Huiduitslag Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. De avonturen van een verkeersagente. Em felle brand heeft de stijïselfabrieken aan den Waalbandijlk te Nijlmegen gedeel telijk verwoest. Die schade wordt op «enige tonnen geschat. vereeniging, die een aanvulling en een noodzakelijke aanvulling is van het werk der buurtverenigingen. Nog drukte spr. er zijn teleurstelling over uit, dat de buurtvereeniging van de Lange Vorststraat inplaats van mede werking, tegenwerking gaf. Krachtig drong spr. aan op eendrach tig samengaan en algemeens aansluiting bij de Oranje-vereeniging; het lidmaat schap bedraagt slechts f 0,50 per jaar. Het doel der Oranje-vereeniging is een feest te organiseeren waaraan ieder kan meedoen en waarvoor ieders steun dus gewenscht is. Na gehouden appèl, bleken acht van de dertien buurtvereenigingen aanwezig. Vervolgens deelde de voorzitter 't voor- loopig programma mede. In breede trek ken komt dit neer op 't volgende: Woens dagavond 10 Sept. tractatie van de min der bedeelden en rondgang van het co mité ter bezichtiging der étalage's. Don derdagmorgen vroeg carillonbespeling en klokluiden; 8.30 afmarsch der schoolkin deren naar de Groote Markt, ter uitvoe ring van de kleppermarsoh en ter opla ting van ongeveer 1400 reclame-ballons; 9.30 terugmarsch naar de scholen en uit reiking der prijzen van de Floralia-wed- strijd (in April zullen hiervoor plantjes afgegeven worden); 10.3011.30 gods dienstoefening (wijdingsuur); 2—4.30 uur historische-allegorische optocht (het his torisch gedeelte zal voorstellen het bezoek van koning Willem I aan Goes) en tevens bekendmaking van de behaalde prijzen in den étalage-wedstrijd; 710 uur muziek op de Groote Markt en Beestenmarkt. Vrij dagmorgen 89 uur carillonmuziek en luiden der groote klok; 912 uur kin derfeest; 24 uur concert op de Groote Markt, zwemfeest in de Kade, enz.; 78 uur muziek Groote Markt en Beesten markt; 8.3010 uur liohtstoet en 10.30 uur groot vuurwerk op den Westwal. Bij de besprekingen over dit voorloopig programma vroeg een der aanwezigen, of de Oranje-vereeniging al die onkos ten kon dragen. De voorzitter merkte op, dat er wel degelijk een onkostenbereke- ning was gemaakt en dat het bestuur goede hoop had, de inkomsten tot de uit gaven op te voeren. Dhr Rothuizen merkte op, dat de reke ning sluitend kon worden gemaakt, mits er goed bijgedragen wordt. Gerekend is er op, dat de buurtvereenigingen onge veer f 1300 afstaan en dat zich nog heel wat burgers bij de Oranje-vereeniging aansluiten. (In 1923 droegen de buurtvereenigingen f 1900 bij). Het program 1930 zal even als in 1923 ongeveer f 3300 kosten. Dhr Rooze zeide, dat de bewoners van de Kade van plan waren om een concert op het water te geven (Applaus). Dhr Eckhardt stelde voor een com missie in het leven te roepen met de op dracht om buurtvereenigingen op te rich ten in die straten of wijken, waar ze opgeheven zijn. Het bestuur voelde daar veel voor. Als leden dier commissie tra den toe dhrn. Eckhardt, v. d. Berg, Hille- brand en v. d. Velde. Nog deelde de voorz. mee het plan te hebben een subsidie aan de gemeente te vragen van f 1000. De vergadering stem de hiermee in. De voorzitter vroeg tenslotte of alle aanwezigen zich met het program konden vereenigen. Dit bleek het geval. Overgegaan werd daarna tot de samen stelling der verschillende commissies. Dhr Krijger verklaarde, dat de motor club „Zeeland" tot medewerking, b.v. door een bloemencorso, wel bereid was. De voorz. aanvaardde met blijdschap die toe zegging. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorz. de vergadering. De volgende bij eenkomst zal begin April worden gehou den. Dan zullen de verschillende com missies een uitgewerkt plan overleggen. Onze vroegere stadgenoot dihrlman de Jonge werd benoemd tot opzichter in vasten dienst bij den Provincialen Water staat van Zuid-Holland, thans als zoo danig in tijdelijfcen dienst werkzaam te 's Gravendeel. Heinkenszaivd Maandagavond hield de afd. Hfc'inkenszand van het Groene Kruis alhier haar jaarveigadering. Aanwezig waren 15 leden. Voorz. Dr Griep. Als leden en plaatsverv. leden naar de alg. vergadering van het Prov. Groene Kruis werden gekozen Dr Griep en de heeren J. Steketee en Mes, terwijl naar de alg'. vergadering van Ziekenhuisverpleging wer den gekozen de heeren J. Kreune en J. A. Duijvesteifn. Door den secr. werd verslag uitgebracht over het jaar 1929, waaruit bleek, dat do vereeniging in goede con ditie is. Uit het verslag; van den penning meester blijkt, dat met het goed slot van 1928 de inkomsten bedroegen f 609.191/2 en de uitgaven f575.49, alzoo een goed slot van f 33.701/2- Dit goed slot, wat erg giering was, is door een particuliere gift van f79 gebracht op f 112.701/2- Voor de tuberculosebestrijding waren deze bedra gen respectievelijk f 452.001/2, f 248.75 en een goed slot van f203.25i/2. Door een commissie belast met de controle der rekeningen werd geadviseerd deze goed te keuren, waartoe met alg. st. werd be sloten. Borsselen. Gisteravond hield de Cioöp. Boerenleenbank een algem. vergadering. Dhr P. Dekker leidde de vergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn leedwezen uit dat dhr J. L. Richel wegens ongesteldheid niet ter vergadering aanwezig 'kon zijh. Als secretaris fun geerde dezen avond dhr Joh. Zweemer Pz. Da rekening bedroeg aan ontv. en uitgaven 229.874.92. Da winst bedröeg f465.69. De vergadering gaat accoordmet het voorstel van het bestuur den kassier voor de vele diensten de vereeniging bewezen een gratificatie toe te kennen van. f25. Ook vond algemeen bijval, dat de secretaris voor zijn accuraat beheer een belooning werd toegekend van f25. Tot bestuurslid werd herkozen dhr C. Rottier Jz. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen dhr J. L. Richel Tot plaatsverv. bestuursleden werden be noemd de heeren W. Mol en Joh. Nieu- wemhuijze. lerseke. Heden zijn door een exporteur twee wagons zaa.ioesters naar Frankrijk verzonden. Oesters van ongeveer 70 k.g. per '1000. Over meerdere partijen zwaar dere en lichtere wordt gecorrespondeerd. Serooskerke. Door enkele personen was het initiatief genomen om alhier een Oranje-vereeniging op te richten. Een op roeping werd gedaan waaraan pl.m. 40 personen gehoor gaven. Het voorloopig comité bestond uit Ds de Kluijs als voor zitter en dhr G. van dér Kreke als se cretaris. Er zijn 37 leden. Statuten en reglement werden vastgesteld en plannen beraamd om op 31 Augustus a.s. een Oranjefeest te organiseeren. Spoedig zal weer een vergadering worden belegd. Haamstede. Dioor een consortium zijh uitgestrekte terreinen aan den duinrand onder deze gemeente aangekocht, voor loopig tot een gezamenlijke oppervlakte van 415 H.A. Waar men bijha langs den geheelen duinrand van Nederland den grond benut voor uitgebreid© cultu res (bloembollen, tuinderiji, enz.), wil men ook voor Westelijk Schouwen de aandacht vestigen op de voor verschillende teelten geschikte gronden, te meer, daar Zeeland in 'de overige provinciën meestal ten on rechte bekend staat als een streek van zwaren kleigrond. Naar wij vernemen be staat heit plan t.z.t. tégen voldoende ze kerheidstelling klein grondbezit uit te ge ven. Mocht dit slagen, dan zal meerdere woningbouw daarvan het gevolg zijln. (M. Grt.) Zaamslag. Gisteren had de eerste steen legging plaats van de nieuw te bouwen Chr. School aan de Riemenstraat. Be halve het bestuur der scholen was een gtroote menigte belangstellenden tegen woordig. De voorzitter der School vereeni ging dhr J. van de Ree, opende hiet