Schoonmaaktijd Een veelbesproken werk. Het Vrouwenhoekje. Dammen. betalingsvoorwaarden, on dat, wie dit voordeel kan ontberen, het in den regel ook liever zal ontberen. Iemand, die meer dan 5 lichtpunten wil hebben, zal toch vocrdeeliger zijn met een eigen instal latie, dus de huurkoop zal wel beperkt blijven tot arbeiders en kleine midden standers. Voor kleinere installaties is een langere betalingstermijn vastgesteld dan voor oen grootere, daar beide voor f200 stroom moeten hebben gebruikt voor de installatie eigendom is. Op het verstrek ken van gratis installaties is men ook in Gelderland teruggekomen. Het stellen van een termijn van drie maanden voor aansluiting heeft tweeërlei voordeelen, men beperkt het benoodigde kapitaal en werkt snelle aansluiting in de hand. Men mag geen middel ongebruikt laten om een net zoo spoedig mogelijk productief te maken. Bij komst van een anderen bewoner zal deze huur moeten blijven betalen tot f 200 stroom is verbruikt. Het ligt geenszins in de bedoeling huur koopinstallaties alleen in de kommen der gemeenten verkrijgbaar te stellen. De in stallaties worden oompleet afgeleverd, dus met inbegrip van eenvoudige snoerpen- dels met kap en lampen. De prijzen zullen voor een installatie van 4 lichtpunten en 2 stopcontacten niet veel van f 40 per installatie afwijken. De heer De Ridder bespreekt de antwoorden van Ged. Staten op de afdee- lingsverslagen en spr. betoogt, dat men zich niet moet houden aan de theorie, maar letten op de praktijk; en nu zal het voorstel z.i. geen uitbreiding van het verbruik met zich brengen, wel als men overgaat tot een kostelooze aansluiting als in Gelderland met groot succes is toe gepast, mede door een tentoonstelling, waarna 3600 aanvragen in korten tijd inkwamen. Spr. stelt voor f 50.000 te bestemmen voor z.g.n. kostelooze aansluiting en doet dit in den vorm van een motie. De heer Doeleman kan niet nala ten, er op te wijzen, dat er toch in dit stelsel nog een bevoorrechting zit. Met 4 lichtpunten f 40, mag voor 2 geraamd worden f 25, voor 5 f 45. Spr. berekent, dat de kleine man f 11,60 premie krijgt, bij het huurkoopsysteem Spr. stelt voor te bepalen, dat alleen zij met een zuiver inkomen van f 1200 ten hoogste per jaar of voor huizen met ten hoogste f 5 per week huurwaarde aan woningbouwverenigingen en andere huiseigenaars in huurkoop wordt gege ven. De heer Overhoff heeft 't voorstel zeer toegejuicht; de kostelooze installatie en meer lichtpunten dienen toch in kos ten te worden omgezet. Spr. wil waken tegen verlies voor een overheidsbedrijf, het geeft den tegenstan ders maar stof in handen voor critiek. Spr. ziet geen mogelijkheid het voor stel van den heer de Ridder practisch uit te voeren. Spr. wil in ieder geval het voorstel niet in gevaar brengen. Men had moeten bepalen, dat de afbetaling langer kan duren in het belang van den kleinen man. De heer Van Dixhoorn vraagt, of de heer de Ridder zijn plan ook op alle buitenbewoners zou willen toepassen. De heer van 't Hoff meent, dat men gerust kan zijn, dat de P. Z. E .M. er niet aan te kort komt. Spr. blijft nog bezwaar hebben tegen f 200 aan stroom en huur voor alle in stallaties. Hierdoor betalen de kleinen veel langer en veel meer. Spr. zou daarom liever een bepaald aantal K.W.U. nemen. Spr. voelt steeds voor gratis aanslui tingen, maar het voorstel-de Ridder zal z.i. tot onbillijkheden leiden. Spr. meent, dat men met de prijzen naar beneden moet, dan stijgen het de biet en de aansluitingen vanzelf. De heer de Ridder vroeg het door hem ingediende voorstel nader onder de oogen te zien bij Ged. Staten. Dhr Reilingh zou nooit met zulk een motie medegaan, dat ligt te veel op technisch terrein. De heer J o z i a s s e voelt niet veel voor huurkoop, maar zal medewerken, omdat het debiet er door verhoogen zal. De heer D i e 1 e m a n verzekert, dat alle wenschen zullen worden overgebracht. De bedoeling is ieder der onderdeelen ren dabel te maken, het is geen sociale be doeling. In Gelderland deed men het ook Kristin Lavransdochter van Sigrid Undset. Er