No. V Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw De avonturen van een verkeersagentje. Rechtzaken Ingezonden Stukken. Radio-nieuws groet» vraag schijnt nog te rijn of de Nederlundsche regeering toestemming tot do combinatie met een buitenlandsche maalschappy zal verleenen. Electrisch licht. Uw radio-toe stel kan op de lichtleiding worden aan gesloten. Prijs f J. M. Polderman, Goes. Adv. Rilland-Bath. Gisteravond werd onder leiding van Dir W. M. Moree alhier, de alg. vergadering der afd. „Het Groene Kruis" gehouden. Er waren 20 leden tegenwoor dig, waarover de voorz. in zijln openings woord zijln blijdschap uitsprak. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat de ai- deeling 327 leden telt, in 119 gevallen werd gebruik gemaakt van de verplegirigs- middoïen. Door den penning.n. werd ver slag uitgebracht. Ontvangen was met het saldo van vroeger jaren een bedrag van f 1488.91 en uitgegeven f246.50, zoodat in kas was een saldo van f 1242.41. Door den heer W. Griep werd verslag uitgebracht van de vergadering der Prov. Vereen. Tot afgevaardigde naar de a.s. vergadering der Prov. Vereen, welke te Zierikzee zal worden gehouden werd benoemd dhr W. Griep, en tot plaatsvervanger dhr J. Goe roe. De aftredende bestuursleden de hee- ren W. Griep1, C. Kok, D. Moeliker, en J. v. Damme, werden herkozen. Een voor stel van een der leden om gezien het flinke kassaldo, een brancard aan te schaf fen voor het vervoer van zieken en get- w ouden, zal door het bestuur in over weging worden genomen. Verder volgde ©en drukke bespreking over het aanstellen van een wijkverpleegster. Sommige leden waren van meening dat dit een belang is voor geheel de gemeente, dus dit betaald moet worden .uit de gemeentekas. Door anderen werd dit bestreden. Diezen meen den dat het particulier initiatief hier eerst moet voorgaan en getracht moet worden door d© afdeeling hiervoor een bedrag bijeen te brengen, en dan aan de gemeente subsidie te vragen. Door een der leden werd een voorstel gedaan, dat het be stuur zal onderzoeken wat de afdeeling zelf voor dit doel kan bijeen brengen, om dan met een voorstel te komen in een volgende algemeene vergadering, en 'dan een besluit te nemen. Dut werd aangeno men. Westkapelle. Nadat de sleepboot uit Vlissingen tevergeefs getracht heeft het op Vrijdagmorgen 14 Februari gestrande motorvisschersvaartuig, de VI. 26, van schipper De Nooyer, vlot te krijgen, om het daarna op te sleepen naar Vlissingen, is het in de laatste dagen geheel uit elkaar geslagen, waarbij nog verscheidene palen uit het paalhoofd stuk geslagen zijn. Ook de motor, die nog maar enkele weken in gebruik was, is totaal ver loren. Heden, Donderdag, zijn de aangespoel de en afgehaalde stukken van het wrak publiek verkocht. De opbrengst bedroeg slechts enkele guldens. De schipper lijdt een aanmerkelijke schade, vooral daar het scheepje ook slechts een jaar of ze? oud was. Serooskerke (W.). Dinsdag kwam de Anüdiev. Kiesvereen. „Vreest God, Eert den Koning" in jaarvergadering bijeen. Op gebruikelijke wijze werd de verg. door den voozitter P. Melis Wz. geopend. Na lezing der Notulen en Jaarverslag secr. en penningm. werden de altredende bestuursleden P. Melis Wz. en Joh. Won- dergem heikozen. In plaats van den heer J. de Visser Pz. die voor een herkiezing niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen den heer Joh. de Wolf, Hoofd der Chr. School. Ook werd met algemeene stemmen dhr. P. Melis Wz. als voorzitter .herkozen. De afgevaar digden paar de centrale vergaderingen werden ook herkozen. Hierop werd het