Onderwijs. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. De avonturen van een verkeersagentje. Rechtzaken tem. Kan men nu met zulke leden on Nlweb Onder voorzitterschap van dhr H. Dane werd Dinsdagavond een verga dering gehouden van de Groene Kruis- afdeeling alhier. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat het ledental op .1 Jan. 1930 92 bedroeg, tegen 96 een vorig jaar. De inkomsten voor het Groene Kruis bedroegen in 1929 f 167.70, de uitgaven f87.88, alzoo een goed slot van f 79.82, waarbij gevoegd het saldo van vorige jaren ad f 692.79, wordt te zamen f 772.61. Voor t.b.c.-bestrijding ontvangen in '29 fl54.77V2 en uitgegeven f148, goed slot f 6.77V2. Samen met het goed slot van vorig jaar f95.72, alzoo inkas f 102.49'2. Besloten werd f 100 voor aankoop van verplegingsmateriaal beschikbaar te stel len. Zoo noodig mag daarboven worden gegaan. Op de kiezerslijst komen voor de namen van 325 kiezers voor de Tweede Kamer, 325 kiezers voor de Prov. Staten,. 321 kiezers voor de Gemeenteraad. Heinkenezand Gistermiddag werd al hier een afd. opgericht van den R.K. Land- en Tuinb Biond D'iocane Haarlem. Een definitief bestuur werd gekozen uit een reeds onlangs gekozen voorloopig be stuur, dat bestaat uit de heeren N. van Stee, A. v. d. Dries, J. Vermue Jz. te Heinikenszand en J. Vermue en H. v. 't Westeinde uit 's H. Abtskerke, Parochie Heinkenszand. De afd. telt momenteel 17 leden. Dinsdagavond hield de afd. van den Bij'z. Vrijw. Landstorm alhier een verga dering, waarin de burgemeester, Mr Mes alhier, de leidinig had en in welke verga dering aanwezig was dhr P. G. Laernoes, secretaris van het Gewestelijk Landstorm (Jomité om e.en uiteenzetting te geven van het nut dat de Vrijiw. Landstorm op dit 0 ogenblik nog heeft. Diat de afd. Hein kenszand daarvan overtuigd is, blijkt wel uit het groote aantal opgefcomenen ter vergadering. Door den heer Burgemeester werden daarna de prijzen uitgereikt, die geduren de 1929 waren verschoten. Met een woord van dank aan den heer Laernoes ein een opwekking aan de leden sloot hijl deze zeer gezellige vergadering- Krabbendijke. De overplaatsing naar Resteren van den heer Driöel, kommies le ld. der directe belastingen alhier, is inlgetrokken. N. en St. Joosland. Bij een gisteren door de politie alhier gehouden controle, werd een motorrijder aangehouden woon achtig te Nieuwdorp, die niet in het bezit bleek te zijn van een rij- en nummerbe- wijs, evenmin van een wegkaart. Da man bleek een en ander ook niet thuis ,te hebben. Het motorrijwiel werd in beslag genomen en een drietal processen-verbaal werd opgemaakt. Terneuzen Toen een dezer dagen een hier liggende schipper van een motorschip zijn lading stroo wilde afdekken, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat een tweetal dekzeilen ter waarde van f 160.waren ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Biggekerke. Woensdagavond hield de Boerenleenbank haar 10e algemeen© jaar vergadering, onder leiding van dhr. L. Simonse Lz. Sr., die een openingswoord sprak, en in verband met het 10-jarig bestaan wees op den gestadigen groei der Bank in al die jaren, welke hier ter plaatse goed gewerkt en het vertrouwen in ruime mate gewonnen heeft. De kassier de heer K. Polderman gaf een uitgebreid overzicht; ook 1929 was een goed jaar voor de Bank geweest. Rekening en Ba lans werden goedgekeurd, waaruit bleek dat de winst 803.17 gulden bedroeg, wat aan de reserve werd toegevoegd. Her kozen werden als bestuurslid de heer M. Houterman; als li,d van de Raad van Toezicht de heer C. Polderman .en als plaatsvervangende bestuursleden de hee ren G. Wijnand en W. de Regt. Dezelfde rente blijft gehandhaafd 3.6 pot. voor in lagen en 5 pet. voor voorschotten. 24 van de 127 leden waren aanwezig, die op dezen gedenkavond onthaald werden. Vrouwepolder. In de vergadering van den Raad der gemeente Echteld .