HANDen ruw of stuk Rechtzaken Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Radio-nieuws Scheepstijdingen. De avonturen van een verkeersagente. den is de spuit van Poortugaal uitge trokken, doch daar deze slechts onvol doende water kon geven is het geheele sohurencomplex in asch gelegd. Alleen het woonhuis heeft men weten te "behouden. De brandweermannen hebben nog ge tracht de duurzame Angora-konijnen te redden, hetgeen hun slechts ten deele is mogen gelukken. Verzekering dekt de schade. Van de fokkerij is zoo goed als niets overgebleven. Geslachte koe met petroleum begoten. Toen personeel van het abattoir te Amsterdam, gisteren het vleesch van een eergisteravond voor rekening van een slager te dier stede geslachte koe op een wagen wilde laden om het in den winkel te doen bezorgen, ontdekte men dat het vleesch met petroleum was begoten, zoodat het voor de consumptie onbruikbaar was geworden. Het is uitgesloten dat deze schandelijke daad eenig verband heeft met de staking der Iconslachters, veeleer bestaat de mogelijkheid dat men hier te doen heeft met een geval van concurrentienijd. D§ slager-eigenaar van de koe, die n.l. kortgeleden een eigen zaak heeft geopend, acht het zeer wel mogelijk dat zijn vroegere patroon, uit wraak voor het feit dat verschillende klanten naar de nieuwe zaak zijn overgegaan, de geslachte koe met petroleum heeft begoten of doen begieten. De directeur van het abattoir heeft de zaak in handen der politie gesteld. Verdacht sterfgeval. In vervolg op het bericht over het door de politie in beslag genomen lijk van de vrouw van den landbouwer C. te Dussan (N.-Br.) meldt men ons: In Februari van het vorige jaar was C. voor de tweede maal weduwnaar geworden. In April daarop trouwde hij met mej. L. Erg gelukkig scheen dit huwelijk niet te min, want meermalen was er hooggaande ruzie tusschen man en vrouw. Dikwijls moet do vrouw zich tegen buren hebben uitge laten, dat ze zeer bang voor haar man was. Direct nadat de vrouw was gestorven, lie pen de zonderlingste geruchten door het dorp. Even vóór de begrafenis legde de politie beslag op het lijk. De justitie uit Den Bosch kwam ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Tegen 8 uur 's avonds werd vergun ning tot begraven gegeven en werd C. in vrijheid gesteld. Maandagochtend vroeg vonden huurlieden C. dood in de rivier de D<usse liggen. Pornografische bladen in be slag genomen. Door de Justitie te Am sterdam is gistermiddag een inval gedaan in een drukkerij om beslag te leggen op de oplaag van een pornografisch weekblaadje. Het drukken van dit blad was in vollen gang, toen de inval plaats had. De oplaag werd in beslag genomen, evenals een aantal cliché's, terwijl de drukpersen werden ver zegeld. De oplaag: zoowel als de cliché's zijn over gebracht naar het Gerechtsgebouw aan de Prinsengracht. De aanleiding tot inval en in beslagneming is gelegen in den inhoud van het geschrift. Van verschillende zijden waren zoowel Jus titie als politie dien laatsten tijd hierop ge wezen. Zoo waren verschillende klachten van hoofden van scholen ingekomen, daar deze lectuur ook vaak in de handen van jongens en meisjes viel. Ook in de Tweede Kamer is de aandacht van den Minister op dit blaadje gevestigd. De samensteller zal zich te verantwoorden hebben wegens het verspreiden van porno-- grafische lectuur. Ook te Gouda is door de Rotterdamsche Justitie een inval gedaan in een drukkerij-, waar een dergelijk blad werd gedrukt, Hier werd eveneens de oplaag in beslag genomen en de drukpers verzegeld. De eigenaar hiervan zal zich voor eenzelfde feit hebben te verantwoorden. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 18 Februari 1930. De volgende personen waren gedag vaard: K. M., 28 j., werkman, Middelburg, we gens verduistering van een vijftal kisten met appels en peren, toebehoorende aan J. Mesu, die hij van dezen had om te ver- koopen en de opbrengst te verantwoorden en af te dragen, gepleegd te Middelburg in het najaar van 1929. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d.h. J. S., 40 j., arbeider te Kruiningen, we gens beleediging van Pieternella Sinke en Catharina Temmerman. Eisch en uitspraak f 15 b. of 15 d.h. V. M., 30 j., constructiewerker, Vlissin- gen, wegens beschadiging van een pri vaatdeksel en een sluiting van een deur tje, benevens vernieling van een glas ruit. Eisch en uitspraak f 15. b. of 15 d.h. J. C. D., huisvr. C. v. S., 30 j., zonder beroep, Rilland-Bath, wegens mishande ling van Levina Vogel. Eisch f 0.50 of 1 d. h. Uitspraak ont slag van rechtsvervolging. J. L., 22 j., arbeider, Oostkapelle, wegens mishandeling van Lein Huissoon. Eisch en uitspraak f 20 b. of 20 d.h. Ma. P., 50 j., zonder beroep Sas van Gent, wegens beleediging van P. de Boek. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d.h. Ha. Pa. v. d. L., 20 j., zonder beroep, Wolfaartsdijk, wegens mishandeling van Janna Westveer. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d.h. G. F. B., 42 j., landbouwer Sluis, wegens mishandeling van R. H. Geijsels en ver nieling van 2 ruiten. Eisch en uitspraak f 20 b. of 20 d.h. L. L. K., 22 j., Terneuzen, wegens toe- eigening van een hoeveelheid aardbeien, toebehoorende aan J. Huijssen. Eisch f 5 b. of 5 d. h. Uitspraak vrij spraak. C. KI., 20 j., rijwielhersteller te Ter- neuzen, wegens eenzelfde overtreding. Eisch f 5 b. of 5 d. h. Uitspraak vrij spraak. Onkruid in buurman's ak ker. De 25-jarige landbouwersknecht, uit Linschoten, die onkruid in buurmans ak ker had gezaaid, werd door den politierech ter te Utrecht veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep en gisteren veroordeelde het Amsterdamsch Gerechtshof hem tot een gevangenisstraf van 14 dagen. De pro cureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Opruiing. De Utrechtsche recht bank heeft den 33-jarigen communist, die terecht stond ter zake van opruiing (het verspreiden van communistische lectuur, het „Pantser" en het militaire zakboekje) veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. De eisch was 6 maanden. Verduistering van f 20.000. De rechtbank te Arnhem veroordeelde gis teren den kantoorbediende V., terzake van verduistering van f 20.000 ten nadeele van de N.V. Thomassen en Co. te De Steeg, tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 3 maanden. Verduistering door een ambtenaar. Wegens verduistering van f 23.000 bij hetelectriciteitsbedrijf te Zeve naar, werd de boekhouder K. L. P. tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 2 jaar. wtsr spoedigzachtanhMl met Purol, bi) eventueelo verwerping van het voor ste! der pensioensbijdragen dezen post uit de begrooting te lichten. Een door B. en W. daartoe gedaan voorstel wordt met 4 tegen 3 st. aangenomen. Bij de rondvraag dringt de heer De Pree aan op spoed voor de aansluiting van Noord-Bieveland aan het electrisch net. De raad betuigt hiermee vodle instem ming. Tot slot brengt de voorzitter eenige woorden van hulde aan den gemeente secretaris-ontvanger, die op 3 Februlari 1.1. 