No. 125 Woensdag 26 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendrikse Go's Bank N.V. Oqss ster-tabak EERSTE BLAD. PUR0L Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Winterhanden Wintervoeten A. C. VAN DER REST, Ass. APOTHEKER, Binnenland Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsiraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firrna F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VFRSr.HI INT F' KpN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Vijandig tegenover de Wet Gods. In het Wetenschappelijk Bijvoegsel van „Het Volk" geeft J. de Jager een leerzame artikelenreeks over de moraal. Leerzaam, omdat hieruit weer zoo dui delijk blijkt, hoe absoluut vijandig de Soc. Democratie toch eigenlijk staat te genover de Goddelijke ordinantiën. Sprekende over den z.g. boven-empi- rischen grondslag op 'het gebied der mo raal, zegt de schrijver, dat daardoor g e- heel onnoodig het heele onderwerp figuurlijk gesproken, geplaatst wordt te gen een donkeren metaphysischen achter grond, waardoor elke overtreding, ook die, welke practisch misschien niets om het lijf heeft, het karakter krijgt van een vergrijp tegen de diepste bedoelingen of tegen de diepste structuur der wereld. Voor geboden, 'die voor ons „van zelf" spreken zoo gaat hij verder of waar van de hygiënische of maatschappelijken oorsprong volkomen duidelijk is, zooals van de meeste der tien geboden: gij zult niet doodslaan, niet echtbreken, niet be- geeren uws naasten goed, wordt genoemde strekking voldoende in toom gehouden door het gezond verstand, dat min of meer bewust beseft, dat die heele theologische en aprioristisöhe motiveering ten slotte maar een overbodige fraaiig heid is. Er zou hiervan heel wat te zeggen zijn. O.a., dat de schrijver volstrekt geen in zicht blijkt te hebben in de centrale 'be- teekenis van elk der geboden. Maar wij laten dit rusten. Wij kunnen in dit verband volstaan met er op te wijzen, hoe 'hier 'de heilige Wet Gods zonder meer ter zijde wordt gescho ven en als overbodige fraaiigheid wordt gekarakteriseerd. En het is, naar 'blijkt, niet tot den schrijver doorgedrongen, dat, wat voor ons „van -zelf' schijnt te spreken een gevolg is hiervan, dat ons volksleven nog altijd een Christelijken inslag heeft en de Christelijke moraal nog altijd haar in vloed laat gelden, en dat, zoodra die mo raal onder den invloed van de revolutio naire theorieën radicaal wordt losgelaten van dat van zelf sprekende niets meer overblijft. Er zijn inderdaad geboden, die voor ons „van zelf" schijnen te spreken. Dat is een gevolg van de doorwerking of moeten we hier spreken van de na werking? van de Christelijke beginse len. Maar zoodra, zooals de S. D. A. P. dat wenscht, die beginselen van hun kracht worden beroofd, is 't ook met de Christe lijke moraal gedaan en is wat nu „van zelf" schijnt te spreken, bestemd om te verdwijnen. V Duidelijke uitspraken. Dezelfde schrijver hierboven geciteerd, komt in het vervolg van zijn artikel tot deze, aan duidelijkheid niets te wensohen overlatende uitspraak. Afgewezen moet worden elke theorie van boven-empirische normen; immers zij heeft heelemaal geen basisbuiten de diverse interpretaties van een beweer de open haring of, buiten de, van 'hun do'gmatischen kern losgemaakte ge loofsovertuigingen, waarover, tot bevesti ging van bestaande en door niemand be twijfelde moraal dierbaar valt te preeken, maar waarmee ter fundeering van nieu we moraal, van moraal in wording, niets valt aan te vangen. Gods Woord en Wet hebben voor dezen prediker van het Socialisme geen andere beteekenis, dan dat er dierbaar over ge preekt kan worden. Streker nog: hij concludeert ten slotte, dat de boven-empirische moraal, die zich stelt buiten en boven de „lessen der erva ring" als gevaarlijk voor de Soc. be weging moet worden veroordeeld. Dr Nederbragt over den Nederlandschen landbouw. De door de conferentie voor het douane- bestand ingestelde subcommissie voor de aanpassing der belangen van de