No. 121 Vrijdag 21 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SPAARBANK Hendrikse Cos Bank N.V. Soes AMSTEL- BATTERU EERSTE BLAD. PUROL Priis per stuk 25 cfc. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. HOLLANDIA SPECERIJEN Zuixer-hygiënisch-gemakkelyk Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. met 4 Rentevergoeding. ovecal vecku/4bacur, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firrna F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Handhaving der moraal. In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting, komen o.m. de vol gende uitspraken voor: „Dat de Staat tot roeping heeft te wa ken voor de bevordering der openbare zedelijkheid en de bestrijding der open bare onzedelijkheid, wordt volmondig er kend, al blijft de Regeering zich bewust, van de grenzen v^n haar kunnen. Beves tiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven stelt het Kabinet zich op zijn terrein ten taak en ter zake van on dermijning van godsdienst, gezag en eer baarheid, is de Regeering, voorzooveel dit binnen haar bereik ligt, op waakzaam heid .bedacht. Dat het huidige tijdsgewricht, mede met het oog op de gebeurtenissen, die zich elders in ons werelddeel afspelen, tot ernst stemt, wordt ook dezerzijds be seft." Dit Kabinet het spreekt wel vanzelf beantwoordt niet ten volle aan onze wenschen. Wij zouden liever gezien hebben, een Ministerie, steunende op de rechtscbe par tijen en nog liever zou het ons geweest zijn, als op .grond van den uitslag der verkiezingen een overwegend Anti-revo lutionair Kabinet had kunnen optreden. Maar dit neemt niet weg, dat er toch pok reden is tot groote dankbaarheid. Als wij zien, wat in andere landen ge beurt, hoe daar vaak bij de Regearingen een streven is om de Christelijke grond slagen te ondermijnen, dan stemt het tot blijdschap, dat er in ons land een Ka binet is dat volmondig verklaart voor de ondermijning van godsdienst, gezag, en eerbaarheid te willen .waken. Critiek behoeft niet achterwege te blijven. Maar dit mag niet beletten te waar- deeren, het goede dat wij in dit Kabinet ontvingen. 1p De kabinetscrisis in Frankrijk. Chautemps heeft de opdracht tot kahi- netsvorming- aanvaard. Tardieu heeft aan Chautemps medege deeld, dat hij geen deel wenschte uit te maken van zijn kabinet. Chautemps heeft Tardieu de porte feuille van Marine en het vice-voorzitter- schap van den ministerraad aangeboden, benevens de zekerheid, dat hij hoofd der Fransche delegatie ter vlootconferentie zou kunnen blijven. Tardieu heeft aan de pers een verkla ring gegeven over zijn besprekingen met Chautemps. Deze zegt, dat in het onder houd in het bijzonder de onderhandelin gen te Londen ter sprake zijn gekomen. Ter wille van de continuïteit van de Fransche politiek te Londen, wenschte Chautemps Tardieu in zijn kabinet op te nemen. Tardieu is ook bezield met den wensch, dat de Fransche belangen te Londen be hartigd zullen worden volgens het stand punt, dat het parlement in December heeft goedgekeurd, maar noch de poli tieke gebeurtenissen der laatste dagen, noch de parlementaire toestand, zooals hij na de crisis van Maandag geworden is, stellen hem in staat aan een kabinet- Ohautemps zijn medewerking te verlee- nen. Het toetreden tot dit kabinet, zei Tardieu, zou als een desavoueering uitge legd kunnen worden van de meerderheid, die hem tot nog toe 'bij zijn internationale onderhandelingen in Den Haag en te Londen gesteund heeft. Chautemps verklaarde aan de journa listen: „Ik heb Briand opgezocht, die mij zijn medewerking verleend heeft. Toen hij het Elysee verliet, verklaarde