No. 139 Vrijdag 14 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes AMSTEL- BATTERU EERSTE BLAD- Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Alle per 1 Maart vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Prijs per stuk 25 ct. D irecteur-H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 258. VERSr.HMMT P» KFW WFPKnflR, Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franro nsr wist, f 3. Losse nummers f(LQ5 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Een lichtpunt. Onze in vele opzichten gerechtvaardig de critiek op den huidigen politieken toestand die vermoedelijk heel wat ernstiger is dan menigeen wel vermoedt mag ons niet het oog doen sluiten voor de zegeningen die ons volk nog in zoo menig opzicht, ook op politiek gebied ontvangt. Wij wezen daarop reeds meer en wij doen het opnieuw. Het zou niet goed zijn te midden van het .strijdrumoer Gods weldaden te ver geten. Wy denken hierbij in 't bijzonder aan wat onze Minister van Justitie Mr Don- ner in zijne memorie van antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over het echtscheidingsvraagstuk schreef. Na ex op gewezen te hebben, dat de toename van het aantal echtscheidingen eeii zorgwekkend verschijnsel is, ten op zichte waarvan ook de wetgever een taak heeft, vervolgt de Minister: „De leden, die meenden dat herzie ning van het huwelijksrecht van den on- dergeteekende niet is te verwachten heb ben (dus) slechts in zooverre gelijk, als inderdaad aantasting van de grondslagen van onze tegenwoordige wet op dit stuk niet in zijn voornemen ligt, integendeel eerder op bevestiging daarvan tegenover een ondermijnende practijk de aandacht gericht is. Het is hem voorts niet duidelijk, waar om een zekere wijziging in de positie van de vtouw waarvoor de onderga- teekende het oog niet sluit en welke naar zijn oordeel met name yoor het huwelijksvermogenrecht ook wel bepaalde consequenties heeft tot wijziging van het recht' op het stuk der echtscheiding zou moeten leiden. Aan de onver breekbaarheid van het huwelijk mag naar zijn oordeel niet wor den tekort gedaan. Deze vormt een der fundamenten onzer samenleving, waarvan de eerbiediging niet aan den vrijen wil van partijen kan worden over gelaten." Dat is positief Christelijke taal. Hier is een Minister aan 'het woord die krachtens zijn beginsel, omdat hij het huwelijk ziet als een instelling Gods, aan de onverbreekbaarheid van het huwe lijk niet getornd wenscht te zien. Door de zaak zoo te stellen komt hij in conflict met de moderne wijs heid die ook op dit stuk Gods gebod verwerpt, omdat, zooals de heer Vlie gen het nog dezer dagen uitdrukte: de mensch het alleen wel af kan. In con flict ook met de theoriën die in andere landen van achter de ministerstafels wor den vernomen. Maar ons is het een reden tot dank baarheid, dat ondanks den verwarden politieken toestand dergelijke kloeke taal wordt gehoord. Manifest van Von Hindenburg. Tegelijkertijd met de onderteekening van de gisteren door den rijksdag aan genomen wetten met betrekking tot de goedkeuring van het Young-plan, heeft rijkspresident von Hindenburg het vol gende manifest doen verspreiden: Terwijl de strijd om het aannemen of de verwerping van het Young-plan in vollen gang was, werden mij door bonden, ver- eenigingen en particuliere personen hon derden handteekeningen en brieven toe gestuurd, waarin mij met dringende woor den werd verzocht, het tot stand komen van het Young-plan te verhinderen door het weigeren van mijn handteekening on der de wetten en ratificatie-oorkonden. Met een zwaar, doch vast besloten hart heb ik echter na rijp en gewetensvol be raad de Youngwetten met mijn naam on derteekend. Na vóór en tegenstanders van het plan te hebben aangehoord, na zorgvuldige overweging van het vóór en tegen, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat, ondanks den zwaren druk, dien het nieuwe plan voor lange jaren op het Duitsche volk legt en, ondanks de groote bezwaren, die tegen verscheidene bepalin gen van het plan geopperd kunnen wor den, het Young-plan, in vergelijking met P UDDING/=Al3Ptl£/< •A'jf'POL.AK» CftO/V/A/CA/V het Dawesplan, een verbetering en een ontlasting beteekent en economisch en politiek een vooruitgang is op den moei lijken weg van bevrijding en wederop bouw van Duitschland. Tot een weigering kon ik, in het bewust zijn van mijn verantwoordelijkheid voor Duitschland en zijn