Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Radio-nieuws Land- en Tuinbouw De avonturen van een verkeersagentje. Die herdenking der honderdjarige onafhankelijkheid van België 18301930 wordt in België voorbereid. Een ond 'kanon, dat nog aan de belegering van de Citadel van Antwerpen in 1830 deelnam. cursus voor bakker-onderwijs oprichten. Bij oprichting van den cursus krijgt de vereeniging recht op 30 pCt. van het te kort uit de gemeentekas, Dit bedrag is te zamen op f 192 geraamd, waarvan een deel op andere gemeenten kan verhaald worden. Tien cursisten hebben zich op gegeven, waarvan een deel van buiten. Op een vraag van dhr Hamelink zegt de voorzitter, dat de bijdrage van de ge meente jaarlijks wordt vastgesteld. Bij het overgaan tot benoeming van een hoofd voor de openbare lagere school D te Sluiskil, deelt de voorz, mede, dat nr 1 der voordracht, dhr G. J. Douwes, hoofd te Terschelling, zich heeft teruggetrokken. Met 7 stemmen wordt benoemd de heer A. J. Platteew, hoofd te Poortvliet; op dhr F. van Spiegel, onderwijzer te Har- lingen, werden 4 stemmen uitgebracht. Deze benoeming gaat in per 1 Mei. Tot lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs te Sluiskil wordt benoemd de heer J. P. van Doeselaar (va cature wegens bedanken van dhr A. Brak man). De tijdelijke ontvanger, dhr Olie slager, wordt beëedigd. Dhr van Driel spreekt bij de rond vraag over den woningnood in de ge meente; wijst b.v. op het geval waarin een loods verkeert, die geen woning kan vinden. Op welke wijze een oplossing ge schieden kan, laat spr. in het midden, doch hij dringt op spoed aan. De voorzitter doet de mededeeling, dat dit punt van verschillende omstandighe den afhangt, en dus momenteel nog ge wacht moet worden. Dhr de Bruijne zegt, dat er heden morgen 8 uur begin van brand ont stond in de Nieuwstraat; bij telefonische aanvraag bleek, dat het politiebureau ge sloten was. De voorzitter zegt, dat dit steeds vanaf half 9 of 9 uur open is, doch niet vanaf acht uur des voorm. Dhr Colsen vraagt nog over den toe stand van Sluiskil, waarover hij reeds enkele maanden geleden verschillende malen gesproken heeft: over openstellings- tijd van het postkantoor, waarbij hij groo- te belangen der bewoners betrokken acht; ook over de bestrating brengt spr. zijn voorstellen naar voren, alsmede over de arrestanten-lokalen aldaar. De voorzitter zegt, dat inzake het post kantoor door B. en W. niets kan gezegd worden; dit behoort bij het bestuur van P. T. T. en is aldaar aanhangig gemaakt. De kwestie van het arrestantenlokaal is in behandeling. Getracht zal worden, dit lokaal naar de kom van Sluiskil bij de woning van dhr Verpoorte over te brengen. Spr. zegt, als antwoord op de bespre king, dat het z. i. in de toekomst aanbeve ling zal verdienen, dat het grondgebied tot aan de Sassing, thans gemeente Axel, bij de gemeente Terneuzen komt. Dhr Verlinde heeft vernomen, dat er landarbeiders uit Emmen (Dr) naar ons gewest komen, hij vraagt of er hier inder daad gebrek aan landarbeiders is. De voorz. zegt, dat te Hulst en te Axel reeds besprekingen met de landbouworga nisaties gehouden zijn. Op deze vergade ringen is komen vast te staan, dat er vooralsnog geen gebrek aan landarbei ders zal ontstaan. Geen gelden zullen worden betaald aan gezinnen die uit Em men hierheen komen; van het werk aan de fabrieken te Sluiskil komen wederom arbeiders vrij, die aldaar graafwerk e.d. verrichten. Hierna sluiting. Intrede. Na j.l. Dinsdagavond te zijn bevestigd door Ds G. R. Kuyper, heeft gisteravond Ds F. A. den Boeft in de Jeruzalemkerk zijn intrede gedaan als predikant van de Gereformeerde Kerk van Kralingen. Hij hield daarbij een pre- dicatie over Efeze 6 13, waarbij hij ach tereenvolgens wees op de roeping tot strijd, de noodzakelijkheid, den inhoud en de vrucht van die roeping. Na de