No. 130 Dinsdag 4 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. ÜV Ztfi eVeel^rc,e5/l2 Binnenland Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Uit de Provincie. Caruso luidspreker CARUSC Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firrna F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pn«t. f!J, Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Soms schijnt het, en de onlangs in de Tweede Kamer gevoerde besprekingen bevestigden dien indruk dat er bij alle verschil van gevoelen tusschen de diverse partijen, toch ook nog wel een terrein is, b.v. de bestrijding van de openbare onzedelijkheid, waarop samenwerking mogelijk is. Telkens blijkt echter, dat het niet meer is dan schijn. Zoo schrijft b.v. „De Vrijz.-Democraat" naar aanleiding van de instelling van een danscommissie en het verzoek van „Pa trimonium" aan de Regeering om het kaartspelen in de treinen, dat dikwijls om grof geld geschiedt tegen te gaan: „Natuurlijk zal de minister van Water staat toegeven. Hij is immers „rechtsch". Maar aangezien hij van kaartspelen geen verstand heeft (althans niet mag hebben) zal hij eene „kaartcommissie" moeten benoemen. We zijn op den goeden weg. Het wordt hoog tijd, dat er een „tooneelcommissie" wordt benoemd, om den minister voor te lichten in hoeverre maatregelen noodig zijn tegen het tooneelspel, waaraan zich de broederen toch veel heviger stooten dan aan het kaartspel. Dat daarnaast een „variété-commissie" noodzakelijk is, be hoeft geen betoog. Maar daarmede zijn we er nog lang niet. Het voetbalspel is niet langer een sport voor de jeugd, het is een zondig vermaak geworden voor de uitgaande wereld. Een „voetbal-commissie" dient met bekwamen spoed geïnstalleerd. En wie ergert zich niet er aan, dat vrou wen en mannen gezamenlijk in een res taurant of tea-room thee drinken? Zoo op den dag, als een eerzaam burger behoort te werken? Een „tea-commissie" met scherpe instructie om het tegelijk thee drinken van personen van tweeërlei sek se onmogelijk te maken tijge dra aan het werk. Het is wellicht nog niet tot de broede ren doorgedrongen, dat de motorfiets met duo-zitting tot ongewenschte, ja ongepaste uitstapjes van jongens en meisjes of hee- ren en dames wekt; de tweepersoons-auto is niet minder gevaarlijk. Een staatscom missie ter beteugeling van dit misbruik dient ingesteld: de „benzine-engel-com- missie". Komt vrienden, speurt eens rondom u, welke vermaken in ons dierbaar landje nog mogelijk zijn. Gaat eens na, of niet aan elk van die vermaken een onzede lijke zijde zit en zoo ja wendt u tot de regeering, die immers „rechtsch" is en dus de zedelijkheid wil bevorderen, met het verzoek eene staatscommissie te benoemen ten eindeenzoovoort. Het spijt ons maar bij het vernemen van dergelijke- rechtsche extra-vagances denken wij onwillekeurig aan het vervolg op den ouden regel „Dem Reinen ist alles rein"." Nader commentaar is bij dergelijke uitingen overbodig. Zij spreken voor zich zelf. De schrijver die blijkbaar de „oude re gel", door hem aangehaald en misbruikt, volstrekt niet thuis weet te brengen, stelt nog weer eens helder in 't licht hoe wei nig medewerking zelfs bij een nationale zaak als de bevordering van de open bare eerbaarheid van vrijzinnige zijde te verwachten is. Zelfs in dezen tijd, nu de publieke eer baarheid al meer in 't gedrang komt en van de zedenverwildering de droeve ge volgen zoo huiveringwekkend duidelijk worden waargenomen, heeft men nog den treurigen moed om het pogen hierin ver andering te brengen, bespottelijk te ma ken. Of 't ook noodig is, dat de rechtsche partijen dicht naast elkaar staan om dijken en dammen, die ondergraven drei gen te worden te verdedigen! De spotternij van „De Vrijz.