is den laatsten tijd in tal van bla den en tijdschriften van de meest uiteen- loopende richting geschreven over Kris tin Lavransdochter, het werk van de Noorsche schrijfster Sigrid Undset, dat met den Nobelprijs voor letterkunde is bekroond en dat allerwegen, ook in ons land, zulk een verbazingwekkenden op gang heeft gemaakt. De wijze, waarop echter over dit drie- deelig werk wordt geoordeeld, ook door recensenten van ongeveer gelijke geestes richting, maakt het voor velen niet ge makkelijk tot een weloverwogen conclusie te komen. Meer speciaal is wel de vraag gewettigd: is het raadzaam, dat onze jon ge menschen deze 'boeken lezen? Kunnen ze dit zonder gevaar doen? Het kan niet ontkend worden, dat het in onze dagen voor vele ouders en op voeders buitengewoon moeilijk is, om aan de rijpere jeugd alleen lectuur in handen te ge\en, die gunstig op hare vorming werkt en om van haar te houden alle blad en boek, dat hcas? in zedelijk en 1 alleen waar men succes verwachtte. Men moet ook hier het aan de P.Z.E.M. over laten. Het stellen van een grens is moeilijk en te meer waar velen niet voor de buiten wacht willen weten hoeveel zij verdienen. Ook komt het voor, dat een rijke boer renteniert in een kleine arbeiderswoning. De heer Doeleman blijft er bij, dat men personen een premie geeft. Hij wil alleen zijn voorstel intrekken als Ged. Staten toezeggen met de bezwaren reke ning te willen houden. De heer van't Hoff acht het onbillijk dat men menschen in een gemeente, waar men niet aansloot, cadeautjes gaat geven. Dit tegenover personen in andere gemeen ten, die uit eigener beweging aansloten. De heer D i e 1 e m a n wil alleen een snellere uitbreiding van het debiet; het gaat dus alleen om het belang van het bedrijf zelf. Er i§ verschillend inzicht over een maximum bedrag in geld of in KWU. Bij verlaging van den stroomprijs duurt het bereiken van f 200 wel langer, maar dan verdient de P.Z.E.M. minder op de stroomlevering. Het idee van den heer Doeleman zal worden overgebracht. De heer M o e 1 k e r wil gaarne mede helpen aan uitbreiding van het electrici- teitsverbruik. Spr. wil gaarne weten of alom gebruik kan worden gemaakt van den huurkoop. De heer Overhoff kan niet mede gaan met het voorstel-Dieleman, om alles over te laten aan de P.Z.E.M. ter behan deling. De heer Onderdijk verklaart, dat men moet oppassen niet al te royaal te worden, dit kan later altijd nog geschie den. De heer van 'tHoff waarschuwt er tegen een streek alles te geven en de an dere niets. Een dergelijk voorstel moet men in de afdeelingen onderzoeken. De heer Dieleman trok zijn voor stel in. De heer Overhoff wil nog eens goed vastleggen, dat men de werkelijk betaalde huur moet nemen en niet de huurwaarde. De heer De Ridder trekt zijn voor stel in. De heer Doeleman handhaaft het zijne, doch yvijzigt de f5 in f6. De heer Dieleman vindt het gevaar lijk zonder nadere beschouwing met cijfers te werken. De heer Doeleman trok zijn motie in, nadat de heer Onderdijk had toe gezegd dat de kwestie in den Raad van Bestuur zal worden besproken. Nadat met 25 tegen 9 stemmen beslo ten was den heer van 'tHoff voor de vierde maal het woord te verleenen, ver klaarde deze, voor te zullen stemmen, niettegenstaande zijn bezwaren. Het voorstel van Ged. Sta'en werd aangenomen z.h.st. Ue overige voorstellen werden alle z. hoofd. st. aangenomen. Dienstlo kalen te V 1 i s s i n g e n. Het voorstel tot verhooging van het crediet voor den houw van üienstlokalen te Vlissingeri voor den stoombootdienst, van f 25.000 np f 40.000 deed in een der afdeelingen een lid van Ged. Staten zeggen, dat ook zij het betreuren met eene supl. begroeting te moeten komen, doch hier is het oorspronkelijk plan zeer uitgebreid, o.a. met zwaardere fundee ring en een kluis. Ook hebben zij een architect geraadpleegd over het aesthe- tisch voorkomen van het gebouw. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Wijziging b e g r o o t ing 1929. Bij de wijziging der begroeting 1929 werd in een afdeeling de vraag gesteld of, waar nu voor den weg Middelburg Koudekerke de som wordt verhoogd van f 15.125 op f 23.725 of met 60 pet., dit voor heel den weg tot Westkapelle moet worden verwacht. Van de zijde van Ged. St. werd allereerst hulde gebracht aan de bewoners van Walcheren ,die in ruime mate medegewerkt hebben aan het tot stand komen van dezen weg. Verschil lende gemeenten droegen flink bij en op een wijze zooals men nergens in Zeeland aantreft. Voor dit wegvak moe ten hoogere onteigeningssommen betaald worden dan begroot. Uit verdere antwoorden blijkt, 'dat het hier niet betreft het maken van den weg MiddelburgWestkapelle doch alleen het geestelijk opzicht schade zou kunnen doen. Wie met het lectuurvraagstuk eenigs- zins op 'de hoogte is, weet wel, dat het een der moeilijkste van onzen tijd is. En dia moeilijkheid wordt nog vergroot, als over een belangrijk werk de meeningen zoozeer ui'teenloopen, als b.v. een recen sent in het Geref. Jongelingsblad Kristin Lavransdochter bij zijn lezers (dat zijn dus voor het grootste deel jonge men schen) met nadruk, 'bijna enthousiast, aanbeveelt en een A. R. blad het in de meest krasse bewoordingen veroordeelt. Het is dan geen wonder, dat er onzeker heid en verwarring komen. Een bespreking van dit werk en van de schrijfster kan dan ook niet overbodig worden geacht. Eerst iets in het kort over de schrijf ster. Blijkbaar keurt zij het af, dat er aan haar persoon aandacht wordt geschon ken, want de verslaggevers, die op haar afkwamen, toen zij den Nobelprijs ver kregen had, werden niet al te vriendelijk ontvangen. Het liefst licht zij den sluier niet op, dien het heden van haar verle den dat een leven van strijd en wor steling en bewogenheid inhoudt scheidt. Sigrid Undset, die tot voor een paar jaar in ons land vrijwel onbekend was in stand houden van den tegenwoordi- gen weg MiddelburgKoudekerke, want voor den nieuwen weg worden de gelden tot 75 pet. uit het wegenfonds verschaft en komen daarvoor geen gelden op de prov. begrooting voor. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Bij de wijziging der 'begrooting 1930 deelde de heer Stieger mede, dat nog enkele wijzigingen moeten worden aan gebracht, naar aanleiding van de bespre king in de geheime vergadering; o.a. wordt de post voor feestelijkheden van memorie op f 5000 gebracht. De heer Onderdijk deed uitkomen, dat voor het feest te Middelburg bij ge legenheid van den jaardag der Konin gin, sprekers fractie heeft tegen gestemd. To kwart over 12 werd de buitenge wone zitting door den voorzitter in naam der Koningin gesloten. Wat er bij een uitverkoop gebeuren kan. Het was in een groot magazijn te Rotterdam, zoo vertelt het „Ned. Week blad". Het tooverwoord „Uitverkoop" had talrijke vrouwen naar binnengelokt. Het was er druk. Groote stapels goed lagen er wanordelijk door elkaar. Op een tafel lag bont gemengd een berg blouses, allemaal te koop tegen f 2.89 het stuk. feegearig-e vingers woelden er door, trokken en duwden. En zoo gebeurde bet, dat op een oogenblik twee vrouwen tegelijk dezelfde blouse in han den kregen." Ieder bad een mouw te pak ken. Waarschijnlijk zouden beiden in nor male omstandigheden het ding weer gauw hebben losgelaten. Maar bet feit, dat een ainder er ook belangstelling voor toonde, prikkelde plotse'ing enorm het verlangen naar bezit. En tegelijk riepen twee vrou wenstemmen om de juffrouw: beiden wil den het pronkstuk koopen. De jpffrouw stond voor een moeilijke beslissing Eerst trachtte zij de grage koopsters gerust te stellen; er zou nog wel net zoo'n blouse in den stapel zijn. Maar dat was mis. Er was maar één zoo'n prachitblouse en elk der koopsters bad een mouw stijf vast. Toen probeerde de juffrouw de aandacibt af te leiden, er waren toch nog zooveel andere mooie blouses bij.. Maar do beide vrouwen had den voor niets belangstelling dan voor die ééne blouse. Toen werd de juffrouw wanhopig en daar de kooplust der beide rivalen lang- zamerband .in strijdlust dreigde te ont aarden, riep zij er den afdeelingschef bij. Die liet zich' het geval uitleggen. Ook hij trachtte te bemiddelen. Maar al