No. 131 Woensdag S Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank H.V. Goes STER-TABAK EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN DUW. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Alle per 1 Maart vervallende worden verzilverd door ïdoelhowlors, waren, wat uit de Haar- .4 aandeelen 1 gemakkelijk hoeveelheid die vertegon- [de vergade- de Zeeland er in: niet ik geldt dit r ie en blijft ss maakt zijn >nd, F. Gzn. li-Belgische n 'door de Zeeuwsch- meene ver- rist der le- jaarverslag ti. lens in 1929 1928, hier constatee- met ruim .R.S. werkt, jten, welke sn. Het aan- 414. In "het na keuring, beschikbaar :d door de ische Stam boel ijk en .ies hebben iken, en de steeds dui- een weder- *em van el- en toestand )0,r het tot elaties. Ook bgebreid, en dat land t eigen land erschillende actieve be un een spie- vergadering m en totaal eweging ge- lerkozen de *re te Bier- srneuzen en jk. mame van en gekozen ie Boischka- et en P. L. ,ot goedkeu- ïerkozen de plaatsver- ïerkozon de Hengstdijk iel bezuiden de heer D'. >or het deej 0. Verdonk vanger vóór .eer een van werl goko- ;er te Bier heer Bakker e over de er koudbloed toonde met waarschijn- ron tijd een lenhandel te Duilschland, erland is het n veel groo- rluctie. i.eze I, uiteindelijk invloed uit- ake de kwes- oor merries. hun oiguni- oe miser toe- ng, dat het nr toetreding t stellen. Het i in de eer fokkers voor voor zij! lan- eton offeren, eerde in aan- itel, dat be- i merries uit ïieuwe leden >ecembera.s. tegen f 2.50, oor hengsten gehandhaafd, seno stemmen «Si Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3„— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De tarieven-conferentie. Op de tariefwapenstilstandscomferentie te Geneve, zijn in de tweede commis sie, die zich bezig houdt met de ko mende regeerings onderhandelingen, de discussies voortgezet over het voorstel van de delegaties van België, Nederland, Luxemburg en Oostenrijk, om in eetn protocol de beginselverklaring vast te leg gen over het doel der verdere onder handelingen, een programma ëm een pro cedure voor de verdere onderhandelin gen. De besprekingen van den heer Colijn zullen vandaag worden voortgezet, doch men verwacht, dat een beslissende.wen ding der conferentie niet komen zal, voordat op a.s. Vrijdag de Fransche mi nister van handel, de heer Flandin, te Genève zal zijn aangekomen. Het nieuwe plan, dat thans bestaat, is een soort tusschenplan tusschan het oor spronkelijke om een tariefwapenstil- standconventie voor alle Europeesche sta ten te sluiten en het plan, dat in over weging was, om alleen een conventie te sluiten tot verlenging van de be slaande handelsverdragen en tot inacht neming van een wachttijd van minstens een maand, alvorens met betrekking tot de niet-geconsolideerde tariefposten een ver booging geoorloofd zou worden. In het nieuwe plan zullen de regeerin gen de keus krijgen om zich, hetzij te verplichten tot de ontworpen tariefwa- penstilstandconventie, hetzij zich te ver binden tot de verlenging der bestaande handelsverdragen met den bovenomschre ven wachttijd van een maand. De staten, die de verplichting van den tarief wapenstilstand willen aanvaarden, zullen daardoor zich niet alleen weder- keerig daartoe verplichten, doch zullen ook gebonden zijn tegenover de staten van de tweede groep, die slechts de ver lenging van de handelsverdragen en den wachttijd aanvaarden. Omgekeerd zullen de staten der tweede groep natuurlijk niet slechts onder el kaar, doch ook tegenover de staten der eerste groep gebonden zijn, de handels verdragen voor twee jaar te verlengen en geen tariefsverhoogingeoi voor de niet- geconsclideerde posten in te