Chautemps, dat hij aangenomen 'had om het kabinet te vormen. Hij dacht, dat het kabinet in den loop van den dag van mor gen gevormd zal zijn. Het Belgische Jubeljaar. De Antwerpsche correspondent van de Msb. schrijft: Het Belgisch jubeljaar is waarlijk niet schitterend ingezet. Het parlement geeft sedert de laatste weken eerder den in druk van een bijeenkomst van twistende erfgenamen, dan van 'n feestelijk jubilé. Minister-president Jaspar heeft na tie verkiezingen van Mei '29 de plechtige belofte afgelegd, dat voor het aanbreken van het jubeljaar 1930 de Vlaamsche kwestie zou zijn opgelost. Maar wij staan nu reeds bijna twee maanden in den vollen glans van het jubeljaar. Men weet hoe vooral de liberale partij in echt natio- alengeest met de eene hand aan de Vlamingen wil geven, wat zij hun met de andere dubbel poogt te ontfutselen. In dezen staat van zaken kan men het begrijpen dat de Vlamingen meer dan ooit ongeduldig worden. Er is onder hen een radicale minderheid, welke besloten schijnt niet alleen om zich van de feesten van het jubeljaar te onthouden, maar deze zelfs tegen te werken met hand en tand. Het zijn de Vlaamsche nationalisten en vooral de uiterste elementen in deze organisatie van Vlaamsche jongeren, 'die van nu af al begonnen zijn om hun verbittering tegen het huidige statuut van België en zijn regeering bij elke gelegen heid te laten spreken. Zij behoeven slechts te wijzen op de studenten-relletjes te Leuven; op het feit dat het portret van den koning in ,een cinema werd uitgefloten; op de manifes taties te Antwerpen bij de komst van den kroonprins; op de betooging van vorigen Zondag in de Scheldestad, toen een frans- kiljonsche organisatie van oudstrijders door Vlaamsche nationalisten werd uit gejouwd enz., om te doen zien, hoe ten gevolge van dit extremistisch optreden het feestjaar niet al te best is ingezet. Wat bij deze eerste anti-iuhel-actie vooral opviel, was, dat er een zekere weloverlegde krijgstaktiek gevolgd werd. Te Antwerpen bijvoorbeeld hadden de nationalistische wachten zich in twee groepen geschaard. Terwijl de eerste gToep het bont maakte en de politie naar zich toe trok, bleef de tweede groep stil in reserve .om een goede kans af te wachten. Deze omstandigheid en het feit, dat elders reeds stink- en tranen- verwekkende bommen door deze heet hoofden werden gebruikt, wijst er eens te meer op, dat men hier staat voor een georganiseerde beweging tot sabotage van het jubeljaar, welke te Antwerpen zijn centrum heeft. Te Antwerpen is men bevreesd voor de expositie. Wij lezen onder den titel „De Sabotage van het Nationaal Jubi leum" in de Nieuwe Gazet: „Heel die beweging jou nog niet zoo erg zijn, indien het hier gewone feeste lijkheden gold. In het nationaal jubileum Tiebben wij echter een ontzaglijk kapitaal belegd en onze hoop gesteld op een gouden jaar voor onze stad, voor onzen naam, voor onze faam en voor onze zaken. En nu is het een ernstige vraag, of wij' die wereldtentoonstelling, waarvoor zoo hard en geestdriftig gewerkt is en waarop wij zulke heerlijke verwachtingen mogen bou wen, zóó maar zullen laten saboteeren, of wij den goeden naam van de sinjoren zoo maar in het gedrang zullen laten brengenof wij de pogingen om de vreem delingen hier vandaan te houden en de expositie op een financieele ruine te doen uittoepen, zóó maar ongestraft zullen laten. De beste verdediging ligt echter in de handen van het parlement, dat door een snelle en afdoende oplossing van 't Vlaamsche vraagstuk de noodige rust zou schenken aan het Vlaamsche land. Dr Borms te Leuven. Ten gevolge van de komst