No. 123 Maandag 24 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland PH M LH PS SPAARBANK Hmdriku Co's Bank H.Ï. Gees EERSTE BLAD. ONTVANGTOESTEL 2511 Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Ajangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Prijs toestel No. 2511 f 330.- Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT FLKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3. Losse nummers fO.OS Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. V Een goed begin. De Vrijdag te Middelburg gehouden vergadering om te komen tot de oprich ting van een Christelijk Lyceum kan als goed geslaagd worden beschouwd. De opkomst was uitstekend. De zaal was geheel gevuld met een schare belangstellenden van verschillende kerkelijke richting. Gaf de formuleering van den grond slag aanvankelijk eenige moeilijkheid, ten slotte konden allen zich vereenigen op de basis waarop voor de stichting „Vre derust" sinds tal van jaren vruchtbare samenwerking mogelijk bleek. De verdere behandeling der statuten liep vlot van stapel. Algemeene instemming vond een voor stel om een bepaling op te nemen, dat in 't bestuur geen enkele kerkelijke richting kan overheerschen. Ook hierbij werd „Vre derust" als voorbeeld genomen. Gevoeld werd, dat, hoezeer het ook noo- dig is, dat bij een inrichting als deze stevige principiëele lijnen worden getrokken, aan den anderen kant toch ook al het mogelijke moet worden gedaan om zoo breed mogelijke samenwerking te verkrijgen. Dit geldt niet alleen ten opzichte van de verschillende kerkelijke richtingen, maar eveneens van de verschillende dee- len der provincie. 7*al de stichting van een Christelijk Lyceum werkelijkheid worden, dan is het noodig, dat zooveel mogelijk alle deelen der provincie daartoe meewerken. Dat is in Zeeland in verband met de eigenaardige ligging niet gemakkelijk. Vandaar, dat over de plaats van vesti ging lang en breed gesproken werd en dat sommigen voor Middelburg, anderen voor Goes het pleit voerden. Een beslissing werd niet genomen. Terecht, naar bet ons voorkomt, werd geoordeeld, dat het beter was, niet deze vergadering te laten beslissen, maar de beslissing te leggen in. banden van ben, die door hun toetreden als lid van de Vereeniging van hunne belangstelling blijk geven. Natuurlijk zal het ook straks niet moge lijk zijn alle wenschen te bevredigen. Maar dit behoeft geen beletsel te zijn om te komen tot trouwe, hartelijke samen werking, van allen, die voor Zeeland prijs stellen op een inrichting voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs. Het was een goed begin, Vrijdag. Een begin, dat hoop geeft voor de toe komst. Met kracht nu gewerkt aan den uit bouw der pas gestichte vereeniging! Do eerste vaart der „Europa". De „uitreis" van het reusachtige stoom schip van deh „Nord-Deutsche Lloyd", da „Europa", die eerst wegens1 dan lagen waterstand nog twijfelachtig, was, werd Zaterdagmorgen vroeg de gebeurtenis in de Hamburgscfee haven. Ondanks den nog steeds aanhouden den Oostenwind, en den daardoor ver oorzaakten lagen waterstand, trachtte man van de werf van Blohm en Voss de reis te wagen. Het geduld der reusachtige menschm- menigte, die het schouwspel wilde gade slaan, yverd op een zware proef gesteld;. Toen de waterstand tegen negen uur nor maal was, kon men van den tegenover- liggenden oever waarnemen, dat het zee kasteel getrokken werd door groote, zware sleepbooten. Men zag, dat de „Europa" langzaam van den. werksteiger werd. losgemaakt, om in de Kuhwaerd er-haf en te komen, de lucht trilde van het gillen der stoom schip golfde een dikke, zwarte rook en Uit de gigantische schoorsteenen van heit sirenen. Te 9.15 werd de Obem-Elbe bereikt, doch spoedig raakte de „Europa" hij de