woerd verleend aan den heer Adr. Goed- bloed (Weth.), die hierop een .inleiding leverde over het Gemeente Program. Allereerst stond spr. stil bij het grond beginsel van het gemeenteprogram. Hier bij gaat het hem om de ordinantie Gods voor het staatkundig leven. Voor den An tirevolutionair volgt hieruit, dat zijn pro gram van actie moet uitgaan van de er kenning vant;den Goddelijken oorsprong van het Overheidsgezag. Het Overheids gezag moet beschouwd worden als middel van Gods genade, om de ontbindende wer king der zonde te stuiten, en moet als zoodanig, blijkens Paulus' woord in Ro meinen 13 1, 2 en 4 geëerbiedigd wor den. Hieruit vloeit als vanzelf voort een plicht eenerzijds van de overheid om haar gezag te handhaven, anderzijds van de onderdanen om aan dat gezag te gehoor zamen. Na in dit meer algemeen gedeelte nog een en ander te hebben gezegd, over de begrenzing der overheidsbemoeiing met betrekking tot het kerkelijk en maatschap pelijk terrein, behandeldt inleider verder enkele punten, die in de eerste plaats voor opname in een gemeenteprogram in aan merking komen, zooals het gebed in den gemeenteraad, verbod van misbruik van Gods Naam, bevordering Zondagsrust, autonomie en samenwerking en politieke eerbaarheid. Hierop volgde nog een aangename be spreking, waarop de voorz. dank bracht aan den referent voor zijn geleverd werk en ook aan allen, die aan de bespreking hadden deelgenomen. Dhr Wöndergem eindigde met dankgebed. meldt, Zondag j.l. Ds H. A. Minderrr.an, pred. der Geref. Gemeente te Lisse, voor het eerst weer voor Zijn Gemeente al daar op. Do fuim 70-jarige grijsaard deelde zyn Gemeente mede, dat de door hem onder gane oogoperatie geen Jmat heeft ge bracht en dat hij thans zoo goed als blind zijn ambtswerk moest verrichten. Hij bepaalde zijn gehoor bij Jesaja 46 vers 4 (het laatste gedeelte). Ds J. E. Schröder. f Gisteren is te Hilversum op 78-jarigen leeftijd overleden ds J. E. Schröder, Emeritus Predikant der Evangelische Luthersche ge meente te Arnhem, een in Luthersche kringen en ook daarbuiten zeer geziene figuur. Ds Schröder diende de Evange lisch Luthersche gemeenten van Brielle, Zwolle en Arnhem, waar hij 1 Decem ber 1912 emeritus werd. Tegen den godsdienst. Vol gens „Das Evang. Deutschland" heeft het dag. bestuur van Berlijn aan bezoekende geestelijken verboden, buiten de daarvoor bepaalde uren in de gemeentelijke zieken huizen te komen; avondmaalsvieringen met stervenden mogen niet meer op ge meenschappelijke zalen gehouden worden, daarvoor zijn nu de badkamers(t) aange wezen als deze gemist kunnen worden. Al leen die zieken mogen bezocht worden, die reeds bij hun komst in het ziekenhuis den wensch te kennen gegeven hebben het bezoek van een predikant te willen. Reeds eerder, zoo schrijft het blad, was bepaald, dat wel Kerstfeest gevierd mocht worden, maar zonder bepaald godsdien- "':g cachet. In een paar ziekenhuizen van Berlijn was met toestemming van de directie een predikant gevraagd. De zusters, die om een predikant gevraagd hadden, werden ontslagen. Kerken gesloten. De „Krasna- ja Gazeta" verneemt, dat krachtens een door het praesidium van den Petersburg- schen sovjet uitgevaardigd bevel in de voormalige hoofdstad opnieuw zes groote kerken zijn gesloten, waaronder de z.g. Reformatskaja (Calvinistische). De ikoon uit het huisje van Peter den Groote (een ikoon uit het persoonlijk bezit van den grooten hervormer) is naar een museum overgebracht. De gegoten-ijzeren kruizen op de graven van het soldaten-kerkhof zijn afgebroken en aan Roedmetalltorg ter oversmelting