Uit de Provincie. Onderwijs. Gemengd Nieuws. toonstelling van Volkenbond en Vrede te Den Haag van geschriften, bevattende aan sporing tot dienstweigering, heeft minis ter Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat hij, nadat ter kennis van de Regeering was gekomen, dat op de tentoonstelling van Volkenbond en Vrede geschriften wer den verspreid, welke ten doel hadden, aan te sporen tot dienstweigering, een onderhoud heeft gehad met den secretaris van het bestuur der tentoonstelling. Het resultaat van deze bespreking was, dat het bestuur de verspreiding met alle ten dienste staande middelen zou tegengaan. Toen desondanks van herhaling van de verspreiding van zoodanige geschriften, zelfs van insignes met een zelfde doel, aan de Regeering mededeeling werd ge daan, heeft zij zich afgevraagd, of niet de beschikbaarstelling va-n het Lands,ebouw, waarin de tentoon l- n g gehouden werd, bch'. sue te worden in getrokken. Na rijp beraad en overleg heeft de Re geering besloten, niet tot dezen stap over te gaan, echter niet dan nadat zij zich had overtuigd, dat door voldoende politie zorg tegen verdere herhaling kon worden gewaakt. Zij heeft zich daartoe in ver binding gesteld met den hoofdcommissa ris van politie te 's-Gravenhage. Van Za terdag 1 Maart af is toen gedurende den tijd, dat de tentoonstelling voor het pu bliek toegankelijk was, een voldoend aan tal rechercheurs in alle lokalen aanwe zig geweest. Sindsdien heeft de Regeering geen klacht meer bereikt. BEGROOTING VAN DEFENSIE. Memorie van Antwoord. Ontwapening. Wat vermindering der bewapening op groote schaal betreft, hoezeer deze ook door de Regeering wordt nagestreefd, rij is van oordeel, dat zoodanige vermindering "het resultaat be hoort te zijn van internationaal overleg. Da regoeriirug heeft zich op het stand punt gesteld, dat de grootte der weer macht beperkt moet blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de veilig heid van den Staat. Harerzijds doet de Regieering al het mogelijke om de inter nationale beperking en vermindering der bewapening met kracht te bevorderen. Guragao. De opiumjager „Arend" zal in West-Indië goede diensten kunnen be wijzen, ook wegens de verspreide ligging der tot dat gebiedsdeel behoorende eilan den. Wanneer versterking der maritieme lichamen aldaar noodig wordt geacht, zullen oorlogsschepen uit Nederland wor den uitgezonden zooials ook reeds is ge schied. Chemische strijdmiddelen. De opvatting, dat ons land wegens gemis aan collectieve onderaardsche schuilplaat sen gedwongen zal zijln, in enkele da gen -of uren alle gewapend verzet te la ten varen, moet de minister geheel laten voor rekening van degenen die haar hul digen. Daar het gebruik van bestaande particu liere woningen, in verhand met bescher ming tegen gassen, geheel ta verwezen lijken zal zijn, mits de bevolking door behoorlijke voorlichting tevoren met de te nemen maatregelen vertrouwd zou ge*- rakan, is de minister niet voorne mens om den bouw van afzonderlijke gasdichte en bomvrij© collectieve schuil plaatsen in overweging te nemem Verschillende mededeelingen. Inderdaad bestaat reeds geruimen tijd een tekort aan ofüiceren van gezondheid. Ge tracht wordt den toeloop te verbeteren doior het weder in uitzicht stellen van een premie aan studenten die zich ver binden als aspirant-officier van gezond heid. Er zullen geen verdere benoemingen in „dubhelrangen" geschieden; een desbe treffende herziening der vredesorganxisa- tiën is in bewerking. Afvloeiing van onderofficieren? Het Tweede Kamerlid Tilanus heeft dea> minister van defensie gevraagd: I. Heeft de minister kennis genomen van geruchten in