CACHET iï FAIVUE Uit de Provincie. PUR0L Kerknieuws. Onderwijs. Lijdt niet langer HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN KKEUMAT1EK «te maal het springen der skiërs van den plm. 70 M. hoogen gpringschans zag, volg de zi) de oefeningen met buitengewone be ledig stelling. Beiden, Koningin en Prinses, beoefe nen ijverig de skisport, onder leiding van den skileeraai Hermann SchedleT. De hooge gasten zijn dan ook buiten gewoon tevreden over hun verblijf in 't stille Oberstdorf, waar zij geheel vrij etn zonder door de bevolking en de win- tergasten lastig gevallen te worden, als gewone kurgasten zich bewegen. Uit de Comm. Partij „Holland". Aan het verslag van het congres dei Communistische Partij Holland, waar de aiatawezigen niet door de leden der af- deelingen waren afgevaardigd, doch door een congres-commissie benoemd, ontleer nen wij, dat de afgezette „rechtsohe" par tijbestuurders Se eg era, Bergsma en „van Riel" (E. R. Manuel) voor het slot van het congres verklaard hebben, dat zij' de partij en hare beslissingen trouw zullen blijven en loyaal zouden samenwerken met het nieuw gekozen partijbestuur. „Zij zullen," zoo wordt ter hunner waarschu wing opgemerkt, ,,'in de practijtc alle ge legenheid hebben, om te toornen, dat het hun hiermede ernst is." Intercomm. telefoongesprekken hebben geen voorrang meer. Sinds 1 Jan., zegt het V a d e r 1., hebban de intercommunale te' of oonges. rokken geen voorrang meer op de locale. Vroe ger giaf de juf.rouw altijd een korte waar schuwing, als de stadsverbinding veibro- kon m.oest worden voor een verbinding van buiten de stad, maar nu maig het in liet geheel niet moer gebeuren. Officieel. Geregeld kan mon echter ondervinden dat de verbindingen wel verbroken wor den voor een intercommunaal ges, rek. Nu zonder waarschuwing. Dia.t kan ook wel haast niet anders. Want op- drukke uren moeten de intercommunale ges; rekke® zich wel ophoopen, wanneer er veel num mers in gesprek zijn. Het zou ons dan ook niet verwonderen als men spoedig oip dezen maatregel in zooverre terugkwam, dat men mogelijk heid openlaat, in het belang van het snel tot stand komen van intercommunale verbindingen, om locale verbindingen te verbreken. Natuurlijk is er voor heit onver breekbare van een stadsverbinding wel wat te zeggen, nu bet gesprekkentarief meer en meer ingang vindt. Maar dat kleine onjgerief weegt niet op tegen het groote voordeel: snel intercommunaal ver keer. Internationale gesprekken hebben hun voorrang behouden. Het bestuur van het Departement Lei den der Nederlandsche Mij. voor Nijverh. en Handel heeft zich gewend met een adres tot het hoofdbestuur der Posterijen, Telefonio en Telegrafie, waarin verzocht wordt, dat, nu bij! interlocal© gesprekken gjeen verbreking; plaats heeft van de even tueel looponde locale gesprekken, de tele foonjuffrouw den betrokkene waarschuwt, opdat deze het locaal gesprok, indien @e- wenscht, kan onderbreken. VERHOUDING TUSSCHEN KABINET EN PARTIJEN. In verband met een in het Voori. Ver slag der Eerste Kamer gemaakte opmer king wijdt de Standaard een be schouwing aan de vraag, hoe de partijen hebben te staan tegenover Kabinetten die het karakter dragen van het tegenwoor dige ministerie-Ruys. Alleis wijst er op, dat de zuiver parle mentaire kabinetten, nu het 2 partijlen- stelsel tot het verleden behoort, niet meer zullen terugkeeren. En pok de vorming van parlementaire- Kabinetten bij overeenkomst gaat, zooals de historie van de laatste jaren leerde, met steeds grootere moeilijkheden giepaard. Vandaar dat nu de vraag a,an de orde komt, die somimi|g;e leden van de Eer ste Kamer bezig hieldmoteten „in zulk een Kabinet de partijleiders plaats nemen cif behooren ze er buiten