gezonden. Ds H. A. Mind er man. Na een langdurig ooglijden, tengevolge waarvan hij piet in de bediening des Woords kon voorgaan, trad, naar de „Stand." HET AUTOMOBILISME. De „Tel." deelt mede, da,t in Noord- Holland dezer dagen het 70.030ste num- merbewijs de provinciale griffie van Noord-Holland heeft verlaten. lederen dag overschrijden wij1 de 70.000 met een paar honderd, verzekerd© men aan het blad, en zoo zal het tijdstip niet ver meer zijn, d.a.t het 100.000ste num- morbewijs wordt ingeschreven. Doch dan ontstaat er een eigenaardige moeilijkheid, waarvoor men in den Haag reeds nu bezig is een oplossing te zoeken. Het nummer wordt dan n.l. te groot om ge makkelijk leesbaar te zijn; zos cijfers zijn niet meer in één oogwenk zóó waar te nemen, dat zij onthouden kunnen worden, hetgeen voor een autonummer volstrekt noodzakelijk is. Waarschijn'ijlk zal mien daarom eerlang genoodzaakt, zijln evenals in enkele ander© lapden een tweetal letters vóór de cijfer? te zetten en deze iu.atste tot vier te beperken. Zoodat dan de nummerborden er b.v. zoo uit zouden zien: GA 8746, wat wil zeggen Noord-Holland, afdeeling A nr. 8746. Dan zal ook aan de wensch van velen zijn voldaan, om een laag niummex te krijgen. Hierom vraaigt men herhaaldelijk. Sommigen schijnen te mee- nen dat het hun wagen cachet geeft, in dien slechts enkele cijfers op het nummer bord prijken. Toch worden verzoeken om oude nummers nimmer ingewilligd. Verschillende lage nummers kan men nog op den weg zien, o.a. nummer 1, dat 12 Januari 1906 werd aangevraagd door den heer Brancke uit Hilversum. Diat be wijs is enkele malen van eigenaar ver anderd en thans in het bezit van den heer Ramshout te Amsterdam. Enkele autoverhuurders, die eveneens eigenaar? zijn van zeer lage nummers, weten dat de verhuurwagens, waarop deze voorkomen, altijd opgeld doen en meestal tegen'een veel hoogeren prijs dan gewoonlijk kunnen worden verhuurd. -~ De Sluipmoord te Stomp- w ij k. In verband met den sluipmoord op den manufacturier v. d. Drift te Stompwijk werd indertijd een persoon gearresteerd, die oorspronkelijk ambtenaar aan een dor Hooge Colleges van Staat was, doch om streeks 1919 genoodzaakt werd uit die betrekking ontslag ,t,o nemen, nadat hij betrokken was geweest bij een jassendief- stal in café Central. De gestolen jas werd toen teruggevonden op de kamers van een vrouw in de Wagenstraat te Den Haag, waarmee de gearresteerde in relatie stond. Als „Markies" wist hjj tal van oplichterijen te plegen. Gezien echter de weinige aanwijzingen die tegen hem bestaan, is het zeer waar schijnlijk dat hij indien niets positiefs tegen hem "kan worden bijgebracht eerlang op vrije voeten zal worden ge steld. Een baby door een .rat ge beten. Dinsdagmorgen werd ten huize van een te Buitenveldert woonachtig ar beidersgezin de moeder bij het verrichten harer werkzaamheden plotseling opge schrikt door het angstwekkend geschrei der op den zolder in een ledikant lig gende baby. Toen zij een onderzoek ging instellen en bij het bedje van de kleine kwam sprong plotseling £ot haar grooten schrik een rat. op den grond en verdween schielijk door een opening van het po reuze dak. Het bleek dat het ongure dier het kind op verschillende plaatsen in het gelaat gebeten had. Door een dokter werden de wonden verbonden. De iepziekte. De laatste weken zijn in Nijmegen tal van mooie iepen ge veld, die door iepziekte min of meer ern stig waren aangetast. Groote laangedeelten hebben hun sie raad verloren, zoo is b, v. een groot deel der boomen gerooid langs boven gedeelte van den