Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. menigmaal voddige papiersnippers .in de plaats. Dhr A. van der Have laat altyd invul len op de aanvoerkaart en dringt er ver der oo aan, dat de leden moeten aanslui ten bij postgiro. Ook dit zal het werk van den boekhouder vereenvoudigen. Wat is er gemakkelijker dan .overschrijven op de giro? Do voorzitter zegt toe, deze dingen met het bestuur te zullen behandelen. Do voorzitter gekomen aan het eind der vergadering, dankt degenen wolke met cbligatieön hel. bostuur het mogelijk maak ten een gebouw te laton verrijzen, naar den eisch destijds. Eigenlijk kon de steun met obligation der loden wel grootor ge weest zijn. Maar toch is hot bestuur er trotsch en fier op, dat dit uitbreidings plan zoo geslaagd is. Het personeel wordt dank gebracht voor getrouwe plichtsbetrachting en noes te vlijt vooral in de aardbeiencampagne. 's-Gravenpolder. Vrijdagavond hield de Groene Kruis vereeniging alhier, hare jaarvergadering. Aanwezig met inbegrip van het bestuur 19 leden. De voorzitter zegt in zijn openingswoord, dat de veree niging gestadig vooruitgaat. Ze telt thans 201 leden. De secretaris brengt het jaar verslag uit en leest de notulen van de vorige vergadering, benevens de lijst van de in voorraad zijnde materialen, die steeds klimt. De penningmeester doet ver slag. Ontvangsten bedragen f 323.50, uit gaven f 295.71. Batig slot f 27.79. De begrooting werd opgemaakt tot een bedrag van f 327.79 met een post onvoor zien van f 141.17. Besloten werd nog een ziekenhuisledikant aan te schaffen. De voorzitter brengt ter sprake, dat in de wijkverpleging een andere verdeeling der afgevaardigden wenschelijk is. Het Groe ne Kruis zal vqortaan een afgevaardigde hierin hebben. Als afgevaardigde wordt benoemd de voorzitter, Ds D. Gerritsen; plaatsvervanger dhr C. Zuidweg. Aan de beurt van aftreden was thans het be stuurslid dhr C. Zuidweg. Daar deze niet meer in aanmerking wenschte te komen, wordt in zijn plaats bij herstemming tus- selien dhr Slotboom en dhr A. de Dreu, laatstgenoemde gekozen. Souburg. Vrijdagavond vergaderde de afd. j,Patrimonium" voor de dorde maal dezen winter. De voorzitter, de heer M. A. v. d. Putte, opende op de gebruikelijke wijze. De secretaris, dhr J. Suurmond Jz., behandelde het jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental is gestegen tot 41 en dat ook enkele patroons als lid toetraden. Propaganda wordt gemaakt om meerdere personen dit voorbeeld te doen volgen. De vergaderingen konden niet altijd plaats hebben wegens gebrek aan ge schikt lokaal. Ze werden beter bezocht dan vroeger het geval was. Ook nu was de opkomst bevredigend. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat een batig saldo in kas aanwezig was over 1929. Tot voorzitter en bestuurslid werden resp. gekozen M. A. v. d. Putte en C. Pol derman, welke de benoeming aannamen. Hierna kwam aan de orde een onder werp: „Opvoeding in onze Christelijke ge zinnen", ingeleid door den secretaris. Nadat nog verschillende vragen door inleider waren beantwoord, eindigde de ze op verzoek met dankzegging. Westkapelle. Vrijdagmiddag was het feest voor de kinderen van de bewaar school in verband met het feit, dat het hoofd lier school, mej. Joh. Minderhoud, voor l.' jaren haar arbeid als zoodanig aanvaardde Vele moeders waren opgekomen naar de, voor deze gelegenheid eenvoudig, doch smaakvol versierde, bewaarschool. Deze feest-samenkomst werd geopend door Ds Reus, die de jubilaresse ©enige hartelijke woorden van gelukwensch toe sprak en den aanwezigen er in het bijzonder op wees, hoe dit fröbel-onder- richt, gegeven met zeer bescheiden leer middelen, in dit opzicht ver