provendinë GEBR. MULDER, Goes HET WOLHUIS alle soorten Wol Land- en Tuinbouw. Wetenschap en Kunst Atlaop, Verkoopinpen, Aanbestedingen, en? Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Advertentsën. Werkgevers in Serooskerke (W.) BOER - DOES M. D. VAN DEN BERQ W. H. VAN DEN BROEK ft> \s IWS. ■4- „DE H0GERWAARDP0LDER" genees- en voorbehoerimidtta! tegen pootzEekte bij varkens. Hypotheek op Hofsteden en Landerijen. J. P. DE WINDT, Eerste Zeeuwsche Autogarage CALJ0UW BLAAS Snel als de wind. Erkend Installateur door de N.V. P.Z.E.M. 's-HEER-ARENDSKERKE Koopt geen dure Anodeblokken meer. KL0KSTRAAT 17 - GOES Kerk [duidelijker, da keuze 1 "dan ook deze kerk maar ook awinst ?al orgelfront, gebleken, serk groote nog beter verband Ling, zooals pureau Rot- kt niet de oor- |het geheel ■wij mel- die gahou- en te bren- de nieuwe zich thans ten doel opdat in luimen wor- lat naar ge- I instemming ds Steinz. Vries, nm. skamip, nm. u. ds de nm. ds R. arts-examen >nd er wij - te Amster- srl. bedankt Lhet hoofd- |r. Onderwij- leeft nu een lande uit de 1 Alkmaar, C. I. K. Roosjen hu wel ijk. Lt sluiten van icident voox- ran den bur- de dochter ■t, de gabrui- in zulke cra- geantwoiord, zing der aan- van haar gjans medege was geweest van gezond- |;r.affing te ge- telkens had de vastge- fmgedaan had •omderdag ge- urdefect een .ame uit Hil- m den Haar- lipholdijik. Eien het ongeval .eed te water tortier te oipes- .it moest s'tufc- [vervolgens op Zij werd in droge kteerem jen geneesheer die zij door De auto werd ;n bleek niet te zijln. nefc omi. Met jeikomi gepleeg- dat de politie volgt. Onder ijn gisteravond aum aangetrof- in hoeverre >udt met den le Schelde. Schelde 'tFran- een plaat ge in de sleepboor lopold uit Ant- r vlotgesleept. ïkers had ver lip naar de ha- eb: tot die zou- rweg daarheen irtlepool kome- at recht op de en Goliath en cedel ijk om er n. Op de Tha- >r groot gevaar gie, wist men ten schieten te ter werd in de boot helde on- loord bij'na het mian ommiddel- ■sprongen. Toen >t niet zonk, be- iord, waarna de laar Antwerpen Tamworth, die d. Ajl>, Heidebrand. In de Rhedensehe heide nabij den Imbosch ontstond gister middag een heidebrand. Circa tien H.A. heide en berkenopslag gingen verloren. De boschwachters van den Imbosch, ge meentewerklieden en particulieren kon den met groote moeite verdere uitbrei ding voorkomen. Fraude? In verband met vermoe delijke fraude tijdens de staking in Oos telijk Groningen gedurende den afgeloo- pen zomer, zijn Donderdag de voorzitter en de secretaris van den Modernen Land- arbeidersbond te Beerta, G. R. en H. V., in arrest gesteld. Naar aanleiding van ge ruchten, dat er op onrechtmatige wijze stakersuitkeering zou zijn ontvangen, stelde de politie een onderzoek in. Als ge volg van dit onderzoek werden G. R. en H. V. aangehouden, Economisch Overleg. Over dit onderwerp schrijft het Cen trum: Het vraagstuk der economische ontwa pening, of althans beperking en vermin dering van bewapening, brengt al even groote moeilijkheden met zich, als dat der militaire ontwapening. Het is echter al iets, dat men het te Genève tot een onderwerp van studie en bespreking heeft gemaakt, en dat men er lang en breed over heeft gesproken, waar bij verreweg de meeste der Europeesche Staten zich bereid verklaarden aan de tot stand koming van een conventie mede te werken. Meer dan een begin is dit echter nog niet. Eerstens toch is het niet voldoende, dat de meerderheid, of zelfs de groote meer derheid der Staten tot samenwerking zich bereid toonen, maar moet er algemeen heid worden verkregen. Em z&over is men.' nog niet. Dit bleek o.a. uit het feit, dat Zwitser land bij monde van zijn gedelegeerde ver klaarde alleen te kunnen meedoen, indien alle aan Zwitserland grenzende landen hetzelfde doen, enItalië neemt voors hands een afzijdige houding aan. Voorts