vroeger zoo fraaien Berg en Dalschen weg. In totaal werden niet minder dan een 700 boomen omgehakt. Een unicum in het tram wezen. Op de lijn Amsterdam-Haarlem Zandvoort worden .gedurende de laat ste jaren als trammaterieel de zooge naamde zware Budapesterwagens ge bruikt. Deze tramtreinen bestaan uit drie wa gens waarbij pit den aard der zaak de motorwagen de eerste was en de beide aanhangwagens daaraan gehaakt waren. Dit gaf steeds oponthoud aan de eind punten, omdat de jnotorwagen daar tel kens gerangeerd moest worden. Thans heeft men een uitvinding ge daan, welke een unicum in het tram wezen genoemd mag worden. Deze uit vinding maakt het mogelijk, dat de motor wagen tus.*chcn de beide aanhangwagens geplaatst kan worden. In de aanhang wagens wordt daartoe een schakelkast gebouwd, terwijl voorts daarin worden aangebracht de Westinghouse-reminrich- ling, de luchtfluit, de voelbel en de zand- strooier. Dcor eenigen ombouw der aanhang wagens wordt het mogelijk gemaakt, deze inrichtingen te verbinden mot de hoofd- inrichlingcn in den motorwagen. Deze laatste blijft dus het voornaamste deel van den tramtrein, omdat hij in werke lijkheid den eerste» aanhangwagen duwt en den tweeden trekt. De bestuurder van den tramtrein neemt plaats op het voorbalcon van den eersten aanhangwagen en bestuurt vandaar af den tramtrein. Door de toepassing van deze uitvin ding komt het- tijdroovende en' voor de passagiers vervelende rangeeren, te ver vallen, terwijl de uitvinding ook prao tisch nut heeft bij eventueele vertraging. Is n.l. een deel der lijn eens versperd, dan krijgt men geen ppeenhooping van tramtreinen, daar het nu mogelijk is, deze terug te laten rijden. Dit was door het gebiedende rangeeren tot op heden niet mogelijk. Met den ombouw van aanhangwagens hoopt men binnen zoo'n korten „tijd ge reed te zijn, dat over misschien 14 dagen do gereconstrueerde tramtreinen kunnen rijden. Vlam in de pan. In de Bellamy- str. nr. 55 te Amsterdam brak gister middag ongeveer halfvLci' brand uit in den rijwielhandel van don heer K. Pruim. Achter den winkel is een reparatie-int- richting en daarachter een rijwielstalling. Boven de stalling is een kamer inge bouwd. Daar was de huisvrouw bezig vet te smelten. De vlam sloeg in de pan en greep dadelijk snel om zich heen, Zioodat poging*:n om het vuur in den aan vang te sluiten, mislukten. De vrouw ge raakte vermoedelijk door den rook be wusteloos. Z\j| werd bijl buren binnenge dragen en was weldra weer bij. De brand weer was het vuur spoedig meeeter. Winkeldiefstallen te 's-Gra- v e n h a g e. Aan het einde van de vorige week is in De Bijenkorf in Den Haag een juffrouw door een controleur op hee- terdaad betrapt bij het stelen van een lapje stof. Aanvankelijk weigerde de aan gehoudene elke inlichting. Een ""huiszoe king jn haar woning leverde niets bijzon ders ^op. Uit verschillende gegevens maakte men evenwel op, dal de juffrouw verscheidene diefstallen van den laatsten lijd op haar geweten moest hebben. Deswege werd zij nogmaals aan een streng verhoor onder worpen, waarbij zij tenslotte door de mand viel. Toen eerst bleek, welk een goede vangst men had gedaan. Onder een stortvloed van tranen ver telde zij, dat zij tot haar diefstallen werd geprest door een zekere juffrouw v. d. W., die aan het hoofd stond van een soert onderneming tot het plegen van winkeldiefstallen. Deze juffrouw v. d. W. is daarop aangehouden. Bij een huiszoeking in haar woning is een uitgebreide voorraad ge stolen goederen in beslag genomen. Het voortgezette onderzoek wees uit, dat mej. v. d. W. steeds