No. 124 Dinsdag 25 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendfikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. ,r% Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Uit de Provincie. f m f Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EI KEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, *3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. V Onbewaakte overwegen. In de afdeelingen der Eerste Kamer is door verschillende leden nogeens ge wezen op de vele ongelukken, welke op onbewaakte overwegen plaats hebben. De bewaking is, zoo betoogden zij, op geheven om financieele redenen, maar nu de spoorwegmaatschappijen niet meer met verlies werken, is er alleszins reden om de bewaking te herstellen op een aan tal plaatsen, die daarvoor bet meest in aanmerking komen. Te meer reden is hiervoor, omdat de ervaring beeft ge leerd, dat zelfs, indien de weggebruikers groote voorzichtigheid betrachten, niette min vaak voor hen levensgevaar of ern stige beschadiging hunner goederen is te duchten, en dit vooral bij mist of donker weder, Óo:k geve men er zich goed reken schap van, dat het niet alleen jonge, krachtige mensohen zijn, die van de on bewaakte overwegen gebruik moeten ma ken, maar evenzeer zwakke personen en ouden van dagen. Het gaat daarom, volgens deze leden, niet aan in den huldigen toestand, die zoovele ongelukken ten gevolge heeft, ite berusten en het is de plicht der Regee ring te doen, wat in haar vermogen ligt, om het gevaar, hetwelk uit het onbewaakt zijn der overwegen voortvloeit, tot een minimum te 'beperken, door wederinstel ling van bewaking, waar zulks bet meest gewenscht is". Het is goed, dat op dit gevaar nogeens de aandacht is gevestigd. De Regeering kan er zich niet mee af maken door te zeggen, dat het publiek dan maar uit moet kijken. Een frappant staaltje van de gevaar lijkheid dezer overwegen werd ons nog onlangs medegedeeld. Een automobilist, die bij mistig weer 'bij een overweg kwam, deed de moeite uit te stappen om zich van de veiligheid van den weg te overtuigen. Daar er niets te zien was en evenmin iets van een naderenden trein gehoord werd, stapte 'hij weer in en reed verder, maar hij was nog niet den overweg ge passeerd, toen een trein rakelings langs hem heen reed. Terecht werd dan ook in de Eerste Ka mer betoogd, dat het de plicht der Regee ring is, te doen wat in haar vermogen ligt, om dit gevaar tot een minimum te beperken. DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE. Verdaging ioi 1935? Omtrent de met veel ophef aangekon digde Vlootconferentie doen allerlei min der opwekkende geruchten de ronde. Uit Londen werd gisteren gemeld, dat de Conferentie dood is. Van andere zijde werd dit tegengespro ken. Zijn is niet dood, zoo heette het, maar zii slaapt. Tegelijkertijd kwam een Londensch blad tnet de mededeeling, dat de conferentie feitelijk reeds opgegeven zou zijn en eerst in 1935 weder zou worden hervat. Dit bericht is in ieder opzicht onwaar schijnlijk. Het volgend jaar moet een rege ling tot stand komen betreffende de linie schepen voor de komende periode. Ook is er geen enkele reden, waarom men deze kwestie, die geen onoverkomenlijke moeilijkheden oplevert, niet eerder onder handen zou nemen. Er zijn enkele onder werpen, waartoe het verlengen van den levensduur der linieschepen en het schep pen van bepalingen tegen het misbruiken vm. duikbooten in den zee-oorlog behoort, die nog alle kans hebben om in Londen te worden afgedaan. Zij zullen moeten dienen om het fiasco van de conferentie eenigszins te bemantelen. Het is .niet waarschijnlijk, dat de betrokken regeerin gen en in het bijzonder de Amerikaan- sche zich deze mogelijkheid zullen laten ontgaan. Men verwacht nu met groote spanning wat er te Parijs gaat gebeuren. Krijgt het nieuwe Fransche Kabinet zijn meer derheid, dan zullen de besprekingen wor den hervat. Moeilijker echter wordt het geval, als het kabinet-Chautemps geen meerderheid behaalt. Hoe lang 'zullen de delegaties, die niet, zooals Grandi, tijdelijk naar huis kunnen terugkeeren, het nog met hun waardigheid kunnen vereenigen, te wachten? Daar men zeer wel weet dat de uit slag van de stemming in de Fransche Kamer nog zeer onzeker is, heerschte hier dan ook vanavond groote spanning. Spoorwegramp in Wisconsin. 