Ischias SLOANS LINIMENT DOODT PIJN Het Vrouwenhoekje. Het Zeeuwsche hoekje. Dammen. 1Ü lil ilü lü De verlammende pijn van Ischias wordt snel en zeker door Sloan's Liniment tot bedaren gebracht. Brengt een kleine hoeveelheid aan op de pijnlijke plek. Het liniment dringt door. U gevoelt bijna onmiddellijk verlichting en Uw pijn is spoedig geheel verdwenen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. -c> c-vi-' en wat bladaante. In dit mengsel wordt de plant gep st en als we in den zo mer maar void- ende voor vocht zorgen groeit de Gunnera uit tot een krachtig exemplaar. In den zomer geven we des morgens aan den voet der plant een of meerdere emmers water, afhankelijk van den omvang der plant en van den neer slag, terwijl des avonds de bladeren met een sproeier onderhanden genomen wor den. Heeft men in het voorjaar bij de plan ting voor voldoende bemesting gezorgd, dan kan verdere bemesting in den zomer achterwege blijven, doch merken we, dat de groei niet sterk genoeg is dan kan de plant een handje geholpen worden door een of meerdere malen toediening van vloeimest. De Gunnera behoort tot de overblijven de planten, mits voor de noodige winter- dekking wordt gezorgd. In den herfst worden de bladeren even boven den grond afgesneden en wordt alles bedekt met een laag turfmolm. Bij zeer strenge winters kan hierover nog een laag droog blad worden aangebracht. Tegen het voorjaar wordt de winterbe- dekking afgenomen en is alleen een lichte bescherming tegen onverwachte nachtvor sten noodig. Bij grootere exemplaren kan zulks zeer gemakkelijk verkregen worden door middel van een rietmat, terwijl klei nere, jongere exemplaren zich gemakke lijk door een omgekeerde mand laten dekken. De volslagen leek kan met deze planten succes bereiken en ook op drogere plaat sen doet de Gunnera het uitstekend, mits maar voor het benoodigde water wordt gezorgd en voor een stevige bemesting. Voor kleinere tuinen, een vriendelijke lezeres deed de vraag, is deze schoone Zuid-Amerikaansche plant in verband met haar geweldigen omvang ongeschikt. Een goed ontwikkeld exemplaar zou in kor ten tijd een heel tuintje opvullen en bo vendien zou zulks uit een schoonheids oogpunt sterk zijn af te raden. Enkele recepten. Stamppot van boerenkool met rookworst. 4 struiken boerenkool, 4 ons rookworst, 2 K.G. aardappelen, 1 le pel zout. Stroop de boerenkool af; wasch ze en laat ze in ruim water en zout half gaar koken (ongeveer 1 uur). Schil en wasch de aardappelen, prik de worst hier en daar in, om springen van het vel te voor komen. Leg de aardappelen onder in de pan, hierop de worst en bovenop de boe renkool. Zorg, dat er zooveel water in de pan is, dat de aardappelen half onder staan. Kook alles verder samen gaar en droog (Y2 a uur). Neem de worst uit de pan en stamp aardappelen en groente door elkaar. In plaats van de rookworst kunnen 2 kopjes havermout gebruikt worden. Deze worden op de aardappelen gestrooid. Ge bruik dan desverkiezend 1% K.G. aard appelen en voeg 1 lepel vet of boter toe als de stamppot dooreen is gestampt. Deze hoeveelheid is bedoeld voor vier personen. Do Staat als Landheer. De gronden in den Kreekrak- en Hel legatpolder. Naar aanleiding van 'hetgeen lik den vorigen keer schreef over de verpachting van gronden in den Kreekrakpolder door den Staat, ontving ik van iemand uit Ril- land-Bath een schrijven, waarin de hou ding van den Staat eenigermate in be scherming wordt genomen. Volgens hem is er zes jaar geleden bij de verpachting met geen woord ge rept van