de vak- en dagbladen, over gedwongen afvloeiing door vervroeg de pensionneering van onderofficieren der landmacht, waardoor bij deze onderofficie ren onrust is gewekt? II. Is de minister bereid, mede te doe len, of, in hoeverre deze geruchten ge grond zijn op plannen of maatregelen der regeering? Akkerbouw en Spoorwegen. Het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld Is de minister bekend met den nood toestand in den akkerbouw, mede tenge volge van de onmogelijkheid van den af zet van den nog aanwezigen grooten voor raad akkerbouw-producten van den oogst 1929? Zoo ja, is de minister bereid, mede om den afzet van akkerbouw-producten te be vorderen, na gepleegd overleg met de Di rectie der Nederl. Spoorwegen, binnen den kortst mogelijken tijd een belang rijke reductie op de spoorvrachten voor het vervoer van akkerbouwproducten in te voeren? Patrimonium. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Patrimonium zal D.V. dit jaar op Maandag en Dinsdag 6 en 7 October a.s. te Arnhem worden gehouden. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C. Donderdagmiddag had onder voorzit terschap, van den heer G. A. van Woel- deren, in de sociëteit St. Joris is Middel- delburg de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. N De voorzitter opende 'de vergadering met welkom tot de aanwezigen. Spreker wijdde woorden van dankbaarheid aan de nagedachtenis van de heeren Blum en Noteboom en mej. Deetman. Hier blijkt weer de vergankelijkheid der personen, doch hun werk en de daarmede bereikte resultaten blijven voortleven. Tegenover deze droeve verliezen, staat de winst van de stichting Zonneveld, die door mej. van den Broecke, onder de auspiciën der vereeniging is gebracht. Speciaal heette spreker ook welkom den nieuwen ver tegenwoordiger van Ged. Staten in het bestuur, den heer mr R. M. van Dussel- dorp. Hierna bracht de secretaris, dr C. Or- baan, h«t jaarverslag uit, waarin ook de secretaris begint met waardeering aan de overledenen. Het werk van mej. Deetman werd op voortreffelijke wijze waargenomen door mevr. Verburg, terwijl een tijdelijke hulp werd aangesteld in de persoon van zuster Oldebove. De secretaris nam de functie van den penningmeester waar. Verder herinnerde de secretaris er aan, dat dr van Lierop werd aangewezen als bestuurslid door de Diocesane Federatie van het Witgele kruis. Ook spr. herinnert er aan, dat in 1929 de stichting Zonneveld tot stand kwam dank zij rre.,io de grootsche daad van mej. v. d. Broecke. Moge zij nog vele jaren in goede gezondheid er getuige van zijn, da' i iar schepping onder pro tectoraat van de Prov. Vereeniging haar nuttige taak op waardige wijze zal blij ven vervullen. Voor het eerst is deze stichting ook gedurende de wintermaan den open gebleven. Het resultaat hiervan is bemoedigend en bevredigend. De sub- sidie-verdeeling heeft ook nu zorg gege ven, maar ten slotte kon een belangrijk bedrag aan de aangesloten vereenigingen worden afgedragen. Dank zij mede den steun van den heer v. d. Weijde, den vroegeren ver tegenwoordiger van Ged. Staten. Spreker brengt dank voor wat de heer v. d. Weijde voor de vereeniging heeft gedaan en begroet zijn opvolger, mr van Dussel- fjprp. Het jaarverslag werd goedgekeurd met dank aan den secretaris. Hierna bracht de districts-tuberculose arts, do heer A. J. Hoorweg, zijn verslag uit. Spr. herinnert aan de in het begin van het jaar opgetreden moeilijkheden in de verbindingen, waardoor de spreekuren te Zierikzee en te Oostburg niet geregeld konden worden gehouden. Ook het ziekteverlof van 3r Smitt te te V'lissingen, die het bureau aldaar leidt, bracht stoornis in de