Uit de Provincie. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Kerknieuws. Goes. A. R. K i e s v e r e e a. Op Vr^dag 9 Maart a.s. hoopt voor de A.R. Kiesver- eeniging alhier op te treden de heer J. J. C. van D1 ijk, lid van de Tweede Kamer. Arnemuiden. Maandag werd alhier de giewone jaarlijksche ledenvergadering van de Goöp. Boerenleenbank gehouden. Blijl- keos mededeeling van den voorzitter be droeg het aantal leden dor bank thans 59. Het aantal in omloop zijnde Spaarbank boekjes bedraagt 125 en het getal loopen- de rekeningen 40. Volgiuns de rekening was in 1929 aan spaargelden f93156 ontvangen en f80238 terugbetaald. In loopende rekening was in deposito gedeponeerd f43.069 en uit gegeven f68.337. Volgens de balans was op 1 Januari 1930 aan voorschotten uit gegeven „,f 25513.en in loopende reke ning f 23.783, terwijl aan spaargelden bij de Bank gedeponeerd was f 55.734, en aan deposito's in loopende rekening f17.383. Tct bestuurslid werd herkozen de heer C. Mesu te N. en 'St. Joosland en tot lid van den Raad van Toezicht de heer B. Franse te Arnemuiden. Als plaatsvervangende bestuursleden werden eveneens herkozen de heer en Adr. Cornelisse te Arnemuiden en Joh. Crucq Fz. te N. .en St. Joosland. De rente voor inlagen in de spaarbank bedraagt 3.8 pet. Oostkapelle. Maandagavond vergaderde de afd. Patrimonium onder voorzitter schap van dhr P. Cornelisse. Door dhr K. Louwerse werd behandeld hoofdstuk 8 van de brochure van dhr Smeenk „De so ciale wetgeving en de christelijke begin selen", hetwelk handelt over „Het beginsel der verplichte verzekering". Een goede bespreking volgde hierop. Tot penningmeester werd gekozen in de plaats van dhr B. Wattal, die zich niel meer herkiesbaar stolde, S. den Hollan der. Als afgevaardigde naar de jaarver gadering der gewestelijke organisatie werd benoemd de heer W. Geldof. Voor g ele reisgelegenheid hierheen zal met mede werking der gewestelijke organisatie zorg gedragen worden. Verschillende leden ga ven zich hiervoor oo. Dihr K. Louwerse eindigde met dankgebed. Waarde. Dinsdagnamiddag had de dijk werker S. alhier, bij het opruimen van perk.oen. alen aan de steeng'.oohng van den Wester Scheldedijk het ongeluk te vallen, waarbij hij zijn rechterbeen brak. De inmiddels geroepen geneesheer A. Nieuwenhuijtee van KraLbenJijlke was s, oedig aanwezig, welke hem verbond. Daarna is S. overgebracht naar het zie kenhuis te Goes. Wemeldmge. In de Maandag 1.1. gehou den raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter opent de ver gadering met de gebruikelijke nieuwjaars rede, die door dhr Linilenbergh wordt be antwoord. Na het lezen der notulen stelt de voorzitter aan de orde de ter vorige veigadering aangehouden beschikking op het verzoekschrift van dhr Joh. Polderman e.s. cm Straatverlichting; aan den zijweg van den Bierweg. Twee voorstellen tot inwilliging van dit verzoek worden ge daan, een van dhr J. A. Dominicus om de lantaarn, staande voor het perceel van dhr M. Hoogesteger Az. te verplaatsen naar den ingang van den bedoelden zij weg, en een van dhr P. J. J. Dekker, om bovendien 2 nieuwe lantaarns te praatsetn meer in de richting van den Nieuwendij'k. Het voorstel van dhr J. A. Dominicus in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 st., die der hoeren Hoogesteger, Smits en Dekker, dat van dhr Dekker wordt eveneens aangeno men met 4 tegen 3 st., die der heeren Lindenbergh, A. Dominicus en den voor zitter. Een voorstel van dhr A. Dominicus om ook een lantaarn aan te brengen aan den