I,. Zoeklichtjes. groot© arbeids-reservoir vah onze kolo jniën. Toch heerscht er op Java geen werkloosheid, daar steeds werk genoeg is op de suikercultures. Om aan arbeidskrachten te komen zijn op Java werfkantoren opgericht. Ongeveer 1Ö00 Javanen komen weke lijks op de cultures in Sumatra aan. Hij is dan echter nog een niets-presteerenide arbeidskracht en heeft dan reeds f125. gekost aan de maatschappij', plus f25 voorschot, die hij in handen krijlgt. De koelies krijgen dan een contract, hetwelk voor het eerst drie jaar duurt, en waarin de rechten en verplichtingen van beide partijen omschreven zijn. Om zekerheid te hebben, dat dit con tract zal worden nageleefd, kunnen straf maatregelen worden ingesteld, hetwelk men noemt de „poenale sanctie". Een groot gebrek van de ko-elie's is hun luihv: Spreker atsg onder het oog wat de „poenale sanctie' 'in de practijk is. Er zijn er, die het stelsel een noodzakelijk kwaad noemen, en ook die het geheel verkeerd vinden Spreker heeft tijdens zijn verblijf op Su matra veel nagedacht over het arbeiders- pi obleem en hij! wees allereerst op de voiordeelen die de koelie's op de planta ges hebben .Stoffelijk hebben zij' het heel goed. Mishandeling is verboden en wordt gestraft; de voeding is zeer goed en de geneeskundige behandeling niet minder. De hospitalen en de chirurgen zijn we reldberoemd. Het loon is, gerekend naar de behoeften van den Javaan, ruim schoots voldoende. Dus in stoffelijk opzicht wordt er al leszins voor den koelie gezorgd, ma,ar ini geestelijk opzicht laat de verzorging alles te wenschen over en naar den Cihristelijken norm gerekend moet ons hart schreien over de toestanden welke o;p de cultures heerschen. Breedvoerig schetste spreker het tra gisch conflict 'twelk ontslaat wanneer da ljpelie's in aanraking komen met de Westersche toestanden in Sumatra. Da Javaan wordt een nummer en verliest zijn godsdienst in zeer korten tijd. Oip boeiende wijtee liet spreker zien de strijd, die komt in het zieleleven' van den Javaan, weggerukt uit zijn omgeving. Het loven van den planter is niet ta benijden; op hem rust een zware taak, door zijn gesteld zijn over honderden koe lie's. Hun vooruitzichten zijn niet erg rooskleurig, daar maar weinigen admini strateur worden. Een koelie is zeer gevoelig voor recht vaardigheid. Een ontvangen onrechtvaar dige klap vergeeft hij1 nooit, vandaar de vele Deli-moorden. Een rechtvaardig ontvangen straf zal hij echter gewillig dragen. Van Zondagsrust komt weinig terecht. Practisch beslaat er geen Zondagsrust, evenmin Christ, feestdagen, hetwelk voor het geestelijk leven der Christelijke plan ters enz. zeer schadelijk is. Door de christ. partijien in Indië is op dit gr00te geestelijke kwaad in d.e laatste jaren voortdurend de aandacht gevestigd, zonder veel resultaat. Gelukkig zijn er nu teekenen te hespeu ren, dat hierin verbetering zal komen. Dei vele noodkreten uit Indië zullen in Nederland niet zonder invloed blijven. Spr. hoopt dat dit puifc dezer dagen in de Kamer behandeld zal worden. Spr zette uiteen, waarom de kerken ini 'Indië deze zaak ter hand hebben ge nomen Dit 'komt hoofdzakelijk hierdoor doordat de vakvereeniging in Indië weinig iplvloed heeft, en helaas nog veel tegen werking ondervindt van de maatschap pijen. Spr eindigde met er op te wijzen, dat hoewel van de Hollandsche planters de financieele zijde goed mag worden Igeh'oiShd, er toch weinig werkelijk geluk onder hen wordt gevonden. Hiertoe zal joioodig zijn, dat ook heit arbeidsleven v.an den Christelijken geest doortrokken wordt. Op deze leerzame causerie volgde nog ©enige bespreking. Onweer. Aanleg en beproeven van bliksemafleiders. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Een papegaai als arrestant. Gisteren arriveerde te Hansweert van Bel gië een schipper, die met zijn schip regel matig vandaar naar Duitschland vaart en die reeds negen 'jaar een papegaai aan boord had. Een kommies met de inklaring belast en aan de hand van het jongste invoer verbod van deze vogels, zeide tegen het beestje „jij gaat van boord", waarop de papegaai parmantig antwoordde „nee, nee". (Historisch) Een dergelijke brutaliteit komt nu te genover een ambtenaar niet te pas, zelfs niet v,an een papegaai, en de vogel moest dan ook ondervinden, dat het met die heeren slecht kersen eten is, want het resultaat was, dat hij wel aan wal ging, alwaar hij is opgeborgen 'in hetarres tantenlokaal", en aan de go-ede zorgen is overgelaten van den veldwachter. Diez-e is bepaald immuun. Het is ook wel pret tig voor'^eventueel toekomstige bewoners. -- Bij Kon. Besluit zijn opnieuw be noemd tot burgemeester van Reeuwijk: dhr L. J. Lucasse en van "Go-es dhr G. A. Hajenius. Patrim-o-nium. De gewestelijke organisatie Z-eeland van Patrimonium zal op Woensdag 5 Maart haar jaarvergade ring houden in het Militair Tehuis te Middelburg. Na afhandeling der gewone werkzaamheden (jaarverslagen, -enz.) zal de heer A. de Lange, voorzitter der Goaschë afdeeling, spréken, over „Het h uurkoop-systeem". Aan den besteller bij den port-, telegraaf- en telefoondienst J. Schrijver van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor -te Goes is op diens verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Goes. Chr. Besturenbond. Gister avond hi-eld de Chr. Besturenbond to Goes en omge-ving in het Slot Ostonde zijn 11e jaarvergadering, die door on geveer 200 personen werd bijgewoond. De voorzatter, de heer A. de Lange, opende de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de jaarvergaderingen door de leden blijkbaar steeds meer gewaar deerd worden. Verder wees Spr. er op, dat er zeker reden is tot dankbaarheid, omdat -er weer velerlei Chr. sociale ar beid mocht worden verricht, maar dat h-et anderzijds toch zoo dringend n-oodig is, dat er, niet het minst in Zeeland, sociale -ontwaking kome. Spr. wekte in 't bijzonder allen op- toch gezamenlijk in Gods kracht al het mogelijke te doen om onze jonge mensolien bij ons te houden, zoaclat ze niet ten prooi worden aan het socialisme. Nadat het Chr. Zangkoor „de Lofstem" (directeur -dhr H. Wolzak) enkele num mers had gezongen, verkreeg dr A. J. Hoorweg uit Middelburg het woord, die in het kort eenige m-ededeelingein deed over -de tuberculosebestrijding. Daarna werd de no-ie film der t.b.c.-bestrij ding „Achter de wolken schijnt toch de zon" vertoond. D-eze film boeide van begin jo-t eind en gaf wel ee-n heel dui delijk beeld van hetgeen er te bereiken is do-o-r consultatie-bureau, sanatorium, vaoantie-kolo-nie, woningverbetering, enz. Na de filmvertoo-ning wees dr Hoor weg er nog met nadruk o-p, dat de tu berculose in vele gevallen een echt-so- oiale ziekte is, waarom ook de sociale organisaties bij h-are bestrijding een taak hebben. D-e voorzitter bracht dr Hoorweg dank voor zijn to-elichting en medewerking, aan welke laatste het te danken is, dat hier de film kon wo-rden verto-o-nd. Na-dat een pauze was gehouden, waar in een kopje thee werd aangeboden, waar bij de firma Sluis uit Deventer biscuits deed presenteeren, bracht de secretaris, dhr C. K. Maartanse, jaarverslag uit. Hij herinnerde aan het twintig-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond, aan den groei -der Chr. Vakbeweging, aan bet tot stand gekomen winkel werktijd-emhe- sluit en de ziektewet. D-o-o-r