(Held.) van den 25en dezer is met alg. stemmen tot hoofd der O. L. school in de afdee ling Eldik dier gemeente benoemd de heer P. C. van Maelsaeke, hoofd der O. L. school te Gapinge, gem. Vrouwepolder. Mej. C. Lampers te Vlissingen, on derwijzeres in de nuttige handwerken en kweèkelinge met acte te Ritthem is tegen 1 Mei a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school te Staphorst. (Overijsel.) Bond van Chr. M. U. L. O.- scholen. De Bond van Chr. M.U.L.O.- scholen heeft gisteren te Utrecht een al- gemeene vergadering gehouden. De voorzitter, ds M. van .Grieken, te Rotterdam, merkte in zijn openingswoord op, dat door het verkrijgen van eigen scholen, waarvan het bezit verplichtingen Oiplegi, tal van practische moeilijkheden zyn, gerezen. Zoo b.v. de vraag: zijin de geestelijke vakken op de Mulo-scholen in orde? Hoe staat het met de Biijbelsche geschiedenis oip onze scholen? Een poging is gedaan hiervoor een leidraad te krijgen. Twee antwoorden zijin ingekomen, maar' die zijh nog niet goed. Een andere kwestie is, zeide spr.: Ho© zullen we onze Mulo- scholen inrichten? De Biond heeft daar voor een enquête ingesteld. Volgens het jaarverslag van den secre- In de in aanbouw zijnde Geref. Kerk te Goes zal ook een nieuw orgel wor den geplaatst waarvan de levering werd opgedragen aan de firma Dekker aldaar. Hierboven het front van het nieuwe orgel. taris klom het ledental van 112 tot 124. De prijsvraag voor een handleiding voor het Biijbelsch onderwijs had niet het @e- wenschte resultaat; de zaak zal echter in gewijzigden vorm worden voortgezet. Biijha all© besturen zonden de vragenlijs ten over een drie- of vierjarige Muloi- school in. In de plaats van de heeren H. Hoigen- birk en dr H. J. Olthuis, die aftraden, werden gekozen de heeren mr L. Sta dig te Amersfoort en J. C. van Woerden te Delft. De heer H. v. d. Tol te Amsterdam heeft daarna een inleiding gehouden, waarin hij ©en driejarige Muloschool be pleitte, en de heer K. v. d. Kooi te Apeldoorn hield eien betoog voor de vier jarige Muloschool. Op deze inleidingen volgde gedachten- wisseling, Deschilderijendiefstallen. Uit Brussel wordt gemeld: De politie te Verviers heeft een tele gram uit Utrecht ontvangen meldende dat het uit het museum van Verviers ge stolen schilderij, toegeschreven aan Te>- nieis, te Utrecht is teruggevonden. Een Duitscher, zeker H. uit Dusseldorp, trachtte het te verkoopen en werd ge vat. JEiij wees een persoon aan ,in het Belgische plaatsje Pepinster (nabij Ver viers), André Pujols, als zijnde de dief. Nader bleek, dat Pujols een valschen naam droeg en een te Pepinster woon achtige Canadees is, genaamd Dagiio. Onder raadsleden. In de gis teravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Wormerveer heeft tij dens do behandeling van het vraagstuk Herziening salarissen gemeentepersoneel het raadslid Rond (kermispartij) grove beleedi gingen geuit aan het adres van het lid Klokman (s. d.) en zijn fractie- genooten. De heer Klokman was hierdoor zichzelf niet meer meiester en gooide zijn drinkglas naar het hoofd van den heer Rond. Het projectiel miste zijn doel en sloeg tegen den wand aan scherven. Na dat eenige leden tegen de gebezigd© woor- dear hadden geprotesteerd is hetincident gesloten en zijn de gewone beraadsla gingen voortgezet. Ontvluchting uit de Bre- dasche gevangenis. Een Duitscher, gedetineerd te Breda is in gevangenisklee- ding uit de gevangenis aldaar ontsnapt. De bladen konden geen inlichtingen krij gen p,p welke wijze en onder welke om standigheden deze ontvluchting heeft plaats gehad. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie), De Coöp. Suikerfabriek Zeeland. Wees s.v.p. zoo goed, mij eenige plaats ruimte af te staan in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Als men zoo'n dag als 25 Februari 1930 meemkakt op een vergadering van de Coöp. Zeeland G.'A. en men gaat dan eens na, .wat en hoe men daar alles be handelt, dan komt men tot een onaange name ontdekking in het vertrouwen stel len van menschen, en wel daarom: In om agendapunt 8 wag vermeld; Voorstel door het Bestuur ontbin ding der Vereeniging, enz,, enz, Als men dit leest, denkt men; wan neer dit voorstel in