No. 138 Donderdag 13 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Zifejsgg KING Hendrikse Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. WoRI, COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal King- pepermunt heeft geproefd, lust geen andere meer. PEPERMUNT iHf a crown. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Alle per 1 Maari vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK FN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco par post, f3,' Losse nummers 0,05 Prijs der AdverienliÜn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Volksvergiftiging. In de gevangenis te 'Leeuwarden is voer levenslang ingesloten de .bekend© IJ. Wijkstra, die ongeveer een jaar ge leden in koelen bloede ©en viertal veld wachters vermoordde. Dat deze man tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, wekt in zooverre voldoening, dat algemeen ge voeld werd dat bier da zwaarste straf op zijn plaats was en dat men hier te doen had met een misdadiger die een groot gevaar voor de maatschappij opleverde. Maar er zit iets. pijnlijks in als men bedenkt dat deze man en terecht zoo zwaar gestraft werd, terwijl zij die hem voor een dergelijk optreden geestelijk rijp maakten vrij uitgaan niet alleen, maar ook rustig doorgaan anderen tot der gelijke misdaden op te ruien. Toen Wijkstra gearresteerd werd, bleek dat hij geabonneerd was op „De yrije Socialist". Dit „anarchistische blad was het. waaruit hij zijn geestelijk voedsel betrok. Wat dit blad zooal aandurft, blijkt, uit wat het schreef naar aanleiding van den indertijd op Prins Umberto van Italië gepleegd en aanslag. Een klein gedeelte laten wjj' hier volgen: Zoodoende zou het ook zoo erg niet zijn als Prins Umberto het leven er bij ingeschoten had, want hij is de vertegenwoordiger der bourgeoisie, hij is een nietsnut, die slechts eet van dat gene wat door anderen wordt voortge bracht. Zoodoende heeft hij zich niet te beklagen als hij als overcompleet wordt opgeruimd, hij moet dan alleen nog dankbaar zijn,- dat ze hem nog zooveel jaren in de samenleving hebben geduld, terwijl hij niet bet minste recht had op de samenleving." En dan verder nog: „En als je een varken fokt en dat- dier gaat tenslotte in zijn voeding boven jouw po-rtemonnaie,-dan vindt je het toch je goed recht dat varken te slachten?" Hier is volgens "deskundigen geen op ruiing in den zin der wet, zoodat de schrijver vrijuit gaat. Maar er zal toch wel niemand zijn die durft beweren, dat dergelijke op ruiers minder schuldig zijn en minder gevaarlijk, dab de man die Tenslotte het geweer grijpt en de dienaars van .jjet gezag neerschiet. En de vraag komt op of het niet tijd wordt en of het niet mogelijk is, dat aan een dergelijke volksvergiftiginlg paal en perk wordt gesteld. De vlootcouierentie. In conferentiekringem koestert men de hoop, dat de besprekingen, die Briand en Grandi met elkaar hebben gevoerd, zullen worden voortgezet en resultaten zullen opleveren. Een bevredigende overeenkomst tus- scben Italië en Frankrijk, die tot een werkelijk aanzienlijke wijziging van de Fransche tonnagecijfers in staat stelt, zou do heel© positie der conferentie verge makkelijken. In dit geval, meent men algemeen, zo-u een overeenkomst omtrent de Britsche, Amerikaansche en Japansohe cijfers schier automatisch te voorschijn komen. Intusschen is een commissie, bestaan de uit Britsche en Fransche deskundi gen, bezig met het onderzoeken van de herziene Fransche cijfers. Briand ontving gisteren alleen de Fran sche journalisten. Men heeft den stel- ligen indruk dat de dag van gisteren een der kritiekste dagen en wellicht een be slissende dag was. Briand verklaarde aan de journalisten: „Mijn rol is afgeloopen. De zaak zal morgen in handen komen van de- deligaties." Briand scheen ter neergedrukt en ,de atmosfeer in Fran sche kringen somber. Volgens den Britschen zegsman van de conferentie zou de conferentie nog een maand duren, volgens Briand veer tien dagen. Slechte tijden voor de Noorsche scheepvaart. Er is in Noorwegen in den laatsten tijd erg veel geklaagd over de ellendige toestanden in de scheepvaart. Er gor den steeds meer schepen uit de vaart genomen en qpgelegd. In het geheel liggen 80 schepen, die tezamen 310.000 ton vertegenwoordigen zonder vracht en uitzicht om er te 'krij gen. De Noorsche scheepvaart schijnt har der onder werkloosheid te lijden dan haar zusterondernemingen in het buiten land. Er zijn op het oogenblik 314 schepen met een tonnage van 1.543.000 ton op gelegd. Daarvan ko-mt 17 pet. voor reke ning van Noorwegen. Dat is erg veel. Nieuwe overstroomingen In Frankrijk. Tengevolge van sterke slagregens is de Saleys, een rivier in Z.