de-n Besturen bond zijn in 192J zes vergaderingen van Bestuur met afgevaardigden benevens en kele openbare- en pro-pagandavergaderin- gen en demonstraties ge-h-o-uiden. Het le dental der aangesl-o-ten organisaties be draagt -thans 383. De voorzitter bracht in herinnering, dat de secretaris thans tien jaar deze functie waarneemt en dankte hem voor al den arbeid, met zo-o-veel trouw en toewijding door hem verricht. Verder deelde de voorzitter mede, dat de leden o-p vertoon van hun kaart vo-or deze jaarvergadering tegen betaling van fO.10 toegang zullen hebben tot de ten toonstelling der vereeniging Kinderver zorging en Opvoeding, die op 3, 4 en 5 Maart alhier wordt gehouden. In an dere gevallen is de toegangsprijs f0.25. Nadat het zangkoor wederom had ge zongen, de heer Wolzak no-g een solo nummer had ten beste gegeven en mej. Hoillestelle uit Klo-etinge nog een stukje in p-oëzie had voorgedragen, bracht de voorzitter in zijn slo-tw-oord dank aan het Zangkoor voo-r zijn belangelooze me dewerking, aan de firma Go-ldsohmeding voor de beschikbaar gesteld© piano, aan de firma Sluis voor de traktatie en aan all-en, die op eenigerlei wijze hadden bij gedragen to-t het prettig verloop deze-r vergadering. Nadat Gezang 96 was gezongen, ein digde de vice-voorzitter, dhr Buitenhuis, met dankgebed. Lig a-Bi i s c u 'i t-a vond. Gister avond werd in „de Prins van Oranje" een propagianida-avond vo-o-r de Liga-Biscuit fabrieken te Bergen op Zoom gehouden. D© zaal was geheel gevuld met belangstel lenden, die gekomen waren om te luiste ren naar hetgeen dhr Jan Andriesse-n, bekend om zijn tocht naar de basis van de hulpexpedities voor Nobile, vertellen zo-u o-ver het product, dat door de Liga-fa brieken wordt vervaardigd. Dhr Andriessen gaf een populair-wete-n'- scbappelijk overzicht van het voedsel-pro- bleem, sp-eciaal vo-or zoover het betreft dei kindervoeding, en stelde -daarbij, gehol pen door pakkende lichtbeelden, de groote voordeelen in het licht, die daarbij door het gebruik van Liga-biscuits zijn te ver- Lte heldere, op eenvoudige en vo-o-r iedereen begrijpelijke uiteenzetting' werd door alle aanwezigen met gro-o-te belang stelling gevolgd. De bezo-ekers werden aangenaam ver rast do-or de aanbieding van een keurig verpakt monstertje biscuits. Ook gaf dhr Andriessen een aardige oiyeirzichtelijke "lezing van den tocht dien hij gedurende de spannende dagen v-an de hulp-actie voor Nabil© en zijn mannen naar het hoog© No-orden maakte als -geleider van 'hei HaHo-trans- port, dat hij niet zonder levensgevaar tijdig ter plaatse van bestemming wist te brengen. Meermalen werd zijin eveneens do-or goedgeslaagde lichtbeelden verduidelijkte lezing door hartelijk applaus onderbroken. Dankbaar en vol-daan over dezen pietli- -gen avond, verlieten de vele bezoekers de zaal. Gisteravond hield de afdeeling der N. G. G. 0. V. een propaganda-filmavond. "Was bij de kindervoorstelling de zaal meer dan vol, ook bij de avondvoorstelling voor volwassenen was de zaal -geheel ge vuld en moesten sommigen zich nog met een staanplaats tevreden stellen. De se cretaris, die voor dezen avond de leiding had, opende op gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord. Daarna werd het eerst vertoond de Vereenigings- film der N. C. G. 0. V. De hoofdfilm droeg als titel: „De Voerman des doods" en liet zien -de ellende, -die veroorzaakt wordt door den alcohol. De propagandist, d'hr v. Veen, sprak ook nog een woord en hoopte, dat men -de ellende, door den drank aangebracht helpt tegengaan en niet onverschillig daartegen overstaat. Dat kan men doen, door zich aan te slui ten bij de geheelonthouding. Aan het ein