van dr Borms te Leuven, waar hij in den Eden- schouwburg voor het Vlaamsch studen tenverbond het woord zou voeren, be vond de oude universiteitsstad zich weer als bet ware in staat van beleg. De beele politiemacht, de gendarmerie van Leuven en omstreken en 150 bereden en onbereden gendarmen uit Brussel wa ren op de been om alle wanordelijk heden te voorkomen. Het stationsplein zag zwart van volk, maar de eigenaar van den schouwburg hield, op aandrin gen der .autoriteiten, ds schouwburg ge sloten. De Vlaamsche studenten vertrok ken daarop in optocht met muziek en vaandels naar de voorstad Kessel Loo, waar dr Borms, die op een tafel was geklommen, de studenten eerst buiten en daarna irn een zaal toesprak. Een groepje OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALF-ONS BUSJES EN IN GOEDGEVULDE 10 CTS. WITTE STROOIBUSJES tegenbetoogers werd door de Vlaamsche studenten na enkele stokslagen op de vlucht gedreven, maar andere ongeregeld heden blijken zich niet te hebben voor gedaan - I'll Communistische relletjes te Athene. De ambtswoning van den burgemeesr ter van Athene was Woensdag het too- neel van communistische onlusten. Met veel tumult drong een 100-tal commu nisten het gebouw binnen, verwoestte het meubilair en vernietigde een hoeveelheid documenten. Eerst na geruimen tijd, toen de po litie assistentie had gekregen, konden de indringers verwijderd worden. Enkele uren later verschenen zij ech ter opnieuw en verlangden den burge meester persoonlek te spreken. Weder om ontstonden er ongeregeldheden, waar bij nu en dan schoten gelost werden. De politie slaagde er tenslotte weer in, de orde te herstellen. De godsdienstvervolging In Rusland. Lord Birkenhead, later nog: gesteund door Lord Cushendun, heeft gisteravond de godsdienstvervolgingen in Rusland in bet Engelsche Hoogerhuis ter sprake ge bracht. Hij zciide, dat de ingekomen be richten voldoende betrouwbaar waren om iedere Engelsche regeering, die aan de traditie der Engel&che politiek hechtte, te nopen de betrekkingen met zulk een regeering onmiddellijk af te breken. Door de geheele beschaafde wereld was een kreet van afgrijzen gegaan. Bovendien bad de Russische rageering haar belofte nopens het zich -onthouden van com munistische propaganda ook al herhaal delijk geschonden, maar d-e regeering wil de dit niet erkennen. Lord Parmoo-r antwoordde, dat Hen derson duidelijk in het Lagerhuis gezegd had, dat hij- binnenkort een volledig rap port van den Engelscben gezant te Mos kou verwachtte en daarna zou handelen. Spr. herhaalde, dat propaganda van de De-rde Internationale door "de Engelsche regeering beschouwd werd als te vallen onder de door de Russische regeering afgelegde belofte, zoodat het Huis ge rust kon zijn, dat de regeering niet van haar standpunt zou wijken. De aartsbisschop van Canterbury zei- de, -dat hij met deze verklaring van Lord Parmo-or voorloopig genoegen z-oiu ne men, maar dat hij op de kwestie te rug zou komen, zoodra de officieele rap porten in het bezit der regeering waren gekomen. Korte berichten. Weldadige regens zijn in West- Australië, Zuid-Australië en Victoria ge vallen en hebben een eind aan de bosch- branden gemaakt. Twee transcontinentale expres-trein-en kunnen niet verder, omdat de spoorweg is weggespoeld. Een van de treinen was op weg naar het Oosten met passagiers en overzeesche post. De versperring van de lijn zal vermoedelijk ©enige dagen duren. Als gevolg van den achteruitgang van het verkeer op de Duitscbe rijks spoorwegen is de directie voornemens to-t arbeidsinkrimpinjg over te gaan. De seizoenwerkkraohten, die anders in