BOL 5 GELOOFSBEZWAREN BIJBELGIDS HAAR ROEPING Ds C. Lindeboom NELLY HAS H. KOK, KAMPEN :n Telegrammen. Wetenschap en Kunst Marktberichten. Burgerlijke Stand. Financieële Berichten. Advertentiëri. Uïtnoodiging. TEMPEL OES HEILIGEN GEESTES EK y hngen. VERGADERING WILHELMUS BRAKEL J. C. WIRTZ Czn. I ikel VAN\ ik >r IEP is e tacheta In |i/e«s I ductie van n in ver met bijna 3g gegaan. de laatste og ging er dan de ede verkla- usland als zijn moet ien daarin omen, dan inder moei- gde Staten, hun graan- )09—'13 en 14 deld 14.3 d 34.7 mil- vooral ge- ibewerking chinale be rdoor werd veel groo- engen. Zoo illioen H.A. 1913. in 1928 te- igeveer ge- i oppervlak lusland als en beschou- te houden i graanteelt landen en iesche land- eelt betreft, aat. is, dat het io bevreesd behoeft te e het geval t het teveel /ele landen .ngen duur. rzaken. CINATIE. phalitiscom- aad om bij e enten. ■ker van de anuarinum- dedeelingen id bevat on- igen pokken brief van ïdheidsraad, ie inzake de menhangen- ïinister van d.d. 21 Jan. commissie ring van 20 iek van den heeft of het en weg, dat stoezicht op inatie tegen ens jaar aan aldelijk aan- tie te bevor- encephalitis k, omdat de ,ek blijft om aren. t dan na <r| ELKEN DAG ÉÉN GLM5JE Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt langdurige besprekingen en aarzeling overgegaan het advies te geven, de indi recte vaccinatie-verplichting tijdelijk bui ten werking te stellen, omdat de com missie het moreel niet te verdedigen achtte in de bestaande omstandigheden eenigen dwang op dit gebied, zij het ook indirect, uit te oefenen. In haar rapport noemde de commissie het reeds zeer ge- wenscht dat de geneesheeren er toe over gingen, de kinderen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd, in het eerste levensjaar te vaccineeren. De meerderheid der commissoe advi seert thans, de medici daartoe aan te sporen. Zij mocht echter niet blind zijn voor de bewering van de minderheid, dat er geen zekerheid kon gegeven wor den, dat er bij kinderen, die binnen 12 maanden na hun geboorte gevaccineerd worden, geen complicaties van het cen traal zenuwstelsel zullen optreden. Dit gaf den doorslag. Immers, en zoo moet de Commissie redeneeren, wilde het Staatstoezicht op de volksgezondheid een prophylactisch middel tegen welke ziek te ook aanbevelen, dan moest het de over tuiging hebben, dat dit middel geen na deel zou berokkenen. Die overtuiging mag op het oogenblik niet worden uit gesproken en zoo acht de meerderheid der commissie zich verplicht de vraag, of het wenschelijk is de inenting in het eerste levensjaar officiéél te propageeren, niet bevestigend te beantwoorden, hoezeer zij ook anders zou willen adviseeren. De commissie wijst dan verder op het nut der vaccinatie in het algemeen. Helaas hebben wij sinds enkele jaren droevige ervaringen opgedaan, waarmede wij verplicht zijn rekening te houden. Ofschoon de commissie zich genood zaakt gevoelt te adviseeren in de tegen woordige omstandigheden geen officiëele stappen te doen, acht zij het raadzaam te wijzen op de voordeelen die de vacci natie op jeugdigen leeftijd aanbiedt en wil die even naar voren brengen. De conculsie der commissie luidt al dus: „De inenting in het eerste levens jaar biedt voordeelen van algemeenen aard aan, terwijl de ervaring geleerd heeft dat de nadeelige gevolgen, zooals die in den vorm van een aandoening van het centrale zenuwstelsel kunnen optreden op jeugdigen leeftijd zeldzamer