Hf/ {v sf Rhbumatiek 'r DE ZEEUW TWEEDE BLAD Wat er deze week voorviel Niet door eigen kracht —TUBERCULOSE— 1 m rni Provinciale Staten van Zeeland. FEUILLETON Rheumatische pijnen en smarten worden steeds door Sloan's Liniment tot bedaren gebracht. Een kleine hoeveelheid er van, aangebracht op het pijnlijke gewricht of op de stramme spieren, dringt doof en deelt spoedig warmte en verlich ting toe aan de pijnlijke weefsels. Gij gevoelt U bijna onmiddellijk beter en de pijn is spoedig geheel verdwenen. s Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten, VAN ZATERDAG 15 MAART 1930. No. 140. Het was een weiek van vergaderingen em conferenties, die we achter den rug hebben. Ala we dicht bij huis beginnen, kunnen wij herinneren aan de derde verkeeraoonfe- rentie, te Middelburg onder presidium van den Commissaris der Koningin gehouden, waar weer tal van verlangens en wensohen ter kennis van heit Prov. bestuur zijn ge bracht en aan de vergadering van de Prov. Staten van Zeeland, in hoofdzaak gewijd aap de bootdiensten op de Wester-Sohelde, de electriciteitsvoorziening en de R. K. Landl- bouwschool te Hulst. Ook. ja vooral in Dm Haag was het druk met de vergaderingen en conferenties. Eerste en Tweede Kamer vergaderden tegen elkaar op. De Eerste om door de begrootingen heen te komen, waarover ze .echter ongewoon lang doet (ze is aardig op weg een' doublure van da Tweede Kamer te worden) en de Tweede om zich door den berg van amendementen op het wjnkelsluitingsontwerp heen te wer ken. Bovendien kwam in de residentie onder voorzitterschap van mr Th. Heemskerk de internationale Codificatie-conferentie bijeen. In Utrecht was het de Jaarbeurs die deze week geopend werd. H. M. de Koningin begaf er zich heen om het "nieuwe gedeelte van het Jaarbeursgebouw officieel in gebruik te stellen. Ook uit het buitenland was het al ver gadering en conferentie, dat de klok sloeg. Het Engelsche Lagerhuis vergaderde en be zorgde het kabinet een nederlaag, die echteT naar hot schijnt geen oogenblikkelijke politieke gevolgen zal hebben, maar toch de vermoedelijke verkiezingen wel wat zal heb ben vervroegd. De Duitscbe Rijksdag .kwam bijeen en nam tot in -derde lezing toe, na scherpe debatten, het Young-plan aan. Na dit besluit heeft de president der republiek, Hinden/- burg, -die zich altijd boven de partijen weet te stellen, het Duitsohe volk in een manifest aangemaand tot noesten, eensgezinden arbeid, teneinde gezamenlijk de nieuwe lasten te dra gen. De vlootconferentie te Londen vergadert nog steeds en waagde het iu den loop dezer week eindelijk d-e kwestie, waarvoor men feitelijk bijeen is, aan te snijden met het gevolg, dat het dreigde miste loo-p-en en allerlei paniekgeruohten -de rondte d-eden. De tarieven-conferentie t-e Genève is ook nog niet tot een positief resultaat gekomen. H-et schijnt, dat van Engeland en Nederland de grootste offers in dezen gevraagd zullen worden. Maar of deze daartoe bereid zullen zijn? Vervolg z'itting van Vrijdag. Overneming Centrale te Neuzen. Over het voorstel tot overneming en exploitatie van dé centrale te Neuzen (verleenen van een crediet van f 517.500 aan de P. Z. E. M.) is in de afde-elingen zoowel bij de algemeene beschouwing-en als bij de artikelsgewijze behandeling uit voerig gediscusseerd. Ged. Staten stellen in hun antwoord de vraag of sommige leden wel in bef oog hebben gehouden, dat de P. E. Z. M. geen prov. bedrijf is, doch een N. V. Wel is de Provincie haar voornaamste aandeel- houdster en verschaft deze haar tevens de kapitalen, die zij noodig heeft, doch daaruit vloeit niet voort, dat de Staten verandering kunnen brengen in door het bestuur der P. Z. E. M. getroffen regelin gen. In het onderhavige geval zijn bo vendien de contracten zoo van aïle zijden en zoo scherp bezien, dat het voorstel len van wijzigingen aan een'medecon tractant slechts nieuwe amendementen van gene zijde zou uitlokken. Wanneer