25 jaar als zoodanig werkzaam was. De raadsleden sluiten zich bij deze hulde aan, waarop dei secretaris zijn dank be tuigt. Benoemd tot hoofd der Ghr. Roho- both-school te DelLhaven dhr J. G. Kloos terman te Eindhoven. Meliskerke. Maandagavond kwam al hier de Chr. Schoolvereeniging in jaar vergadering bijeen, onder presidium van dhr G. Vlieger. De secretaris, dhr J. Geschiere, bracht het jaarverslag uit, 't welk getuigde van zegen en voorspoed. Het aantal leerlingen is thans 111 en een lokaal is bijgebouwd geworden van de hoofdonderwijzerswo ning, terwijl het hoofd der school voor zich een nieuwe woning bouwen liet. Dhr Geschiere deed ook rekening en verant woording van zijn gehouden beheer, in komsten met saldo vorig jaar f 9461.86%, uitgaven f 8806, saldo f 655.86%. (Het saldo is f 161.48% kleiner dan vorig jaar). Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. de Buck en Iz. Matthijsse. Bij de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar de moeilijkheden ondervon den om het bouwplan te verwezenlijken; Na breedvoerige toelichting ontving het schoolbestuur dank voor zijn aangenomen houding, waaruit bleek, dat ten zeerste het gemeentebelang door haar is gediend geworden en het schoolbestuur zeer bil lijk is geweest tegenover de gemeente. Het Hoofd der School, dhr A. Flach, ein digde met dankzegging. Bij gebrek aan politie. De Fransche automobilisten werden gisteren in de buurt van Parijs op een origineels wijze gedwongen de voorgeschreven maxi mum-snelheid in acht te nemen. Zij ontdekten n.l. op een der goede straatwegen in de buurt van de hoofd stad, waar gewoonlijk ondanks alle po litieverordeningen een snelheid van 120 K.M. per uur wordt ontwikkeld, tot hun grooto ergenis juist op het beste punt van den weg een agent, die half verbor gen onder de boomen stond met een notitieboek en potlood in zijn hand. De automobilisten verminderden, toen zij den agent zagen, hun snelheid. Een stapte zelis even uit kwam in de buurt van den agent en ontdekte toen tot zijn ver bazing, dat hij met een vogelverschrik ker, die de uniform van een. agent droeg, te doen had. Zakkenroller geknipt. Na de aanhouding, onlangs in de Princesse- Schouwburg te Den Haag, van den gentle- man-zakkenroller, den Armeniër G., was het do .politie bekend, dat met hem en zijn internationaal gezelschap ook een Hollander in relalie stond, die tijdelijk te Amsterdam verblijf hield. Deze per soon trad hier op als een soort impre sario, die connectie pnderhield met on derscheidene gauwdieven. De man woon de in de Spiegelstraat te Amsterdam en wist, toen 14 dagen geleden, een poging gedaan werd hem daar te arresteeren, te ontsnappen. Hij is van een buitengewone vlugheid en het viel niet gemakkelijk ver der zijn spoor te volgen. Gisteren ging de gladde vogel naar Den Haag, niet vermoedende, dat de po litie nog gladder was. Goed en wel in de residentie aangekomen, werd hij gearres teerd door een rechercheur, die destijds bij de huiszoeking in Amsterdam aan wezig was. De gearresteerde, die in verzekerde be waring is gesteld, is de 38-jarige C. v. W., een bekende zakkenroller'. Hij is her kend als de trouwe metgezel van den Armeniër bij diens Schouwburgbezoek. Bij voorkeur namen de beide heeren hun slachtcffer tusschen zich in om vervol gens één van beiden zijn slag te slaan. Van W. /al ter beschikking van Se Justitie worden gesteld. Brand. Gisterenavond omstreeks negen uur is in de Hollandsche Angora fokkerij van den heer Hennekam te Poor- tugaal een uitslaande brand uitgebroken. De eigenaar was niet thuis en men ver moedt dat een knecht met een brandende lantaren in de schuren 'is geweest om aan de kippen en konijnen voeder te brengen. Vermoedelijk