zijn. Ook zijn er aanwijzingen dat de kans op her stel bij deze kinderen grooter is dan op ouderen leeftijd1). De commissie is er zich van bewust, dat men haar zou kunnen verwijten, dat zij inzake de vaccinatie een verantwoorde lijkheid van zich afschuift, die zij op de praktische medici laat rusten. Men bedenke echter, dat het Staats toezicht op de volksgezondheid niet indi- vidualiseeren kan, hetgeen voor den me dicus-practicus wel mogelijk is. Er kun nen zich omstandigheden voordoen, waar mede deze laatste rekening kan houden en waarvan het Staatstoezicht onkundig zal zijn." De „N. R. Crt." merkt hierbij op: Er zijn sterke aanwijzingen voor het tegendeel. Alle 9 in Engeland in een be paald tijdperk aan encephalitis ziek ge worden kinderen beneden een Jaar zijn overleden. ONS GELD EN DE VOLKSTAAL. Het geld, zegt de „Maasbode", is de spil waar de wereld om draait en het valt daarom gemakkelijk te begrijpen, dat het geld en de munten in het bijzonder, in de volkstaal zoo'n groote rol spelen. Ook nog onze tegenwoordige gangbare munten vertellen ons in hun werkelijken of in hun bijnaam een stukje geschiede nis. Daar hebt ge bijvoorbeeld ons twee en een halve centstuk of, zooals de volksuit drukking luidt: „het vierduitstuk". De „duit" was het sinds 1700 bestaan de koperen muntstuk, dat zijn leven heeft gerekt tot ongeveer 1840, toen de centen, het honderdste deel van een gulden reeds waren ingevoerd. De waarde van een duit was het achtste deel van een stuiver of 5/8 cent en ons twee en een halve cent stuk vertegenwoordigde dus precies vier duiten. Hij was van rood koper, evenals thans de- centen, maar men had ze eveneens van zilver en zelfs van goud. Deze beide laatste soorten waren echter gemunt als proef voor een nieuw stempelslag en zij dienden ook wel als geschenk. Soms wer den op zilveren bruiloften zilveren en op gouden bruiloften gouden duiten in een schaal op tafel geplaatst en evenals bon bons onder de gasten rondgedeeld. Al is de duit nu verdwenen, zijn roem rijke naam leeft nog steeds voort in onze volkstaal. Het volk heeft het land aan 'n duitendief, een gierigaard een schraper, maar daarentegen ziet het soms zijn ide aal in een „vrouw met duiten". Niet minder dan de duit was ook het „stuivertje" geliefd (niet het vierkante, dat we thans bezitten, maar het kleine, ronde zilveren.)waarvan men niet wist, „hoe een stuivertje rollen kon", De huismoeders noemden dat vroeger een „beuzempe", omdat zij het symbool der vaderlandsche eendracht, den pijlen bundel, voor een heihoender aanzagen. Toch stelden zij de bezempjes op prijs, want zij hielden er zilveren stuiversdoos jes op na, waarvan zoowel het deksel als de bodem ieder een zijde van het stuiver tje vertoonde en waarin zij de mooiste exemplaren bewaarden. De dubbele stuivers heetten natuurlijk „dubbeltjes", en omdat zij zooveel in ge bruik waren, waren zij het meest afgesle ten en aan den kant soms zoo scherp als een mes. Aan deze eigenschap dankte het woord „dubbeltjessnijders" zijn ontstaan. Dit was een bekkesnijder, die een bijzon dere eigenschap bezat om met een dubbel tje tusschen duim en vinger zijn tegen partij te bewerken, dat binnen een paar seconden het bloed over zijn gezicht stroomde. De „gulden" was in de 15e en 1de eeuw de aigemeene benaming voor gou den munten van verschillende waarden. In 1681 verscheen de eerste Holiami- sche gulden, ook bekend onder den popu- lairen naam van „pop", die zich tot