No. 133 Vrijdag 7 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendfikse Cos Bank N.V. Goes DOK OP uw tafel: PU DPI MC AMSTEL- BATTERU EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE WINKELSLUITINGSWET. HOLLANDIA SPECERIJEN uSülextettsSpecerijenmderij/lnnoIÓ33 Rotterdam Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Alle perl Maart vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Prijs per stuk 25 ei t/y.Sek. Jkkrs Prinsengracht 120/224 AMSTERDAM TEL48882 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSRHIJNT ELKFN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl BI] abonnement belangrijke korting. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de win kelsluiting. Niet minder dan tien. sprekers hebben er reeds het woord over gevoerd. Het wetsontwerp beoogt ia hoofd zaak deze vijf dinlgen te regelen: winkel sluiting op Zondag; winkelsluiting op werkdagen des avonds om acht uur ('s Za terdagsavonds 10 uur); veatverbod .gedu rende de winkelsluiting; plaatselijke be palingen, houdende voorschriften, waarbij een bepaalde werkdag per week wordt vastgesteld, op welken de winkels in de gemeenten een deel van den dag moeten zjjn gesloten; de Ynogelijkheid voor ge meenteraden om op grond van bijzondere omstandigheden, afwijkingen van de Wet vast te stellen. Twee groote zaken zullen dus door deze wet tot stand komen: zij bevordert de Zondagsrust en voldoet aan een, door de organisaties van patroons en winkel bedienden herhaaldelijk geuit verlangen, betreffende de avonds luiting. In de laatste jaren kwamen talrijke ge meentelijke verordeningen .tot stand. Mi nister Aalberse pakte in i920 de .Rijks regeling aan; deze werd afgewerkt door minister Slotemaker de Bruine en het is zijn wetsontwerp dat minister Verschuur zal hebben te verdedigen. De aanval tegen het wetsontwerp kwam zooals te begrijpen was, het felst van libe rale zijde. Ridder van Rappard meende, dat vooral de Zondagssluiting de winke liers hevig zal benadeel en en dr Vos wil nu eenmaal de „grootst mogelijke vrijheid voor de werkgevers". Vol gens dezen liberalen afgevaardigde be>- staat de ware vrijheid hierin, dat men moet kunnen koopen, waar en wanneer men wil. Wie 's avonds jia 12 uur melk wil hebben of sigaren, moet die kunnen krijgen 1 De „neutrale" Kon. Ned. Middenstands bond is met kracht tegen de Zondags sluiting opgekomen.' Artikel 2 luidt: het is verboden een win kel voor het publiek geopend te hebben.' a. gedurende den Zondag. Dan volgen de uitzonderingen, die naar de meening der A. R. en G. H. woord voerders veel te talrijk zijn. De gestelde uitzonderingen zijn van drieërlei aard. Vooreerst die den geheelen Zondag be treffen en die een plaats vonden in arti kel 3. Wij noemen: de apotheken, de kof fiehuizen, voorzoover het den verkoop be treft van dranken en spijzen, die ter plaat se worden gebruikt, de hotels, voorzoover het betreft de logeergasten, den verkoop voor uitgaande en doorgaande schepen; den verkoop van brandstof en smeermid delen voor en van onderdeelen voor spoed- eischende herstellingen aan voer- en vaartuigen en rijwielen; de aflevering van maaltijden en kokswaren; den ver koop en de aflevering van rouwkleeding. En voorts de rijkskantoren, den verkoop van drukwerken in stations, den verkoop van dag- en weekbladen, den verkoop van ijs, en den verkoop door middel van auto maten. Inderdaad rijst de vraag, of men niet te ver is gegaan met het aanwijzen dezer uitzonderingen. Waarom moeten de rijkskantoren b.v. genoemd? Wat heeft het Rijk toch te koop, dat de Zondag er noodzakelijk mee gemoeid is? Is de verkoop van drukwerken aan de stations noodzakelijk te noemen? En heb ben de eigenaars van boekwinkels geen gelijk, als zij daartegen opkomen? Wil men sluiting op den Zondag voor den boekwinkel, dan moet de spoorwegboek handel ook gesloten zijn. Ook de verkoop van ijs is zeer zeker op den Zondag niet noodig. Er is nog een ander soort van uitzon deringen,. Daar is eerst de uitzondering voor ban ketwinkels op den eersten Januari, 24, 25, 26 en 31 December