-Democraat" bevat een ernstige waarschuwing! Storm boven Zuid-Frankrijk. Zuid-Frankrijk is geteisterd door een stoma, die op sommige plaatsen de kracht van ©en orkaan heeft en gepaard ging met wolkbreuken. D© geheel© streek rondom Bezier staat onder water en ook de stad is voor het grootste deal ge ïnundeerd. Het tramverkeer moest ge staakt worden en door den hevigen storm werden bijna alle telegraafpalen in de omgeving omver geworpen. Van vele hui zen werden de daken weggeslagen. De stad is zonder licht en zonder electriciteit, zoodat zelfs de fabrieken stilstaan. Tus schen Carcasoonne en Trèbes is. tenge volge van den regenval, een gedeelte van den spoordijk verzakt, zoodat het trein verkeer over één spoor moet worden ge leid. Sedert de overstrooming van 1907 heeft de bevolking in deze streek een dergelijke ramp niet meer meegemaakt. Het water van de Tarn is gestegen tot een hoogte zooals men sedert een eeuw niet heeft gekend. De waterstand van thans is meer dan I1/2 M. hooger dan die van 1875. De aangerichte schade is groot. Men vreest, dat er slachtoffers zijn, doch dit zal eerst later kunnen worden vastgesteld. Verscheidene gemeenten zijn van de buitenwereld afgesneden. Uit Montauban wordt gemeld: Het wa ter van de Tam is sedert gistermorgen tien uur een meter gestegen en dringt thans in de huizen der voorsteden Sa- piacoiu en Touloussain binnen, die ijlings moesten worden ontruimd. Het aaptal dakloozen stijgt met de minuut; zij1 wor den elders ondergebracht. Montauban is zonder gas en zonder electriciteit, terwijl er gebrek is aan drinkwater. De burgerongehoorzaamheid in Britsch-lndië. Uit Nieuw Delhi wordt gemeld, dat Gandhi, de leider der Indische nationa listen, Zondagavond door een bijzonde- ren koerier een ultimatum aan Lord Ir win, den Britschen Onder-Koning van ln- dië, heeft laten .overhandigen, waarin in williging. van de eischen der nationalisten binnen den tijd van acht dagen wordt gevraagd. De maatregelen, die de Indische natio nalisten denken te namen ingeval hun eischen worden afgewezen, zijn bekend en bestaan o.a. uit het z.g. 01 pi z e g g e n der b u rgèr g eboor z a amh eid. In het ultimatum wordt echter niet gezegd, welke van de reeds gepubliceerde maat regelen, de nationalisten zullen uitvoe ren, zoodat Gandhi daaromtrent de be slissing houdt. Echter 'kan verwacht wor den, dat de actie zal worden begonnen met het boycotten van Britsche ambte naren, het weigeren van beiastingbefcalen en vooral het breken van het regearings- zoutmonopolie en het weigeren van de betaling van accijns op het zont. Herstel" van de dictatuur in Spanje? Ln Spanje zou men, aldus de corres pondent van het Berliner Tageblatt te Madrid, in kringen die over een aanzien lijke macht in den staat beschikken, ern stig denken aan de mogelijkheid van een hersfel van dc dictatuur. Dit zou blijken uit conferenties, die bekende generaals hebben gehouden, in het bijzonder te Barcelona. De politieke toestand in Spanje is in een kritiek stadium gekomen. Terwijl de Minister-president Berenguer van meeiiing is, dat men de politieke propaganda zekere vrijheden moet laten ©11 langzaam maar zeker moet overgaan tot verkiezingen, schijnen 'de Koning .©n zijne aanhangers een krachtige onderdruk king te wenschen van alle anti-monarchis tische propaganda. Aangezien Berenguer en zijn regeering uitgesproken tegenstan ders zijn van iedere dictatuur schijnt hier mede de crisis te zijn uitgebroken. In dit verband gaan er geruchten, vol gens welke Berenguer zijn ontslag aan den Koning' zou hebben verzocht en dat deze generaal Martinez Anido opdracht zou hebben gegeven om te zamen .met den militairen gouverneur van Barcelona, generaal Barnera, en den vroegeren gou verneur van Barcelona, generaal Milano Delboz, de dictatuur te herstellen op ener gieke basis. De postvluchten op Indië. De berichtgever van bet H.bl. te Lon den telefoneerde gisteravond ln het Lagerhuis vroeg Commander Kenworthy den minister voor Indië, of bij de redenen voor de yertraging in het verleemen van de vergunning aan Nederland kon opgeven om een verdere reeks vluchten te 'houden over het deel der route, dat over Britsch-lndië gaat PUDD/NOP A B FZ „A en veel lek l<e. - X A'&IJR C O /V//V O /V en of thans al zoo'n vergunning is ver leend. Het antwoord van minister .Wedgwood Benn luidde, dat het niet mogelijk was een geregelden dienst 'over Britsch-lndië toe te staan wegens de onvolmaaktheid van de vliegvelden („incompleteness of the ground-organisation"). ïn weerwil daarvan waren vergumiingen verleend voor het houden van ©enige proefvluch ten. De vraag of verdere vluchten konden worden toegestaan, wordt thans door de Indische regeering onderzocht „en", zeide de minister, „ik ben piet in staat een meer definitieve verklaring te geven voor ik haar oordeel daarover weet". De tarieven-conferentie. De particuliere besprekingen te Genè- ve over een conventie, die in de plaats zou kunnen treden van het douanebe stand, gaan nog onvermoeid voort. Tegen gisteravond