he den, met eenige verandering in -wei:'-.Ut en wijziging iu zilvergehalte heeft kun nen handhaven. Hoe de gulden aan dien naam „pop" komt is vrij eenvoudig. Den 17den Fe bruari 1680 was door de Staten van Hol land het besluit genomen, zoo spoedig mogelijk guldens te laten slaan. „IJzersnijders" gingen aan het werk en den 3den December werden door de Ge deputeerden der stad Dordrecht in de vergadering twee Statenguldens vertoond om uit te kiezen. De eene droeg aan de voorzijde het wapen van Holland met het randschrift „Vigilate Deo confidentes" (Waak en vertrouw op God) en aan de keerzijde den Hollandschen Leeuw, met het randschrift: „Moneta nova argenta Comitatus Hollandiae ((Nieuwe zilveren munt van het graafschap Holland). De andere gulden was er vrijwel aan ge lijk maar vertoonde aan de keerzijde „een Pallas, voerende in haar rechterhand een speer, rustende op een boek, en hebbende boven aan het einde een Hoed, en hou dende in haar linkerhand het Waapen van deze provincie, met de inscriptie: „hac nitimur illeam tuemur". Er werd gepraat en gedelibereerrd en nog eens gepraat en eindelijk besloten: Pallas en haar speer en hoed moest blijven, maar de speer moest rusten op den grond en niet op een boek. Ook het wapen van Holland kon gemist en daar voor in de plaats „een colomne gesteld worden". Aan de zijde van de speer zou men schrijven „hac tuemur" (deze n.l. de Vrijheid, beschermen wij) en aan de zij de van den kolom: „hac nitimur" ((hier op steunen wij). Spoedig werd een groot aantal van de ze munten in omloop gebracht, maar het volk, dat van de Grieksche mythologie niet veel begreep, zag in den hoed den Vrijheidshoed en doopte Pallas tot Ne- derlandsche Maagd, die in de volkstaal vereenvoudigde tot „pop". Het aantal „daalders" en „rijksdaal ders" was ontzaglijk groot. De daalder is de oorspronkelijke Joachimsthaler, die in 1519 te Joachimsthal in Bo- hemen werd geslagen. De munt werd ook in Holland gemaakt en heette hier daalder. In ons land kan men het woord in de volkstaal nog wel terugvinden als waardebepaling. Onze rijksdaalder of twee en een halve guldenstuk dagteekent uit '1316, maar reeds in 1567 werden stukken geslagen van 4050 stuivers, die den naam van „rijksdaalders" hadden met de meest verschillende afbeeldingen en benamin gen: kruisrijksdaalder,, Unierijksdaalder, rijksdaalder met den staanden man, Zeeuwsche rijksdaalder, enz. De volks naam „achterwiel" is gegeven met de ge dachte aan de achterste, dus grootste wie len van een rijtuig, in tegenstelling met den gulden, die „voorwiel" of kortweg „wiel" wordt genoemd. Maar ook oude munten, die reeds lang, zppt lang ziin verdwenen, leven nog altijd in de volkstaal voort. Wie kent niet het snreekwoord: „Hij kijkt, of hij zijn laat ste oordje versnoept heeft". „Een „oordje" was een dubbele duit. In de week kreeg het kind iets om te snnenen een duit, maar des Zondags een nordie, dat het in ziin spaarpot moets doen. En de „penningen", „schellingen". ..du katen" en „vonden rijders", ze hpbhon aHnn in on« land eens hun glcried-"en bdpofd. maar slijten thans een doelloos bestaan in de musea en bij de muntver- zamelaars. Vliegveld te Breda. BREDA. Een te Breda gevestigde fin ma, die een reisbureau exploiteert, hierft het plan opgevat te Breda een vjjegveld aan te leggen. Zij1 heeft daartoe een terrein gekocht achter het schietterreini op de Geldersche heide. Een event u eel e inge bruikneming hangt nog af van de goed keuring der autoriteiten. Behalve tot het maken van plezïervluchten, zou er te vens gelegenheid zijn voor het opnemen van passagiers voor het buitenland of voor andere Nederlandsche vlieghavens. Sigarenfabriek verbrand. ROERMOND. In den afgeloopen nacht heeft in de sigarenfabriek van de fa Spin alhier een hevige brand gewoed. De drooglcamer en de voorraadkamer zijn totaal uitgebrand. Ongeveer 160.000 siga ren zijn verbrand. De nor zaak js onbe kend. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. AMSTERDAM. Gedurende den laatsten tijd is er in de Amsterdamsche haven weinig vrachtvervoer. Als gevolg hiervan zijn drie vrachtschepen van de Stoomb. Mij. „Nederland" tijdelijk uit de vaart ge nomen. Deze schepen zijn te Amsterdam opgelegd. De Kabinetscrisis in Frankrijk. PARIJS. De president der republiek hdfeft hedenochtend den voorzitter der parlementaire groep van de radicaal-socia listische partij Chautemps met de vor ming van een Kabinet belast. Chautemps verklaarde bij het verlaten van het Elysée aan wachtende reporters, dat hij den vasten wil heeft een regeering der rapu- blikeinscbe Unie tot stand te brengen, met een democratisch nationaal program. Hij zal onmiddelijk de onderhandelin gen beginnen en zou vanavond aan den president meededen of hij de opdracht al dan niet kan aanvaarden. Pest in Zuid-Afrika. LONDEN. Uit Johannesburg wordt ge meld, dat in Zuid-Afrika pest is uitge broken. Tot nu toe zouden ongeveer 100 ziektegevallen1 zijn voc - akoiwn waai*1' n w met, dcode-lijken aflu^p. Hevige koude in Spanje. PARIJS. Van de 44 Spaansche provin cies melden op dit oogenblik 37 provincies een temperatuur van vele graden onder nul. In sommige plaatsen is de .tempera tuur nu reeds een drietal dagen 20 gr onder nul. Talrijke dieren zijln doodgevro ren. Een dergelijke koude heeft zich sinds menschenheuigenis niet voorgedaan. De papegaaien-ziekte. Die oorzaak der infectie. Omtrent de smetstof welke als verwek ker van de psittacosis bij den mensoh moet worden beschouwd deelt prof. dr J.. G. Heesr wjjk o.m. het volgende mede aan de „Tele graaf": Natuurlijk had men ook reeds vroeger naar de oorzaak gezocht, echter zonder veel succes. Wel waren er in den loop der jaren sommige bacteriën als verwekkers aangewe zen (o.a. een piaratyphusachtige bacil door Nocard, en streptoooeoen door anderen). Maar het waren geen constante uitkomsten en alles was onzeker. Dit bleek ook dezen win ter, toen het bij nauwkeurig onderzoek in bijna alle gevallen niet mogelijk was, in het bloed of in de organen van zieke en over leden menscben en papegaaien een mikrobe, welke ook, aan te toornen. Dit leidde tot de opvatting, dat enkele bovenbedoelde positieve vondsten berustten op toevallige verontreiniging of op complicaties maar dat de werkelijke oorzaak ons verborgen bleef. En zoo zijn er in de medische litee raluur der laatste weken, stemmen opgegaan die pleitten voor bet aannemen van een zoogenaamd ultravirus, eau smetstof dus van zulk een aard, dat ze met behulp onzer ge bruikelijke microscopen niet zichtbaar ge maakt kan worden en dat ze dan. ook kan kan passeeren door filters met poriën, die geen gewone bacteriën dioorlaten. Zulke smetstof fen kennen wij als veroorzakers van pokken, mond1- en klauwzeer en andere ziekten. Het bewijs voor deze veronderstelling is thans door drie samenwerkende onderzoekers in Londen, Bedson, Wiestern en Levy Simpson, gebracht. Zij konden uit bloed en