voeren, zon der een wachttijd van minstens een maand. Dit nieuwe plan gaat dus heel wat verder, dan hetwelk onder den indruk van de oppositie van Serruys ontworpen was, doch men kan nog niet optimistisch spreken over het lot van dit tweede plan. De overstroomingen In Zuid-Frankrijk. Uit Montauban wordt gemeld: De was van het water houdt aan; de verwoesting neemt toe. De wijken Tou- lousain qn Gasseras zijn geheel over stroomd. Te Sapiac stort het eene huis na het andere in. Te Moustier is een reddingsboot tegen een muur verbrijzeld, waarLQ twee menschen omkwamen. De door de overstrooming geschapen toe stand is zonder precedent in het depar tement van de Lot. Uit Albi wordt bericht, dat er ten gevolge van de overstrooming zes men- schenievens zijn te betreuren. Uit Toulouse wordt bericht, dat de toestand te Villemur nog steeds kritiek is. De lage stad staat geheel blank. Tal van huizen zijn er ingestort. Te Montauban zijn gisteravond om negen uur meer dan twintig huizen in gestort. Te St. Antonin zgn twee jon gelieden verdrohken. In de buitenwijken is de toestand hoogst kritiek en de ma- terieele schade kan nog onmogelijk wor den geschat. In de onmiddellijke buurt van Castres zijn twee personen verdronken. De brug bij Frecheville 'is vernield, waarbij een auto met de inzittenden werd verzwolgen. Te Mazamet hebben de fabrieken, die op de oevers van de rivier Arnette ge legen zijn, een schade geleden zonder weerga. Te Lavaur heeft het water van de Agout een hondertal huizen meege sleept. De voedselvoorziening van de in woners is moeilijk. De wijngaarden .staan geheel blank. Het water van de Agout heeft 'een hoogte van 7 M. bereikt. In het station Montauban staat het water 1 M. hoog. Gisterochtend bij het appèl in de kazerne werden i adjudant van de gendarmerie, 2 Senegaleezen en 3 pon tonniers vermist. Tengevolge van den reusachtigen was van de Vézère, een rivier die in de Dordogne uitmondt te Limenil, is de heele vallei der Dordogne overstroomd. De Dordogne voert boomen mee, vaten en meubels. Te Bergerac staan de kaden en de straten, die er op uitmonden blank. Men meldt nieuwen was. De schade in de departementen wordt op circa 100 millioen geraamd. Minister-president Tardieu heeft een bedrag van 100.000 franken ter be schikking van de prefecten der .vijf over stroomde departementen laten stellen bij wjjze van eerste hulpverleening. De minister van openbare werken en de onderstaatssecretaris van den minis ter-president, vertrekken vanavond naar Montauban. Roofoverval in een trein. In den Internationalen trein uit Wee- nen heeft een ernstige roofoverval plaats gehad. De Grieksch-orthodoxe geestelijke Sar- bou, die 70 jaar oud is, was in zijn coupé ingeslapen. Plotseling werd hij wakker en zag tot zijn ontsteltenis, dat een onbekend per soon hem een in chloroform gedrenkten doek tegen neus en mond wilde drukken. Hij trachtte zich te verdedigen, maar kreeg met. de kolf van een revolver een slag tegen den slaap, terwijl de joover hem toesnauwde, dat hij hem zou neer schieten. .indien hij om hulp riep. De geestelijke moest den man al het geld geven, dat hij bij zich had. Dit was slechts een klein bedrag aan baar geld en een reischèque. Na nogmaals gedreigd te hebben ver liet de indringer den coupé. Bij het eerste station deed de priester aangifte en dank zij zijn persoonsbeschrijving, gelukte het spoedig, den roover te arresteeren. Het bleek een 18-jarige jongen te zijn. Herstel der Chineesche financiën? Het Chineesche ministerie van finan ciën heeft een verslag over het afgeloopen jaar gepubliceerd. De minister verklaart, dat ondanks den burgeroorlog, het ge brek aan levensmiddelen en de daling van