DE ZEEÜW TWEEDE BLAD Uit de Provincie. FEUILLETON Niet door eigen kracht Provinciale Staten van Zeeland. van Wolphaartsdijk op Kortgene als ter rein van toezicht hebben aangewezen. Als dit zoo is, dan verheugt dit spreker, en staan dus alle bootdiensten onder 2 direc teuren. Er is dan nog maar één stap noodig om tot één directeur te geraken. De heer Onderdijk had gedacht, dat de heer Wallien verzending naar de af- deelingen zou hebben voorgesteld, waar dit niet het geval is, doet spr. een voor stel daartoe, omdat ook zijn fractie en kele opmerkingen heeft te maken. De heer D i e 1 e m a n zegt, dat het juist is, dat ook de veerdiensten, die Noord- Beveland met de andere eilanden verbin den onder den directeur van den Ooster- scheldedienst zijn gebracht. De kwestie om 2 directeuren door één te vervangen is in de mededeeling reeds besproken. Tegen verzenden naar de afdeelingen be staat geen bezwaar. Het voorstel-Onderdijk wordt aangeno men met 37 tegen 3 stemmen. Overdracht electrische tram. Nog stelt de voorzitter voor de me dedeeling van Ged. Staten inzake de mis lukte onderhandelingen voor overdracht van het bedrijf der electrische tram Vlis- singenMiddelburg voor kennisgeving aan te nemen. De heer Overhoff stelt voor de mede deeling naar de afdeelingen over te bren gen. De heer v. d. Wart zou in besloten zitting enkele vragen willen stellen. De voorzitter zegt dat dit eerst kan na de sectievergaderingen, als het voor- stel-Overhoff wordt aangenomen. De heer Dieleman meent, dat in dit geval geen gedrukte afdeelingsverslagen moeten worden uitgebracht. Op een vraag van den voorzitter of een der leden stemming verlangt over het voorstel-Overhoff antwoordt de heer Dumoleijn bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. Voorstellen Ged. Staten. Alle reeds vroeger gepubliceerde voor stellen van Ged. Staten, behalve dat in zake verleening van een crediet aan de N.V. „P.Z.E.M." voor overneming van het laagspanningsnet der gemeente St.-Jan steen, hetwelk voorloopig wordt terugge nomen, worden naar de afdeelingen ver wezen. Na verkregen toestemming van de ver gadering, bespreekt de heer Adriaan- s e het in gelijk stellen van den heer Reu vers, oud-bedrijfsleider van de PZEM. Spr. wijst er op, dat die kwestie destijds groo- te belangstelling in de Staten had en zou daarover gaarne, zoo noodig in besloten zitting, enkele nadere inlichtingen van Ged. Staten hebben. Dit wordt toegezegd. Trekking afdeelingen. Hierna had de trekking der afdeelingen plaats. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren van WaesbergKe, Bosselaar, Moel- ker, Sonke, Timmerman, Erasmus, Wal lien, de Paauw, Mes, Joziasse, Overhoff, Staverman en de leden van Ged. Staten van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling mevr. Bergsma en de heeren Catshoek, van Dixhoorn, Koster, Vogelaar, Kakebeeke, v. d. Beke Callenfels, Laernoes, Onderdijk, Boonman, Kodde, de Ridder en de leden van Ged. Staten v. d. Weijde en v. d. Putte. In de derde afdeeling de heeren: de Jonge, Welleman, Vienings, Hendrikse, Dumoleijn, Reilingh, van 't Hoff, Doele- man, de Baare, v. d. Wart, Adriaanse en de leden van Ged. Staten Stieger en van Dusseldorp. Hierna wordt op voorstel van den voor zitter de volgende openbare vergadering bepaald op Donderdag 13 Maart te 2 uur en daarna deze bijeenkomst gesloten. Waterleiding. Voor bad en waschtafels: J. M. Polderman, Goes. Tel. No. 129. Adv. "Goes. A.s. Maandag te twee uur nam. vergadert de Gemeenteraad. Aan de orde komen: Verzoek om afschrijving van be lasting. Voorstel betreffend© uitvoering der Ziektewet. Vaststelling