had de heer Colijn de leiders van enkele delegaties bij zich geroepen om dit plan nader te bespreken, terwijl vanmorgen deze besprèxingen in ruimer kring zullen worden hervat. Naar verluidt ligt reeds een nieuw ontwerp vrijwel ge reed. De Fransche gedelegeerde Serruys is naar Parijs vertrokken om met Briand te confereeren. Het ongeduld, dat de Duit- sche delegatie gistermorgen aan den dag legde, had ten doel, druk op de Fran- schen te oefenen om zoo spoedig moge lijk kleur te bekennen. Of een regeling in bovenbedoelden zin tot stand komt, hangt nog in hoofdzaak van de Franschen af. Parijs—New-York in vier dagen. Fransche scheepvaartmaatschappijen zijn voornemens een nieuwen sneldienst in te stellen tusschen Parijs en New-York. Uit Amerika komende Fransche schepen zullen in een Zuid-Iersche havenplaats een tusschenlanding doen, van waaruit vliegtuigen de verbinding met Parijs tot stand zullen brengen. In Fransche scheepvaartkringen hoopt men op deze wijze den duur der reis tus schen Parijs en New York met 30 uur te verkorten en tot vier dagen te vermin deren. Korte berichten. In: verband met de betoogingeni, welke er Zaterdag, te Madrid hebben plaats gehad, heeft de politie dertien menschen .in hechtenis genomen. In het gerechtshof van Antwerpen, waar thans belangrijke uitbreidingswerken worden uitgevoerd, is Zondag, vermoe delijk ten gevolge van kortsluiting, brand ontstaan. Het binnengehouw, waarin de kantoren -der griffie zijin gevestigd, brand de geheel uit. De meeste dossiers van civiele en correctioneel© zaken gingen verloren. Senator Brookhart, die het aantal werkloozen in Amerika op 3 tot 6 mil- lioen schat, heeft een beroep gedaan op het Congres om een fonds, van 50 mil- lioen dollar te 'stichten ter ondersteu ning. De administratie der gelden zou onder beheer moeten worden gesteld van het Hoede Kruis van den kwartier meester-generaal van het Ameriikaansohe leger. Over Transjordanië (Palestina) doen weer alarmeerende geruchten de ronde. De Arabische pers kondigt aan, dat de re geering vliegtuigen, pantserauto's en an dere strijdkrachten gezonden heeft om de benden van Wahabieten te verdrijven, die in Transjordanië zijn doorgedrongen. Er zouden tien Transjordaansche solda ten gedood zijn, Te Hangssund in Noorwegen hielden Zondag padvinders reddingsoefeningen op het ijs. Terwijl de leeraar uiteenzette, hoe men menschen, die door het ijs zijn gezakt, moest redden, brak plotseling de ijskorst. De leeraar en vijf kinderen kwa men in het water terecht; twee konden worden gered; de drie anderen en de leer aar zijn verdronken. Sedert vier dagen zijn in de Kaspi sche Zee schepen en vliegtuigen op zoek naar 137 visschers, die in de nabijheid van Astrakan op een ijsschots zeewaarts zijn afgedreven. Gemeld wordt, dat voor het speciale fonds voor de grensverdediging in Bel gië, waaraan de oprichting door den mi nister van landsverdediging, graaf de Bro- queville, aan het parlement zal worden gevraagd, in totaal 400 500 millioen francs worden voorzien. De organisatie van dit fonds zou ongeveer dezelfde zijn als het fonds der groote werken en het fonds voor onderhoud en verbetering van wegen: Wegen op Zuid-Beveland. De Minister van Waterstaat heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betref fende verbreeding van den verbindings weg tusschen den nieuwen verkeersweg door Zuid-Beveland en den over Krabben- dijke voerenden weg het volgende mee gedeeld: Naar den ondergeteekende uit nader verstrekte inlichtingen is gebleken, -werd bedoeld, onder zijn aandacht te brengen, dat de "in aanleg zijnde nieuwe weg op Zuid-Beveland aan deoostzijde van de kom van de gemeente Krabbendijke onge veer 70 M. van, den over het dorp voeren den weg verwijderd blijft en dat de verharding van den verbindingsweg ongeveer 2 M. smaller zal .worden dan de weg, die over het dorp voert, thans na verbetering beeft verkregen. De erkenning, dat de aldus geschetste situatie juist is, sluit echter niet in, dat door dit smalle .gedeelte het plaatselijk verkeer ?ou worden belemmerd. Dit schijnt geenszins het geval; het doorgaand verkeer zal den nieuwen weg volgen. Er is, naar wordt vermeend, geen aan leiding om de verharding van den verbin dingsweg op Rijkskosten breeder te ma ken, wel zal .de berm, ter breedte van 0.75 M., aan weerszijden van den weg worden verhard, waardoor twee rijwiel paden zullen ontstaan. Hierbij moet worden opgemerkt, dat vóór den aanleg van den weg en vóór de thans in uitvoering zijnde verbetering van de dorpsstraat de .weg ter plaatse slechts een verharding had van 3 M. breedte, welke maat ook voor de ver harding o.p den verbindingsweg is aange houden, en dat rijwielpaden ter plaatse ontbraken. Geen reden tot beklag. De Ministers van Justitie ©n van Ar beid, Handel en Nijverheid "hebben in een brief aan de Tweede Kamer inlich tingen verstrekt op het adres van H. Groenen berg, landbouwer te "Zevenhuizen (Z.