den zilverprijs een herstel der Chi neesche financiën geenszins tot de onmo gelijkheden behoort. Bij een niet door oorlog belemmerde leiding der zaken en een .consolidatie van de begrooting, kan een herstel van de financiën spoedig worden verwacht. Uit de optelling van de verschillende posten van de begrooting blijkt, dat on geveer de helft der uitgaven, een bedrag van ongeveer 260 millioen gulden, voor militaire doeleinden is bestemd. Een be perking der militaire uitgaven zal het her stel der financiën ten zeerste bevorderen. Communistische betoogingen verwacht. Tegen morgen schijnen de Duitsche communisten weer een „hongeroptocht" uit de omgeving van Berlijn naar de hoofdstad te willen organiseeren. Öm het betoogingsverbod te ontduiken, zouden op een. afgesproken sein in alle deelen van Berlijn groote en kleine bijeenkomsten georganiseerd worden, die zich dan weer op een afgesproken teeken op weg zouden hegeven. Daardoor zou men dan de .po litie verrassen. Deze is echter tegen 6 Maart gealar meerd, vooral ook omdat op denzelfden da.g de Nationaal-socialisten te Berlijn wil len betoog,en. Te München wilden de communisten eveneens op 5 en 6 Maart straatbetoo- gingen houden. Deze zijn echter verbo den. Korte berichten. Volgens een bericht uit Tokio is de werkloosheid in Japan de laatste weken sterk toegenomen, zoodat het aan tal werkloozen .thans tot 800.000 is ge stegen. Een buitengewoon zware mist heeft Maandag de scheepvaart o-p de Elbe ge heel stilgelegd. Gisternacht is de mist ech ter opgetrokken, zoodat gistermorgen om 8 uur bet eerste schip da haven van Hamburg kon bereiken. Te Warschau is een proces begon nen tegen een vroegeren commissaris van politie en 12 andere beklaagden, die be schuldigd worden van medeplichtigheid aan handel in meisjes. De commissaris moet geruimen tijd aan de handelaars valsche passen hebben bezorgd. Aan de Oostkust van Japan is een Japans oh stoomschip gezonken. De ge- beele uit 32 leden bestaande bemanning is daarbij verdronken. Tengevolge van een geweldige in storting van rotsen, die in de zee ïerecht kwamen bij Kaap Giram en de hooge gelven, die daardoor ontstonden, zijh op Madeira verschillende personen gedood en talrijke gewond. Prinses Juliana naar de Oost! Een medewerker van „de Residentie bode" schrijift aan genoemd blad: De Genua-mail liet Zaterdagmiddag een pakje1 Indische correspondentie in mijn bus vallen, waaronder een brief uit Welte vreden van 2 Februari 1.1. Daarin lees ik o.a.: „gek dat ik' nog niets van jullie hoorde over Juliana's komst. Of mag je niets verklappen? Maar dat zou al te mal zijtu. Ik weet heel goed, dat de wezenlijke waarheid in Hol land van officieelen kant met de officieele waarheid wordt verbloemd. Je weet, ik heb hier goede connecties, je .weet zelfs waar. Nu, laat ik je dan zeg gen, dat onze ja ze is evengoed van ons als van jullie Prinses Juliana hierheen komt. De voorbereiding is in vollen gang. Oók geen balgatel. Ik hoorde van eien en ander en wat daaraan vast zit. Om persoonlijke redenen nu nog niets. Uitsluitend het feit: Prinses Juliana naar Iüdië Wat ik je nü schrijf is hier al wijlder bekend. Of er tegen publiciteit een con signe is uitgegeven, kon ik niet te weten komen, kan me niet schelen ook'. De zaak waarom 'tdraait is: Prinses Juliana komt 1 Georganiseerd Overleg. Aan het communiqué omtrent de jong ste vergadering der Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in ambtena renzaken is het volgende ontleend: De voorzitter deelde me'de, dat de mi nister van financiën in beginsel niet on genegen was den rijksklerk'en bijl de re gistratie eenigermate tegemoet te komen in het ondervonden nadeel, ontstaan door