Oost- Europeesche staten aan die van West- Europa, besprak gisteren de landbouw- kwesties. In die subcommissie heeft Dr Nederbragt een overzicht gegeven van de plaats, die de landbouw in het economisch leven van Nederland inneemt. Spr. wees erop, dat de in- en uitvoer van landbouw producten ongeveer tegen elkaar opwe gen, en dat een derde van onze landbouw productie naar het buitenland gaat. Daar bij komt, dat onze landbouwproductie zeer gevarieerd is en naar alle mogelijke landen gaat. Daarom kan er in de we reld geen maatregel ten aanzien van den landbouw getroffen worden, die ons niet raakt, en daarom is ook in den landbouw een der redenen gelegen, waarom Neder land zulk een warm voorstander van het bestand is. Dr Nederbragt stelde terloops ■de vraag, of de lamdbouwstaten in Euro pa de verhoudingen wel juist zien. In 1928 was het invoersaldo van tarwe in Europa zonder Rusland 155 millioen quitanen, terwijl het uitvoersaldo bijv. van Hongarije 2.8 millioen was en dat van Zuid-rSlavië 1.5 millioen. Nederland wijst alle kunstmatige mid delen af en vraagt slechts wegneming van kunstmatige hindernissen. Voor Ne derland staat als no. 1 op het program de stabiliseering en daarna de verlaging der rechten. Men moet echter in dien zin stabiliseeren, dat, wanneer een verhoo- ging van rechten noodig is, deze niet van het eene oogemblik op het andere kan worden aangebracht. Voorts moet een einde worden gemaakt aan de 'dwaze de tailleering der tarieven, hetgeen b.v. ten gevolge heeft, dat koeien uit het Neder- landsche laagland zwaarder belast wor den, dan die uit de berglanden afkomstig zijn. Dit is een voorbeeld uit vele, waar mee Nederland dagelijks te kampen heeft. Spr. kant zich verder tegen het admini stratieve protectionisme en wijst op de noodzakelijkheid van veterinaire en phy- topathologische bilaterale of algemeene verdragen. Hij betoogt de wensohelijkheid, dat de bestaande verdragen worden ge- teekend en geratificeerd. Tenslotte drong Dr Nederbragt aan op rationaliseering van den landbouw, waarbij hij. erop wijst, dat Nederland dezen weg bewandelt. Hij stelt voor, 'dit onderwerp og_ het werk program te plaatsen. Amanoeilah keert naar Afghanistan terug. Uit Angora wordt gemeld, dat men uit welingelichte 'bron heeft vernomen, dat Amanoeilah in de komende dagen be langrijke 'besprekingen zal hebben met den Perzischen en den Russischen am bassadeur te Angora. In de conferentie met den sovjet-am bassadeur Suritsjt zou o.a. de a.s. terug keer van' Amanoeilah naar Afghanistan over sovjet-Rusland besproken worden. De sovjet-regeering zou de doorreis toe staan. In een verklaring aan de pers zeide Amanoeilah, dat hij- bereid was naar Ka boel terug te keeren, zelfs als eenvoudig burger, mits het program van hervor mingen geheel werd uitgevoerd. Het nieuwe Fransche kabinet reeds gevallen. Gisteren las de pas enkele 'dagen ge leden aan het bewind zijnde minister-pre sident Ghautemps in de Fransdhe Kamer een regeeringsverklaring voor, 'die aldus eindigde: Met den blik op de toekomst gericht, zal Frankrijk zich aansluiten bij elke eerlijke en krachtige beweging, om Euro pa naar ©en nieuwen staat van zaken te voeren, welke berusten zal op de vrije en vredelievende aaneensluiting van de pro ductieve krachten, waardoor den volken, tegelijk met de verhooging van 'hun ma- terieele en moreele welvaart, een duurza me vrede zal worden gewaarborgd. Deze verklaring maakte blijkbaar ech ter weinig indruk, want, toen even daarna het op stemmen aankwam, leed het ka- binet-Ghautemps met 292 tegen 277 stem men de nederlaag. GENEESMIDDELEN - VERBANDSTOFFEN BANDAGES Lange Kerkstraat 42. GOES. Telefoon 168. Chautemps heeft zich daarop met al zijn collega's naar het Elysée begeven en den president der republiek het ontslag van het kabinet aangeboden. Doumergue heeft het ontslag aanvaard en den aftre denden ministers met de behartiging der loopende zaken belast. Terwijl de ministers achter elkaar de zittingszaal verlieten, juichte de linker zijde hen luid toe. Tegelijkertijd klapte men in het centrum en rechts even krach tig voor Tardieu, zoodat de Kamer eeni- gen tijd in twee luid roepende en gesticu leer ende massa's verdeeld was. Buiten voor het Kamergebouw, waar zich een dichte menigte verzameld had, werd vooral krachtig voor Tardieu be toogd en de kreten „Vive Tardieu!" wa ren niet van de lucht. 