerke 40 strafp. een Arielkruis; noi 2 dhr M. Kooman te Wemeldinge 90 strafpunten Deer de Rechtbank te Middelburg zijn heden failliet verklaard: P. J. B. M. Weterings, caféhouder te Middelburg, Gravenstraat. Rechtercommis saris Mr 'J. H. v. d. Hoop, Rechter. Curator: Mr P. C. Adriaan.se, advocaat tei Middelburg. Jac. Staal, klein landbouwer," te Katten- dijfcei. Rechtercommissaris Mr J. W. Zijl stra, Rechter. CuratorMr Ph. Hugehholtzt, Advocaat te Goes. Hansweert. Het stoomschip „Rijh en Schelde 7" dat hier ernstige lekkage had bekomen, heeft na een gedeelte der la ding te hebben gelost, en een noodrepa- ratie te hebben aangebracht, de reis gis terenmiddag naar zijn bestemming voort gezet. r 1 I 1 De sleepboot „Theresia" met sleep- treiin van Antwerpen naar Rotterdam, heeft nabij Walsoorden machineschade ben komen. De sleepboot „Jupiter" is van hier uitgevaren en heeft de sleep hier in die haven binnengebracht. Vlissingen. Alhier is brand uitgebroken in het gebouwtje naast de woning van den heer B. aan den Ouden Vlissingj- schen weg, waarin de kachel voor de centrale verwarming staat. Door het krachtig optreden van personeel der naastbijzijnde fabriek en van marine-man en kon de brand tot het gebouwtje be perkt blijven en kort de reeds met veel materiaal uitgerukte brandweer weder di rect bij aankomst inrukken. Arnemuiden. Vrijdagavond hield de Chr. Meisjesvereeniging „Ken den 'Heere in al Uw wegen" haar gewone jaarver gadering onder leiding van haar presi dente Mej. Wouterse. Na het uitbrengen der jaarverslagen werden de verschillende kleedingstukken uitgedeeld onder de armen der gemeente. Verder werd de avond afgewisseld met voordrachten,zang en der traditie gewoon met het drinken van een kopje chocolade met toebehooren. Deze gezellige avond werd door Ds van Asch met dankgebed gesloten. Een dezer dagen had mej. M. v. B., het ongeluk met het zeemen van een raam. met haar hand in het raam te vallen, waardoor de polsader werd door gesneden. Daar het ongeval te Middel burg plaats had, is zij na veel bloedverlies verkenden in het gasthuis aldaar. De doktoren Martens en Reijlingh ver leenden do eerste medische hulp. Hee-enhoek. Als verdacht van valsch- heid in geschrifte is door de politie aan gehouden en ter beschikking van de Ju stitie gesteld, zekere E. B„ 42 jaar, rei ziger alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sprang, J. Fokkema, cand. te Utrecht; te Krimpen a. d. Lek, M. Ot- tevanger te Papendrecht; te Hoornaar, A. H. J. G. van Voorthuizen te Rijssen; te Enter, M. R. Verkerk te Mijdrecht: te Oldenzaai, J. v. Dijk, te Overdinikel. Aangenomen naar Buurse, A. Oskampi, hulppred. te Wemeldinge. Bedankt voor Koekange, Goëngarijp en 's H.eerenhoek-Nieiuwd.orp, A. Oskamp, hulppred. te Wemeldinge; voor Menaldum, M. E. v. d. Veen te Langweer; yoor Co- lijhsplaat, R. Dijkstra te Harich (Fr.) Geref. Kerken. Aangenomen naar St. Jaoobi-Parochie D. Hoorns tra, cand. te Makkum; naar Oudeschoot (Fr.), M. den Roer, hulppred. te Haarlem. Bedankt voor Reitsum, F. Dresselhuis te Oldebooni; voor Nieuw-Weerdinge, Ambt- Vollenhove(Bu), Numansdorp-Klaaswaal, Zwartebroek, üudega (Sm.) en'Oulemborg, M. den Boer, hulppred. te Haarlem. Dr Henry Beets te Zierikzee. Zccals bekend is, vertoeft ür Henry Beets uit Grand Rapids reeds eenigen lijd in ons land ter onderbreking van zijn wereldreis en heeft hij op verschillende plaatsen gesproken over het zendingswerk en heeft hij verschillende Geref. kerken in den dienst des Woords gediend. Zoo ook Zondag j.l. te Zierikzee, waar hij de gast was van zijn vriend en col lega Dr J. van Lonkhuijzen, voorheen predikant te Chicago, Zondagmorgen ging Dr Beets in de prediking