preek werden de gebruikelijke toespraken gehouden. Namens den kerkeraad sprak Ds S. Oudkerk eenige hartelijke woorden van welkom. Bij ons werk, aldus spr., worden wij vaak door menschen op de handen ge dragen. Het zijn zwakke handen, en moge gij daarom gedragen worden niet op de handen der menschen, maar op de armen van den Koning der Kerk, Die Zijn bloed voor haar gegeven heeft. Nadat de ge meente op verzoek van Ds Oudkerk haar nieuwen leeraar had toegezongen de ze genbede van Psalm 134 3 en ook namens de classis nog eenige woorden van wel kom waren gesproken, werd de dienst op de gebruikelijke wijze beëindigd. Er was voor deze intrede zeer groote belangstel ling. Beroepbaar. De heer J. C. Borg- dorff, Theol. Cand. te .Oud-Beijerland, Ko ninginneweg 57, is door de Classis Ba- rendrecht beroepbaar verklaard bij de Ge- ref. Kerken. Legaten. Wijlen Dr J. J. A. Her man, Ned. Herv. predikant te Oldenzaal, heeft vermaakt aan "het Ned. Herv. Dia- conessenhuis te Arnhem f 6000 en aan de Christelijke school te Oldenzaal en aan die te Overdinkel elk f5000. Grijpskerke. Gisteravond werd de jaar vergadering gehouden van de Bijz. school alhier, onder leiding van dhr J. H. Ge- schiere Sr. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental met 10 verminderde en met 1 toenam en thans 149 bedraagt. In verband met het 35-jarig bestaan der school was met de leerlingen een rijtoer gemaakt. Het leerlingental bedraagt thans 164. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat o.m. in verband met de be noeming van een nieuw hoofd der school de financiën er niet zoo gunstig voor stonden als bij den aanvang van het ver- eenigingsjaar. Het Hoofd der school deelde o.m. mede, dat tengevolge van toename der leerlin gen het 5e lokaal in gebruik moest wor den genomen, waardoor geen lokaal voor het vak handenarbeid meer beschikbaar is. Ook is stijging van het leerlingen tal te wachten. De periodiek aftredende bestuursleden A. Boogaard, A. P. Rotte en J. Vlieger werden met bijna algemeene stemmen herkozen en namen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag werd gewezen op de wenschelijkheid om de kinderen zoo ge trouw mogelijk naar school te zenden en niet voor visites b.v. thuis te houden. Het Hoofd der school, de heer Groot Nibbelink, sloot de vergadering met dankzegging. De vergadering was slechts matig be zocht; 31 leden waren present. Heinkenszand. Met ingang van 1 Maart a.s. is alhier als tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school benoemd,de heer Brou wer uit Goes. Zulks inplaats van den heer Blomaard, die naar elders is benoemd. A. Jansen f Na een zeer langdu rige ongesteldheid, die hem in Dec. 1929 noodzaakte invaliditeitspensioen aan te vragen, is te Terneuzen, nog slechts 32 jaar oud, overleden de heer A. Jansen, onderwijzer aan de Chr. School te Drie wegen (Z.). Openbare les Ambachts school. Gisteren werd de openbare1 les aa.n de Ambachtsschool te Middelburg1 ge geven. Dat die openbare lessen 'door de ouders en verdere familie1 of vrienden der leerlingen en ook door personen buiten dien kring op prijs worden gesteld, is ook nu weer gebleken. Zoowel des mor gens als des middags kwamen zeer velen een kijkje nemen en konden zij zich met ons overtuigen, dat hier steeds mot groote toewijding a.an de vorming der toekomstige ambachtslieden wordt ge werkt. De vele onder handen zijnde proef stukken waren evenveel bewijzen vanwat hier wordt bijgebracht. Zoo zagen wij in de afdeeling electro- techniek de vier leerlingen der hoogste klasse bezig met het vervaardigen van schakelinrichtingen voor hoogspannings kabels van 10.000 volt, zulks in opdracht van de P.Z.E.M. In een der klassen timmeren had men den draalt van de Sociteit St. Joris in reparatie en had men dien o.a. van een nieuwen bek voorzien, in plaats van den ouden, die deerlijk