Chezeeweg tusschan de perceel en van dhrn Lindenbergh en Mieras, wordt aange houden. Dhr J. A. Dominicus wijst hier bij op de ongelukkige wijize van plaatsing van een telefoonpaal vóór een gaslan taarn in den Chezeeweg. Besloten tyordt aan de vereen, voor Chr .Volksonderwijs de gevraagde vergoe ding to verleenen, ingevolge art. 101 der L.O.wet 1920 over 1929. De begrooting van het gasbedrijf wordt gewijzigd naar aanleiding van door Ged. Staten gemaakte aanmerkingen op het yorig besluit. De behandeling van de verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden wordt aangehouden. In behandeling komt een adres van de Mij. tot uitkeering biji overlijden „Wemel- dinge" te Wemeldinge. houdende verzoek om aanschaffing van gemeentewege van een begraaf toestel, om vaststelling van een tarief voor de bediening van de lijk koets en voor het begraven en om ge legenheid tot afwikkeling van zaken ten kantore van den gemeente-ontvanger. Do voorzitter geeft een uiteenzetting van de in deze gemeente gevolgde gewoonten. Zij laten niets te wensehen over, vol gens spreker. Bij het begraven gaat het netjes toe. B. en W. stellen dan ook voor niet in te gaan op het verzoek om een begraaftoestel aan te koopen. Voorts ko men bij B. en W. geen klachten in om trent de tarieven van 'den grafdelver, die deze als maatstaf neemt. Ook het tarief van dengene die de lijkkoets bedient is billijk. Bi. en W. stellen voor hier even min op in te gaan. Voorts meenen 'R. en VV. dat den burgers vrijheid gelaten moet worden, aan wie in voorkomende gevallen de kosten van klokluiden betaald worden, mon kan dit doen aan don gemeente-ont vanger öt aan den .grafdelver, dia deze gelden aan den gemeente-ontvanger ai- draagt. Dhr A. Dominicus zegt, dat het z.g. Be grafenisfonds er het zijne toe bijdraagt om de begrafenis netjes te doen plaats hebben. Spr. meent, dat uit de practijk blijkt, dat er eenige willekeur in het spel is. Spr. acht dat niet wenschelijk. De voorzitter zegt, dat hij in de wijze van begraven geen verschil ziet tusschen nu en 25 jaren geleden. De willekeurige wijze van werken is zeer betrekkelijk. Dihr Smits meent ook, 'dat hier iets niet in orde is. Dhr J. A. Dominicus zegt ook niet veel te gevoelen voor het gebruik van een begraaftoestel. In dit opzicht is hij het met B. en ,W. eens. Spr. geeft in .overweging een schrijven te richten aan hot begrafenisfonds, waarbij het in kennis gesteld wordt met de geldelijke tarieven zooals deze zijn vastgesteld onder goed keuring van B. en W. In dat geval kun nen ongelijke tarieven vermeden worden. Dhr Lindenbergh gevoelt voor dit idee. Spr. zou ook liever niet tot vaststelling van tarieven bij1 plaatselijke verordening overgaan, doch wel tot goedkeuring door B. en W. van de door den grafdelver e.a- aangenomen tarieven. Dhr Dekker meent, dat het aanbeveling verdient de tarieven door den Raad te doen vaststellen. Dit doet geen afbreuk aan tradities of plechtigheid en het komt spr. meer formeel voor. Na breedvoerige bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van ii. en W. besloten. Aan de Oranjeboomstraat, hoek Bonzij weg zal een waarschuwingsbord worden geplaatst op vczoek van de buurtvereeni- ging „De Oranjeboom". Besloten wordt toe te treden .tot den Prov. Brandweer- bond en mede te werken met andere ge meenten tot het nerrmn van maatrege len ter voorkoming van brand. B. en W. werden gemachtigd om over te gaan tot aanschaffing van eenige brandbluscha.ppa- raten. Aan dhr A. Wabeke Fz. wordt ontheffing verleend