werkzaamheden. Het totaal aantal nieuw ingeschreven patiënten bedroeg 722. De werkzaamheden breidden zich weer uit en omvatten nu 109 gemeenten met een oppervlakte van 183.263 H.A. en een bevolking op 1 Jan. 1929 van 248.592 zielen. Er kwamen dikwijls ernstige ge vallen voor. In de methode van onderzoek kwam geen verandering voor. Van 398 patiënten werden Röntgen-foto's genomen. Het sputum werd 344 maal onderzocht, voor het grootste deel ook in het cen traal laboratorium te Utrecht, voor een ander deel in het laboratorium van het gasthuis te Middelburg. Van deze spu- tums waren 114 positief en 230 negatief. De samenwerking met de raden van ar beid te Middelburg en te Goes werd op dezelfde wijze voortgezet en spr. kan zeggen, dat alle patiënten die als tubercu leus bij de raden van arbeid waren aan gegeven, ter kennis van het bureau wer den gebracht. Ook de meeste burgerlijke en kerkelijke armbesturen bieden hulp bij verzorging en verpleging der patiënten. Voor het Verpleegfonds zijn 10 patiën ten met behulp van andere organisaties of van de patiënten zelf verpleegd. Aan nazorg wordt in Zeeland nog niet gedaan. Toch zou dit dringend noodig zijn. Verder behandelt spr. de samenwerking met wijkzusters, met mevr. Verburg en met den inspecteur, alsmede de oprich ting van Zonneveld. Vervolgens bracht mevr. Ver burg, de districts-huisbezoekster haar verslag uit, waaruit blijkt, dat slechts een enkele wijk- fcezoeksler moest worden aangespoord. Het huisbezoek wordt verricht door 4 speciale huisbezoeksters en 46 wijkver pleegsters. Met deze zusters bezocht me vrouw Verburg 107 gezinnen met 136 patiënten. Door den heer Hoorweg, werd vervol gens bet verslag uitgebracht van mej. Deetman en van haar, die het werk van Prcv. huisbezoekster voortzetten. Al deze verslagen werden ook met dank goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de rekening ever 1929, die aanwijst in ontvang en uitgaaf f 10.202.06 met een kwaad slot van f 19.89 en de begrooting 1930 met een eindcijfer van f 10.265. Goedkeuring werd gehecht aan de be noeming van mej. de Raadt tot opvolg ster van mej. Deetman en haar kracht toegewenscht bij haar werk. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren dr C. Orbaan te Middelburg, en J. C. Paap te Vlissingen en gekozen tot penningmeester de heer mr A. J. van der Weel te Middelburg. Na korte rondvraag werd de vergadering gesloten. Koude voeten? Dan brengt een kwik-badmat, een electrische voetmat of bedkruik uitkomst. J. M. Polderman, Goes. Adv. Goes. Wfldingsure bfl de her- ia, trt bru i knem«ing der Groote Kerk. Nu alle aanvragen tot het verkrq- gen van toegangsbewijzen voor deze wft- dingsure op den avond van 25 Maart a,s. zijn ingekomen, achten kerkvoogden zich verplicht, het volgende mede te dee- len: de ingekomen aanvragen werd naast den naam van het hoofd des gezins, ook die der vtouw vermeld, blijkbaar met de bedoeling, dat twee toegangsbewijzen zou den uitgereikt warden. Andere aanvra gers vroegen oen tweede kaart, zonder nadere aanduiding. Persoonlijke bezoeken zijn bij kerkvoogden gebracht en dan volg de de mededeeling dat „als gezin" bijge dragen was en men nu ook voor man, vrouw en kinderen toegangsbewijzen ver wachtte. Een subsidiëerende kerkvoogdij uit den omtrek heeft zelfs zeven toegangs bewijzen aangevraagd. Nu zal ieder die goed nadenkt kunnen begrijpen, dat in een gebouw met circa 1000 zitplaatsen onmogelijk 4000 perso nen geplaatst kunnen warden. Stel, alle lidmaten zouden dien avond opkomen, het zoude een onmogelijkheid zijin, ieder eefl) zitplaats te verschaffen. In de practijk, d.w.z. bij de godsdienstoefeningen, zal dit