te blijven? De Standaard geeft op deze vraag thans geen. antwoord. „Maar oiok wij stellen Jhaar, in navol ging van de- bedoelde Kamerleden. Want, als metterdaad moet worden aan genomen, dat we voor langen tijd Kabinet ten zullen hebben van het type van het tegenwoordige, dan zal men die vraag op- den duur niet onbeantwoord mogen laten en moet ze dus bijtijds gesteld worden. Ons standpunt is, dat we van het hui dige Kab.net geheel vrij staan. We zijn in zijn samenstelling niet geraadpleegd. Voor zoover ons bekend, hebben de beide anti revolutionairen, die in het Kabinet zittmg namen, geen enkele partijin-stanti© daarover geconsulteerd. Hunne benoeming vernamen we .uit de nieuwsbladen. Van hot werkprogram wisten we vóór Troon rede cn algemeen Kamerdebat niets uiL Hoe kunnen we dan verantwoordelijk heid dragen voor wat het Kabinet doen zal of nalaten? Maar toch, aan dein anderen kant, er zitten twee antirevolutionaire mannen in hot Ministerie. Z iji dragen in elk gevat verantwoordelijkheid voor wat ze zelf doen en laten en zij' .dragen medever antwoordelijkheid voor wat hunne ambtge- nooton verrichten of niet verrichten. En al staan we nu theoretisch nog zooi sterk in onze afwijzing van verant woordelijkheid, practisch wordt ze ons door anderen opgelegd. Daaruit nu kan tweeërlei vraag op komen. De eerste, die aldus luidt: moeten we ons niet uitdrukkelijk verklaren tegen intrede van Antirevolutionairen in zulk een Kabinet, indien we alle verantwoor delijkheid voor de daden van het Kabinet afwijzen? Fm de tweede: als we ons daartegen niet uitdrukkelijk verzetten, zullen we dan inderdaad niet tot de conclusie moe ten komen, dat ook leidende figuren in de Partij in zulk een Kabinet zitting kunnen nemen, om, door hun grooter overwicht, ook grooter waarborg te er langen, dat het eigen standpunt volle eerbiediging vinde? Een bevestigende beantwoording der eersto vraag geeft klaarblijkelijk die ge makkelijkste positie: men heeft dan met het Kabinet hoegenaamd niets uit te staan en niemand kan een andere meening staande houden. Maar men mist dan ook eiken invloed op het regee- ringsbeleid. Geeft men op de tweede vraag een be vestigend antwoord, dan neemt men daar entegen volledige me- leve ran t woorde- lijkheiid op zich. Want het zou niet aan gaan die af te wijzen, wanneer de lei dende persoonlijkheden der partij van het Kabinet deel uilmaken. Daarentegen zou men dan mogen rekenen op waarborgen, dat met het standpunt der Partij worde gerekend. Een aldus samengesteld Kabi net zou natuurlijk het karakter van ge kwalificeerd par.ementair Kabinet zeer dicht naderen, ook al had geen eigenlijk gezegd overleg plaats tusscheni den for mateur en de parlementaire groepen. Wijl men zou moeten en mogen aannemen, dat de leiden, ie partijfiguren in de be raadslagingen met den forma.eur niet an ders zouden handeion dan wanneer een formeeie overeenkomst ware aangegaan. We herhalen, dat we de gestelde vraag thans niet beantwoorden. Dat hoeft ook niet, omdat we, als er geen ongeÜukken gebeuren, nog 3 jaren den tijd benben om -de werking van het huidige expe riment gade -te staan. Maar de in het A. V. der Eerste Ka mer gemaakte opmerking is er wel eene waarover men ook in breederen kring wed eens mag nadenken. Wantwe zuden niet kunnen ont komen aan de beantwoording van de vraag op welke wijze men, bij ons ato mistisch partijwezen, den besten waar borg scheppen kan voor het verkrijgen van een krachtig bewind; een bewind waaraan we in onzen tijd meer dan ooit behoefte hebben. Ook die overweging zal moeten gelden als men zich gaat zetten tot beantwoor ding der vragen, die we stelden. En dan zou wel eens kunnen blijken, dat de voor eene partij gemakkelijkste en aangenaamste