taxatie of schatting bij een eventueele herpachting. Er is geen en kele toezegging gedaan. Dit heb ik ook niet beweerd, naar ik meen. Maar er is in de laatste zes jaar wel het een en ander gebeurd. De re geering heeft een tweetal wetsontwerpen ingediend, beo-ogende misstanden op pachtgebied weg te nemen. Er zijn door vrijwel alle landbouworganisaties in den fcreede en bijna tot in den treure aan dit onderwerp besprekingen gewijd. En nu was bet toch niet onredelijk van den Staat zelf te eischen, dat hij hier een goed voorbeeld gaf? Ik meen aangetoond te hebben, dat dit niet gebeurd is. De briefschrijver vervolgt: „Dat toen hoog is gepacht, ja te hoog is nu bewezen. Ik ken pachters, die vóór de verpachting plechtig en met klem had den beloofd, niet duurder te zullen pach ten dan 200 gulden per H.A. en die toch Appelenmeteiwitschuim. Neem op tien kleine bellefleurs of goudreinet- ten drie eiwitten, 70 gram boter, een ons suiker, twee eetlepels abricozenmarme- lade, een half ons poedersuiker en tien amandelen. Boter en suiker worden samen gesmol ten en licht-bruin gebrand. Hierbij voegt men de in dunne, lange schijfjes gesne den appelen en laat ze ongeveer 10 minu ten stoven, waarna men de massa over doet in een beboterden vuurvasten scho tel. Dan klopt men de eiwitten met de marmelade en de poedersuiker stijf, be dekt hiermede de appelen, strooit er een beetje poedertuiker en fijn gesnipperde amandelen over en laat alles in den oven lichtbruin worden. Klets kopjes. Voor ongeveer 40 stuks heeft men noodig een half ons aman delen, die men eerst opwelt, dan van hun bruine velletjes ontdoet en daarna in stukjes snijdt. leis minder dan een half ons boter verdeelt men in kleine stuk jes, terwijl het bestoven is met een half ons tarwebloem. Deze massa kneedt men nu met 1 Vt ons donkerbruine basterdsui ker en een snufje zout zoo vlug mogelijk tot een stevigen bal, die men verdeelt in kleine balletjes, ter grootte van een knik ker. Deze balletjes legt men op flinke af standen van elkaar op een beboterd bak blik. In een vrij warmen oven worden de kletskopjes bruin en gaar gebakken. Ze moeten op het bakblik bekoelen, waar men ze later met behulp van een mes afneemt. Hoofdkaas a la minute. 400 gr. (4 onsl vleeschresten (bij voorkeur var- kensvleesch); 2'/2 d.L. water; 2 Maggi's Bouillonblokjes; 3 a 4 eetlepels azijn; wat peper en nootmuskaat; 10 gr. gela tine; 1 hardgekookt ei; een paar takjes peterselie; eenige in'gemaakte uitjes en augurken. Breng het water aan de kook en laat er de bouillonblokjes en de gelatine in oplossen. Voeg er het gehakte vleesch bij, een paar gebakte uitjes en augurken de kruiden en den azijn. Garneer den bodem en de wanden van een met water omgespoelden steenen puddingvorm met plakjes hardgekookt ei en blaadjes peterselie; druk er voorzich tig het vleeschmengsel in en zet den vorm op een koele plaats om stijf te worden. Schud de pudding uit den vorm en garneer den schotel met waaiervormig gesneden augurkjes. Huisvrouwen zonder dienstbode. Een Haagsche dame, die reeds jaren lang haar huishouden zelf bestiert, zendt aan het Hbld de volgende „tien geboden" voor huisvrouwen zonder dienstbode. lo. Gebruik niet meer eet- en drinkge rei dan noodig is en berg alle reserves in stofvrije kasten. 2o. Beleg alle planken in kasten en langs keukenmuren met afwaschbaar zeil. 3o. Ruim altijd onmiddellijk alles wat gij gebruikt hebt weg en zet het op de bestemde plaats. 4o. Houdt uw verstelwerk elke week bij, zoodat niets zich kan ophoopen. 