No. 135 Maandag 10 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse SI Go's Bank N.V. Soes Wasch Uw haar EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Alio per 1 Maart vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Uit de Provincie D Irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Adminisiratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonnaFsanisprijs: Per 3 maanden, franco psr post, f?,= Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentlSn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. *4* Belasting van inkomen uit vermogen. Bij de behandeling van de Rijfcsbegroo- timg in de Eerste Kamer, beeft de heer de Gijseiaar financieale beschouwingen gehouden en daarbij zeer in 't bijzonder gewezen op de onreehtvaardige verhou ding die er is tusschen belasting van inkomen uit vermogen en van inkomen niet uit vermogen. Door den spreker werd daarbij een staatje overgelegd waaruit o.a. blijkt, dat iemand met f 1125 inkomen uit vermo gen aan Rijteinkomstenbelasting en 20 crisisopcenten betaalt f5,52. Aan belastin gen gewone en crisisbelastingen van ver mogen moet bij f 31 extra betalen. Bij f 2250 inkomen wordt 'dit f 36.24 en extra f77.50. Hierbij komt nog, zoo betoogde de heer de Gijseiaar, dat voor massa's goe deren en zeker die absoluut geen in komsten opleveren, vermogensbelasting betaald moet worden, zoodat de ver- h'ondinlgspOTcentages tusschen beide soort lasten nog te zeer geflatteerd zijn. Ook voor landeigenaren zoowel groote als kleine is die verhouding nog te mooi voorgesteld, daar mijn berekening ge baseerd is op een 4Vs pet. basis,, zijnde bet rendement van solide obligaties. Wat hier jgezegd werd is ongetwijfeld van belang, mede in verband met den noodtoestand van het landbouwbedrijf waarover thans zooveel geklaagd wordt. Behalve de klachten over het slechte rendement van de bedrijven in verband met de lage prijzen, is er de klacht over het gebrek aan den noodiigen grond, zoodat tal van jonge boeren in hun eigen bedrijf geen plaats kunnen Vinden. In sommige streken werd en wordt dit bezwaar eenigermate opgeheven, door de gewoonte, dat een boer op niet te hoo- gen leeftijd gaat rentenieren. Daarin zit iets goeds. Het prikkelt de krachtsinspan ning. Het bevordert een sober en voor zichtig leven. En naarmate er meerderen zijn die van een, zjj 'tdan betrekkelijk klein ka pitaaltje gaan rentenieren, komt er tevens meer plaats voor jongere krachten, di© anders tevergeefs naar een bedrijf zou den zoeken. Daarbij komt nog, dat er in de hooge vermogensbelastingen een sterke prikkel ligt om het inkomen uit grondbezit te verhoogen. Er wordt nu veel geklaagd Over de te hooge pachten. Maar als alle grondbezitters poogden van het in den gjrond gestoken kapitaal een behoorlijke renje te mak§«, dan zou de toestand toch nog heel wat slechter zijn. Het komt ons daarom voor, dat. aan het betoog van den heer de Gijseiaar wel ernstig aandacht mag worden ge schonken. De conferentie over den Tariefwapen stilstand. De redevoering van dan Franschen mi nister van handel, Flandin, ter tarief wapenstilstand-conferentie te Genève, beeft geen nieuwe verrassingen opgele verd. De bestaande handelsverdragen zullen tot April 1931 verlengd worden. Indien zij niet vóór Februari van het volgend jaar worden opgezegd, zal de duur nog met zes maanden worden verlengd. In dien een der staten een niet door een handelsverdrag geconsolideerden tarief post wensebt te verhoogen, t zal een an dere staat, wiens uitvoer-handel daar door ernstig bedreigd zou worden, on middellijk onderhandelingen kunnen vra gen om tot een herstel van het verbro ken evenwicht te komen. Indien de besprekingen tusschen