wegens hondenbelas ting 1929. Besloten wordt in te gaan op een ver zoek van dhr M. Zuijdwegt tot afkoop erf- pachtsrecht, rustende op het perceel grond, waarop zij'n woning staat. Besloten wordt over te gaan tot onder- handsche verhuring van 3 perceeltjes tuin grond. Op advies der gascommissie wordt voorts besloten, gerekend te zijn inge gaan op 1 Februari 1930, de g as p rij- zen te verlagen als volgt: levering van gas over d<jn muntmeter te doen vet vallen, den gewonen gas >rijs te bren gen van 13 op 12 cent per kub M., die van industrieg'as van 10 ct. op' 9 ct. per kub. M. en den gasprij's voor gas geleverd over den .gewonen meter, gedurende de zomermaanden Juni tot en met Septem ber, vast to stellen op f0.10 per kub. M Een suppletoir kohier hondenbelasting 1929 met 1 aanslag tot een bedrag van f3 wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor hun College te machtigen de in richting der algemeene begraafplaats zoo danig te wijzigen dat het hek ongeveer geplaatst wordt aan den Zandweg. Voor het aanbrengen van rieenen palen, waar aan het ijzeren hek -zal worden bevestigd en het maken van een zijhek zijn de kos ten geraamd op f 200. De inrijweg blijft zooals voorheen. Het gevraagde crediet wordt verleend. Ten slotte deelt de voor zitter mede, dat voorloopig aan de o.l. school een tijdelijke leerkracht is be noemd, n.f. dhr Millenaar te Hulst. Op een vraag van dhr Dekker verklaart de voorzitter dat de ruimte in de schoolloka len voldoet aan de wet. De voorz. deelt voorts mede, dat door B. en W. aan de Comm. van .Toezicht op het L.O. aidvies gevraagd is ter zake van de mo gelijkheid om de beide cursussen voor het vervolgonderwijs die elk een zeer ge ring aantal deelnemers bevatten, te com- bineieren. Spr. zegt, dat van de Comm. voornoemd bericht is ontvangen dat de meerderheid der Comm. hiertoe niet gun stig kon adviseeren. Dhr Smits wijst op de in den nieuwen weg voorkomende on effenheden. De voorz. zegt, dat deze met tertijd zullen verdwijhen. Dhr Dekker zegt, dat B. en W. tot zijn genoegen aan de hand van verordening maatregelen hebben genomen ter bestrij ding van de bastaard-satijh-vlinder. Spr. meent evenwel, dat de gemeente zelve voor wat de gemeenteboomen betreft, er wat laat mede begonnen is. De voorz. zegt, dat dit thans gebeurd is. Dhr. Lindenbergh acht het werkelijk 'n soort manie dat in sommige gemeenten hiervoor de schoolkinderen gebruikt wor den. Spröker noemt dit een zeer gebrek kig en een voor de schoolkinderen ge vaarlijk werk. Spr. mieent, dat de eige naars der boomgaarden hiervoor moe ten zorgen. Hierna sluiting. Ritthem. De gemeenteraad hield gis termiddag een openbare vergadering. Ver schillende ingekomen stukken werden voor 'kennisgeving aangenomen, zooals schrijven van Ged. Staten aangaande 't aantal vergunningen in de gemeente. Ver slag van de comm. van toezicht op het Lager Onderwijs, 'idem van de comm. tot wering van schoolverzuim. Een schrij ven van de Werkloozenkas over de sub sidie over 't2e half jaar 1929, idem van den keuringsdienst van waren te Goes, wat de gemeente moeit bijdragen over 1930, idem van dhr A. Hoefkens, dat "hij do benoeming tot gemeenteopzichter aan neemt, idem van Ged. Staten inhoudende goedkeuring der gratificatie aan den secretaris-ontvanger, idem dankbetuiging v,an Kerkvoogden en Notabelen voor het plaatsen van een lantaarn biji de kerk Naar aanleiding vah een schrijven van den Comm. der Koningin werd besloten tot toetreding tot den provincialen B.and- werbond. Op bet verzoek van .dhr B. de Groot, of de gemeente een door hem aangelegde®, grintweg ter lengte van 144 M., aansluiten de aan de klinkerbestrating van den Dorpsweg overneemt en onderhoudt, werd gunstig "beschikt. De burgerwacht vroeg een bijdrage van f10 voor het tekort over 1929. Dit werd toegestaan. Besloten werd opnieuw te verhuren die zijkanten van den Ritthemschen straatweg, het gras van de begraafplaats, het bouw land hierachter en het huis bewoond door dhr J. de Visser. De oude brandkast zal worden verkocht, evenals eenige over- ccmplete stoelen. Burg. en Weth. zullen in een volgende vergadering een concept verordening overleggen in verband met het openstellen van het nieuwe slacht huis. Het kohjer hondenbelasting werd vastgesteld op f64. Dhr J. Breel werd herbenoemd tot lid van 'het burg. armbestuur. Eenige ont heffingen en een verlaging van schoolgeld werden verleend. De vergoeding aan de Cihr. school over 1929 werd voorloopig vastgesteld op f 170.09 boven het ont vangen schoolgeld. Het voorschot over 1930 werd bepaald op f100 plus school geld. De overname door de gemeente Sou burg van een deel van den Ritthemschen Straatweg,, gelegen in de kom dier ge meente gaf heel wat discussie. Ten laatste werd op voorstel van dhr H. M. van de Putte, gesteund door de heeren P. J. de Pagter en W. Boogaard met alg. st. be sloten aan de gemeente Souhuig een som geld aan te bieden. Dan kun die gemeente den weg verleggen naar eigen keuze. Bij de rondvraag klaagde dhr J. Lijinse over den slechten toestand van sommige voetpaden. Verwarming Beursgebouw. In de Raadsvergadering van 30 Jan. werd aangehouden het voorstel tot het doen aanbrengen van verwarming in het beurs gebouw en tot het heffen van een gering toegangsgeld, teneinde de daaraan ver bonden kosten te dekken. B. en W. was n.l. ter oore gekomen, dat de vrees werd gekoesterd, dat de beursbezoekers zouden weigeren, dit toegangsgeld te voldoen, ten gevolge waarvan de handel, die sedert de laatste jaren, dank zij de aan het gebouw aangebrachte verbeteringen, op de beurs geconcentreerd is, zich naar andere gele genheden en de straat zou verplaatsen. B. en W. hebben zich daarom opnieuw tot de Beurscommissie gewend om advies. Waar zij ondubbelzinnig haar vertrouwen uitspreekt, dat het opgezette plan zal sla gen, daar durven B. en W. met nog meer gerustheid tot aanneming hiervan te ad viseeren. Rechtsgeding. Bij besluit van den Raad van 28 Juni 1928 werd besloten tot het voeren van verweer namens de Ge meente tegen de door de heeren C. M. Rijk en P. Chamuleau, eigenaren van de buitenplaats „Havenoord" tegen de Ge meente ingestelde vordering wegens de beweerde onrechtmatige opruiming van gemeentewege van de door hen aange brachte afsluiting voor het verkeer van den langs genoemde buitenplaats loopen den weg, voerende van den Oosthaven- dijk naar de voormalige meestoof „De Zon". Sindsdien zijn beide partijen door mid del van haar procureurs in onderhande ling getreden, waarvan het resultaat is, dat een accoord wordt aangeboden, hier op neerkomende, dat de heeren Rijk en Chamuleau bedoelden weg zullen bestem men tot openbaren weg en dat de Ge meente de bestemming van dien weg tot openbaren weg zal aanvaarden en goed keuren, met gevolg, dat het onderhoud van den weg voor haar rekening zal komen. Partijen zullen ieder haar eigen kosten van het aanhangige geding dragen. Door aanneming van dit accoord zal de oude toestand feitelijk hersteld worden. Slechts zal thans uitdrukkelijk worden vastgelegd, dat de weg openbaar