-O. Frankrijk, «lotseling sterk gestegen. Drie kwart van de stad Salies, waar de rivier door stroomt, is onder water gezet: in de lager gelegen wijken staat het water anderhalve meter hogg. De verbinding tusschen de bovenstad en het overige' gedeelte is verbroken. De burgemeester heeft de noodzake lijke maatregelen getroffen om de huizen te ontruimen en de bewoners van voed sel te voorzien. De schade, die door het water aange richt werd, is zeer omvangrijk. De toestand in Britsch-Indië. Een telegram uit Ahmedabad meldt dat Gandhi's pioniers vo-o-r het pre-diken der burgerongehoorzaamheid ter berei king van volledige onafhankelijkheid hun marsch van 160 K.M. naar de Golf van Cambay (presidentschap Bombay) begon nen zijn. De groep van partijgangers van Gandhi bestaat uit 79 vrijwilligers met een voor hoede van 16 studenten van Gandhi's nationale hoogeschool. Indien Gandhi en zijn vrijwilligers in hechtenis mochten genomen worden, zal deze voorhoede het program uitvoeren. Zoo niet dan zal deze voorhoede voor de hoofdgroep blijven uittrekken en onder weg propaganda maken. Gandhi stelde zich aan het hoofd van den stoet. De anderen volgden hem met gelederen van drie man. Op tal yan plaatsen langs den weg werden aan den „mahatma" bloemen en ko-kosnoten aan geboden. Het 11e regiment heeft onverwachts last gekregen naar den staat Baridah te gaan waar de tocht van Gandhi doorheen zal leiden. Volgens den bijzond---ren correspondent van de Daily Express te Sabarmati na men gisteren ongeveer 20.000 menschen aan Gandhi's avondgebed deel. Men vermoedt, dat de overheid Gandhi ongemoeid zal laten, tot hij- iets tegen het zoutmonopolie onderneemt. Te Aslali het woord voerend, tartte Gandhi de regeering hem gevangen te nemen. De Communistische agitatie. Het ho-old der New Yorksch© .politie heeft in een onderhoud met de pers ver klaard, dat er op het oogenblik 9500 communistische propagandisten in New York zijn. De meeste hunner zijn echter geen Amerikanen, doch buitenlanders, zocals reeds blijkt uit het feit, dat slechts 25 communistische propagandisten En- gelsch kennen. Het hoofd der politie deelde verder mede, dat hij zich met den minister van binnenlandscbe zaken in verbinding höeft gesteld, om de uitzetting van onge- wenschte elementen voor te bereiden. Verscheidene buitenlandsche communisten zijn reeds uit het land gezet. De Kamer van Koophandel te New York raamt, het aantal communistisch© propagandisten op 30.000 50.000. De Kamer heeft ©en commissie gevormd, die in overleg met parlementaire organisa ties en met de regeeringsinstantie-s ar beiders en kantoorpersoneel, die van een extremistische gezindheid blijk geven, zal ontslaan en er ook zorg voor zal dragen, dat deze personen niet meer in dienst worden genomen. De terreur in Rusland. Volgens berichten uit Rusland neemt in Zuid-Rusland de beweging onder de hoe ren tegen de agenten der communistische partij toe. De boeren zijn vooral daardoor ge prikkeld, dat verscheidene groote boe ren naar het uiterste Noorden van Rus land zijn verbannen, terwijl de steeds toenemende onteigening van het grond bezit der boeren ten behoeve van de coöperaties de verbittering nog grooter maakt. Dezer dagen zijn ook de leden van een Duitscbe boeremkolonie in Zuid-Rus land naar Siberië gezonden. Vele boe ren, die kennis hebben gekregen, dat hun bezittingen in beslag zijn genomen, heb ben hun boerderijen in brand gestoken. steeds Wybert-tabletten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig -zijn de gevolgen. Het Young-plan in den Duitschen Rijksdag. Bij het