weefsels van zieke papegaaien alsook van menschelijke lijders die daarmee in aanraking waren ge eest, extrac ten bereiden, waarin geen zichtbare microbe aanwezig was, maar die na passage van fijne filters hun besmettend vermogen had den behouden, hetgeen hieruit bleek, dat zij proefdieren ziek konden maken, door ze er mede in te spuiten. Zoo' hebben zij de ziekt© ai in een reeks van gevallen van mensob op dier kunnen voortplanten en tekens met hetzelfde resultaat. Het staat thans wel vast, dlat ook men- schen elkander onderling met de papegaaien- ziefcle die dus ook een menschenziekte is, kunnen besmetten. Personen, dio lijders heb ben verpleegd zjjn daarvan het slachtoffer geworden, al z,ijix zij niet allen zoo dom en zoo vies geweest, gelijk in een der En- gelsche gevallen, met den patiënt een zak doek te gebruiken. Vermoedelijk is ook hier de keel weer de toegangspoort voor de smet stof. Zijn er smetstofdragers onder de papegaaien d. w. z. dieren, die hoewel zelf niet, of niet meer ziek zijnde, het ~"\.l vims fcü z.ria aragen, hol op andere individuen minnen overbrengen en deze ziek rnakm Dit i.g niet onwaarschijnlijk. De bovengenoemde En- gelsche onderzoekers rapporteeren een geval van een papegaai uit Afrika ingevoerd, die eerst ziek was geweest, doch later herstelde. Dit dier bad iemand in da tong gebeten, die daarna aan psntaoose was gaan lijden. Het is tevens een illustratie van de onhygiënsch© liefhebberijen, die sommige menschen in hun omgang met dieren er op na houden. MIDDELBURG. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe 9.5010.00, Kroonr erwten 11.0012.00, Witte boonen 38.00 41.00. Aangevoerd door Walchersche boerinnen: Boter 1.06, Kipeieren 6.25, Poelje-eieren 5, Eendeieren 6.50, Ganseieren 16. Aangevoerd door handelaren: Boter 1.06, Kipeieren 5.50, Poelje-eieren 4.50. Winkelprijs: Boter 1.16, Kipeieren 7, Poelje-eieren 5.60, .Eemdeierem 7. KAPELLE-BIEZELINGE, 19 Febr. '30. i Kleine veiling. Appels: Goudreinetten 13 -19, Zure Bellefleur 3-23, _Zoete Belle fleur 5-12. Fransche Bellefleur 4-11, Hondsmuil 4-7, Court Pendu 3-13, Ster- appels 8-13, Campagne zoet 3-6, Holl. zoet 4-13, Pomme d' Oranje 12, Cox Oranje Pipping 6, Gron. Kroon 9, Roode Bachus 8, alles per 100 K.G. Peren: Pondsperen 4-13, Gieser Wilde man 3, Kleiperen 3-17, alles per 100 K.G. Spruiten 7-15, Spinazie 27-31, Witlof 4-14, alles per 100 K.G. Raapstelen, 2 cent per bos. Honing 55-57 cent per flacon. Kipeieren 6, Poeljeeieren 5,50, Eenden eieren 6, alles per 100 stuks. OOSTBURG, 19 Februari 1930. Tarwe f 9,50-10, Gerst Chevalier 7,50-7,75, Ha ver 6,50, Kroonerwten 12-13, Bruine boo nen 12-13.50. GOES. Ondertrouwd: Pieter Simon Kodde 26 j. jm. en llendrika van Anrooij 27 j. jd.Georgius Pielar Abraham da Rochefo-rt 27 j. jm. en Aaltje Martina van Zweden 24 j. jd. Stoomvaart Mij Nederland. GROTIUS, 19 v. Amst. n. Londen. KONINGIN DER NEDERLANDEN „thuisr. pass. 17 Gibraltar. MANOERAN, thuisr. 18 te Liverpool. MOENA, thuisr. pass. 17 Gibraltar. POELAU BRAS, thuisr. 18 v. Singapore. PRINS DER NEDERLANDEN, 19 v. Ba tavia n. Amsterdam. RADJA, thuisr. 