No. 120 Donderdag 20 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes a 98%% EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle uit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Provincie N00RD-H0LLAND uitgifte van 4 obligation inschrijvingen worden tot a.s. Donderdag aangenomen door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firrna F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnemeni belangrijke korting. De danswoede. Sommige z.g. vrijzinnige bladen hebben hun uiterste best gedaan om het optreden van de Regeering, die een Commissie benoemde om haar ten opzichte van het danskwaad van voorlichting te dienen belachelijk te maken. Er worden in het linksche kamp ech ter ook andere stemmen vernomen. Zoo schrijft b.v. „Het Volk", dat overi gens van inmenging door de Overheid op dit gebied geen groote verwachtingen heeft: „Dat die excessen er op dansgebied zijn, is moeilijk te betwisten. Het is niet overdreven, van een even naargeestige als belachelijke danswoede te spreken. Er zijn er genoeg, die avond aan avond dansen en bij wie wat een gezonde uiting van levensvreugde kan zijn, tot een dolle razernij gewor den is. Daarenboven valt niet te ont kennen, dat vele „dancings" zwoele gelegenheden zijn, die voorpor talen der prostitutie uitmaken, waar met name jongelui uit de kleine burgerij kennismakingen vinden, die aan heel hun verder leven maar al te vaak een jammerlijke wending ge ven. Dat zulke onmiskenbare ge varen angst wekken en op middelen er tegen doen zinnen, is ten volle be grijpelijk." Uit de hier gemaakte opmerkingen, waarin wij enkele uitdrukkingen onder streepten, blijkt wel, dat het dansgevaar volstrekt niet denkbeeldig is en dat er hoegenaamd geen reden bestaat om het optreden der Regeering bespottelijk te maken. Van een fantastische motie en nog wat. Naar aanleiding van de rede door den communist Wijnkoop in de Tweede Kamer gehouden bij de behandeling van de Indi sche begroeting, schreef de Kamer-corres pondent van „Het Volk": „De heer Wijnkoop diende een paar moties in, maar niemand ondersteunde ze, zoodat zij niet in behandeling kon den komen. De motie, waarin bet terug trekken van de Nederlandsche „b e- zettingstrnepen" werd gevraagd was wel heel,fantastisch". Dat is zeer juist opgemerkt. Immers bet terugtrekken van de Ne derlandsche troepen zou beteekenen het ontketenen van de revolutie, bet zou bet sein wezen voor het aanrichten van een geweldig bloedbad door de communisti sche onruststokers, het zou beteekenen, dat een zee van ellende over Indië werd losgelaten. Of om bet in de woorden van de beer Albarda, den leider der Sociaal Dem. Kamerfractie te zeggen: het zou beteeke nen een ge v a a r voor den wereldvrede, een ramp voor Indië, het ontketenen van de imperialistische hartstoch t e n, die elkaar den buit zouden betwis ten, bet zou een wereldoorlog ontketenen, een wereldoorlog, die zou eindigen met een nieuwe bezetting van Indië, door één of meer andere mogend heden. Het gevolg zou zijn voor Neder land bet uitbreken van een economi sche crisis, waardoor de arbeiders bevolking in een zee van ellende zou wor den gestort en voor Indië een economi sche ontreddering, waarvan de Inlandsche bevolking bet slachtoffer zou zijn. Hier is zeker geen woord te veel ge zegd. Terecht weigerde dan ook de Kamer de motie van den beer Wijnkoop in behande ling te nemen. Terecht spreekt de Volk-correspondent van een fantastische motie. Maar met dit te constateeren zijn we nog niet klaar. Immers wat de heer Wijnkoop, wien niets te dol is als het maar de revolutie bevordert, wenscht, is in den grond der zaak precies hetzelfde wat door de S. D. A. P. dag aan dag wordt