het volledig stopzetten der aanstelling tot rijlksklerk bijl dit dienstvak gedurende het tijdvak 1922—1927. Over de voor deze tegemoetkoming te treffen regeling en hare grootte zal de minister zich nader beraden. Inzake de belooning van het hulpper soneel, in arbeidsovereenkomst in dienst eai beloond naar de plaatselijke loomstan- daard deelde .de voorzitter mede, dat het. rfcigeeiingsstandpunt terzake ongewijzigd is gebleven, zoodat indien de plaatselijke loonstandaard aanleiding geeft tot ver- Jbooging van het overeengekomen loon, hiertoe door het hoofd van den desbetref fend en dienst kan worden overgegaan, o.ok al zou het loon van de hulpkracht daardoor uitgaan hoven de bezoldiging vami den astaangesteiden ambtenaar in die rang. Aangaande het prae-advies der sub-com missie voor 'het wachtgeldembesluit be treffende het van uiganisadezijlde gedane voorstel om artikel 3 van genoemd besluit zoodanig te wijizigen dat voor „de laatste lijk genoten wedde" wordt gelezen: de wedde welke zou zijln genoten indien de belanghebbende in denzelfden rang werk zaam zou zijn gebleven, achtte de re_gee- ring de argumenten tegen dit voorstel sterker dan die er vóór pleiten. Aan vaarding zou de bestaande tegenstellingen tusschen de machtgelders nog aocentuee- rem en juist hen niet helpen, dia in on- guinstiga positie verkeeren. De regeering wenschit uit dien hoofde deze wijziging niet aan te brengen. De 'diensttijd, vereischt om bij het be- laistihgdienstvak van kommies tot assis tent te kunnen worden bevorderd, zal op 9 jaar worden vastgesteld. De Nederlandsche zijdeteeltvereeniging. De zijdeteelt heeft in ons land meer vaste vormen aangenomen. Die Nederland sche Zijdeteeltvereeniging, die gaandeweg is aangegroeid tot een aanmerkelijk le dental, heeft haar terrein op dit gebied uitgebreid en ,gaat volgens een vaat plan Er is een zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens protoee» ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot onvermoeid voort om te trachten het be oogde doel te bereiken, namelijk de invoering in ons land van de zijdeteelt en deze verder te bevorderen. In November vorig jaar zijn in Ne derland circa 25.000 moerbeiheesters door de teelders aangeplant, waarvan de bladeren tot voedsel voor de zijderup sen bestemd zijn. Met een zeker verlangen zien de teel ders uit naar de zjjdorupseneitjes, welke, ai naar gelang van de weersgesteldheid en van bet uitbotten der planten, hen vermoedelijk in den loop van de maand Mei k'unnen toegezonden worden. Wijziging inzake reis- en verblijfkosten van Eerste Kamerleden. Volgens het Voorloopig Verslag waren vele leden van oordeel, dat dit ontwerp, zonal niet met de letter, dan toch met den geest van art. 72 der Grondwet in strijd is. Hetgeen thans wordt voorge steld is een verkapt presentiegeld, het- jgpen thans niet door de Grondwet wordt toegelaten. Deze leden drongen dan ook aan op intrekking van het ontwerp. Andere leden waren het met deze mee ning niet eens en achtten geen strijd met de Grondwet aanwezig. Den bestaan- den toestand achtten deze leden voorts onbevredigend, terwijl zjj bovendien van meening waren, dat de vergoeding voor verblijfkosten aan alle Eerste Kamerle den aanmerkelijk moet worden verhoogd. Heigeen thans wordt voorgesteld, is van zoo geringe beteekenis, dat hot beter ach terwege kan blijven. Dr Slotemaker de Bruine. Het lid der Tweede Kamer, de heer Slotemaker de Bruïna, iis sinds verleden week verhinderd wegens ongesteldheid, de zittingen der Kamer bjj te wonen. Verslag bezuiniglngscommlssle-Pop. De toestand van 's lands financiën. Verschenen is het negende verslag van de staatscommissie-Pop (bezuinigingscom