staat bene den haar zusterscholen, maar zéker niet onder staat wat betreft het onderwijs, dat Jezus tot middelpunt heeft. Overhandigd werd nu een schilderij, voorstellende Jezus de kinderen zegenend, en een enveloppe met inhoud, giften van in en buiten de gemeente. Verschillende sprekers spraken goede woorden. De kin deren werden ruimschoots getracteerd. Met het zingen van „Dat 's Heeren zegen op U daal" werd dit feest beëindigd. BIggekerke. Donderdagavond kwam de afdeeling der Z. L. M. in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer L. Simonse, heette alle aanwezigen welkom op deze eerste vergadering 'in 1930 en wierp een korte terugblik op het voorbij gegane jaar. Wat opbrengst van den oogst betreft, deze was niet ongunstig, doch de prijzen zijn te laag, wel g; :.t het den veestapel wat beter, ofschoon ook hier schaduwzijden zijn. Spr. eindigde met den:, wensch, dal een en ander in 1930 moge verbeteren, zoodat wanneer de vereeni ging volgend jaar weer in jaarvergadering bijeen is, we mogen constateeren, dat ieder weer zijn brood heeft gehad. Ingekomen was een verzoek om steun van het musschengilde. Het bestuur stelde voor dit jaar een subsidie te geven van f 6, z.h.s. werd p.ldus besloten. Do secretaris-penningmeester, de heer C. Polderman, bracht zijn verslagen uit, waaruit o.m. bleek, dq,t het ledental het zelfde, n.l. 81 was .gebleven, dat naar elders was vertrokken een der oprichters van de vereeniging en bestuurslid, de heer Roosendaal en dat. de ontvangsten be droegen f 487.35, uitgegeven was f 405.06 alzoo een bat(g saldo van f82.29. Alsnu "erkreeg de heer Ir J. Siebenga secretaris der Z. L. M. het woord om te spreken over het onderwerp: „De toe stand van den landbouw in Nederland". Spreker schetste den toestand als zijnde verre van rooskleurig. Verschillende oor zaken hebben daartoe medegewerkt en wérken daartoe pog moe. Vooral de oor log heeft er toe medegewerkt, dat landen, waar vroeger veel kon worden ingevoerd zich door begunstiging van den land bouw economisch o na! h an kol ijk hebben trachten te maken van het buitenland. Be halve belemmering van uitvoer werden ook nog genoemd de te zoor verhoogde belastingen en de geweldige opdrijving der koop- en pachtprijzen. Natuurlijk kan daaraan door do landbouwers weinig wor den veranderd, doch zij moeten volgons spreker vechten op de wereldmarkt om hun plaats aldaar te behouden. Middelen daarloe zijn goede kwaliteit, goede ver zorging en verpakking der landbouwpro ducten. Dit laat helaas soms veel te wenschen over. Ook in de coöperatie zag spr. een hulpmiddel. Niet zoo als nu al leen coöperatieve inkoop, doch ook co- operatieve verkoop. Organisatie en co öperatie moet ons voor de toekomst sterk maken. Verschillende gedane vragen wer den door den spreker welwillend béant- woord. Na afloop der lezing werd door den heer Siebenga vertoond de film van de groote jaarlijksche Duitsche land bouwtentoonstelling. Vrijdagavond hield de afdeeling van „Patrimonium" haar jaarvergadering. Voorzitter de heer A. Janse Jz. Uit de jaarverslagen van de heeren W. Geschie- re en A. Sinke, resp. secretaris en pen ningmeester, bleek, dat in het afgeloopen mar rustig is gearbeid, 6 vergaderingen zijn gehouden, waarop onderwerpen van verschillenden aard, op maatschappelijk gebied werden behandeld. Het ledental bedraagt 12. 