de betrokken regeecringen dan niet binnen twee maanden tot een bevredigend resul taat leiden, heeft de andere partij het recht de conventie en eventueel ook het handelsverdrag op te zeggen.' Aan landen, die geen door handels verdragen geconsolideerde tariefposten hebben, zooals Nederland en Engeland, zal de verplichting worden opgelegd, ge durende den duur van deze conventie geen nieuwe beschermende rechten in te voeren, of bestaande beschermende rechten te verhoogen. Ten aanzien van de fiscale rechten van Nederland en ^Engeland, zal dezelfde verplichting gelden, als de andere staten aanvaarden zullen met betrekking tot een eventueel© verhooging van de niet- ge- consolideerde posten, d. w. z. verplicht overleg en een wachttijd van 20 dagen. Dit zijn de voorstellen van Flandin. De algemeene indruk van de rede van Flandin was gunstig. Men .meent in de groote meerderheid der conferentie-krin- gen, dat Flandin's rede het totstand komen van een conventie, die althans eeriige tariefsstabilisatie zal brengen, vrij wel heeft verzekerd. De Fransche conventie komt hierop neer, dat men van Engeland en Neder land een 100 pet. toezegging verlangt om geen beschermende rechten in te voeren, of te verhoogen, terwijl de andere staten slechts een zoodanige verplichting 'aan vaarden zullen voor een zoo groot per centage van hun tariefposten, als in han delsverdragen is geconsolideerd, hetgeen zelfs voor Frankrijk, bet land met de groote consolidatie, toch niet meer dan j 72 pet. js. Toch zullen vermoedelijk de .Engel- sche en Nederlandsche 'delegaties ni^ weigeren, de conventie naar het Fransche model te onderteekenen, daar deze toch een vrij belangrijke stabilisatie van de tarieven brengen zal met waarborgen tegen overijlde verhoogingen, terwijl een weigering tot onderteekening der conven tie door Engeland en Nederland de mis lukking der geheele conferentie zou be- teekenen met de daaraan verbonden ge varen voor een verscherpte tarieven- oorlog. Vanmiddag zal de eerste commissie, onder leiding van den heer Colijn, bij eenkomen voor de algemeene discussies over de Fransche ontwerp-conventie. Als alles goed gaat, zal de conferentie wellicht deze week, na .vier weken vergaderen, kurmein gesloten worden. De vlootconferentie. De conferentie is nu weer in vollen gang. De meeste kwesties moesten echter Vrijdag weer naar de commissie terug worden verwezen. Volgens den correspondent van de „Times" te Washington blijven Borah en de zijnen onverzoenlijk gekant tegen de gedachte van deelgenootschap der Ver. Staten aan een consultatieve overeen komst. Een atmosfeer van groote geheimzin nigheid omringt de besprekingen, Zater dag door Briand gevoerd met de Engel sche en Amerikaansche staatslieden, om te onderzoeken, of het mogelijk is, dat Engeland en Amerika deelnemen aan een of ander verdrag, waarbij de veiligheid van Frankrijk wordt gewaarborgd. De vermindering van het vlootprogram van Frankrijk hangt, naar mein gelooft, ge heel af van een waarborg van dezen aard. De algemeene stemming is niet optimis tisch, omdat er weinig hoop bestaat, dat Amerika toetreedt tot een dergelijk ver drag, hetwelk Amerika beschouwt als een zuiver Europeesche aangelegenheid. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Tot Vrijdag zijn in Moissaci 93 slacht offers der overstrooming geborgen. De meeste lijken zijn misvormd, zoodat bet zeer moeilijk is ze je Idemtificieeren. Dat 'bet aantal slachtoffers zoo groot is, vindt zijn verklaring 'hierin, dat de bewoners miidideni in den slaap door het water verrast werden. Ln Montauban moet het aantal dooden geringer zijn dan aanvankelijk' vermoed werd. Tot Vrijdag, echter heeft men! daar 20 dooden geborgen, 7 zijn geïdentificeerd. President Doumergue is vergezeld, door minister-president Tardieu en den minis ter van onderwijs Marraud, itn het over stroomde gebied, aangekomen. Het gezelschap zal den gaheelen dag iM auto's de overstroomde gebieden be- zoeken. Overstroomingen in Natal. Hevige regens in het Noorden van Natal hebben tot gevolg gehad, dat de rivieren buiten hun gevers zijn getreden. Naar verluidt zijn bij de overstroo mingen 11 menschen verdronken; het totaal aantal slachtoffers is echter nog niet bekend. Men vreest, dat langs de oevers van de rivier veel menschen zul len zijn omgekomen. Natal is, wat de spoorwegverbindin gen betreft, geheel van Transvaal geiso- leerd. De Engelsche liberalen en het werkloos heidsvraagstuk. Volgens een verklaring uit het libe rale hoofdkwartier zal vandaag van libe rale zijde in het Engelsche Lagerhuis het in het gebreke blijven der Arbeiders- regeering inzake bet vraagstuk der werke loosheid te berde worden gebracht. Hier mede wordt dus een einde gemaakt aan den vrijwillig door de liberalen aangeganen wapenstilstand op dit punt. Het is niet onmogelijk, dat dit debat de crisis in de Lagerhuisfractie der Arbeiderspartij zal teweegbrengen, daar deze over de regee- ringspolitiek inwendig verdeeld is. Lloyd George zal het woord voeren. Economische moeilijkheden in Italië. Volgens den italiaanschen medewer ker van Het Volk is er in cLit land toenemende werkeloosheid en zijn de loo- nen J,aag. De fascistische leiders gaan in de fabrieken om de arbeiders er van te overtuigen, dat zij de voorwaarden moeten aanvaarden, die hun worden op gelegd door de werkgevers. Maar hun redevoeringen worden onder doodsche stilte aangehoord en iedere vraag, iedere opmerking door een arbeider .gemaakt, wordt toegejuicht. De vorige maand ontsloeg een groote automobielfinna te Rome 500 arbeiders, 50 technici en een honderdtal bedien den. Te Brescia, waar een groote knoo- penfabriek bestaat, ging men onlangs tot een belangrijke loonsvermindering over. Te Carpi in Emilia trok een stoet van 700 werkeloozen, vergezeld van bun vrouwen en kinderen, zwijgend ten teeken van protest door de stad. Anderzijds heeft de fusie van twee kredietinstellingen ,,11 Credito Italiano" en de „Banque Natio nale di Credito" geleid tot een ontslag van 2000 bedienden. Passagiersvliegtuig verongelukt. Vrijdagmiddag is nabij Weenen een vlielgtuig, dat den dienst WeenenBoe dapest onderhoudt, en bestuurd werd dooi den piloot Zizoo, door den mist afgegle den en gevallen. Bijl het neerstorten geraakte het vlieg- tuin in brand. De piloot wist twee van de drie passagiers te redden; de derde verbrandde ©venwel. Oud-President Taft overleden. De oud-President van Amerika Taft is overleden. William Howard Taft, die in 1857 in Cincinnati© werd geboren, was meer rechtsgeleerde dan staatsman. Zijln groote gaven heeft bijl dan ook in de eerste plaats als rechtsgeleerde getoond, aan vankelijk als advocaat-generaal, daarna als rechter, voorts als hopgleeraatf in de rechtswetenschappen aan de Univer siteit van Cincinnati en ten slotte, na een periode van staatkundigen arbeid', onderbroken door een presidentschap van vier jaren, als Chief Justice van het Supreme Court. Van 1904 tot 1908 was hij! minister vap. oorlog in het kabinet-Roosevelt. In 1908 werd hij tot president der Ver. Staten g;efcozen. In de plaats 'echter, zoo als Roosevelt had verwacht, in 1912 vrijt willig voor hem de plaats te ruimen, maakte Taft aanstalten zijh herkiezing te bewerkstelligen. Dat was niet naar den zin van Roose velt, die den strijd aanbond tegen Taft. Het kwam tot een scheuring in de Re- publikeinskche Partij: Roosevelt werd de leider