DE ZEEUW n H Haar wat DERDE BLAD. De avonturen van een verkeersagente. Staten-Generaal Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Rechtzaken Zoeklichtjes. Radio-nieuws Posterijen en Telegrafie VAN ZATERDAG 1 MAART 1930. No. 128. EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen ovei de Rijks- begrooting. Gisteren werden in de Eerste Kamer de algemeene beschouwingen voortgezet. De heer F o c k, Lib., zegt zich te verheu gen over het weder optreden als minister van koloniën van den heer De Graaft, dien hij een krachtig bewindsman acht. Bij het eervol ontslag van den gouver neur van Curasao had volgens spr. dank betuiging achterwege moeten worden ge laten. De heer Ossendorp, S.-D., zegt, dat bij de technische herziening van het be zoldigingsbesluit voor de ambtenaren geen werkelijk georganiseerd overleg heeft plaats gehad. Sedert 1920 is hun le venspeil niet verhoogd. Spr. dringt aan op nieuwe herziening. De heer Polak, S.-D., merkt op, dat de politieke scheidingslijn rechts-links ver vaagt en dat de scheiding conservatief democratisch meer naar voren komt. De katholieke arbeiders behooren in de r.-k. staatspartij niet meer thuis en moeten samengaan met de sociaal-democraten. Tenslotte zegt spr., dat er een compro mis tusschen sociaal-democraten en ka tholieke democraten zal moeten komen. Voorts bestrijdt hij het betoog van prof. Steger, die blijkbaar met wettelijke midde len de zeden wil dwingen. De heer Koster, Lib., critiseert de cijfers van de commissie voor economi sche politiek. De werkelijke toeneming van het inkomen sedert 1915 is niet 7 pet., doch 23 pet. en van het vermogen 13 pet. (dus niet een vermindering met 2 pet.) Mevr. Pothuis Smit, S. D., ant woordt prof. Steger dat zedelijkheidbevor dering geen monopolie is van rechts, doch ook van de linkerzijde en met name door de socialistische A.J.C. en vrouwenclubs geschiedt. De heer Serrarens, R.-K.,betoogt,dat de verschillen tusschen socialisten in di verse landen meer uiteenloopen dan tus schen de katholieken. Minister Ruys zal Dinsdag antwoorden. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag half twee. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. In de vergadering van gisteren kwam aan de orde de voortzetting van de af- deeling onderwijs en eeredienst der Indi sche begrooting, waarhij een groot aan tal sprekers het woord voerde. De heeren Lingbeek en Kersten, die bij het belangrijke algemeene debat over de koloniale politiek zich niet lieten hooren, kwamen nu ook aan het woord, natuurlijk om te klagen over het voortdurend voor uitdringen van de Roomsohe missie, en met de wetenschap, dat zooiets bij de eenvoudige kiezers veel meer inslaat dan een bespreking van de vooral in dezen tijd zoo ingewikkelde koloniale problemen. De heer Kersten wees er o?a. op, dat wij den duren plicht hebben, Indië Gods Woord te brengen. Velen hebben getoond, dit te verstaan. Het Zendingswerk heeft een groote vlucht genomen. Alleende kringen waar Ds Kersten als geestelijk leider wordt beschouwd hebben op dit gebied tot nu toe weinig ge daan.-Wat dat betreft, kunnen zij aan hunne R. K. landgenooten wel een voor beeld nemen. Aan het antwoord van den Minis ter van Koloniën ontleenen wij, dat deze niet deelt de meening van den heer Gerhard, dat bij de Mohammedaansche inlanders een afkeer bestaat van de con- fessioneele bijzondere school. Spr. kan uit ondervinding hierover spreken. Bij de regeering bestaat in het algemeen niet de overtuiging, dat de onderwijzerssalaris sen te laag zijn. De diensttijd tijdens de mobilisatie behoort niet mede te tellen voor Indische onderwijzers die eerst lan ter onderwijzer zijn geworden. De circu laire, waarbij verboden werd tegen de regeering te strijden, kan geen bezwaar voor de onderwijzers hebben opgeleverd, wanneer het waar is, wat <ie heer Van Zadelhoff zeide, dat zij dat toch niet zou den doen. Omtrent de grieven tegen de toelating van katholieke geestelijken zal spr. den gouverneur-generaal nadere