No. 126 Donderdag 27 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland KING SPAARBANK Hendrikse Go's Bank N.V, Boes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. A. C. VAN DER REST, Ass. APOTHEKER, Buitenland. Binnenland Hier heb ik eindelijk weer die echte pepermunt» welke mijn moeder ook steeds gebruikt» 'tls de origineele PEPERMUNT WoriK a crown. Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSOHI.INT ELK^N WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fO.OB Prijs der Adverfentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. V Hij heeft gelijk. De prediker va» de Socialistische mo raal, die,' zooals wij gisteren zagen, in het Wetenschappelijk Bijvoegsel van „Het Vct'k" zijn licht laat schijben, doet, in zijn besliste verwerping van alle boven-eml pirisch© normen, duidelijk uitkomen, welk een onoverbrugbare klove er is tusschen Christendom en Socialisme. Terwijl de belijder van den Christus zich ootmoedig buigt voor Gods Woord en Wet, komt het Socialisme en schuift de Godsopenbaring, de ordinantiën door God in Zijln Woord gegeven, als onbruik baar terzijde. Intusschen, in één opzicht heeft hiji ge lijk, n.l. als hijl concludeert, dat de bo- ven-empirische moraal als .een gevaar voor de Soc. Dem. beweging moet worden beschouwd. Zoo is het zeer zeker. Die twee verdragen elkaar niet en nooit. Er is hier een principieels tegenstelling. Als de Soc. Democratische normen in wording volledige toepassing erlan gen ,dan is er geen plaats meer voor het Christendom. En omgekeerd; zoolang de normen van het Woord des Heeren nog hun invloed doen gelden, zullen de Soc. Democrati sche beginselen niet tot toepassing kun nen komen. Wij! moeten hierop wel letten. Wat b.v. in Rusland gebeurt, is niet iets toevalligs, bet is niet zóó dat de leiders van de Sovjet-Unie tegenover God en godsdienst ook wel een andere houding kunnen aannemen, neen, het is een kwestie van b eg i n s e 1, een vraag van te zijn of niet te zjjh. Zij kunnen niet anders. Zij moeten om zelf staande te kun nen blijven, den strijld voeren tegen alles wat .'herinnert aan God en zijn dienst Terecht teekent de schrijver in het „Wetensch. Bijvoegsel" de Christelijke normen als een gevaar voor de Soc. Dem. beginselen. Evenals de toepassing van de revolutio naire Socialistische beginselen beteekent de ondergraving en vernietiging van de Christelijke grondslagen van ons volksL leven. A. R. J. A. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, wordt a.s. Zaterdag des avonds te half 6 in de Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge een vergadering ge houden, waarin gesproken zal worden over de Anti-Revolutionaire Jongeren- Actie, met de bedoeling ook in Zeeland de A. R. J. A.-beweging ingang te doen vinden. Van de zijde van bet Comité, dat deze vergadering belegt, werd ons gevraagd een opwekkend woord te schrijven. En van andere zijde kwam tot ons de vraag of het nu wel noodig is deze actie te steunen. Wij; hebben, zoo werd opgemerkt onze kiesvereenigingen, waar men zich toch niet alleen tot de prac- tische politiek bepaait, daarnaast zijn er de A.R. propagandacdubs die niet alleen doel hebben te werken maar ook de beginselen te bastudeeren en dan zijn er bovendien nog de Jongelingsvereeni- gimgen waar ook aan de vorming van het staatkundige leven aandacht wordt geschonken. Is het nu wel noodig en gewenschit, daarnaast nog een nieuwe or ganisatie te stichten? Gaarne willen wij trachten op deze vragen een antwoord te geven. En dan kunnen wij beginnen met te teggem, dat er in het afgetrokkene be schouwd aan een organisatie als de A. R. J. A. niet de minste behoefte bestaat. Het doel, bestudeering van de A.R. be ginsel, hoe prijzenswaardig ook, kan ook op andere wijze worden bereikt. Het gaat hier om de jongeren. Welnu, zij kunnen hunne behoefte be vredigen iu de Jongelingsvereenigingen en voorzoover zij meer speciaal van de A.R. beginselen studie willen maken in de Propagandaclubs. Nu is 'twaar, dat deze Propaganda clubs bijna nergens tot bloei zijn geko men. Wat daarvan precies de oorzaken zijn HOESTDRANKEN HOESTPAST I L L ES ntfr, Lange Kerkstraat 42. GOES. Telefoon 168. valt moeilijk te zeggen. Ben der oorza ken is ongetwijfeld, dat