oplossing onthouding niet altijd synoniem is met het beste voor het land." A. R. J. A. Zaterdag a.s. wordt te Kapelle een vergadering gehouden, waarin besproken zal worden hoe te komen tot op richting van plaatselijke afdeelingen der Anti-Rev. Jeugd Actie op Zuid- en Noord- Beveland. Verdere bijzonderheden vindt men in de desbetreffende annonce in dit nummer. middelburg. Wederom zijln, naar „Het Volk" meldt, aan de N.V. „The Vitrite Works" een aantal arbeiders wegens slapte in het werk, ontslagen. De toestand in 'tbeidrijf ziet er weinig hoopvol uit en het laat zich aanzien, dat het bij het honderdtal arbeiders dat in den laatste® tijd is ontslagen niet zal blijiven. Meliskerke. Woensdag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bij een. Nadat de voorzitter was voorgegaan in igjeibed, sprak hij de hoop- uit, dat 1930' voor de gemeente een rijk gezegend jaar moge worden. Weth. Jakobsen wenschte hem weder- keerig alles goeds toe. Verder deelde bij mede, dat het getal inwoners op 1 Jan. 1930 712 bedroeg; Ged. Staten de gewijzigde begroeting 1930 hebben goedgekeurd; de begrootingi van den keuringsdienst van waren is inge komen, Meliskerke moet betalen f 105.22. De Commissaris der Koningin beval per circulaire aan, aan te sluiten bij den Prov. Brandweerbond en ook bij de Kon. Ned. Brandweervereen. De contributie be draagt 2 maal f3. B. en W. stellen voor hier gevolg aan te geven. Dihr de Korte vraagt of het niet mogelijk is al leen bij de Provinciale aan te sluiten, i Dhr Matihijsse vraagt waar de contributie voor gebruikt zal worden. Hij zou er bezwaar tegen hebben als hier een be zoldigd ambtenaar van betaald zou moe ten worden. Na toelichting door B. en W. wordt bet voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Door de commissie destijds ingesteld om te komen tot billijke elSetriciteits- tarieven, wordt gevraag! de onkosten te helpen betalen (voor Meliskerke- f3.97). B. en W. stellen voor hieraan te vol doen. Algemeen goedgevonden. Verder kwam ter tafel een verzoek van bewoners tc Meliskerke, om. het Ma rt ëmkerksche wegje te bestraten, op kosten dier gemeente. Verzoekers zullen steen en zand gratis vervoeren. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat be langhebbenden 50 pot. zullen betalen van de kosten, de kosten worden geschat op pl.m. f 1000. Het onderhoud komt ook voor -de gemeente. Dhr Huisman zegt 50 pet. nog al veel te vinden, o.mdat Mariënkerke een buurt schap is, waar verscheidene mens ch en wonen. Dhr de Korte is van hetzelfde gevoelen. In de kom van het dorp doet de gemeente het alleen, de Polder wil misschien ook helpen. i Dhr Koppejaa Is Tiet met B. en W. eens; er is een groot aantal dat ondertee- kend heeft, dus er zijn velen die zullen helpen aan die 50 pet. Dhr Matthijsse zou terwille van de kos ten do oostelyke helft alleen willen bestra ten. Over dit deel heeft het meeste ver voer plaats. B. en W. verdedigen nader hun voorstel, waarna het wordt verworpen (alleen de beide wethouders en dhr Koppejan voor). Dhr do Korte doet een Voorstel om 75 pet. door de gemeente en 25 pet. door be- lainghebbenden te doen betalen. Bijl stem ming alleen de Korte voor. Dhr Hu ijsman komt nu met het voorste) om belanghebbenden 40 pet. te doen be talen, wat wordt aangenomen, tegen dhr Koppejan. Tot lid van het burg. arm bestuur wordt herkozen dhr E. de Korte- Jzn. B.. en W. stellen verder voor volgens art. 101 Onderwijswet 1920, de vergoeding per leerling voor de bij'z. school te bepalen op f7.68; als naar gewoonte zijn aange schreven Domburg, Arnemuiden en N. en St. Joosland. Aangenomen. Bij de rondvraag brengt Weth. de Buck de gedachte naar voren, om een vaste gedragslijn te bepalen voor _de