inlichtingen vragen. Een speciale scheiding van Neder- landsch-Indië in gebieden, waar alleen één bepaalde zeiiding mag werken, is spr. niet bekend. Wel kent spr. gevallen, waar dat n o o d i g was in het belang van rust ra orde. Dinsdag wordt de behandeling voortge zet. H CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUIN- DERSBOND. Donderdag werd te Utrecht een praat dag gehouden van den Chr. Boeren- en TuindersLond. Er was voor dezen dag veel belangstelling, wat waarschijnlijk mede in verband stond met de onderwer pen, die aan de orde werden gesteld, n.l. de Landbouwcrisis en de regeling van den arbeidsduur. Het eerste punt werd ingeleid door den heer v. d. Heuvel, die den slech ten toestand van den landbouw schetste. Op een vraag, wat hiertegen te doen, werd geantwoord, dat van Verlaging der locmen geen sprake kan zijn, en dat van wijziging der Pachtwetten, hoe goed op zichzelf, niet veel te verwachten is, maar dat vooral noodig is w z i g i n g van de handelspolitiek. Bij de bespreking werd nog van v*r- sdhillende kanten op den noodtoestand van den landbouw de nadruk gelegd. De heer Vogelaar van Krabbendqkenoem de het een schande, dat de afschaffing van de opcenten op de Suiker-accijns niet ten deele aan de producenten ten goede is gekomen. Verder zou hij den invoer van graan belast willen zien. De heer Biesheuvel van Halfweg bepleitte verlaging van grondlasten en bevordering van de kascultuur zoo noo dig met steun van ,de regeering. Een andere spreker, de heer Salo mons van De Krim zou minimum-prijzen vastgesteld willen zien. Zooals de Regee ring in den oorlogstijd den uitvoer be lette, zou zij nu den invoer moeten be letten. Weer een andere spreker zou invloed op de Regeering willen uitoefenen voor het geven van een bijslag op 'de prijzen der aardappelen. De heer V a 1 s t a r van Naaldwijk sprak in een andere richting. Hij legde den na druk op het zelf- doen. De boer is in dit opzicht achtergeble ven bij de tuinders. Die hebben zich door hun verkoopsysteem, de veilingen, weten op te werken. Dat leidt tot een betere behandeling van de producten. Wat hc.t fruit betreft sinaasappelen en ba nanen worden voor groote bedragen inge kocht en ons Nederlandsch fruit raakt achtprop. De boer behandelt het zoo, dat we het noch in binnen-, noch in buitenland kwijt kunnen. Ook de aardappelen, die uitgevoerd worden en de uien, zijn een schande voor ons land. Zoolang het zoo is, mist de boer bet recht te zeggen: Regeering kom hier. De heer v. d. Heuvel, die overigens ook geen weg wist aan te geven om tot verbetering t,e komen, behalve dan wat betreft wijziging van de handelspolitiek, bleek het. met dezen spreker niet eens te zijn. Hij ontkende, dat de crisis in de agrarische bedrijven verband houdt met de sorteering der producten. Bij de bespreking van den a r b e i d s- d u ur werd door den inleider den heer U b b e n s betoogd, dat een wettelijke re geling voor "den landbouw niet gemakke lijk zal zijn, maar dat in streken, waar men wars is van overleg en organisatie- van bovenaf moet worden ingegrepen. Hij zou een maximum-arbeidsduur per jaar willen zien vastgesteld, te verdeelen door plaatselijke organisaties of overheidsin stellingen. Te lang rekken is schadelijk De beste arbeiders kreeg men tijdens de staking in Groningen, uit die streken, waar beperking van arbeidsduur is. Besluiten werden niet genomen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat het Hoofdbestuur besloten heeft, met betrekking tot de handelspolitiek een adres aan de regeering te zenden. BEGROOTING POSTERIJEN ENZ. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, over de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1930 is het volgende ontleend: Briefport. Verlaging van het port der brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram tot 5 cent zou de noodzakelijkheid medebrengen tevens j het port der brieven van hooger gewicht en het port der briefkaarten te verlagen, waartoe thans nog niet kan worden over gegaan. Echter meent ook de minister, dat naar herstel van het vroegere stui- versport moet worden gestreefd. De minis ter erkent, dat ter wille van de bezuini ging het aantal postbestellingen niet te zeer mag verminderen; dit is ook niet geschied. De uitgifte van een vredespost- zegel maakt een punt van overweging uit. Herziening der telefoonta rieven. Voor zooveel het zich thans laat aanzien behoeft de automatiseering van het telefoonbedrijf niet te leiden tot opheffing van de bestaande streeknet- ten. In verband met de concentratie van de administratieve werkzaamheden ten hoofdbesture te 's-Gravenhage kunnen de gevraagde opgaven voor de verschillende netten wel over boektijdsvakken, doch be zwaarlijk per kalenderkwartaal worden berekend. Tegen publicatie van de al dus verkregen gegevens bestaat geen be zwaar. De minister verklaart het advies van den Postraad te dezer zake niet te kun nen publiceeren. Ten opzichte van de voordeelen van d e nieuwe telefoontarieven voor 't platteland is nog niet voldoende tijd ver- loopen voor het doorwerken der tarieven om reeds thans vast te stellen, in hoever zij aan de bedoeling hebben beantwoord. Niettemin wijzen de cijfers over Januari 1930 uit, dat bij de netsgroepen "beneden 2000 aansluitingen de stijging van het aantal aansluitingen over die maand 2,9 pCt. bedraagt, tegen een gemiddelde stij ging per maand van 0.48 pCt. over 1929. De stijging van het aantal aansluitingen in deze netgroepen over het geheele jaar bedraagt 5.7 pCt. terwijl over Januari 1930 reeds een stijging van 2.9 pCt. werd be reikt, zijnde dus over een maand reeds de helft van de stijging boven het geheele jaar 1929. Radio-uitzending. Het advies van den Radio-Raad inzake verdee ling van den zendt ij d kan spoedig worden verwacht. Met de meening van verschillende le den, dat de samenstelling van den Raad de reden zou zijn, dat het tot dusver niet is gelukt tot een meerderheidsadvies te geraken, kan de minister niet instemmen. Reeds thans twijfel uit te spreken om trent de geschiktheid van het stelsel der P.T.T.-wet in dezen daarvoor is volgens den minister de tijd van waarneming en ervaring nog te kort. Voor een oplossing van het zendtijd- vraagstuk acht de minister de wet geens zins een belemmering, ook niet indien voor deze oplossing samenwerking tus schen de omroeporganisaties is vereischt. Eeen aanvulling van de wet, welke in dit stadium een ongewenschte vertraging zou veroorzaken, kan die minister niet bevorderen. In verband met het voorgaande zal hij zijn gedragslijn inzake de verdeeling van den zendtijd uit den aard der zaak ook ten aanzien van de V.A.R.A. bepalen, na dat het advies van den Radio-raad hem zal hebben bereikt. Postchèque - en Girodienst. De mededeeling, dat dwang zou worden uit geoefend om hen, die op eenigerlei wijze van den dienst van het Staatsbedrijf der P.T.T. gebruik moetèn maken, te ver plichten zich bij den rijksgirodienst aan te sluiten, moet op een misverstand be rusten. Wat het tarief der postwissels betreft, wanneer een volgende tariefsverlaging in behandeling wordt genomen, zal ook ver laging van het recht in den postwissel dienst een punt van overweging uit maken. Bijenteelt. In de te Goes gebudem. jaarvergade ring van de Vereeniging tot bevordering van de Bijenteelt in Nederland, afdeeling Noord- en Zuid-Beveland, kwam aan de orde bet jaarverslag en de rekening en verantwoording. Uit het jaarverslag blijkt, t dat de Vereeniging weer in bloei is toe genomen en wel van 138 leden op 1 Jan. 1930 tegen 123 leden op 1 Jan. 1929. Bovendien werd de aandaoht erop gevestigd, dat evenals ia voorgaande ja ren niet de winsten door middel van bomingggewin maar het indirecte nut der bijen met betrekking tot bet bestuiven der vruebtboomen, de prikkel moet zijn zich op de bijenteelt toe te leggen. Hoewel bet saldo der Vereeniging nog voldoende groot is, blijkt dat bet belang rijk teruggeloopen is en wel door de groote kosten, die de excursiei, naar Wal-, oberen met zi.ch heeft