de sprak de secretaris een kort slotwoord en sloot dezen goed geslaagden avond met dankzegging. Maandagavond ongeveer 9 uur is dr v. d. Berg ,alhier bij Rilland met zijn auto, waarin als passagier zich nog dhr T. Faberij de Jonge bevond, van 'de-n dijk gereden en o-ver den ko-p .geslagen. Het schijnt dat het bij avond op dat punt moeilijk is, als men van de richting Bra bant komt vlug den weg te zien, dien men moet inslaan. Wij hoorden althans, dat personen, die ter plaatse bekend zijn, reeds eerder hier ongelukken voorspeld hebben. De auto werd zoo goed als geheel vernield. De beide inzittenden kwamen er wonder b-oven wonder betrekkelijk goed af. Ze werden, na vo-orlo-opig door .dr Morée te zijn behandeld, naar huis ver voerd. Het blijkt, dat ze er met uitwendige kneuzingen en ontvellingen zullen afko men. Beiden zullen, mede, o-mdat ze veel spierpijn hebben, voo-rloopig het bed moe ten houden. Hun toestand laat zich echter gunstig aanzien. Wolphaartsdijk. M ïamdagavan-d kwam de a.-r. kiesvereeniging alhier in jaar vergadering bijeen o-nder leiding van haar voorzitter, den heer J. Katsman. Er wa ren 30 leien aanwezig. Na d-e gebruike lijke opening sprak -de voorzitter een hartelijk openingswoord en gedacht hier bij o-o-k aan de zegeningen van bet afge- lo-opein jaar. De secretaris, d-e- h-oer J. Sn-o-odijk, bracht een optimistisch jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de ver eeniging thans 55 leden fe.t. D-e- penning meester, de beer G. Heijns-dij-k, meldde het batig saldo van de kas. Bij de- be stuursverkiezing werd de voorzitter her kozen. eu in de plaats van den hee-r S. Balkenende, die niet meer ih aanmer king wensohte te ko-men, w-erd de heer J. Sandee Sr. gekozen. Na de gezellige pauze leverde de heer J. v. Wnijcikhuijs© een onderwerp- o-ver: „D-e a.-r. partij en de internationale verhoudingen". Hij han delde achtereenvolgens over: Ie. Staat en statengemeenschap; 2e. Aard en ka rakter van het volkenrecht; 3-e. Het vre desvraagstuk; 4e. Nationalisme- en inter nationalisme. Daarna volgde no-g een vruchtbare bespreking,. D© spreker ein digde met dankgebed. Heinkenszand. In verband met een raadsbesluit om het groote lokaal in de O. L. school als schoollokaal op te heffen en dit lokaal beschikbaar te stellen voor vereenigingslokaal, had de Burgemees ter een vergadering bijeengeroepen van de besturen der drie grootste van het tegenwoordige lokaal gebruikmakende vereenigingen, n.l. muziekgezelschap „Euterpe", Zangvereeniging „Ons Genoe gen" en Tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht". De burgemeester zette het doel der vergadering uiteen. Nu het lokaal aan den dienst der O. L. school is onttrok ken, is de tijd aangebroken te bepalen wat met het lokaal zal gebeuren. De gemeente heeft er als gemeente geen belang bij het lokaal te behouden daar onderhoud van het lokaal telken jare een aanzienlijk be drag op de gemeentebegrooting vordert. De burgemeester is echter van meening, dat het lokaal evenwel van beteekenis is voor het vereenigingsleven in de ge meente en daarover wenscht hij thans met de besturen te spreken. Alvorens hij besprekingen in de vergadering van B. en W. en van den raad over de bestemming van het lokaal houdt, wenscht hij te we ten inhoeverre de vereeningen prijs stel len op behoud als vereenigingsgebouw. Er dient in aanmerking te worden geno men, dat het lokaal in zijn tegenwoordi- gen staat alszoodanig minder geschikt is. Wijzigingen en herstellingen zullen noo- dig blijken, waaraan aanmerkelijke bedra gen zullen moeten worden besteed. Hoe denken de vereenigingen zich het lokaal te doen inrichten en hoe en op welke wijze