begin van de beraadslaging in derde lezing van het plan-Young, hield de Duitsche rijkskanselier een rede. Uit het zeer uitvoerige verslag blijkt, dat de heer Müller nogmaals wees op de groote beteekenis voor Duitschland van het Nieuwe Plan, van welks aanneming de ontruiming van het Rijnland en een nieuwe regeling van dè herstelkwestie af hangen. Niemand ter wereld kan thans in eer lijke overtuiging voorspellen wat de ge volgen van 'het Nieuwe Plan zullen zijn. Wij kunnen slechts constateeren, aldus de Rijkskanselier, dat Duitschland het Nieu we Plan, met den oprechten wil het na te leven, aaimemt. Met aanneming van het plan-Young wordt een nieuwe periode begonnen, het begin van Duitschland's herstelarbeid. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat de bevrijding van het Saargebied spoedig zal volgen op die van het Rijnland en de Palts. Een bedreiging van de Duitsche valuta achtte de rijkskanselier niet mogelijk. De vrees voor politieke onlusten bevordert de kapitaalvlucht. Ten onrechte echter. Want de regeering is sterk genoeg om elke po ging van links of rechts tot een staats greep in de kiem te smoren. De Duitsche republiek staat thans onwrikbaar vast. Bij het verdere debat merkte o.a. de Duitsche .nationale afgevaardigde Wall- raff op, dat men van den veelgeroemden „geest van Locarno" bij de onderhande lingen te Parijs en in Den Haag weinig gemerkt heeft. Wij, Duitsch-nationalen, ging spr. voort, streven naar een verhou ding met Frankrijk van vertrouwen en verzoening. Maar zulk een verhouding is onbestaanbaar, zoolang Duitschland uit sluitend het aambeeld, Frankrijk de ha mer is. Ongehoorde offers worden in het plan- Young van Duitschland verlangd. De centrum-afgevaardigde Brüning be toogde, dat beslissend voor de houding van zijn fractie economische overwegin gen zijn, die dwingen tot de erkenning, dat het Nieuwe Plan een vooruitgang beteekent. Bij de stemming werd het geheele plan - Young aangenomen met 270 tegen 192 stemmen en 3 onthoudingen. De Rijksdag nam een voorstel der op positiepartijen tot opschorting van de af kondiging der Young-wetten bij' hoofde lijke stemming met 173 tegen 289 stem men aan. (Volgens art. 72 der grondwet moet de afkondiging eener wet 2 maan den worden uitgesteld, als een derde deel der aanwezige afgevaardigden daar vóór stemt. Volgens hetzelfde artikel echter kan de rijkspresident, in weerwil van de ze stemming, de wet afkondigen, als rijks dag en rijksraad ze dringend verklaren). Vervolgens werd met 283 tegen 174 stemmen en vier onthoudingen een voor stel der regeeringspartijen aangenomen om de Youngwetten dringend te verkla ren. Nadat de door de communisten inge diende motie van wantrouwen tegen den rijkskanselier met 277 tegen 169 stemmen en 13 onthoudingen was verworpen, werd het voorstel tot goedkeuring der verkla- ring van den rijkskanselier van den rijks kanselier aangenomen met 248 tegen 170 stemmen en 19 onthoudingen. Korte Berichten. Bij de leiding van de Bank voor Internationale Betaling zijn tot op he den ongeveer 30.000 sollicitatiebrieven ontvangen, hoewel het aantal posben, dat op het oogenblik nog bezet moet wor den, slechts 60 bedraagt. Van een kunsthandel te Londen zijn 18 schilderijen ter waarde van 30.000 pd. st. gestolen. Het zijn alle werken van oude meesters, o.a. ook van Rembrandt. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 3 Maart 1.547.20O, d.i. we derom een vermeerdering van 7935 te genover de vorige week en een Tjpr- meerdering van 159.868 vergeleken bij het vorige jaar. De haven van Fiume zal thans een vrijhaven worden. Men-verwacht daarvan een belangrijke toeneming van het verkeer. Zoowel voor het Oostenrijk- sehe als voor het Hongaarsche verkeer zal een vrijhaven worden ingericht. Gisteren heeft het te Parijs stevig gesneeuwd; in het zuiden van het land is de laatste dagen, weer veel regen ge vallen. Op grond van de cijfers van de voorziene uitgaven die tot dusver voor het "dienstjaar 1930/31 openbaar zijn ge maakt, berekent men, dat de nieuwe Ën- gelsche begrooting met een bedrag van 781 millioen zal sluiten, d.i. 40 mil- lioern meer dan