toekomst niet beslui ten, aangezien de gevolgen van zulk een besluit voor het Duitsche bedrijfsleven en voor de Duitsche financiën niet te overzien zijn en ernstige crises zouden veroorzaken, met alle gevaren die daar aan voor ons vaderland verbonden zijn. Vele der verzoekschriften hebben met welgemeende bedoeling tot mij persoonlijk het verzoek gericht, mijn naam, dien van den vroegeren legeraanvoerder, voor de geschiedenis niet te verduisteren door deze wetten er mee te dekken. Hierop antwoord ik: Ik heb mijn leven doorgebracht in de groote school der plichtsvervulling in het oude leger en ik heb daar geleerd, steeds, zonder reke ning te houden met mijn eigen persoon, mijn plicht te doen tegenover het vader land. Daarom moest bij mijn beslissing elke gedachte aan mij zelf geheel op den ach tergrond treden. De parlementaire strijd om de Young wetten is met deze afkondiging in het rijksblad ten einde. Hiermee moet nu ook in het Duitsche volk de strijd om deze kwestie, die zooveel nieuwe tegenstellin gen heeft opgeroepen en de door mij zoo diep betreurde verdeeldheid in ons zwaar beproefd vaderland sterk heeft vergroot, ten einde zijn. Ik richt daarom tot alle Duitsche man nen en vrouwen de ernstige vermaning, zich van hun plichten tegenover het va derland en de toekomst der natie bewust te zijn. De politieke discussie en strijd van de laatste maanden moeten thans plaats ma ken voor resoluten practischen arbeid, welke de saneering van onze financiën, de wederopleving van ons geheele economi sche leven en daarmede de bestrijding van de ongehoorde werkloosheid en niet in de laatste plaats de verbetering van den moeilijken toestand van den Duit- schen landbouw en zijn rentabiliteit, ten doel moet hebben. De vlootconferentie. Het OTgaan der arbeiderspartij', de „Daily Herald", verklaart, dat Grandi beeft laten verluiden, dat hij bereid is een zeer belangrijke concessie te doen, indien bij daardoor de conferentie kan redden. Blijkbaar zijn de Italianen! bereid onmiddellijk een verdrag van arbitrage eni verzoening met Frankrijk te sluiten eni waarschijnlijk ook om den pariteits- eisob te wijzigen of op te geven. Men wacht nu op het Fransche antwoord. Gisteren heerschte op de Londensche conferentie vrjjwetl een paniekstemming. Men sprak in bet algemeen van een wanhopige positie en in de couranten werd reeds van bet aanstaand vertrek van Brianud als een vaststaand feit ge sproken. Tot beden toe was de conferen tie gekenmerkt door struisvogelpolitiek. Dat kon niet steeds zoo voortduren. Briamd beeft nu de q^nferentie gedwon gen het Jieele complex van. kwesties, die nu al sedert bijna twee maanden allen) voor oogen staan, eindelijk ernstig in behandeling te nemen en de moeilijk heden eindelijk eens onder de oogen te te zien. Briamd dreigde met een. verklaring aan de pers, die het wanhopige van de si tuatie in bet volle licht zou zetten, en waarschijnlijk een einde zou' maken aan de deelneming van Frankrijk aaJn de con ferentie. Brianid heeft echter de aangekondigde verklaring niet afgelegd. Het was dui delijk, dat mem in bet oude tempo niet langer kon voortgaan. Gisteren was het dus een. dag .waarop beslissingen moes tem vallen van buitengewoon groot be lang. Zeer zenuwachtig heeft mem beraad slaagd. Interessant waren ten slotte da mede- deelinjgen van Briand aan de journalisten. Ten eerste bestreed hij, dat hij van plan was te vertrekken; bij zal blij,yen omdat bij nu de hoop koestert, dat uit dei con ferentie nog iets goeds te voorschijn zal komen. Niettemin bleef de toestand nog zeer moeilijk en zelfs kritiek. Van Engelscben officieelen kant weird er gisteravond op gewezen, dat iedere conferentie dergelijkesituaties kent, maar dit geval is toch wel van zeer ernstigem aard. Communistische agitatie. In velband met de hongeroiptocht naar Dresden, waartoe de communistische! pers had opgeroepen, ontstonden gister middag talrijke botsingen met de politie. De toevloed van buiten was niet zoo groot als de communisten hadden verwacht. In de middaguren ontstonden in bet cen trum der oude staf in ap.nsluiting aan de communistische vergaderingen groote samenscholingen, welke echter zonder veiel moeite, ten deele door de bereden politie en met behulp van een pantser auto, zijn uiteengejaagd. i Hier en daar wierp men met staenen en ilesschen naar de politie, ook zag men betoogers met revolvers en werd later revolvermunitie op de