gebracht. Besloten werd om de deelnemers van de laatst gehouden excursie nog f 1 te doen bijbetalen ter tegemoetkoming in de grocte onkosten, teneinde het saldo der Vereeniging weer wat op te voeren. Van verschillende zijden is verzocht ook in 1930 een excursie te houden in denzelfden geest als voorgaande janen. De Secretaris merkt op, dat hem uit het archief is gebleken, dat op 2 Mei 1930 de Vereeniging 25 jaar zal bestaan en het misschien mogelijk is de excursie daarmede te combineeren. De vergade ring, die steeds aan de excursie vooraf gaat, zou dan uitgebreid kunnen worden tot een soort f eestvergadering. Wat de excursie betreft, meent hij dat in het Zuiden van Zuid-Beveland, dus Hein- kenszand, 's-Heerenhoek enz. voldoende te bezichtigen zal zijn. Hij vraagt echter den Vice-Voorzitter allereerst in basprer king te brengen of het herdenken van het jubileum op den dag zelve zal plaats vinden, of dat men liet zal uitstellen tot den meest geschikten datum voor de excursie en wel op grond van er varingen in voorafgaande jaren den 14an Mei. Er wordt hierop besloten, zich niet aan den officiëelen datum te houden. Wat de excursie zelve betreft, gaan or nog stemmen op voor een excursie naar Nocrd-Brabant of Oost Zeeuwscb-Vlaian- deren. De Secretaris geeft de leden in over weging op Zuid-Beveland te blijven. Men zou eerst de feestvergadaring kunnen hou den en daarna met autobussen naar den Wilhelminapolder rijden, alwaar de bijen stand van den heer Provoost kan wor den bezichtigd. Vervolgens zou men weer naar de „Prins van Oranje" kunnen te rugrijden om een eenvoudigen maaltijd te gebruiken, van waaruit men de excur sie dan verder voort zou kunnen zetten. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Utrecht werden gekozen de Voorzitter en de heer Pieterse, met als plaatsvervanger de Secretaris. Insulaire Hypotheekbank. In de lieden te Zierikzae gehouden vergaderimg van aandeelhouders werden de halanis en de winst- en verliesrekening -over 1929 goedgekeurd en is het dividend bepaald op' 20 -pet. De op 1 Juli 1930 periodiek aftredende Commissarissen, dé Heeren D. A. van Heemskerck Veeckens, Jhr J. F. Schuurbeque Boeije en A. O. v. d. Vliet werden herkozen. Tot Commis saris zijin benoemd de heeren Mr R. Koole, Directeur der Incasso-Bank te Amsterdam, eni H. G. Hammacher Jr., Directeur der Utrechtsohe Provinciebank, te Utrecht. Straatschenderij. Maandag werden voor het Kantongerecht te Tho- len eenige zaken behandeld van straat schenderij, die gelukkig door onzen Kan tonrechter streng werden gestraft. Het waren gevallen te Poortvliet en St.-Annaland, kwajongens van 14 tot 17 jaar, die geldboeten van f7.50 tot f15 en voorwaardelijke tuchtschoolstraffen hoor den eischen. Geheime distilleerderijen. De Rechtbank te 's Hertogenbosch behan delde eenige zaken van het ontdekken van geheime distilleerderijen. Bij den caféhouder en smid E. te Box tel werd een inval gedaan in een geheime branderij en flesschen met knoeisel ge vonden. Purol wrijven des morgens; daardoor wordt het mooier en zachter en bi ij ft bovendien na het kammen den heelen dag keurig zitten. Joozfn 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten I 63. En toen klommen Keesie en de kabouters in de hut van de heks, terwijl de uil een beetje achteruit ging op zijn bankje en het muisje net deed alsof ze wilde vluchten. „Vooruit, kameraad", had het verkeers agente gezegd, „wienietwaagt, wienietwint." 