gepropageerd. De gevaren, die de beer Albarda tee- kende dreigen niet alleen bij het volgen van den Communist, maar eveneens bij de vervulling van de Soc. Dem. wenscben. De S. D. A. P. voert immers bet pleit voor eenzijdige nationale ontwapening, waaruit natuurlijk volgt de ontwapening ook in Indië. Welnu, de gevolgen van zulk een .ge vaarlijke en heillooze politiek zijn in bo venstaande aanhalingen uit een rede van den heer Albarda zeer duidelijk geteekend. De motie-Wijnkoop was inderdaad wel heel fantastisch. Maar niet minder fantastisch is de z.g. ontwapeningsleuze, waarmee de S. D. A. P. de kiezers tracht te lokken. DE VLOOTCONFERENTIE. Schorsing der officiëele besprekingen tot 26 Februari. Gisteravond werd een officieel co-m- muniauó gepubliceerd, blijkens hetwelk de conferentiewerkzaamh-cden tot Woens dag 26 dezer verdaagd worden. Naar verluidt is de Fransche ambas sadeur te Londen over de verdaging ge raadpleegd en deze was het met het voorstel eens. De Fransche deskundigen werken nog wel mee in de deskundigen-commissio, maar deze zal het vraagstuk der duik- bocten niet behandelen, voor Frankrijk weer voltallig ter conferentie vertegen woordigd is. Het Italiaansche memorandum, is in een verzoenenden toon gesteld. Italië handhaaft echter in vollen omvang den eisch van pariteit met Frankrijk, ofschoon dit woord niet uitdrukkelijk in de uit eenzetting voorkomt. De conferentie is dus op het o-ogen- b-lik practisch tot stilstand gekomen. Frankrijk is in geen enkel opzicht offi cieel vertegenwoordigd. De deskundigen zetten hun weinig belangrijk onderzoe kingswerk voort, waarbij natuurlijk de Fransche deskundigen, die le Londen zijn gebleven, tegenwoordig zijn; maar ook zij kunnen niet medewerken tot eenige conclusie. De Amerikanen hebben hun persconferenties voorloopig gestaakt; de Engelscben gaan daar eens per dag mee door, zoolang de deskundigen beraadsla gen, om eenig tee-ken van leven der con ferentie te geven. Men doet ook alle moeite om te voorkomen, dat de indruk ontstaat, dat men van de afwezigheid der Franschen partij zou trekken tot het tref fen van onderlinge schikkingen buiten de Franschen om en deze overweging ver lamt nog meer iedere actie der hier aanwezig© delegaties. De douane-tarieven conferentie mislukt? Bij het onderzoek der volmachten van de deelnemers aan d© douane-tarieven conferentie is gebleken, dat slechts de delegaties van acht staten, n.l. D-uitsch- land, Oostenrijk, Engeland, Spanje, Est land, Finland, Griekenland en Japan vol macht hebben, een wapenstilstands ver drag inzak© de douane-tarieven te tee- D© overige 22 delegaties brachten slech.ts de machtiging mede, om aan de onderhandelingen deel te nemen. De sterkste tegenkanting tegen de idee van den douane-vrede komt voor het ©ogenblik van den kant van Frankrijk, welk land dit standpunt deelt met de Polen en Tsjecbo-Slowaki-ë. Tengevolge van den val van het fca- binet-Tardieu legt de Fransche delegatie zich thans de no-odig© terughoudendheid op, hetgeen uit den aard der zaak de conferentie eenige stagnatie geeft. Gisteren heeft de Italiaansche minister van handel en nijverheid B-ottai, een ein de gemaakt aan alle nog bestaande hoop, dat deze conferentie zou kannen leiden tot het beoogde doel, namelijk een al- gemeene tariefswapenstilstand voor ge heel Furopa. De Italiaansche minister heeft in een korte, maar overduidelijke rede verklaard, dat Italië niet bereid is, een conventie tot een tarief swapenstilstand te onder teek en en. De Italiaansche regeering vreest, dat de wapenstilstand met zich zal brengen een stabilisatie valn de ta rieven, die ongewenscht is voor die sta ten, die zooals Italië, nog bezig zijn met hun