is een vonk in hooi of iets dergelijks geslagen. In een ommezien stond een der schu ren in lichten laaie. Op het alarm lui Papegaaienziekte. Wat den toestand van de lijders te Amsterdam aan de papegaaiemziekte betreft, kan worden mee- gedeeld, dat de vader en do dochter uit het gezin aan den overkant van het IJ, waaruit de moeder overleden is, hot goed maken. Van het gezin uit de Oostzaanstraat is de toestand van de moeder slecht, doch niet hopeloos, terwijl die van eein dochter uit dit gezin heter is. Uit het laatste gezin is, naar men weet, een dochter, die sinds kort getrouwd was, overleden. Voorjaarsplannen. Voer geen wormen! Liggende kippen, geen leggende kippen. Foktoomen en Broeden. We hebben, nu een en ander beschreven wat er zoo al 's winters gedaan kan Wior- den in het kippenhok. Ik krijg echter veel brieven van menschen die klagen da.t hui. kippen niet leggen of erger nog: gaan liggen 1 Als alles wat hok en voet- betreft in erde is, bestaat nog de mogelijlkheid dat de dieren zelf niet gezond zjfn, wor men hebben of van slechte legsiers afkom stig zjjn of veel te laat gebroed. Aan zulke bezwaren is niet veel meer te ver helpen. Men kan probeeren door met kar nemelk te voeren bij chronische darmaan- -docningen de vertering wat beter te ma ken. Doordat n.l. de darmwand verdikt is door ontsteking, veroorzaakt door para sieten (vooral coccidiën), lijdt de opname van het voedsel in den darm sterk en nu wordt molk gemakkelijker door den darm opgenomen dan ander voer. Ontdekt gij wormen in de mest, laat dan de kippon een wormkuur ondetgaan. Dit is heel ge makkelijk door 1 pet. goed tabaksstof te mengen in het moelvoer. Goed gedroogde, fijngewreven tabak is ook goed voor dit doei. Hierdoor verdwijnen de wormen en men kan dat mengsel gerust een week achter elkaar geven. Denk er om dat gij de kippen wilt voeren en niet de wormen die in de kippen leven! Aan chronische coccidiosis is niets meer te doen. Het ergste is dat kippen gegroeid uit kuikens welke lijdende war©n aan coccidiosis, thans lam beginnen te worden en zoodra ge dit ziet, ruim ze dan maar direct op. Van behandeling is niets te verwachten. De verlamming die thans veel heerscht, berust niet op coc cidiosis, maar op een onbekende smetstof, waar we nog niet veel van weten. Het oenigste wat ik weet is, dat deze verlam ming in ons land en in het buitenland meer en meer gaat voorkomen, zonder dat we er iets aan kannen doen. Of het mogelijk een erfelijk gebrek is? Dan heb ben we bij de samenstelling van den foktoom dubbel op te letten! Een belangrijk werk, dat ik naast het kippenhouden wil bésp'reken, is het boek- houden. Gij hebt thans den tijd om 's avonds er eens voor te gaan zitten en u af te vragen: Wat heeft het afgeloopen jaar mij opgeleverd met mijm kippen? Hoeveel eieren heb ik gehad, wat brachten ze oip. Wat heb ik uitgegeven aan voer? Wat heeft al mijln werk aan de kippen opgebracht? Wat is de zuivere winst op mijn kippen geweest. Mocht gij dat nu niet kunnen narekenen, zo.ig dan dat gij in 1930 alles opschrijft, opdat gij voortaan die vragen wél beantwoorden leunt. Reken alles eens zoo goed mogelijk uit voortaan en bepaal daaruit uw houding voor de toekomst. Laat u niet te veel van de wijk brengen door mooie verhalen over hooge kg enz. enz. Reken zelf uit, dat is de veiligste weg. Tenslotte nog een belangrijk punt. Reken ook eens uit hoeveel uw kui kens u gekost hebben eer ze tot legkipl- pen waren opgegroeid. Vaak is het ontstel lend te zien hoe weinig er van massa's broedeieren terecht komt en hoe weinig or van een