kohier straatbelas ting voor het dienstjaar 1930. Verzoek! D© „Europa", heit 51.000 ton metalen reuziemi mailschip, liggend te Hamburg, is gereed voor den proefvaart, die deze week aj> de Noordzee gemaakt wordt. De arbeiders gaan aan boord om de laatste hand aan het werk te leggen. van den Prov. Zeeuwschen Bafckersbond, om de in art. 25 der Nijlvarheidsonder- wijswet bedoelde medewerking te verleer men inzake een alhier opgerichten cursus voor vakonderwijs aan bakkers. Voorstel tot het geven van een veranderde bestem ming aan het perceel St. Adriaansti-aat 23. Verzoek van de Vereen, tot bevorde ring van Vreemdelingenverkeer in Zuid-» en No-ord-Beveland om subsidie ten be hoeve van het maken van buitengewone reclame. Voorstel betreffende den aanleg van electrische geleidingen in Bouwplan 111. Voorstel tot het aangaan eener ge meenschappelijke regeling met de ge meente Kapelle inzake de levering van gas aldaar. Voorstel tot aanvaarding van het gedane aanbod inzake beëindiging van het aanhangige geschil met betrekking- tot den weg, loopende naar de vo-ormalige meesto-of „De Zon". Voo-rstel tot het aan brengen van verwarming in het Beurs gebouw. Voorstel tot aanvulling van het tarief der beursrechten, tot wijziging der gon.eente-begmoting voor 1929, en tot wijt- ziging der begroeting van het Grondbedrijf vo-or 1929. Door wijlen mej. L. W. B-o-one is f 1000 gelegateerd voor een raam in de Ned. Herv. Kerk .alhier. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. H. Blok kwam het fanfarekorps „Ons Genoegen" in ledenvergadering bijeen. De secr. deelde o-. m. in zijn jaarverslag mee dat men dankbaar wasrgestemd voor den steun van burgerij en gemeente. Het plan is o-m weder zo-merco-ncerte-n te ge ven vanaf de muziektent o-p het markt plein. De penningm. deed rekening en ver antwoording over gehouden beheer. Met gro-ote- meerderheid werd de voorzitter H. Blok herkozen, dhr. J. Tollenaar wenschte niet meer in aanmerking te kernen, in diens plaats werd herkozen dhr. G. van Wille-gen-Wagenaar. Vrouwepolder Vrijidaig vergaderde de lamdbouwv-ere-en. onder voorzitterschap van dhr L. Maas. Dhr J. Si eb en-ga hield een le-zirug over de-n afzet der landbouw producten. Na het eindigen der lezing, die. met aandacht do-or de vrijl talrijk aan wezigen werd .aangehoord en het beant woorden van enkele vragen naar aanlei ding van het gesprokene, volgde nog de film der Duitsche landbouwtentoonstel ling. De voorz. dankte na afloop- der ver gadering dhr Siebenga voor den leerzamen eni aangename-n avond door hem ge-geven. Terneuzen. Burg. en We-th. stelle-n den gemeenteraad voor afwijzend te beschik ken op een adres van een .aantal nering doenden in 'die gemeente, ho-udend© ver zoek om hij gemeentelijke verordening een verplichte winkelsluiting in te voe ren. Haamstede. In de gisteravond gehou den vergadering van de gemeente-raad werd met 6—1 stem besloten to-t aan leg van een ondergrondsohen kabel in de kom der gemeente. Colijlnsplaat. Maandag vergaderde de ge meentel aad voltallig. O-p- het verzoek om wijziging van de dienstregeling van den veerdienst Kortgene-Wolf aarts dijk, is be richt ontvangen, dat het niet gewensebt is m een lo-opende dienstregeling veran dering aan te brengen. Bij- de vaststelling van een nieuwe regeling, zullen de wen- schen overwogen wo-rden. Er wordt met algemeen© stammen ber sloten adhaesie te betuigen aan het be kende adres betreffende afschaffing der classificatie. Eveneens wordt besloten tot toetreding tot den Provincialen Brandweerbo-nd. Van de-n heer A. Verburg Gz. was be richt ingekomen dat hij- ontslag neemt als lid van de-n raad. De voorzitter zegt, dat hot üesluit van den heer Verburg hem lee-d doet en dat hij1 hem tijdens zijn raadslidmaatschap heeft lee-ren kennen als e-e-n eenvoudig en rondborstig man, wiens adviezen steeds o-pi prijs werden gesteld. De heer Haringman, wethouder, sluit zich hierbij volkomen aan. He-t kohier Hondenbelasting 1930 werd vastgesteld tot een bedrag van f 263 vo-o-r 71 honden. Een voorstel van B. en W. o-m met die a.s. 