19 te Marseille. SALABANKA, uitr. 18 v. Sabang. SALAWAT1, "thuisr. .pass. 18 Perim. Kon. Ned. Stoomboot Mij. ACHILLES', 19 v. Amsterdam n. Maltha. SIMON BOLIVAR, 19 v. Amst. n. Hamb. Rotterdamsche Lloyd. DJEMBER, 17 te Soerabaja. KEDOE, 19 v. Rott. n. Hamburg. JNDRAPOERA, thuisr. wordt 21 Febr. 6 u. v.m. te Marseille .verwacht. MERAUKE, thuisr. pass. 19 Dover n. Londen. TOB A, Madraskust n. Hamb., pass. 19 Gibraltar. TABANAN, 19 v. Rott. n. Batavia (was 4 u. 50 n.rp. in zee). SLAMAT, uitr., pass. 19 Suez. Wisselkoersen. Amsterdam, 20 Febr., 2.30 u. Berlijn 59.52—59.54. Brussel 34.74—34.76. Parijs 9.75—9.77. Londen 12.121/4—12.1.2% New-York 2.493/8—2.4J%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 21 Febr.: zwakke tot matige, N.Oostel. tot OoisbeL wind, helder tot licht of half be wolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag dooi. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag, 772. Licht op voor fietsers: Vrijdag 5 u. 41. "led.r. o"'„'eed zacht en xm, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer CORNELIS DINGEMANSE, in den ouderdom van ruim 58 jaar. Uit aller naam Wed. C. DINGEMANSE. Biggekerke, 18 Februari 1930. Eenige en aigemeene kennis geving. Hiermede betuig ik mijnen harte- lijken dank aan allen die blijken van belangstelling gaven bij het overlijden van mijn geliefde Echtgenoote SUZANNA KOOMAN, A. WATTEL Jz. Oostkapelle, 20 Februari 1930. Voor de talrijke bewijzen van deel neming, ontvangen ra het overlijden van onze geliefde Ec'mgenooce, Moe der, Behuwd, en Grootmoeder, Zuster en Tante PIETERNELLA TAVEN1ER geb. GELDOF, betuigen wij hiermede onzen harte- lijken dank. Uit aller naam, H. TA VENIER. Serooskerke, 20 Februari 1930. Voor de vele blijken van deel neming, betoond tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde Echt genoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Dochter, Zuster en Behuwd zuster CORNELIA POLDERMAN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. WISSE. Grijpskerke. 18 Februari 1930. U.V. op Zaterdag 1 Maart 1930, des avonds half zes in de Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge (5 minuten afstand van het station), van de Anti-Rev. Jeugd-Actie A. R. J. A.) (Afd. Zuid- en Noord-Beveland.) Deze vergadering is toegankelijk voor mannen en vrouwen, jongelingen en jongedochters, die belang stellen in de Anti-Rev. beginselen (Noord en Zuid-Bevelanders). Bespreking: „Hoe te komen tot oprichting van plaatselijke A. R. J.A.- Clubs" enz. Komt allen 1111 HEDEN VERSCHEEN: Opgelost door Voor tegenwoordige lezers verduidelijkt door Ds H. W. LAMAN Prijs 90 ets. In dit boekje is een zielzor ger bij uitnemendheid aan het woord. Over geveinsd klagen, niet verzekerd zijn. twijfe lingen, over vragen als: „ben ik uitverkoren?" „ben ik be keerd over geestelijke duis ternis en doe eid en vele andere onde rj. en handelt deze godvruchtige schrijver. Een woord van waarschu- wing aan Ouders, Onder wijzers en andere Opvoeders door Prijs 50 ets. Een teeder boekje over de zonde der zelfbevlekking. Laten alle Opvoeders dit woord lezen en ter harte nemen. Handleiding tot het verkrijgen van Bijbelkennis - door Met twee gekleurde land kaarten DERDE HERZIENE DRUK 276 Bladzijden Prijs f 2.50 - Gebonden f 3.25 Een onmisbaar boek voor eiken Bijbellezer. Na enkele hoofdstukken over den Bijbel in 't algemeen volgt een schets van den inhoud der verschil lende Bijbelboeken, een over zicht der Bijbelsche geschie denis, verder een Bijbelsche aardrijkskunde en een Bijbel sche oudheidkunde. Hier wordt in kort bestek ont zaglijk veel geboden. door DERDE DRUK Prijs f 1.75 - Gebonden f 2.40 Een buitengewoon mooi boek van deze bekende schrijfster. Het is een der meest ge zochte Christelijke romans.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3