dezen tijd van het jaar tewerk worden gesteld, zullen ditmaal niet worden aangesteld. Het resultaat van een inval, welke de Berlijnsche politie in enkele lokalen in de Rückertstrasse heeft gedaan, is ge weest, dat veertien verdachten, w.o. vier vrouwen, in hechtenis zijn gehouden. Twee hunner hebben bekend aan ver scheidene rooftochten van de auto-bandie ten -te hebben deelgenomen, terwijl de twee anderen ontkennen. In sommi-ge streken der Belgische Ardennen is nog meer sneeuw gevallen. Nabij Beauraing en Geiinne, in het Z-uid- Oosten der provincie Namen, ligt de sneeuw 30 tot 40 c,M, boog. De Gouverneur van Curagao. Uit Willemstad wordt d.d. 20 dezer geseind dat majoor B. W. F. van Slobbe, de nieuwbenoemde gouverneur van Cura gao, is aangekomen pn in zijn functie officieel is geïnstalleerd in een buitenge wone vergadering van den Kolonialen Raad. Het Hamerlid Dr Bierema. Naar aanleiding van het bericht/dat Dr Bierema, liberaal lid van de Tweede Ka mer, bereid zou zijn, zich beschikbaar te stellen voor het voorzitterschap van het Waterstaatschap Hunsingo-, in verband waarmee het in zijn bedoeling zou liggen zich niet herkiesbaar te stellen als lid van de Tweede Kamer, verneemt bet Va derland, dat dr Bierema hieromtrent nog geen besluit heeft genomen. Wel is hij, aldus het blad, tot de over tuiging geko-men, dat hij in '1933 voor de beslissing zal staan, óf voor het Ka merlidmaatschap te bedanken, óf in Den Haag te- ko-men wonen, in welk geval hij jid van de Tweede Kamer zal blijven. Doch, zooals gezegd, een beslissing is nog n.iet genomen en behoeft eerst tegen 1933 te worden genomen. Botsing tusschen locaal- spoor en auto. Hedenmorgen plm. 11 uur had met. den locaalspo-o-rtr&in Goes— Wolphaartsdijksche veer, 'daar waar de spoorlijn den provincialen weg kruist, een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto- van den heer Jo-h. van den Berge en den wagon der lo-caalspoor. Gelukkig had de spo-o-rwagen weinig vaart do-ordat de bestuurder de auto zag naderen. D-e auto werd vrijwel geheel vernield. De bestuur der (de eigenaar zelf) bekwam wonder boven wonder slechts betrekkelijk geringe kwetsuren aan een zijner boenen-. De tram kreeg slechts geringe averij. Het ongeluk moet worden geweten aan onoplettendheid van den chauffeur. De- politie heeft de auto in beslag genomen. Dit is het eerste ongeluk op dit ge vaarlijke kruispunt. Men zij op zijn ho-ede. Doodelijk ongeval. Gisteren is in de ammoniakfabriek te Sluiskil een Fransoh bedrijfsingenieur, die bezig was met het co-ntroleeren van de machines, dcor een der raderen van een machine gegrepen en vermorzeld. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Goes. Loop der bevolking- tot 21 Fe bruari 1930. Ing-eko-men: L. Meijer, kok, van Watten- scheid (D.), Groote Marlet 17; J. Fore man, geb. Willemse, zonder beroep, van Den Helder, St. Jaco-bstraat 52; D. C. Veerhoek, dienstbode, van Wo-lphaarts- dijk, 'sH. H. Kind. straat" 38; C. W. Scbetters, landb. knecht van Geldrop, 's H. II. kind. straat 3; A. C. J. Maes, ambt. prov. griffie, van Middelburg, Alb. Joa- chimkade 3; S. J. H. Verbeek, electri- cien, van Kruiningen, de Ruyterlaan .24; M. P. Ver-duijn, dienstbode, van Kapelle, Groote Markt. 