gemeente, inzake het bevorderen van en steunen bij bestrating van wegen in de toekomst, opdat do een niet behoeft te huilen en do ander te lachen. Aan B. en W. wordt opgedragen deze zaak te overwegen en met voorstellen te komen. Verder doet de voorz., op een vraag van dhr. de Buck over het opgronden van aardonwegen in dezen vorstvrije win ter door werkioozen mededeoling, dat als er werkioozen mochten komen, deze zich maar hebben te melden bij het Burg. Armbestuur. Dan zat dit werk worden uitgevoerd; één man is er reeds mee bezig. Dhr. Dekker wijst op een aschbak die gerepareerd moet worden en dhr. Huijs- man wijst op het uitgebroken klinkerpad naar „Eondenoord". Het onderhoud van dit voetpad laat te wenschen over. De voorz. geeft over dit voetpad ©enige in- lichlingon. Hierna sluiting, de Burgemees ter ging voor in dankzegging. Winterhanden Wintervoeten Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Goenigarijip- en Broek, M. W. N. Smit, cand. te Emm,en en A. Oskamp, hulpprod. te W©melding©. Beroepen te Streefkerk, Joh. Kloots te H©u:kelum;te Oldebroek (vac. Gov erts), J. H. v d. Wal to Wageningente Ooster hout, P. Blauw te Eerbeek; te Goëngarijp M. W. N. Smit, cand. te- Emlmen. Gerei,-.- Kerken. Beroep-eii te Ambt-Voll-einhove (B.) en te 0-udeschoot, M. den Boer, hulppr. te Haar lem. te Amersfoort, W. H. v. d. Vegt te Biergum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harlingen, W. Hendriksen te Ede. Te Aalten, J. Drenth te Broek op Langend ijk. Te Vlissingen, J. W. van Ree te Barendrecht. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid, W. Hendriksen te Ede. Bedankt voor Harlingen, W. Hendriksen te Ede. Herst. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Enkhuizen, H. E. J. Ouwer- kerk te Groede. Dr J. Th. Ubbink. Het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan dr J. Th. Ubbink, predikant der Ned. Her vormde gemeente te Oost- en West-Sou burg, op zijn verzoek, wegens zijn be noeming tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid te Groningen, eervol ontslag verleend met toekenning van de emeritaatsbevoegdheid, in te gaan op 22 April. Emeritaat. Ds J. T. Knipscheer, predikant bij de Doopsgezinde Gem. te Knollendam, die 27 April veertig jaar aan deze gemeente verbonden is, zal tegen Augustus emeritaat aanvragen. Ds Knipscheer arbeidde voor dien tijd twee jaar te Baard. Stichtelijk woord. De kerke- raad der Geref. Kerk in H.V. te Sant poort heeft aan Ir B. H. Blankenberg te IJmuiden het recht verleend een stichte lijk woord te spreken in de godsdienst oefeningen dier gemeente. Oud-Vossemeer. De heer Z. B. Goed hart, hoofd der school met den Bijbel alhier, is Dinsdagmorgen in het Algemeen Burgerlijk Gasthuis te Bergen op Zoom overleden. Hij bereikte den leeftijd van 52 jaar en was sedert de stichting van genoemde school in 1903 hoofd er van. Leerling straffen voor schuld der ouders. In „Gezin en School" bespreekt de heer G. Bolkestein onder het opschrift „Een moeilijke kwes tie" de vraag of een leerling gestraft mag worden als zijn ouders de schoolregels overtreden, b.v. de leerling van school houden zonder verlof daartoe van de school te hebben verkregen. De schrijver ontkent dat een leerling in zoo'n geval gestraft mag worden, als de leerling geen schuld heeft, zelfs al zou het gezag der school daaronder lijden. MINISTER DE GRAAFF. De heer Albarda, aldus de Kameroverzicihh schrijver van de Maasbode, naar aanleiding van de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kam-r, heeft zich vergist. De aanvoerder van de grootste klasse- fractie in de Kamer, heeft de kracht van een minister onderschat. Eigenlijk heeft -de heer Albarda zich niet alle-en vergist. De gehe de Kamer was eonig-s- zins