DE ZEEUW TWEEDE BLAD Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Uit de Provincie. VAN MAANDAG 3 MAART 1930. No, 129. Voor de vergadering van den gemeen teraad van Middelburg op Woensdag a.s. liggen de volgende ingekomen, stukken ter inzage van de leden: Het reeds gepubliceerde verslag van de Gezondheidscommissie. Eem afschrift van het schrijven door B. en W. gezonden aan den heer J. Jonker, die met andere bewoners van den Veersehen weg een klacht richtte tot den raad over de verlichting van diien weg. B. en W. wijzen er op, dat er op dien weg 6 gaslantaarns staan, 3 avond en 3 nacihthranders. Bij den laatst en storm, voorafgaande aan de indiening van het adres, heeft één lantaarn niet gebrand en het is derhalve niet juist, dat toen bijna elke lantaarn uit zou zijn geweest. De verlichting van den Veersehen weg wordt voorts geregeld gecontroleerd,'ter wijl het verbruik van gloeikousjes, niet abnormaal hoog is, waaruit mag wor den afgeleid, dat de verlichting voldoen de is. De verlichting van de buitenwij ken heeft de volle aandacht van B. en W. en zal binnenkort onder de oogen worden gezien, waarbij ook de verlich ting van den Veersehen weg nadier zal worden beschouwd. Een schrijven van den directeur van de Arbeidsbeurs, die tot staving van zijn rapport inzake het te werk stellen van ongeschoolde arbeidskrachten te Sluiskil, een viertal duplicaatverklaringen over legt van de betrokken fabrieken, waar uit blijkt, dat daar voldoende sjouwer lieden enz. in de streek zelf aanwezig zijn. Het bestuur der Godshuizen schrijft geen bezwaar te hebben te antwoorden op de opmerkingen naar aanleiding van de rekening over 1923, al zijn die dan ook niet door B. en W. of den raad, maar alleen door den heer Jeroniimus gemaakt. Het bestuur noemt bet mot juist, dat het aantal verpleegdagen in 1928 bedroeg 2J8J4, het was 21386. Van een terugioopen van het aantal verpleegdagen is dan ook geen sprake, daar 1923 2COO meer telde dan 1927 en slechts 39 min der dan 1923. (In 1929 werd een aantal van 26790 bereikt of ruim 400 meer dan in 1928.) De grondslag van het be toog van den heer Jeronimas berust dus op een foutief cijfer. Ofschoon daardoor de waarde van de verdere opmerkingen denkbeeldig wordt, wil het bestuur aan de hand van' de cijfers der laatste jaren daarbij toch wel eenige toelichting, ge ven. Van een stijging van de bedoelde onkosten kan slechts sprake zijn wan neer een vergelijking wordt gemaakt van de werkelijke uitgaven met de daarvoor geraamde cijfers. De ramingen voor de begrooting 1928 zijn opgemaakt aan de hand van de in 1927 bekende cijfers, waarbij het gemiddelde van de drie voor afgaande jaren, 1924, 1925 en 1926, werd in aanmerking genomen. Inderdaad is het gemiddelde ten aanzien van de bedoelde posten in 1928 overschreden, gelijk het daartegenover voor andere pos ten (bijv. instrumenten, bureaukosten, ver handmiddelen, onderhoud gebouw, bijzon dere onkosten) niet werd bereikt. Wordt een vergelijking, gemaakt van de uitgaven in 1926, 1927 en 1928, zoo blijkt van een geregelde stijging niet ten aanzien van de post „huisraad' en films. De cijfers van 1923 bleven beneden die van 1926. De uitgaven voor geneesmid delen en laboratoriumonderzoek zijn in derdaad in 19261928 gestegen. Daar tegenover moet er echter rekening mede worden gehouden, dat de geneesmidde len aan het gasthuis worden geleverd door da apotheek van de Godshuizen en de onderzoekingen verricht door het laboratorium der godshuizen, zoodat be doelde stijging aan den anderen kant we der aan bet batig saldo van de apo theek en het laboratorium