en op den' eersten Paaschdag en eersten Pinksterdag. Het wil ons voorkomen, dat men hier wel strenger zou kunnen zijn. Inzonderheid zijn de witte strooibusjes Hollandia Specerijen^ een succes. Zuivere, gemalen Witte Peper, Zwarte Peper, Kaneel, Kruidnagelen en ge raspte Nootmuskaat. In half-ons busjes en in goedgevulde 10 cents busjes bij uw winkelier verkrijgbaar. voor den eersten Paasch- en Pinksterdag omdat dit Zondagen zijn. In de tweede plaats is er de uitzonde ring voor melk- en fruitwinkels tot 12 uur des middags. In de derde plaats de uitzondering voor winkels, waarin brood en banket, enz. wordt verkocht voor gedurende vier uren op den Zondag tusschen 9 uur des voor middags en 8 uur des namiddags. Ook hier had men wel wat strenger kunnen zijn. De derde soiort uitzonderingen betreft de Jcdem en Sabbattisten. Nu is in het voorloopig verslag de vraag opgeworpen of er voor zulke uit zonderingen wel een goede reden bestaat. Immers zijn wijt een Christelijke natie. En voor zulk een natie geldt de Chris telijke rustdag. Degenen, die de Christe lijke zede niet erkennen, moeten zich daarin maar schikken. D© 'kwestie is niet gemakkelijk. Een wetgeving die het Christelijk stempel draagt, moet zich van aanranding der consciëntie onthouden. Onze wetgeving men denke aan de bakkerswet ontziet de bezwaren van dein Joodschen ondernemer. De winkelsluitingswet voert dus geen nieuws in. Maar men vergete niet, dat de wet. reeds voor bepaalde winkels vrijheid geeft voor vier uur op den Zondag. Die vrij^ heid kan door den Joodschen winkelier worden gebruikt. Maar dat de Zondags sluiting voor hem in het geheel geen effect zoude moeten hebben, is toch al te) vrijgevig. Daar zijn vele gemeenten, waar men thans reeds een Zondagssluiting heeft zonder uitzonderingen. Deze gemeenten zouden, wat dit punt betreft, er met deze wet op achteruitgaan. Artikel 9 be paalt echter, dat de gemeenten verder mo gen gaan dan de wet. D© besluiten van den raad zullen echter goedgekeurd moeten worden door de Ko- nin|gin. En de redenen, die tot de afwij king leidden, zullen moeten worden op- De watersnood in Frankrijk. Uit Toulouse wordt gemeld: Naarmate het water daalt, neemt de ramp grooter afmetingen aan. In het gebied van Mois- sac is de verslagenheid algemeen. Men telt meer dan 400 dooden. Dit cijfer zal toenemen, naarmate de puinhoopen op geruimd worden. De Garonne wast nog steeds. Het water van de rivier voert deuren, kozijnen, boomstammen en lijken van vee mee. Op den bovenloop der rivier is de toestand onrustbarend op het eiland St Georges, waar de inwoners een toevlucht hebben gezocht op de daken van de huizen, in afwachting van hun redders. De „Petit Journal" schat het aantal slachtoffers in het overstroomingsgebied buiten de reeds gemelde 200 dooden te Moissac en 100 dooden te Montauban, in de omliggende dorpen op meer dan 400. Het totaal aantal slachtoffers zou dan 700 bedragen. De vraag om credieten voor hulpverlee ning in de overstroomde departementen is van 30 op 50 millioen gebracht. President Doumergue en minister-pre sident Tardieu, zullen zich vandaag naar Montauban begeven, om een tocht door het overstroomde gebied te maken. De schade aan gebouwen, wegen, brug gen, enz., wordt globaal op 3 tot 400 mil lioen frans geschat. De papegaaienziekte. De artsen van het Londensche hospi taal hebben, na den verwekker van de papegaaienziekte te hebben geïsoleerd, ontdekt, dat het een zelfde bacil betreft als bij de pokken, de mazelen en het mond- en klauwzeer vastgesteld worden kan. De bacil is zoowel bij mensohelijke als bij dierlijke ziekten met zekerheid vast gesteld. De communisten-agitatie. De „internationale" betoogingen tegen de werkloosheid hebben in het geheele Duitsche rijk onder leiding der commu nisten gestaan, die slechts in München en Breslau een tamelijk aantal betoogers op straat hebben gekregen. Te München moest de straat, waar de arbeidsbeurs ligt, ontruimd worden en moest de politie twee of driemaal een op dringende menigte uiteen slaan. Ook te Breslau leek de toestand nu