'kermis enkele gedeelten van de open bare straat aan het verkeer te onttrekken, werd met 5 tegen 2 st. aangenomen. Me-t alg. st. werd aangenomen een voor stel van R. en W. o-m een voorschot van f 700 op de gemeentelijke vergoeding te verstrekken aan -de ve-reeni-ging voor Ge- ref. schoolonderwijs. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat zij hun -goedkeuring aan de begiroo- tinig 1930 hadden onthouden. Ged. Staten achten de door B-. en W. voorgestelde verhooiging voor den ambtenaar ter secre tarie billijk, e-n stellen <len raad vo-or, deze verhooging van f 150 toe te kennen. B. en W. doen een voorstel daartoe, dat met 4 tegen 3 st. wo-rdt verworpen. B-. en W. stellen naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten voor, de pensioensbijdragen voor geme-ente-ambter maren te blijven stellen oip- 4 pet. (En dus het besluit die te brengen op- 8,5 pet. in te trekken.) Dit vo-orstel wo-rdt eveneens verworpen met 4 tegen 3 st. Verder stellen Ged. Staten voor, om VAN WOENSDAG 19 FEB-R. 1930. No. 119. RIJKSBEGROOTING VOOR 1930. Memorie van Antwoord. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Aan de Mem. v. Antw. op het Voo-rl. Verslag over hoofis-tuk V der Eerste Ka mer (Binnenl. Zaken en Landbouw) der Rijksbegro-o-tin-g voor 1930, is het vol gende ontleend: Benoeming van burgemeesters. Bij burgemeestersbenoemingen pleegt in zo-o-ver rekening te worden gehoude-n mc-t godsdienstige en politieke overtuiging, dat als regel de burgemeester wordt benoemd uit de partijen, dje de meerderheid in den gemeenteraad vormen,, en bij voor keur uit de politieke partij, die in deze meerderheid over het grootst aantal raadszetels beschikt. In Hilversum be staat een rechtsche meerderheid, van wel ke drie to-t de a.-r„ vier tot de chr.- hist. en zes -tot de katholieke partij be boeren. Afgezien hiervan meent o-o-k de mi nister dat slechts zij mot het burgemees terschap mogen worden bekleed, van wi-e men zeker is, dat zij wet en gezag zul len handhaven. Brandgevaar. Het instituut der intercommunale sa menwerking is in het bijzonder geschikt vo-or een materie als de brandweer. D-oor onderlinge samenwerking kunnen gemeen ten, -die" op zichzelf niet voldoende krachtig zijn o-m een goede brandweer te- onder houden, dit doel bereiken. D-e minister verwacht ten deze goede resultaten, vooral wanneer het aanhangige ontwerp van wet tot wijziging der Gemeentewet tot wet zal zijn verheven. Vo-or het oogen- blik- meent de minister niet met Rijks subsidies de brandweer, die communale aangelegenheid is en blijven moet, te moeten steunen. Hij stelt zic-h echter voor zijn volle aandacht aan het brandweer- vraagstuk te blijven wijden. Ten aanzien van de wering van het brandgevaar vo-o-r de Abdijgebouwen te Middelburg is no-g overleg met den minister van Financiën hangende. Begraven. De Regeering ho-o-pt een wijziging van de wet op het begraven tot stand te brengen. Landbouw-zaken. De minister beto-ogt, dat het niet geheel juist is als zo-u t.a.v. de samenstelling der commissie van advies, bedoeld in art. 2 der Landb-ouwuitvoerwet (boter en kaas), de handel zijn buitengesloten. Een ^vjjziging van de Landarbei derswei, als waaro-p in het Voorl. Verslag wordt aangedrongen, ontmoet bij de-n minister deze ernstig-e bedenking, dat bij verschaffing van een oppervlakte gre-nd, groot genoeg om daarop den ge- bee-len arbeid van het landarbeidersgezin aan te wenden, een der grondslagen van de wettelijke regeling zou worden aan getast, welke is, dat de landarbeider niet kunstmatig, zonder geleidelijken o-vergang, door eigen arbeid en vlijt, wo-rde bevor derd tot kleinen boer. De minister herhaalt, dat hij de- aan stelling viui een directeur-gene raal van don Landbouw niet ver antwoord zou achten. Voortdurend wordt aan de verbetering van -de inrichting der Landbouw- hoo-geschoo 1 gewerkt. Het iis te ver- wachlen, dat binnen afzienb-aren tijd in de meest dringende behoefte aan nieuw© lokaliteiten voor onderwijs en weten schappelijke onderzoekingen zal zijn voor zien. In zake de vraag: al of niet handha ven van de omleiding tot landjneter bij h-et kadaster aan de Landbouwho-oge- school, wordt door den minister overiotg g-epleegd met dqn min. van Financiën. "door Annie Lucas 14) -o— Had ik eenige jaren langer mogen le ven dan zou dit anders geweest zijn. Ver mogen laat ik niet achter, maar schulden evenmin. Het jaargeld, mij door oom George nagelaten, houdt op bij mijn dood, en er staat nog eene hypotheek op het huis, die afgelost moet worden. Maar mij ne praktijk is zeer uitgebreid, en neemt iog voortdurend toe. Ik twijfel niet, of gij :ult die behouden, en ik zou gaarne wil- en, dat gij bij elkaar bleeft wonen in xetzelfde huis, dat ik getracht heb mis- chien al te zeer tot een aangenaam en elukkig tehuis voor u allen te maken, laar ik wil u aan geen banden leggen, handel zooals u het beste dunkt. De taak, die ik op uwe schouders leg, j "engt een zware verantwoordelijkheid -et zich, voor iemand van uwen leeftijd, -eaar een plicht onmiddellijk van God amende, is eene heilige roeping. Aan aard die als uit zijne hand, vervul die - zijne kracht, en uw leven zal gekroond arden met beter zegeningen dan roem i eer, en weelde, en genot, die zoo waar doos schijnen in het gezicht der eeuwig- bd. Ik beschouw thans alles in dat licht, llan. ik wilde, dat ik u kon meedeelen, Financiën. Aan de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag over hoofdstuk VII B OH- jianciënï is het volgen-de ontleend: Inderdaad is da volgens art. 85 der wet op de Inkomstenbelasting bij navordering toe te passen verhooging niet bedoeld als straf, maar als ver goeding voor het nadeel, dat het Rijk verondersteld wordt te hebben geleden' wegens te lage aanslagen over vroegere belastingjaren. Er is geen aanleiding o-m te bevorderen, dat aan den Raad van Beroep zonder ee-riig-e beperking de- be voegdheid wordt verleend naar omstan digheden te bepalen, of eene viervoudige verheogi-ng al dan niet moet worden ge heven. Met betrekking tot de heffing van t a - ba'ksbela-sting naar een ander stel sel, verwijst de minister naar hetgeen door hem ter zake is medegedeeld in de Mem. van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer o-ver het ont werp to-t verlenging van den termijn, ge noemd in art. 88a der Tabakswet. De behoefte aan een tweede instantie voo-r de rechtspraak in belas tingzaken heeft zich naar het in zien van den minister ft iet doen ge voelen. Aangezien de opmerking, dat er be lasting-inspecteurs zijn, die blijk geven, te trachten om, met welke- middelen dan o-o-k, een zoo groot mogelijk voordeel voo-r den fiscus te behalen, nie-t door eenig feit wordt gestaafd, vaft het den minister moeilijk, haar te beantwoor den. Sedert de