is ten goede gekomen. De ontvangst voor de Röntgem- inricih'ting werd eveneens geraamd in ver band met do in 1927 bekende cijfers. Tengevolge van het feit, dat meermalen röntgenfoto's, die vroeger in deze inrich ting zouden zijn gemaakt, nu in het radio therapeutisch instituut werden ver vaardigd, is de opbrengst dezer afdeeding beneden de raming gebleven, zij daal de niet tot f927.50, zooals is gemeld, IogÉ tot f 1927.50. Ten slotte het verslag, van den toe- tand van het gymnasium over 1929, vaaroit blijkt, da,t de nieuwe cursus "agon met 65 leerlingen, w.o. 20 vrou- rein. De Zeeuwse h-V 1 a a m s c h e atsrleiding. In de gemeente Sluis ■rd een krachtige actie gevoerd, om den •neenteraad te bewegen terug te komen zijn besluit, om niet mede te werken a de ontbinding der Zeeuwsch-Vlaam- ■ie Waterleiding-Maatschappij, De gemeenteraad heeft evenwel besloten a eenmaal ingenomen standpunt te ndhaven en zal dus niet medewerken n de ontbinding der maatschappij. Een raadselachtig geval. Wij hebben destijds gemeld, dat een arres tant uit Sluiskil, die per boot van Ter- neuzen naar Vlissingen werd vervoerd, bij aankomst te Wissingen zicb niet meer aan boord bevond. Men wist niet, of de man over boord was gesprongen en mo gelijk zwemmend den wal bad bereikt, of dat bij kans had gezien in vrouwenklee- ren van boord te komen. Zooveel is zeker, dat sinds niets meer van den man is vernomen en het is ook vreemd, dat, mocht hij verdronken zijn, zijn lijk nog niet gevonden zou zijn. Er wordt beweerd, dat de man veilig in België zit. Wat er ook van zij, de raad selachtige verdwijning van den arrestant is nog steeds met opgelost. Tot buitengewoon opzichter van den Provincialen Waterstaat in Zeeland is benoemd de heer Joh. Dekker, opzichter van de Breede Watering bewesten Ierse- ke te Schore; tot buitengewoon opzichter van den Rijks-waterstaat ter standplaats Halsteren dhr J. de Vos te Nieuw- en St Joosland;'beiden oud-leerling van bet Zeeuwsch-Technisch Instituut te Goes. Hilversum. Voor Radio N. S. F. en Philips: J. M. Polderman, Goes. Tel. No. 129. Adv. Vlissingen. Vrijdagavond vergaderde in het Militair Tehuis onder voorzitterschap van dhr A. Schout, het verband van de afdeelingen der Anti-Rev. Studie-Clubs der Centrale Vlissingen. Van de afdeelingen Ritthem, Vlissingen, 't Zand en Souburg waren plm. 40 le den aanwezig, terwijl tevens tegenwoordig was de voorzitter der Centrale, dhr G. v. d. Putte. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en na een kort ope ningswoord werd de spreker van dezen avond, dhr J. J. G. van Dijk, Lid der Tweede Kamer, gelegenheid gegeven tot het houden van zijn rede over: „Anti- Rev. en Staatk. Geref.". Spreker behandelde achtereenvolgens in 't kort de grondbeginselen van onze partij en het verband der eerste vijf arti kelen van ons program, waarna in den breede besproken werd de verhouding tusschen Kerk en Staat. Speciaal bracht spr. naar voren, hoe die verhouding in den loop der historie is geweest en hoe uit het historisch ver loop het Anti Rev. standpunt gevormd was. Komende tot art. 36 van onze Geloofs belijdenis zet spreker nader het A. R. standpunt dienaangaande uiteen en wijst op de fouten der Staatk. Geref. Op dit onderwerp, dat eerst in de on derscheidene afdeelingen was bestudeerd, volgde een drukke bespreking. Het oprichten van studie-clubs in de andere plaatsen der Centrale is in voor bereiding. Rilland. In de Vrijdag gehouden verga dering van den Dijkraad der Waterkee- ring van den calamiteuzen Zimmerman- polder, werd de begrooting voor 't dienst jaar 1930'31 voorloopig vastgesteld in ontvang op f lg285,74 Yi en in uitgaaf op f 24285,74 M. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een lid van het Dijkbestuur wegens periodieke aftreding van den 'heer M. Sentse, werden geplaatst de heeren M. Sentse (aftr.), J. van Damme en J. van Steveninck, allen alhier wonende. Oudelande. Door de leerlingen van de Bijz. school zijn 5750 nesten van den bas taard-satijnvlinder verzameld, en door die van de 0. L. school 4000. Wissenkerke. Door de schooljongens der beide scholen in de dorpskom zijn van den bastaard satijnvlinder opgegaard bijna 6000 nesten. Veel nesten zijn nog blijven hangen in de opgaande olmen- boomen, welke voor de jongens te hoog bleken te zijn. Zuidzande. De afdeeling Zuidzande van den Vrijw. Landstorm hield Woensdag in de zaal van dhr J. Bril een goed bezochte vergadering. Als spreker trad op dhr P. G. Laernoes van Vlissingen. Op aangename en duide lijke wijze werd door spr. het nut van den B. V. L. naar voren gebracht. Aan de stemming, die er, na afloop der vergade ring bij de toehoorders heerschte, be merkte men duidelijk, dat deze avond zeer geslaagd mag heeten. Jammer was het, dat er van het dag. begtuur der ge meente niemand aanwezig was. Domburg. Vrijdagavond werd de algem. vergadering gehouden van de vereen. Het Groene Kruis". De rekening! over 1929 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 1579.391/2 met een nadeelig slot va» f 396.86. De be'g'rooting werd vastgesteld op' een bedrag van f 1499.36, met een nadeelig slot van f309.36. Het jaarverslag over 1929 werd uitge bracht. De voerz. zeide, dat dhr G. v, d. Putte, die aan de beurt van aftreden was als bestuurslid, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking: wenschte1 tp komen. Hij betreurde dit zeer, maar daar dhr v. d. Putte meende zijln taak aan jon gere krachten te moeten overlaten, moest men zijn wensch eerbiedigen. De voorz. bracht dhr v. d. Putte1, die tot de oprich ters van de vereen, behoort, en steeds deel had uitgemaakt van het bestuur, war men dank voor hetgeen hij voor de ver- eeniging had gedaan en stelde voor dhr v. d. Putte: tot eerelid te benoemen, het geen onder applaus der vergadering ge schiedde. D>hr v. d. Putte dankte voor deze benoeming'. Tot bestuurslid werd daarna benoemd dhr Ab. Re-ijnhoudt Jr. Een jaarlijksche subsidie van f25 werd verleend aan de stichting Zonneveld. Het maximum der uitkeeringen voor Röntgenfoto's werd to taal vastgesteld op f 100 per jaar ter wijl tenslotte verslag werd uitgebracht van de werking van het Bureau voor Zuige- lingenverzorging over het afgeloopen jaar. O.- en W.-Souburg. In navolging van de verfraaiing van het Oranjeplein, is ook het Marnixplein te WesteSouburg den laatsten tijd heel wat opgeknapt. Allereerst is aan weerszijden der hui zenrij een flinke bestrating en rioleering aangelegd. In het gras zijn eenige bloemperken en sierheesters aangebracht, en eenige rijen oude hoornen, die voor bet verkeer gevaar opleverden, vervangen door nieu we. Voorts wordt met den grond, die van hoogten en oneffenheden wordt afgesto ken, de laagte aan den Nieuwen Vlissing- schen weg gelijk gemaakt, zoodat weldra het plein ook van de richting Vlissingen zonder omweg zal zijn te bereiken. (M. C.) N. en St. Joosland. Vrijdagavond werd in de Chr. school alhier een ouderavond gehouden. Om half zeven was ue schooi geopend en kon ieder het werk der leer lingen bezichtigen. Door net personeel der school was ai het- werk zooveel mogelijk in 2 lokalen uitgestald. üm 7 uur werd 'de vergadering, die onder leiding van het hoofd dei' school dhr Sluimer