voor. Z.Eerw. sprak over Ps. 31:20a. Deze schoone predikatie werd onder stille aandacht aangehoord. In den avonddienst bepaalde 'Dr Beets allereerst zijn gehoor bij Hand. 1:8: „Gij zult mijne getuigen zijn" waarbij hij stil stond bij de beteekenis van het getuigen en hoe gezegend dat is. Na dit te heb ben voorgehouden als de levenstaak van eiken volgeling van den Heiland, sprak Dr Beets daarna over de zending onder de roodhuiden. Hij begon met er den nadruk op te leggen, dat er nog veel misverstand om trent de roodhuiden bestaat. Zij zijn niet meer zoo wild en ruw als velen wel denken. God vergadert Zijn volk ook on der hen. Hun getal neemt echter af. Er zijn thans plm. 350.000 roodhuiden. Dat hun getal geslonken is, is onder meer ook te wijten aan het feit, dat velen door de blanken mishandeld zijn en hun leven niet werd medegeteld. Eerst wilde men hen deporteeren naar do groote Amerikaansche woestijn, later segrageeren (samenbrengen op de reser vaties), nu wil men hen behandelen als mede-burgers en assimileeren (oplossen onder de Amerikaansche natie). Onder de roodhuiden, aldus sprzijn vele edele menschen; prachtgestalten. De zending onder hen is moeilijk, voor namelijk, omdat zij de blanken wantrou wen. Zij vragen zich af, of men het wei met hen meent. Waarom, zoo vragen zij, heeft men ons verdreven naar de woes tijn? Eerst nadat het vertrouwen gewon nen is en zij zien, dat men hen liefheeft, wil men de zendelingen gelooven. De zending werd aanvankelijk tegengewerkt door kooplieden, die de zendelingen liever niet zagen, aangezien dezen de oogen der roodhuiden voor "hun zwendel open den. Het Evangelie is er echter toch van kracht geworden. Thans zijn er ongeveer 50.000 roodhuiden, die nog niet gekers tend zijn. De overigen zijn alle gekers tend. Er zijn thans een 500 Roomsche en 600 Protestantscbe gemeenten onder hen. In 25 jaar tijds is er door de Hol- landsche kerken veel zegenrijken arbeid verricht. Vele Indianen zijn levende brie ven van Jezus Christus. Over hun heidenschen godsdienst deel de Dr Beets mede, dat deze bestaat in aanbidding van zon, maan en sterren. Ook de dieren des velds en slangen wor den vereerd. Men neemt sommige slan gen in den mond en danst er mee rond. Hcuten zwaarden steekt men vaak in de maag, terwijl het speeksel van 4® maag gewijd wordt aan de goden. Kortom zij dienen hun goden met vreeselijke din gen en op afschrikwekkende wijze, waar mede zij meenen welgelukzalig te wor den. Het brengen van het Evangelie en van den Eenigen Naam onder den hemel ge geven tot zaligheid is onder hen dus wel noodig. Speciaa.1 herinnerde Dr Beets nog aan den zegenrijken arbeid van zende ling Ds Boot, die in den herfst van 1920, 57 indianen en thans reeds 150 indianen mocht doopen. Is dit, zoo vraagt spr., niet heerlijk voor één predikant. Lie va ders en moeders onder hen komen zelf vragen naar Jezus, van wien hun kinderen spreken. Ten slotte wekte ür Beets zijn zeer talrijk gehoor op tot getuigen in eigen omgeving en het leven aan Christus te wijden. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Een collecte werd gehouden en bestemd voor het hospitaal van "Ds Merkelijn te Magelang. De Zeevaartschool te Vlis singen. Aan het verslag over 1929 is het volgende ontleend: Door met de Nederl. Telegraaf-Mij. Radio- Holland een ovoreenkomst aan te gaan is aan de school de gelegenheid geopend opge leid te worden voor radio-telegrafist en sei- nersmaat .De cursussen voor scheepsmakers en voor de teekenaars, beide op verzoeken qn op kosten van de N.V. Kon. Mij. de Schelde, werden voortgezet. De school werd bezocht door 355 leerlingen, het grootste aantal, dat tegelijkertijd de school bezocht was 322. Door 