worden de noodige gelden verkre gen? In -de eerste plaats bleek uit de bespre kingen, dat 'de besturen -der opgeroepen vereenigingen bijzonder veel prij-s stellen op behoud van het lokaal als vereenigings lokaal en dat zij hun vereenigingen gaarne zullen aansporen alles in het werk te stellen om de noodige gelden voor de in richting bijeen te krijgen. Het bestuur der tooneelvereeniging -deed de toezegging ten bate van het lokaal uitvoeringen te zul len geven. Nu de burgemeester den in druk heeft, dat -de vereenigingen ook op financieel gebied willen meewerken zal hij gaarne medewerken om -het lo-kaal te doen maken tot vereenigin-gsgehouw voor alle in de gemeente bestaande vereenigin gen. Daarna sloot hij de vergadering. Hansweert. Met ingang van 1 Mei a.s. is -de heer J. van Beveren, assistent bij de Directe Belastingen, enz. te Rotter dam, bevorderd tot Hoofdcommies, en verplaatst van daar naar Hansweert aan -boord van bet recherchevaartuig „Alba tros". Schors. De kiezerslijst dezer gemeente voor 1930'31 is vastgesteld met 478 Kamer-, 469 Staten- en 458 gemeenteraad- Kiezers. - i D'hr J. alhier had bijl het lossen va,n kunstmest bij het station Vlake het -ongeluk van den wagen te vallen. De ont boden geneesheer constateerde een in wendige verbloeding. J. kan zijn werk voorloopig niet hervatten. Mej. W. A. van de Zande te Hans weert is voor de maand Maart benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de apenb. lagere school in deze gemeente. D© broodprij's is alhier verlaagd van 18 tot 16 ce-nt per 8 ons. Kruidingen. Door D. en W. dezer ge meente is dhr W. J. L. de Graaf, dieren arts, benoemd tot plaatsvervangend keu- rmjgsveearts, hoofd van' dienst in den fce-urinigsltrina Kruiningen. Ov-fiza-nd. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Nederheme-rt (Gelderl.) dhr W. II. Zinkstok, hoofd de-r Ghr. school alhier. St. Laurens. Dinsdagavond hield 8e Oranjevereen. zijn eerste druk bezochte alg. vergadering. D-oor den secr. en den penningmeester werd verslag uitgebracht over het aïgelo-op-en jaar. Uit deze versla gen bleek, dat de vereen, thans 79 leden telt en dat een batig saldo van f 15.50 in kas is. Hierna deed de voorzitter, de be-er J. W. van 'tHoff mededeeling van de vo-orloo-pig© plannen voor de feestvie ring. Als datum is gekozen Woensdag 3 Sept. a.s. Het ligt in de bedoeling het feest te doen aanvangen met klok gelui van 88.30 u. Dan wordt over wogen het houden van een korten kerk dienst, tenzij de vo-orkeur wordt gegeven aan een herdenking in de kerken o-p Zondag 3l Augustus. In dat geval zou d© prij's-uitdeeling vo-or de versierde fiet sen en de traclatie van de schoolkinderen in den morgen plaats vinden, 's Middag? stelt men zich voor kinder- en vo-lks- -spelen Ie houden, waaraan ook door o-uderen kan worden deelgenomen. Vo-o:t? is het plan o-m 's avonds gedurende een half uur in de op-en lucht gemeenschap pelijk vaderlandsche liederen te laten zin gen, waaraan ieder kan deelnemen, met begeleiding van hoornb azers; daarna zoo mogelijk een kinderoptocht met lampions, terwijl getracht zal worden.een o-p-enlucht- bio-scoo-p te-r beschikking, te hebben. Ver der staat noig op het program verlichting van de- gemeente met lampions of elec- tricileit. Op daarover -gestelde vragen deelde de voorzitter mede, dat aanvankelijk is af gezien van het houden, van een muziek uitvoering, omdat na ingesteld o-nder- anjde-rzoe-k ijs gebleken, dat de kosten daarvan buitengewoon hoog zijn. Op- een vraag van .den heer K. Willems-e om te geraken tot de oprichting van een mond harmonica club, verklaarde de hee-r C. Ro-ose zich bereid, de daarvoor in aan merking komende jo-ngens a.s. Maandag bij zich te vereenigen ami te trachten tot de oprichting van een dergelijke club te geraken. 