stond, geopend. Deze sprak een welkomstwoord, en overzag in 't kort wat er in het afgeloopen jaar was voorge vallen, o.a. uitbreiding der school met een 3e lokaal en benoeming van een derde leerkracht de heer Dronkers. Deze is thans in militairen dienst. Voor tijdelijk werd 'benoemd de heer J. Janse. Door dhr Janse werd een onderwerp geleverd „Christelijke opvoeding van hei kind". In het bijzonder werd daarin gewe zen op de doopbelofte. Wij beloven niet alleen onzen kinderen te doen onderwij zen, maar ook te helpen onderwijzen. Het huisgezin is en blij ft altijd de- eerst aangewezen plaats voor de opvoeding van onze kinderen. In de pauze waren de ouders en be langstellenden weer in de gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Het werk zag er best uit. Vooruitgang was duidelijk te zien. Met veel genoegen werd hiervan nota genomen. Na de pauze hield dhr Sluimer een korte causerie over de leerplichtwet. F,en en ander werd afgewisseld door verschil lende zangstukken van het personeel en mevr. Sluimer, begeleid door mej. Mod- derkreke op het orgel. De voorzitter, dhr P. de Visser, dankte het personeel voor het vele werk dat.het van dezen avond gemaakt had. Op verzoek van den heer Sluimer werd door Ds Burger op de gebruikelijke wijze gesloten. Waarna allen zeer voldaan huis waarts keerden. Vrijdagavond te ongeveer .halfzeven werd alhier brand ontdekt op het erf van den heer Janse in de kom der gemeente'. Het bleek dat een klampie stroo in b and stond. Nadat het stroo uiteengerukt was, ken men het met emmers water blusschen 's Avonds te 8 uur begon het opnieuw. Gelukkig werd dit spoedig ontdekt, zoodat ook nu de brand direct gebluscht kon werden. Hierdoor werd verder onheil voorkomen. Een kleine jongen, die met lucifers bij het stroo had gespeeld, had den brand veroorzaakt. Blggeketke. Bevolking. Ingekomen: Min- ke Blok, A 88 van Den Haag. Serooskerke (W.). Vrijdagavond 1.1. ver gaderde alhier de A.R. Propagandaclub „Dr A. Kuyper". Door dhr J. Verhage werd een inleiding gehouden over: „Het ontstaan en de ontwikkeling! van de C,hr. Historische Partij", waarop een algemeene en leerzame bespreking volgde. Zaterdag j.l. hield de Coöpe ratieve Boerenleenbank hare jaarvergade ring. Slechts 29 van de 204 leden waren ter vergadering. Twee leden waren aan de vereeniging ontvallen door den dood, en 7 nieuwe leden zijn in 1929 toege treden. De rekening beliep als eindcijfer in ontvangst en uitgaaf f 344.336.96, met een winstcijfer van f 505.05. De balans geeft een eindcijfer van f337.937.67 aan bezittingen en schulden met een winstcijfer van 'f 747.05. Het aftredend bestuurslid dhr L. Maas, werd herkozen, eveneens dhr J. G. Vlieger als lid der Commissie van toezicht en in do plaats van dhr P. Boone, gekozen dhr P. Kesteloo, in de commissie voor het na zien der boekhouding. (Dhr Boone was volgens het reglement niet herkiesbaar). Den kassier werd een gratificatie toege kend over het jaar 1929 groot f 50 als be- locning voor de zitdagen door hem gehou- de te Vrouwepolder. Het bestuur stelt voor, het salaris van den kassier te verb oogen voor 1930 met f 100. Dit wordt alzoo f 600. In verband hiermede wenschte dhr A. Aarnoutse een beter lokaal voor de Boe renleenbank. De voorzitter zegt, dat bij den kassier plannen bestaan dit te ver beteren. De rente-standa.ard wordt - vastgesteld als verleden jaar op 4 procent voor spaar gelden en 'inbreng, voor leening 4V4 nCt. Het presentiegeld voor de led°n van hp-t bestuur wordt, vastgesteld od f2 50 ner vergadering ook voor dén raad van toe zicht. plus f 10 toelage voor d°n