No. 136 Dinsdag 11 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. All© per 1 Maart vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Caruso luidspreker Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. No. 259. DeZeeuw \/PR<!P.Hl !WT PI KPN WFRKr»«G. A. b 5 11 w 5 n f 5 n i- ij Per 3 maanripq, fraiMS jKf «"wfj f L osse mummers ?M5 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Over den noodtoestand waarin die land bouw momenteel verkeert en waarvan tenslotte de geheels bevolking in al haar geledingen de gevolgen in meerdere of mindere mate moet ondervinden, wordt veel gesproken en geschreven. Naar de oorzaken van den noodtoe stand wordt ijverig gezocht, allerlei mid delen die tot verbetering: kunnen leiden worden aangegeven, maar tot nu, toe zon der „eenig zichtbaar resultaat. Thans heeft de heer v. d. Heuvel in de Tweede Kamer eene interpellatie aan gevraagd, waarvan, gezien het breede landhouwdebat van enkele maanden ge leden, al evenmin veel heil valt te ver wachten. De zaak zou anders staan indien bij een groot deel van het parlement be paalde denkbeelden leefden die door de Regeering niet werden gedeeld, zoodat niu een interpellatie' 'kon worden gebruikt oom de Regeering tot het nemen van ze kere maatregelen te prikkelen, maar daar van is tot nu toe niets gebleken. En intusschen wordt weer bet land voor den nieuwen oogst toebereid. De akkers worden geploegd en bewerkt. Het zaad wordt weer aan de aarde toe vertrouwd. Maar -het is niet in opgewekte stem ming dat men dit doet. Hoe zou het ook kunnen terwijl de producten van den vorigen oogst soms voor een .deel moeten worden vernie tigd, en het niet mogelijk blijkt ook maar eenigszins1 loonende prijzen te bedingen? Geen wonder, dat veler harten met zorg vervuld ^ijn. Maar nu .is 't Biddag morgen en is er zeer in 't bijzonder aanleiding om met al deze zorgen tot God te gaan en alles te leggen in de handen van Hem die beschikt over vruchtbare en onvrucht bare tijden, ,en dia ook het donker kan doen opklaren en de wolken van zorg doen verdwijnen. Wat de toekomst zal brengen, wat het komende oopstjaar ons zal geven, wij weten het met. Maar het iis al veel dat we met al onze zorgen moigen gaan tot Hem, die groot is en van veel kracht. Welnu, Iaat dan op den dag van mor gen het gebed opgaan tot God, van Wien de Psalmist zegt: „Zij allen wachten op U, dat Gij hun hunne spijs geeft te fijner tijd; Geeft Gij ze hun, zij vergade ren ze; doet Gij Uwe hand open zij worden met goed verzadigd". En geve God dat ook hier mag gel den: „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien. Die het zaad draagt dat men zaaien zal, gaat al gaande en weenende: maar voorzeker zal hij met gejuich wederko men, dragende zijnie sebooven". Ernstig incident in België. Gisteren vond te Marcinelle bij Charle roi de begrafenis plaats van de slacht offers van de mijngasontploffing, die zich daar dezer dagen heeft voorgedaan. Behalve twee Hollanders, was onder de dooden een Italiaan, waarom de Italiaan- sche consul aanwezig was bij den lijk dienst. Voor. de kerk, waar deze gehouden werd, had zich een groote menigte opge steld om den dooden de laatste eer te be wijzen. Ploseling snelde een Italiaan toe op de groep, waaronder de Italiaansche consul zich bevond en maakte zich meester van de vlag, die de afdeeling Charleroi van de vereeniging van Italiaansche oud-strij ders met zich voerde. Hoewel dadelijk een twintigtal aanwe zigen probeerde den man te grijpen, slaag de deze er in te ontkomen, waarop de consul eenige gendarmes in zijn auto nam om den vluchteling te achterhalen. Deze achtervolging leverde echter geen resultaat op. Een in alle richtingen inge steld onderzoek braoht tenslotte, in de Ita liaansche cantine, een stuk van de vlag aan het licht, dat gewikkeld was in een aanplakbiljet. PUDDING FAB FHE K» O C FS.ON A/ C /V De Belgische regeering heeft, niettegen staande het incident, zich uitsluitend tus- schen Italianen afspeelde, toch een mede- deeling van leedwezen aan de Italiaan sche ambassade doen toekomen. Een tweede incident speelde zich af op het kerkhof zelf. Het communistische kamerlid Jacque- motte probeerde, in strijd met de veror dening van den burgemeester, aan het graf het woord te voeren, waarop hij door den commissaris van politie van het