straat ge vonden. Van de gearresteerden bevon den zich te middernacht nog 125 in hechtenis, o.w. 37 .personen uit andere pla,atsen en zes buitenlanders. Geen toegang voor Bolschewieken in Amerika. De immigratie-autoriteiten van Ellis Is land hebben een delegatie van 20 Rus sen den toegang to,t de Vereen. Staten ge weigerd. De Russen beweerden naar de Vereen. Staten te zijn gekomen, om door bemidde ling van de „Armtorg" de Russische han- delsvertegenwoordiging in Amerika, ma chines te koopen. De „Armtorg" ver klaarde echter, dat haar daarvan niets bekend was. Kroon]uweelen te koop. In de kringen der Londensche diamant handelaars wordt druk gesproken over het aanbod van 'kroonjuweel en uitgaande van ©en buitenlandsche mogendheid (nietS.ov- jet-Rusland) aan Engelsche firma's. Voor de geheele verzameling worden ©enige millioenen ponden gevraagd en er moeten steenen bij! zijn, die buitenge- woion zeldzaam en schitterend zijn. Zij hecten in den loop van vele jaren ver zameld en dpor koninginnen en princes- sem biii historische gelegenheden gedragen te zijin. Men kan er echter voorshands niet achter komen, welke staat de ju- weelen te koop biedt. De Sklarek-affaire. Het vooronderzoek tegen de gebroeders Sklarfek te Berlijn is ten einde gekomen, voor zoover het de aangelegenheid van die Berlijhsche Stadsbank betreft. Het gaat hierbij om de beschuldigingen van bedrog en ernstige oorfcondenvarval- sching. In vooronderzoek blijft dus nog de be schuldiging van bankbreuk, benevens die van omkooping van de burgemeesters Schneider en Kothl, de stadsraden Ga bel, Degener en Benecfee, den vroegeren stadsraad Schiining, stadsraad Sokoiowski, den procuratiehouder Liebert en den vroe geren stadsambtenaar Luding. Men verwacht dat .pok het vooronder zoek hierover spoedig afgeloopen zal zijln. Een verzoek van de verdediging om Leo Sklarek uit de hechtenis te ontslaan, werd afgewezen, omdat vgevreesd werd, dat hij zich dan door de vlucht aan ver volging zou onttrekken. Max Sklarek blijlft tot nader order van voorarrest vrijgesteld. Vier onder eed'e gehoorde deskundi gen hebben namelijk verklaard, dat dit ontslag noodig was, daar men anders re kening te'houden had met de mogelijkheid van een toenemende verergering van de gevaarlijke ziekte en zelfs met de moge lijkheid van een plotseling overladen van den beklaagde. Max Sklarek moet zich' echter driemaal per week bij de politie melden en bij eiventueelo verhuizing daarvan 24 uur van te voren kennis geven. Leo en Willi Sklarek blijven echter in voorarrest- De Antwerpsche wereldtentoonstelling. Thans is het programma opgemaakt van de plechtige opening tier Antwerp sche wereldtentoonstelling, welke zal plaats vinden oip Zaterdag 26 April te drie uur in tegenwoordigheid van da kor ninklijke familie. Kort voor dit uur zal dhi koninklijke familie aan de Groote Statie aankomen en in galarijtuigen naar de tentoonstellings terreinen rijden. De leden van het corps diplomatique, de ministers, en andere offiicieele persoon lijkheden zullen per speciale treinen van Bru ssel naar Antwerpen komen. Na aankomst en voorstelling zal onmid dellijk de openingsplechtigheid plaats heb ben in de groote feestzaal. Redevoeringen1 worden gehouden door den koning, den voorzitter van het uitvoerend comité en den minister van industrie en arbeid. Vervolgens zal er een cantate gezongen worden, waarna de koninklijke familie enkele paviljoenen zal bezoeken en de Opening der bloemententoonstelling zal verrichten. Boomen en overstroomingen. In verband met de overstroomingen in Zuid- en Zuidwest-Frankrijk legt Charles- Nordmann in de Matin uit, in welke mate de ontbossching vooral tijdens den oorlog in den wilde doorgezet, er voor aanspra kelijk moeten worden gesteld en de boo men de beste regelaars van het hydrogra- phische net van een land zijn, daar ze groote hoeveelheden vocht uit den bodem zuigen door middel van de wortels en rechtstreeks uit den dampkring door de andere organen. Een overvloedige uitwa seming geeft het aldus opgenomen water aan den dampkring terug. Men heeft bij voorbeeld berekend, dat een berk in het begin van het warme getij ongeveer 75 liter water per dag verliest en en linde zelfs bijkans 200 Kilo uitwasemt. Een enkele hectare van een beukenbosch ab sorbeert dagelijks ten naaste bij 25000 li ter water. Wat het lage hout betreft, dat onder de boomen tiert en waaraan de ontbossching ook allengs