Se"-e- taris en f20 voor den voorzitter. Het bedrag der ye,raiding voer het -nazien der rekening blijft één gulden. Daarna sluiting. Westkapelle. Vrijdagavond hield de afd. „Het Groene Kruis" in het Evangelisatie- lofkaal haar voorjaarsvergadering onder voorzitterschap van Ds W. Reus. Ih verband met de potuien deelt de voorzitter mede, dat het bestuur de verg. voorstelt ook in het vervolg aan de le den voor 10 pet. tegemoet te komen in e.v. te maken 'kosten bij een ziefeen- huisbehandeling, dus ook aan leden van „Ziekenhuisverpletging op Walcheren". Evenwel wordt niet meer bijgedragen voor de helft in vervoerkosten. Uit het jaarverslag over 1929, door den secr. voorgelezen, zij aangestipt, dat dei vereen, ook dit jaar weer in ledental is toegenomen. Ze telt thans 485 leden. Nieuw materiaal werd aangeschaft, w.o. een nieuwe lighal. Gememoreerd werd ook dat de moedercursus is bezocht door 19 meisjes. De cursus in eerste hulp bij ongel uk een is door dr Broodman vooit- gezet. Alle lighalien waren in gebruik, zelfs heeft men nog een lighal in gebruik gehad van Vlissingen. Aan 173 personen is 368 keer verschil lend materiaal in bruikleen afgestaan, ter wijl aan onvermogenden 363 L. melk e» 4 K.G. vleesch werd verstrekt. In verband met het uitleenen van de verpleginlg'surtikeien wordt nog in een uit voerige oesprekijng er op gewezen, dat men over het algemeen nogal klachten h.ad. In de eerste plaats biijkt meermalen, dat de leden na het gebruik, willekeu rig heit geleende zelf weer uitgeven aan ajadero Jeden, inplaats het zelf te doen bezongen bij den mag'azijmhouder. Dat heeft tengevolge dat niet voldoende con trole gehouden kan worden. In de tweede plaats wordt ook opgemerkt, dat het meer malen blijkt, dat het materiaal biji terug gave alles behalve goed gereinigd is. Besloten wordt daarop een boete van f 2 te stellen, voor hen die hun geleend materiaal niet onmiddellijk na gebruik bij den magazijiihouder bezorgen, maar zelf aan anderen uitleenen. Bij niet be talen der boete kunnen de overtreders ge straft worden met een jaar schorsing en bij herhaling mot royement. Bovendien zal den Inagazijnhouder er op gewezen worden terdege toe te zien, dat de ge bruikte artikelen net en zindelijk worden ïlnjgteleverd. Uit, het verslag van den penningmees ter bleek, dat de rekening over 1929 sloot met een kassaldo van f555.03. De rekening o-ver 1929 van de afd. t.b.c.-beistrijding stoot met een kassaldo valt f 467.23. Op voorstel van een der aanwezigen wordt bestoten den magazijnhouder voor dit jaa" een toelage boven zijln salaris toe te kennen van f25.. De ontwerp-begroeting voor 1930 van de afd. ib.c.-bestrijdingt bedraagt in ent vapgst en uitgaaf totaal f892.23. Uit het jaarverslag, uitgebracht door Zuster Traas als huisbezoekster, bleek, dal onder haar toezicht stonden 19 gezin nen met 12 patiënten, in 5 gezinnen woirdt liet toezicht voortge-zet. Afgelegd werden door haar 157 huisbezoeken. Van de ligltenten werd druk gebruik gemaakt. Daarop wordt dhr M. Dieleman aan gewezen als afgevaardigde naar de op der den) Pinksterdag te houden alge-m. ver gadering van de „Proiv. Groene Kruis Ver een." Als diens .secundus dhr Baay. Door den voioirz. wordt daarop herin nerd aan het feit, dat in het a.s. najaar de vereen, liaar 25-jarig bestaan herdenkt. Na bespreking worclt het bestuur overgela ten aan de najaarsvergadering een feeste- ljjfc cachet te geven. Na de rondvraag sluit de voorz. de verg.., die door 18 leden was bezocht. BVggekerke. Zaterdagavond hield het Ziekenfonds zijn jaarvergadering! onder voorzitterschap van dhr