derhalve Ged. Staten bereid zijn, de ge stelde vragen nopens de contracten te beantwoorden, moeten zij bij voorbaat do leden, die meenen, dat voorstellen tot wijziging eenigé kans van slagen zullen door Annie Lucas 32) o_ Juist in die dagen werd ,er veel van hare geestkracht gevergd. Cecil was som ber en terneerges-lagen. Ella had een bui tengewoon weerbarstige bui. Guy en Wil lie waren knorrig en lastig, tengevolge van een lichte kinderongestel-dheid, en Hadford-Leigjh scheen het noodig te vin den om bezoeken af te leggen, -ten ein de -die „arme Mayburns" een bewijs van deelneming te geven in die „vreeselijke geschiedenis" met Mevrouw Stansfi-eld, En al dien tijd brak Jiaar het „hart bijna van angst en juj-n, en medelijden en vrees, en van een kommer waar van zij zonder Allan's onverstandige vraag misschien de ware oorzaak niet zou hebben vermoed. Zooals zij gezegd had, was zij zichzelf gaan beschouwen als iemand wier levensweg afgebakend was, voor wie de toekoms-t niets ver borgen hield. In haar meisjesjaren had zij haar zoeten, gouden droom van het T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. hebben, teleurstellen. De Staten heb bon zich slechts de vraag te stellen, of in den koop begrepen objecten onder be dongen voorwaarden de koopsom waard zijn en daarom is een rentabiiiteitsb ©reke ning en zijn volledige contracten over gelegd. Beschouwingen over de boek waarde van de centrale, het dividend en de waarde der aandeelen zijn dan ook het meest op hun .piaats. Hat kan niet de bedoeling zijn de Staten bij elke cre- dietaanvrage in te lichten omtrent den financieelen toestand der Vennootschap, niet omdat men eanige geheimzinnigheid wil betrachten, aoun in de eerste plaats wijl elke credietaanvrage naar haar eigen mérites beoordeeld moet worden en maand- en kwartaaloverzichten geen juist, beeld geven, doch wel jaaroverzichten. De Centrale zal na de verandering van het net en de aansluiting daarvan op het hoogspanningsnet der P. Z. E. M. stopge zet worden. Wat van de gebouwen niet voor het bedrijf noodig is, zal verkocht worden. De aansluiting komt voor 20 M. uit het midden van den weg gemeten, voor rekening van tie P. Z. E. M. Het is niet billijk te eischen, dat als de installaties van krachtainemea'S do-or de P. Z. E. M. zijn omgebouwd deze af nemers later in de gelegenheid worden gesteld tegen vergoeding der daarvoor gemaakte kosten tot het gebruik van gas over te gaan. De afnemers zijn niet verplicht hunne installaties te laten ombouwen, doch als zij het doen kan niet worden gevorderd, dat de N. V. later medewerkt o-m de aldus geworden afnemers weder te ver liezen. De P. Z. E. M. is niet verplicht het net ondergronds te brengen, niette min is bij de kosten van ombouw ge rekend met ondergrondsche leidingen voor enkele hoofdstraten. Voor het leggen van een geheel ondergrondsch net bestaat, waar de steunpunten van het bestaande net voor het meerende-el zeer goed zijn, geen aanleiding. To-en Neuzen hetzelfde tarief wenschte als Go-es, heeft de Raa-d van Bestuur daarin bewilligd, doch erop gestaan, dat in de buitenwijken het alge meene tarief zou gelden. De prijs van krachtstroom is zeker nu hoog, maar de Industrieel© maatschappij moest zorgen haar centrale niet te veel te belasten. Nu zullen de normale tarieven voor krachtstroom worden toegepast en daar van wordt eenige debietsvermeerdering verwacht. Er bestaat voor de P. Z. E. M. ge-en enkele aanleiding om tegenover d-e Mij. meer verplichtingen ten aanzien van haar personeel op zich te nemen, dan deze wenschte. Houdt de P. Z. E. M. zich aan deze verplichtingen en meent de Mij., dat desondanks het perso-neel tekort komt, dan ligt het op den weg der Mij. hierin te voorzien. Voorhands zal zeker geen per soneel worden ontslagen en getracht zal worden om na voltooiing van den om bouw van het net, het personeel, waar van velen goede vaklieden zijn, voor zoo ver het niet voor pensionneering in aan merking komt, ter plaatse óf elders aan het bedrijf te verbinden. Ten slotte deelen Ged. Si mede, dat de vaststelling der salarissen van het personeel der P. Z. E. M. geheel volgens het Alg. Arbeidsreglement plaats heeft, een minder rekbare salarisregeli-ng is bij het bes-tuur in voorbereiding. Die heer De Pauw acht het voorstel van -groote beteekenis voor een rendabel bedrijf in Z.