de Kiesvereeni gingen in bet algemeen deze actie niet bepaald hebben aangemoedigd. Men stond er in tal van plaatsen wat huiverig te genover, bevreesd ala men was, dat er bij de clubs een streven zou ontstaan om de Kiesvereenigingen de leiding uit handen te nemen. En een andere oorzaak is, dat er bij de jongeren zelf om welke reden dan ook, niet de noodige belang stelling was. En nu komt daarnaast de Anti-Revo lutionaire Jongeren-actie, die zich uitslui tend ten doel stelt, de bestudeering van de A.R. beginselen doior de jongeren te bevorderen. Moeten wij' deze actie bevorderen? En als wij dat doen, bestaat dan niet het gevaar, dat bet bestaande nogal meer verbrokkeld wordt, en dat we zoo, in bet beste geval, slechts een versterking van de A.-R. beweging in schijn verkrijgen- Dit bezwaar kan zeker niet zonder meer worden weggeredeneerd. Aan den anderen kant echter moeten we ook voerziihtig zijn, om waar zich nieuw leven openbaart, met ijswater te gaan werken en den groei onmogelijk te maken. Onze conclusie is daarom: laat men beginnen met a.s. Zaterdag, naiar Ka- pelle te gaan en de vergadering van de A.R. J. A. bij te wonen, te boeren wat er voor eri tegen deze beweging te zeg gen valt, om daarna een weloverwogen besluit te nemen. Het lot van de Vlootconferentie. Gistermiddag heeft een ontmoeting plaats gehad van de verschillende aan wezige hoofden van delegaties benevens den Franschen gezant. Toen 'is besloten de conferentie gewoon voort te zetten, maar in de eerste dagen zonder de Fran schen. De speciaal Amerikaansch-Engel- sche aangelegenheden kunnen dan in particuliere besprekingen in behandeling komen en ook het geschil .tusscben Ame rika en Japan over de rantsoeneering der kruisers. Zoodra de Franschen terug zijn, zal de conferentie weer gewoon haar gang gaan. Intusschen gaan ook de be raadslagingen der deskundigen 'door. Men legt er nadruk op, dat alle in de afwezig heid der Franschen genomen besluiten later aan de Franschen zullen worden voorgelegd en slechts van kracht zullen worden als onderdeel van een overeen komst tusschen de vijf vertegenwoor digde mogendheden. De Vlaamsche kwestie. In 'het Kamerdebat over het voorstel tot vernederlandsching der Hoogeschool te Gent heeft minister Jasp-ar verklaard, dat de regeering niet neutraal kan blij ven in het debat. De regeering hoopt, dat de vervlaam- scbing van de Gentsche Universiteit met algemeene stemmen zal worden aange nomen. Voor deze vervlaamsching wil de reigeering definitief werk verrichten, maar het is niet zonder hartbeklemmingi dat zij in Vlaanderen een haaJrd van Fran- sche cultuur ziet verdwijnen. De regeering is eensgezind om te zeggen, dat er aan de Vlamingen ge noegdoening moet worden geschonken, wat betreft de burgerlijke rechtspraak. Wat de administratie betreft, willen de Vlamingen terecht in hun taad worden bestuurd, evenals de Walen. Jaspar deed een beroep op den goeden wil van allen, om de administratieve eenheid van het land te verzekeren. Men moet toch voor oogen houden, dat de helft van het land Vlaamsch spreekt. (Toejuichingen van de rechterzijde.) Men moet de rechten van een volk bescher men. Laten de Vlamingen begrijpen, zeide Jaspar, dat de Walen in Wallonië geen taalgeschillen wenschen. Er moeten geen taal eilandjes gevormd worden. De regee ring duldt geen enkele aanslag op de Waalsche cultuur. De Vlaamsche kwestie is ook een ge voelskwestie. Laat ons een daad niet van opoffering, maar van rechtvaardig heid verrichten. Jaspar deed een beroep op allen, om de éénheid van. bet land te bewaren. Wanordelijke tooneelen bij de uitvaart van een zigeuner-koning. Aan de teraardebestelling van den „Zi geunerkoning" Bela Raditseh, welke op Maandag te Boedapest plaats bad, werd door niet minder dan 150.000 personen deelgenomen, een menscbenmenigte dus, gelijk sedert de begrafenis van Ludwig Kossuth nimmer meer te Boedapest bij eenkwam. De politie was volkomen mach teloos en werd door de vloedgolf belang stellenden weggeduwd. De microfoon, die voor 'de uitzending van de plechtigheid was opgehangen, werd afgerukt, candalahres werden om- vergestooten en zelfs de lijkkist liep een oogenblik gevaar, zoodat een viertal po litiebeambten de grootste moeite gehad