P. Janse. Uit het verslag van den waarnemend en secreta ris dhr P. Wijkhuijé bleek, dat het leden tal terugliep van 17 op 16 leden. De pennintgm. dhr 'C,. Ciarisse, deelde in zijln verslag mede, dat ontvangen was aan con tributie f 265.17, aan rente over 192S f 7.52, samen f 272.69. Uitgegeven was f41.39, alz.oo een bati'g saldoi van f231.30. In kas was- f371.06, alzoo samen op 31 Dec. 1929 f602.36. Enkele mede- dtielingen werden gedaan .aangaande de nieuwe ziektewei, o.a. dat ook patroons bij het Ziekenfonds alhier zich kunnen doen 'Inschrijven. Tot bode werd her- benoiemd de heer G. Ciarisse en tot af gevaardigde naar de provinciale vergade ring de heer P. Janse. Koudekerke. Loop der bevolking van 16 tot en met 28 Eebr. 1930. Ingekomen: Mej. M. Schoe, wijk E no. 91, uit Eindhoven. J. M. H. Martens, wijk E no. 163, uit Zutphen. D. Kodde met gezin, wijk B no. Ill, uit Oi- en W.- Souhurg. J. Dijke met gezin, wijk D no. 62, uit Middelburg. C. Ventevogel met ge zin, wijk B no. 204-, uit Vlissingen. C. Mol, wijk E no. 102, uit Middelburg. P. I. Jansen, wijk E no. 102, uit Middelburg. Mej. S. P. Hubregtse, wijk A no. 103, links, uit IJzendijke. J. Schuitema met gezin, wijk E no. 174, uit O.- en W.-Sou burg. Vertrokken: A. J. G. Haentjens Dekker, van wijk E 193 naar Maastricht. Mej. J. M. den Engelsman, van wijk E 180, naar Eindhoven. Het bleek een goede gedachte te zijn van bet afdeelLnjgsbestaur te Vlissingen van den Chr. Metaalbew. Bond, in Koudekerke een vergadering te b leg- want er was goede belangstelling. Die heer Sprei opende de verg,, en heette allen inzonderheid de 3 sprekers, hartelijk wel kom Dis Ten Kate sprak een inleidend woord, en koos daartoe als motto: God, ons werk, en wij. Dat zijln drie begrippen, welke niet in strijd zijn met elkander als wij1 ze maar goed rangschikken. Er zijn er die overgeesteligk zijn, en dan wordt God en ons werk een tegenstelling. Ons werk moet ons met God verbinden. Ook in ons welk hebben we Hem te die nen. Spr. vraagt, hoe doen wij ons werk? Het werk is een zegen, als wij1 het maar doen van harte, in afhankelijkheid van God, en in het besef dat wij een taak hebben te vervullen. Dan kan samengaan God en ons werk. De mensch heeft rech ten als mensch Gods; maar ook plichten. Om die te kunnen vervullen moeten wij' bidden en werken. Wiji zullen bouwen, en God zal het doen gelukken. De beer Wetselaar lid van het hoofd bestuur, begint met te zeggen dat geluk kig in Zeeland de invloed van de S.Di A.P. nog niet overheerschend is, maar toch blijkt bij de verkiezingen dat hun candidaten steeds meer 'Stemmen verkrij gen. Spr. wijst op het groote gevaar van de communistische propaganda, welke met gji'ooten lijver gevoerd wordt. Leest het laatste nummer van het blad „Patrimo nium en ge zult zien, welk een reeks van propagandabladen worden uitgegeven. Vooral voor de landarbeiders is het ge vaar groot dat zij zullen beïnvloed worden door het roepen der tegenstanders, om niet langer te werken vooi een hongerloon waarbij de hoeren vetgemest worden. Laat ons vasthouden aan het. woord Gods en ons niet laten verleiden. De Chr. vakbe weging wil leiding geven. Organisatie is noodig tot het pro pageeren van recht, niet alleen voor den arbeider, maar ook voor den patroon. Indien een Christen alleen voor zichzelve strijdt, is hij den Ghristennaam. niet waardig, In de eer ste plaats is de plicht, getrouw en naarstig arbeiden, dan hebben we recht als mensch Gods op waardeering en een goede beloo- ning. Spr. noemt enkele voorbeelden, ver kregen door organisatie, en wekt vooral de landarbeiders op z'ich