verleden jaar. Aangezien £25 millioen van deze vermeerdering nit gewone ontvangsten bestreden moeten worden, lijken nieuwe belastingen onver- mijdelijik. De Rijks-Inspectie in Rusland heelt bevolen bij den bouw van nieuwe wo ningen in huizen bestemd voor hoogstens 100 inwoners in geen geval keukens te bouwen. De inwoners moeten hun voed sel maar in de gaarkeukens nuttigen. De misdadigheid In ons land. De hoofdredactie van het „Weekblad van het Recht" schrijft: Er zijn in den laatsten tijd in ons land zware, gruwelijke misdaden gepleegd. Het is niet meer dan natuurlijk, dat daarover klachten werden gehoord, op strengere bestraffing, en op wederinvoering van de doodstraf wordt aangedrongen, alsof in landen, waar die straf nóg bestaat en Wiordt toegepast, minder zware misdaden worden gepleegd. Doch juist onder om standigheden als deze is het noodig, dat de hoofden koel blijven en èlechts gere- Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de Winkel sluitingswet. De Eerste Kamer over de Rijksbegrooting. Nadere bijzonderheden over de moord te Bennekom. Overeenkomst tusschen den Bond van Ra dio-handelaren en Philips. Buitenland. Het Young-plan door den Duitschen Rijks dag aangenomen. De toestand in Britsch-Indië. deneerd wordt op grond van de werke lijke feiten. Daarom willen wij nog even de volle aandacht vestigen op de statis tische cijfers. In de inleiding 'tot de indexcijfers cri minaliteit wordt een vergelijking gemaakt met het jaar te voren en gezegd, dat het aantal veroordeelden in 1929 1167 min der bedroeg dan in 1928; het aantal misdrijven telgen leven en persoon was 290 minder. Het v'ierde kwartaal g'eeft een lager indexcijfer voor alle mlsdrijiven tfe zamen; misdrijven tegen de zeden en economische misdrijven gaven veel gunstiger cijfers dan verleden jaar. Tegen over het indexcijfer 99 voor 1928 stond voor 1929 het cijfer 92. Geen ijzerfabrieken van Krupp in Limburg. In verband met de verschillende berich ten en geruchten oiver de oprichting van ijzerfabrieken van Krup'p te Sittard, heb ben wij, aldus het „Limb. Diagbl., ons nog eens gewend lot verschillende autoriteiten in de mijnstreek en het betreffende gebied', die evenwel niets positiefs konden me- dedeelen; verscheidene personen had den zelfs van de geruchten niets verno men. Om toch eeniige zékerheid te verkrij gen, hebben wij getracht verbinding te krijgen met het directorium van de Frieidr. Krupp A.G., te Essen, hetgeen ons gelukt is. De directie .machtigde tnede „te de el en, dati de berichten uit de lucht zij'n ge grepen. Er wordt niet onderhandeld over den aankoop der bedoelde terreinen en er worden geen plannen 'gekoesterd. De inkomens- on vormogensbeweging. Dopr den heer van der Waerden 'zijn aan de ministers van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, van Financiën en van Arbeid, Handel en "Nijverheid o.m. de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de igropte verwarring, welke is ont staan door de publicatie van de sub commissie uit de commissie voor de Economische Politiek inzake de in'konxens- en vermogensbeweging? 2. Zijn de ministers bereid, teneinde den grondslag voor de beoordeeling van' economische, sociale en fiscale maatrege len te versterken, de stelselmatige econo mische voorlichting door middel van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit te breiden? 3. Zijn de ministers bereid de voor handen gegevens, welke inzicht kunnen verschaffen in de verschuivingen in den inkomens- en vermogenstoestand der ver schillende bevolkingsgroepen, te doen rangschikken en zoo noodig aanvullen,, om een betrouwbare vergelijking tusschen den tijd van vóór den wereldoorlog en den huldigen mogelijk te maken, en dit overzicht, zoo spoedig zulks doenlijk is, algemeen verkrijgbaar te stellen? Belangrijke opdracht. Door de Koninklijke-Shell groep is de belangrijke order gegeven voor den bouw van 20 tankschepen. Van deze 20 schepen zullen gr 8 ge bouwd worden in Nederland, terwijl rde opdracht voor den bouw van de overige verdeeld zal worden over Engeland, 1 Duitschland en Italië,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1