-Vlaanderen. Spr, meent, dat er toch vro-eiger in con tracten wel, na bespreking in de Staten,, wijzigingen zijin gebracht, enbegrijpt niet, dat dit nu niet zou kunnen. Spr. wil 3bI iade» gewal fodh eafeeJe vragen stellet». Zoo ziet spr. geen bezwaar om vast bei leggen, dat de gemeente Te-rneuzen toe stemming mag geven aan particulieren om eigen stroom op te wekxen, en araden over de openbare straat te spannen; ver der zou hij op den duur alom onder grondsch net willen hebben en o-o-k wil hij nog de mogelijkheid scheppen, bij terug keer tot gas voor kracht de kosten van ombo-uw terug te krijgen. Spr. meent, da.t, waar de overdracht op 1 Jan. zal zijb in gegaan de verminderde strOomprijls ook dan moet worden geheven.. Spr. meent, dat de I. M. tegenover haai' personeel niet altijd is zooials go- wenscht is, en meent dat men voor hen betere maatregelen moet nemen, opdat zij niet zonder meer op straat zullen worden gezet. j De ouderen krijgen pensioen, maar de jongeren moeten worden overgenomen of anders in een reserve komen. Maar voor de menschen tusschen de 50 en 60 jaar is het de moeilijkste kwestie, zij worden wellicht overgenomen, maar moeten zekerheid voor hun toe komst hebben. (De beer d-e Baare komt ter vergadei- ring).) De heer V i e n i n g s komt er tegen op, dat de Staten niet alles over de P. Z. E. M. zouden mogen zeggen, te- m-ee-r omdat zij door de Provincie werd opge richt en steeds d-e gelden van haar moet hebben. Daarom mogen de Statenleden; wel degelijk Lets in da controle zeggen. Het is en blijft de Provinciale Eleotrijci- teitsvoorziening. Spr. meent ook, dat er' ten opzichte van het personeel verschillende zweven de dingen zijn; wat is een behoorlijke behandeling? Met zulke dingen hebben de Staten wel degelijk te maken. De heer Walleman zegt, dat d-e Staten het recht uit handen gaven aan da P.Z.E.M. maar over drie dingen kun nen zij mede praten, -ten eerste over de financieele zijd-e van een voorstel. Spr. meent, -dat hel mo-eiiijk is voor Ged. Staten om de belangen van de P.Z.E.M. en van de gemeenten te behartigen. Spr. kan nog steeds geen rechtsgrond vin den voor h-et heffen van een ander -tarief vo-or het, platteland dan in de stad. Inzake -de overname van het perso-neel sluit spr. zich gaarne aan bij den heer -de Pauw. De heer D i e 1 e m a n meent, dat men gaarne eens wil weten hoe het met de P.Z.E.M. staat. De Zuidgroep heeft ook zonder Terneuzen en na ruime afschrij ving en terugbetaling van rentelooze voorschotten een flinke winst geboekt over 1929, nl. ruim f 50.000; de Noord- groep geeft een verlies. De stroomafname in Januari en Febru ari was 45 PCt. hooger dan het vorig jaar. Spr. meent, dat het bedrijf er zeer goed voor staat. Spr. is voorstander van groote recht vaardigheid, en daarvoor mogen de Sta tenleden zeker opkomen. Als het personeel ongerust is, dan zegt spr., dat Ged. Staten bij den Raad van Bestuur zullen aandringen hen ten spoe digste vastheid van positie te garandee ren. Kabel zal worden gelegd in enkele met riame door Spr. genoemde straten. Het is toch billijk, dat als de P.Z.E.M. de kosten van ombouw betaalt, zij recht op terugvordering behoudt, als het bin nen 10 jaar van krachtbron wordt ver anderd. Het is nog niet te zeggen of er in de voorwaarden verandering zal komen; maar van het algemeene, van het essen- tiëele karakter is dit niet mogelijk, zon der de contracten in gevaar te brengen. Zeker hebben Prov. Staten het recht de provinciale zijde van het vraagstuk