dab ook niet gebeuren. Hit ruit moge dus blijken, dat het nood zakelijk was, tot beperking aan alle kan ben over te gaan. Vooropgesteld zij, dat het geen gewone godsdienstoefening geldt. Hieruit volgt dat geen enkele lidmaat of lidmate recht kan laten gelden op zijn of haar gehuurde of gekochte plaats. Kerk voogden verwijzen hiervoor, voor zoover noodig, naar art. 6 van het oude en het nieuwe reglement op de zitplaatsen. Van daar dat aan hen die belangstelden in ons fraai kerkgebouw en dit hebben getoond door geregelde bijdragen aan de restaura tie, of door bijdragen aan het gemeenten ceschenk, één kaart zal worden toege zonden. Men houde voorts in het oog, dat voor offficieele personen een zeker gietal plaatsen beschikbaar gesteld moet worden. Verder houde men het zich voor gezegd, dat kinderen beneden 15 jaar, ook al zijin ze voorzien van een toe gangskaart, in geen geval worden toe gelaten. Niemand verkrijgt toegang zon- der 'kaart. De controle zal zeer streng zijln. Zijl die in het bezit zijn van een toegangskaart, dit nog ten slotte, kun nen verzekerd zijn van een zitplaats. Er worden niet meer kaarten uitgege ven, dan zitplaatsen aanwezig zijn. Hansweert. Het ledig schip „Wiljo" is gisteren in aanvaring gekomen met zijn sleepboot „Dija" genaamd. De „Wiljo" be kwam belangrijke schade aan het voor schip en zal eerst moeten repareeren al vorens te kunnen laden. De „Dija" be kwam geen noemenswaardige schade. Het motorschip „Kraanvogel", gela den met manden en kisten, is dezen mor gen tijdens dikken mist nabij den Doel omhoog gevaren en blijven zitten. De sleepboot „Cornelis" is van hier uitgeva ren om te trachten het schip vlot te bren gen. De uitgaande Harwichboot „Roulers" is gisteren tijdens mist bij Bath aangeva ren door een onbekend zeebootje. De „Rou lers" bekwam schade doch heeft de reis voortgezet. Schore. Donderdagavond kwam de afd. Schore van de Vereeniging voor zieken- huisverpleging in algemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van dhr M. Maas. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt, dat het aantal leden op 1 Jan. 1929 bedroeg 167 (148 betalend) en op 31 Dec. 1929, 229 (197 betalend). De rekening over 1929 sluit met een ontvang van f 401.58% bij een uitgaaf van f 403.70%, alzoo met een nadeelig slot van f 2.12. De begrooting 1930 sluit met een nadeelig sal do van f 11.12. Getracht zal worden do nateurs te winnen tot dekking van dit tekort. Een afdeelings-reglement wordt vastgesteld. Tot afgevaardigde naar de algem. vergadering wordt gekozen dhr H. van Everdinck en tot plaatsverv. afge vaardigde dhr G. Zoeteweij Jzn. Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten door den voorzitter. Kapelle. In de Chr. School te Kapelle Biiozelinge werd gisteravond de tweejarige tuinbouwwintercursus beëindigd. Als hoofd van deze cursus trad op dhr F. P. de Graaff; dhr W. Glas fungeerde als tuinbouwvakonderwijzer. Biji deze eind- les was de Rijkstuinbouwconsulent Ir 'A. W. v d. Plassche tegenwoordig, eveneens burgemeester Bierens en de Commissie van Totetzicht op het Land- en Tuinhouw- Oinderwijs. Door 10 leerlingen werden met goed ge volg de gegeven lessen steeds bijgewoond en 'kon aan deze allen een diploma uit gereikt worden door den Rijlkstuinbouw- consulent, die dit met veel genoegen deed. Spr .vernam niets dan lof van deze cursus. De lessen gegeven door de onder- derwijzers munten uit in degelijkheid, de antwoorden ook nu gegeven toonden dat veel gepresteerd is en de kennis aanzien lijk toegenomen. Spr. hoopt dat practiscbe resultaten niet mog'en uitblijven, maar rijkelijk mo gen uitgedragen worden in het werkelijke