'Verschillende perso-nen gaven zich direct voor deelneming ,o-p. Deze club zo-u dan op het feest zijn medewerking verleenen, welk aanbod d-oor h-et Bestuur dankbaar werd aan vaard en zeer -op prij-s wordt gesteld. O-o'k zal worden overwogen o-m do-o-r meisjes versieringen te do-en aanmaken. D-e voorzitter deeld-e nog med-e. dat het. bestuurslid de heer Dihaemanse met een lijst do ingezetenen zal bezoeken orn giften te verzamelen om- hief houden van een feest mogelijk te maken. Tij dens een korte pauze circuleerde de lijst onder de aanwezige leden; do-or een 25- tal leden werd voor een bedrag van f 127 i-ng-eteekend. Na-dat d-e voorzitter no-g een opwekkend woord had gesproken om allen mede te werken in verschillende in fe stellen commissies om het feest te do-en sla gen en hij den wenseh uitsprak, dat zeer velen zich alsnog als lid der vereeniging zullen opgeven sloot hij deze zeer ge animeerde bijeenkomst. Aagtekerke Dinsdagavond werd alhier voor de vereeniging Z-iekenhuisverpleging o-p Walcheren een op-enbaxe vergadering voor 1-edan en belangstellenden gehou den, waar als spreker o-ptrad dhr L. Onderdijk, secretaris-penningmeester dier vereeniging, -die het dool en de werking dier vereeniging breedvoerig uiteenzette. Van -de gelegenheid om vragen te stellen werd do-or enkele der aanwezigen ge bruik -gemaakt. Daar het ledental, gezien de cijfers van andere gemeenten, nog zeer gering is, werd voorloopig nog geon definitief bestuur vastgesteld. D-e opkomst was matig. Biggekerke. In de school van de ver eniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs werd Dinsdagavond de jaarlijksche ouderavond gehouden Het hoofd der school, d° heer A. Janse opende dit sa menzijn en wees er in zijn openings woord op. dat bij het onderwijs het kind steeds dient gewezen te wo-rden op Gods grc-cte werken. De onderwijzer, d-e heer C. Stuij, vertelde een en ander over wal- visschen en de walvischvangst, zoo-als die vroeger gebeurde en hoe- ze tegenwoordig plaats he-eft. [n de pauze werd gelegen heid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. Vooral trok de aandacht de groote en met zorg uitgestalde collectie vervaardigde handwerken. De heer Stuij beëindigde deze bijeenkomst met dank gebed. Grijpskerke. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad deier gemeente, ter afdoening Over de werkelijke toestanden in Rus land is betrekkelijk weinig bekend. De machthebbers daar vreezen niets zoozeer als bet licht en de waarheid. Maar d i t staat toch wel vast, dat van de vrijheid van de Kerken niets is over gebleven, dat massa-executies herhaalde lijk voorkomen, -dat een behoorlijke recht spraak daar onbekend is en dat blijkens de laatste berichten een stelsel van dwang arbeid is ingevoerd, waarbij de boeren verplicht worden gedurende het stil le seizoen in de industrie werkzaam te zijn. Als men daarmee rekent, dan moet het optreden van den communist de Visser in -de Tweede Kamer wel een zeer bela- chelijken indruk maken. Deze communist, die rechtstreeks uit Rusland geïnstrueerd wordt, had giste ren den moed, een tweetal moties voor te stellen, waarin voor Indië gevraagd wordt afschaffing van de doodstraf, na behoor lijke rechtspraak, en onmiddellijk ophef fing van de poenale sanctie, die met den arbeidsdwang in Rusland zelfs niet te ver gelijken is. Maar goed, -dat -deze moties zonder meer in de prulleman-d werden gedepo neerd. OPMERKER. van de Vrijdag onbeslist gebleven punten. De heer A. Poppe was door ziekte ver hinderd. Als eerste punt kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding voor exploitatiekosten over 1928 uit te keeren aan de Bijz. school k f 1909.32^21 over welk voorstel de stem men staakten in de vorige vergadering. Voor het voorstel stemden weth. Lou- werse en de leden Rotte en Vlieger. Tegen weth. Vos en de leden de Buck en Ce- vaal. Zoodat het voorstel geacht moet worden niet te zijn aangenomen. Vervolgens doet de Voorzitter mededee ling van de ingekomen verslagen van de commissie tot wering van schoolver zuim en van het plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. Daarna kwam in behandeling het ver zoek van „Wederzijdsch Belang" om toe kenning van een voorschot a f 3370 voor een plaatsje ingevolge de Landarbeiders- wet ten behoeve van F. Dir.gemanse B. en W. stellen voor het voorschot te bepalen op f 3200, zulks in verband met een circulaire van den Minister van Arbeid, waarin deze te kennen geeft het gewenscht te achten, dat de betrokkene zooveel mogelijk zelf bijdraagt. De aan vrager vereenigt zich met de voorgestel de som. Van het voorgestelde bedrag moet ge durende 4 jaar 4 pCt. rente betaald wor den en vervolgens een annuiteit van 54/s van het bedrag van het voorschot, ter wijl bij vervreemding zonder toestem ming van B. en W. f 500 schadeloosstel ling zal kunnen gevraagd worden. Na in besloten vergadering hierover ge sproken te hebben, wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel be sloten. Naar aanleiding van het verzoek van C. Poppe en P. Ton om een jaarlijksch subsidie van f 15 te mogen ontvangen voor onderhoud van den door hen ver harden Lourus Stommesweg, stellen B. en W. voor jaarlijks f 10 te geven, welk bedrag zij hoog genoeg achten als gelet wordt op den afstand en die vergeleken wordt bij den Steengrachtsweg, en de bil lijkheid niet uit het oog wordt verloren. De heer de Buck zegt veel te gevoelen voor verbetering doch vraagt, daar hier slechts weinig personen van profiteeren, of dit bedrag wel gerechtvaardigd is. De heer Vlieger zou de voorwaarde er aan willen verbinden, dat de weg goed onderhouden moet blijven en dat con trole zal gehouden worden. De heer Rotte vraagt of geen gevaar bestaat een precedent te scheppen. De heer Louwerse merkt op, dat we die richting uit moeten. De particulieren moe ten het doen en de gemeente kan dan steunen als noodig is. Voor den Steen grachtsweg is destijds een som ineens be taald en daarom acht spr. het bedrag bil lijk. Nadat de Voorzitter nog gezegd heeft, dat dit geval niet het eerste is en van een precedent geen sprake meer zijn kan, wordt het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Aan de orde komt dan het verzoek van den Alg. Ned. Politiebond om aan den gemeenteveldwachter ook de bij-in komsten, vermeld in ^de jaarwedderege- ling van den Commissaris der Koningin volledig toe te kennen. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken daar de jaar wedde van den veldwachter voldoende wordt geacht. De heer Rotte had zoo'n voorstel ver wacht, doch vraagt of het niet onbillijk is voor den veldwachter in vergelijking met zijn collega's en gelooft, dat al is er onbillijkheid in de regeling bij den Commissaris, wij toch niet tegenover den veldwachter onrechtvaardig mogen zijn. De Voorzitter zegt, dat de Commissaris uitgaat van de gedachte, dat een veld wachter behoorlijk gesalariëerd moet wor den en nu is het onbillijk, dat de veld wachter minder zou krijgen dan zijn col lega's. De heer te is van meening, dat de omstandigheden van de gemeente ook 'n woordje meespreken. De heer Cevaal kan meegaan met het voorstel van B. en W.; een veldwachter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2