vermolmd was. Dit is slechts een greep, uit wat wij in de verschillende klassen .zagen. Het gebouw zelf heeft weer een kleine uitbreiding gekregen, doordat aan de zijde van den jZuidsingel door de jongens der school een loods is gebouwd voor het onderbrengen van een groot deel der rij wielen. Deze zijn hier talrijk, mede een gevolg van het feit, dat zoovelen der leer lingen van buiten Middelburg komen. Dcor dezen bijbouw, was het licht ont nomen aan het schaftlokaal en%erd daar in een koekoek gebouwd. Een dergelijk werk brengt de jongens zoo na mogelijk bij de praktijk, die hen wacht. G e v a a r 1 ij k e g r a p. J. D., te Steenbergen, had hij wijze van „grap", den ijzeren deurknop van zijn woning door middel van een ijzerdraadje in ver binding met de lichtleiding gebracht. De niets vermoedende broodbezorger R., die juist bij D. moest zijn, kreeg, toen hij de kruk beetpakte, den stroom van 220 volt door het lichaam en sloeg achterover, zonder evenwel de nog onder vollen stroom staande kruk te kunnen loslaten. Inmiddels had D. den stroom weer uit geschakeld. Het slachtoffer heeft een pijnlijke aan doening bekomen, doch is verder onge deerd. f 7000 gestolen. Eergisternacht is ingebroken hij den heer Galis Oudijk, in de gemeente Westwoud. De bestolene is penningmeester van het armbestuur en had als zoodanig f 7000 in huis, welk be drag gestolen is. Verder worden familie- juweelen vermist. Internationale oplichter ge pakt. Te Bonn is eenige dagen, geleden een internationale oplichter gepakt, naar wiein de Duitsche en ook de politie in vele andera landen reeds sedert negen jaar gezocht heb ben. Volgens de Nachtausgabe is men hem op het spoor gekomen doordat hij o.a. met verscheidene verdachte personen besprekingen had. Bij zijn' arrestatie bleek, dat de man Leon de Brus heet. Sedert 1921 heeft hij onder wel 20 valsc-he namen tal van op lichterijen in Duitschland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk gepleegd. In zijn bezit waren tien valsche passen met alle mogelijke namen. Daar gebleken is, dat de Bras zich ook aan spionnage heeft schuldig gemaakt is hij van Bonn naar Berlijn overgebracht. Verdachte ontkent alle hem ten laste gelegde feiten. Inbraak in een stationsge bouw. In het stationsgebouw te Zoetermeer Zegwaart is gisternacht ingebroken. Door het uitsnijden van een ruit zijn de dieven binnengekomen. De brandkast is opengebro ken en daaruit een bedrag van f 3400 ont vreemd. De daders is men nog niet op het spoor. D' i p h t e r i t i s te Oude P e k e 1 a. Te Oude Pakela zijn gisteren drie nieuwe ge vallen van diphtheritis (totaal nu 41) ge constateerd. Bovendien werd er een zesde sterfgeval aangegeven. D e Oranje gelicht. Naar uit Lon den wordt gemeld, is die Nederlandsohe motor tjalk Oranje, die 8 Febr. op de Theems bij de Southend-pier is gezonken gelicht. De lij ken van den kapitein, den heer Tulp uit Groningen en van den kok zijn geborgen. De boot is naar Gravesend gesleept. Een auto in brand gestoken. Gistermorgen zijn door de Centrale Recher che te Amsterdam aan de Justitie voorgeleid een chauffeur en diens patroon, resip. verdacht van het in brand steken van een auto en van het in ontvangst nemen van het ver zekeringsbedrag voor den auto. Deze arrestatie betreft ©en auto, die het vorige jaar October in de Haarlemmermeer is verbrand. Thans is uitgekomen, dat de auto door den chauffeur opzettelijk in brand zou zijn gestoken om zyn patroon in het bezit te stellen van de verzekeringspenningen. Familietwist. Gisteravond om streeks 8 uur begaf een man, J. D. genaamd, zich met zijn zoon, eveneens J. D., naar de Wiaardgracht te Leiden, waar een twee de zoon van D'. woont. Bied den verkeerden onder dén invloed van sterken drank. Ten huize van den zoon ontstond' een familietwist, waarbij D. van de Waardgracht zijn vader eerst met een stuk ijzer op het achterhoofd sloeg, waardoor deze bloedend werd verwond, terwijl hij zijn broer met een mes in den rug stak. Vader en zoon zijn door den geneeskundigen dienst ter plaatse verbonden en naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waarna zij verder naar hun resp. woningen gebracht werden. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtredingd: Op den openbaren weg vuilnis werpen, J. S. Ellewoutsdijk, f3 of 3 d. h. Te Kloetinge met een auto harder rijden dan 20 K.M. per uur, J. v. d. L. te Eist, f5 of 5 d. h. Als schipper een rijkskanaal bevarende zijn naam niet op zijn schip hebben, J. F. M. Hansweert, A. S. Rotterdam, f5 of 5 d. h. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglementen aan boord hebben, G. C. Oostwetter, 3 maal f2 of 2 maal 2 d. h. Met een rijwiel geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vor dert M. van F., Waarde vrijgesproken. Met een auto niet voldoende uitwijken naar rechts: W. H. v. d. B., Goes, vrij gesproken. Hooger beroep is aangeteekend door J. W. te Hansweert, veroordeeld wegens het zonder vergunning 'in een localiteit sterken drank (Elixer d'Anvers) voorhan den hebben veroordeeld tot 'f25 b. s. 25 d.h. Door E. M. van H., 29 jaar, mo lenaar te Ossenisse, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij hij ter zake van overtreding Motor- en Rijwiel- wet is veroordeeld tot f 150 of 10 d. h., met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van negen maanden. 0 n e e r 1 ij k e postbeambte. Voor do rechtbank te 's-Hertogenbosch werd de strafzaak behandeld tegien H. J. S., vroeger brievenbesteller te Affer- den (L.J. Aan verdachte werd ten last© geletgd, dat hij in Juni 1929 te Bergen opzettelijk een bedrag van f2701, eigen dom van den Staat der Nederlanden en wel'k bedrag hem als brievenbesteller was ter hand gesteld om te storten tan piost- kantore te Afferden, zioh wederrechtelijk hieeft toegeëigend. Voorts: dat hij imi 1929 verschillende aan de. Post toevertrouwde stukken, zioh heeft toegeëigend en heeft weggemaakt. Ook had verdachte een valsche handtee- kening geplaatst op een postwissel om deze als echt te gebruiken. Er waren nog andere onregelmatighe den gepleegd. Verdachte was vroeger een correct en bekwaam ambtenaar. Doch hij geraakte aan het drinken, liep de ker missen af, enz. De familie vergoedde bet geleden ver lies. Verdachte verloor zijn post en werkt nu als opperman te Yenlo. Verdachte was niet verschenen. Er werden zes getuigen gehoond, w.o. een schriftkundige. Het O.M. kon de conclusie der reclas- seering ten aanzien van verdachte niet doelen. Eisch: acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak 6 Maiart Programma van Zaterdag 22 Febr. HUIZEN 1875 M. 12.15—2.00 Concert. 2.304.00 Aansluiting van het Theater Tuschinski te Amsterdam. 6.007.45 Concert door de Stafmuziek van het 5de Regiment Infanterie o. 1. v. J. R, v. d. Glas. 8.00 V.A.R.A. uitzending, HILVERSUM tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 8.30—10,00 en 12.15—1.00 Gra- mofoonmuziek. l.OO2.00 Concert. 5.00 6.00 en 6.156.40 Gramofoonmuziek. 8.158.45 Orkestooncert. 8.459.15 Op treden van trio. 9.159.45 Vervolg Or kestooncert. 9.5510.25 Optreden van trio. 10.2511.00 Vervolg orkestooncert. DAVENTRY 1554.4 M. 1.20—2.20 Or- kestconoert. 5.05 Orgelconcert. 6.20 Piano-recital. 7.05 Zang. 9.05 „liolanthe" van Wi. S. Gilbert. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 9.20 Orkestconcert. 12.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Orkestconoert. 6.55 Gra mofoonmuziek. 9.05 Concert. Koren, or kest en solisten. LANGENBERG 473 M. „6.20^-7.20 en 9.3510.15 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Kamermuziek. 4.505.50 Concert door Mandoline-orkest. 7.20 Vroolijke avond. ZEESEN 1635 M. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 3.504.50 Concert uit Ham burg. 7.20 Vroolijke avond. Programma van .Zondag 23 Febr. HUIZEN, 1875 M. 10.30 Vrijz. Kerk- uitz.. 12.302.00 Concert. 2.30 Aansl. van het Concertgeb. te Amsterdam. Abonnementsconcert door het Concertge bouw-Orkest. 8.30 „Het Gouden1 Kruis". Romantisch Zangspel. HILVERSUM, 1071 M. 8.25-9.20 N.G. R.V. Morgenwijding. 9.45 Klokkengelui. 9.50 R. K. Hoogmis, 12.00-12.30 Gramo foonmuziek. 12.30-1.30 Concert. 2.30-4.30 Concert door mannenkoor. 5.20 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit deGeref. Kerk. te Nieu- wendijk (N.-B.) 8.20-9.30 Orkestconcert. DAVENTRY, lf v A M. 3.20 Kerkcan- tate No. 126 van m.mh. 4.05 Bijbellezing. 4.20 Kinderuurtje. 4.50 Concert. Militair Orkest, bariton, viool. 6.05-6.35 Zang. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Concert. Nederl. Christ. Radio-Vereen. Op een 7 Januari j.l. gehouden verga dering heeft de definitieve verkiezing plaats gehad van het bestuur in Indie, dat bestaat uit de volgende heeren: W. de Vries Czn, Weltevreden, voorzitter; Mr G. G. van Helsdingen, Weltevreden, 2de voorzitter; Ir. S. J. Richter, Welte vreden, Secretaris; B. G. Th. Börgerling, Weltevreden, Penningmeester; S. C. Graaf van Randwijk, Weltevreden, alg. secun dus; Dr J. H. N. v. d. Burg, Weltevreden; Dr C. P. Gohen Stuart, Buitenzorg; Ds J. H. Denee, Weltevreden; Wiebe Palstra, Bandoeng; G. Rupke, Bandoeng en G. van de Weg, Bandoeng. De Jongelingsbonden en de Radio. Waar blijkens de ervaring in vorige jaren allerwege groote 'belangstelling be staat voor de radio-uitzendingen van de bondsdagen op 'Hemelvaartsdag, deelt het bestuur der Ned. Chr. Radio-vereen, nu reeds mede de regeling, die daaromtrent voor dit jaar getroffen is. De N. G. R. V. heeft zich tot de bestu ren van het Nederl. Jongelingsverbond en den Ned. Bond van J. V. op Geref. Grondslag gewend met de vraag, of men prijs stelde op uitzending van den jaar- lijkschen Bondsdag. Het N. J. V. heeft daarop geantwoord, dat men dit jaar den Bondsdag te Leeuwarden niet wil doen uitzenden, mede om het feit, dat men dit 'jaar reeds twee uitzendavonden heeft, doch dat men volgend jaar gaarne van het aanbod der N. C. R. V. gebruik wil maken. De Gereformeerde Jongelings'bond ant woordde, dat men uitzending van den Bondsdag wat de middagvergadering be treft, wel op prijs stelt, zoodat deze ver gadering in het pjogram der N. G. R. V. zal worden opgenomen. De eerste aardbeien. Gisteren werden op de Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken te Utrecht de eerste aardbeien, 226 stuks, aangevoerd van de kweekerij Ons Genoe gen, eigenaar D. A. van der Kaay te Ros- sum, bij Zaltbommel. In tegenstelling met andere jaren waren de aardbeien groot van stuk en zeer mooi van kleur. De hoogste prijs was 45 cent per stuk. 53. Na het verhoor van den vos, die weer naar zijn cel was gebracht, beraadslaagden de koning, Keesie en zijn twee helpers wat er nu verder moest geschieden. De eene zei dit, de andere dat en naar iedereen luis terde de koning. „Ik wil graag hooren, wat jullie er van zeggen", zeide de vorst. „Ik ben het volkomen met U eens, meneer Sire", zeide het verkeersagentje, „over leg is het halve werk." 54. De vos had verteld, dat om het huis van de heks een diepe sloot was en dat men eerst over de sloot moest om het huis te kunnen bereiken. En daarom werd door de kabouters een opvouwbare boot gemaakt. Het werd een boot van linnen, sterk gemaakt door pek, waar in het linnen werd gedoopt. Op een groote test, in het woud opgericht, kookte en dampte een ketel met pek. Een kabouter stond aan een blaasbalg te trekken om het vuur aan te houden en grooter te maken. Het duur de nog een heele tijd voor de boot gereed was. „Want", zeide een der kabouters, met passen en meten wordt de tijd versleten."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 7