127 leerlingen werd aan 158 examens deel genomen, waarbij er 107 slaagden. Aan het einde des jaars bleven hun studiën vervol gen 49 in de stuurtiedenafdeelingen, 135 in de machinistenafdeelingen en 9 op de ra dio-cursussen. Aan een uitnoodiging tot toetreding als lid van het bestuur werd voldaan door de heenem R. H. Arntzenius on G. lValler, ter wijl de heeren T. H. de Meester en H. Suijver dit jaar het feit herdachten, dat zij 25 jaar deel uitmaakten van het bestuur. Schoolopziener. Bü Kon. besluit is aan E, Keuehenius op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend als schoolopziener bij het lager onder wijs in da inspectie 's-Graverügigo. Ongelukken. Een zesjarig zoon tje van de familie De V. te "s-Hertogen- bosch is spelenderwijs in de Binnendieze geraakt en verdronken. Te Heelsum werd de 53-jarige straatventer D., toen hij den Utrechtschen straatweg wilde oversteken door de tram gegrepen. Hevig bloedend werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De man was doof en had de tram niet hoo- ren aankomen. Den wagenbestuurder treft geen schuld. Bij het voetballen te Sliedrecht had een ernstig ongeluk plaats. De 15-jarige v. d. W., die reeds eenigen tijd aan een hartkwaal leed, kreeg een bal in zijn rug. Na een paar passen ge daan te hebben viel hij neer. De dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Op straat krankzinnig ge- w o r den. Te Amersfoort is op straat ze kere W., toen hij in gezelschap van zijn broer op weg was naar den dokter, om dat hij zich onwel gevoelde, plotseling krankzinnig geworden. Hij vloog een agent van politie aan, die zich slechts met moeite en met behulp van W.'s broer en andere burgers kon bevrijden. Nadat er assistentie was gekomen werd de onge lukkige naar het bureau van politie over gebracht. Hier kreeg hij opnieuw hevige aanvallen, totdat men den ongelukkige een dwangbuis kon aandoen. De inmid dels ontboden dokter L. gaf W. injecties, waarop hij eenigen tijd kalmer werd. Per ziekenauto is hij naar een gesticht te Utrecht overgebracht, (Telegr.) Gasversti'kking. Zaterdag werd door de politie een onderzoek ingesteld in de woning van de 40-jarige alleen wonende mej. S. te Alkmaar, daar de woning sedert eenige dagen gesloten was gebleven. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw zich vermoedelijk ziek te bed had begeven. Terwijl zij op bed lag moet een 'ketel waschgoed, die op het gas stond, hebben overgekookt, waardoor de gasvlam is gedoofd en de vrouw door het uitstroomendo gas bewusteloos is geraakt. De vrouw, die in gezelschap van een zestal katten op- bed werd aangetroffen, werd met een brancard naar het Stads ziekenhuis gebracht. Dat de vrouw, die uit weiken gaat een zonderlinge is„ bleek wel uit het feit, dat een flink bedrag aan geld werd aangetroffen, waaronder een sigarenkistje met gouden munten, be geen de poli ie, daar bet huis nu onbewoond bleef, in bewaring heeft genomen. Botsing tusschen auto en autobus. Zaterdagavond had te Til burg een botsing plaats tusschen een autobus en een Ford. De Ford werd zoo goed als geheel vernield, zoodat het een wonder mag beeten, dat geen der inzittenden werd gedood. De bestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde en zijn beide inzittende vrien den liepen ernstige, dochi niet levens gevaarlijke verwondingen op. Jeugdige avonturiers. Door de marechaussee te Nieuwer Amstel zijn aangehouden twee 14-jarige jongens die in Ede de ouderlijke woning verlaten hadden. Te Utrecht hadden zij in een langs den weg staande kist geslapen. De diphtheritis te Oude Pe kel a. Te Oude Pekela kwamen weer vier nieuwe gevallen voor van diphte- ritis, nu voornamelijk bij oudere perso nen. Het aantal