kerkhof verwijderd werd. De tarieven-conferentie. Engeland en Nederland het slachtoffer. De eerste commissie der tariefwapen- stilstandconferentie te Genève heeft giste ren een vergadering gehouden voor de algemeene discussies over de Fransche ontwerp-conventie inzake dé stabilisee ring der tarieven. De discussies hebben vrijwel geheel ga- loopen over de verplichtingen van Neder land en Engeland. Dr Nederbragt en Sir Sidney Chapman wezen er op, dat men van hun landen een 100 pet toezegging wenscht om de beschermende rechten niet te verhoogen, terwijl de landen, die hun tariefposten in handelsverdragen ge consolideerd hebben en dit in een mate hebben gedaan, welke uiteenloopt van 10 pet tot 72 pet, slechts een verplichting tot een zoodanig percentage op zich zouden nemen. Voor het overige zouden zij vrij blij ven, behoudens het verplicht overleg bij een voorgenomen verhooging en het in acht nemen van, een wachttijd van 20 dagen. Intusschen gaven de Nederlandsche en de Engelsche gedelegeerden toch wel te kennen, dat zij niet ongenegen zouden zijn geweest aan hun regeeringen de goed keuring van het Fransche voorstel in overweging te geven, indien niet een ant woord van Elandin op een vraag van voorzitter Colijn omtrent de beteekenis van artikel 9 van de ontwerp-conventie, hen pijnlijk verrast had. Flandin had namelijk op een vraag van Colijn over de beteekenis van het bij artikel 9 den partijen toegestane recht, om ondanks de conventie een tweezijdig handelsverdrag met gemeenschappelijk goedvinden te weigeren, geantwoord, dat ■dit recht ook overliet de bevoegdheid, om bij wederzijdsch goedvinden eenige tarief posten te verhoogen. Dr Nederbragt en de Engelsche gede legeerde wezen er op, dat daardoor de werking van de meest-begunstigingsclau- sule en de beteekenis van de vereeniging van de handelsverdragen belangrijk werd verminderd. Het offer, dat thans van Engeland en Nederland in vergelijking met het offer der andere landen gevorderd wordt, wordt dus nog grooter, dan zij vóór de vergadering reeds meenden. Dr Nederbragt verklaarde onder deze omstandigheden, dat de Nederlandsche i delegatie zich volkomen vrijheid van be slissing inzake het geheele Fransche voorstel moest voorbehouden. De Engelsche gedelegeerde legde een dergelijke verklaring af, óf artikel 9 moet zóó gewijzigd worden, dat hij het weder zijdsch goedvinden geen tariefsverhoogin- gen mogelijk zijn, óf het gevraagde offer van Engeland en Nederland moet beperkt worden. Elandin bleek erg uit zijn humeur, nu de delegaties niet met beide handen het Fransche voorstel aannamen. Hij toonde heel weinig verlangen om maar eenigszins aan de toch zoo gerecht vaardigde wenschen van Engeland en Ne- 4 derland tegemoet te komen. De verandering der tijden. Te Londen heeft een eigenaardige plechtigheid plaats gehad, waardoor o-p treffende wijze uitkwam, hoe snel en hoe grondig de tijden kunnen, veranderen. In de schaduw van de huizen van het Biritsche parlement, dicht bij' de piekwaar ze bijna twintig jaar geleden werd gear resteerd bij het aanvoeren van een de monstratie voor vrouwenkiesrecht, werd dezer dagen 't standbeeld voor mevrouw Paiikhurst onthuld. De plechtigheid werd vernout uoor Baldwin, den leider deir Conservatieven, die woorden van lof sprak over het doorzettingsvennogen van mevr. Papkhurs't. Een igroote menigte vrouwen, waaron der ook, die opden voorgrond traden in den heftigen strijd der Suffragettes, woonde de plechtigheid bij'. Velen zullen zich nog; herinneren, hoe de Suffragettes (kiesrechtvrouwen) tot 1914 als kwaadwilligen en zottinnen wer den beschouwd. Zij' hebben het er ook naar gemaakt, want onder aanvoering van mevrouw Pankhurst bedreven zij aller lei baldadigheden, zooals ruiten ingooien, brandstichten, met bommen werpen, te gen de politie vechten, enz. Geen wonder, dat men over hen de schouders ophaal de! Maar toen de wereldoorlog uitbrak, werd deze kiesrechtactie gestaakt en stel den alle suffragettes zich ter beschikking om het bedreigde vaderland van. dienst te -zijn. Daardoor hebben ze veel goied ge maakt 1 Thans zijn er in Engeland geen suf fragettes meer, want haar wenschen zijn volkomen vervuld. En nu ook nog het standbeeld van mevr. Pankhurst onthuld door Baldwin zelfl Inderdaad: Het kan vprkeeren! De agitatie in Britsch-Indië. Een