beduusd van de peroratie, waarmee de heer de Graaft zijn rede sloot en die een kort maar indrukwekkend antwoord was op de Dinsdag gehouden speech van ir. Albarda. Men luisterde verrast naar dezen Minister van Koloniën, die in zijn stemmige kloedij, zijn slipte stilzwijgendheid, zjjn altoos-rus- lige houding achter de re-geeringstaf >1, waar by, me:, een groenen vulpenhouder al maar notities zat. te maken en groote vellen vol te schrijven, op. iedereen werkelijk den indruk maakle, niet gevoelig te zjjn voor „beoor deeling der gestie van den leider van het departement in den scherpsten vorm", zoo- als hij het zelf uitdrukte in zijn laatste me morie van antwoord. Ü-e heer Albarda heeft het g-waagd veler gevoelens te vertolken: hij duidde den mi nister aan als „de onaandoenlijk". Dit is hem te staan gekomen op een afstraffing, znoals wel zelden in ons parlement een mi nister toediende aan den leider van een) groote fractie. Onthutst keken de aanwezige sociaal-democraten, die rond hun leider ge zeten waren elkaar aan. De verbolgen blik van -den heer Albarda, die zoo nu en dan naar den voorzitter keek, alsof hij zeggen wilde: mag dat. zoo maar? bewees voldoende, dat de strafrede van den minister aan kwam. D.at was wat anders dan een dolzinnigheid van den communist, die ook heftig tekeer ging tegen het „sociaal-fascdsme" van den lef- der der S.D.A.P., maar tegen -wiens invectieven deze geen verdediging van den voorzitter die den razenden communist wel tot orde roepen móest wenschte. De minister pakte de zaak heel anders aapmet een kalme vastberadenheid, die zjjn woorden zooveel te scherper deed aan komen, legde hij zijn geheele p-ersoon in de weegschaal. Hij beriep zich eenvoudig op zijn wij mogen zeggen: schitterenden staat van dienst. Dertig jaar heb ik in Indië gewerkt; ik kan zeggen mijn leven aan Indië te hebben gewijd en nu verwijt men mij onaandoenlijkheid! Onaandoenlijk, aldus de bewindsman, noem ik hen, die Indië willen dienen met demagogie en l-eugen; onaandoen lijk zijn zij, die misdadige voorstellingen ge ven van de beste p-lannen der regeering en dan later optreden als profeten, die wel voorzien hebben welk een onlusten er zou den ontstaan, onlusten, door eigen actie mede opgewekt 1 Het was raak. De heer Albarda, wiens partij wel voortdurend zegt: „wij will-en geen opstand in Indië" maar die er bij voegt: „als er opstand ontstaat, zullen wij de op- standigen steunen", zal toch eenige mo-edtel hebben, het ijzig requisitor van den minister te ontzenuwen. De S.D.A.P. zal langzaamaan moeten leeren, wat voorzichtig te zijn met dienen met demagogie en leugen; onaandoenr schijnen maar als puntje bij paaltje komt, toch niet voor de poes blijken te zijn. De man van ide bestuurshervorming in Indië, verstaat de kunst lang te zwijgen, maar als hij zijn tSjld gekomen acht, slaat hij forsch toe. D-at de minister, door zóó zijn mannetje te staan, meer gezag zal win nen in -de Kamer dam hem ondanks zijn onloochenbare capaciteiten gewoonlijk wordt toegekend, lijdt geen twijfel. Het is o-peens gebleken, dat deze stille studax, wiens kok>- niaal werk nog te dicht bij ons ligt dan dat het nu reeds volkomen objectief kan wor den beoordeeld, gevoelig genoeg is en klau wen kan ook. Bcderkt dat een enkel in -niw—'MmwiM. een oogenblikkelijk geneesmiddel is vcor KOORTS OF GRIEP ANDERS DAN MALTHUS DACHT. „De Standaard" schrijft: Het is 132 jaar geleden sinds Malthus zijn „Essay on the principle of population and its effects on human huppiness" in het licht gaf (1798), waarin hij o.m. leerde, dat de toeneming der bevolking veer sneller ging dan de toeneming der middelen van bestaan. Met name oordeelde hij, dat <fe voortbren ging van de noodzakelijke