gevallen is thans geste gen tot 53. Het Europeesche Boerencongres. We lezen in de „Stand.": De actie van Communistische zijde onder de boeren, speciaal de kledne boeren, inl verband met een te Berlijn te houden Euro- peesch Boerencongres, gaat nog steeds door. Met name de Communistische dokter Koch, die zich verschuilt achter den. schuilnaam van L. J. Simons, werkt door om op verschil lende plaatsen van ons land de kleine boe ren in plaatselijke af deelingen te organiseeren. D'C Koch die van zijn lastgevers, i.e. de Communistische heeren in Moskou, via hun „kameraden" in Berlijn, „een standje" heeft gehad over de wijze, waarop hij hier te lande de actie gevoerd heeft, is actiever dan ooit. Hij reist onder den naam van L. J. Simons het land af. Men tracht zich wel „neutraal" voor te doen en schroomt niet om het door allerlei mid delen te doen voorkomen, of deze actie „neu traal" is. Zoo heeft men #elfs in de Duitsch* bladen gepubliceerd, dat enkele organisaties en personen, die met name werden genoemd (o.a. de Ned. Boerenbond en een gewezen Pruisisch minister-president), van wie bekend was, dat zij niets, maar dan ook niets met de Communisten uitstaande hebben, zich bij de actie hadden aangesloten. Doch uit latere publicaties van de betrokkenen, bleek^ c(at de Communistische heeren eenvoudig de na men dier organisaties of personen maar had den gebruikt. Verder wordt door den „President" van bet Voorbereidend Comité van het Europeeseh Boerencongres allerlei nieuws versj»redd, dat den indruk moet wekken, alsof men hipr in derdaad met een groote, grootsah opgezette, neutrale beweging te do«l beeft. Zoo is o.a. over Nederland het bericht ver spreid, dat de actie in Nederland goeden voortgang heeft en dat reeds op een mas sale vergadering van boeren, die te Zutphen is gehouden, de eerste afgevaardigde naar het Europeesoh Boerencongres is aangewezen en wel „de kleine boer" H. J. Lammers. Bij onderzoek is echter gebleken, dat deze massale boerenvergadering bezocht was door15, zegge en schrijve vijfden per sonen. En uit vroegere publicaties weet men reeds, dat deze heer Lammere bestuurslid is der afdeeling Zu.phen van de Communisti sche partij. Doch deze geweldige berichten zijn ver moedelijk bestemd voor de heeren in Moskou. Men zij dus nogmaals voor de:e actie ge- _waarschuwd. Zij dient zich aan als „neutraal", doch bij onderzoek blijkt steeds weer, dat deze zaak door do Communistische elementen ge dreven wordt. Afkeuring in zachten vorm. Bij de inbeslagneming van een tweetal vieze, schunnige weekbladen is er im de pers op gewezen,, dat de drukker van een dier bladen een vooraanstaand lid van den Vrijheidsbond te Gouda is. In een artikel over „Overheid en dans" brengt het liberale weekblad „De Vrijheid" het geval terloops ter sprake en. schrijft o.m. schroomen wij niet te zoggen, dat wij het in hooge mate betreuren, dat een onzer geestverwanten, die stel lig zoo'n ding niet zelf zou hebben wil len redigeeren, wel bereid, is geweest, het te 'drukken. De in het algemeen ge zonde gedachte, dat den drukker lijde lijkheid geboden is, sluit niet in, dat hiij zich om den inhoud in 'tgeheel niet bekommert. Dit beeft die/.e overigens Ver dienstelijke partijgenoot, die stolig per soonlijk de pornografie verafschuwt, o.i. niet voldoende beseft." De „Morgien" maakt daarbij de vol gende kantteekening „Het is gezegd. Maar men kan het dan toch een woord van afkeuring noe men. Blijft het echter hierbij? Kan een man, die wat hij persoonlijk verafschuwt omwille van het geld bevordert, in zijn bestuursfuncties gehandhaafd blijven?" Stoomschip in brand. ROTTERDAM. Aan boord van het s.s. „Blijderdijk" (van de Holland-Amerika-lijn) op