-H.) ter zake van .zijn veroordeeling en inhechtenisneming in verband met ver schuldigde premiën ingevolge Invaliditeits wet. Blijkens deze inlichtingen schijht adres sant, die, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt op 30 'April 1929, op 6 Mei "d. a. v. over den postgiro f 59.30 aan den Raad van Arbeid zond, van meening te zijn, dat hij, nu hij dit bedrag zond, geen strafbare handelingen heeft gepleegd, toen hij geen zegels plakte. Hij weigerde de boete (73 X 50 cents) te voldoen en wenschte de vervangende hechtenis te ondergaan, doch heeft, toen hij op 3 December voor den ambtenaar van het O. M. te Rotterdam geleid werd, alsnog betaald. H. heeft dus, volgens den brief der beide ministers, geen gegronde reden zich over zijn vervolging, veroordeeding en wat daarop volgde, te beklagen, Binnenland. Een auto door de Zuid-Bevelandsche lo- caalspoor aangereden. Memorie van Antwoord over de Justitie- begrooting. Beantwoorde vragen over de wegen op Zuid-Beveland. - Buitenland. Storm boven Zuid-Frankrijk. De toestand in Britsch-lndië. Komt de dictatuur in Spanje terug? Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdag werd te Terneuzen een ver gadering gehouden door de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Da voorzitter, de heer J. A. van Rom pn, opende deze vergadering met een rede, waariin hij een overzicht gaf van den toestand in het afgeloopen jaar in het gebied der Kamer. De kwestie der loodsgelden voor de haven van Terneuzen in verband tot die der Belgische havens, kwam niet tot op lossing en het vooruitzicht is daarom trent niet gunstig. Men heeft in het ant woord, dat de minister van defensie gaf aan de Kamerleden die een la'ger loods geld voor de Vlissingsche haven hebben bepleit, 'kunnen lezen, dat deize minister zich op het standpiunt stelt, dat verlaging van de loodsgelden voor de aan de Schelde gelegen havens niet mogelijk is, zomderdi© voor alle Nederlandsche havens te her zien. En daérop is het vooruitzicht al zeer gering. Het eenige vooruitzicht is thans nog, dait bij een in de toekomst te treffen regeling tusschen Nederland en België gelijkstelling der loodsgelden voor de Nederlandsche en Belgische Sehelde- havens weer zal worden hersteld, door verhooging van het tarief voor laatst genoemde, waarvoor alle roden is, ge zien liet groote tekort op de uitgaven van dien loodsdienst. Evenmin kwam tot oplossing de kwes tie van oleetrificati© der fcanaalbruggem te Sas van Gent en Sluiskil. Het is wel te bejammeren dat die toestand, geheel in stryd met het kader van den tijd, in zijn tegenwoordigen vorm moet worden bestendigd, als gevolg van den interna tionalen politieken toestand. Alle verzoe ken der Kamer en mogelijkheden, die ter overweging werden aanbevolen om tot een oplossing te komen, stuiten daarop af. Men schijnt ten Zuiden onzer grens niet voldoende doordrongen te zijn, dat het eleotrisch bewegen der bruggen niet alleen een eisoh is voor het landverkeer, doch ook de drukke scheepvaart op Gent zeer ten goede zou komen. Verschillende wenschen die met betrek king tot den stoombootdienst op de Wes- ter-Scihelde zijn geuit werden voorbereid, en zullen voor een deel biitnenkort in vervulling komen. De aanlegsteiger te Walsoorden onderging een goede verbe tering, de Provinciale Staten stonden reeds het noodige erediet toe voor het verbeteren der aanlegplaats te Hoedekeus- kerke met een drijvende ponton, hetgeen aan het overzetten van auto's en voer tuigen op den dienst TerneuzenHoe- dekenskerke zal ten goede komen. In voering van een verlaagd tarief voor goe derenvervoer is thans ter goedkeuring aan ook voor Radio-Centrales en elk radio-toestel DubbilAGNEETSYSTEEM ƒ30' 4^H|AflKER5)^^^ NV Peters Prinsengracht 220/24 AMSTERDAM Tel.+8882.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1