24; Vertrokken: S. de Putter en ©chtgen., gom. veldwachter naar St. Laurens, A 5; M. Vogel, timmerman, naar Rotterdam, Aelfcrechtskade 90a; G. Rijsdijk, electri- cien, naar Ridderkerk B 283; P. Mieras, sjouwerman, naar Middelburg, Wagen plein 118; Wed. H. van der Velden, geb. Boers, zo-nder beroep, naar Monster Molenstraat 22; M. J. Roose, dienstbode naar Rotterdam, Mathenesserlaan 481; A. Sanderse, slagersknecht, naar Schoonho ven, Lo-pikerstraat; J. A. van 'tVeer, ma gazijnbediende, naar Amsterdam, Stad houderskade 95; P. B-reugelmans, kellner, naar Hulst, Markt 60 B-; K. Fischer, or-, ge-lmaker, naar Zeist, Steinlaan 27. Aagtekerke. Donderdagavond vergader de de afd. Aagtekerke d-er Vereaniging tot Ohr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland -ander voorzitters chap van dhr J. Boisselaar. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebratoht. Uit het verslag van- den penningmeester bleek, 8innen!and. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het Wegenfonds. De verdachte van, den kindermoord te Rotterdam -op vrije voeten? Botsing -tu-sschen 1-ocaalspoor en auto te Wólfaartsdij'k. Buitenland. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De tarieven-oo-nferenti-e te Genève. Rede van de-n heer Co-lijn. De godsdienstvervolging in Rusland. De vlootconferentie niet geslaagd? dat de inkomsten bedroegen f 149.93, uit gaven fl45,571;/2. Nu was aan de orde verkiezing van twee bestuurslade-n. Dhr S. -Wisse (aftr.) deelt de vergadering me de, dat hij, gezien zijn vergev-ord-erden leeftijd niet meer voor benoeming in aan merking wenscht te komen. In zijn plaats werd geko-zen C. de Visser, terwijl werd herkozen dhr J. Bossedaar. Vervolgens richt de voorzitter zich tot dhr S. Wisse met een woord van dank vo-or hetgeen hij al die jaren voor de afd. heeft ge daan evenals to-t den penningmeester dhr J. Mo-eins„ die als zoodanig heeft be dankt. In zijn plaats werd door het be stuur -gekozen dhr J. de Visser Jz. Tot afgevaardigd-en naar da Alg. verg. te Ber gen -op Zoom werden gekozen A. Verba,ge Jz. en A. Verhage Gz,. Niets meer aan de orde sluit het oud-bestuurslid dhr G. E. Overweg de vergadering met dankge bed. Biggekerke. De vereeniging van gedi plomeerden aan de land- en tuinbouw- cursussen op Walcheren, hield Woensdag avond alhier een goed bezochte en geani meerde jaarvergadering, onder leiding van den heer P. Besuijen. De secretaris, -de heer A. W. Karelse, bracht verslag uit van de werkzaamhe den in het afgeloopen jaar, waaruit bleek, -dat de vereeniging een tweetal leerzame proeven had genomen met stikstofbemes ting en voederbieten, waarmede 'n prach tig resultaat word bereikt. Besloten werd ook -dit jaar voort te gaan met het aan leggen van proefvel-den, waarmede enke le loden der vereeniging zich wederom zullen heiasten. Voorts werd besloten, ter gelegenheid van -de wereldtentoonstelling dezen zomer een excursie to maken naar Antwerpen. Door -dhr A. W. Karelse werd hierna een goed verzorgde causerie gehouden over het onderwerp: „Theorie en Practijk",, dit natuurlijk op het ge bied van land- en tuinbouw en veehou derij. Spr. wees o.a. -op het vourreohi, dal wij thans genieten, doordat we door de ontwikkeling van dezen tijd zooveel voor hebben boven vorige geslachten, die de ruime voorlichting van thans moesten missen. Nadat -de volgen-de vergadering was bepaald te Koudekerks, sloot de voorzitter de vergadering. Bruinisse. Gisteravond spraken de hee- ren De Kam en Dirks uit Zierikzee in de consistorie der -Geref. Kerk alhier in het belang der Vrije Universiteit. De eerste schetste in het kort de -ge schiedenis der Vrije Universiteit en de uitgebreide beteekeni-s der V. U., wat de ze ze-ggen wil voor ons Geref. volk. Hij spreekt een woord van opwekking, om te bevorderen, dat -de V. U. niet alleen in stand blijft, maar ook worden uitgebreid, r/y.Sebf. filters Prinsengracht ?20/ffi AM 5T E R DAM TEL .48882

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1