massa kuikens terecht komt. Boekhouden is de 'basis van elk gezond bedrijf, 'tenzij gijl uw kippetjes alleen maar voor plezier handt. Wie voordeel wil hebben zal gauw genoeg merken, dat hij miet den aankoop van broedeieren, kui kens en hennen niet voorzichtig genoeg kan zijn. Alles wat zoo op de markt ver kocht wordt is niet veel waard en brengt meestal zijn geld niet op. Oip grond van ervaringen van het af geloopen jaar kunnen we nu de plannen van 1930 opmaken. We vragen ons dan eerst af: Wat zullen we doen? Zelf gaan fokken, broeden of broedeieren koopen, of kuikens fokken, koopen, of later half was kippen koopen. Over die vragen wordt meestal veel te vluchtig heenge- loopen en men begint maar raak, om na een poosje te merken dat het misloopt. Wilt ge zelf fokken? Bedenk dan dat .^ieen van goede leghennen en hanen van goede afstamming resultaten voor de toe komst te verwachten zijn. Hebt gij goede fokhennen en hanen? Vaak lukt het mei de hennen nog beter dan met de hanen en waar de haan groote invloed heeft op het nageslacht, is onze eerste zorg een goede haan te verkrijgen. Het is nu nog tijfd er een te koopen, wat over een poosje opgeruimd wordt is meestal uitschot, al ziet liet er nog zoo mooi uit. Schaf u dus alleen een haan aan van een betrouw baren fokker, waar men u op kan geven hoeveel de moeder legde en wat het ge wicht dor eieren der moeder was! Ver geet dat laatste vooral niet, want op hef oogeoihi'k komen er van alle kanten klach ten los dat men te veel galet heeft op aantal «ieren an te weinig op het gewicht der eieren I Een goed broeaei mag toch zeker oen 60 gram wegen en vele eieren halen dat niet, vooral niet van kippen die tot de reuzen-legsters behooron. Wees dus in de keuze van den haan uiterst voorzichtig, de toekomst hangt er voor een groot deel van af. Nu de hennen. Natuurlijk fokt ge zelf in geen geval van hennen die niet een flinke leg vertoond hebben. Zorg dat alle fckdieren llink van bouw en goed ge zond zijn en laat u wat het laatste beli eft niet door schjjin bedriegen. Fullorum-smet- Btofdiagcrs kunnen er beBt en gezond uit zien en erg gevaarlijk zijln. Wilt ge dus van uw dieren fokken, ga dan nu onmid dellijk naar den dierenarts en laat de kippen een paar druppels bloed af tappen. Dit wordt aan de Serum-inrich ting voor de dierenartsen onderzocht en op die manier krijgt gij tamelijke zekerheid dat gij, na de reageerende dieren uit den foktoom verwijderd te hebben, gezonde dieren overhoudt. Ik zeg tamelijke zeker heid, en kan daar nu niet verder op ingaan, maar zal dat later bij de pullorum- ziekte wel uitleggen. Vertrouw nu maar voorloopig op wat ik hier zeg en gooi reageerende dieren er uit, het zal u veel misère besparen over een paar maanden enveel kosten aan do ode kui kens en veel verdriet. Vorige week was ik in de buurt van Dordrecht bij een monteur van een groote fabriek. Hij had zelf een keurige broed machine geknutseld, had zelf een prach tige batteriji-kunstmoeder geknutseld, dito eien mooi kippenhok, kortom een eerste klas liefhebber met veel plezier in lezen en zelf maken. Nu had hij zijn eerste broedsel uit, de diertjes zaten in de bat terij, boven op een klein zolderkamertje, waar ook de broedmachine nog stond. Man en vrouw besteedden er alle zo'gen aanin een paar dagen van de 100 kuikens er 55 dood. De eigenaar schreef dat hij een gaasbodem had, doch bïï plaatselijk onderzoek bleek, dat de batterij) was fout gemaakt en dat de foktoom pullorum-bacillendragers bleek te herber gen. Jammer voor 'den man, hij! moet nu weer van voren ai aan beginnen met bloedonderzoek. Dr Te Heifixeps, - - Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Programma van Donderdag 20 Febr. HUIZEN 1875 M. 12.15—2.09 Concert. 