DE ZEEDW VerstuikingenJCneuzingen? SLOAN'S LINIMENT TWEEDE BLAD MIJNHARDT'S HET ADRES A. WILKING Wat er deze week voorviel Niet door eigen kracht ^—TUBERCULOSE DOODT PIJN werken zacht en zeker (Wordt vervolgd.) VAN ZATERDAG 1 MAART 1930. No. 128. Ottze Eeorste Kamer ie deze week met frisschen moed begonnen aan de alge meen© beschouwingen over de Btaats- bagrooting. Heit is voor baar blijkbaar geen bezwaar, dat reeds een tweetal maanden van bet begrootingsjaar is ver streken. Da Tweede Kamer is nog steeds bezig met de Indische begroeting en Bchijmt in 't geheel geen haast te maken om daarmee klaar te komen. Nieuwe gezichts punten worden echter niet geopend. Van groette belangstelling voor deze zittingen kan dan ook moeilijk gesproken worden. Dit was met de aandeelhouders-ver gadering der Coöp. Suikerfabriek „Zee land", die Dinsdag te Roosendaal werd gehouden, anders gesteld. Ze werd door ongeveer 1000 personen bezocht, maar bet eind van 't liedje was, dat de meer derheid voor ontbinding, hoewel sterk, nog niet sterk genoeg was. Het Bestuur zal nu door middel van een referendum trachten te weten te komen, hoe de le den over verhooging van het te leveren kwantum bieten denken en dan verder zijn houding bepalen. Er is nog een vergadering gebonden, waar eveneens een Zeeuwsoh belang, is besproken en die zeker ook de geslaagde mag worden gerekend. Wij bedoelen de bijeenkomst, waar besloten is tot de op richting van een vereaniging, die de stichting van een Chr. Lyceum voor Zee land ten doel heeft. Zij, die zich vóór 1 April als lid dezer vereeniging aan melden, ontvangen bet recht om mee te stemmen over de plaats van vestiging dezer school. De commissie, die zal hebben na te gaan of ook wettelijke maatregelen noo- dig zijn in verband met het koopen op afbetaling, is dezer dagen door den Mi nister van Justitie geïnstalleerd. Moge zij spoedig met voorstellen komen om de uitwassen van dit systeem weg, te nemen. Wij werden deze week wederom en kele malen opgeschrikt door berichten omtrent vreeselij'k» moorden (een te Leeuwarden en een bij Bannekom), die ons weer duidelijk doen zien, hoe schrik kelijk de werking der zonde bij den mensdh lis, als Gods genade ons niet weerhoudt Wat de bui-tenlandsdhe gebeurtenissen betreft, kan herinnerd worden aan het kortstondig leven van bet Fransche ka- Linet-Chautemps, dat nauw verschenen, ras weer verdween. De crisis is nog nieit opgelost. De vroegere premier Tar- diau zal trachten een nieuw kabinet te vormen. Voornamelijk door deze crisis (of schoon er toch al niet veel leven en gang in zat) kan men ter vlootoonfe- remiti-e te Londen weinig opschieten. Ook over de andere conferentie (die over de tarieven) kan weinig goeds ge meld worden. Frankrijk en Italië heb ben duidelijk te kennen gegeven, dat ze niet mee willen doen aan een tarieven- wapenstilstand. Da Vlamingen hebben deze week in principe hun hoogescbool gekregen. De practijfc zal moeten uitwijzen, hoeveel deze toezegging feitelijk beteekant. Die Vlaamsohe nationalisten dit is wel duidelijk nemen er geen genoegen mede en gaan in hun eisohen veel ver der. FEUILLETON door Annie Lucas 21) -o— Wat zij zag, was niet geschikt om haar gerust te stellen de bijna door zichtige, blauw geaderde slapen, het koort sige blosje op de ingevallen wangen, de vochtige glans der onnatuurlijk schitte rende oogen, en de fijne, scherpgeteekeri- de trekken. Margaret had het .gevoel, als of haar eensklaps een ijskoude hand op het hart werd gelegd. Owen Charlton daarentegen kreeg een gewaarwording van blijde verrassing, toen hij den teederen, droeven blik harer vrien delijke bezorgde oogen ontmoette, die met zulk een geheel ongewone uitdrukking op hem rustten. Hij zag haar een oogenblik zwijgend aan, met. een vreemd licht in de oogen, en een gelukkigen glimlach om den mond; en toen antwoordde hij opgeruimd. „Neen, juffrouw May burn, ik hen niet van Oakhurst komen loopen, maar heneden, aan den voet van den heuvel, is het wiel van mijn rijtuig los geraakt, en het verdere