4 boeken konden voor de bi- bMotheek worden aangekocht. De kas sloot met een batig saldo van f 15.67. Herkozen werden de heer A. Janse af tredend bestuurslid en de heeren A. Sinke aftredend afgevaardigde voor het' Gewest. Als afgevaardigde naar de op 15 Maart te houden Jaarvergadering van het Ge west werd benoemd de heer W. Geschiere. Nadat eenige oogenblikken was gepau zeerd behandelde de heer Z. Roelse in een aangrijpend ernstige inleiding liet onderwerp: „De Ant,i-christ." Voor de volgende vergadering zal als spreker worden uitgenoodigd ds M. Vreug- dcnhil van Meliskerke, om te spreken over Nieuwe maatschappij vormen. Hier na sluiting met dankgebed. Serooskerke (W.) Vrijdag vergaderde de lokaaleommissie van het Vcreonigings- gebouw „Samenwerking". Doordat de voorzitter en de nee-voorzitter verhinderd waren was het bestuurslid Wondergem genoodzaakt deze vergadering te leiden. Na lezen der notulen brengt de secre taris een jaarverslag uit. Het bestuur deed electrisch licht aanbrengen wat voor een vergaderzaal een eerste vereischte is. Ook het aanbrengen van kapstokken in het gebouw is weder een van de vele verbe teringen, die reeds zijn aangebracht. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de uitgaven waren f 525.30 en de inkomsten f 447.81, nadeelig slot f 77.49. De lokaalcommissaris, dhr G. Sturm, doet verslag hoeveel maal gebruik van het gebouw is gemaakt; 189 keer de groo te zaal en 64 keer de kleine zaal. De af tredende heeren Joh. Wondergem en J. Coppoolse werden herkozen. De tarieven van vorige jaren worden weer vastgesteld voor 1930. De directeur van "net muziekgezelschap, dhr P. H. Broere, brengt hulde aan het bestuur voor zijn besluit om het gebouw electrisch te verlichten. Dhr J. in 't Anker vraagt nog om een klok in de zaal aan te brengen, wat door het bestuur in over weging zal genomen worden. N. en St. Joosland. Vrijdagavond hield liet Zieken- en Pensioenfonds alhier een buitengewone vergadering, als gevolg van een besluit der vorige vergadering. Aan wezig waren 74 leden, en begunstigers. De commissie die benoemd was om een nieuw reglement samen te stellen, in verband met de uitvoering der Ziekte wet, had haar taak voltooid. Dit concept reglement werd nu artikelsgewijze behan deld en behoudens enkele wijzigingen vastgesteld. Voortaan is deze vereeniging enkel een „Ziekenfonds". Aan alle le den zal bij ziekte een uitkeering plaats hebben van f3 per week gedurende ten hoogste 26 weken. De contributie be draagt 10 cent per lid per week plus 1 cent voor den bode. De voorzitter feliciteerde de vereeniging met het besluit van voortbestaan, om dat' daarvan de zegenrijke gevolgen, voor al door die personen- die buiten de ziekte wet vallen, ook verder kunnen geno ten worden; zijn har te-lijken dank aan de oommissie die het reglement heeft samengesteld. Als bode werd uit vijf sollicitanten met 70 stemmen benoemd dhr G. Klap. Aan den aftredenden bode dhr I. Cats- man betuigde de voorzitter namens de vereeniging hartelijk dank voor zijn trouwe en eerlijk© plichtsbetrachting van af de oprichting van het oude Zieken en Pensioenfonds, das bijna 33 jaar, be toond. Namens de vereeniging deelde Spr. mede, -dat besloten is aan Catsman, zoo lang hij leeft en de kas het toelaat, één-gulden per week toe te kennen als bewijs van erkentelijkheid voor zijn ge dane werkzaamheden. De bode betuigde daarvoor hartelijk dank. Domburg Vrijdagavond gaf de ge mengde zang vereeniging „Volharding leidt tot het doel" alhier haar jaarlijksche openbare uitvoering, die door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond. Een 12-tal zangnummers werd onder leiding van den heer H. J, Adriaanseu met suc ces uitgevoerd, Dat een en ander bij hot publiek zeer in den smaak viel getuigde de stilte waarmede alles werd aange hoord en hot applaus dat telkens weer klonk. Bijzonder dient vermeld t£> wor den het zangslukjo „Bij den molen" het welk onder groote instemming word her haald. (Jostkapelle. Zaterdag was het voor deze gemeente