economischen opbouw overeenkom stig hun eigen nationale behoeften. Na deze verklaringen van de Italiaan sche delegatie zullen de gedelegeerden, die voorstanders zijn van een tariefswa penstilstand, thans dus onder elkaar moe ten overwegen of zij het geheel© denk beeld zullen opgeven, dan wel onder el kaar zullen overgaan tot de sluiting van een overkomst waarbij zij beloven te genover elkaar niet tot tariefsverhiooging te zullen overgaan. Men spreekt op het oogenbliik in de wandelgangen van het volkenbondssecre- tariaat reeds erover, dat besprekingen in dezen zin zijn ingeleid en dat bet niet geheel uitgesloten is, dat bijvoorbeeld En geland, Duitschland, Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en Zwitserland eventueel nog met eenige andere landen een dergelijke overeenkomst onderling zullen aangaan. De Engelsche minister van handel, Gra ham, en de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken, Hijtmans, die beiden op de volkenhondsverg,adering van Sep tember het denkbeeld van den tarief- wapenstilstand met nadruk bepleit hebben, hebben een langdurig onderhoud gehad, om te overwogen wat van het plan nog gered kan worden, nu Italië en waaischijh- lijk O'Ok Franicrijlk niet zullen willen mee doen. De heeren Graham en Hijmans heb ben o.a. ook overleg - gepleegd met den beer Colijn, om de Nederlandsche toe stemming voor bun denkbeeld te winnen, dat de andere staten, die wèl tot den wapenstilstand bereid zijln, ondanks de weigering van Italië en eventueel ook Frarikrijk, een wapenstilstand onder el kaar zuTien sluiten. Het is niet uitgesloten, dat als gevolg van deze private besprekingen vandaag een bepaald voorstel in üezen zin op- de- conferentie zal worden ingediend. De benarde positie van het Engelsche Labour-Kabinet. Twee groote conservatieve organen, de „Daily Telegraph" en de „Morning Post" betoogen, dat de positie,-der labourregee- ring met den dag moeilijker wordt. Volgens de „Daily Telegraph" is er thans sprake van, dat in de a.s. begroo ting de Mc Kennarechten en de zijderech ten niet ingetrokken zullen worden. Onder normale omstandigheden zou er geen. twijfel bestaan dat een zóó verstokt voorstander van Vrijhandel als mr Snow- den geen oogenblik aarzelen zou de rech ten overboord te werpen. Thans moet hij in aanmerking nemen: lo. Dat de rijksschatkist gedurende de ze periode van financiëele spanning de belangrijke inkomsten, welke de rechten afwerpen, bezwaarlijk missen kan. 2o. Dat het toch reeds zoo sterk toege nomen aantal werkloozen waarschijnlijk nog meer zou toenemen. De opbrengst dezer rechten (bijna 10 millioen pond) weegt op tegen een aan zienlijk deel van de uitgaven, welkende nieuwe werkloozenverzekering met zich brengt, en ofschoon mr Snowden zich nog niet officiëel heeft uitgelaten, is men in kringen, welke in nauw contact staan met de regeering, van meening, dat de kanse lier zich niet de weelde zal kunnen ver oorloven, deze tien millioen pond prijs te geven. 't Is waar dat aan den anderen kant de beschermende rechten niet vernieuwd zullen worden. Volgens den politieken medewerker van de „Morning Post" is de positie der re geering zoo hopeloos, dat men zich van alle zijden reeds ernstig begint bezig te houden met de mogelijkheid van algemee- ne verkiezingen in dezen zomer, ofschoon kortgeleden nog October als de vroegst- mogelijke datum beschouwd werd. Een maand geleden meenden vele socia listen, en ook sommige niet-socialisten, dat algemeene verkiezingen mr. MacDo- nald datgene zouden geven, waarom hij steeds gevraagd had: een meerderheid. Niemand gelooft dit nu. Het parlementaire program der regee ring loopt in 't honderd. In het kabinet heerscht verdeeldheid (niet meer, waar schijnlijk, dan in 't laatste conservatieve kabinet). Mr. MacDonald torst bijna ge heel alleen het gewicht der vlootconferen- tie. De eerste minister is dientengevolge overspannen. De twee eenige belangrijke wetsontwer pen, die op de kolenmijnen en op de ar beidsgeschillen verkeeren in gevaar. De begrooting is een donkere wolk aan den horizon; millioenen kiezers, die niet bij de labourpartij zijn aangesloten, zullen de regeering den rug toekeeren als be kend wordt, welke nieuwe belastingen hun zullen worden opgelegd. En ten slot te is het mogelijk dat, evenals in 1924, Rusland de crisis zal verhaasten. Mr Henderson's onderdanigheid tegen over de bolschewiki is hier niet populair en de christen- en godsdienstvervolging verwekt een storm van verontwaardiging. Dat de conservatieven sinds den aan vang van dit jaar steeds meer kracht ge put hebben uit het klaarblijkelijk fiasco der labourregeering, kan niet ontkend worden. De kans op een labour-meer- derheid is voortdurend geslonken. Maar wat de andere partij vergeet is, dat een positief program noodig is, opdat zij kans op een meerderheid zal krijgen. Engeland wordt nu al jaren lang geregeerd door partijen, die aan de macht gekomen zijn, niet op haar eigen verdiensten, doch op de tekortkomingen der tegenpartij. Byrd in veiligheid. Byrd en zijn 42 metgezellen zijn gered door het proviandeeringsschip City of New York, die hun alzoo de gevaren van een winter bij de Zuidpool bespaart. De City of Ne-w York neemt de reizigers -en hun materiaal aan boord en zal naar de Vereen. Staten koers zetten. De ontploffing bij de Standard OH. Naar Route" uit Elisabeth meldt, be draagt,, bet aantal do-oden, tengevolge van de ontploffing bij de Standard Oil thans tien, daar een aantal gewonden over leden is. Er bevinden zich no-g 50 ge wond-en in 'het ziekenhuis, waarvan, naar men verwacht, negen het er niet levend zullen afbrengen. Een twintigtal zal waarschijnlijk levenslang ongelukkig blijven. De Communistische arbeid. Naar dezer dagen gemeld is, is in Athene een uitgebreide communistisch© samenzwering ontdekt onder leiding van agenten uit Moskou, hetgeen geleid heeft tot talrij-ke arrestaties. De correspondent van het „Berl. Tag." meldt, dat in .geheel Griekenland krach tige contramaatragelen ^worden genomen. Er moeten nieuwe documenten gevon den zijn, waaruit zou blijken, dat de communisten een algemean-e staking wil den uitroepen. Griekenland zou do-or Moskou zijn aan gewezen, als centrale voor het ontwerpen en uitvoeren van communistische troebe len ih geheel Z.O. Europa. De Duitsche Landdagafgevaardigde' Gru- be is te Athene gearresteerd; in zijn bezit werd een bedrag van 8000 M. ge vonden benevens communistische- brochu res. De kindermoorden in China. In Chan si (No-ordelijk China) is de gewoonte van het ter dood brengen van kleine meisjes zoodanig nog ingeworteld, dat alle tot heden daartegen ondernomen maatre-gelon vruchteloos ble-ven. Biiji de laatste gehouden volkstelling is gebleken, dat in die provincie de vrouwe lijk© bevolking slechts 4 op 10 bedraagt, dus beduidend minder dan normaal is. D-it tekort heeft geen landere oorzaak dan de bovengenoemde afschuwelijke ge woonte. De moorden geschieden meestal terstond na .de geboorte. Als een vrouw bij haar derde bevalling voor de derde maal een meisje ter wereld brengt, wordt dit onherroepelijk gedood. De onderprefecten, die zich ernstig be- bezorgd maken over de voortwoekering van dit kwaad hebben een systeem uitge dacht, waarbij: aan allen, die dit. euve] helpen bestrijden, belooningen zullen wor den uitgekeerd. Zij' hebben een desbetref fend ontwerp voorgelegd aan de provin ciale regeering, die