'Het is de eerste maal, dat een kabinet bij de eerste ontmoeting met de Kamer sneuvelt. De Regeeringsverklaring was in mi neur; zij' maakte geen 'krachtigen indruk. Later heeft Ghautemps in een openhar tige redevoering zijn optreden verdedigd. Hij herinnerde aan de conferentie te Lon den, maar ook aan die te Genève en de begrooting die nog in veilige haven moet worden gebracht. De grootste moeilijkheid is, dat in de Kamer geen omlijnde meerderheid be staat. Als Ghautemps gisteren nog door een wonder de meerderheid gekregen had, zou hij toch over een week of een maand ten val zijn gébracht. Oorlogsmaatregelen der Sovjets tegen Roemenië. Volgens een nog niet bevestigd bericht van de Telegraphen Union zouden de be richten omtrent Sovet-Russische troepen concentraties aan de Roemeensche en Fonische grenzen officieus tegengesproken worden, doch die omtrent samentrekking aan de Bessarabische grens officieel toe gegeven worden, De Roemeensche Re- geeruig zou maatregelen getroffen hebben ter eventueel© verdediging van de grens, ofschoon niemand gelooft, dat Sovjet-Rus land wegens den economischen toestand, waarin het verkeert, serieuse ooriogs-be- doelingen heeft. Volgens andere berichten zouden in Sovjet-Rusland overal proclamaties aan geplakt worden, waarin het volk opgerot pen wordt om zich voor den oorlog ge reed te houden. Sovjettistische intrigues in Griekenland. Het „Journal" verneemt uit Athene, dat de Grieksche politie een uitgebreide communistische organisatie ontdekt heeft met den Rus Kelessef aan het hoofd. Uit in beslag genomen stukken blijkt, dat er te Athene een oproer moest wor den verwekt, waarna de stad bezet zou worden door speciale afdeelingen com munisten, onder bevel van aanvoerders, die speciaal daarvoor uit Rusland waren aangekomen. De bevelen sloegen verder op heel Griekenland. Moskou verschafte het geld, en men heeft .persoonlijke orders van Stalin ge vonden. De godsdienstvervolging in Rusland. Uit Moskou wordt- gemeld, dat Gwad- kin, gezantschapsraad bij de Britsche am bassade te Moskou, op weg is naar Lon den met het rapport van den Britschen ambassadeur in de sovjet-unie Ovey, over den toestand van de kerk in sovjet-Rus land, welk rapport aan de Britsche „re- geering zal worden overhandigd. Dit rappcrt kan van verstrekkenden invloed zijn op de betrekkingen tussehen Engeland en Rusland. Korte berichten. Bij het overbrengen van twintig communisten die in gevangenissen op Kreta ondergebracht zulleh worden, heeft een honderdtal communisten getracht, deze gevangenen te bevrijden. Zes hun ner zijn aangehouden. De twintig gevan genen weigeren voedsel. De Evangelische hooge kerkeraad, de hoogste kerkeraad, de hoogste instantie der Evangelische kerk der oud-Pruisische unie, heeft bepaald, dat op den lstem Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uitsleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lagl" Lijdons-Zondag, 9 Maart a.s. in alle ker ken gebeden zal worden voor de in nood verkeerende kerken in Rusland. In den Pruisischen landdag ver klaarde een vertegenwoordiger der re geering, dat een voorstel in overweging is, om den trek van het platteland naar Ber lijn op grond der wet inzake 'de woning- schaarschte tijdelijk tot op zekere hoogte in te dammen. De Koningin en Prinses Juliana terug. Onder groote en zeer hartelijk© belang stelling van honderden, zoowel op het perron fer weerszijden van de Konink lijke wachtzaal als in de Rijnstraat, waar in het achtergedeelte van do wachtkamer uitkomt, zijn de Koningin en Prinses Ju liana en de dames en heeren, die hen vergezeld hebben, na een verblijf van drie weken te Oberstdorf gistermiddag