beeft haar behouden de rouwkapel bin nen te voeren. Vervolgens werd de kist ten grave ge dragen. De familieleden mochten er, ten gevolge van de overweldigende drukte, niet in slagen in de nabijheid van de groe ve te komen en van de 500 aanwezige zigeuners bereikten er slechts een 30-tal het 'graf, terwijl de overigen in het ge drang bleven steken, waarbij hun muziek instrumenten ineengedru'kt werden. Na het einde der plechtigheid begon de wanorde eerst recht en de chaos was weldra zoo groot, dat een reddingsbrigade moest worden gerequireerd. Er werden tijdens het gedrang 14 personen zwaar gekwetst; zij zijn allen in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het aantal licht gewonden is bij' benadering niet vast te stellen. Het kerkhof had veel overeenkomst met een slagveld. Tal van graven zijn vertrapt en volko men onherkenbaar. De grafkruisen liggen overal verspreid. Bij de politie werden ontelbare bandtasohjes, kleedingstukken en andere zaken ingeleverd, welke door het publiek op bet kerkhof verloren zijn. De op den doodenakker aangerichte scha de wordt op enkele tienduizenden pengö geschat. De politie wordt bovendien over stroomd met aangiften inzake verloren gegane portefeuilles, horloges en andere voorwerpen van waarde. Korte berichten. De toestand der koningin van Zwe den is na een lichte, voorbijgaande ver betering weer verergerd. De doctoren ach ten den Toestand thans ernstig. Bij terugkeer in zijn woning, ver klaarde Tardieu aan de persvertegen woordigers, dat hij vandaag met zijn eigenlijke besprekingen tot het vormen van een kabinet zal beginnen. De bespre kingen kunnen zeer langdurig worden, omdat hij 'n 'duurzaam resultaat wenscht te bereiken. De Spaansche ministerraad zal zich onverwijld gaan bezighouden met de vraag, welke van de openbare werken, begonnen onder de 'dictatuur, zullen wor den voortgezet en welke stopgezet. Het betreft hier een moeilijke kwestie, daar het stop zetten van de werken 95.000 ar beiders zou treffen. Koningin en Prinses te Oberstdorf. Men schrijft uit Oberstdo-rf aan de „N. R. Ct.": Na een verblijf van drie weken te Oberstdorf, waar de Koninklijke Fami lie buitengewoon mooie, rustige dagen doorbracht, is zij Maandagmiddag met de blauwe Nederlandsdhe Hoftrein verges zeld van het gevolg teruggereisd' naar Den Haag. Het vertrek geschiedde in alle stilte ■en werd door hst grootste deel van d© vreemdelingen en inwoners niet opge merkt. Teneinde niet de aandacht te trekken, begaf men zich' lang voor den vastgeetelden tijd te voet naar biet sta tion en in den specialen trein. Gedurende de laatste dagen van bun verbljjf alhier hebben de hooge gasten nog verschillende sledebochten in de huurt gemaakt. Koningin Wilhelmina zag men meermalen op bijzonder schilderachtige plekjes van Oberstdorf met haar schil dersgerei bezig, terwijl de Kroonprinses zich op ski's vermaakte in gezelschap van haar vriendinnen en van leden van het gevolg. Zaterdag voior het vertrek! zaten fflan den maaltijd van de Koningin aan Gra vin Friedec'k, dochter van den Oosteh- rij'kschen aartshertog Fredenik en nicht van den ouden keizer Frans Joeef, voorts prinses Reuss en Prins Sichönburg-Wal- denburg. De beide dames leven geheel teruggetrokken in Oberstdorf, terwijl Prins Sohönburig-Waldenburg daar tijde lijk als gast vertoeft. Bij het vertrek namen de Koningin en Prinses Juliana afscheid van1 de eige naars van het hotel, Wilhelm Ortlieb en zijn vrouw en gaven door middel van eenige fraaie geschenken uiting ban [bun tevredenheid over de wijze, waarop zij in het hotel Wittelsboeher Hof be diend waren. Ook andere inwoners van het dorp werden met geschenken ver eerd. De kerkelijke en burgerlijke gemeen te kregen groote geschenken in geld vóór de kerk en voor de armen. De reis liep over Münclhen, waar de trein om 3 uur aankwam en waarvan daan men om 22 u. 45 weer vertrok. Inmiddels ontvingen' de Koningin' en de Prinses in hotel Continental eenige te München verblijvende vorstelijke perso nen. Prinses Juliana en de Leldsche Universiteit. Prinses Juliana heeft bet voornemen, haar colleges aan de Leidsche universi teit nog eenigen tijd voort te zetten. Gistermorgen heeft zij een college in de vaderlandsche geschiedenis van