van den radicalen vleugel, die der „•o|pfetandigen", terwijl Taft de behouden den aanvoerde. Deze laatsten gelulkte het oim Taft en niet Roosevelt door de Natio nale Conventie van 1912 tot candidaat voor het presidentschap verkozen te krijL 'gcn. Onder groot rumoer scheidde Roo- stevelt zich toen van de Republikeinschte Partij af, stichtte de Partij der Progres sisten, doior welke hijl zich candidaat liet stellen. Bijl de verkiezingen van November werden evenwel hij zoowel als Taft uitge schakeld ten voordeel© van den derno- oratischen candidaat Wilson. Tot verbazing van de geheele Ameri kaansche politieke wereld vierde Taft tij dens de presidentscampagne van 1916 eenverzoeningsfeest met Roosevelt .teneinde tezamen de kansen van den re- publifcednschen candidaat Hughes te be vorderen, hetgeen, naar men weet, niet het gewenschte resultaat opleverde. In 1921 werd Taft tof Chief Justice van hef Supreme Court benoemd, een aimbt, dat in de Vereen. Staten in hoog aanzien staat. Hier voelde Taft zich ge heel op zijn plaats, want hij was vóór alleis rechtsgeleerde. Werkloosheid ln de Ver. Staten. Volgens een bericht uit Washington heeft president Hoover met de ministers van arbeid en handel een langdurig on derhoud over het vraagstuk der werk loosheid gehad. Na afloop van de conferentie verklaar de Hoover, dat de ergste gevolgen van de beurscrisis achter den rug zijn-en de in vloed daarvan op het bedrijfsleven bin- nien| 1 a 2 maanden overwonnen zal zijn. De president verwacht, dat mat het begin van de gewone saizoendrukte en tengevolge van de bouwprogramma's der spoorwegen en ftie voor openbare wer ken normale toestanden zullen terug- keeren. Uit bet onderzoek der ministers van arbeid en handel blijkt, dat in 12 staten de werkloosheid een meer dreigenden vorm heeft aangenomen, doch dat de toestand in de overige staten normaal is. Het hoogste aantal werkloozen werd in de tweede helft van December en de eerste helft van Januari bereikt. Thans wordt de toestand beter, wat in hoofdzaak hieraan te danken is, dat het beroep om de bouwbedrijvigheid niet te verminderen, ten volle is beantwoord. De dranksmokkel in de Ver. Staten. Reuter seint uit Lorain (Ohio): Na een heftigien strijd hebben de drankwets agenten op het Eriemeer een schip in be slag genomen, dat 1600 kisten Canadeie- sche whisky bevatte. Een der smokkelaars werd ernstig gewond. De alcohol-oorlog duurt onverminderd voort. Te Newark, in 'den staat New-Jecr- sey werd de politie opmerkzaam gemaakt op een vrachtauto, die beiaden was met alcohol. Onmiddellijk werd de auto achterhaald en toen de smokkelaars zich in bet nauw gedreven zagen, trachtten zijl zich te ver dedigen met machinegeweren, die op hun auto gemonteerd bleken te zijn. Er ontstond een vuurgevecht tusschein de politie en jje smokkelaars, van wie tenslotte drie de vlucht namen. Korte Berichten. Te Oklahoma hebben zich bijl on geveer 100 mensdien verlammingsver schijnselen voorgedaan na het gebruik van blijkbaar vergiftig Jamaica-gember- biex. Bij de meosten weigerden de boenen hun dienst, bij' anderen de handen of de mond. Door een grooten brand in het Oost- Galicische stadje Bërow zijh veertig h zestig huizen vernield. De schade bedraagt ongeveer een millioen zloty. Uit het postkantoor te Lemberg zijh postzegels ter waarde van 300.000 zloty gestolen. De dieven zijn nog niet gear resteerd. Er is nog altijd geen oplossing ge vonden voor het verbruik van de zeer groote voorraden rogge, waarmee de Duitsche landbouw opgescheept zit. Het denkbeeld om van rijkswege een verbod van het gebruik van zuiver tarwemeel uit te vaardigen en bijvoeging van 60 pet roggemeel bij tarwemeel verplicht te stellen, is