64. Toen ze binnen waren, belichtte de kabouter met zijn tooverstaf den uil, dien zij nu zagen als een klein heertje in een grijs geruit pakje en een hoed op. „Red mij van die afschuwelijke heks", smeekte het heertje. „Dat is gauwer gezegd, dan gedaan", zeide Keesie. De Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft te Utrecht een praat dag gehouden, waar hij in hoofdzaak aan de orde kwam de crisis in den landbouw. Het spreekt vanzelf,, dat een praat dag hierin geen verandering kan bren gen, waaruit natuurlijk niet volgt, dat zulk een dag zonder beteefcenis zou zijn. Alleen de gelegenheid om zich eens uit te spreken en zijn hart te luchten kan al goed werken. Er zijn allerlei nuttige wenken gegeven, waarvan m.i. de voornaamste was, dat de boeren niet in de eerste plaata naar de Regeering moeten zien, maar dat zij voor al aan het zelf doen aandacht moeten schenken. De R^jeering kan hier misschien ook iets doen. In elk geval moet zij naar 'tmij voor komt veel meer dan tot nu toe rekening houden met de belangen van 't platte land. Maar als de regeering b.v. inzake een meer actieve handelspolitiek aarzelt en toegegeven moet worden dat het een zéér moeilijke zaak is dan is 'tdes te meer noodig dat de boeren zelf aan pakken. Daarom spijt 't me ook, dat de heer v. d. Heuvel bet betoog van den heer Valstar niet ondersteunde. Hier werd toch naar 't mij voorkomt de goede richting gewezen ook al is 't mogelijk, dat de resultaten niet direct zullen te zien zijn. OPMERKER. De Rijksadvocaat verlangde in dit ge val gevangenisstraf. Immers, wat verdach te deed is hoogst gevaarlijk voor de ge zondheid. Het is bekend, dat verbruikers van knoeisels hier bedoeld krankzinnig zijn geworden en onder bet volk groote \eiwoestingen zijn aangericht, welke voe ren tot physieken en moreelen ondergang en tal van slachtoffers worden gemaakt. Het O. M. eisebte 7 maanden gevange nisstraf. Bij den landbouwer en slager 0., des tijds te Loon op Zand, thans te Velsen, werd eveneens een distilleertoestel gevon den. Verdachte ontkende aan de knoeierijen schuldig te zijn. Een „onbekende" bad al les bij hem gebracht om aan derden te verkoopen. De rijksadvocaat achtte het niet onmo gelijk, dat handige knoeiers, die in dat vak zeer geraffineerd zijn, het oog op de gunstig gelegen woning van verdachte hebben laten vallen en hem als slachtof fer er voor gespannen hebben, terwijl ze zelf heel geslepen den dans weten te ont springen. De eisch van bet 0. M. luidde f 100 boete sub. 40 dagen hechtenis en 2 maan den gevangenisstraf. "Het derde geval gold den 30-jarigen zoon van den caféhouder v. d. W., te 'a Hertogenbosch. Hij beweerde, dat vreem den gekomen waren, om hem de kunst jes voor de stokerij van gedistil leerd aan de hand te doen, maar verdachte deed er niets aan en kon er niets van. Het O. M. eischte 6 maanden gevange nisstraf en verbeurdverklaring van het distilleertoestel. Uitspraak 12 Maart a.a. Programma van 3 Maart 1930. HUIZEN, 1875 M. 1010.15 Morgenwij ding. 11.15—11.45 Reislectuur voor kinde ren. 12.152 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 22.45 Kookpraatje. 56 Kinderuur tje. 6.016.45 Gramofoonmuziek. 7.15 7.45 Engelsch: Beginners. 8.01—11 Con cert. Het Omroeporkest, Dubbel-mannen- kwartet, luitorkest. HILVERSUM. Tot 6 uur: 298 M. Na 6 uur: 1071 M. Uitsl. N.C.R.V.-Uitz. 8.15 9 Concert. 10.3011 Ziekendienst. 1111.30 Lezen. 12.301.45 Orgelconcert. 2—2.35 Uitz. voor scholen. 2.453.15 Lezing over: Het aanleggen van borders. 3.15—3.45 Knipcursus. 4—5 Ziekenuurtje. 66.30 Gramofoonmuziek. 6.407.10 Lezing over: Landbouwstatistiek en de praktijk. 7.10 —8 Uurtje voor de Rijpere Jeugd. 8 10.30 Toespraken. Concert door Zang- vereen. en Strijkkwartet. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgel concert. 1.352.20 Orkestconcert. 4.35 Or kestconcert. 7 Piano-recital. 10.15 Concert, sopraan, tenor. Orkest. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20, 9.35— 11.15, 11.30 en 12.251 Gramofoonmuziek. 4.50—5.50 Concert. Piano, viool en cello. 7.20 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 11.50—12.15 Gramo foonmuziek. 3.504.50 Concert. 4.50—5.15 Concert voor 2 piano's. 7.50 Concert. Or kest, koor en solisten. -i» */ni MNttta wt Post, telegraaf- en telefoon kantoor te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de tweede helft der maand Februari 1930. Brieven, binnenland: De Rebak, Mid delburg; Bureau Groot Rotterdam, Rot terdam. Brieven, buitenland: Mr Harry Lai, s.& Suttonhall.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9