10 dooden en ruim 100 gewonden. Bij Kenohga, in den staat Wisconsin, greep een sneltrein in volle vaart een per sonenauto, die een overweg passeerde. Op hetzelfde oogeriblik kwam van de tegenovergestelde richting een goederen trein. De auto werd verpletterd. De vijf inzittenden van den auto werden onher kenbaar verminkt. Beide treinen ont spoorden. Naar gemeld wordt, zijn ook van den sneltrein vijf passagiers gedood, terwijl er meer dan twintig werden gewond. Een nader bericht meldt, dat de over weg-catastrofe bij Kenosha van grooter omvang blijkt te zijn, dan aanvankelijk gemeld werd. Behalve de reeds gemelde vijf dooden van den personentrein zijn nog meer dan honderd reizigers gewond. De meeste reizigers waren op den te rugweg van Chicago, waar zij den Zon dag hadden doorgebracht. Onder hen 'be vonden zich vele vrouwen en kinderen. Na de botsing brak een onbeschrijfelij ke paniek uit, daar verscheidene wagens van den goederentrein in brand waren geraakt, waardoor het vuur dreigde over te slaan op de personenrijtuigen. Volgens latere berichten bedraagt het aantal dooden elf. Van de ruim 100 ge wonden zijn ongeveer 60 in het zieken huis opgenomen. De inzittenden van den auto, 'die na de botsing, zooals gemeld, 'bovendien nog door een goederentrein overreden werden, zijn allen gedood. Het reddingswerk was in het donker zeer moeilijk en men achtte het niet uitgeslo ten, dat onder de ruïne nog meer slacht offers gevonden zouden worden. De aanklacht tegen de firma's Krupp en Thijssen. In verband met de sensationeele mede- deelingen omtrent een door de rijksprocu- reurs in Leipzig tegen de firma's Krupp in Essen en Thijssen in Mühlheim we gens landverraad ingeleide onderzoekings proces, heeft de Bochumsche correspon dent van het „Berliner Tageblatt" inlich tingen ingewonnen bij de directie der N. V. Krupp in Essen. Hieruit blijkt, dat tot nog toe de direc tie geenerlei materiaal hieromtrent bezit en dat meer in bet bijzonder door de rijks- procureurs geen officiëele kennisgeving van inleiding van een dergelijk proces is geschied. Beide firma's werden eerst door de krantenberichten van de zaak in kennis gesteld. Tot nog toe is dan ook geen on derzoek of verhoor ingesteld. De directies kunnen zich over deze be schuldigingen niet uitlaten, voordat men hieraan een ooncreten vorm heeft gege ven. De veronderstelling, dat de Duitsche wapenindustrie tijdens den oorlog deze landsverraderlijke transacties zou heb ben verricht, is alleen hierom reeds zon der eenigen grond, omdat juist deze in dustrie tijdens het geheele verloop van den oorlog en ook in de vooroorlogsjaren onder zeer scherpe controle van bevoeg de militaire autoriteiten en van de regee ring gestaan beeft. President Rubio hersteld. Ortiz Rubio, de Mexicaansche presi dent, die op den dag van zijn ambtsaan vaarding bij een aanslag op zijn leven ge wond is, beeft vandaag zijn presidentieele functies hervat. De Engelsche begrooting. Volgens de „D'aily Tel." wordt bet te kort op de Engelsche begrooting, die in April in bet Lagerhuis in behandeling zal komen, op ten minste 10 millioen pd st. geraamd. Snowden moet o.a. een verla ging van de belasting op automobielen, doch daarentegen 'een verbooging van het invoerrecht op benzine willen voorstellen. PUDD/HGPA B B./B K 9 Jr*p ZjSIK 9 C«OWA/ O New York in de mist. Een N. T. A.