twintigduizend arbeiders in de spin-industrie hebben heden in het district Titaghur een staking gepx'oclameerd. Naar gemeld wordt, hadden verschillen de wanordelijkheden plaats; in een spin nerij werd de menigte door de politie uit eengedreven. Uit Bombay wordt gemeld, dat Gandhi, tijdens zijn „marsch der martelaren" naar Badaipur, zich slechts zal voeden met geitenmelk, rozijnen ear hoogstens drie ci troenen per dag. Woensdag a.s. begint de tocht en heeft het vertrek plaats van de eerste groep deelnemers, die .onder leiding staat van GancLhi zelf en bestaat uit ongeveer hon derd personen. Gandhi hoopt, op 18 Maart te Badaipur aan de Golf van Cambay aan te komen. Men verwacht, dat dan begonnen zal worden met den aanmaak van verboden zout, dat niet valt onder den wettelijken zoutaccijns en dat de actie van civiele on gehoorzaamheid zal worden jngezet met de productie en distributie van dit zout naar de verschillende groepen, die Gan dhi's streven steunen. Niettemin ziet men in de arrestatie van Gandhi's voornaamsten helper Patel, die nog steeds wordt vastgehouden, een be wijs, dat de regeering voornemens is, strenger tegen de actie van civiele onge hoorzaamheid te gaan optreden. Ook werd een bevel uitgevaardigd tot arrestatie van den burgemeester van Cal cutta wegens opruiende redevoeringen. Weer een bomaanslag aan de Bulgaarsch- Zuidslavische grens. De derde boinaanslag'-djinnen tien da gen tijds in het Bulgaarsch-Zuidslavische grensgebied is thans te Stroemitsa gei- plepgld. Twee onbekende mannen begon nen te schieten op een pólitie-agent, die op sl,ag werd gedood. Daarop wierpen zij een bom in het café Union, waardoor 15 personen werden gewond etn twee gedood. Het gebouw zelf leed zooveie') schade, dat het moest worden ontruimd. De daders namen de vlucht in de richting v,an, de Butgaarsche grens en onderweg wierpen zij een tweede bom naar een inspecteur der gendarmerie, die ernstig giewond werd. Eenige seconden daarna ojntplofte een derde bom. De mannen openden een revolvervuur oip hun ach tervolgers, waardoor opnieuw eenige per sonen werden gewond. Later werd nog een niet ontplofte 'bom gevonden, waar op het merk van de Macedonische revolu tionaire org.ainisa.tie was gegraveerd. Byrd in Nieuw-Zeeland. Uit Dunedin op Nieuw Zeeland wordt gieseind Byrd's vlaggeschip1 is hier aangekomen. Die wanden van het schip waren gekerfd door het ijls en de zware zeeën. De bemanning zag hunkerend uit om .aan land te kunnen glaan. Kleine booten zwermden rond het schip; toen de loods ■ander groot enthousiasme aan 'boord kwam. Byrd was gekleed _in honge laar zen en bontjas en een wöïlen muts. „We zijn er gelukkig," zei de admiraal, toen de vertegenwoordigers v,an de be woonde wereld aan boord kwamen om hem te begroeten. Byrd's mannen keken onwennig; uit hun oogien; zij vroegen: „waar zijn onze klote- ren Die waren in het hotel, maar de mannen zagen er tegen otp; z.ooals zij waren, .aan luid te g|aa,n. Honderden kinderen stonden op de ka de. Tal van camera's verrichtten hun werk. Een muziekkorps verwelkomde den held als overwinnaar. Byrd glimlachte. Die hotels te Dunedin zijn stampvol. Groote Bioscoopbrand. Uit Tokio wordt gemeld: Ter gelegenheid van het 25-jarig feest van de Japansche overwinning bij Moek- den was in de vergaderzaal van het Shin- kai-marinestation een bioscoopvoorstelling voor schoolkinderen georganiseerd. Terwijl deze voorstelling aan den gang was, ontplofte een reservoir, dat met naphtagas gevuld was. In een oogenblik tijds stond de geheele zaal in lichtelaaie. Slechts 25 kinderen konden gered wor den, terwijl er 104 verbrandden; vier werden er levensgevaarlijk gewond. De landverhuizing naar Canada. Men weet dat er den laatstan tijd ern stig sprake van is geweest, den stroom van ongeschikte landverhuizers, die Ca nada tot last dreigen te worden, te kee- ren. De. minister van binnenl. zaken heieft nu verklaard, da.t Canada zij!n voorschrif ten voor landverhuizers inderdaad zal verscherpen. .Voortaan zal van landver huizers jgeëischt worden, dat zij genoeg middelen bijl zich hebben oim zichzelf en hunne giezinnen een tijd lang te onder houden. De minister voegde er bijl, dat het land den laatsten tijld overstroomd was door werkkrachten uit de onderste lagen en dat dit een van de oorzaken van de groote werkloosheid