5o. Begin uw dag 's morgens tijdig. 6o. Zorg ervoor, dat geen onnoodige leveranciers aan uw deur komen. 7o. Heb steeds van alles, wat gij in pachtten voor 300 gld per H.A. En zij die bij hun woord bleven, werden door hen uitgelachen en betiteld als niet-dur- vers. En dit zijn nu de eersten, die roe pen dat de pachtsom veel te hoog is en er niets verdiend wordt. De pachters zijn zelf de schuld van hun te duur pachten Temeer daar er door verschillende voor aanstaande personen telkens bij verpach ting op gewezen wordt, dat wij in dalende lijn gaan en voorzichtig moeten zijn met pachten. Zulks heb ik tenminste wel eens bijgewoond." „Nu zou ik meenen: wanneer de pach ters hun perceelen willen 'inhuren voor nog 6 jaren zij daar de voorkeur voor moeten hebben. Doch wanneer dit moet voor een zacht prijsje, dan niet. Want hoe denkt u dan over diegenen, die toenmaals ook graag hadden gepacht? Teen ging het volgens hen te hoog en met recht nietwaar? Een ander zou ook gaarne voor een zacht prijsje huren. En hebben daartoe naar ik meen evenveel recht, temeer, daar het hier geldt gronden van den Staat. Wanneer de zaak zoo staat, zal men zien, dat het èn voor het bestuur èn voor den betrokken Minister niet gemakkelijk is, in dezen te handelen. De schuld van te duur pachten ligt alleen bij _den pachter zelf. Er bestaat in Rilland een vereeniging tot verkrijging van grond voor Landar beiders. Welnu, dat de Ingenieur der Do meinen in overleg met zijn superieuren moge besluiten, een gedeelte der gronden af te staan ter uitvoering der Landarbei- derswet. Met den laatsten wensch stem ik van uw huishouden moet gebruiken, voor raad. 8o. Haal niet meer dan één kamer tege lijk overhoop. 9o. Poets en wrijf eiken dag de vlekken weg van meubelen en vloeren. lOo. Waak er voor, dat uw kamers vol komen te staan met allerlei overbodige prullen! Van oud nieuw maken. Als straks in den schoonmaaktijd allerlei lappen worden te voorschijn gehaald, is de huismoeder soms geneigd, wat van dien overtolligen voorraad aan den kant te doen. Men ruime echter niet te spoedig op. Strooken cretonne, overblijfsels van slaapkamer- of serregordijnen, leveren alleraardigst materiaal voor beetpakker- tjes, die om het oor van den theepot of om het hengsel van den waterketel wor den geslagen. Cretonne laat zich ook, met een beetje vaardigheid, uitstekend ver werken om kartonnen doozen te beplak ken, die op de toilettafel voor allerlei doeleinden kunnen worden neergezet. Lapjes van baai, saai of flanel kunnen, desnoods in de meest verschillende en scherp tegen elkaar afstekende kleuren, worden verwerkt tot eierwarmertjes. Aan de ontbijt- of koffietafel krijgt elk ei, staande in een dopje, zijn eigen mutsje, dat volgens de fantasie van de vervaar- dgster, met een paar steekjes, wat kraaltjes en loovertjes, kan worden ge garneerd. Van oude zijden of tricot handschoenen kunnen poppekousen worden gemaakt, van oude glacé, castoor en wildleer hand schoenen kan iedere moeder poppeschoen- tjes en pantoffeltjes knutselen. Oude dameskousen, waarvan de beenen nog goed zijn, kunnen worden verwerkt tot directoirebroekjes voor kinderen. Zijden lapjes, al zijn ze nog zoo klein, zijn geschikt materiaal voor beddedeken- tjes voor het poppenbed. Overschotjes fluweel, satijn en zijde worden met eenige handigheid gebruikt om speldenkussentjes of stootblokjes voor het pianodeksel te bekleeden. Reepen wit linnen, batist en neteldoek, overschotjes van linnen kanten en entre- deux kunnen samen worden verwerkt tot kleedjes en loopertjes