gedeelte van den weg heb ik te voet moeten afleggen." „En toen hebt gij nog zoo'n eind moe ten omloopen om ons gerust te stellen. Het was heel goed voor ons, Dr Charlton, maar heel slecht voor u zelf." DB BOLSJgWfSTgf? TEGEN BEN GODSDIENST. Hier volgt uit een zoo betrouwbare Sov jet-bron als de onlangs in het vuur der Moskousche critiek gelouterde „Tribune" een brief van een „kameraad uit de Oekrajine", onder den titel van: „Hoe wij God aanvallen". Wij geven via het H d b 1. dit relaas ondanks de grofheden en smakeloosheden, die er in voorkomen, en die nu eenmaal onafscheidelijk zijn van de communisti sche terminologie omdat daaruit blijkt hoe de godsdienstvrijheid door de roode heeren wordt opgevat, ook dan, wanneer er geen menschenlevens worden aange rand. Wij ontvingen uit vele plaatsen brieven, in welke onze makkers vroegen naar bij zonderheden over de contra-religieuze ge beurtenissen in de Oekrajine en in het bijzonder in onze stad Kief. De kameraden gewagen van mededeelingen uit burger lijke bladen als zouden in Charkow en Kief gewapende arbeiders met geweld de kerken binnen dringen en de geloovi- gen neerschieten;. Wij deelen hun hierbij mede, dat derge lijke dingen hier nog nooit plaats ge vonden hebben! De waarheid ligt hierin, dat de Sovjet arbeiders strijden tegen de religie, maar niet door middel van geweren of anders zins; zij gebruiken heel andere methodes. Over deze methodes willen wij u hier eenige mededeelingen geven. „In de Oekrajine wordt een contra-reli- gieuse beweging gemaakt door de massa zelf, niet door de leiding in de Sovjets. Honderden kerken worden gesloten; duizenden arbeiders en boeren verlaten de religieuse organisaties, breken met de daaraan verbonden gewoonten. lederen dag komen uit verschillende plaatsen van de Oekrajine berichten over den buitengewonen groei van deze bewe ging binnen. Deze beweging veroorzaakt een wed ijver onder de arbeiders in steden en dorpen om de kerken te sluiten en de klokken weg te doen. Zij hoorem liever het geraas van hamers en machines. Vol gens besluit van het „Al-Oekrajinische Centrale Uitvoerings-Comité" van de Sov jets, wordt de opbrengst dier klokken beschikbaar gesteld. voor cultureele doel einden. Tegelijkertijd met deze beweging was er onder de geestelijkheid een „interview beweging" te oonstatearen. In onze bladen kan men zeer vaak de anti-Sovjets-bedoa.ingea van deze hee ren lezen. Wij spreken hier slechts over feiten uit Kief, die ons allen zeer goed bekend zijn. In Kief, het centrum van de orthodoxie, bestaan vele Kerken en kloosters. Volgens den wensoh van duizenden be woners zijn reeds vele kerken en kloos ters gesloten, bijv. de beroemde „Laura", de giroote kathedraal van St. Wladimir", „Desjatinnaja", de kloosters „Frolowski", „Podrowski" -en anderen zijn reeds geslo ten. In deze beweging nemen vooral de leerlingen van de 6e, 7e, 13e, 19e en 79e Kiefsche arbeidersschool deel. De leer lingen verzamelen handteekaningen on der do arbeiders voor sluiting dar 'ker ken; arrangeeren contra-religieuse feesten en .geven dito bladen uit. Interessant is het gewag te qiaken van de resolutie der Kiefsche „Post- en Te legraaf beambten" „,W(j weigeren zoo besloten zij mede J,e werken aan de voortzetting van het bestaan der religie-dienaars door hen in hun werk met het bezorgen hunner correspondentie te dienen. Dominée's, rab bijnen, katholieke pastoors, en poe dat tuig verder genoemd wordt, benutten de religie voor volksverdomming. Daarom prcclameeren wij de „boycot" tegen deze religieuze genootschappen. De brieven, en andere zendingen, geadresseerd aan gees telijke en dergelijke genootschappen, zul len door ons niet meer bezorgd worden. Op de enveloppes van deze brieven schrij ven we het korte maar duidelijke woord „boycot". Ook de zendingen voor ken nissen van hen worden door ons niet bezorgd, en gaan, evenals alle anderen, onder motto „boycot" retour. „Toch niet," zei-de hij lachend. „Het was mijn plicht, maar een zeer aange- 1 name taak tevens. Want ik