sa- menzijin, sprak zijln blijdschap uit over het feit dezer eerste steenlegging, maat niet minder w,as het hem' een zaak van vreugde, dat een en ander kon geschie den door het oudste bestuurslid, dhr Jan Dieieman Pz., die'reeds meer dan veertig jaren deze functie waarneemt. Alvorens hiertoe over te gaan, dankte dhr Dieieman het bestuur vqor de gele genheid hem aangeboden, om de eerste steen voor deze school te leggen. Nadat deze taak volvoerd was, memoreerde hij1 in korte trekken de geschiedenis van onze Cthr. scholen. Klein begonnen, met 30 of 40 kinderen, mogen we ons nu verheu- gjen in een zeer groot getjtl leerlingen. We hopen, d,at cle Hoera ons voortdurend nabij moge zijh. Dei voorz. feliciteerde dhr Dieieman met het gedane werk. Alsnu nam het hoofd 'der school, dhr A. Host©, het woord. In korte woorden wenschte hij het bestuur 'van ""harte geluk met dit feit en hoopte, dat met Gods hulp© het Chr. onderwijs te dezer plaatse moge groeien en bloeien tot eer en roem van Zijln heiligen naam. Vervolgens sprak de architect, dhr Galle, zijln beste weoschen uit. De voorz. bracht nog dank aan all© belangstellenden, waar na de plechtigheid werd beëindigd. Terneuzen De gewone jaarlijksch© ver gadering van het „Groene Kruis" werd alhier gehouden onder presidium van Dr A. Th. van Pienbroek. De financiëele toestand van de vereeniging is gunstig, zoodat ook thans weer een flinke af schrijving kon plaats hebben. Het ledental bleef ongeveer stationnair. In de plaats van zuster Koole, die inmiddels vertrok ken is, werd zuster Jezeer benoemd tot wijkzuster. Uit het verslag der wijkzusters bleek, dat zuster Dieieman in 62 gezinnen 2036 bezoeken aflegde; hulp perleende bij 17 sterfgevallen; 6 maal bij kleine opera-' ties had geassisteerd en 2 piaal trans port had gehad. Zuster Jezeer heeft 1505 bezoeken afgelegd en voor t.b.c. 534. Het financiëele overzicht over 1929 was als volgt: Ontvangst en uitgaaf der plaatselijke vereeniging'f 1502.03; id. der afdeeling t.b.c. bestrijding f 1542.50. De begTooting 1930 werd resp. vastgesteld op f5347.33 en f16 75. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Moggré Sr en J. C. Jansen. Het bezoek ter vergadering was matig. W.asch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Puroil opi; bijl vocht-afscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Purol- poeider. Herhaal dit elfcen dagj zoolang het noodig ig. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Joure, Pb. Peter te IJlst, N. Laijenidijfc te Hoek van Holland en A. C. H. Vollenweider te Birdaard. Beroepen te BoxumBleissum, D. van der Most van Spijk te Geesteren. Te Soest, J. J. Timmer te Ermelo. Te Reeiu- wijk, J. Fokkama, cand. te Utrecht. T© Nijmegen, G. van Ramshoist te Bram men. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Aalten, J. Drenthl t© Broek op Lamgendijk. Prof. Dr Hepp naar Ameri ka. Naar gemeld wordt, is wegens het tragisch overlijden van zijh jongslen zoon het vertrek van Prof. Dr V. Hepp naar Amerika een week uitgesteld. Geen visum. Het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland heeft geen vi sum verleend aan den beroepsbrief van den Cand. t. d. II. D. J. Bakker, be roepen predikant van de Ned. Herv. 