prof. Hui- ziuga weer bijgewoond. De tentoonstelling van Volkenbond en Vrede. Propaganda voor eenzijdige ontwapening en voor dienst weigering? Het Centraal Comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening beeft den volgenden 'brief gezonden aan den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw, tijdelijk voorzitter van den minis terraad: „Met uwe goedkeuring wordt in de Gra felijke Zalen een tentoonstelling gehou den door de Vereeniging Volkenbond en Vrede. Deze tentoonstelling, welke ten doel zoude moeten hebben, de vredelie vendheid van de volkeren onderling aan te kweeken, wordt thans misbruikt, om propaganda te maken voor eenzijdige ont wapening en voor dienstweigering. Bij monde van zijne excellentie den "minister van defensie heeft de regeering bij de behandeling van de oorlogsbegroo- ting menigmaal, op zoo juiste en waar dige wijze, gewaarschuwd tegen de ge volgen, welke eenzijdige ontwapening met zich zoude medebrengen. Binnenland. Algemeene beschouwingen der Eerste Ka mer over de rijksbegrooting. Een gewijzigd bankbiljet van f25. Vergadering van het Ned. Trekpaarden- stamboek Buitenland. Minister Jaspar over de Vlaamsche kwestie. De Liondensche Vlootconferentie. De Kabinetsvorming in Frankrijk. Naar onze meening kan het dan ook niet in uwe bedoeling liggen om Rijksge bouwen ter beschikking te stellen van een propaganda voor eenzijdige ontwapening, voor dienstweigering en voor defaitisme ten aanzien van de landsverdediging. Toch geschiedt een en ander op de thans in de Grafelijke Zalen plaats heb bende tentoonstelling. Zoo werden uitgereikt verschillende exemplaren van het orgaan „Kerk en Vrede", een bekend orgaan, waarin de dienstweigering wordt gepropageerd en gesteund; werden verstrekt strooibiljet ten, waarin ten aanzien van de verdedi ging van Nederland de meest defaitisti sche beginselen naar voren werden ge bracht; een strooibiljet, onderteekend door De J. B. Hugenholtz, opwekkend tot dienstweigering; een overdruk van bet eerste algemeene congres voor dienstwei gering, gehouden 18 en 19 April 1925 te Utrecht, door Ds J. B. Hugenholtz. Het zij ons vergund, uwe excellentie eerbiedig in overweging te geven» de hier boven aangegeven ongewenschte propa ganda te doen eindigen en bij eventueels verlenging der beschikbaarstelling van de Grafelijke Zalen voor de thans daar ge houden tentoonstelling, wel te willen overwegen dat naast het vele goeds, dat enkele standsJ>ieden, er zeer veel aanwe zig is, dat aanleiding geeft tot het kwee- ken van een ongewenschte weerloosheids gedachte". Hef pachfvraagstuk. Ih een buitengewone vergadering te Leeuwarden van de federatie Friesland van den Vrijziunig-Domoeratischen Bond heeft het lid der Tweede Kamer de heer Ebels gesproken over het pachtvraagstuk en het ontworp-Pachtwet. Naar wij in het verslag in de „Leeuw. Crt." lezen, heeft bij de gedachtenwis- selimg de heer Wuite, lid van Ged. Sta ten van Friesland, de hoop geuit, „dat het de v.-d. Kamerfractie zou mogen ge lukken, het wetsontwerp door een massa van amendementen tot iets bruikbaars te herscheppen". De heer Ebels zegde toe, dat de vrijz.- dam. Kamerfractie de noodige amende menten zou indienen. In zijn rede be toogde hjj o.m., dat het voorgestelde oom tinuatiereoht niet de wag_ is om tot ver sterking van de positie van den pachter te komen. Hij gevoelde meer voor ver goeding hij onredelijke pachtopzegging, mat de bepaling er hg, dat een onrede- Lijkia wijziging in de pacht voorwaarden ook recht geeft op vergoeding. De ver goeding moest evenals in Engeland wor den gesteld op tweemaal de jaarlijksch© paiohit als maximum. En dan zou men moeten krijgen pacbtcommissies met ver strekkende bevoegdheid, ook ten aanzien van da vaststelling van een redelijke pacht 'en redelijke pachtvoorwaarden. De Nederland-lndië vluchten Ih verhand met eeni'ge door Kenwor- thy in 'tEng. Lagerhuis gestelde vragen heeft de onder-secretarie van het lucht vaart-ministerie Montagne meegedeeld, dat de kwestie betreffende het nog niet ver- leenen van faciliteiten aan Nederland voor de vluchten naar Ned.-Indië een aangelegenheid is, welke aan de juris dictie van bef Engelsch-Indiscb gouver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1