weg van Java naar New-York, is gisteren even ten zuiden van Suez een hevige brand uitgebroken, die ontstaan is in de lading van het achterschip. Het geheele achterschip is één groote vuur zee. Vermoedelijk is de bemanning reeds overgegaan op een andere boot, die ter assistentie kwam. Het schip kan als ver loren beschouwd worden. WINTERSWIJK. Door de politie is bij een paardenhandelaar een paard in be slag genomen, dat te Geesteren was ont vreemd. De dader had na den diefstal in de boerderij brand gesticht, zoodat de be woners zich slechts met moeite konden redden. Hij is inmiddels aangehouden. HOOFDDORP. Hedenmorgen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den lieer A. Pruissen te Rijk. De schuur werd een prooi der vlammen. Een groot aantal landbouwwerktuigen, een luxe auto en twee koeien kwamen in de vlam men om. Het woonhuis kreeg veel water schade. Verzekering dekt de schade. DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft een belangrijk bedrag geschonken aan het Comité tot ondersteuning van de slacht offers van de overstrooming in Zuid- Frankrijk. Eveneens aan het Ned. Rood© Kruis voor de slachtoffers van den hon gersnood in China. DEN HAAG. Het. O. M. bij de Haag- sche Rechtbank, dat tegen K. v. d. M., beschuldigd van den moord op mevr. v. Oden, levenslang had ge'iischt, is van het vonnis, waarbij hij tot 20 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, in booger beroep gegaan. Ook kan worden ver wacht, dat verdachte in hooger beroep zal gaan. SNEFK. Het eerste kievitsei is gis teren door zekeren de Wit alhier ge vonden. Der traditie getrouw zal het aan H. M. de Koningin worden aangeboden. BUENOS AIRES. Hot spoorwegverkeer in Argentinië is nog steeds zoo goed als gestremd, tengevolge van staking, lijdelijk verzet en sabotage. Teneinde de steden van levensmiddelen te voorzien, heeft men met, de grootste moeilijkheden te kampen. LONDEN. De leden van de Fransche delegatie ter vlootconferentie hielden gis teravond een bespreking. In Fransche kringen is men weer tamelijk optimistisch gestemd. Men houdt rekening met een mogelijke vermindering der Fransche ton nage. De houding van Italië is onveranderd- Ten tweede maal in drie weken kwa men heden weder een zeer groot aantal leden van bovengenoemde vereen, bijeen in den Katholieken kring te Roosendaal, ten einde nogmaals te stemmen oven' bet bestuursvoorstel tot verkoop dor fabriek en verdere eigendommen der Coöp. aan de C.S.M. en de Coöp. fabrieken te Din- teloord en Puttorshoek. Zooals bok and werd ap 25 Febr. wel het varoLschta stemmen voor verkoop uitgebracht, doch deze vertegenwoordigden niet de helft van het totaal aantal aandeelen. Nadien is een referendum gehouden over de vraag of do leden meer bieten wilden leveren door verhooging van het ver plichte aantal per aandeel (thans 15.000 K.G.). Dit referendum wees uit dat men daar niet aan wilde. Do voorzitter, dhr Jac. Welleman van Krabbendijke, opende de vergadering heden met de volgende toespraak: Ik wil op het scheiden van de markt nirt van mijn gewoonte afwijken, en heet u dus allen, zooals steeds, van harte welkom. Maar begrijipelijk en verklaarbaar zult gij het vinden, dat ik deze gelegen heid aangrijlp, om nog een kort woord tot u te spreken. Het is thans de laatste maal, dak ik als voorzitter van het bestuur, in zijn te- genwoordigen vorm, een algemeene ,er- gadering der Zeeland zal loiden. Immers wordt het op de agenda geplaatste li- quidatievoorstel aangenomen, dari ver dwijnt het bestuur automatisch als zoo danig, en mocht de vergadering hot voor- stel niet aannemen, dan zal het bestuur in zijn geheel zijn mandaat ter uwer beschikking stellen. Hoe het dus ook