een einde maakt, dit trekt naar verhouding nog meer vocht tot zich en wol tot duizend maal hun eigen gewicht, naar de, droge stof berekend. Bovendien belet al dit gewas een deel van den regen den bodem te bereiken. Door hun wortels vertragen de boomen het uitsij pelen van het water in den grond en ten slotte houden de wortels den bo dem bijeen, waardoor deze niet licht door de rivieren wordt losgewoeld en meege voerd. Aan het eind van den winter ver langzaamt het leven van het gewas en oefent het met de minste intensiteit de re- guleerende actie uit. Dientengevolge heeft de bodem dan de meeste kans van vocht verzadigd te zijn en moet de minste ab normale regen er onverdeeld toe strekken, de stroomen te doen zwellen. Bovendien komen op de centrale hoogvlakte vele ho len voor, waar het water zich verraderlijk verzamelt om zich als het een zeker peil te boven gaat, in de dalen uit te storten. Korte Berichten. Dr Spencer, de burgemeester van Ashton under Lyne in Engeland, is aan papegaaien-ziekte bezweken. Zijn vrouw en een apothekeres liggen beiden ernstig ziek, maar zijn zoon gaat goed vooruit. Spencer is de zevende patiënt, die dit jaar aan de papegaaien-ziekte gestorven is. Sedert eenige dagen was reeds door de Gen'tsche meubelmakers een gedeelte lijke staking afgekondigd. In een ver gadering der bazen zijn de nieuwe loon- eischen der arbeiders besproken geworden en verworpen met het gevolg dat al de meubelmakers zich nu bij de stakingsbe weging hebben aangestoten. Aan de noordkust van Frankrijk zijn weer stormen opgestoken. In het Kanaal is een Fransch visschersvaartuig gezon ken, De bemanning kon worden gered, Binnenland. Prinses Juliana niet naar Indië. De Eerste Kamer aan den begrootings- arbeid. De Tweede Kamer over de winkelsluiting. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. De verduistering te Papendrecht. De P. Z. E. M. en de gemeente Axel. De codificatie-conferentie te Den Haag. Buitenland. Spanning ter vlootconferentie. Manifest yan JVon Hindenburg. Spoorwegstaking in Argentinië. De- Cunard Maatschappij1 kondigt aan, dat zij besloten heeft een nieuw passagiersschip te bouwen, dat het groot ste zal zijn, dat thans in de vaart is. De rivieren in Zuid-Frankrijk, die buitengewoon gewassen waren ten gevol ge van de stortregens, keeren geleidelijk in haar bedding terug. Indien de verbe tering aanhoudt, is alle gevaar geweken- Baldwin, dei conservatieve leider, heelt gjsteren in het Engelsche Lagerhuis ©en-motie van afkeuring ingediend. Zij! is echter verworpen met 308 tegen 235 stem men. De Federale Reserve Bank te New- York heeft heden het disconto verlaagd van vier procent op drie en een half pror cent. Zoebkow kondigt zijn aanstaand hu welijk aan met de Duitscbe danseres Erta Sandmann. Het aantal werkloozen in Denemar ken js thans gedaald tot beneden de 60.000. Verleden j.aar om dezen tijd he- droeg het 85.000 en in 1928 72.000. De codificatie-conferentie. Gisteren is te Den Haag de internatio nale conferentie ter codificatie van hot volkenrecht geopend. Er was weer Binnenhof-afsluiting, net als in Januari j.l. of in Augustus van verleden jaar. Weer politie te paard, pclhie-autoriteiten, rechercheurs Ook weer heel wat auto's; niet zooveel echter als bij de politieke conferenties: juristen loopen blijkbaar nog meer dan ministers en diplomaten. Deze conferentie mist ten ©enenmale het bijzondere decor van de conferen ties van Augustus en .'Januari en 'onder haar „kopstukken" zjjïi er maar weini gen, die aan het groote publiek hekend zijn, laat staan zóó bekend zijn als de hoofdmannen van Januari en Augustus. Naar buiten zal men van deze conferentie ook niet veel merken. Tijdens de openingszitting zat onder den troonhemel Mr Heemskerk, de pre sident van de Conferentie met aan z'ijn linkerzijde de minister van buitenlandsche zaken en Jhr. Bealaerts en Dr Buero, de secretaris-genoraal. Aan zijn rechte»- zijde nam de Prins plaats. Daar was verder Sir Eric Drummond, de secretaris generaal van den Volkenbond gezeten. Iets nieuws was, dat er een geluid versterker met luidspreker werd gebruikt tijdens de redevoeringen, waardoor het mogelijk was de sprekers werkelijk woord voor woord te verstaan. De namiddag'zitting was geheel gewijd aan quaesties van procedure. ovecal veckuüUxLcur. riXSebt. Titers Prinsengracht220/224 AM STE R DAM TEl.48882

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1