met de op heeterdaad betrapte juffrouw samen de winkels "in de stad en kramen op de markt bezocht. Mej. v. d. W. wees dan aan, wat van haar gading was, leidde de aandacht van den verkooper af. De andere maakte zich met de goederen uit de voeten. Dit waren niet alleen lapjes stof, fles- schen odeur, tasschen enz. Ook geheele rollen zijde zijn gestolen, o.a. een rol japonstol' van 40 el. Do eerstaangehoudene kreeg van de opbrengst van het gestolene slechts een kleinigheid. Van de rol japonstof b.v. ontving zij slechts f 12.De waarde bedroeg f 160.—-. Mej. v. d. W. trachtte ook overigens zoo min mogeljjk risico te loopen. Zij verkocht de gestolen goederen niet zelf, zij had een aantal andere vrouwen als heelsters in haar dienst. Tegen drie van deze heelslers is reeds procesverbaal op gemaakt. Een vierde is opgesloten. De waarde van het gestolene moeten eenige duizenden guldens bedragen. De eerste aangehoudene, die, nu zij bevrijd is van de pressie van mej. v. d. W., een volledige bekentenis heeft af gelegd, geeft toe, de winkeldiefstallen da gelijks te hebben gepleegd van April 1929 af. Vrijwel alle groote winkels in de binnenstad heeft zij geplunderd. Mej. v. d. W. is opgesloten; de andere juffrouw is voorloopig op vrijo voeten gestekh Een doodkist voor een can did a a t. Heden hebben de verkiezingen voor het Japansche parlement plaats. De verkiezingsstrijd heeft zjjln hoogte punt bereikt. Propaganda wordt gevoerd met vliegtuigen en auto's en door middel van den draadloozen omroep. Een vooraanstaand politicus kreeg van zijn politieke tegenstanders een doodkist thuis gestuurd,, met het verzoek, zich zoo spoedig mogelijk te laten begraven. Appelprijzen. Men schrijft uit de Betuwe, dat de prij zen der appelen de laatste weken vrij aanzienlijk zijn opgeloopen. Groote voor raden zijn verkocht, vooral naar Polen, 51. Toen gelastte de koning, dat de vos voor hem zou worden gebracht. Het dier werd weer gebonden en uit de cel gehaald, terwijl de cipier met een lantaarn bij lichtte. „Houd je fatsoen', zeide de kabouter tegen den vos, „als je voor den koning staat. Laat zien, dat je manieren hebt geleerd." 52. Op zijn troon zat de koning en vlak bij hem, als of hij een rechter was, het verkeersagentje. Om hen stonden kabouters met pieken en lansen om Zoo de open plek, waar de koning zat, te beschutten tegen de nieuwsgierigen. „En vertel jij nou eens wat je van de heks weet", vroeg de koning. „En alleen de waarheid", zeide Keesie, „alleen wat je weel, want van hooren zeggen liegt men veel." ■waar goedsoortige handelsappelen uit Ne derland dit jaar goed geplaatst kunnen worden. Goudreinetten daarentegon vin den in eigen land afzet, ook daaivan is do noteering stijgende. Men kan echter berekenen, dat in de niet gekoelde partijen appelen dit jaar wol voor een 40 pot ver loren is gegaan aan rot, zoodat een zelfs vrij aanzienlijke stijging nog niet voldoen de zal zijn om tot eenige winst te komen. De export naar andere landen heeft dit jaar vrijwel niets te heteekenen, behaJvo dan naar Polen. Gasdirecteur voor het ge recht. Voor de rechtbank te Roer mond stond terecht de gewezen gasdi recteur der .gemeente Roermond A. B-, thans wonende te Ans (B.). Verd. was ten laste gelegd, dat hij als directeur der gemeente-gasfabriek te Roer mond op verschillende tijdstippen in 1922, 1923 en 1924 van de gasmeterfabriek George Wilson tp Den Haag en van de N.V. Gautsch' Industrieele Mij. te Am sterdam giften (Hoeft aangenomen, o.a. van f 1250, f 570, f 55 en f 50, ten einde hem te bewegen in strijd met zijn plicht