gaat het thans nog niet zoozeer of nog niet terstond om het slechten der tariefmuren, doch enkel om een „wapen stilstand", d.w.z. om het stopzetten van den wedloop, die op dit gebied, evenals op dat der militaire bewapening tusschen de Staten wordt gehouden, en welke voor de internationale verhoudingen zulke ernsti'ge gevaren met zich brengt. En tenslotte staat men nu voor de verre van gemakkelijke taak, in een ontwerp- conventie den „wapenstilstand" te rege len, om vervolgens de onderhandelingen tusschen de regeeringen voor te bereiden, welke op de thans gehouden conferentie moeten volgen. Een tweetal Commissies zijn daartoe benoemd, en de heer Colijn, die bij de besprekingen te Genève een zoo voor name plaats inneemt, zag zich tot voor zitter der eerstbedoelde commissie aan gewezen. Of en in hoeverre men thans binnen afzienbaren tijd op een tastbaar resultaat zal mogen rekenen, is natuurlijk niet te voorspellen. Er staan wel groote gemeenschappe lijke belangen op het spel, maar er zijn ook tegenstellingen van belangen, waar door voor het eene land wenschelijk en profijtelijk wordt, wat men voor het andere waardeloos of zelfs nadeelig acht. Ook bestaat er thans een .ontzaglijke ongelijkheid in de tarieven en spreekt het vanzelf, dat de positie van een industrie staat niet dezelfde is, als die van een land, dat hoofdzakelijk op handel en door voer is aangewezen, of wel in den land bouw de voornaamste "bron voor zijn wel vaart vindt. Zoo zijn er tal van „haken en oogen", die tot verklaring kunnen dienen van het door den heer Colijn terecht betreurde feit, dat er sinds de economische confe rentie van 1927 nog bijna niets was ge daan, om de toen aangenomen en door de regeering en goedgekeurde resoluties in toepassing te brengen. Toch zal het zaak 'zijn, diait mem den tarieven-oiorloig tot staan weet te bren gen, en voor economische samiemweiking biet pad effent. Want hiet is ten slotte in het belang van allen, dat aam dem handel zoio mim mogelijk hinderpalen in dem weg worden gelegd. Dit is een wereld-belalng, em vooral een belang voor Europa, welks Staten reeds yeel te lang elkander met militaire en economische wapenen hebben bestreden, zonder dat daarmee ooit door een hunner duurzaam voordeed werd behaald. Het staken vam den tarieven-strijd em het geleidelijk slechten van de hooge muren, die daarbij werden opgetrokken, zoiui v.oer ons werelddeel vam onschat bare beteebemis zijn, economisch, so ciaal en staatkundig. Eenige vragen Papegaaienziektc en vervolg Broeden. Nu de broedtijd nadert en ik vorige week al over het broeden begon te schrijL- ven, kreeg ik een massa brieven die daar op betrekking hebben em waarvan ver schillende vragen wel interessant zijln om eek eens voor onze lezers te bespreken Ik wil daarmede dam] vandaag eerst be- binmem. Laat ik er voor de zooveelste maal nog eens nadrukkelijk op wijlzen, dat de vragen zoo kort en zoo zakelijk mogelijk moeten zijn, ik heb geen tgld voor het lezen van lange brieven en dat men nooit geen doode dieren naar mjjjn adres moet zenden, maar naar de R^tesHrutnin richting te Rotterdam. Het is mijl alleen dan mogelijk den berg van binnenkomende vragen te doorworstelen, indien mijn le zers door zakelijkheid em duidelijke ver melding van naam, adres en blad, hun volle medewerking 'geven. Een lezer vraagt of men broedeicren gebruiken kan van Barnevelder hennen die met 'Leghorn hennen en Barnevel der hanen samen op het erf loopen. Zou den de nakomelingen vam de Bar nevelders nu ook rasecht zijn? Dit is e.en vraag die op een oud idee berust, dat n.l. de raszuiverheid van de Barnevelders beïnvloed zou worden door dat de haan ook met de Wit Leghorns paart. Daartegen is echter niet het minste bezwaar. Een lezer uit Eindhoven vraag*t mij. naar raszuivere Mechelsche Koékoekhanen- Hiervoor verwijs ik, evenals onlangs, naar