oen belangrijke dag. De levering van electrischen stroom zou oen aanvang nemen. V.rn. half elf hadden zich J^ij het transformatorhuisjo op het Wcellje verzameld de Burgemeester, de beide wethouders Janse en Poppo pn hot cudste raadslid dhr De Kam mot vertegen woordigers van de P.Z.E.M. en verschil lende belangstellenden, teneinde de in schakeling van den electrischen stroom mede te maken. Nadat door Ir De Regt een uiteenzetting was gegeven van de werking van den transformator, en de op neming van den electrischen stroom, ver zocht hij den burgemeester den stroom in te schakelen. De Burgemeester zei, dat er voor hem een lang gekoesterden wensch in vervulling is gegaan, n.l. de electrificatie der gemeente. Hoewel het aantal aansluitingen nog beperkt is, hoopt spr.r dat dit aantal spoedig mag toene men. Het verblijdt spr., dat ook enkele personen stroom zullen afnemen voor krachtverbruik en hoopt dat er meerderen zullen volgen. Nu draait de burgemeester den schakelaar om en de levering van stroom neemt een aanvang. Nadat nog een foto is -gemaakt, werden op het ge meentehuis door B. en W. ververschingen aangeboden. Bruinisse. Vrijdagavond werd alhier een Landstormavond gehouden voor de leden van den B. V. L. De voorzitter der plaatselijke afdeeling dhr F. D. van Ves- sem opent de vergadering met een harte lijk welkomstwoord aan de aanwezigen. In 't bijzonder worden welkom geheeten dhr P. G. Laernoes uit Vlissingcn. Er worden staande 2 coupletten van het Wil helmus gezongen. Nu krijgt dhr Laernoes het woord. Tiet verheugt hem, dat do af deeling Bruinisse, hoewel nog jong, toch reeds een flink aantal loden telt. Ilij wekt. allen op een krachtige propngandn te voeren, daar het ledental nog kan worden uitgebreid. Geboren uit den nood der tij den tijdens de onlusten in 1918 is de B. V. L. nu een macht van 66000 vrijwilligers. Hij spreekt in verband hiermede ook over do beginselen der revolutionaire partijen en hun propaganda. Vooral moet tegen de tegenwoordig zoo gul en kwistig ver spreide leuze „Ontwapening" worden ge waarschuwd. Daardoor worden zoovelen waaronder ook talrijke personen van Christelijke beginselen, misleid. Alle aanwezige leden nemen een abon nement op het „Landstormblad". De voorzitter brengt dhr Laernoes dank voor zijn rede en de talrijke aanwezigen voor hun opkomst. Alle leden ontvingen een herinneringsalbum van den Nationa- len Landstormdag in 1928 te 's-Gravcn- hage gehouden. Hoek. De Gemeenteraad verwierp met 4 tegen 2 stemmen een voorstel van B. en W. tot opheffing van de haven en het aangaan van een contract met het Be stuur van den Van Wyekhuizenpolder. (Voor dhrn D. J. Jansen en A. Meer- tens). Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den N. N. Polder, den Lo ven en den Coeschen polder, om aanslui ting aan het electrisch net, zulks vanwe ge de zeer hooge kosten. (Vóór dhrn Jan sen en Van 'tHoff). Met 4 tegen 2 stem men werd het verzoek van de bewoners van het Boerengat om electrische straat verlichting afgewezen. Verzoek der bewoners der Hoeksche weide, om bestrating der 2 straten. Ver worpen met 5 tegen 1 st. Z. h. st. wordt de politieverordening gewijzigd, waarbij wordt bepaald, dat personen, die zich aan sterken drank te buiten gaan, zich niet meer mogen ver- toonen in localen, waar alcoholhoudende dranken in het klein worden verkocht. Ook mógen daarin personen niet worden toegelaten, die in staat van dronkenschap verkeeren. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot het verminderen der vergunnin gen voo. localiteiten voor den verkoop van sterken drank, wordt aangenomen. Over 't verzoek van het Bestuur der Chr. school aan den Molendijk, om vol gens art. 71 gelden beschikbaar te willen stellen voor het aankoopen van nieuwe leermiddelen, ontspint zich een lange en warme discussie. De voorzitter wijst er op, dat de heeren het wel kunnen afwij zen, maar dat de Gemeente ten laatste toch zal worden verplicht om do gevraag de leermiddelen te geven. De heer H. Pladdet vraagt of die Minister Terpstra soms een minister is speciaal ten voor- deele der bijzondere schooltjesl De andere „neutrale" heeren verklaren er zich ook tegen! Het verzoek wordt ver worpen met 4 tegen 2 stemmen (D. J. Jansen, C.-H., en J. A. Meertens, St.-Ger.) De voorzitter deelt mede, dat van B. en W. van Terneuzen een schrijven is ont vangen, waarin zij bij eventueelen brand binnen onze gemeente hare hulp aanbie den, wanneer wederkeerig onze gemeente dat ten opzichte van hun gebied wil doen. Overigens geheel kosteloos. Z. h, s. wordt besloten dit aanbod tot wederopzeggens toe te aanvaarden. Met 4 tegen 2 stemmen (.Tanson en Van 'tHoff) wordt besloten niet toe te treden tot den Prov. Brandweerbond. Hulst. De Groote Kerk alhier, die tot nu toe voor een doel behoorde tot do B.-K. Gemeente en ten deel© tot de Nod. ïïerv. Gemeente, is, zooils bekend, (re- hoel aan eerstgenoemde overgegaan, Daardoor was het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente verplicht over te gaan lot aanbosteding van den bouw van (jen kerk met. eon toren van 30 M. aan1 het Koningin Wilhelminaplein. Daarbij was langste inschrijver de heer J, II. Wisse te Zaamslag voor f 67.885. De gunning is nog aangohouden. j 1 1 1 Gezondheidscommissie te Middelburg Volgens het verslag, uitgebracht in de Vrijdag gehouden vergadering van de Gezondheidscommissie to Middelburg, gaf de gezondheidstoestand in 1929 goen bijzondoro roden tot klachten. Do Para- typhus-epidemio bleek bedwongen, geval len van Alastrirn deden zich niet voor, terwijl Polyomyelitis anterior acuta zich tot drie gevallen heeft beperkt. Verder kwamen voor 9 gevallen van roodvonk en 2 van diphteritis. Door een bewoner van den Veerschen weg werd een klacht ingediend, dat hij, na gehoor te hebben gegeven aan de uit- noodiging, om zich aan de rioleering aan te sluiten, in groote moeilijkheden was geraakt, daar het riool de faecaliën in zijn woning terugspoelde instede van ze af te voeren. Bij onderzoek bleek, dat de hoogte der vloeren der reeds lang geleden gebouwde huizen niet voldeed aan de thans gel dende verordening van 20 c.M. boven den wegkruin. Afdoende plannen zijn be raamd en uitgevoerd, waardoor die klach ten zijn opgeheven. Midden in den zomer bereikte de commissie een klacht van eeni ge bewoners uit de Seislaagte, waar zich midden tuisschen de woonhuizen een slachthuis bevond, alwaar ook vee werd gestald en de reinheid veel te wenschen overliet. Na bemoeiingen van B. en W. is tenslotte deze slachtplaats opgeheven en daardoor dus tevens ook deze klacht. Het ware te wenschen, dat dergelijke in richtingen, alsmede ook pakhuizen, waar in onaangenaam riekende stoffen worden bewaard, uit de bewoonde centra konden worden geweerd. Dit jaar is goen advies gevraagd op verzoeken om te houwen of te verbouwen in afwijking van de verordening, Door B. en W. is een plan in overweging ge nomen voor den houw van een tiental z.g. ééngezinswoningen, teneinde die bewoners, die door eventueele onbewoonbaarvorkla- ring hunner woning dakloos zouden wor den, te kunnen huisvesten. In het begin van het jaar werden door het bouwkundig lid, bijgestaan door het medisch lid, een 7-tal woningen tot on- buwoonbaarverklaring voorgedragen on der voorwaarde, dat hulp en steun ter verkrijging eener betere woning konden worden gegarandeerd. Er werden 42 rapporten