en dan kritiek, maar na een paar flinke charges der politie, waarhij harde klap pen vielen, werd het rustiger. Te Berlijn en Hamburg was 'bijna niets van betoogingen te merken, behalve in enkele te kwader naam befaamde straten. T© Chaxlottenburg ontstond een bloe dige botsing. Omstreeks half zes trok ken omstreeks 200 communisten zingend en joelend door de stad. Vijf agenten verzochten hun uiteen te gaan, waarop zij twee der politiemannen aanvielen. Die een werd door tien betoogers met boks ijzers zoodanig bewerkt, dat hij binnen enkele oogenb likken bewusteloos en met bloed bedekt op den grond lag. Die bel hamels ontnamen hem zijn sabel, revol ver en gummistok. Ook de tweede agent werd neergeslagen, maar hij kon nog vijf schoten op zijn aanvallers lossen, van wie één een schot in den buik, de andier in de bovendij kreeg, zoodat z\j neerstort ten. Toen namen de betoogers de vluciht. In totaal zouden te Berlijn meer dan tien personen zijn gewond. Tegen1 9 uur 's avonds trachtten betoo gers in het centrum van Berlijn een barricade op te werpen. Zij sleepten plan ken, steenen, vuilnisbakken, enz. bijeen ■en draaiden de lantarens uit, maar toen de politie verscheen, vluchtten zij. In vele plaatsen probeerden de com munisten te demonstreeren. Deze pogingen werden in de meeste ge vallen door de politie, die steeds klaar stond om bij het eerste alarm te vertrek ken, in de kiem gesmoord. De politie moest herhaaldelijk uit nood weer van haar schietwapenen gebruik maken. In Keulen zijn 120 personen gearres teerd. Te Weenen is het tot kleine incidenten gekomen op verschillende plaatsen in de stad. De communisten hadden ook te Parijs den „gevechtsdag" georganiseerd. Alle takken van openbaren en particulieren uOMA Pjfii jQ Jj>|-i wsl MjgV iï; jj. J.' 1 Jtvr mm dienst te Parijs en de omgeving function- neerden echter gewoon. Slechts in de metaalbedrijven, de bouwvakken en onder de arbeiders, die aan de Métro werken, waren eenige af wezigen. Geheime communistische drukker!] ontdekt. Sedert geruimen tijd koesterde men te Goettingen het vermoeden, dat daar ter" stede een geheime communistische druk kerij was gevestigd. in den afgeloopen nacht is de recher che erin geslaagd, de drukkerij te ont dekkenin de gebouwen van het staatsgymnasium te Goettingen. De drukkerij was gevestigd in de ka mer van een student, die met twee ande re studenten, waaronder de leider van de communistische student engroep te Goettingen, op heeterdaad, bij het samen stellen van een manifest, werd betrapt. Admiraal von Tirpitz f Zooals wij gisteren reeds meldden, is grootadmiraal Von Tirpitz in den ouder dom van 81 jaar overleden. Wederom is een der groote mannen uiit het Wilhelmensohie tijdperk heenge gaan. Nadat zijn carrière zich tot 1897 ge heel in actieven dienst van de vloot had afgespeeld, werd hij in dat jaar als de vertrouwensman van den keizer naar Ber lijn geroepen. Spoedig daarop, in Juni 1897, volgde zijn benoeming tot staats secretaris van de rijksmarine. Inl die functie ontplooide Von Tirpitz eemi geweldige activiteit. Door de vloot- bagrooting van 1897 legde hij den grond slag voor den bouw der Duitsche hoog- zee-vloot. De vlootwet van 14 Juni 1900 breidde dit bouwplan, dat over vele ja ren verdeeld was, nog uit. Het bevatte het geheele program tot het jaar 1917, ©ip welk tijdstip de Duitsche- vloot te gen de Engelsche opgewassen zou moe ten zijn. Zoodra de wereldoorlog uitgebroken was, wilde von Tirpitz de Duitsche vloot actief en energiek doen optreden en hij liet den keizer vragen hem ook het stra tegisch oommando der vloot toe te ver trouwen. Dit verzoek werd afgeslagen, de vloot bleef in veilige haven, wat von Tirpitz reeds in den herfst van 1914 de klacht ontlokte, dat de vloot gevaar Liep den oorlog ongebruikt achter de bar ricade der riviermondingen te moeten doorbrengen. Het hartstochtelijk pleidooi van Von Tirpitz voor het onmiddellijk inzetten der vloot bezorgde hem vele tegenstanders, die er in slaagden hem meer en meer uit te schakelen. En toen in Maart 1916 het besluit genomen