den heer Schilt, secretaris der Algem Nederl. Pluimveefokkersvereem. A. N. P. V. te Groenekam bij Utrecht. Mej. M. te Nunepeet klaagt dat haar kippen haiar eigen eieren opeten. „Ik he-b altijd de schalen der eieren aan de Kippen gegeven," zegt ze er bij. Dat is meestal bet beste middel otm de kippen het eaer- eten te leeren. Als men schalen voert met het idee de kippen kalk te voeren,, dan moeten deze schalen zoo fijn gestampt worden, dat de kippen niet meer merken dat het eierschalen zijn. Veel wijizer is het aan de dieren nooit zulke schalen te ge ven en alleen gemalen schelpen als grit. Als ze eenmaal den smaak te pakken heb ben is hun dit bijna niet meer af te leeren Mem vult, om ze te foppen, wel eens eie ren met mosterd, maar veel helpt dit niet Het beste is legnesten te nemen, die spe ciaal gemaakt worden vbor eierpiksters. Dit zijn als het ware dubbele nesten. Het bovenste heeft een ronde opening, waardoor het ei maar beneden rolt in het daaronder gelegen 'eigenlijke nest. De kip kam er dan niet meer bijl. Is het een enkel exemplaar dat deze "kwade gewoonte heeft, ruim deze dam op, het kwaad werkt aanstekelijk. Verder kreeg ik verschillende vragen over de papegaaienziekte. Ik heb deze ziekte onlangs uitvoerig besproken. In middels blijkt ai dat de jongste gevallen veel van de' onzekerheid, die vroeger omtrent de oorzaak heerschta, weggeno men hebben en verder blijkt dat het be smettingsgevaar veel groeier is dan men vroeger dacht. Ook in ons land zijn thans al sterfgevallen voorgekomen en juist om dat (gebleken is, dat er nog te veel on zekerheid bestaat omtrent den tijd dat pa pegaaien de smetstof bij zich kunnen dra gen, is het een wijis besluit der regee ring om den invoer van papegaaien ge heel te verbieden1. Dit geldt niet alleen vcor papegaaien, doch ook voor parkieten em andere papegaai-achtige vogels. Men doet het aUerwijste im den tegenwoordigem tijd geen papegaaien of parkieten te koo- pem en als .men dergelijke dieren heeft en ze worden ziek, raadpleeg dan direct den dierenarts en ontsmet direct op' de vroeger door mij beschreven wijze. Leg cmder in de kooi een rooster em daaronder met 1 pet. chinosol gedrenkt zand af turfmolm. De mest kan dan niet verstui ven en wordt ontsmet Thans gaan we door over het broeden. Waaneer beginnen we daarmede? Dat hangt van het ras af dat we fokken. Zware rassen worden wat later legrijj?' dan lichte rassen en als we dus in het najaar eieren willen 'hebben dan moeten we zorgen dat kuikens van zware rassen vanaf half Maart to.t half April 'geboren worden op zijn laatst, terwijl lichtere rassen, die op den leeftijd van vijf zes maanden al aan den leg kunnen gaan, in April of Mei geboren .worden. De groote toer is dus in dezen tijd aan broedsche hennen te kernen en daar zit vaak het natuurlijk broeden leelijk mee vast. Het broedsch zijn is een natuurlijk in stinct, dat door het kunstmatig fokken op veel eieren meer en meer verdwijnt. In dei natuur volgt het broedsch worden op het leggen van een aantal eieren, b.v- een twaalftal. Bijl gefokte dieren ziet men soms pas broedschheid na groote series eieren van 90 a 100 of ze worden hee- lemaal niet meer broedsch. Zware fassen hebben meer neiging tot broedschheid dan licht©, doch im dezen zachten winter wordt er zelfs bij de Leghorns al over veel! broedschheid geklaagd. De natuurlijk© broedschheid begint over het algemeen in ons klimaat pas in het voorjaar. Het voordeel van .zwaardere rassen is, dat ze vaker broedsch worden, dat ze meer vee- xem hebben, rustiger zitten en meer eieren kunnen bebroeden. Ze zijln dus betere broedsters, maar dergelijke voordeelen zijtoi natuurlijk van twijfeilachtigen aard, daar men meer aan goede lagsters heeft. Hoe kunnen we nu zien, of hennen broedsch zijn? Meestal blijft de broedsche hen langer op het nest zitten na gelegd te