No. 140 Zaterdag 15 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland „H1LLESHÖG" Fl. 100.- Belooning N.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad-M" VAN DEN BOSCH Co. Hendrikse Go's Bank N.ï. Eoes EERSTE BLAD- Het parlementaire stelsel in gevaar? SUIKERBIETENZAAD Van origineel Zweedsch stamzaad geteeld in Nederland. „HILLESHOGZAAD" Sarphatistraat 9 -y Amsterdam ZAADHANDEL - TELEF. NO. 89 - GOES. Buitenland. HET ADRES A. WIL KING Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 4 bladen, i DE STAM MET DE HOOGSTE SUIKEROPBRENUST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of Inkoopvereeniging VOOR INLICHTINGEN Alle per 1 Nïaart vervallende werden verzilverd door MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Directeur-Hoofdredacteur: R. Z.ll!DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tei. No. 259. VFRSCH" 'NT F' KpN WFRKnAR. flheneswcnls'pf ijs: Per 3 maande»!; tranen per post, f3 Losse nummers ffl,05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Wij zouden niet durven zeggen, dat er voor deze vraag veel belangstelling be staat. Velen staan er vrij onverschillig tegen over. De politieke toestand laat hen zoo koud als een steen. Zij achten het nauwelijks de moeite waard er over te spreken. Wat geeft het nu per slot van reke ning, zoo redeneeren zij, of er een par lementair- dan wel een extra-parlemen tair Kabinet is. 't Gaat toch alles zoo zijn gewonen gang. De vraag is zelfs, of een extra-parlemëntair Kabinet niet de voor keur verdient boven een parlementair Kabinet, daar 't allicht milder is in zijn optreden en meer met alle partijen en groepen heeft te rekenen. Doch, hoe dit ook zij: wat precies het karakter is van het huidige Kabinet en of door de omstandigheden, die zijn op treden tot gevolg hadden, het parlemen taire stelsel al of niet gevaar loopt, zij achten het van niet veel belang. Een verstandige redeneering is dat niet. Wie rustig nadenkt, zal moeten toege ven, dat hier toch wel wat meer achter zit, dan het oppervlakkig lijkt, dat het hier toch waarlijk niet een onverschil lige zaak betreft. Het is de verdienste van Prof. Anema dat hij dit in zijn als altijd belangwek kende begrootingsrede, nog eens duidelijk en klaar in het licht heeft gesteld. Door dezen spreker werd er aan her innerd, hoe dè ontwikkeling onzer staat kundige geschiedenis in de vorige eeuw er toe geleid heeft, dat bij het parlement is komen te liggen het aangeven van de groote ideeën, die het wetgevend beleid beheerschen en de aigemeene richtlijnen van het bestuur bepalen. Anders dan in Engeland is ten onzent het Kabinet nooit geweest een feitelijke commissie uit een Kamermeerderheid, die een principiëele meerderheid wormde Bij ons is het Kabinet altijd gebleven een zelfstandige macht tegenover het Par lement, maar dan toch zoo, dat geen Ka binet dat regulier wilde regeeren, vrucht baar kon werken, zonder homogeen te zijn voor de groote hoofdlijnen van wet- gevings- en bestuursbeleid niet alleen in eigen boezem, maar ook met een aaneen gesloten meerderheid van het parlement. Thans zijn er echter zekere symptomen die er op schijnen te wijzen, dat het par lement bezig is, zijn positie te verliezen. Dat is niet alleen in ons land het ge val. Het is een internationaal verschijn sel. Overal spreekt men van de crisis van het parlementaire stelsel, als een gevolg van overschatting van den parlementai ren en onderschatting van den gouverne- menteelen factor. De parlementen, voor een groot deel ontstaan uit verzet tegen een te a'bsolu- tische regeeringswijze, hebben steeds meer getracht de macht in handen te krij gen en de plaats van de Regeering in te nemen. Als reactie daarop, zoo betoogde Prof. Anema, is ingetreden inzinking der par lementaire maebt en behoefte aan ver sterking van het centraal gezag, wat zelfs in sommige landen tot de dictatuur heeft geleid. Hierbij komt nog voor ons land het te genwoordige kiesstelsel, dat geleid heeft tot onevenredige macht tot destructie van kwalitatief weinig beteekenende volks groepen en tot tegenwerking van den geest tot verzoenende samenwerking van verwante groepen, die onmisbaar is om de werkende meerderheid te vormen. En dan is er nog de religieuse grond trek in ons volkskarakter, die, hoezeer ook een bron 'van zegen, ook voor het po litieke leven, er toch ook toe heeft geleid, dat telkens weer kortzichtig kerkisme eenerzijds en een even kortzichtig anti- clericalisme anderzijds den kop opsteken en vertroebeld roet in den politieken pot werpen. Dit