No. 122 Zaterdag 22 Februari 1930 44a Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland „HILLESHÖG" SPAARBANK N.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad-JP VAN DEN BOSCH Co. Hendrikse Co's Bank N.ï. Goes EERSTE BLAD. SUIKERBIETENZAAD Van origineel Zweedsch stamzaad geteeld in Nederland. A. C. VAN DER REST, HILLESHOGZAAD" Sarphatistraat 9 - Amsterdam ZAADHANDEL - TELEF. NO. 89 - GOES. KLOKKEN en PENDULES Buitenland. Voorjaar en Zomerseizoen 1930 i. DONNER-MEIJLER - GOES - TELEFOON 130 KLIERZIEKTE Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. Staten-Generaal Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. KOLONIALE POLITIEK. DE STAM MET DE HOOGSTE SUIKEROPBRENGST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of Inkoopvereeniging GENEESMIDDELEN VOOR INLICHTINGEN: steeds 75 modellen voorradig Engelsche Heerenstoffen voor Kleeding naar Maat Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. "Wij durven niet beweren, dat het kolo niale vraagstuk, of wil men, de koloniale polit'iek bij ons volk in het middelpunt van de belangstelling staat. Maar wèl kan gezegd, dat er voor dit vraagstuk den laatsten tijd meer dan ge wone belangstelling is. Er wordt in allerlei vergaderingen meer dan vroeger over de koloniale vraag stukken gehandeld. De Soc. Democraten hebben onlangs hun koloniaal congres gehouden, de Communisten, die met hulp van of gedreven door Sovjet-Rusland in Indië in de eerste plaats hunne revolutio naire theorieën tot toepassing hopen te brengen, interesseeren zich in 't byzon- der voor de koloniale kwesties, verschil lende staatslieden, w.o. de heer Colijn, hebben de laatste jaren bepaalde studie reizen naar Indië gemaakt en mede als gevolg daarvan wordt in bladen en bro chures en boeken, veel meer dan voor heen, aan deze zaken aandacht geschon ken. De belangstelling is mede bevorderd door het gewelddadig optreden van de Communisten en de door hen geleide massa, met de regeeringsmaatregelen, die daarvan het gevolg waren. Onder die omstandigheden behoeft het niet al te zeer te verwonderen, dat er aan de debatten over de Indische begrooting ditmaal meer aandacht werd. geschonken dan vroeger, toen de Indische begrooting als regel in avondvergaderingen werd „afgedaan". Onder de sprekers, die bij de algemeene beraadslagingen het woord voerden, was ook de heer H. Colijn, die, als altijd, de volle aandacht van de Kamer had. Geen wonder ook. De heer Colijn op dit ge bied deskundig als weinigen, kon hier met gezag spreken. Hij hield een rede, die de Kamer in hooge mate boeide. Maar hoe mooi en kloek deze rede ook was en hoe duidelijke lijnen daarin ook werden uitgestippeld, dit neemt niet weg, dat in deze rede iets gemist werd, dat velen gaarne zouden hebben gehoord, dat zij een haast al te zakelijk karakter droeg en dat op het kenmerkende van de A. R. koloniale politiek niet de aandacht werd gevestigd. Toegestemd kan worden, dat dit niet strikt noodzakelijk was. Het Antirevolutionair geluid werd reeds meer dan een halve eeuw in de Tweede Kamer gehoord en het is niet noodig, al tijd en bij elke gelegenheid te repeteeren wat al zoo vaak herhaald is. Bij de koloniale politiek hebben thans bepaalde vraagstukken zeer sterk de aan dacht en het ligt voor de hand, dat het ook die vraagstukken waren, die in hoofd zaak door den Antirevolutionairen woord voerder werden behandeld. Toch is het zeker niet overbodig, dat in dezen tijd, nu de koloniale vraagstuk ken zoo sterk op den voorgrond worden geschoven, het A. R. beginsel daarbij in het volle licht wordt geplaatst. Wanneer wij het op de koloniale vraag stukken betrekking hebbende artikel van het A. R. program van beginselen, be zien, dan trekt het de aandacht, dat er op dit gebied reeds heel wat bereikt is. Werd in het oorspronkelijk program exploitatie van de Koloniën voor de kas van den Staat of voor den particulier verworpen, en het pleit gevoerd voor een staatkunde van zedelijke verplichting, na de herziening van het program vangt de betrokken paragraaf aldus aan: Voor zooveel het koloniale vraagstuk aanbe langt, dankt zij God, dat de aloude baatzuchtige neiging, om de koloniën voor de kas van den Staat of van den parti culier uit te buiten, mede onder den drang van het Antirevolutionaire staatsbeleid, almeer plaats heeft gemaakt voor een staatkunde van zedelijke roeping. Het optreden van de A. R. partij is dus niet tevergeefs geweest. Er is reeds veel bereikt. Vooral ook, doordat