2.003.00 Gramofooimraziek. 3.30 4.00 Gramofoommuziek. j>.306,00 Conr eert. 6.306.45 en 8.00—8,16 Gramofoon muziek. 8.16 Aansluiting van het Con certgebouw te Amsterdam. Het Conoertgebouwt- orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Solist. HILVERSUM tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 8.15—9.00 Concert. 11.30— 11.45 Gramofoonmuziek. 12.302.00 Con cert. Alt, triool, piano en orgel. 6.30 Orgelconcert. 6.407.10 Vervolg concert. 8.10 Uitzendavond. Zangkoor. Muziekkorps soli en piano. Spreeksters. DAVENTRY 1554.4 M. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Concert. Kwintet. I.202.20 Orgelconcert. 4.05 Concert, alt, tenor. Trio. 7.00 Zang. 8,05 Piano-duo. 8.20 Concert. Koor, alt, bariton. 10.00 Koor orkest en solisten. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. 6.55 en 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Instrumentale en vocale solisten. LANGENBF.RG 473 M. 6.20—7.20 en 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 II.50 Concert op orgol. 11.50 Gramofoon muziek. 12.251.50 Concert. Orkest en vokale solisten. 4.505.50 Concert. Orkest, sopraan. 7.208.20 Orkeslconoert. 8.20 „Pygmalion" van Bernard Shaw. N a t i o n a a 1N e u t r a a 1. „Het Huis gezin" schrijft o.m. De N. R. Crt. heeft pas den lof gezongen van de A. V. R. O. Zij is het nationale instituut; alle overige omroepvereenigingen stellen zich immers de bevordering van hel rampzalige „sectariame" in den aether tot doel. Nationaal en -neutraal, dat is het ken merk van de A. V. R. O., en wie zou haar dus niet willen bevoorrechten Pas waren de woorden in de N. R. Crt. van de pers, of de A. V. R. O. kwam haar nationaal neutraal karakter bevestigen. In een Zondagmorgen-voordracht, door de A. V. R. O. uitgezonden, werd propaganda gemaakt voor het spiritisme. Over de godsdiensten werd gesproken als over instellingen, die voor de menschhcid1 oen licht wilden zijn, maar een dwaallicht bleken. Is dit neutraal? Is dit nationaal Stoomvaart Mij Nederland. J0HAN DE WJl'T, uitr., gep. 17 Perim. POELAU TELLO, uitr., p. 17 Ouessaat. PRINSES JULIANA, uitr., p. 17 Gibraltar. SALABANGKA, uitr., 17 te Sabang. SALAWATI, thuisr., p. 18 Perim. Kon. Ned. Stoomboot Mij. BODEGRAVEN, uitr., 17 te Callao. CALYPSO, 17 v. Wi.-Indië te New York. FAUNA, 17 v. Trinidad n. Havre. NERO, 18 v. Kopenhagen te Stettin. Rotterdamsche Lloyd. BLJTAR, thuisr., 15 te Belawan. K0TA INTEN, thuisr., 18 v. Camaraa. TERNATE, uitr., p. 18 Ouemat. 49. Zonder veel complementen werd de vos door een gevangenbewaarder in den kerker van het paleis des konings geworpen. Er stond een brits met wat stroo, een kan met water en in een hoek van de cel had een spin een kunstvol web gemaakt. „Zoo, nou kun je over je zonden nadenken", zeide de cipier, die een bos sleutels in de hand had. 50. Keesie werd dadelijk voor den koning gebracht, die nog altijd zijn kroon op het hoofd droeg, terwijl Keesie zijn helm ophield, omdat het daar altijd zoo tochtte. En aan den koning vertelde de verkeersagent zijn avontuur met den vos, terwijl een vlinder en een slak schenen te luisteren naar het verhaal. En toen hij had uitverteld vroeg de koning: „Is dat nou alles waar?" „En of", zeide Keesie, „ik weet al te goed, me neer, koning, al is de leugen nog zoo snel, de waarheidachterhaalthaar wel." „Zoo is het", zeide de koning lachend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6