alles heeft tengevolge gehad, dat ■het parlement zijn met veel strijd verkre gen positie allengs heeft zien gewijzigd. Door de overspanning der parlemen taire macht heeft het Parlement ingeboet aan kracht; door telkens weer te trach ten een deel der uitvoerende macht aan zich te trekken heeft het aan invloed ver speeld en loopt men te mokken over het feit, dat het Gouvernement de moties kort weg naast zich neerlegt; terwijl door de verbrokkeling der partijen de vorming van een politiek-geestelijke eenheid tus- schen een Kabinet en eenige parlemen taire groepen steeds moeilijker is ge worden. De verwachting, dat wij parlementaire Kabinetten zullen zien optreden wordt steeds geringer, terwijl grooter wordt de kans, dat het Parlement allengs zal slin ken tot een orgaan, dat slechts de nega tieve macht behoudt om de ministerieele zetels te doen ontruimen, maar de posi tieve macht zal hebben verloren om de groote beginselen en richtlijnen aan te geven, door weike wetgeving en bestuur naar hun inhoud zullen worden bepaald. Van de volksinvloed, gezegende vrucht van de historische ontwikkeling van ons volksleven, blijft dan niet veel over. Een kostelijk goed zal dan zijn verlo ren gegaan. Met name op ons Antirevolutionairen, die wenschen te rekenen met Schrift en historie, rust daarom de plicht, om haar vermogen mee te werken tot versterking en behoud van het parlementaire stelsel. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De Bank voor Intern, betalingen. De samenstelling van de bank voor in ternationale herstelbetalingen heeft een maand vertraging gehad, omdat de Duit- sohe gedelegeerden van den raad van beheer nog niet kondien: worden aange wezen Zij zullen eerst benoemd worden, wan neer de nieuwe president van de rijks bank, dr Luther zijn ambt zal hebben aanvaard. Dientengevolge werd de zitting van den raad van beheer van de bank van in ternationale herstel-betalingen, die den 15en Maart was vastgesteld, tot April verdaagd. De opening van de bank, die op 1 April zou plaats hebben, is tot 1 Mei uitgesteld. De Amerikaansche Graanvoorraad. Volgens een bericht uit New-York aan de „Daijy Telegraph" is men in finan- cAeele 'kringen in de Ver. Staten van meening, dat men slechts door een groo- teni misoogst bewaard kan blijven voor pen zeer ernstige fiaanoieele catastrophe. In de Amerikaansche opslagplaatsen ligt op het oogenbiik reeds 155 millioen bulshel (1 bushel is ongeveer 26 L.) op geslagen, welke voorraad tegen 1 Juli a.s. zal zijn toegenomen tot ongeveer 250 millioen' bus-bel. Dit zou bebeekanen, dat ■dan de voor/aad grooter zou zijn dan de geheele tarwevoorraad van 1 jaar. Daar om zou slechts een misoogst of een wonder het land voor een "Tinanciaele catastrophe 'kunnen behoeden. Da toe stand op de itarwemarkt is zóó slecht, dat als onmiddellijk gevolg van de prijs daling de inkomstenbelasting reads met ongeveer 45 millioen d.ollar zou zijn ver minderd. De douaneconferentie. Naar verluidt is er thans een kente ring in de goede richting waar te nemen in de redactiecommissie voor het ontwerp- conventie voor de verlenging der handels verdragen. De Italianen hebben er thans in toegestemd, dat het recht wordt toe gekend de conventie op te zeggen aan staten, die zich benadeeld gevoelen wan neer andere staten gebruik maken van het recht tot verhooging der tarieven voor die artikelen, waarvoor zij reserves hebben gemaakt. Dit maakt het ontwerp voor staten als Nederland. Engeland en Denemarken aannemelijker, en tevens hoopt men, dat hierdoor het aantal uitzonderingen zoo laag mogelijk zal worden gehouden. De Nederlandsche delegatie heeft ver der een verbetering weten te bewerkstel ligen in de bepaling die het mogelijk maakt, dat twee staten bij onderling goed vinden de tarieven, die in een handéls- verdrag zijn geconsolideerd, wijzigen. De redactiecommissie hoopte gister avond den nieuwen tekst van het Fran- sche ontwerp geheel af te maken, zoodat het vanmiddag in de eerste commissie kan worden behandeld. De vlootconferentie. Briand en Grandi hebben een uur met elkaar gesproken. Na afloop verklaarde Grandi dat hij' tot zjjln leedwezen niets kon zeggen, terwijl Briand verklaarde, dat en' oip heit «ogenblik geenerlei bepaalde voor uitgang te boeken viel. Hiji voegdel er bij1, dat hij morgen nieuwe besprekingen zou houden en dat hij1 groot gewicht hecht aan de conferentie welke Tardieiu en hij Zondag met MacDionald zullen hebben. Reuter verneemt van Fransche zijde, dat de toestand ter vlootconferntie sta- tionnair is, maar