stemming komt, dat ook de leden van het Bestuur voor zouden stemmen, maar het was tegen in plaats van voor. Nu komt het mij voor, dat men als lid, zulk een Bestuur niet meer kan geloo- ven, als ze met voor stellen komen. M.i. moet het Bestuur de leden voorlichten, en de zaken zoo behan delen, wat voor het grootste aantal leden het voordeeligst is. Maar dat gebeurt niet meer. In een tijd als alles goed gaat, maakt het Bestuur gebruik van een gunstig oogen- blik, om de statuten zóó te wijzigen, dat ze, als er later eens iets mocht voordoen, zij1 in ieder geval alles zoo kunnen regelen als zij willen en de leden niets te vertellen heb ben. U zult mij toel- roepen: de leden heb ben er in toegestemd. Dat is waar, maar zonder te beseffen wat zij gedaan hebben. Als men nu de stemming nagaat, zijn er 1115 stqmmen voor ontbin ding en 527 stemmen om de fabriek te be houden; wanneer men plm. 200 stemmen meer bad gehad, was de fabriek ontbonden en was men van alle ellende af geweest. Nu met deze cijfers voor oogen bewijst het toch duidelijk, dat bet meerendeel der leden voor ontbinding was en het Bestuur werkt dit tegen: le. omdat het tegen stem de en 2e. omdat er m.i. met opzet is ge talmd om maar stemmers weg te krijgen, wat hun ook is gelukt. Als het Bestuur zonder meer aan de orde gesteld had punt 3 der agenda: Ontbinding, enz., enz., en direct tot stemming was overge gaan, dan was bet consekwent gebleven, maar op deze manier niet. En waarom handelt bet Bestuur zoo? M.i. le. om per soonlijke kwesties: dat zij niet kunnen verdragen, dat de Centrale Suikermaat schappij en de verschillende Coöperaties de bieten hebben, niet om het aanbod, want wij konden geen enkel ander bod krijgen, en ten 2e, omdat zij gaarne aan het bewind wilde blijven, en daar zijn de leden de dupe van. Nu kom ik met de vraag, wat nu te deen. Ir. Van Ginneken erkent zelf, dat er met 15000 K.G. per aandeel of 75 millioen K.G. per campagne, de fabriek niet rendabel kan zijn. Ik geloof dit; dat kan ieder begrijpen. Nu zal het Bestuur met een statutenwijziging; komen om het minimum te verhoogen. Maar dat za] niet ;g;aan. De leden die 25 Febr. voor ontbinding stemden, stemmen nu ook te gen; minimum-verhooging, en de tegen stemmers van 25 Febr., kan ik u wel mel den uit mijn omgeving, hebben nog nooit meer geleverd dan 15000 K.G. per aan deel; dus die zijn er ook tegen. Zooeven vertelden mij een paar tegen stemmers nog, dat zij1 tegenstemden om dat zij dachten, dat er dan minder con currentie was voor de vrije bieten en zij hadden meer vrije, dan Coöperatieve bie- 59. Eindelijk werd de overkant bereikt, Terwijl een kabouter in de boot bleef, om te zorgen, dat ze niet af dreef en de andere met den boom op schildwacht ging staan, gingen Keesie en zijn helpers kruipende naar het huis van de heks. Geen geluid werd vernomen. „Zou ze niet thuis zijn?", vroeg een kabouter fluisterend aan Keesie. „Misschien staat er wel een kaartje aan de deur: brieven en boodschappen af te geven'", zei Keesie. „Bent U onnoozel, meneer Keesie,,' zeide de ander, „die is veel te geslepen om zoo iets te doen." „Geslepen, maar je weet, daar is altijd baas boven baas, we zullen zelf eens zien", zeide Keesie. 60. En daar stonden ze nu voor het huis van de heks, dat er al heel vervallen uitzag. Het was meer een hol, dan een huis en zoo donker, dat het verkeersagentje eigenlijk heel weinig kon zien. Ook de eene kabouter, die door een ander raam keek, kon niets ontdekken. „Ik kan niets zien, meneer Keesie", fluisterde een der kabouters. „Ik ook niet", fluisterde de verkeersagent terug, „ik ben ook geen kat, die in het don ker kan kijken." fabriek ophouwen? M.i. niet. Ook mag er wel terdege op gelet wor den, dat er ieder jaar i/as of "2ÖÖ aandee- len volgestort worden, wat beteekent min der bieten en achteruitgang1, Er is maar één uitweg om vooruit te komen in de Coöp. Zeeland, en die ie, één aandeel hebben en Bestuurslid wor den, gelijk dhr Gastel. Die gxoep-Castel heeft voor ons veel gedaan, beloften voor entbinding van