er haar goedkeuring aan heeft gehecht. Ijsbergen in den Atlantischen Oceaan. Naar uit Londen wordt gemeld, onder vindt de scheepvaart op den Atlantischen Oceaan op het oo-genblik groote vertraging tengevolge van het opduiken van ijsbergen in verschillende gedeelten van den Atlan tischen Oceaan. De Amerikaansch© kust wacht heeft den kruiser „Tampa" uitge zonden naar Se omgeving der groote ban ken, teneinde van daar .uit de ontwikke ling der ijsbergen gade te slaan, en de scheepvaart draadloos op de ho-o-gte te houthal. Hevige koude in Noord-ltalië. De stad Triest wordt geteisterd door een hevige koude. De snerpende ko-ude, droge Noord-Oos- Binnenland. De Minister van Koloniën in de Tweede Kamer aan het wo-o-rd. De Koninklijke familie in Oberstdorf. Buitenland. De vlo-otconferentie tijdelijk stopgezet. Geen succes ter economisch© conferentie te Genève. Hevige koude in Italië en Spanje. Ijsbergen in den Atlantischen Oceaan. De Zuidpoolreiziger Byrd in veiligheid. Pest in Zuid-Afrika. De kabinetscrisis in Frankrijk. Ch-autemps formateur. De po-sitie van het Engelsche kabinet. lelijke wind, die speciaal aan de- kust van de Adriatische Zee kan voorkomen, woed de met een snelheid van 113 K.M. per uur. Ook uit Padua wordt het toenemen van de ko-ude gemeld. In geheel Italië is de temperatuur belangrijk gedaald. Korte berichten. In de voorstad Liosia van Athene is het kruitmagazijn door onbekende oorzaak in, de lucht gevlogen. Talrijke soldaten, die het magazijn bewaakten, moeten omgeko men zjpi. De schade is buitengewoon groot. Gisteren is een postzakdiefstal in Ierland geconstateerd. In het sorteerb-u- reau to Belfast bleek een der zakken m-et aangeteekende stukken uit Canada je zijn geopend en bij controle waren er ruim honderd aangeteekende brieven ont vreemd. De zak is zo-owel te Quesn- stewn als later te Dublin, volgens reeds ingewonnen inlichtingen, ongeschonden bevonden, zo-odat de diefstal op het tra ject Dublin—Belfast of o-p het postkan toor zelf gebeurd moot zijn. De do-or het scheidsgerecht voorge stelde oplossing vp.n het conflict in het B-e-rlijnscbe taximeterbedrijf is do-or beide partijen aanvaard. De staking is hier mede beëindigd. Een sovjet-delegatie, bestaande uit. een zaakgelastigde van vorkeersaangele- genhe-den en zeventig deskundigen, is te New Yot'k aangekomen. Men meent te we ten, dat dit bozoo-k in verband staat met de uitbreiding der verkeerswegen en spoorwegen ter waarde van vijf hon derd millioen pond sterling waar toe de sovjet-regeering plannen zo-u heb ben. Wegens bedrog en misbruik van vertrouwen is te Parijs de bankier D-lui- ner gearresteerd. In de kas van zijn bank, die 7 filialen in de provincie heeft, be vond zich bij onderzoek slechts fr. 91.50. De verliezen mo-elen eenige millio-en-en beloop en. De Kon. Familie in Oberstdorf. Men sëlireef dez-er dagen uit Oberst- dorf aan de N. R. Crt.: Het is nu reeds eenigen tijld geladen, dat H. M. de Koningin en Prinses Juliana in Oberstdorf aankwamen, om daar van de wintersport te genieten. Op -den eersten da.g van de Duitsche skileesten zijln -de beide hoog© gasten met aenl gro-ot gevolg met -den blauwen konink lijken trein te Oberstdorf aangekomen'. De koninklijke familie met. gevol-g nam haar intrek in een behage-lfjlk familie hotel, Hotel Wittelsbacher Hof, dat even buiten Oberstdorf gelegen is. Gedurende de ski-wedstrijden namen de Koningin en de Prinses meermalen een kijuj© biji de aankomst der Skiërs, prinses Juliana woonde ook de groote sp-ringfde- monstraties bij', die gedurende de ski- kampioenschappen in Oberstdorf gehou den werden. Daar de Prinses voor de eer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1