teven. De tijden vragen steeds meer degelijke voorbereiding, de eischen worden grooter en wie niet grondig onderlegd is, moet dei financieele gevolgen, welke niet uitblij ven, aan den lfve ervaren. Daarom dringt hij met klem en kracht aan om te blij ven op de hoogte van zijn tijd wil men niet te gronde gaan. Spr. treft het zoo menigmaal aan dat men grove fouten maakt. Spr. dei punten overziende die werden behaald, wil de diploma's uitrei ken in volgorde en wel als nr 1 aan A. W. v. d. Velde, nr. 2 Jan de Schip1- per, nr. 3 Willem Veerhoek Jaoz., nr. 4 Jan van Overbeeke, nr. 6 Pieter Bom, nr 0 Corn. v. Krniningan At., nr 7 Re- ter de Regt nr 9, Jan Lepoetar Jr., nr 9 Jacs. Hoogstrate en nr 10 Johs. Hoog state. De Rijkstuinbouwconsulent drukt hen nogmaals op het hart om mee te leven in het verenigingsleven, zich vooral aan te sluiten bjj de vereen, van Oud-leerlinf gen en het lezen van de vakbladen. Bungein. Bierens doet het genoegen den goeden gang van dezen cursus te mogen zien. Spr. zegt dat er hard moet ge werkt worden om het bedrijf op peil te houden. De tijden vragen veel. Het stemt tot blijdschap dat men iets wil en zoo kan de toekomst met moed worden ingegaan. Dhr F. P. de Graaf zegt, dat hij aange naam les heeft mogen geveneveneens er kent zulks 'dhr Glas. Dhr W. Veerhoek Jacz. oudste der teer lingen, dankte voor het gegeven ondeorwijls namens zijn medeleerlingen en bood bei den een blijvende herinnering aan, dat door de onderwijzers met erkentelijkheid werd aanvaard. Ierseke. Gisteren werd in da Chr. Be waarschool „Eben Haëzer" de jaarlijksche öpenb. les gehouden, waarvoor zooals ge woonlijk bijzonder veel belangstelling be stond. Het werk wasj evenals andere jaren, Itentoon'gesteld, dat er van getuigde dat in het aügeloopen jaax flink was gewerkt. Dei klei-arbeid en het bieswerk waren dezen keer bijzonder mooi. Ieder bewon derde het door de kleuters voortgebrachte. Vooral bleek de zindelijkheid waarmee gewerkt wordt. In de morgenuren hebben de kleinsten gewerkt en hun spelletjes gespeeld. In den namiddag werkten de grootsten op een voorbeeldige wijze. Him spelletjes als „De Sneeuwman", „de smid", „de kleer maker" enz. werden zeer correct uitge voerd. Het is onbegrijpelijk hoe de on derwijzeres dit alles zoo heeft kunnen aanleeren. Het getuigt van veel geduld en liefde voor onze kleuters. Souburg. Loop der bevolking over de tweede helft der maand Februari 1930. Ingekomen: J. Ravestein en gezin, de Deckerstraat E 33, van Vlissingen. Mej. G. M. v. d. Maas, de Deckerstraat E 38, van Oosterland. P. Bosselaar, Noordstr. A 6, van Eindhoven. J. Pattenier en ge zin, Zandweg C 31 B, van Wolfaartsdijk. Vertrokken: J. S. Schuitema en gezin, Burchtstraat E 68, naar Koudekerke. J. C. Meijers, Rith. str. A 133, naar Rot terdam. Mej. H. W. Verkroost, Spoorstr. A 108, naar Vlissingen. L. Pouwer en ge zin, Spoorstr. A 90, naar Ritthem. A. Wielmink, Wissel G 128, naar Sassen- heim. W. J. Bouff, Vliss. str. B 302, naar Dordrecht. W. de Wolf, N. Vliss. weg G 70, naar Rotterdam. Gh. A. Bee- rentsen, de Deckerstr. E 30, naar Vlis singen. Mej. H. J. Bergstein, Kanaalstr. B 139, naar Scherpenzeel. Koudekerke. Woensdagavond waren de Bijiz. Vrijwilligers van den Landst. in flin- kem getale met hunne vrouwen en verloof den.. opgekomen naar den jaarlijkschen ge- zelligen avond. De voorzitter, burgemeester Bakkert, opende de vergadering en wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van twee mannen, die den B.V.L. door den dood werden ontnomen in den voorzitter der Prov. Commissie, gep. kolonel Umbgrove en den heer W. v. d. Heijden, vaandel drager der plaatselijke