Altonascbe haven den grond. Bij het opkomen van den vloed tracht ten verschillende sleepboooten opnieuw de „E.uropa" vlot te brengen. Tegen kwart voor elf werd het schip gedeeltelijk in de Kurwerder-hafen ge sleept, om het daar weer in het vaar water to brengen. Langzamerhand werd het schip in het vaarwater van de Elbe getrokken. On der luid gejubel van de menigte, toen bet schip voorbij voer, begeleid door on telbare 'kJeine schepen, verdween de „Europa" langzaam uit het gezicht. Sneeuw in het Apennijnsch gebied. In het gebied der Apennijnen heeft het gesneeuwd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 80 c.M. dik. Het verkeer is op verschil lende plaatsen gestremd. Te Triest heeft de bora een snelheid van 122 K.M. per uur bereikt. Verschei dene gewonden moesten worden opgeno men. In de Via. Madonna del Mar zijn van vele buizen de daken afgeslagen. Ook uit Sicilië komen berichten over den storm. Veel schade is aangericht te Catanzaro Marina waar de huizen in bet water staan en de spoorweg door een aardverschuiving is vernield. Communistische agitatie. Het verder onderzoek der in het „Karl Lkbknecht Huis" te Berlijln in beslag: geno men documenten van de communistische partij heeft allerlei nieuwe gezichtspunten geopend. Onder de vele paperassen en brochures werd ook een1 document aangetroffen, dat een compleet „opmarschplan" van de K. P. D. en haar strijdorganisaties behelst. Berlijn zou het einddoel van dien op~ marsch worden, dia uit alle .dealen des rijks, met name uit Midden- en Noord- 1 Duitschland, zou worden ondernomen, Krupp en Thijssen van verraad verdacht. Het O. M. te Berlijn heeft een onder zoek gelast naar aanleiding: van voor de firma's Krupp Thyssen compromit- teerehde mededeelingen in een onlangs verschenen brochure „Die blutige Interna tionale der Rüstungs-industrie", door Otto- Lefamann, betreffende transacties in het buitenland, door genoemde firma's om streeks tien jaar geleden afgesloten, waar door zij zich aan landverraderlijfce han delingen en militair verraad zouden heb ben schuldig gemaakt. 'Volgens mededeelingen van Lehmann zou de Firma Thyssen gedurende den oorlog aan de N ed er 1 an dsch e in fanterie pantserplaten "hebben geleverd voor mark per stuk, waarvoor zij het Duitsche leger 117 mark per stuk be reikende. Men ziet hierin landverraad. Voorts moeten zoowel Thyssen als Krupp lijdens den oorlog groote hoeveelheden oorlogsmateriaal naar Nederland en Zwitserland hebben uitgevoerd, of schoon zij wisten, dat dit materiaal via de neutrale landen naar de Ententemo- giendheden werd geieveTd. Van gezaghebbende zijde" wordt het vol gende medegedeeld: Het is juist, dat bij den advocaat-generaal een aanklacht is in gediend tegen Krupp en Thyssen, en wel door een Duitscher in het buitenland, op grond van ©en voordracht, die prof dr Keiler te Ziirich heeft gehouden. Dr Keiler heeft bj! zijn verhoor ver klaard, dat hij op grond van eigen erva ring niets wist, maar zijln mededeelingen had gedaan op grond der reedis geruimen tijd geleden verschenen brochure van Leh mann, niet met het .doel om de firma's Krupp en 'Thyssen van landverraad te beschuldigen, maar om aan te toonen, hoe de nationale bewapeningsindustrieën on derling zij'n samengeweven. De stad Bonn in financiëele moeilijkheden De stad Bonn bevindt zich 'sinds eeni- gen tijd in financieele moeilijkheden. De begrooting van 1929 sluit met een tekort van 4ti millioen mark, dat het gemeente bestuur 'hoopt te kunnen dekken door ver hooging van de bedrijfsbelasting en de belasting op het grondbezit en door het treffen van een aantal 'bezuinigingsmaat regelen. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de opper burgemeester der stad verklaard, dat de regeeringspresident te Keulen een inter ventie der regeering heeft aangekondigd voor het geval de supplementaire begroo ting en de verhooging der belasting door den raad worden geweigerd. Desondanks werden verschillende voorstellen verwor pen. Voor stemden alleen de sociaal-de mocraten; men verwacht, dat thans door Er is geen instrument in 'f orkest, of de hoogste en laagste tonen daarvan komen in de juiste klankverhouding en ieder in hun eigen timbre vol en krachtig over. Dat is de schitterende eigen schap van het Philips Ontvang toestel 2511, het toestel dat bij referendumopdegrooteOlympia Radio Tentoonstelling te Londen don eersten prijs behaalde. Prijs, compleet met Philips „Meesterzanger" en Philips Anfenneveilighéid, f 493.25 met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie IP den regeeringspresident een bezuinigings commissie voor de stad Bonn zal worden benoemd. Beleedigingen van den godsdienst. De president van. politie te Berlijn deelt mede, dat pip de communistische! proipagamdatemtoonstelling, welke door de communistischs arbeidsgemeenschap voor arbeiderscultuur „Ifa" is georganiseerd, ook da vrijdenkers een afdeeiing hebben, welke bij wijze van kerk is ingieridhlt. De kerkramen'worden voorgesteld door teokeningen. Op do eerste komt de ciaricatttur van een geestelijke voor, voor wien een vermagerde oude arbeider knielt, met het onderschrift: „Ik bid voer je en jij werkt voer mij". De tweede teekening beeldt een gees telijke en een officier met een met bleed bedekten degen af. Het opschrift luidt: „Steek den vijand de bajonet in het lijf, dat is de ware godsdienst. De fcerik is de ware vrede." Voorts is op de plaaits van het altaar een groote figuur opgesteld naar de be kende teekening van Otto Gross, die den Ohristus aan het klruis met een gasmas ker voor en soldatenlaarzen voorstalt. De politie heeft al deze teefceningieji in beslag laten nemen en een instruc tie tegen de tentoonstellers geopend. De vlootconferentie volgens de Amerikanen mislukt. Admiraal Jones, de voornaamste mari tieme adviseur van de Amerikaansche de legatie, vertrekt Woensdag naar de Ver- eenigde Staten en komt niet meer naar Londen terug. Officieel wordt als reden opgegeven, dat Jones ziek is. Men meent echter, dat het in de Amerikaansche dele gatie niet 'heelemaal pluis is. Jones zou het met de politiek der Amerikaansche delegatie niet eens zijn en daar hij de be langen van de admiraliteit verdedigt, kan men begrijpen, dat, bie weinig de Ver- eenigde Staten tot nog toe bereid waren toe te geven, dit voor Jones zelfs nog te veel is. De Amerikanen schijnen op een goed einde van de vlootcönferentie niet meer te rekenen; in hun. kringen wordt gezegd, dat de conferentie dood is, en men beter doet, haar een eervolle begra fenis te geven. Een aanslag tegen Trotzki beraamd. De Berlijnsche uitgever van de geschrif ten van Trotzki heeft van den Praagschen journalist Ludwig Hemych een waarschu wing ontvangen, dat te Praag woonach tige leden van het voormalige witte Rus sische leger een aanslag tegen Trotzki hebben beraamd. Zij zijn voornemens Trotzki in zijn woning op het Prinsen eiland bij Konstantinopel te overvallen en neer te schieten. De uitgever heeft dezen brief aan de autoriteiten doorgegeven en Berlijnsche vrienden van Trotzki hebben een afschrift gezonden aan den Turkschen gezant om de Turksche regeering in de gelegenheid te stellen voorzorgsmaatregelen te nemen. Trotzki zelf moet ook door een telegram zijn gewaarschuwd. Korte berichten. Een millionair te Indore betaalde 14.000 pd. st. voor de operatie der en ting met een apenkiier. Tengevolge van het breken van een stalen draad, stortte in een kolenopslag- plaats in de wijk Bronx te New York, een lawine van ongeveer 1Ö00 ten kolen op een binnenplaats. Hierbij; werden 17 personen bedolven. Tot nog toe kon men slechts twee personen, wier levensgees ten reeds geweken waren, te voorschijn halen. Men koestert weinig hoop, de an dere slachtoffers levend te redden. Het geringe verkeer op de Duitsche sporen, een gevolg van den zachten win ter en de malaise in handel en nijverheid, heeft het noodzakelijk gemaakt den ar beid in de spoorwegwerkplaatsen in te krimpen. 