hebben. Daar de meeste kippen na 3 uur 's middags gelegd hebben, hebben we bij kippen die daarna nog zitten de meeste kans. Soms zitten de hennen nog des a/vonds op de nesten en kunnen we dan op andere verschijnselen gaan letten, die mem bij de eene hen duidelijk er, bij de an dere minder duidelijk aantreft. Neemt men zoo'n hen van het nest. af, dam vertoont zijl teekenen van boots- beid, zet de veeften pup, pikt zelfs. Zet men haar neer, dan spreidt zij! de vleu gleis min of meer en maakt een eigenaar dig kloekend geluid, waaraan zijl den naam te danken heeft van kloek. Soms is de kam donker tot paarsrood. De veerem aam de borst laten gemakkelijk los en vaak: vindt men 5 h 6 dagen voor de- eigenlijke broedschheid optreedt, al veerem im het nest. Dit loslaten der borstvee- neo is misschien een overblijfsel uit het wilde .tijdperk der beamen, toen xg| hun nekten nog met veer en bekleedem. De huid aan de borst, die kaal wordt, ziet rood em; 'voelt warmer aam dan gewoon lijk. Op deze plaatsen; heerscht verhoog de bloedsaamdrang in de huid. Br. TE HENNEPB, De groei van kinderen. Het is een lang bekend ervaringsfeit, dat kinderen niet regelmatig groeien, maar in bej aaide perioden van het jaar langer werden, in andere gelijk van lengte blij ven. Een Skandinavische dokter, Gustav Nij'lin, heeft onlangs naar de „Lancet" mededeelde zeer nauwkeurige waar nemingen verricht over den groei en de gewichtstoenemingen bij Zweedsche schoolkinderen gedurende een geheel jaar. Voor lengte en gewicht werden de kin deren steeds op denzelfden tijd van den dag onderzocht om geen fouten te krijgen door de normale schommelingen gedu rende den dag. Het bleek, dat de lengte der kinderen in twee perioden van het jaar toenam, van Maart tot Mei en van November tot Januari. Van September tot November en van Januari tot Maart groei en ze maar heel weinig. De gewichtstoene ming was nieit evenredig maar omgekeerd evenredig met cl© lemgtetoenemingin de maand, dat zij het meest in gewicht toe- Aamen, was hun lengitegroei Eet geringst en omgekeerd. Dor Nijilin heeft verder gevonden, dat bestraling met ultraviolet licht van de kwiklamp bij een groote groep kinderen den lenglegroei deed toenemen. Wemeldinge. Gisteren werd ten over staan van Notaris va" Dissel te Goes. al- Lier publiek verkocht -„n woonhuis, sla gerij, schuur en erf, groot 4.60 A., staan de aan de Dorpstraat, eigenaar Jan Ha melink. Hoogste inschrijver: W. West- strate f 4003. Kooper Adr. Bruijnzeel te Vlake voor f 4010 plus de gewone onkos ten. i j Coiijnsplaat. Woensdagavond werd door notaris Matthijs te Kortgene in het open baar verkocht: het woonhuis met erf en tuin in de Achterkerkbuurt, alhier, groot 2.97 A., laatst bewoond door de Wed H. Huige. Kooper werd de heer P. Bou- terse Az., alhier, voor f 2035, plus f 30 voor executoriale onkosten. Verder werd verkocht: le. 79.70 A. bouwland in den Oud- Noor d-Bevelandpolder aan den Klaver- weg. Kooper werd dhr J. M. Haringman, alhier, voor f 925 per -Schouwsch gemet of f 1766,75 den hoop. 2e. 1.60 H.A. bouwland, gelegen als bo ven nabij den Noordlangenweg. Kooper werd dhr Abr. Plantefeber, alhier, voor f 910 per gemet of f 2196,i3 den hoop. VLISSNGEN. Veiling, van 28 Febr. Klei- peiren 417, Gieser Wildeman 913, Bergemot 6, Landsberger reinet 816, goudreinet 1037, ggauwzoet 68, zoete EMleftéur 7j reine d'or 812, zure Belle fleur 714, ermigaard 416, zoete venen 4, Marai 13, Hondismuil 1316, Court Pelndu 7, Gron. Kroon 79, dunsel 27 32, bruine boenen 15, roede kool 5 7,5, uien f/s1, spinazie 2026, rapen I,5, koolrapen 2,53, spruiten 1023'5, kroten 2,53, wijtapeen 12, kleine peen 3, Witlof 615 ct., alles per k.