te bezien. Het verschil in prijs is niet te ont gaan, al moet men niet onnoodig het plat teland belasten, maar ook niet de dor pen en steden ten voordeele van het platteland. Het streven is het platteland zoo spoe dig en voordeelig mogelijk van electrici- teit te voorzien. Spr. verzekert nog eens, dat men voor de menschen zal zorgen. De heer de Pauw voelt, dat er wei nig aan de contracten is te veranderen; en hij zal dan ook niet met voorstellen komen, al meent hij, dat het geschreven woord toch nog steeds beter is dan het ge sprokene. Een punt wil hij veranderen, n.l. dat 3 menschen tusschen 50 en 60 jaar in ieder geval zullen worden overgenomen. Alleen als dit niet mogelijk is, wil spr. een motie indienen, waarin in dien geest een uitspraak wordt gedaan. Dhrn Vienings en Welleman repliceeren in het kort. De heer D i e 1 e m a n verzekert, dat de menschen in vasten dienst zullen blijven. De heer De Pauw trekt zijn motie in. Het besluit wordt z.h.s. aangenomen. Uitbreiding Cent ra le te Vlissingen. Ook over het voorstel tot het verlee nen van een crediet van f 100.000 aan de P. Z. E. M. voor uitbreiding van de Centrale te Vlissingen is in de afdeelin- gen vrij langdurig gediscuseerd. Ook hier willen wij ons beperken tot de vrij uit voerige beantwoording door Ged. Staten. De zaak is volgens hen eenvoudig deze, dat bij het voteeren van de cre- dieten voor overneming dezer centrale en de voorziening van de Middengroep, voor het eerste doel juist die sommen zijn gevoteerd, welke voor betaling van den koopprijs en de geraamde kosten van onderhanden zijnde uitbreiding noo dig waren. Er is dus gee-n speling. Het kan niet anders of dit moet bij het zoo snel stijgend debiet tot moeilijkheden lei den; h-et bestuur mo-et een som tot zijn beschikkirig hebben, waaruit het kan put ten voor uitbreidingen, die op zichzelf de capaciteit, der centrale niet vergro-o- ten doch door de uitbreiding van het bedrijf of de economie geboden zijn; credieten voor uitbreiding van de capa citeit der centrale zullen steeds afzon derlijk worden aangevraagd, gelijk reeds geschiedde. De oorspronkelijke aanvrage van het bestuur der P. Z. E. ]VJ. bevatte geen specificatie. Daarom is er door Ged. St. naar 'gevraagd, het konden slechts globale ramingen zijn, daar het de be doeling is van het bestuur oveir een crediet te beschikken Voor hoofdzakelijk eerst in de toekomst zich voordoende behoeften. Er bleef ten slotte f13.700 over, voor uitbreidingen, die men thans nog niet kan voorzien. Ged. Staten kun nen nóch in discussie treden o-ver de doelmatigheid der opgesomde uitbreidin gen, nóch over de juistheid der ramingen. Het spreekt vanzelf, dat over het cre diet door de directie niet kan worden beschikt zonder machtiging van 't Bestuur, welke gemotiveerd moet worden aange vraagd. Vermoedelijk zal de kolentrans- pc-rtinrichting reeds spoedig aan de orde komen. De vracht- en personenauto zijn noodig voor materialen en ter vervan ging van een versleten auto voor de opzichters. Een reclame-auto is reeds eer der aangeschaft. In den dijk van het kanaal ligt een diensttelefoonkabel, die o.a. het station aan'den Poelendalensingel te Middelburg met de centrale verbindt en waaro-p t.z.t. ook het station Souburg zal worden aan gesloten. Bij storing op "de tramlijn zal men van dezë beide punten uit dus direct met de centrale kunnen telefoneeren. Het aanbrengen van een telefoonlijn langs de trambaan schijnt voorloopig met het oog op de kosten uitgesloten. Aanvanke lijk was het plan te Goes een bouwbureau te bouwen, maar daarop is men terug gekomen en komt men te Vlissingen kan toorruimte tekort. Het ligt in de bedoeling, een wacht lokaal voor de tram te plaatsen hij het Badhuis te Vlissingen. Door het gemeente bestuur is hierop zeer aangedrongen en, naar het bestuur der P. Z. E. M. m-eent, met reden. Helaas bleek het ni-et moge- dan alle andere banden lag deze genegen heid