'Om ontslagen te vermijden heeft de hoofddirectie met de vakveree- nigingen een vergelijk getroffen, dat voor de eerstvolgende acht we'ken op werkver- korting van drie uur per week voor eiken arbeider neerkomt. De arbeiders zullen daardoor circa 3 mark par week loon derven. Onweders met hevigen regenval heb- Binnenland. Installatie commissie afbefalmgBsysleem.. Eem stooonbootdienst AntwerpenBres- fcems. Buitenland. Onweders in Griekenland. De stad Bonn in financieele moeilijk heden. Krupp en Thijssen van verraad verdacht. Sneeuw in de Alpenijnen. ben bijna overal in Griekenland groote schade aangericht- In de hoofdstad zijn twee vrouwen verdronken en is een vrouw door den bliksem gedood. Te Bombay heeft een valtvere.eni- ging genaamd „De Roode' Vlag", die verscheidene stakingen in de kaïtoemspin- nerijen uitlokte, te kampen met een s,ta.- fcing van zijn eigen employé's, die er over klagen, dat zij sedert verscheidene maanden geen salaris hebben ontvangen. In een vuurwerkfabriek te Le Mans (Fr.) is door een. ontploffing een loods ingestort, waarin elf vrouwen zijn omge- werk waren. Twee vrouwen, zijn omgeko men. Een lawine heeft enkele buitenhui zen te Bolo'gnola bedolven. Tot dusver zjrn negen slachtoffers gevonden. Vijf menschen zijn gered en twaalf wonden nog .vermist. Heit, heeft de laatste drie dagen op de Sc'hotsche hooglanden zoo intens gevroren, dat bet vermaard® bergmeer Loch Lomond geheel dichtgevroren is en, de postboot niet meer door het jj» heen De Finsclhe Landdag heeft mief 99 tegeni 79 stemmen een motie dar ar beiderspartij verworpen, strekkende .om de regeering uit te noodigen tot navol ging van, het Deensche voorbeeld van ingrijpende vermindering van het leger. Da minister-president heeft echter wel vóór de stemming beloofd, dat de re geering een voorstel tot hervorming van de weermacht en vermindering van de hooge uitgaven op de begrooting van oorlog zal uitwerken. Te Lyons (Nebraska) zijn vijf jcvnge mannen pverleclen na het drinken van een vloeistof, die zj voor wijn versleten, Eem zesde verkeert in kritieken toestand. Catanzaro (It.) is door een hevige zeebeving getroffen. Zij zette zich voort tot in het laaggelegen gedeelte der stad en veroorzaakte ernstige schade in het aangrenzend gebied. Een paniek maakte zich van de volking meester. Installatie commissie afbetalings-systeem De minister van Justitie heeft Zater dag een commissie geïnstalleerd, aan wel ke is opgedragen te onderzoeken, of, en zoo ja, op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld. Minister Donner beeft daarbij een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat aan bet afbetalingssysteem reeds vele ver handelingen werden gewijd. Uit verschillende gezichtshoeken is het vraagstuk bekeken; onderscheidene, meer malen in elkaar tegengestelde richtingen wijzende, wenschen zijn geuit. Misschien dat daarover de gedachte zou kunnen rij zen: waarom dan nu nog een commissie, is de zaak niet reeds rijp voor regeling? Maar het antwoord luidt dan, dat de wensch naar voorlichting van een com missie juist niet voortspruit uit een ge brek aan geopperde denkbeelden, dooh eerder uit een te veel van, dikwijls in 'het algemeen gehouden, als mogelijk en wen- schelijk voorgestelde oplossingen van zich

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1