-g. Kipeieren 5052 ct. p. 10. st., boere- kool 56, roede kooi 38, savodjle kool 2,56 ct., alles per stuk; raapsteel 2 2,5, selderie 1,52,5, prei 613, rapen 2,5 ct., alles per bos. Veldsla 3160, andijvie 62, peterselie 20 ct. p. mandje of kist. Van 14—27 Febr. WEMELDINGE. Ondertrouwd: Cornelis Gijssel, 26 j. jm. en Maria Pieternella de Mul, 24 j. jd. Overleden: Lena de Groene, 66 j. ongeh.; Laurus van den Berge, 70 j., echtg. v. Maria Leijs, eerder wedn. v. Hubrecht- jen Leijs; Jan de Schipper, 24 j. ongeh. (Kr. C.) Stoomvaart Mij Nederland. GROTIUS, 28 v. Amst. n. Batavia. JOHAN DE WITT, uitr., 27 v. Belawan. J. P. COEN, thuisr., 28 v. Genua. PRINS DER NEDERLANDEN, thuisr., 28 v. Colombo. SALAWATI, thuisr., 28 te Genua. Rotterdamsche Lloyd. KOTA RADJA, 28 v. Rott. n. Batavia. .<55 Gevonden voorwerpen. In de maand Februari 1930 zijn aan het Bureau van Politie te Goes, onder staande voorwerpen als gevonden aange geven en zijn aldaar verdere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te bekomen: Een hoed, een zilveren broche, een olielamp, gen taschje met inhoud, een dubbeltje, een wollen das, een haarkam. een paar gymnastiekschoenen, drie hand schoenen, twee rijwielbelastingmerken 1929/1930, negen pprtemonnaie's met in houd, diie vulpennnen, een band van een jas, een jongensbaret, een rol koperdraad, een rijwielpomp, een huissleutel, een rij- wielhandbeschermer, een nikkelen arm bandhorloge, twee fantasiekleedjes, twee paar handschoenen, een zilverbon van f 2,50, een vulpotlood, een muts, een pak manufacturen, een houten tabakspijp, een pet, egn jongensjas, een werkjas, een damesbeursje met inhoud, een doublé sier speld en een heerenriiwiel. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Goes, 1 Maart 1930. Stand van hedenmorgen 10 uur 778. Stand van gistermiddag 3 'uur 775. Licht op voor fietsers: Zondag 6 u. 7. Maandag 6 u. 8. Woensdag 5 Maart hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders WILLEM LUDIKHUIZE ELIZABETH DUVEK0T hunne 40-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oostkapelle, 1 Maart 1930. Hartelijk dank aan allen zoowel van hier als elders, voor de belang stelling ontvangen bij onze 25-jarige Echtvereeniging. J. CUSEE. A. CUSEE-KOPPEJAN. Krabbendijke, 1 Maart 1930. Wacht met uwe verzekering voor de Ziektewet af te sluiten tot U de vergadering van Vrijdag 7 Maart a.s., van het Ziekenfonds „Onder linge Hulp" alhier hebt bezocht, dat in staat zal zijn de voordeeligste voorwaarden U aan te bieden. HET BESTUUR. HET WATERSCHAP gelegen onder de gemeenten RILLAND-BATH en W0ENSDRECHT. Het Bestuur van bovengenoemd water schap bericht hiermede, dat de coupons van de 5 °/0 geldleening A° 1924 ver vallende 1 Maart 1930 betaalbaar zijn ten kantore van den Penningmeester van het witerschip en Izaak Boasson& Zonen's Bank te Middelburg. Verkrijgbaar bijl GANZEP00RTSTRAAT 24 Verkrijgbaar bij eiken molenaar. Voor engros: Rente vanaf 4J/j procent. Billijke conditiën. Te bevragen letter A, bureau dezer Courant te Goes. heeft voorradig D M C Artikelen, als: haakgaren in wit en ecru alle nummers Moliné coton perlé; Borduur Katoen. Patronen Boeken. 's-Heer Hendrikskinderenstr. 52, GOES. MIDDELBURG - Telef. Intcrcomm. 141 bieden aan gebruikte Automobielen: een 6-pers. Fiat Conduite intérieure separêe prachtwagen een Essex Coach een Essex 4-deurs Sedan een Fiat Landaulette, 6-persoons, voor spotprijs. Al deze wagens zijn in goede conditie. VEREENIGDE CHEMISCHE FABRIEKEN -BEVERWIJK laat nooit meer los jCETA- BEVER/ Jaarbeurs Afd. Bouwmaterialen 77. sur Demonstratie bij: C. DE LEEUW, Kruiningen W. DE JA6ER, Axel C. DIJKMAN, Haamstede Fr. v. d. HOUT, Vlissingen J. C. KRAMER, Wissenkerke houdt zich beleefd aanbevolen voor Aanleg en Onderhoud van Instal lation, verkoop van allesoorten Verlichtings-Ornamenten, Stof zuigers, Strijkijzers en verdere Electrische Apparaten. Vraagt prijs en inlichtingen. U kunt deze huren met inbegrip van laden. Vraagt inlichtingen bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3