in zijn bediening als gasdirecteur iets te doen of na te laten. Verd. die ter terechtzitting aanwezig was, bekende verschillende giften te heb ben aangenomen, doch niet geweten te hebben dat zulks niet mocht. De vertegenwoordigers van beide Jfir- ma's, als getuigen gehoord, verklaarden aan verd. verschillende malen belangrijke giften te hebben gedaan. Zulks geschiedde in den regel te Roermond, doch ook wel eens ten kantore der firma. Volgens den heer W. Wilson geschied de het verstrekken van giften bij leve ringen steeds, hoewel er ook wel gas- directeuren waren, die zulks weigerden. Door de fa. werd hiervoor soms een be drag tvan f 45.000 per jaar .uitgetrokken. Deze'uitgaven werden geboekt onder de algemeene bedrijfsonkosten. „De specificatie van dit bedrag\ be vend zich in een klein notitieboekje", aldus de president, „dus toch wel een tee- ken, dat er iets moest worden gocamou- 11e erd." Get. Wilson gaf zulks dan ook ten slotte toe. De Off. van Justitie achtte het aan verd. ten laste gelegde bewezen en eischte een geldboete van f200 subs. 30 dagen hechtenis. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie! Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een plaatsje in Uw veelge lezen blad, naar aanleiding van het in gezonden stuk van Dinsdag 18 Februari: „Waarschuwing aan de leden van de Coöp. Zeeland". Waarom, zoo vraag ik den inzender, onderteekent u uw ingezonden stuk niet, dat ieder weet, van wien het afkomstig is? Dat is toch veel flinker? Voor mij is u geen lid van de Zeeland, of anders zulk een lid, die door bijver dienste aan de Zeeland (controleur of ta- reerder) nog nooit de verliezen, die er u door de leden leveranciers geleden wor- i den gevoeld hebt. Op uw sohrijien ga ik niet in, dat is i dwaasheid tegenover iemand, die zich niet bekend durft maken; alleen dit: u I) vecht voor een verloren zaak, en ik roep het den leden der Zeeland door dit schrij- m \en toe: op naar Roozendaal op Dinsdag 25 Februari, en als één man zijn stem gegeven aan het voorstel van het Bestuur. Weg- met de Zeeland, eer de ellende nog grooter wordt I Kom, inzender van Dinsdag, laat ons uw naam eens hooren? Wat mij betreft, ik teeken voluit. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Westkapelle E 25. ROGIER BOOGAARD, Lid der Coöp. Zeeland. Programma van Vrijdag 21 Febr. HUIZEN, 1875 M. 12.15-2.00 Concert. 2.453.00 en 4.305.00 Gramofoon- muziek. 6.306.45 Dinermuziek. 8.01—9.00 Aansluiting van Tiet Muziek- Lyceum te Amsterdam. 9.0011.00 Concert door het omroeporkest. HILVERSUM. Tot 6 .pur 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 12.15—1.15 Concert. 1.15—3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 5.00 Concert. Trio. 6.006.30 Gramo foonmuziek. 8.15 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554.4 M. 11.20 Gramo- foenmuziek '12.20 Concert. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Gramofoon muziek. 4.05 Concert door strijkkwar tet. 4.50 Orkestconcert. .7.00 Zang. 8.20 Concert. Symphonie t)rkest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.56 ,en 7.40 Gramofoonmuziek. 9.05 „De Toover- lluit", Mozart. Orkest en solisten. - LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20, 9.35—10.30 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. .4.50 5.50 Liederen bij de luit. (Gramofoon- platen). 7.20—8.40 Orkestconcert. 8.40—9.50 Kamermuziek. ZEESEN, 1635 M. 11.20-12.15 en 1.20—1.50 Gramofoonmuziek. 3.50 4.50 Concert uit Leipzig. 7.20 Orkest concert, y H De Anl Msb. sch Het Be

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6