van aanbevolen verbeteringen uitgebracht, doch B. en W. achtten het wenschelijk, gezien de groote kosten voor verschillende woningen, deze later met de bovengenoemde voor onhe- woonbaarverklaring aan den raad voor te stellen. Met dank en waardeering aan het ge meentebestuur vermeldt de secretaris de aanstelling van een schoolarts, en ook, dat dit instituut door beleid- en tactvol optreden thans tot groote voldoening der commissie functioneert. Terugkomende op de vele gevallen van besmettelijke ziekten merkt de commissie op, dat de gemeente en de haar omgeven de badplaatsen gespaard bleven voor de daaruit voortvloeiende finantieele schade voor een groot aantal inwoners. Volgens verstrekte gegevens van den loop van den Burgerlijken stand, eischte de influenza slechts één slachtoffer, doch de kanker, t.b.c., hart- en nieraandoenin gen on ook de Arteriosclerose vergden nog menig offer. Hiertoe in staat gesteld door de haar thans geregeld toegezonden bacteriologi sche rapporten van het onderzoek van het leidingwater, kan de commissie, ge zien het geregeld afnemen van het aan tal bacteriën en het thans negatief re sultaat der genomen proeven volgens Mac Conkey met waardeering voor de aan de prise d'eau gepresteerden arbeid getuigen, dat het water der leiding aan de te stellen eischen volkomen voldoet. Waar in het vorig jaar de hulp van den Keuringsdienst van Waren te Goes werd ingeroepen, teneinde alle mogelijke maat regelen te nemen, dat door het voeren van bietenkoppen aan het vee, de melk door den slechten reuk en smaak niet wederom dit jaar ongenietbaar zou worden, mag thans met voldoening geconstateerd wor den, dat dit euvel in sterke mate is ver minderd. Ook de geopperde bezwaren van het verpakken van ijsbonbons als huis arbeid door patiënten met open t.b.c. zijn gelukkig in bevredigenden zin opgelost, daar deze industrie 1 Jan. 1929 bij de wet is verboden. binding «telt m«t b«t flkr. Whuit voor immigranten, wiens vertegenwoordigers t« herkennen z(jn aan het speldje mot de Ne- derlandsohe on Amerikannscn© ving, waar omheen met rondschrift: „Immigration Service Christian Reformed Church Doze geven al do gowensehte inlichtingen en bieden hulp bjj het transport naar de stations. T© Blackwell-Samia in Ontario nabij Detroit gelegen, hoort de Gerei, groep c-en eigen kerkgebouw gekocht. De voorz. der voroon. tot hulp aan Hollandscho im migranten aldaar meldt oma dit en schrijft o.m.: „We laten u dit woton, omdat wjj go- lcovcn dat cr toch nog onkelen zijd in „The old Country" die iniot de broodera en zusters in Canada, mode leven. Mocht u in de gelegenheid zijd laat onze dank toon dan maar eens hooren in de Hod- lainidsche pers." Met groote waardeering miaakt de heer Kleefman voorts melding van het werk van Dr W. Meijer, die de groepen, ta Windsor en te Blackwell dient. De Geref. J. V. te Hamilton vTaagt onze hulp voor de verkrijging van leidra den en bronnen. Als men er ons van voorziet, hopen wij ze aan het goede adres te zenden. EMIGRATIE NAAR AMERIKA EN CANADA. De Geref. Emigratie-Vereen., Stations plein 9b, Rotterdam, schrijft ons: Nu de tijd weer aanbreekt, dat land- genooten naar de Vereen. Staten en Ca nada trekken geeft onze vereeniging voor al in overweging in de havenplaatsen nauwkeurig acht te slaan op de keuzo, van een eventueelen gids. Vooral in New-York moet men voorzich tig zijn met de taxichauffeurs en zich niet zonder een duidelijke afspraak van de boot. naar het station laten brengen. Men kan zich alle last en ongerustheid, besparen, indien men zich bi) hot aan loggen van de booten in Hoboken in ver Cursus voor opleiding van leerkrachten in pluimveeteelt te Goes. Dezen zomer