volgens het Blerl. Tagebl. al opgegeven, daar het onuitvoerbaar was gjebleken. Op Sicilië zijh 4 arbeiders in een zwavelgroiev'e bedolven. Hun lijken kon den tot nu toe niet worden geborgen. Drie van de personen, die tange volg© van de ontploffing in de kolen mijnen van Marcinelle werdieta. gewond en in het ziekenhuis te Charleroi verpleegd werden, zijn overleden, waardoor het aan tal dooden tot veertien is gestegen. De phüitie te Boedapest heeft de leden van een bende van misdadigers in hechtenis genomen, die in dien laatsten tijld 23 automobielen gestolen hadden. De bende was van plan, een bank te plunde ren. De Paus heeft 50.000 frs. geschonken voor de slachtoffers der overstroamingen' in Zuid-Frankrijk. Dr Luther bomt als die meest ern stige candidaat vqqt het presidentschap der Duitsche rijksbank in aanmerking. Binnenland. Groote branden te Wormerveer en Nij megen. Ongeluk te Vlissingen. Twee dooden. Buitenland. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk en Zuid-Afrika. Werkloosheid in Amerika. De tarieven-conferentie te Genève. Oud-president Taft overleden. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Omtrent het Koninklijk bezoek aan Utrecht op morgen vernemen wy nader bet volgende De Koningin en de Prins zullen te 10 Uur 10 aan bet Centraalstation aan komen en zich vandaar rechtstreeks naar de Jaarbeurs begeven. De voorzitter .van dear raad van beheer, de beer Fentener van Vlissingen, zal bij de openingsplech tigheid in de groote ontvangstzaal van het Jaarbeurs-restaurant bet woord voeren en vervolgens de Koningin verzoeken over te gaan tot de opening, welke zal geschie den op de scheiding van de groote stand- zaal in het eerste gebouw en de hal van het nieuwe. Na de opening zal de Ko ningin, vergezeld van den Prins, het nieuwe gebouw in oogenschouw nemen en ook nog een korten rondgang langs de internationale tentoonstelling van de Ver. van Directeuren van gemeentewerken maken. Omstreeks 11 uur 30 zullen de Konin gin en de prins door de binnenstad naar het Diaconessenhuis rijden. Daar zal het gezelschap, door de Directie begeleid, ver schillende ziekenzalen en een aantal an dere lokaliteiten bezoeken. Na dit be zoek, dat tot ongeveer 12.50 zal duren, wordt naar het Centraalstation terugge reden. De reorganisatie der machtsmiddelen op Curacao. Op de vragen van den heer van Kem pen betreffende toezending aan de Twee de Kamer van het tweede gedeelte van het rapport van de oommissie-Hoorweg- Beomewitz nopens de reorganisatie dier militaire en politioneele machtsmiddelen op het eiland Curasao, heeft minister de Graaff geantwoord, dat 't niet in zijta. voornemen 'ligt dit gedeelte aan de Ka mer ter kennismaking toe te zenden. Het bevat n.l. uitsluitend de door de commiis- sie-Hoorweg-Bennewitz aan den Gouver neur van Curacao ingediende, met re denen om'kleede voorstellen in zake een herziening van de organisatie der machts middelen in het gewest Curasao. Hoog bezoek aan Zaandam. Zaterdagmiddag heeft Prins Hendrik met zijn zuster de groothertogin van Oldenburg, bij hun tocht door Noord- Holland een bezoek gebracht aan het Czaar Peter-huisje te Zaandam. De Prins was vergezeld van zijn adjudant en den oud-gezant van Rusland Poestosjky. Het gezelschap werd ten stadhuize door den burgemeester Ter Laan ontvangen, waar eveneens de thee werd gebruikt. Kamerkleskrlng C.-H. Unie. Zaterdagmiddag hield de Kamerkring- vereeniging Middelburg der Chr. Hist. Unie, omvattende geheel Zeeland, Jmar eans met Purolzeep. U zult dan I zien hoe mooi, zacht en roosvrij I UW haar wordt. Purolzeep ft cvcoelePuroL verkrijgbaar bl) Apoth. en Droglateo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1