instelling van den Rijksge bouwendienst zijn verschillende maatre gelen getroffen o-m het brandgevaar in -de R ij ksgeb ouwen te beperken. Dienaangaande wo-rdt systematisch en naar de bestemming der gehouwen te werk gegaan. Buitengewone zitting. Vergadering van 18 Februari, des avonds te half acht. Voorziter de Commis saris der Koningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren Boender, die bericht van verhindering voor de geheele zitting heeft gezonden en dr Staverman. Na opening in naam der Koningin en 't uitspreken van het ambtsgebed, doet de voorzitter mededeeling van het Kon. Be sluit houdende machtiging tot het bijeen roepen van de Staten in buitengewone zitting. Vervolgens eveneens van de Kon. be sluiten totgoedkeuring van de in de tweede vergadering van 1929 genomen besluiten. Tarieven Provincialen Stoomboot- dienst Westerschelde. De voorzitter stelt voor de mede deeling van Ged. staten inzake herziening van de tarieven van den Prov. Stoom- bootdienst op de Westerschelde voor ken nisgeving aan te nemen. De heer van Dixhoorn stelt voor de mededeeling naar de afdeelingen over te brengen. De voorzitter wijst er op, dat de nieuwe tarieven dan niet met 1 Maart kunnen worden ingevoerd en vraagt of de heer van Dixhoorn toch zijn voorstel handhaaft. De heer van Dixhoorn antwoordt bevestigend en bij stemming staken de stemmen (2020), zoodat in de volgende vergadering opnieuw moet worden ge stemd. Het directorium voor de Prov. Stoombootdiensten. Ook de mededeeling van Ged. Staten naar aanleiding van de motie-Wallien betreffende het directorium voor de Pro vinciale Stoombootdiensten, stelt de voor zitter voor voor kennisgeving aan te nemen. De heer Wallien kan zich daarmede wel vereenigigen, maar wil toch nog een vraag stellen, omdat hem bij geruchte iets ter oore is gekomen, dat niet in de mede deeling staat, n.l., dat Ged. Staten den directeur van den Oosterscheldedienst ook reeds het veer Veere—Kamperland en dat hoe alles mij daarin voorkomt. Maar dat kan ik niet mijn denkvermogen verlaat mij, mijne krachten schieten te kort. Ik kan niet meer schrijven. God zegene u. God sterke u, mijn jongen dit is de laatste bede van uwen stervenden vader William Mayburn." Op het laatst waren de woorden bijna onleesbaar, de onderteekening was ter nauwernood te herkennen. Men kon dui delijk zien, dat deze weinigen regelen met de grootste inspanning geschreven waren. Tot nu toe was Allan Mayburn hard en bitter gestemd geweest, maar die woorden uit dien voor altijd gesloten mond, vielen als een verzachtende balsem in zijn ge moed en hij gevoelde zich langzamerhand rustig en sterk geworden. Zijne oogen werden niet langer beneveld door tranen, maar de kalme, vastberaden uitdrukking van zijn bleek en ernstig gelaat getuigde van een heldhaftig besluit. Thans beefde zijn mond niet meer,«er was integendeel eene zegevierende uitdrukking in de wij ze, waarop hij de lippen op elkander klemde. Die brief deed een beroep op al wat er goed en edel was in zijne natuur. Zon der die woorden zou hij den last, die hem zoo onverwacht op de schouders werd ge legd, als een wreede noodzakelijkheid aanvaard hebben; thans nam hij die ge willig en bereidvaardig op zich, zijn hart was brandende in hem in antwoord op het aandoenlijk beroep door zijn vader op hem gedaan, en in het diepst zijner ziel legde hij de plechtige belofte af, zich het in hem gestelde vertrouwen waardig te maken. En Hij alleen, die de geheimste roerse len van het menschelijk hart kende, wist hoe oneindig veel dit besluit aan Allan Mayburn kostte. Het zou reeds hard genoeg voor hem