zal in de RijksIandbouW- winterschool te Goes, door den heer B. van Asperen Vervenne, ambtenaar Rijksvoorlicihl- iingsdienst voor pluimveeteelt te 's-Graveit- hage, een cursus in pluimveeteelt worden gegeven. Daaraan zullen uitsluitend kunnen deelnemen, onderwijzers met landbouw- of tuinbouwakte en onderwijzeressen met akte landbouw-huisboudkunde. Tot nu toe gaven zich 16 deelnemers op. Ongelukken. Te Eindhoven is heit zevenjarig kindje van den hoor Vor- hioevon door eon vrachtauto overreden an gedood. Zolcore M. uit Vaals viel lo Lomiiers zóó ernstig met zijn motor rijwiel, dat hj' bewusteloos met een zware sc.li© lelbreiik bleef liggen. M. werd in bed enkel ijken toestand naar het zieken huis overgebracht. Do moord zaak-Lans. Morgen zal voor de rocihjlbank te Rotterdam op nieuw dionen de zaak tegen den pro curatiehouder v. O., die als verdacht van dep, moord op don hoer Lans in het Huis van Bewaring gedetineerd is. Man zal zich herinneren, dat de be handeling van deze zaak reels tweemaal is geschorst, de eerste maal naar aan leiding van de verklaringen van den agent van politie Brons, de tweede maal om dein Rechter-Commissaris in de gelegen heid tte stellen alle getuigen opnieuw te hooren en op de plaats van het misdrijf te oonfronteeren rnet den verdachte, ter wijl voorts niieuwe deskundigen werden benoemd om do bloedsporen te onder zoeken, die op de kloeron en de schoe nen van den verdachte zijn gevonden. Het hernieuwde onderzoek van den Rechter-Commissaris heeft betrekkelijk waiinig nieuws opgeleverd en dit zal dan o-ok bj de nieuwe behandeling volgen de week geen' gewicht in de schaal leggen. Anders staat het echter met het on derzoek des deskundigen. Naar verluidt hebben de onderzoekin gen „van Prof. van Itallie en zijn assis tente volkomen bevestigd het rapport dat door 'Dr Hessoliing is uitgebracht. Het nieuwe rapport van Prof. van Itallie zou voor den verdachte zeer bezwarend zyn. "Waarschuwing. De oommissari-a van politie te Amsterdam, waarschuwt het publiek tegen die handelingen van de zich noemende Wederlandsche Vereeniging ter be hartiging van de belangen Algemeene Vrou wenbond. Genoemde „vereeniging" laat aan de hui zen der ingezetenen kaarten aanbieden, waarcp> men zich als lid kan inschrijven, tegen betaling van een bepaald bedrag. Het vermoeden is gewettigd, dat bot op deze wijze verkregen geld piet overeenkomH stig de bedoeling van de eventueele schenf kers zal worden aangewend. De „inbraak" te Wrest woud. De veehouder G. te Westwoud, bij- wien Don derdag een inbraak is gepleegd, waarbij on geveer f 1.0.000 is ontvreemd, heeft bekend den diefstal zelf te hebben goploegd. Hij- is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Schilderijendiefstal. Zaterdag middag is uit het Centraal-Musenim te Utrecht, vermoedelijk door een Duitsch sprekend per soon, een op paneel geschilderd portret ge stolen, voorstellende Adria Sand-Pieterse. Op den achterkant van het paneel staat de naam met Oost-Indische inkt geschre ven. De persoon op .het portret draagt een roode muts. In dén rechterbovenhoek .staat een wapen afgebeeld. Hot schilderij is van de Noord-Nederlandsche school en dateert uit ■de tweede helft van de l&o eeuw. Het is 38 c.M. hoog en 26 o.M. breed, rond aan do bovenkant. De waarde van het schilderij bedraagt ongeveer 1000 gulden. De ontvluchting uit het Ryks- asyl voor psycho pathen te Lei- d o n, Te Utrecht is aangehouden Th, A„ een van de drie verpleegden, die voor eenigen tijd uit het Rijksasyl voor peychopathen te Leiden zijn ontvlucht. Hij is naar Leiden teruggebracht. Er is nu nog één verpleegde voortvluchtig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6