gauw begreep bij, dat hier geen arbitrage mo gelijk was. En daar bad hij een ingeving. Met een stem van aezag, vroeg hij aan de eerste koopster: „Waar woont u, mevrouw?" „In de Oranjeboomstraat", zei mevrouw lichtelijk verbaasd. Dan tot de tweede: „En waar kprnt u vandaan?" „Uit Katenidreéht", zei de tweede me vrouw beslist. „Dan mag u de blouse hebben, want u komt het verste weg." Enkele recepten. Zand taart deeg. Gebruik hier voor bloem, boter en suiker. Door toe voeging van ei wordt het gebak iets min der bros. De grondverhouding voor het d.eeg is: 3 (bloem), 2 (boter), i (suiker), dus b.v. 3 ons bloem, 2 ons boter, 1 ons suiker. Meer boter maakt bet gebak fijner, meer suiker geeft een harder gebak. Gebru'k bij voorkeur lichte basterdsuiker of poe dersuiker. Kneed eerst de boter met de suiker door elkaar, werk daarna de bloem vlug erin. Werk zoo vlug mogelijk en met koele hand. Bak dit soort deeg in een matig warmen oven. Zandtaartjes. 3 ons bloem, 2 ons boter, 1 ons lichte basterdsuiker. Maak op de bovenbeschreven wijze een deeg. Besmeer de kleine zandtaartvormpjes met zachte boter. Vul de vormpjes voor Yi met deeg. Bak de taartjes in een matig warmen oven mooi bruin en gaar. (enkele jaren geleden werd zij vergeefs voorgedragen voor den Nobelprijs, dien ze nu met Kristin Lavransdochter heeft be haald en daardoor tevens internationale bekendheid verwierf) werd in 1882 te Ka- lund'borg in Denemarken geboren als dochter van een Deensche moeder en een Noorschen vader. Toen ze slechts twee jaar oud was, verhuisden haar ouders naar Kristiania (het tegenwoordige Oslo). Daar bracht ze het grootste deel van haar jeugd door. Haar vader een békend oudheid kundige beschouwde Sigrid, de oud ste van zijn drie meisjes, zoo ongeveer als een zoon. Reeds vroeg legde ze een rijke fantasie aan den dag, gepaard met grooten leeslust en snuffelde zij in oude archieven en documenten, waartoe haar vader gemakkelijk toegang had. Al spoe dig had zij zich een ideaal gevormd: een wetenschappelijke vrouw te worden. Tus- schen vader en dochter ontstond een hechte band. Bijzonder bemiddeld was biet gezin ech ter niet en daarom moeten de drie doon- ters na den dood van hun vader op eigen beenen staan. Sigrid gaat, na een handelsschool bezocht te hebben, naar een kantoor, waar zij tien jaar blijft Laat ze even bekoelen, keer dan om en laat de taartjes verder bekoelen. Gestoofde aardappelblokjes. Benoodigd: 1 K.G. koude aardappelen, 2 afgestreken eetlepels boter, 4 afgestre ken eetlepels bloem, 1 ui, L. water met 2 Maggi's bouillonblokjes, 1 a 2 eet lepels azijn, wat peper en zout. Bereiding: Laat de fijngehakte of ge snipperde uit lichtbruin worden in bo ter, strooi er do bloem in en laat die mee een lichtbruine kleur aannemen; roer er wat peper en zout door, wrijf er de Mag- gi's blokjes in fijn en giet er dan onder voortdurend roeren langzamerhand het kokende water bij en den azijn, Snijd de koude aardappelen in niet te kleine blokjes, doe ze in de saus en laat ze in de gesloten pan zachtjes stovsn (on geveer Yi uur). Enkel* wenken. Houten gereedschap verven. Als de huisvrouw zelf haar houten ge reedschap, zooals drooghekjes, wasoh- en vuilnisbakken, door verven een tint van nieuwheid wil geven, menge zij' een wei nig glycerine door de aangemaakte verf. Dit voorkomt bladderen en geeft aan de voorwerpen een bijzonderen glans. Oude parapluies nooit weggooi en voordat ge er een of meer baleinen uit genomen hebt. Ze kunnen gebruikt wor den om gootsteenen door te steken. Marmer glanzend wrijven. Om aan marmer een mooien glans te verleenen, wrijve men het met een meng sel van tachtig deelen terpentijn en twin tig deelen witte was. Glycerine bij lijm. Wil men lijm een grooter kleefkracht geven, dan voege men er een beetje glycerine aan toe. Dit komt ook ten goede aan de duurzaamheid. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem No. 136. Auteur: P. Heuveling v. Beek, Singapore. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 6 sch. op: 7, 8, 9, 11, 17, 31 en dam op 36. Wit 8 sch. op: 18, 22, 23, 29, 33, 39, 44 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Cursus voor beginners. XXIII. Ook in de volgende stelling mag de slag niet genomen worden. 1 2 3 4 5 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 50 Nu zou op den slag een damzet van zwart volgen. Uit dezen tijd dagteekenen haar eerste boeken. Deze boeken vestigen de aandacht op haar. Zij krijgt een staatss tiperviimni, waardoor zij in staat is een studiereis paar Italië te maken. In 1912 treedt zij in het huwelijk met den schilder Anders Svarstad, uit welk huwelijk drie kinderen geboren worden. Na een moeilijk, veelbewogen leven, vol van strijd en conflicten, volgt echtschei ding. Zij leeft nu met en voor haar kinderen in een landhuis te Lillehammer een der schoonste streken van Noorwe gen. Behalve aan haair kinderen en haar huishouding geeft zij zich aan haai letter kundigen arbeid. Veel opzien heeft in het Protestantsche Noorwegen haar overgang van de LuLher- scha tot de R.K. klerk gebaard. Zij meen de na haar sterk onevenwichtig leven in die kerk de begeerde levensvastheiid ta vinden en is nu eau ijverig propa gandiste voor het Roomsch-Katholicisme geworden. Een aanzienlijk bedrag van den Nobel prijs heeft zij bestemd voor de verpleging van achterlijke kinderen uit R.K. gezinnen Een opsomming te geven van al de door haar geschreven werken heeft voor het doel, dat wij ene stelden, geen sin en Wit. 1. 27—21? 2. 32X12 3. 12X23 4. 47X36 5. 38X27 Zwart. 16X27 23X41 19X28 28—32 24—30 en 20X47 Nog mooier is de valstrik in deze stel ling. 1 2 3 4 5 47 48 Wit. 1. 27—21? 2. 32X12 3. 12X23 4. 46X37 50 Zwart. 16X27 23X41 19X28 26—31 Op 37X26 speelt zwart weer 28-32 en 2430 en op 33X22 slaat zwart 31X44 met schijfwinst. Al deze voorheelden moet men gere geld repeteeren. Later zullen zij voor het partijspel van groot nut blijken te zijn. De voorbeelden hadden alle betrekking op opsluitingen, waarbij wit niet op ruit 22 speelde (voor zwart ruit 29). Wij gaan nu over tot standen, waarin deze ruiten wel worden bezet. Dat geeft moeilijk spel voor beide spelers. Soms dringt wit zelfs tot op ruit 17 zonder eenig nadeel. Wit. Zwart. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 31—27 17—21 5. 37—31 21—26 6. 41—37 20—24 7. 47—41 14—20 8. 27—21 18X27 9. 31X22 12—18 Het beste was 17 geweest en daarna 1218. Dan kan wit niet voortdringen 1 2 3 4 5 Wit kan nu ook 3731 spelen. Aardig is echter, dat ook kan: 10. 22—17 11X22 11. 28X17 Nu is het beste voor zwart 1621, waarop wit 1711, 3228 en 38X16' speelt. Op 27 heeft wit dan door 17 11, 3731 en 33X2 en zwart neemt de dam weer af door 17. Op 17 van zwart kan wit spelen. 12. 17—11 6X17 13. 37—31 26X28 14. 33X11 Zwart heeft wel een stuk meer, doch staat sterker. Als zwart na 28X17 nu 1014 speelt antwoordt wit met 3227. De lezer moet nu eens de damzetten 'zoeken, die volgen als zwart hierop 17 of 27 speelt. Ruwe, rood* of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol blijft daarom achterwege. Wel kan mee gedeeld, dat de schrijfster reeds weer bezig is aan een tweeden driedeeligen ro man, waarvan inmiddels twee deelen ver schenen zijn. Indien het waar is, dat Sigrid Undset in een van hare werken „Jenny" en hier en daar in Kristin Lavransdochter auto biografie geeft [d.w.z. beschrijving van haar eigen leven), dan is dat wel zeer on stuimig geweest en heeft de zonde een bijzonder groote macht in haar le ven gehad. Zij heeft dan wel een gewel digen levensstrijd gestreden. In al de werken van Sigrid Undset staat het huwelijksprobleem op den voorgrond. In verschillende romans staat de vrouw, die zich meer de moeder van haar kin deren voelt dan de echtgenoot© van haar man en de uit deze houding voortspruiten de problemen, in het centrum der be langstelling. In zekeren zin is dit ook het geval bij „Kristin Lavransdochter". Eerst in haar laatste werken, geschreven na haar overgang tot, de R.K. kerk, schijnt zij zich vooral te wijden aan deteekening van de R.K. opvatting van leven en huwelijk. '(Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6