per Staatsspoor in de residentie terugge keerd. Precies 4 uur 38 minuten reed de trein waarin zich de Koninklijke salon- en slaaprijtuigen bevonden, het station bin nen. Do Koningin en Prinses Juliana wer den bij het uitstappen met luide hoera's begroet. Prins Hendrik en zijn zuster, de groot hertogin van Oldenburg waren ter be groeting aanwezig. De Koningin en de Prinses zagen er uitstekend uit, met door de zon gebruind gelaat. Na enkele oogenblikken ïn de wacht zaal vertoefd Je hebben, begaf het Ko ninklijk gezelschap zich naar buiten, waar zij in de Rijnstraat levendig werden toe gejuicht. In een half-geopende auto reden de Koningin, de Prins, de Groothertogin en Prinses Juliana naar het paleis van de Koningin-Moeder aan het Lange Voor hout, waar Koningin Emma een thee aanbood. Later werd naar het Koninklijk paleis in 'het Noordeinde gereden. Prinses Juliana naar Indië? Im den laatsten tijld nemen da geruch ten!, die gewagen van een, aanstaand be zoek van Prinses Jqliana aan Neder- landsch Oost-Indië, meeir vasten vorm aan. En ook wij hebben reden om aian te nemen, zegt het Vaderland", Binnenland. De Koninklijke familie teruggekeerd. De Coöp. Suikerfabriek „Zeeland" Hieit in liquidatie. De Tweede Kamer over de Indische be- granting. .Te Leeuwarden een vrouw: vermoord. Buitenland. Felle fabrieksbrand in Engeland. Het Fransche kabinet reeds afgetreden. Dr Nederbragt te Genève over den Ne derlandschen landbouw:. De vloo'tconfarentie, daf al is er dan, nog geen absoluut vaststaande beslissing ge vallen in een nabije, toekomst dat bezoek vermoedelijk kan' worden tege moet gezien. Wij hebben daaromtrent eenige bijzon derheden vernomen, die wij geen vrij hield vinden, om mede te deelen, maar die er toch wel op wijzen, dat miet een aanstaande reis der Prinses naar Indië in bepaalde kringen rekenig wiordt ge houden. Mr P. J. Troelstra. Op 20 April a.s. zal de heer mr P. J. Troelstra, de vroegere leider der sociaal democraten in ons vaderland, den leeftijd van 70 jaar bereiken. Het Tweede Kamerlid Vliegen. Hot Tweede Kamerlid Vliegen heeft gis teren na een langdurig verblijf om ge zondheidsredenen in bet buitenland de zitting der Kamer weder bijgewoond. Ontwerp wijziging Drankwet. De voorzitter der Tweede Kamer heeft benoemd tot lid van de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende .dranken, in de plaats van den heer Staalman, den feeer Bierema.„ In de plaats van de heeren DWkers, Langman, Bierema en Bijleveld zijn tot plaatsvervangende leden in die commissie benoemd de heeren Engels, Rutgers van Rozenburg, Boon en Zijlstra. Een noodlijdende gemeente. Gisteren heeft de raad van Rucphen een spoedeischende vergadering gehouden met het oog op> de te beramen middelen, ho® aan het noodige kasgeld te komen. Do pogingen om een gemeentelijke lee- ïiinig aan te gaan, zjjin tot nu toe niet gelukt, Oip' voorstel van B. en W, werd besloten een leening aan te gaan bij de Biank van Nederl .gemeenten ad f40.000. Big verrassing stelde het raadslid Hen- Mokam voor, de kermis weer in te voeren. Hierover is bij1 herhaling in den raad ge sproken, doch steeds is het afgewezen. Bijl stemming haalde thans dit voorstel een meerderheid van 76 stemmen. De voorzitter deelde mede, ingevolge art. 70 der Gemeentewet in beroep te zullen gaan bij de Kroon. De arbeidstoestanden op de cultures In Sumatra. Gisteravond trad voor de aid. Vlissin- gien van „Patrimonium" op ds H. A. Wiersinga, met bovengenoemd onder werp. Sir. begon met te wijlzen op de eigen aardig® arbeidsverhoudingen, die in In dië bestaan. Er zijln tweeërlei werkgevers, n.l de administrateurs, die boven de planters staan, en de assistenten, die het opzicht hebben over honderden koe- lie's. De koelie's zijn overwegend Javanen. Er werken op1 de cultuur-ondernemingen! in O'ost-Sumatra ruim' 350.000 Javanen emi slechts enkele duizenden Chineezen. Sumatra is dun- bevolkt. Java daaren tegen is overbevolkt, en is daarom het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1