geweest zijn, afstand te doen van alle hoop op den wetenschappelijken naam, dien hij hoopte te maken, en waartoe de weg hem geopend scheen, en zich te vergenoegen met het eentonig, vergeten bestaan van een geneesheer in eene kleine provinciestad, want Allan was buitenge woon eerzuchtig. Maar dit offer sleepte een tweede nog veel zwaarder, met zich. Aan de eerzuch tige droomen van jaren paarde zich sinds eenigen tijd een zachter, heiliger, dieper gevoel. De naam, en het aanzien, en de rijkdom, waarnaar hij streefde, waren niet langer doel, zij waren slechts het middel geworden om iets, wat nog veel hooger stond te' bereiken. Zonder deze durfde hij niet hopen de hand te zullen winnen van haar, aan wie de eerste, krachtige liefde van zijn hart was gewijd, en in wier gemoed hij eene belofte van wederliefde had meenen te ontdekken. Hij werd niet alleen geroepen om afstand te doen van zijn eerzucht, maar ook van het geluk zijns levens. Doch niemand wist dit, niemand wist hoe dit trotsche, jonge hart in stilte bloedde, en hoe de streng heid en hardheid van karakter, die in later jaren veql van Allan's jeugdige aan trekkelijkheid deed verloren gaan, -het -droevig gevolg was van teleurgestelde hoop. Zelf-s voor Margaret, die zulk innig meegevoel had voor hetgeen zij van zijne opoffering begrijpen kon, bleef dit ver bórgen. Deze-lf-de meedoogende, alles begrijpen de liefde, die een vorige nachtwake Mar garet nabij was geweest, zag ook thans op Allan neder. Doch nu was er geen smeekende, ten hemel gerichte blik, geen gevo-uwen handen, geen gebogen -knieën, geen gevoel van zwakte of angst in dat trotsche, jeugdige gemoed. „Ik wil", zoo klonk het in de stilte vah den nacht, maar er werd niet bijgevoegd: „Wees Gij mijn Helper, o God!" De kinderen waren in het huis geble ven. Het had voordeelig verkocht kunnen worden, en -de menschen noemden Allan eigenzinnig en roekeloos, omdat hij dit niet had gedaan. Maar het was de wensch van hun vader geweest, -dat zij in het oude huis zouden blijven -de eenige wensch, dien hij had uitgesproken en de kin deren zelf wilden niet liever. Bovendien was Allan van oordeel, dat hij zooveel 1 mogelijk moest blijven leven op denzelf den voet ais zijn vader gedaan had. Voor het grootste gedeelte was diens praktijk op hem overgegaan. De omstan digheden waren hem -daarbij gunstig ge weest. Dr Barrnet was dien ge-heelen winter, toen er juist buitengewoon veel zieken waren, niet in staat geweest, zijn patiënten te bezoeken. Dr Heald was wei nig gezien, en de menschen hadden geen vertrouwen in zijn 'kunde, en Owen Charl ton was een vreemdeling, en niet ou-der dan Allan. Deze was gelukkig geweest in een paar bedenkelijke gevallen, en het gevolg -daarvan was, dat men hoog be gon op te geven van zijn bekwaamheden, en gaarne wilde aannemen, dat gebrek aan ervaring vergoed kon worden door het licht der nieuwste wetenschap. Niet allen echter dachten zoo; enkelen, en daaronder de beste patiënten, waren van een andere meening, en gaven -de voorkeur aan Dr Barnett's zeer middelmatige talenten, ter wille van diens rijperen leeftijd. Het voor oordeel tegen Allan's jeugd, dat bij som mige menschen zeer sterk was, verdween echter spoedig, zoodra men met hem in aanraking, of -on-der zijn -behandeling kwam. Er was niets van de overhaasting, niets van de luchthartigheid der jeugd in Allan Mayburn's manieren. Ernstig, terug getrokken, zwijgend, met een onverstoor bare, stille vriendelijkheid en kalme waar digheid, was er iets in zijn optreden, dat achting en ontzag afdwong. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5