is, het geen niet zonder belang is met het oog op de achterliggende eigendommen der Ge meente. B. en W. geven den Raad in over weging, tot de voorgestelde dading te be sluiten. Gaslevering aan Kapelle. B. en W. deelen mede, dat mede dank zij de ijverige medewerking van het Advies- en Organisatiebureau voor Gemeentebedrij ven der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, met B. en W. van Kapelle overeenstemming verkregen is wat betreft de concept-overeenkomst, inzake gasleve ring. Deze overeenkomst dient, alvorens in werking te kunnen treden, door de Raden der beide Gemeenten te worden vastge steld en behoeft vervolgens nog de goed keuring van Ged. Staten. B. en W. geven den Raad in overweging tot vaststelling over te gaan. Electrificatie Bouwplan III. Gelijk bekend is wenscht de PZEM. in Bouwplan III slechts dan een onder- grondsch electriciteitsnet aan te leggen, wanneer de Gemeente een bijdrage be taalt. Na eenige onderhandelingen hebben B. en W. ontvangen een aanbieding, waarin genoemde maatschappij zich bereid ver klaart om een ondergrondsch net aan te leggen in: le. den Vogelzangsweg; 2e. de Tulp straat, voor zooveel gelegen ten Zuiden van den Vogelzangsweg; 3e. de Lelie straat, eveneens voor het deel ten Zuiden van genoemden weg; 4e. de Geranium straat, mits de Gemeente bijdraagt f 660. Waar de verkoopbaarheid der gemeen telijke bouwterreinen in dit stadsdeel nauw verband houdt met de wijee, waar op het electriciteitsnet aldaar wordt aan gelegd immers een groot aantal palen is tamelijk ontsierend geven zij den Raad in overweging, op dit aanbod in te gaan. Buitengewone subsidie Ver eeniging voor Vreemdelingen verkeer. De Vereeniging tot Bevorde ring van Vreemdelingenverkeer in Zuid en Noord-Beveland vraagt een buitenge woon subsidie ten bedrage van f 100, ten einde in 1930 te kunnen overgaan tot het uitgeven van een reclameplaat, welke de aandacht vestigt op Goes als centrum voor toerisme in Zeeland, zoomede van nieuwe folders in vier talen van dezelfde strekking. B. en W. stellen voor hiera.an te voldoen. Verbouwing van het perceel St. Adriaanstraat23. Nadat het aan de Gemeente toebehoorende pand St.- Adriaanstraat 23 is ontruimd geworden, hebben B. en W. overwogen, welke be stemming daaraan dient te worden ge geven. Hun aandacht is gevallen op het ge bouw, waarin thans zijn gevestigd de bu reaux van Gemeentewerken en van den Gemeente-Ontvanger. Onmiddellijk is naar voren gekomen de vraag of dit gebouw geacht moet worden te voldoen aan de eischen, die in het heden en een niet te verre toekomst daaraan worden resp. zullen worden gesteld. Er is aan een behoorlijke bergruimte voor materialen van gemeentewerken (rioolputten, voorraden carbol, creoline, stofbestrijdingsmiddelen, zand, gereed schappen, karren enz.) in het midden der stad behoefte. Momenteel wordt hiervoor gebruikt de ruimte onder de Raadzaal in het Stadhuis. Niet alleen is deze te klein, doch bovendien achten B. en W. het zeer ongewenscht dat verschillende vaak brandbare materialen, worden be waard vlak onder de mooie Raadzaal en in de onmiddellijke nabijheid van het ge meente-archief. Het is niet mogelijk, alle genoemde voorraden op het terrein van den reinigingsdienst te bergen. Niet alleen zou daarvoor weder een loods gebouwd moeten worden, maar bovendien zou er veel te veel tijd verloopen worden met het halen en brengen van verschillende materialen, aan sommige waarvan soms plotseling behoefte kan ontstaan. Ook de kantoorruimte van Gemeente werken eischt