geloof inder daad, dat gij u ter rust moogt begeven in het volle vertrouwen, dat de morgen u goede "tijding zal brengen. Gij moet waarlijk onmiddellijk naar bed gaan, het is u aan te zien, dat gij dood moe ziit, eni giji behoeft nu op niets mteer te wach ten. Allan komt niet voor morgenochtend thuis." „Gij moest maar hier blijven," riep Cecil. „Gij kunt Allan's kamer krijgen, daar is stellig een goed vuur, en nie mand kan beter warme limonade maken dan Margaret. Ik wil geen tweeden moord op mijn geweten hebben." En Margaret ondersteunde dit voorstel met een ern stig: „ja doe dat, Dr Charlton." Owen aarzelde een oogenblik. Hij ge voelde zich onwel en uitgeput, het adem halen deed hem pijn, een droge kuch kwelde hem onophoudelijk, en hij rilde onwillekeurig, toen hij er aan dacht den storm andermaal het hoofd te moeten bieden; en zijn eenzame ongenoeglijke kamers, die nu koud en donker zouden zijn, beloofden hem weinig gemak of ge zelligheid. Maar een plotseling opkomen de gedachte deed hem van plan verande ren, juist toen hij op het punt stond te bezwijken voor den aandrang van Ce cil, -an Murray, en Margarets veelbeteke nend stilzwijgen. Hij nam haastig af scheid, en ging naar buiten in de duis- la de nlgemeeae bgeeakomst van tele fonisten, werd besloten, da telefoontoe stellen bij jeestelijken weg te nemen. De Kiefsche post- en telegraafbeambten roepen hierbij de redacteuren van alle bladen op, geen letterzetters of boekdruk kers voor religieuse litteratuur aan te nemen. Het Sovjet-apparaat behoeft toch niet den religieuzen „zwarten mist" te dienen?" Dit zijn de ware feiten, dit is de me thode van de arbeidersrepubliek, waar mede wq den domper .oplichten en het scherm van de schuilplaats der dikbuikige kapitalistische „lammeren Gods" ophalen. T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijkeattestenbevat vangeneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr.J.H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. Tarieven geneeskundige contröle door Raden van Arbeid. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De Verzekeringsraad heeft als tarie ven voor de honoreering van de particu liere geneesheeren, die zich belasten met de geneeskundige contröle van bij de Ra den van Arbeid verzekerden onder de nieuwe Ziektewet de volgende bedragen vastgesteld: voor controlebezoeken ten huize van den arts f 1; voor controlebe zoeken ten huize van den verzekerde 1,50 gld. Dit laatste bedrag geldt voor „binnen de gemeente". Daar huiten kan dit be drag met ten hoogste f 1 worden verhoogd De Verzekeringsraad heeft zijn goed keuring onthouden aan de begrootingen van Raden van Arbeid, die met parti culiere artsen reeds hoogere bedragen waren overeen gekomen. Ook heeft de verzekeringsraad afwijzend beschikt op het verzoek van enkele Raden van Arbeid om een keurend geneesheer (vol ambte naar) of een assistent geneeskundige (vol ambtenaar) voor de controle onder de Ziektewet aan hun Raad te mogen ver binden. De verwachting is, dat de Maatschap pij tot Bevordering van de Geneeskunst evenmin genoegen zal nemen met deze contröletarieven, als zij dit met de even lage grondtarieven van de Rijksverzeke ringsbank heeft gedaan. (Daarover is thans arbitrage aanhangig). Als men weet, dat de -derde-klas-tarie- ven der particuliere geneesheeren voor spreekuurbezoeken bijna nergens minder dan f 1,50 bedragen en voor bezoeken aan huis f 2 als norm geldt, en men voor de contröle niet den eersten den besten arts kan gebruiken, en strenge selectie toe past, is het besluit van den Verzekerings raad dubbel onbegrijpelijk, en schijnt de verontwaardiging in de kringen der voor de contröle gevraagde artsen, nu zij drie dagen vóór bet in werking treden van de wet hooren, hoe op het honorarium be knibbeld wordt, niet ongemotiveerd. Ook van andere zijde dan van de recht- voor Manufacturen, Dames- en Kinderconfeotle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST ternis en de kou. Zij konden zijn korten, drogen kuch nog hooren, nadat de deur