voor toilet- en waschtafel, om onder flacons, karaffen poederdoozen neer te leggen. Een eind linnen entre-deux met daarbij passende kant vormen samen, als ze handig aan- eengehecht zijn, een aardigen looper voor den opstand van de waschtafel. Restanten van een licht zgden avond kleed of dunne, beschilderde shawl kan men gebruiken om een lampeukapje op nieuw te overtrekken. Een emd galon kan tot afwerking dienen om eens een vari atie te hebben op de kralenrandjes. Strikken en linten, die eenmaal dienst deden als afwerking van een bouquet of bloemenmand, kannen, als men ze niet tot haarlinten verknipt, tot hojtconleggers, servetbanden en dergelijke worden ver werkt. Van afgedankte vilthoeden kan men kinderpantoffeltjes, zooltjes of tafelmaf jes voor de keuken maken. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 133. Zw. 10 sch. op: 13, 14, 16 tot 19, 21, 23, 24 en 26. Wit 10 sch. op: 27, 28, 32, 33, 34, 37, 38, 42, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen. Febr.-problemen voor 3 Maart in te zenden aan bovenstaand adres. Cursus voor beginners. XX. De opsluiting aan de linkerflank. Wij hebben gezien, dat de opsluiting aan den rechtervleugel veel kansen geeft op slagzetten voor beide partijen. Ook met de volgende opsluiting links is dat het geval. Ze ontstaat door: Wit: Zwart. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39 7—12 4. 31—27 17—21 5. 37—31 21—26 6. 41—37 Door de Ned. Telegraaf Mij. „Radio- Holland" is -deiz-e week een radio-installatie geplaatst c-p de reddingboot „Branidari-s". De 'gel-don vo-or deze installatie waren bijeengebracht door studenten van de Technische Hooigeschool te Daft. Aan wezig was de- heer de Booty (liniks) als vertegenwoordiger van de Noord-Holl. Reddingt-Mij-. miet den. Kap i te-in van Urk. harte in. En wat het overige betreft, heb ik in mijn vorig artikeltje wel heel duidelijk geschreven, dat de p-achters zichzelf in de eerste plaats mo-eten beschuldigen, als ze nu in -den put zitten. Maar bet gaat hier zo-o merkte ik toen -ook op om een herverpachting. De Staat zelf erkent, dat de tegenwoor dige pachters, al:s zij den grond naar den eisoh van go-ede cultuur hebben behan deld, recht van vo-orkeur hebben, mits ze er genoegen mee nemen, dat vanwege het Ministerie van Financiën de pacht prijs wordt bepaald en de voorwaarden worden gesteld zonder eenig verplichtend gesteld overleg met landbouwdeskundigen of organisaties. En hiertegen gaat nu juist het bèzwaax ■der landbouworganisaties. Juist in deze tijden nu meerdere aan vallen op o-ns pachtstelsel worden gedaan, had van den Staat en zijn dienaren ver wacht mogen worden, dat zij streefden naar een toestand, die de meeste be vrediging schept. Waarom moet het meest verwerpelijke systeem van verpachten gekozen worden, n.l. verpachten bij: op-bcd? Ware een sollicitatiestelsel na taxatie door deskun digen niet meer naar den geest van den tijd? In.tussdhen hebben de pachters na een h-alf jaar wachten antwoord gekregen. Er zal een herschatting der gronden plaats vinden! Dat is alvast iets. Maar waarom heeft men de schatting niet op gedragen aan het Pachtbureau der Z. L. M. of door derden aangewezen des kundigen bijv. de D-irectie van den Land bouw? Waaro-m moet de restrictie ge steld, dat de- Directeur er zich mee- kan vore-enigen? Waarom is er geen her ziening -der pachtcontracten? Waaro-m is het oontinuatierecht geschrapt? Laat ons hopen, dat het Rijk nog eens zij-n houding herziet. Die houding is niet alleen wat betreft den Kreekrakpolder te