werd om den duik- bootoorJog voorloopig stop te zetten, zon der dat hij in deze belangrijke beslissing bekend was, trok hij zijn conclusie en trad af. Von Tirpitz beeft steeds de duikboot als een machtig wapen in die hand van Duitséhland tegen de blokkade be schouwd. Zijn propaganda voor den on- beperkten duikbootoorlog heeft ook ten slotte tot het door hem geweeschte resul taat geleid. Hij- had echter de nadeelige gevolgen er van door Duitschland on derschat; want door de duikboot werd het machtige Amerika in het kamp der geallieerden gebracht, een slag, welke het moreel van Duitschland 'knakte en de hoop ia Engeland en Frankrijk deed her leven. Tot op zijn laatste levensdagen heeft Von Tirpitz moeten schrijven om zich tegen talrijke verwijten inzake zijn vloot- politiek te verdedigen. Arbeidstoestanden ln Amerika. De Vereenigde Staten worden wel eens voorgesteld als het Mekka voor den arbei der, wat loonen en werktijden betreft. Dat daaraan intusschen nog wel het een en ander ontbreekt blijkt uit wat de corres pondent van de „Manchester Guardian" te New York schrijft over een onderzoek ingesteld in de Amerikaansche staalfa brieken. Men had verondersteld, dat als gevolg van het optreden van president Harding in 1923 de twaalfurendag en de werkweek van zeven dagen in deze in dustrie waren afgeschaft, maar „men" blijkt het bij het verkeerde eind te heb ben gehad. Twee studenten van de uni versiteit van Boston hebben onder de aus piciën van de Federal Council of Chur ches en het liberale weekblad de „New Binnenland. De Eerste Kamer beeft de begroeting van Binnenl. Zaken en Landbouw aan genomen. De Tweede Kamer over die winkelslui tingswet. J Memorie van Antwoord iuzake enkele be* igraotimgen. Weer 'een.' vergadering van „de Zeeland", De disoontoverlagirig. Buitenland. De overstrooming in Frankrijk. Versdbei- d-ene honderden dooden. Hoe de roode Donderdag is gevierd. Admiraal Von Tirpitz f. Mijnontploffing bij Charleroi'. i i, uanwa—i Republic" een onderzoek ingesteld waar uit bleek, dat meer dan 16000 arbeiders in deze industrie nog twaalf uur per dag werken. Voor 66000 arbeiders (ongeveer een vierde van het totaal aantal arbei ders), is de werkweek van zeven dagen nog van kracht. Meer dan 53 pCt. der ar beiders werkt tien uur of langer. De loonen zijn, naar de Amerikaansche norm gemeten, zeer laag. Er zijn er van f 0.60 per uur en het gemiddelde is on geveer f 0.90. Velen der arbeiders, die der gelijke lage loonen verdienen, werken 14 tot 16 uur per dag. De meesten krijgen geen ouderdomspensioen of werkeloos- heidsuitkeering. De studenten, die dit overzicht hebben samengesteld, hebben vele maanden besteed aan een bezoek aan de voornaamste staalfabrieken van Amerika. In een aantal gevallen hebben zij er enkele dagen of weken gewerkt. In andere gevallen werden ambtenaren ondervraagd over de arbeidsvoorwaarden. Alle cijfers in hun rapport zijn van deze bevoegde zijde verstrekt. «f #*nCÏC/!f f Wybert-tabletten on- -T Arm*-" der het oefenen ter béscherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Korte beirlohtert. De conservatieve partij in Engeland heeft een motie van wantrouwen tegen de arbeidersregeering ingediend in verband met het vraagstuk der beschermende rechten. Het Engelsche lagerhuis heeft een wet aangenomen waarbij het jagen op herten met honden verboden wordt. Gisternacht is het in het Reuzen gebergte beginnen te sneeuwen. Gister morgen duurde de sneeuwval bij 8 graden vorst nog voort. In de bergen is ongeveer 10 c.M. versche sneeuw gevallen. Volgens bericht in de Fransche bla den moet de oud-gezant der sovjets te Parijs, Rakowski, nog steeds in Siberië vertoeven, waar hij zwaar ziek is en in zeer benarde omstandigheden verkeert. Zijn vrouw, die hem naar Siberië gevolgd is, moet eveneens ziek zijn. Gisteravond brak in het petroleum- gebied van Gura Ocnitza (Moreni-velden) een groote brand uit. Het vuur tastte vier boortorens aan en sloeg over naar de op slagterreinen, waar vijftig tanks staan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1