belang, en onkosten, niets entzien; ik geloof van nog door de f200, en zij stelden voor om de ledon te laten betalen on de leden gingen er accoord mee. Dat was de groep die ze hebben moesten, die kon wat tot stand brengen, tooh flink hoor, propaganda maken om Bestuurslid te worden en een ander de enkosten laten betalen. Maar nu de heer Castel bestuurslid is, stemt hij' tegen ont binding (want zijn baantje als Bestuurs lid). D'hm Hage en Arenthals hielden voet bij stuk en stemden voor, maar dhr de Klerk, ook lid van het Comité van Ac tie, stemde tegen. Is er nu iemand die ooit meer wantrouwen gezaaid heeft on der de leden, en hatelijk geweest is te gen het Bestuur; niemand erger. Maar het Bestuur kende hem, gaf hem een mooie zitplaats op het podium, hjj1 was trotsch als een pauw, en stemde tegen. Ik beschouw de heeren Gastel en de Klerk als een koe die in een sloot loopt, <=n waar hij denkt het meeste te pakken te kunnen krijgen, daar is hijl bij. Maar met dit alles blijven wijl met de fabriek zitten, en daar waren wij vanaf geweest als het Biestuur en de leden hadden meegewerkt en niet te vroeg naar andere café's of naar huis waren gegaan, voor een prijis van f300 per aandeel of f100 per aandeel en 6 jaar 15000 K.G- bieten te leveren. Nu zal het weer zijn bieten leveren tegen 15 per 1000 K.G. of minder en misschien nog storten per aan deel ook. Nu zult u zeggen: dan het voorstel- v. d. Maas, ontbinden en bij opbod ver koopen, maar dhr v. d. Maas moet be denken, dat er dan eerst f 400 per aandeel moet gedeponeerd zijin, en ieder lid is niet bij machte dit tie doen. Ik zie de toekomst voor de leden van de Coöp. Zeeland zeer pessimistisch tege moet. Achtend, JAG. VAN MALDEGEM. Kortgene, 27 Febr. 1930. P.S. Het Bestuurslid S. J. de Regt was door ziekte verhinderd de vergade ring bijl te wonen, heeft zijn volmacht medegegeven om vóór ontbinding te stem men, dps heeft in deze geen schuld. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 19 Febr. 1930. De Kantonrechter te Middelburg heeft de navolgende vonnissen gewezen: met een motorrijtuig! niet behoorlijk uit wijken naar rechts bij het ingehaald wor den door een motorrijtuig, Th. G. S., te Oosiiikapelle, f10 of 10 d. h.; met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: P. F. v. H. te Middelburg, f 3 af 3 d. h.j J. de G. te Middelburg f5 of 5 d. h.; fietsen zonder bel: J. W. te Middelburg f3 o'f 3 d. h.; fietsen zonder licht: M. A. v. W. te N. en St. Joosland f 16 of 15 d. h.j Aa. Ma. T. te Oost'kapelle 'f3 of 3 d. h.; Straatschenderij: J. J. S., te Vlissin- gien f 15 of éón maand tuchtsch.; last tol vernietiging van het alarmpistool in heit algemeen belang. Dirain!kKïnscha,p>: H. J. S., en M. P. V., beiden te Middelburg, ieder f 15 of 15 d. h.; G'vertr. ventvarbod: te GrijlpskeikeB. G. te Middelburg, f3 of 3 d. h. Verduistering door een rijksontvanger. Het gerechtshof te 's Bosch wees in hooger beroep vonnis tegen G. H. H. te Den Haag, gewezen ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Tholen. Verdachte werd door de rechtbank te Breda veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl een jaar en zes maanden was geöischt ter zake: dat hij van 1922 tot 1929 te Tho len verduisteringen heeft gepleegd, to taal tot een bedrag1 van f 8800, ten nadeele van den Staat Het gerechtshof bevestigde het vonnis en veroordeelde verdachte tot zes maan den gevangenisstraf. De oplichting te Aagte- kerke. Het gerechtshof te 'sGravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van W. N. J., zonder beroepi, te Souburg, die door de rechtbank te Middelburg we gens oplichting is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Het Hof heeft het vonnis van de recht bank te "Middelburg bevestigd. De procureursgeneraal had 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf geëiseht. Wisselkoersen. Amsterdam 27 Febr., 2.30 u. Parijs 9.759.761/2. Londen 12.12i/a—12.128/4. Berlijn 69.5169.53. Brussel 34.7534.77. New-York 2.49V«-2.49»/w.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6