reeds achter hem gesloten was. Dat ge luid veroorzaakte Margaret een pijnlijke gewaarwording van zorg en onrust, i „Ik wou, dat hij gebleven was", zeide Cecil, „hij zag er zoo moe en zoo ziek uit, en die oude juffrouw Morrison zal hem wel aan zijn lot overlaten. Waarom hebt gij er niet meer op aangedrongen, dat 'hij blijven zou, Margaret. Vond gij. (bet niet goed?" „Natuurlijk vond ik bet goed, Cecil". „Ik ben overtuigd, dat hij het tegen deel dacht. Gij waart zoo stil en deedt zoo vreemd". „Ik wist niet, dat ik vreemd deed. En wat mijn stilzwijgen betreft, Cecil, na al les wat er gebeurd is, was mijn hart te vol om te kunnen spreken". Cecil bedaarde oogenblikkelijk. Hij was zeer deemoedig en berouwvol gestemd, en bezield met de beste voornemens. „Het zal een les zijn, die mij levenslang bij zal blijven," sprak hij op ernstigen toon, toen zij eindelijk van elkander gingen. Allan zal vreeiselijk boos op mij zijn, en bij heeft er alle reden toe. Maar ik zal wel zorgen, dat 'hij zich in 't vervlog niet meer over mij heeft te beklagen daar kunt gij op aan, Margaret. Allan kwam de volgenden morgen, bleek en afgetobt van een in angst en spanning doorgebrachten nacht thuis, Indien een ernstige kneuzing of verstuiking U verlamt, gebruikt onmiddellijk Sloan's Liniment Onnoodig in te wrijven, omdat het liniment van zelf doordringt. De inflammatie verdwijnt in een oogenblik, de opzwelling slinkt en de pijn bedaart geheel. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. streeks gedupeerde geneesheeren zijn reeds zeer ernstige bezwaren gerezen te gen deze eigenaardige handelwijze van de Raden van Arbeid, (in opdracht van den Verzekeringsraad), namelijk van de zijde van de bedrijfsverenigingen onder de nieuwe Ziektewet, die bij de vaststelling van baar honoraria voor de keurende ge neesheeren voor een deel rekening hadden gehouden met de oorspronkelijk door de Raden van Arbeid geboden bedragen en nu óf de oude bedragen moeten handha ven (en dan de contröle duurder hebben dan de Raden van Arbeid) óf ook haar bedragen moeten verlagen (en dan de medici ook moeten teleurstellen en tegen zich innemen). Centraal Beheer bijv. betaalt sedert ja ren aan zijn controleerende geneesheeren in de steden f 2 per controle en ten plat- telande f 1.50, zoowel op spreekuur als bij de patiënten aan huis. Dat scheelt heel wat met het gemiddelde nieuwe ta rief van de Raden van Arbeid, vooral in de steden. Nu heeft Centraal Beheer niet lang geleden aan de Raden van Arbeid zekere samenwerking aangeboden, waar naar sommige Raden, voor zoover ze nog zelf geen geneesheeren hadden aangeno men, wel ooren schijnen te hebben, en de controleerende geneesheeren van Cen traal Beheer zijn thans bevreesd voor „dumping" van de zijde der Raden van Arbeid in dezen zin, dat Centraal Be heer noodgedwongen zijn tarieven zal ver lagen. Deze aangelegenheid is reeds aanhangig gemaakt bij de Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering van de geneeskunst. DE GEESELSTRAF IN ENGELAND. Enkele dagen geleden heeft zich, naar men weet, in de Wandsworthgevangemis bij Londen een opzienbarend geval voort gedaan. Die gevangene J. E. Spiers, dien Holman Gregory, rechter van de Old Bai ley, wegens straatroof tot tien jaar dwang arbeid en vijftien slagen met de „kat met negen staarten" had veroordeeld, pleegde onder buitengewone-omstandigheden zelf moord. Juist toen hij uit zijn cel qpi de derde verdieping werd weggevoerd om| de hem opgelegde geesalstraf te onder gaan sprong hij, naar men aannam, uit s' baamfce voor de onteerende straf, plotse ling over de balustrade der gevangenis- galerij. Hij stortte met het hoofd naar beneden oip de binnenplaats en was on middellijk dood. Over dit voorval, zegt de Londensche correspondent van het Vaderland, is in geheel Engeland groo-te opwinding ont staan .en het- heeft een breeden stroom van protesten en discussies uitgelokt. Voordat hierop, nader kon worden inge gaan, moet nog in het kort worden ver meld, waarom Spiers tot de 15 slagen