vergrooting. De kamer van den Directeur mag voldoende worden ge acht, daarentegen is de kantoorruimte voor de opzichters veel te klein. Na ampele overweging zijn B. en W. dan ook' tot, de overtuiging gekomen, dat het alleszins aanbeveling verdient om de gelegenheid die thans geboden wordt te benutten, teneinde voor den dienst van Gemeentewerken een huisvesting te verkrijgen, waarvan mag worden ver wacht, dat ze voor een lange reeks van jaren voldoende zal zijn. De Directeur van Gemeentewerken heeft eenige plannen ontworpen. Het eer ste daarvan kwam neer op een uitgaaf van f 8600. Hierbij was, overeenkomstig het verzoek der Gascommissie ontworpen een vertrek, dat door het Gemeente-Gas bedrijf als toonkamer zou kunnen worden gebezigd, waarvoor dit bedrijf dan aan de Gemeente jaarlijks f 300 zou vergoe den. Nader overleg met de Financiëele Commissie heeft B. en W. echter van dit plan doen afzien, waarna een oplossing is gevonden, die, beter en voordeeliger moet worden geacht. Deze oplossing komt neer op het volgende: In de eerste plaats zal van het bestaan de gebouw op den hoek van de St.-Adri- aanstraat en de Schoolstraat een stuk worden afgenomen, waarna aldaar een ronde hoek zal worden aangebracht. Wanneer nu in het oog wordt gehouden, dat, dank zij de medewerking van de „Bank voor Zeeland" aan de overzijde op den hoek van de St.-Adriaanstraat en de Stalstraat, eveneens een ronde hoek zal verschijnen, dan wordt een verkeers- verbetering verkregen, die op zichzelf reeds een niet onbelangrijke uitgaaf waard zou zijn. Verder zal op dien hoek een toegangs poort worden aangebracht naar het ach tergelegen terrein, hetwelk ruimschoots gelegenheid biedt tot het opbergen van allerhande materialen, zand enz., terwijl ook het bestaande afzonderlijke keuken gebouwtje daarvoor met zeer weinig kos ten kan worden ingericht. Op de bovenverdieping wordt dan aan gebracht een ruime, goed verlichte teeken zaal voor de opzichters, terwijl de be staande twee kleine vertrekjes bestemd zullen worden tot wachtkamer en berg ruimte voor het archief. Het overblijvende gedeelte van het bo vengenoemde perceel St.-Adriaanstraat 23 zouden B. en W. dan ingericht willen zien tot een winkelhuis, dat een behoorlijke huur zal kunnen opbrengen en waarvoor ongetwijfeld wel een huurder zal kunnen worden gevonden. Weliswaar zal hierdoor de gedachte toonkamer voor het Gasbedrijf komen te vervallen, maar het is ook zeer de vraag of een zoodanige inrichting, gesteld dat zij ware aangebracht, niet tot mislukking zou zijn gedoemd, daar deze volgens de meening van B. en W. en naar zij mee nen. ook van de meerderheid van den Raad, nimmer zou mogen zijn een winkel, waar gasartikelen worden verkocht, maar slechts een permanente tentoonstelling van deze soort toestellen, die dus nimmer direct aanwijsbare voordeelen zou op leveren. De kosten van de voorgestelde verbou wing worden geschat op f 10.600. Daar tegenover staat, dat de huur, welke het winkelhuis zal opbrengen, mag worden geraamd op ongeveer f 700 per jaar, het- geen gekapitaliseerd, een bedrag uitmaakt van f 14000. Neemt men in aanmerking het feit, dat de woning bovenbedoeld tot voor korten tijd een huur opbracht van f 260 per jaar, dan wordt de rekening, de kosten van onderhoud zoowel in het eene als het an dere geval buiten beschouwing gelaten als volgt: Kosten van verbouwing f 10.600. Gekapi taliseerd huurverlies f 5200. Totaal f 15.800. Gekapitaliseerde huuropbrengst van het nieuwe winkelpand f 14000. Verschil f 1800. Van dit