missie), aan welk verslag, dat loopt over liet kalenderjaar 1929, het volgende is ontleend De rijksbegrooting voor het jaar 1930 gaf der commissie aanleiding, zich tot den voorzitter van den ministerraad te richten met een schrijven d.d. 8 Novem ber 1929, waarin eenerzijds met voldoe ning werd vastgesteld, dat voor den ge wonen dienst de geraamde inkomsten voor 1930 de geraamde uitgaven met ruim f9 millioen overtreffen, terwijl het aan den anderen kant de commissie met leedwezen had vervuld, dat de voor de onderscheidene hoofdstukken der begroo ting geraamde uitgaven all% soms niet Binnenland. Twee ministers in de Eerste Kamer aan het woord. Die Tweede Kamer met de Indische be- grooting kja.ar gekomen. Verslag der bezuinig,ingscommissie-Plop. Algemeene vergadering der Veiüngsver- eeaiging Zuid-Beveland. Buitenland. De overs trooamingen in Frankrijk. De tarieven-conferentie te Gemève. Een nieuwe oplossing. onbelangrijk, hooger zijn dan die van 1929. Voorts werd in dat schrijven met betrekking tot het accres der inkom sten een pessimisliscne zienswijze gehul digd. Ook bg de voteering van kapitaals uitgaven kunnen de grootste omzichtig heid en een vooruitziend beleid niet wor den. gemist, wil de gewone dienst niet allengs met groote kosten worden be zwaard, waarvan het aequivalent hoog stens in het verre verschiet ljgt. Dat deze opmerking, in aanmerking ge nomen de groote sommen, welke door de Zuiderzeedroogl egging worden ver eischt, allerminst van actueel belang is ontbloot, zal, naar de commissie zeide te hopen, ook aan de regeering duidelijk zijn Haar eindindruk samenvattend, kwam de oommissie in dat schrijven tot de gevolgtrekking, dat er nog geen reden is om met betrekking tot den toestand van 's Lands financiën juichkreten aan ta heffen, al gaven de resultaten der afgeloopen jaren reden tot zekere vol doening. In tegenstelling met de woor den van den minister van Financiën, die den toestand zoo al niet zorgwekkend, dan todh in ieder geval zorgeischend noemde, achtte de commissie dien toe stand ZO'O aj niet zorgelijk, dan toch zeker zorgwekkend. Overwogen zou kunnen worden de in stelling van: a. interdepartementale commissies zoo wel voor een beperkte taak als voor regelmatige werkzaamheid, die aan den voorzitter van den ministerraad rapport uitbrengen; b. -bijzondere beheers,instituten onder teoziehit en verantwoordelijkheid van den voorzitter van den ministerraad, doch met medewerking van alle betrokken depar tementen; c. bijzondere oommissies van beheer, toezicht of advies, waarin departementale samenwerking ineenvloeit met de mede werking van niet-ambtehjke deskundigen en belanghebbenden. Het optreden van den minister-president wordt tot nu toe niet door een vast richtsnoer beheerscht, doch draagt bijna steeds een incidenteel karakter. De oom missie is van meening, dat hier de schoen wringt. Vóór alles zal het noodig zijn, om de samenwerking der departementen te oon- soliideeren, oim dus aan de bestaande, doch niet automatisch in werking tre dende instantie een formeel-onaantastba- rem grondslag te geven. Daartoe zal het noodig zijn, den minister-president een apparaat in handen te geven, dat geen' andere taak heeft dan coördineerend op te treden. Dit apparaat zou kunnen be staan in een permanent bureau, van waar uit de gebeefe staatswericzaamheid wordt overzien. Tevens vraagt de commissie zich af, of het niet tijd wordt, aan de positie van den minister-president een bevredi gende basis te verschaffen. Uitvoering der Ziektewet De verzekering derjosse arbeiders. Verschenen is het Koninklijk besluit van den 27stea Februari 1930, .tot vast-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1