met de kat was veroordeeld en wat te genwoordig nog de practische beteekenia van de geeselstraf in Engeland is. Vóór alles: Spiers was een gemeene misdadiger, met een strafregister dat tot 1914 terugging, met 88 gevallen van be drog, roof en afpersing. Als slot: gear resteerd bijf een poging om met een wa pen een bankbeambte neer te vellen om hem een bedrag van f36.000 aan loongel den te ontrooven. Hiervoor, d.i. voor straatroof met be hulp van wapens en bovendien ook nog voor souteneurschap maar dan ook uitsluitend voor deze beide .gevallen kent d£ Engelsche strafwet de lijfstraf, het gebruik van de kat met negen staarten. De „kat" (in het Engelsch: cat 'o nine tales) is zoo oud en eerwaardig als Dear Old England zelf. Maar de negen staarten had zij alleen maar in den ouden tijd. Tegenwoordig heeft ze slechts één riem en is daardoor eigenlijk niets anders dan een doodgewone, maar desniettegenstaan de toch vreesaanjagende leeren zweep. Een bijzondere gevangenisbewaarder voert dg straf uit. Vóór de executie moet de delinquent door den gevangenis-dokter op zijn weerstandskracht worden onder zocht. Is die weerstandskracht twijfel achtig, dan staat het den dokter vrij, de door den rechter opgelegde geeselstraf in kleine porties te doen toedeelen. De ver oordeelde krijgt dan vandaag één slag, Het einde nadert, Sinds November 1028 zit de „Christian Mlchelsen" onwrikbaar op het strand van Hoek van Holland. Het schip wordt gesloopt, omdat aan vlot- komen geen denken Is. Binnenkort zal het met den grond gelijk gemaakt worden. met het welkome bericht, dat de toestand van Mevrouw Stansfleld, voortdurend en buiten verwachting, in beterschap toenam, hoewel alle gevaar nog niet geweken was. Cecil had niet te lijden onder zijn zwij genden, koelen, vernietigenden toorn, waarover de knaap zich zoo bevreesd had gemaakt. Hij was ernstig en bedroefd ge stemd. „De arme jongen is reeds zwaar ge noeg gestraft", sprak bij tot Margaret, diens droefheid naar zijn eigen leed af metende; „woorden van mij zullen geen dieper indruk maken dan hetgeen er ge schied is, maar de deur van de apotheek is voor goed voor hem gesloten". Had Cecil dit besluit den vorigen dag vernomen, dan zou hij er zich van gan- scher harte over verheugd hebben, thans drukte het hem als een vernedering. Hij had goede voornemens voor de toekomst opgevat, de beste balsem voor de wroeging en de schaamte, waardoor hij gekweld werd. Maar Allan maakte spoedig een eind aan die uitingen van berouw en beloften van beterschap. „Mijn besluit staat vast, Cecil", zeide hij. „Tot nu toe heb ik gemeend, dat het mijn plicht was de wensohen van onzen vader, jou betreffende, na te komen, niet tegenstaande je tegenzin, die ik slechts voor een jongensgril hield. Maar ik kan het leven mijner patiënten niet langer in gevaar brengen, en ter wille der anderen mag ik mijn goeden naam niet laten be- nadeelen, Het is dus beter, dat je een anderen werkkring kiest. Ik geef je een maand, om je daarover te bedenken". Met loome schreden keerde Owen Charl ton in den donkeren, stormachtigen nacht naar zijn kamers, in het andere gedeelte der stad, terug, 't Was een eenvoudig lo gies; een somber, laag vertrek, dat dienst deed als apotheek, spreek-, studeer- en zitkamer, en een verdieping hooger een ander, nog 'donkerder en lager, dat als slaapkamer was ingericht. Owen Charl ton ws zeer arm, en sedert lang was hij tot de ontdekking gekomen, dat hij een Schromelijke vergissing had begaan door zich te Hadford-Leigh te vestigen. Maar nu hij daar eenmaal gekomen was, moest hij de gevolgen van die mis rekening dragen, en zloh zoo goed moge lijk zien te redden, totdat er zich een be tere gelegenheid voordeed. Die goede ge legenheid was buiten twijfel het voorstel hein dien avond door Dr Forster in eigen persoon gedaan, hoewel in nog slechts vage bewoordingen, daar de toestand van Mevrouw Stansfield, die aller aandacht en zorg in beslag nam, geen nadere be spreking toeliet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5