moge aflcopen, we staan heden op een keer punt, en te verklaren is het, dat wij nu nog even omkijken, alvorens den nieu wen weg te betreden. Nu zal ik niet de geheele geschiedenis van onze vereeniging in uw herinnering terugroepen. Onze tijd is daartoe te be perkt, en, eerlijk gezegd, mis ik daarvoor ock den lust. Maar wel wil ik eenige oogenblikken stilstaan bij de geschiedenis der laatste jaren, en speciaal van het laatste jaar. De Zeeland is nu zoo zoetjesaan door het geheele land bekend geworden van wege een stortvloed van krantenartikels, welke over haar hoofd is uitgestort. Dit geeft mij het recht,'ja, legt me, naar ik meen, den plicht op, om nög .eens in 't kort, maar precies, het standpunt van het bestuur uiteen te zetten. Sommige de zer artikels gaven ©en proi-, andere een contra-toon to hooren. Maar waren deze laatste altijd waar, en vooral altijd billijk? Dit laatste is zeer stellig niet het geval geweest ten opzichte van het geschrevene over het bestuur en over de directie. Het is nu .een gemeenplaats geworden, om te zeggen, dat het bestuur niet heeft het vertrouwen der leden; dat het een zwakke leiding heeft getoond, en meer van die vriendelijkheden. Deze uitlatin gen hebben ons gegriefd, omdat wiji over tuigd zij'n dat we dergelijke verwijten niet hebben verdiend. Is het dan nooit tot u doorgedrongen, onder welke buitengewoon moeilijke om standigheden het bestuur in den laatsten tijd heeft moeten werken? De lage suiker prijzen voerden noodwendig tot lage bie- tenprij'zen, en dat deze leiden zouden tot een inkrimping der bietencultuur, heb ben we al jaren geleden voorspeld, uit onze actie voor een suikerpremie is dat gebleken. En niemand uwer kan tegen spreken, 'dat „de Zeeland" door deze on gunstige factoren het eerst en he<t meest moest lijden, omdat juist bij ons zooveel aandeelhouders zijn, die ook tegelijk van zusterfabrieken leden zijn. Deze gemeng de leden lieten hun jongste kind in den steek, gaven hun steun aan de oudere zusters, die toch al meer weerstands vermogen hadden. Z-oo werd het verschil in draagkracht tusschen haar en ons nog grooter dan het was, wat tot uiting kwam in een grooter verschil in bi eten prijs, «n dat feit deed opnieuw nog meerderen hun liefde verpanden aan de oudere fa brieken. Om het proces te verhaasten als het ware, kwamen de vreemdelingen over de grens. De Fransche fabrieken, krachtig gesteund door hun regeering, streken vooral in Z.-Vlaanderen neer en kochtc-n daar de bieten, mede van onze leden, aan prijzen, die niet 'n coöpe ratieve fabriek in ons land kon betalen. De Zeeland kreeg slechts de verplichte m i n i m u m-levering. Om de vaste kosten -per 1000 K.G. bieten te verminderen, trachtte het bestuur het kwantum te ver- hoogen, moest daardoor bieten koopen op de vrije markt aan beogen prijs. Zóó was de strijd niet vol te hou den. Maar het lag niet aan het bestuur doch aan de leden, die het ©ogenblikke lijke voordeel verkozen en niet keken in de toekomst. Andere coöperaties had den van dit euvel evenzeer te lijden, maar in veel mindere mate dan wij, omdat juist in ons gebied de Fraoschen het hardst aan het werk zijn geweest. Dat er in zoo'n tijd gedacht werd aan bedrijfsconcentratie, is logisch, en het bestuur heeft zich dan ook niet al te sterk verzet tegen het verkoop en van onze bieten voor n jaar. Het meende, dat in dien tijd door de coöperaties rustig zou kunnen worden overwegen, hoe, in gemeenschappelijke samenwerking, de crisis zou kunnen wor den bezworen. Maar gij hebt ons den tijd daarvoor niet gelaten. Spoedig be reikten ons verzoeken pm een algemeene vergadering te beleggen, teneinde de ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2