dat de dag van Zondag beslissend kan zijin. Belangrijke wijziging in de Sovjet- politiek. Volgens een bericht uit Moskou heeft het presidium der executieve van de com munistische partij der sovjet-unie pnder voorzitterschap van Stalin het volgende besluit genomen Nadat de sovjet-autoriteiten tot nu toe de particuliere boerenbedrijven onder dwang hebben opgeheven, heeft de partij vastgesteld, dat een dergelijk collectief maken der bedrijven niet meer in over eenstemming met de belangen der partij is. De partij verlangt, dat de opheffing der particuliere boerenbedrijven niet meer met dwang, doch uitsluitend vrijwillig zal moeten geschieden. Het politieke bureau der communisti sche partij heeft daarom besloten.: Ie. Alle maatregelen tegen de particu liere boerenbedrijven terstond te .staken; 2e. Alle markten zullen terstond weer geopend worden; 3e. de sluiting der kerken zal terstond worden gestaakt, omdat de sluiting slechts vrijwillig en met toestemming van den pastoor der gemeente tot stand mag komen. Deze besluiten beteekenon een ontzag lijken ommekeer in de tot nu toe ge veerde sovjetrepubliek en de communis tische partij erkent, dat de voortzetting dezer politiek na korten of langen tijd een ernstig gevaar voor het bestaan van het sovjetstelsel zou opleveren. Korte Berichten. De Fransche Kamer heeft met zeer geringe meerderheid het beginsel van de kosteloosheid van het middelbaar onder wijs aanvaard. Met ingang van 15 Mei zal de nieuwe bliksemtrein tusschen Parijs en Luik en terug in de dienstregeling worden opge nomen. Deze trein zal de 367 K.M., welke De N.V. Nederlandsche Petroleum Maat schappij ..PURFINA", Wijnhaven 76, Rotterdam, zoekt voor de plaatsing harer benzinepompen geschikte adressen van nieuw op te richten garages, waar de exploitatie dezer pompen met succes kan geschieden. Zij vergoedt aan den intermediair een bedrag van fl. 100.-— contant voor elk geval, waar zij tot plaat sing van een pomp overgaat. Binnenland. De Tweede Kamer is gereed gekomen met de winkelsluitingswet. De zendtijd-verdeeling. Controle op eieren-uitvoer. Pajeti op Soemba overstroomd? Buitenland. Morgen de beslissende dag ter vlootcon- ferentie. Verbetering in de situatie op de tarie ven-conferentie te Genève. De Amerikaansche graanvoorraad. Verandert de Sovjet-regeering van koers? beide steden van elkander scheiden, in 4 uren tijd afleggen. Er wordt nergens gestopt, ook aan de grens niet. Vandaag zal Tardieu vcor acht-en- veertig uur naar Londen gaan. Volgens de tusschen Frankrijk en België gemaakte afspraak zal de zomer tijd in die landen in den nacht van 12 op 13 April ingaan. In een district van Maniïïa zijn ten gevolge van een grooten brand 1000 hui zen verwoest, waardoor ongeveer 50.000 personen dakloos zijn geworden. Een persoon is bij den brand om het leven gekomen, terwijl talrijke andere verwondingen opliepen. Verscheidene kin deren worden vermist. In Polen sneeuwt het de laatste da gen sterker, dan den heelen winter het geval is geweest. In de Karpaten en oostelijker is hier en daar het verkeer gestremd. Het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren maar een half uur vergaderd. Het is de kortste zitting geweest van de laat ste 20 jaren. Drie wetsontwerpen wer den in drie minuten afgehandeld. De Aartsbisschop van Canterbury heeft kennis gegeven, dat hij op 2 April in het Hoogerhuis de aandacht zal vragen voor de verdrukking van den godsdienst in Rusland. Bij Apoth. en Drogisten De Jaarbeurs te Utrecht. Deze Jaarbeurs hiaeft ook da aalmdach/t vani buitenlandsche infcoopers. Meit een zevental auto's kwamen een dertigtal personen van bat Verband des Einzalhandels im Handelsbezirk uiit Düs- saldoTf. De 'hearen waren vol lof en spraken zeer waardeerende woorden aan bef adres van het Jaarbanrsbesfuur. Met verschillende deelnemers werden relaties aangeknoopt. Gok uit bet binnenland overtreft het bezoek de verwachtingen. Handelsver- eeniigingen uit verschillende plaatsen heb ben collectief bezoek aangekondigd. Patrimonium. In de jongste vergadering van het Mo- deramen van Patrimonium werd besloten een der Amsterdamsche Professoren uit te noodigen een kleine brochure te schrij ven, om den kring der intellectueelen te wijzen op de beteekenis van ons Ver bond voor het leven van ons volk. Middelen worden beraamd, om de nog resteerende Gedenkboeken (le deel) te brengen onder onze leden. Sommige afdeelingen hebben nog zoo goed als niet met het boek gewerkt en Li,.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1