was. Bakkerseczeem in Engeland. Evenals in ons land neemt oofc in Engeland de laatste jaren de frequentie van het bakkersoczeem toe. Op eenvraaig van een der leden van het Engelsche La gerhuis om cijfers heeft 'de minister van Volksgezondheid dezer dagen medege deeld, dat in 1922 102, in 1926 334, in 1927 375 en in 1928 389 bakkers knechts schadeloosstelling krachtens de wet op' de beroepsziekten uit deaen hoof de ontvangen hadden. Rumoerige Lagerhuiszitting. De godsdienstvervolging in Rusland. Het Lagerhuis was gisteren stampvol, daar bekend was, dat Lloyd George een aanval zou doen op de regeering over het werkloosheidsvraagstuk. Bij afwezigheid van den premier Mac Donald trad de kan selier van de schatkist Snowden als lei der op. Naast hem was minister Thomas gezeten. De tribune was stampvol. Voor het de bat begon, werden verscheidene vragen gedaan over de godsdienstvervolgingen in Rusland en over Indië. Sir Kingsley Wood vroeg den minister van buitenlandsche zaken Henderson, of hij thans overtuigd was, dat in Rusland dergelijke vervolgingen plaats hadden, of dat hij het Lagerhuis zijn beslissing wil de mededeelen en of hij voornemens was handelend op te treden. Op de laatste vraag antwoordde Henderson, dat hij niet Binnenland. De Jaarbeurs geopend. Derde verkeersconferentie in Zeeland. De uitspraak in de moordzaak-Lans. Buitenland. De toestand in Britsch-Indië. Groote bioscoopbrand in Japan. De conferentie te Genève. De emigratie naar Canada. Weer een bomaanslag aan de Bulgaarsch- Zuid-Slavische grens. Rumoerige zitting van het Engelsche La gerhuis. meende, dat de Britsche regeering eeni- gerlei doeltreffende stappen kon doen om vrijheid van godsdienst in Rusland te krijgen. Overste Kenworthy vroeg, of de onder drukking in Rusland niet reeds verschei dene jaren aan den gang was en of dus de voorganger van minister Henderson niet eveneens verantwoordelijk was voor de lijdzame houding van Groot-Brittan- nië. Dit veroorzaakte groot kabaal. De conservatieve afgevaardigde So- merville vroeg den minister, of hij wel wist, dat de werkloozendemonstratie van laatstleden Donderdag door de commu nistische partij was georganiseerd op aan stoken van Moskou? En of hij stappen wilde doen, dat een dergelijke inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden zou worden tegengegaan. „Ik twijfel er niet aan", zeide Hender son, „dat de Communistische Internatio nale haar best heeft gedaan om de ma nifestatie van 6 Maart teweeg te brengen en gezien, hoe gering de uitwerking hier te lande is geweest, vertrouw ik, dat het Lagerhuis er niet door gealarmeerd is. Gelijk ik op 3 Februari zei-de, zal de regee ring het Lagerhuis in haar vertrouwen nemen, zoodra er werkelijk reden tot kla gen bestaat". Debat over de werkloos- •h e i d. Daarna heeft Lloyd George het werk loosheidsvraagstuk ter sprake gebracht. Hij zeide, dat het geheele land ten zeer ste ontgoocheld was door de uitkomst van de ministerieele beloften. In stede daarvan was het aantal vaste werkloozen van ruim 1.100,000 op ruim anderhalf millioen gestegen en zelfs nu in het voor jaar viel het niet noemenswaard. Spr. wilde echter niet alleen critiek oefenen, maar de regeering de helpende hand bie den, want minister Thomas had onge twijfeld hard gewerkt. Zijn fout was ech ter, dat hij de zaken te weinig energiek, te timide had aangepakt, waardoor het hem niet gelukt was deze nieuwe Hin denburg-linie te doorbreken. De dingen, die met vaste hand aangepakt konden worden, waren de opruiming der krot woningen, de electrificatie van het plat teland en de aanleg of verbetering van wegen en bruggen. Sir Arthur Steel Maitland zeide na mens de conservatieven, dat hij de voor naam,ste fout heel ergens anders vond dan Lloyd George en wel in de onze kerheid, die de zakenwereld gevoelde over ■den inhoud van de aanstaande begroeting. Geen zakenman durft op het oogenblik nieuwe ondernemingen op touw zetten of bestaande uitbreiden, zoolang hij niet weet, of zijn industrie door de regeering beschermd of aan de moordende concur rentie van landen met lage loonen zal worden overgelaten. ook voor Radio-Centrales en elk radio-toesdel Dubb.MAGNEET5Y5TEEM /30- Ipaiig AMKER5Y5TEEM /40- ^ers Prinsengracht 22Q/24 AMSTERDAM Tel. 48882.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1