te onganiseeren. Ds Heij sprak over het nachtgezicht vain Zacharia, de vier smeden en de vier hoornen. Spr. verheugt zich over den bloei der organisatie, maar acht het ge vaar niet denkbeeldig van misbruik te ma ken van de macht. De geschiedenis be wijst dat satan dit gebruikt tot verlei ding, Spr. toont dit met verschillende feiten uit de historie aan. Onze roeping zal ons duidelijk worden als wij gelooven dat God alleen het recht bestelt. Ook nu nog openbaart zich de kracht van de vier hoornen in het krenken van het recht en misbruik maken van de macht. Maar Za charia zag ook vier smeden, om die kracht te breken, en zijn volk te bescher men. Zoo wil God ook de organisatie gebruiken, wat gebleken is in 1903 en 1918. Spr. dringt aan op organisatie en wekt op, daarbij het gebed niett te ver geten. Du voorz. dankt de sprekers en hoopt dat deze arbeid vrucht moge dragen tot heil van ons allen en tot eere des Hee ren. Dis Ten Kate ging voor in dankgebed. Arnemuiden. Vrijdagavond vergaderde de Chr. werklieden vereen, in de open bare school, bij aiwezigheid van den voor zitter Joh. Crucq, onder leiding van dhr J. J. Wijkhuis. De penningmeester was door zieiile verhinderd, waarna het rap port van het halfjaarlijksche kasoverzicht werd uitgebracht door den secretaris dhr J. Langebeeae. Hiexuit bleek, dat de ont vangsten waren f482.37, de uitgaven f 385.60, alzoo een batig saldo van f96.7/, liet tolaalbezit bedroeg op 1 Februari 1930 f3741.77. Het voornaamste punt der agenda, kwam thans aan de orde. „Hoe kan de vereeni ging na 1 Maart blijven voortbestaan?" Dit onderwerp gaf aanleiding tot een breedvoerige bespreking in verband met de op 1 Maart in werking getreden Ziek tewet. Dhr J. Langebeeke gaf een uitvoe rige uiteenzetting over de Ziektewet. Het adviseerend lid dhr B. 'Franse gaf met eenige voorbeelden het toekomstig werk der vereeniging weej. Daar de Ziektewet bij ziekte aan een verzekerde 80 pCt. uitkeering geeft, zal deze vereeniging aan vullend kunnen optreden. Daar de loonen in deze vereeniging onderling zeer ver schillend zijn, zoo zal ook de aanvullende uitkeering verschillend worden, en hoe wordt dan de premiebetaling? De beste oplossing zou zijn, dat elk lid voor zich afzonderlijk, zijn aanvullende uitkeering bepaalt, waardoor de premie .per gulden voor elk afzonderlijk bepaald kan worden. Over beide onderwerpen werd een breedvoerige discussie gevoerd. Besloten werd, nog eenige maanden op de oude wijze de contributie te betalen en'daarna met de opgedane ervaring der in werking zijnde wet, met nieuwe voorstellen te ko men, betreffende de uitkeeringen en de te betalen premie enz.; en zoo noodig de aangenomen voorstellen met terugwerken de kracht te doen gelden. Met algemeene st. werd besloten het lidmaatschap van het Ned. Verbond van Ziekenkassen op te- zeggen. TerneL'zen. Zaterdag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen in algemeene ver gadering bijeen. Allereerst geven wij hier bij verslag van de conferentie, welke in zake postverzending naar Zeeuwsch-Vlaan deren W. D. te Oostburg gehouden is. Hierbij waren aanwezig de leden der Ka mer A. I. Gatsman, I. v. Melle, I. A. Ris- seeuw, A. J. Wijffels, benevens de Secre taris. Door den secretaris wordt allereerst mededeeling gedaan van het doel der bij eenkomst, n.l. het houden van een bespre king over bet schrijven van den Inspec teur der P. T. T. te Middelburg, waarvan aan de heeren mededeeling gedaan werd met verzoek advies hierover uit te bren gen. Door alle heeren is dit advies uitge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5