'gem. van Bleiswijk, boewei dit beroep door het Class, bestuur van Rotterdam was gteiapprobeerd, wegens informaliteit, ge schied bij de beroeping. Industrie- en Huishorad- school te Middelburg. Maandag middag werd in het gebouw der boven genoemde school, onder voorzitterschap van mevrouw Dumon Takvan Trigt, de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Industrie- en Huishoudschool. De secretaresse, mevrouw Hartman Wisse, bracht het verslag over 1929 uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Op 1 Januari 1929 telde de school 128 dagleerlingen, 40 leerlingen op de cursussen en 207 op de avondcursussen, totaal 375, tegen 335 op 1 Januari 1928. Na 1 Januari 1929 kwam nog op school 1 leerlinge voor het volledig onderwijs. In het voorjaar van 1929 werden voor de tweede maal cursussen aan meergegoe- den gegeven; zij werden bezocht door 35 leerlingen. Er werden vervolg-avondcursussen ge geven in costuumnaaien aan 57 en in koken aan 8 leerlingen. In het geheel is gedurende het schooljaar 1928'29 on derwijs gegeven aan 476 leerlingen, tegen 413 in het vorige schooljaar. Aan het einde van het schooljaar wer den diploma's uitgereikt en wel 10 voor huishoudster; 2 voor hulp in de huis houding; 5 voor costuumnaaister; 2 voor linnennaaister, 2 diploma's A costuum naaien; van de geslaagden bleven er 6 op school. Het staatsexamen voor de akte nuttige handwerken werd met goed gevolg afgelegd door 6 leerlingen en het staats examen voor de akte fraaie handwerken door 1 leerlinge. Aan het begin van den cursus 1929 '30 waren voor volledig onderwijs inge schreven 133 leerlingen, van wie 47 uit gemeenten buiten Middelburg en wel Vlissingen 17; Souburg 8, Koudekerke 11, Westkapelle 1, Amemuidein 2, Veere 2, Nieuwland 1, Serooskerke 2, St. Laurens 1, Domburg 1, Meliskerke 1. Vijf leerlin gen waren kosteloos toegelaten en twe© tegen verminderd schoolgeld. Aan de cur sussen voor meergegoeden namen bij den aanvang 1929'30 15 leerlingen deel. Voor de avond-cursussen 1929'30 meldden zich 259 leerlingen bij' den aan vang aan. Vóór 31 Dec. hebben 5 leer lingen van bet volledig onderwijs de school verlaten en bedroeg het totaal aantal leerlingen op 31 Dec. 402 tegen 375 op 31 Dec. 1928. Aan de plannen voor den bouw eener nieuwe school, waarvan in het verslag over 1921 melding is gemaakt, werd de bodem ingeslagen door de mededeeling van den Minister van Onderwijs, K. en W. van 5 Oct 1923, dat van schoolbouw niets kon komen en dat het bestuur zich met do destijds in gebruik zijnde lokalen moest behelpen. Daarop heeft het bestuur in 1924 van de gemeente in huur genomen het schoolgebouw aan de Ververij straat. Naar gelang het aantal leerlingen zich uit breidde, deden de bezwaren, verbonden aan het gahraik ran fa-su gsfcrmwsn, rich in toenemende mate gelden. Het bestuur bleef uitzien naar een betere gelegenheid en mocht die ten slotte verwerven toen het bestuur der Godshuizen zich bareid verklaarde, het Burgerweeshuis aan het Molenwater, dat buiten gebruik zou ko men, aan het bestuur te verkoopen. Na breedvoerige correspondentie en bespre kingen, werd medewerking van den Mi nister verkregen. Overeenkomstig de voorwaarden, waar op in 1917 het gebouw in de St. Pieter straat is aangekocht, heeft het bestuur dit aan het Rijk aangeboden. Bij brief van 7 Februari j.l. heeft de Minister van O., K. en W. verklaard, het perceel ten be hoeve van het Rijk aan te koopen voor den kostprijs (koopsom en overdrachtskos ten) van f 7271.85. De geldmiddelen gaven ook in 1929 geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. Evenals vorig jaar werd een goed be zochte tentoonstelling gehouden. Door ver schillende leerlingen werden een demon stralie van Maggi's Producten en een lezing met film van de firma Van Houten bijgewoond. Aan het einde van het school jaar werd met alle leerlingen een zeer goed geslaagd schoolreisje gemaakt naar Knocke en Blankenberghe. Wederom werden dit jaar cursussen in de buitengemeenten Vlissingen en Bres- kens gehouden. Zij werden gegeven van half Februari tot Juli en van September tot half Februari. De cursus in Breskens moest met ingang van 1 September wor den opgeheven, daar zich een te klein aantal leerlingen had aangemeld. De cur sus te Vlissingen werd bezocht door 128 dia te Breskens door 24, samen 152 leer lingen. De ontvangsten te Breskens beliepen f595.48, de uitgaven f473.15, die te Vlis singen resp. f 1187.74 en f 956.92I/2'. De penningmeesteres, mevrouw Alberts Salberg, deed mededeeling van de cij fers der rekening over 1929. Deze bedroeg in ontvang en uitgaaf f52.634.18, met sub sidiés van het Rijk ad f29051.32 en van de gemeente f 12.450.56V2. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het verwekken van kunst- matigen regen. Naar wij vernemen zal de heer J. Veraart deze maand de proeven tot het verwekken van regen voortzetten. OpDinsdag 25 Maart zal men opnieuw van Schiphol opstijgen om boven de Noordzee, van Scheveningen uit waarneembaar, "het ijs uit te werpen. Verhuiswagen uitgebrand. Op den Zeisterstraatweg ondar Wouden berg vloog een verhuiswagen uit Bot terdam door onbekende oorzaak in brand. De drie inzittenden konden zich met moeite redden. Men poogde het vuur met zand te bluss- doch dit hielp niet, en de aut; spoedig geheel in lichter laaie, brandde totaal uit. Slechts enkele meubelstukken en ©en paar kis ten konden gered worden. Inktfeabri ek te Ulft af ge brand. Gistermiddag is te Ulft de N.V. Terbo-in'ktfabriek totaal afgebrand. De aanwezige materialen ter waarde van achtduizend gulden waren niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. De brand te Nijmegen. Be treffende den brand in d© stijfselfabrisk Hollandia te Nijmegen vernemen wij, dat gisteren het geheel© personeel er wer ken ongeveer 400 man aan den arbeid kon gaan. Of het afgebrande gedeelte weer zal worden opgebouwd, staat nog niet vast. Een voetbalveld in de Zui derzee. De belangstelling voor den nieuwen Zuiderzeepolder, den Wieringer- meierpolder, is zeer groot. De bemaling gaat regelmatig voiort en er ligt reeds 100 HA., droog. Men rijdt er reeds met de fiets, terwijl al een .voetbalterrein is uitgezet. Het kastekort te Papen- drecht. Omtrent de onregelmatigheden in deze gemeente, verneemt „Het Volk" nog het volgende: De ontvanger, in wiens 'kas het tekort is ontdekt, werd op 22 April 1920 ta Papendrecht benoemd. Hij was aanvanke lijk graanhandelaar en wethouder te Mid- delharnis. Gebleken is, dat een aantal bedragen, die hii als gemeente-ontvanger inde, niet in de boeken voorkomen. Dit dateert ech ter van den laatsten tijd. Tot en met het jaar 1928, over 'de eerste acht jaar dus, zijn de boeken in orde. Een accountant van het verificatie-bu reau der Vereeniging voor Nededandsche gemeenten stelt thans ©en onderzoek in. Het juiste bedrag; dat niet werd verant woord, kan nog niet worden opgegeven. Met de familie van den verdachte zal worden nagegaan, of het mogelijk is, het vermiste bedrag te restitueenen, opdat de gemeente Papendrecht geen schade lijdt. Donderdagavond komt de zaak In den gemeenteraad aan de orde. Aardappel-export naar Duitschland. Met ingang van 15 Maart a.s. treden nieiuwe bepalingen inzake den invoer van aardappelen in Duitschland in werking. Diazo zullen voortaan alleen mogen wor- 75. Gelukkig was het venster niet zoo hoog, zoodat Keesie na zijn vlucht uit de hut van de heks geen grooten val deed. Bovendien werd hij opgevangen door den anderen kabouter, die ook den schildwacht had ge waarschuwd. „Dat is ook op het nippertje, meneer Keesie", zeide de kabouter blij, dat hij het verkeersagentje weer zag. „Zeg dat wel, meneer", zei Keesie, „daar ben ik ook door het oog van een naald gekropen." 76. Toen de verkeersagent weer op den beganen grond was, zette hij er den loop in, in gezelschap van den kabouter. De heks keek hen met spijtig gezicht uit het venster na, want het deed haar verdriet, dat zij den verkeersagent niet had gevangen. „Dat valt je tegen, leelijke heks", schreeuwde de agent onder het loopen, „het is ook niet eiken dag kermis."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3