de A. R. partij hierbij andere partijen naast zich vond of er gelegenheid was zich naast andere partijen te stellen, teneinde het gewenschte doel te bereiken. Hieruit volgt echter niet, dat er tus- achen de partijen die elkaar op dezen weg Ass. Apotheker, L. Kerkstraat, Goes vermeldde als uitgever en verantwoor delijk redacteur generaal Weiss, den com mandant van de 7de divisie. De generaal deed daarop een onder zoek instellen en huiszoekingen doen, waarbij bleek, dat deze brochure te Pross- miitz is gedrukt. Sovjet-gezant krijgt dreigbrieven. Naar het Wolff-bureau uit Oslo meldt, heett de sovjet-legatie aldaar een aantal dreigbrieven: ontvangen, waarin wordt aangekondigd, dat men het in het Westen van Oslo gelegen gezantschapsgabouw in de lucht zal laten vliegen. D© brieven zijn niet geschreven, maar uit gedrukte woorden samengesteld. De woorden zijn uit Russische kranten ge knipt. Do brieven zijtn. uit Oslo en uit een andere plaats in Noorwegen verzonden. Het gezantschap gelooft niet, dat de be dreigingen ernstig gemeend zijd, doch de politie is er toch van ,in kennis gesteld en deze zal het gebouw speciaal bewaken. Uitsluitend Ie kiss fabrikaat Jarenlange garantie m Aanbevelend C. JOOSSE ST. ADRIAANSTRAAT - GOES Doodvonnissen tegen rabbijnen in Rusland. De Poolsche rabbijnen hebben bericht ontvangen, dat in de volgende dagen in ontmoetten, geen verschil van opvatting was. Voor de beoogde zedelijke ontwikke ling was naar Antirevolutionaire over tuiging de kerstening van Indië uitgangs punt. Daarin lag en ligt het kenmerkende van haar optreden. Wat baar van de linksche partijen, die mede de vroegere baatzuchtige politiek afkeurden onderscheidde, was, aldus de heer Idenburg in „Schrift en Historie", de nadruk, dien zij legde op het Christen dom als grondslag en richtsnoer, als lei dend en bezielend beginsel, ook van kolo niale politiek. Daardoor bleef zij in de lijn van Groen van Prinsterer, die in 1863 schreef: „Is het cultuurstelsel onvereenigbaar met de Evangelisatie, dan moet bet batig slot, ook het cultuurstelsel voor de Evangelie- satie wijken"; in de lijn ook van Keu- chenius, van wien Busken Huet in 1867 getuigde: „Bij Keuchenius staat de gods dienstige kwestie in alles op den voor grond; het godsdienstige gaat bij hem boven het maatschappelijke; volgens hem zal Nederlands schuld aan Indië niet afgelost zijn, voor en aleer Indië in het bezit zal zijn gesteld van een bepaalden vorm van godsvereering". Ook in dit opzicht is de A. R. partij van het door Groen van Prinsterer aan gegeven spoor niet afgeweken. Nog altijd wordt op de overwegende beteekenis van bet Christendom voor de oplossing van de koloniale problemen volle nadruk gelegd. Klinieken voor rheumatlekbehandellng ln Engeland. Dingdag a.s. zal do koningin van Enge land een kliniek openen voor speciale rheuimatiek-behanideling, welke kliniek] de eerste zal zijtt van 'n reeks klinieken, die iin het geheele land gevestigd zullen wor den en voornamelijk in de industriecen tra, door het Roode Kruis, met steun van het departement voor de openbare gezond1 heid. Geconstateerd is, dat meer dan 16 pet. der ziektegevallen in de bedreven te whi ten is aan rheumatische ziekten, waardoor ONTVANGEN: uitgebreide collectie alleen reeds jaarlijks een bedrag van 2 millio-en pond sterling aan ziekengeld moet worden uitgekeerd. Do klinieken zullen mat de meest mo derne hulpmiddelen werden ingericht, overeenkomstig de adviezen der commis sie, die zoowel in Engeland als in het buitenland zich heeft, bezig gehouden met de behandeling van rheuimatische ziekten. Die moidernjste therapieën, besftaling3- emi electrische behandelingen zullen bin nen het bereik gebracht worden van alle lagen van arbeiders. De communistische propaganda. Naar uit Praag wordt gemeld, zijfaj te Olmütz zeven soldaten van het garnizoen aldaar, in hechtenis genomen, wegens het verspreiden van een communistische bro chure', waarin de soldaten tot ongehoor zaamheid en desertie oip gr,oote schaal' werden aangespoord. Deze brochure, die in groote hoeveelhe den onder de cavallerie werd verspreid;, is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bij de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge- neesheeren en genezen patiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen. Alkmaarsche- straat D 9. do Sowjet Oekraïne bet doodvonnis zal voltrokken worden tegen 25 Sowjet Oekraïniscbe rabbijnen, die zijn beschul digd van spionnage. De