voedingsmid delen bij de bevolkingstoename zou ach terblijven. Zoo zag men het probleem van de ver houding tusschen productie en verbruik een goede eeuw geleden. Zoo zag „men" het. Want Malthus' theorie vond aanvan kelijk weinig bestrijding en het bleef aan de tweede helft der 19e eeuw over gelaten om door feiten de theorie te lo- gestraffen. Thans, een dikke eeuw verder, doet het probleem zich weldra in zijn tegenover- gestelden vorm voor. Terwijl de bevolkingstoename in en kele landen reeds geheel tot stilstand kwam en over een groot deel der aarde in elk geval beduidend geringer is gewor- Onschadelijk voor het organisme den dan voorheen, is de productie van voedingsmiddelen daarentegen in ver schillende landen der aarde met bijna beangstigende snelheid omhoog gegaan. Dat de totaal wereldexport in de laatste 15 jaar niet beduidend omhoog ging hoewel toch altijd nog sterker dan de consumptie vindt zijn gereede verkla ring in het wegvallen van Rusland als groot graan-exporteerend land. Of dit laatste blijvend zal zijn moet worden afgewacht. Maar indien daarin verandering ten goede zou komen, dan komt men werkelijk voor bijzonder moei lijke verhoudingen te staan. Immers Canada, de Vereenigde Staten, Argentinië en Australië zagen hun graan- export tusschen de jaren 1909'13 en 1925'27 stijgen van gemiddeld 14.3 millioen ton tot gemiddeld 34.7 mil- lioen ton per jaar. Deze productietoeneming is vooral ge volg van de machinale bodembewerking (ploegen met tractors) en machinale be handeling van het gewas. Daardoor werd het klaarblijkelijk mogelijk een veel groo ter areaal in cultuur te brengen. Zoo werd in 1929 in Canada 10 millioen H.A. bebouwd tegen 4.5 millioen in 1913. In Amerika 28 millioen H.A. in 1928 te gen 22 millioen in 1914. In ongeveer ge lijke mate steeg het bebouwde oppervlak in Australië en Argentinië. Ook al laten we derhalve Rusland als producent voor de wereld buiten beschou wing, dan valt toch rekening te houden met verdere uitbreiding van de graanteeit in de hierboven genoemde landen en staat te vreezen, dat de Europeesche land bouw, voorzooveel de graanteeit betreft, een moeilijken tijd tegemoet gaat. En wat we er ook uit leeren is, dat het gevaar waarvoor Malthus zoo bevreesd was, metterdaad niet geducht behoeft te worden. Eer is het omgekeerde het geval en moet worden gevreesd, dat het teveel aan voedingsmiddelen voor vele landen een ernstige depressie van langen duur. op landbouwgebied zal veroorzaken. ENCEPHALITIS EN VACCINATIE. Officieus advies van de encephalitiscom- missie uit den gezondheidsraad om bij voorkeur zuigelingen in te enten. De geneeskundige medewerker van de „N. R. Crt." schrijft: Het gisteren verschenen Januarinum mer van de Verslagen en Mededeelingen betreffende de Volksgezondheid bevat on der het opschrift „Inenting tegen pokken in het eerste levensjaar" een brief van den voorzitter van den gezondheidsraad, tevens voorzitter der commissie inzake de vaccinatie en de daarmede samenhangen de onderwerpen, aan den minister van arbeid, handel en nijverheid d.d. 21 Jan. 1930. Daaruit blijkt, dat de commissie voornoemd in haar vergadering van 20 Dec. 1929 nogmaals, op verzoek van den minister, de vraag overwogen heeft of het wenschelijk is langs officiëelen weg, dat is door middel van het staatstoezicht op de volksgezondheid, de vaccinatie tegen de pokken in het eerste levensjaar aan te raden, waarop reeds herhaaldelijk aan gedrongen is. Den wensch om de vaccinatie te bevor deren niettegenstaande de encephalitis acht de commissie begrijpelijk, omdat de inenting het middel bij uitstek blijft om ons tegen de pokken te vrijwaren. De commissie is niet dan na

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2