bejammeren. In Zeeuwsch-Vlaanderen, in den Hellegatpo-1- der is het al niet veel beter gesteld. Ook hier werden de gronden eenige jaren geleien publiek bij opbod verpacht. De landbouworganisaties hadden verwacht ien gehoopt, dat alvorens tot vedcoop- of verpachting werd overgegaan, hen langs een -of anderen weg, om advi-es zou wor den gevraagd. Maar misl Het Ministerie van Finanoi "n decreteer de: de gronden worden verpacht in open bare verpachting. Deze wijze van verpachting, gepaard aan hiet verb-od om geb-ouwen op te richten maakt het een jongen boer wel heel moeilijk een bedrijf te stichten. Het sociale effect van zulk een grondaan- winning is dan ook gering. Wie zulten en kunnen als regel alleen -deze gronden pachten? Al leen ou-de, gezeten boeren, die al wat land hebben. Zij mogen voor dezen grond dan al een Ko-ogen pachtprijs betalen, ze slaan dien om over hun geheale bet- drijf en kunnen dus tegen een stootje. En wat verder de pachtvo-orwaarden betreft, deze zijn deels vero-uderd, deels draconisch. Wordt de pachtsom niet op tijd be- 47 48 49 60 Wit kan links alleen 2722 spelen, doch dat behoeft geen na-deel te zijn. Speelt wit op ruit 41, dan moet dat altijd gedaan worden met 47. 4641 is altijd fout. Speel maar eens. 6. 20—24 7. 46—41 1420 Wit kan nu nooit meer 2722 en 31X 22 spelen, daar op 1218 van zwart schijf 22 verloren gaat. Heeft wit echter niet 4641 gespeeld, dan kan hij zich altijd nog met 3731 verdedigen. Nu enkele slagen in deze opsluiting. Wit: Zwart. 1. 32—28 20—24 2. 37—32 14—20 3. 41—37 18—23 4. 34—30 10—14 5. 30—25 17—21 6. 39—34? 1 2 3 4 5 t6 26 36 46 -yfrïnk OCoTv Or.ciiv vffo. 15 25 35 45 47 48 49 50 Zwart wint nu een schijf door: 6. 21—27 Als wit eerst 32X21 slaat gaan door denzelfden slag 3 schijven verloren. 7. 31X22 24—30 8. 35X24 19X39 9. 28X10 39X17 Wint een stuk. Deze zet moet goed berekend worden. In het volgende geval kost hij wit eveneens een stuk. Wit: Zwart. 1. 32—28 20—24 2. 37—32 14—20 3. 41—37 18—23 4. 34—30 10—14 5. 30—25 17—21 6. 31—27 12—18 7. 39—34 1 2 3 4 5 II 8. 35X24 19X39 9. 28X10 39X28 10. 32X12 21X41 11. 46X37 - 7X18 Zwart wint schijf 10. taald, de Staat rekent slechts 12 pet. rente minimaal. De pachters worden geacht het gepach te volkom-en te kennen en hebben nim mer eenige aanspraak op verminlering van -de-n pachtprijs terzake van verkeerde op-gave van gro-otte of aard der perceelen! De pachter m-o-et dus gronden, die pas zijn ingepolderd, volkomen kennen. All-e risico is voor hem alleeii. Verder: de ongelukkige pachter, die het waagt een gebouw op te trekken, betaalt „slechts" een boete van de halve pacht som. Flinke boetes slaan ook op1 het scheuren van weiland, laten loslooipen van s.icren, en het laten loop'en in de wei van on- geringde varkens. (E-r staat niet bij) hoe veel ringen er in eiken varkensneus moe ten zitten.) De pachters mo-gon jaarlijks niet meer dan 1/3 deel van duin bouwland met sui kerbieten of bitterpe-eën bezaaien. Hoe die bitterpeeën er m komen, is wel een raad- s"-l, en wat die suikerbieten aangaat, is hef toch wel al to mal, dat een landbou wer van een of anderen Staatsambtenaar zijn vak moot leeren! Zal een dergelijk contract straks oo-lr den Zuiderzee-boeren worden voorgelegd? De Regeerinig zegt in de Memorie van Toelichting ter begeleiding van het Wets ontwerp-pachtwet, dat deze wet de bedoe ling heeft misstanden in het pachtwezen weg te ruimen. Welnu, de regeering vindt op1 eigen ter rein volop werk. LUCT0R.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6