Poolsche rab bijnen met den opperrabijn van Waxscbalu aan het hoofd hebben zich tot de Pool sche en tof verschillende andere Euro* peesche regeeringen gewend met het ver zoek om telegrafische interventie. Onder- tusscben zjjn te Minsk drie rabbijnen en 12 Joodsche gemeentehoofden in hechtenis genomen, naar het heet wegens oontra-revolutionnaire samenzwering, die dan daarin bestaat, dat de gearresteerden betrekkingen tot Joden in bet buitenland hebben onderhonden. Het nieuwe Fransche Kabinet. C'hautemps is er ondanks de weigering van de links-republikeinen olm hem te steunen, toch in geslaagd, zijin ministerie ie vormen. Minister-president en van binnen! za ken is: Chautemps; van buitenlandsche .zaken: Briand (Kamerlid, ,soc. republi kein). Chautemps brengt een zuiver radicaal ministerie voor de kamer, een ministerie, dat dus de minderheid van de minderheid vertegenwoordigt. Het ministerie heeft nog vóór zjjln ver schijning den naam ontvangen van het doodgeboren ministerie. Het nieuwe ministerie werd in de wan delgangen der kamer volstrekt niet au sérieux genomen. De godsdienstvervolging ln Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat Donder dag te Kroonstad een demonstratie tegen de Kerk plaats vond, waaraan werd deel genomen door verschillende arbeidersver- eenigingen en organisaties van matro zen en soldaten. Een delegatie overhandigde aan de plaatselijke sovjet een reeolutie, waarin Binnenland. Een vereoniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in Zeeland opgericht. Voorloopig geen Prov. landbouwtentoon stelling in Zqeland. Buitenland. Godsdienstvervolging in Rusland. Het nieuwe Fransche - kabinet. Rbeumat.iekbestrijding in Engeland. Communistische propaganda in Praag. sluiting werd verlangd van alle kerken te Kroonstad. Het stadsbestuur heeft aan dezen wensch gevolg gegeven en liet Donderdag alle klokken der veertig kerken te Kroon stad naar beneden halen. Het metaal zal gebruikt worden voor de Oostzee-vloot. Korte berichten. De wetgevende vergadering van Tur kije heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen, 't welk de re geering gedurende drie jaar volmacht geeft om den oeconomischen toestand te verbeteren en de Turksche valuta te stijven. Naar verluidt heeft de regeering reeds maatregelen voorbereid om beursopera- ties streng te reglementeeren. Uit St. John in Newfoundland wordt geseind dat daar de eerste berichten ont vangen z$n over een verschrifckelijken Zuidoosterstorm die 'Zondag in de vis- scbershavens aan de Zuidwestkust van Newfoundland een schade van honderd duizenden dollars heeft aangericht. Tot dusver is bekend dat drie menschen. het leven verloren hebben. Dra twee transcontinentale axpres- treinen piet passagiers en overzeesche brievenmailen, die tengevolge van vernie ling van den spoorweg door de slagregens halverwege tusschen de Westelijke en de Oostelijke staten zijn blijven steken, kun nen nog steeds niet verder, meldt een telegram uit Melbourne. Uit New York wordt gemeld; Nadat in heit geheele Oo&ten drie dagen lang een koudegolf en een temperatuur tot 14 gr. onder 0 had geheerscht, was het gis teren bijna zomerweer. Het kwik steeg des middags tot 16 gr., iets hooger dus, dan tot dusver het record in dezen tijd van het jaar bedroog. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de Sovjet-regeering voornemens te Mcskou een nieuw crematorium te bouwen, en alle kerkhoven te Moskou te sluiten. Van verschillende kanten zijn voorstellen bin nengekomen om in de toekomst alleen nog lijkverbranding toe te etaan. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. De algemeene beschouwingen over de Indische begroeting zij'n gisteren afgeloo- ïien mot een stemming over de door den heer Cramer ingediende moties. De eerste malie (afkeuring van weige ring der Indische regeering om den Volks raad volledig in te lichten omtrent de resultaten der huiszoekingen op 29 Dec. 1929) werd verworpen met 62 tegen 22 st. Voor: de sociaal-democraten. De tweede motie (eisch van opheffing v,an alle beperkende bepalingen waardoor de vrij'e meeningsuiting, het recht van ver- eeniging en vergadering, het stakingsrecht worden belemmerd en van onmiddellijke vrijlating van allen die oon politieke re denen in voorloopige hechtenis zijin ger steld en amnestie voor alle politieke ge vangenen en verbannewen) werd verwor pen mot 63 tegen 22 stemmen. Voor: de «ociaal-demwateft,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1