-bericht meldt, dat de ba- ven van New York gistermorgen in een zoo dichten mist was gehuld, dat het ge heele verkeer was lamgeslagen en er ette lijke aanvaringen plaats hadden, zoodat eenige vaartuigen averij opliepen. Acht groote oceaanschepen, die hadden moeten vertrekken, konden tengevolge van den nevel niet uitvaren. De Italiaansche koning. De koning van Italië heeft Donderdag een breukoperatie ondergaan, die goed geslaagd is. Men verwacht, dat de koning binnen enkele dagen bet bed zal kunnen verlaten. Een grootsch plan van Noorwegen. Terwijl men in Nederland bét probleem bestudeert om gas op langen afstand te leveren, droomt men er in Noorwegen over, de nabijiiggende landen van eieo triciteit te voorzien. De Noorsche water vallen z(jn onuitputtelijke bronnen van energie, die op de exploitatie wachten. Men is op het oogenbiik bezig, Noorwe>- gen en Duitschland te interesseeren voor een plan, dat 600 millioen kronen kosten zal, en 600.000 kilowatt aan Duitschland via Lübeek leveren zal. Het zendstation zal in Zuid-Nooiwegen komen te liggen, de leiding zal of over Zweden, ofwel over Denemarken gaan en het ontvangstation zal in Lübeek ge bouwd worden, als er iets van de uitvoe ring der plannen komt. Eiectriciteit wordt in de toekomst een Noorsch exportartikel. Roofoverval op rijdenden trein. Zondagavond is op de lijn Knadrein— Bauerwitz een roofoverval gepleegd op een personentrein. Toen de trein uit het station Reinsch- dort vertrok, drongen plotseling 2 mannen die gemaskerd waren in den bagage-wa gen, waai' zij zes portefeuilles met een totaal waarde van 1600 mark bemachtig den. 2 K.M. buiten het station sprongen zij van den in volle vaart rijdenden trein Het gelukte den machinist den trein tot staan te brengen. De achtervolging der daders werd onmiddellijk begonnen, dccli bleef zonder resultaat. In den loop van den nacht vonden ambtenaren naast de rails twee portefeuilles met ongeveer 150 mark. De conducteur, dien de bandieten met revolvers bedreigd en in bedwang ge houden hadden, kreeg een zenuwtoeval en kon niet worden gehoord. Men vermoedt, dat de daders eenige, voor kort uit het tuchthuis Gross-Steteltz ontvluchten zijn. De strijd tegen den godsdienst. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn volgens de laatste offioiëele opgaven in de geheele Sowjet-unie 900 kerken, 77 synagogen en 200 bedehuizen van andere godsdiensten gesloten. De strijd tegen de kerk is na den oproep van den Paus niet verminderd. Te Kief is Zondag officiéél het luiden der klokken verboden, terwijl de kathedraal van den Heiligen Wladimir te Kief is gesloten. hat-Koud Weer .een paar Wybejt- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Korte berichten. Bij oefeningen ontplofte te Namen een projectiel, waardoor een officier en vier soldaten gewond werden. Dezen zomer zullen er groote ma noeuvres der Engelsche luchtstrijdkrachten worden gehouden. Hierbij wordt opge merkt, dat zoowel de dagL als nachtbom- bardeervliegtuigen veel verbeterd zijn, evenals de gevechtsvliegtuigen, wat van veel invloed op de luchtverdediging zal kunnen zjjn. Te Havanna heeft, naar gemeld wordt, een ketelontploffing plaats gehad, waarbij 10 werklieden gedood en vier zwaar gewond werden. Het gehouw, waar in de ketel zich bevond, werd totaal uit elkaar geslagen. In de haven van Sydney is brand uitgebroken in het tankschip British Ho nour. Vier menschen zijta. bij: *den brand gewond, de schade wordt op'30.000 pond sterling geschat. Volgens een bericht van Havas, zou den eenige Noordelijke provinciën van San Domingo in opstand zijh gekomen. Generaal Vasquez heeft met eenige mi nisters overleg gepleegd in de citadel van de hoofdstad. Mevrouw Vasquez is ge vlucht op het Amerikaansche gezantschap. Regeering en Landbouw. In de laatst te Breda gehoudeii verga- dering der Noord Bra'b. Maatschappij van Landbouw onder leiding van den heer P. M. Sneep, is besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité om medewerking te verlee- nen aan een collectieve inzending land bouwproducten op de wereldtentoonstel ling te Antwerpen. Zulks geschiedde even wel onder protest tegen den geringen steun, welke de regeering hieraan ver leent, in verhouding tot hetgeen aan han del, industrie en zeevaart van 'die zijde is toegezegd. De postvluchten op Indië. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag betreffende faciliteiten voor Nederlandsche vliegtuigen om over Indisch grondgebied te vliegen zeide Wedgwood Benn, Minister van Koloniën, dat de regeering haar goedkeuring had. gehecht aan een reeks van negen veer- tiendaagsche vluchten onder beding, dat deze tegen einde 1929 zouden zijn beëin digd. In December j.l. verzocht de Neder landsche regeerin'g om verlenging van deze faciliteiten tot einde Juni. Dit ver zoek is thans in behandeling; beslissing is nog niet genomen. Het Lagerhuislid, Kenworthy, drong aan op het verleenen van deze facilitei ten met het oog op de waande der Neder landsche landingsstations ten behoeve van de Engelsche vluchten naar Australië. Bemiddeling. Het christelijk nationaal vakverbond heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden naar aanleiding van het bij de Kamer aanhangig gemaakte ontwerp Ar- beidsbemi'ddelingswet. Adr. spreekt daarin o.m. als zijn oor deel uit, dat in de wet. bepaald moet wor den, dat de arbeidsbeurs bare bemidde ling niet verleent ingeval de arbeidsvoor waarden ongunstiger zijn, dan de ter plaatse in bet betreffende vak gebruike lijke. Ook beeft Adr. bezwaar, dat in bet ont werp geen verbod is opgenomen betref fende bet uitoefenen van arbeidsbemid deling met winstoogmerk. De verwarming der treinen. De directie der Nedarlandscfce Spoor wegen heeft bij dienstorder het perso neel medegedeeld, dat niet alleen er te gen gewaakt moet worden dat de trei nen te weinig verwarmd, doch ook dM Binnenland. Het Engelsche Lagerhuis over de post vluchten op Indië. Vergadering yan aandeelhouders der Go>- oper. Suikerfabriek „Zeeland". De posterijen voor f2500 opgelicht. Buitenland. De Vlootconferentie te Londen. Een spoorwegramp in Wisconsin. deze oververhit van de beginstations ver trekken. Te dien einde moet de opzich ter op het beginstation zich Vóór ver trek van een 'trein van de temperatuur in de rijtuigafdeelingen overtuigen en den machinist verzoeken, naar gelang van zijn bevinding, de vea-warming te vermeer deren of te verminderen. Generaal G. C. E. van Daalen f Te 's Gravenhage overleed, 67 jaren oud, 'de gepensioneerde luitenant-generaal G. C. E. van Daalen, oud-commandant van het leger in Ned. Indië, commandeur van de Militaire Willemsorde, Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Ridder le klasse Pruisische Kroonorde en drager van de eere-sabel. De Genua-express. De speciale trein met post en passa giers, in aansluiting op het stoomschip „Jan Pieterszoon Coen", tal Vrijdagmor gen 28 Februari te 11.10 uur van Genua vertrekken. Aankomst '[Zaterdagmorgen 1 Maart te 7.57 te Arnhem, 8.48 te Utrecht, 9.45 Den Haag S.S., 9.36 Amsterdam W.P., 9.53 Amsterdam C.S. en 9.52 Rot terdam Maas. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot bur gemeester van Maurik F. F. van dei' Ven; met ingang van 1 Maart 1930 van Oegst- geest A. J. van Gerrevink, met toekenning vair een gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Olderaiarkt. Door den Commissaris der Konin gin is aan den heer J. W. A. Mulder met ingang van heden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid dar Comm. van Toezicht op den doortocht en het ver voer van landverhuizers te Vlissingen en met ingang van heden in diens plaats te benoemen dhr G. A. Waller aldaar. lerseke. Na een lozing van dhr A. Vingerling in de Chr. schoiol Kakeldans is hier onlangs een afdeeding: opgericht van „Patrimonium". Het voorloopig be stuur heeft nu opnieuw een vergadering belegd, waarin dhr A. de Lange te Goes doel en streven van „Patrimonium" nog eens zal uiteenzetten. Deze vergadering wordt morgen (Woensdagavond) ooi 8 uur preoies in de Ned. Herv. School gehouden. Wij wekken1 allen gaarne op om deze vergadering bij te wonen. Wolfaartsdijk. Maandag hield de Raad dezer gemeente een openbare vergade ring. Tegenwoordig alle leden. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd het kohier hondenbelasting over 1930, met een aantal honden le klasse ook voor Padio-Centrales en elk radio-toestel Dubb.MAGHEETSYSTEEM ƒ30' 4gH|ANKER5^EEH/40- iPjtt NV Peters Prinsengractü 220/24 AMSTERDAM Tel. 48882.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1