haar aan het -hart. De oude banden waren daarom niet verslapt of losser ge worden; in het geheim en in stilte, zon der dat zij het vermoed of toegelaten had was -deze nieuwe genegenheid naast -de anderen opgegroeid, ze niet verdringende, maar er het middelpunt van uitmakende, als -het ware het teederste en diepste van haar hart, dat tot nu toe ledig geweest was, vullende. En Margaret wilde dien band niet ver breken, zij wilde -die plaats niet ledig la ten. Wat zij eens had liefgehad, kon zij niet meer loslaten. Hetgeen Owen thans voor hag,r was, dat zou hij blijven tot aan bet einde van haar leven, hetzij dat vroeg of laat kwam blijven hetgeen hij thans was; de liefste, beste van al haar aard- sche vrienden, maar nooit iets meer. De storm des levens mocht hen van elkander scheiden, hun omgang mocht veranderen in een liefelijke herinnering aan het ver leden, toch zou hij op een geheimzinnige, onverklaarbare manier degene blijven, die haar het liefst, het naast en het meest waard was. Zij was tevreden, dat dit zoo zijn zou. Meer dan tevreden. Er was zulk een zoete troost in deze teere, innige zwijgende ge lijk voor het doel gebruik te maken van de aanwezige, aan de gemeente* toe- behoorende garage, daar deze gedeeltelijk voor het bergen van badmaterialen ge bruikt wordt en gedeeltelijk verhuurd is. De Centrale heelt tot nog toe steeds aan de vraag naai* electriciteit kunnen voldoen, hoewel deze in 1929 meer dan 30 pet. grooter was dan in 1928. Zonder moeite is dit echter in den afgeioopen winter niet gegaan, daar de nieuwe ketelinstallatie nog niet in Be drijf kon worden genomen en de machine capaciteit ook slechts juist voldoende was. Vandaar het besluit tot bijplaatsing eener turbine. Ged.St zijn er zich niet van bewust, dat de stroomlevering den laatsten tijd stagnatie ondervond. Wel hebben zich herhaaldelijk stagnaties bij de tram voor gedaan, welke gedeeltelijk het indirecte gevolg waren van de vele stormen, ge deeltelijk van een defect aan den tram omvormer. Ged. St vertrouwen, dat de Staten het Bestuur van de P. Z. E. M. de mid delen niet zullen onthouden, die dit be hoeft voor de uitvoering van zijn toch werkelijk niet gemakkelijke taak. Naar aanleiding van een opmerking, als zou hel niet wenschelijk zijn, dat, „Ged. St. tevens het bestuur der „P. Z. E. M" uitmaken" meent het College ©r in de eerste plaats op te moeten wijzen, dat Ged. Staten niet het bestuur der P. Z. E. M. uitmaken, daar 'in den Raad van Bestuur behalve de Voorzitter 5 leden van Ged. St. en 5 andere leden zitting hebben en het Dag. Bestuur uit den Voorzitter van het college en twee leden, die geen van beiden lid van Ged. Staten zgn, bestaat; in de tweede plaats be palen de statuten, dat de Voorzitter en leden van Ged. St. bij voorkeur tot lid vau den Raad van Bestuur kunnen wor den benoemd; in de derde plaats ont breekt elk verband tusscben besprekingen in de .afdeelingen, zooals deze in hot verslag zijn weergegeven en de bedoelde uitspraak en in de vierde plaats zijn Ged. St. zich niet 'bewust van .gevallen noch van beslissingen die de combinatie tot gevolg had in het belang jan de P. Z. E. M. en ten nade-ele van de pro vincie. De heer S o n k e wil de technische za ken aan de deskundigen overlaten. De heer Mes bepleit zuinigheid en wijst op verschillende posten, die hem aanleiding geven niet te kunnen stem men voor het voorstel. De heer Dieleman meent, dat aan de directie eenig crediet moet worden gegeven en dan is een bedrag van 100.000 gld niet te hoog. Een personenauto was noodig voor het personeel. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Huurkoopinstallaties. Ook over het derde voorstel iiizake een crediet vo-or de P. Z. E. M'. en wel nu van f 50.000 voor het verstrekken van fauurkoopin-stallaties is -druk g-ediscusseerd in do afdeelingen. In hun antwo-ord onder schrijven Ged. St. dat de huurkoop-instal laties vooral een uitkomst zijn voor huur ders van perccelen, welker eigenaren op zien tegen de uitgaven, aan den aan leg eener installatie verbonden. Maar dit is dan ook van belang voor de P. Z. E. M. Met opzet is de gelegenheid niet beperkt tot min gegoeden. Dat daarmede -een premie zou worden gegeven aan Hén die zeer wei oen eigen installatie kunnen bekostigen, kunnen Ged. St. niet inzien. Men bedenke, dat het voordeel grooton- deels gelegen is in de gemakkelijke af- ■."-J..-JJUJ-'li-J negenheid, dat hare droefheid er bijna voor moest wijken. Dapper en vastbesloten deed zij haar best om op haar gewone opgewekte, be langstellende manier zich te verdiepen in al de bijzonderheden van haar druk, be drijvig dagelijksch leven. Dit kostte haar meer moeite dan zij gedacht had, maar dat kwam, zoo redeneerde zij, omdat Owen ziek en ongelukkig was. Als die tijd van ziekte en beproeving maar voor bij was, en zij zonder haar geheim te openbaren, de stem van haar hart zou kunnen laten spreken, en zij hem zou kunnen troosten, en opbeuren, en bemoe digen, ja, dan zou alles beter gaan. En nog beter als de wolk zou zijn opgetrok ken, en daar geloofde zij vast aan God hem zonneschijn en voorspoed op zijn levensweg zou geven, al werd hij daar door van haar gescheiden. De eerste veertien dagen van Owen's ziekte gingen langzaam voorbij, elke dag, die verstreek, zonder beterschap te bren gen, viel Margaret moeilijker te dragen. Toch kwam de vrees niet bij haar op, dat hij zou kunnen sterven. Allan had im- i rners gezegd, -dat daarvoor geen gevaar bestond, (Wordt vervolgd.) ideaal van elk vrouwenleven gedroomd. Maar zij was plotseling en voor goed uit -dien droom opgeschrikt door den schok, welke zoo onverwacht een geheel andere richting aan haar leven had ge geven. Met ©en moedig en geduldig hart had zij die, zoo natuurlijke verwachtin gen, begraven, afstand gedaan van haar meisies-illusies. go -<$s plichten der vrouw op zich genomen.' Zij had in -de onbewustheid haars harten Allan's vraag volkomen oprecht en onbe vangen beantwoord. En Allan, -die haar open en waarheidlievend karakter kende, was geheel en al -gerust gesteld. Doch was hetgeen zij hem gezegd had de waarheid? Voordat zij dien avond insliep, had -de volle waarheid zich aan haar hart geo penbaard, en wist zij, dat het gevoel, het welk haar zoo smachtend naar Owen Carlton deed verlangen, geen vriendschap was noch zusterlijke genegenheid, maar liefde -die* geheimzinnige, alles om vattende liefde, welke elke andere gene genheid, hoe innig en oprecht die ook mag wezen, op den achtergrond dringt. „-God-dank!" Deze uitroep van verlich ting bewees, -hoe groot de angst was ge weest, waarmee Allan de beslissende vraag aan Margaret -had gedaan. Bij de erkenning- van de kracht en -de heiligheid der plichten, die haar bonden, was hij dankbaar geweest, voor het niet-bestaan eener genegenheid, welke zoowel voor haar als voor Owen niet anders dan een hopelooze liefde zou kunnen zijn. Indien iets Margaret van -dit laatste de zeker heid had kunnen geven, dan zou -deze on willekeurige uitroep van Allan dit ge daan hebben. Zij schreef althans zijn on gewone teederheid aan de ware oorzaak toe, maar weinig vermoedde zij, dat de groote angst, dien hij voor haar koester de, ontsproot uit 't schrijnen van een nog nooit geheelde wond in zijn eigen hart, daar geslagen -door juist een zelfde los scheuren van de liefste banden, als haar stond te wachten. Maar toen Margaret nadacht wie Owen was, en wat hij voor haar geweest was, verdwenen -de schaamte en de verbazing, en bleef enkel het gevoel van droefheid achter. En die droefheid zag zij moedig en met vastberadenheid onder de oogen, als iets, dat niet gedragen, maar over wonnen moest worden. Zij wist nu, dat zij Owen Charlton liefhad met al de kracht en de innigheid, waarvoor hare natuur vatbaar was, Dierbaarder, inniger, nader

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5