afdeeling. Na een welkomstwoord van dén voorz. in het bijzonder tot den secr. der Prov. Commissie, den heer P. G. Laernoes, werd staande het Wilhelmus gezongen. De heer Laernoes memoreerde daarna in een helder, gedocumenteerd betoog, de geschiedenis van den Bi.V.L. en schil derde in levendige kleuren de metho des van propaganda der revolutionaire groepen. La de pauze werden aan 13 schutters keurige prijzen uitgereikt. Voorts ontvin gen ,alle Landstormers een prachtig foto album, ter herinnering aan den grooten Nation Landstormdag in 1929. En ondertusschen hadden enkele dames gezorgd voor consumpties. Het was vrij laat toean ude voorzitter eien kort slotwoord sprak en men na het zingen van Da Gosta's „Zij zullen het niet hebben" in opgewekte stemming naar huis terugkeerde. Grijpskerke. Woensdag kwam de gel- teafokvereen. in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr A. P. Rotte. Aanwezig 12 leden. Uit het ver slag van den .penningm. bleek, dat de vereen, met een teikort te worstelen heeft. Als bestuursleden werden herkozen dhrn. J. Wisse en F. Boone. De voorz. deelde mee dat een andere bofchouder noodig is, maar op het oogenblifc heeft zich nog niemand opgegeven. Dhr Joh. Geertse bracht verslag uit van de gehouden ver gadering van de Prov Vereen, en dhr H. Luilwieler van de stamboekhouding. Oiok deelde de voorzitter nog mede dat de prijs van de witte geitenvelletjes 60 cent is en de bonte 34 cent, wélke bij in schrijving gegund zijn aan jle firma Po- lak. Begrooting van Onderwijs, K. en W. Memorie van antwoord. Algemeene beschouwingen. De minister is van meening, dat men bij het aanbrengen van verschillende wensoheljjk te achten verbeteringen op onderwijsgebied mede heeft te letten op hetgeen in verband met den toestand van 's-lands financiën te verwezen lijken valt. Onder dit voorbehoud heeft hij - verschillende verbeteringen toegesegd. Art. 196 der L. O.-wet eehrijft voor, dat het onderwijs ja lichamelijke oefening met 1 Januari 1936 voor alle lagere scholen verplicht wordt. Er is_te veel voorbereidenden arbeid noodig om dit voorschrift tegen dien datum allerwege tot uitvoering te doen ko men. De minister heeft dan ook thans reeds de voorbereiding daarvan ter band genomen Wegens da kosten staat het voorberei dend lager onderwijs, dat ter afronding van bet geheel der onderwijswetten te zijner tijd regeling behoeft, niet in de eerste r jj der op te lossen vraagstukken. Het spellingvraagstuk. De minis ter betwijfelt, of juist in den tegenwoordigen tijd, nu op spellinggebied alleled opvattingen om den voorrang strijden, een wettelijke re geling van dit onderwerp bereikbaar zou zijn. Toelating H. B. S. Omtrent de werking van het thans vigeerend Kon. besluit inzake de toelating tot 'de H. B. S. met 5-jarigen cursus wordt thans een onderzoek ingesteld. De minister is bereid, over dit Kon. besluit, zoomede over dat van 8 Juni 1929, het advies van besturen- en lerarenorganisaties in te winnen. Gezien do bezwaren, tjegen laatst bedoeld Kon. besluit ingebracht, ligt het in zjjt) voornemen te bevorderen, dat het niet op 1 Januari 1931 in werking treedt. Staatsexamen. De uitslag van het Staatsexamen bedoeld in art. 12 der Hoogpr- onderwjjswet, was dit jaar nog iets ongun stiger dan in vorige jaren. Het valt, ook naar de meening van den minister, te be treuren, dat dit examen meer tijd en geld vordert dan wenscbelijk ia. Hierin, verbetering te brengen, is echter niet gemakkelijk. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot re geling van het voorber. hooger en algem. vormend midd. onderwijs zal deze zaak nader onder de oogen kunnen worden gezien. Verdere uitbreiding van het landbouwhuis- houdonderwjjs zal, naar de meening van den minister, slechts geleidelijk kunnen geschieden. Dat de resultaten van ons lager onderwijs tot ernstige ongerustheid aanleiding moeten geven kan de minister niet aanstonds toege ven. Men zal zich in dezen moeten hoeden voor overdrijving en generaliseering. De toestand van het stadhuis te Vee re heeft 's Ministers voortdurende aan dacht. Hij hoopt bij deeerstvolgende begrooting een voorstel te doen, rekening houdend met de geringe financieele draagkracht der gemeente Veere. Brandgevaar. De beveiliging tegen brand aan 's Rijks kunstverzamelingen, his torische gebouwen, monumenten, archieven enz. is een onderwerp van voortdurende zorg, in de eerste plaats dergenen, die geroepen zijn daaraan dagelijks aandacht 'te geven. Decoraties. Ten aanzien van het ver- leenen van decoraties aan kunstenaars, wordt elk voorstel met nauwgezetheid overwogen. De minister noemt de opmerking, dat de be tere praktijk, door minister De Visser o.s. gevolgd, onder zijn ambtopvolgers niet zou zijn gehandhaafd minder juist. Echter is betoogt de minister algeheele bevrediging op dit gebied nu eenmaal niet te bereiken. Intrekking Stop wetje. In dia Memorie van Antwoord' op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betref Pende d,e on- derwijs-begrooting voor 1930, deelt de Mi nister gan Onderwijs, K. en W. mede, dat hij spoedig een ontwerp hoopt in te dienen strek kende tot intrekking van het z.g. Stopar tikel inzake het Nijverheidsonderwijs. De roode Donderdag. Ook in Den Haag had gisteren de door Moskou gegeven order een aantal werkloozen op de been gebracht, die zich tegen vier uur onder de roode banieren voor het Volks gebouw op de Prinsegracht tot een op tocht formeerden. Lang voor dat uur was er al een massa belangstellenden aanwezig. Een groot aantal agenten hield den rijweg vrij. Tegen vier uur verscheen de heer L. de Visser op het bordes van het Volksge bouw om aanwijzingen voor de opstelling der demonstranten te geven. Veel nieuws brachten de meegevoerde leuzen niet. Drie agenten te paard gingen voorop; geëscor teerd door een groote politiemacht zette de stoet zich in beweging. Hij werd ont bonden op.het Oranjeplein, waar de heer de Visser nog eens het woord voerde en de demonstranten dankte voor het bewijs van solidariteit, dat ze dezen middag hadden geleverd. Daarop ging men kalm uiteen. 's Avonds 8 uur had in Pschorr in de Nieuwstraat opnieuw een bijeenkomst plaats. De zaal was tjokvol. De bijeenkomst had een rustig verloop. Zelfs interrupties deden zich niet voor. Te Amsterdam waren gisteren de ar beiders opgeroepen om te 12 uur te komen op het terrein van den voormaligen Park schouwburg. De pogingen die in 't werk zouden worden gesteld om de havenar beiders mee te krijgen, zijn mislukt en als gevolg daarvan was het aantal man nen, dat bijeen kwam, niet groot. Er wer den daar enkele toespraken gehouden, waarna een stoet werd gevormd. In dezen stoet liepen circa 200 mannen mee. De Argent ij nsche schilde- rijendief te Brussel gepakt. Donderdag is de schilderijendief G. A. D., die onlangs in Zwitserland. Duitsch- land, België en Nederland aan het werk is geweest, te Brussel gearresteerd. In zijn bezit werd gevonden een valsch paspoort op naam van Maurice de Saint Croix. D., die bekentenissen zou hebben afgelegd, is 33 jaar oud, ca te Montevideo geboren. Hij is voorloo !g in de gevangenis te Sint Gilles te Brut al opgesloten. Brutale oplichters. Eten juwelier te Rome werd gisteren in zijn winkel in hechtenis genomen door «en kapitein m een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6