geringe bedrag, dat anders zeer waarschijnlijk noodig zou geweest zijn om de woning in meer bewoonbaren staat te brengen, wordt derhalve een be langrijke verbetering verkregen. Cursus voor Bakkers. Het Be stuur van den Prov. Zeeuwschen Bak- kersbond verzoekt om subsidie ten be hoeve van den door dien bond alhier op- gerichten cursus voor Bakkers-Vakonder wijs. Indien de school (cursus) tot stand komt draagt het Rijk 70 pCt. der netto-kosten, de overige 30 pCt. komen ten laste der gemeente, waar de school is gevestigd, doch deze heeft het recht, op de overige gemeenten, vanwaar leerlingen afkom stig zijn, te verhalen, in verhouding tot het aantal dier leerlingen, 20 pCt. der netto-kosten. De netto-kosten zijn aannemende, dat de begrooting door den Minister wordt goedgekeurd berekend op f 710 voor het jaar 1930. Hiervan betaalt het Rijk 70 pCt. f 497, blijft voor de gemeente f 213, welk bedrag evenwel wordt verminderd met de bijdragen van andere lichamen en particulieren, geraamd op f 50, zoodat overblijft f 163. Van dit bedrag blijft voor rekening van Goes als centrumgemeente 1/3 f 54.33, terwijl het resteerende ad f 108.67 over alle belanghebbende gemeen ten wordt verdeeld naar verhouding van het getal leerlingen, daaruit afkomstig. Waar de cursus in totaal wordt bezocht door 10 leerlingen, van wie 9 afkomstig uit andere gemeenten, kan op die laatste dus worden verhaald 9/10 X f 108.67 f 97.80. Derhalve blijft voor rekening der Gemeente Goes f 163f 97.80 f 65.20. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verleenen. Uitvoering Ziektewet. De op 1 Maart 1930 volledig in werking tredende Ziektewet stelt de Gemeentebesturen voor de vraag, hoe zal zijn te handelen ten opzichte van het personeel, hetwelk onder de werking dier wet valt. Dit zijn de losse werkkrachten, waaron der begrepen zijn zij, die des winters te werk worden gesteld bij de werkverschaf fing. Er staan nu voor de gemeenten drie wegen open n.l.: het treffen van een rege ling voor uitbetaling van ziekengeld; het zoeken van aansluiting bij een bedrijfs- vereeniging of verzekering bij den Raad van Arbeid. Door bemiddeling van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, is voor de gemeenten de gelegenheid opengesteld om toe te treden tot de onlangs opgerichte „Algemeene Bedrijfsvereeniging voor Zie kengeldverzekering", aangesloten bij het algemeen bekende „Centraal Beheer". B. en W. achten aansluiting bij „Cen traal Beheer" voordeeliger dan bij den Raad van Arbeid. Berekend naar de over 1928 en 1929 uit betaalde loonen, zullen de kosten vermoe delijk bedragen voor de Gemeente f 305 en voor het Gasbedrijf f 255 per jaar. B. en W. stellen voor de Gemeente te doen aansluiten bij de vereeniging bovenge noemd. Ned. Herv. Kerk. .Zestal te Dordrecht (vac. dr J. Seve- rij'in): R. Bartlema te Zeist, B. Batelaan te Barneveld, H. A. de Geus te Huizen, G. A. Pott te Kralingen, P. van Toorn te Rotterdam en Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. Drietal te Soest (vac,. J. Kruishoop), J. Timmer te Ermelo, S. van Dorp te 's Gravenhage en W. J. van Lokhorst te Hilversum. Beroepen te Hillegersberg, E. Groene- veld te Dalfsen. Te Steggerda, F. H. Plooij te Blankenham. Aangenomen naar Amsterdam, L. D. Poot te Haarlem. Naar Haarlem (voorgan ger hij de Vrijz. Herv.), J. P. C. Poldervaart te Utrecht. Naar IJhorst De Wijk, J. J. Hoiman te Dwingeloo. Bedankt voor Dokkum, H. J. D. R. Theesing te Middelie-Kwadijik. Voor Den Burg, J. Mortier te Zalk en Veecaten. Geref. Kerken. Beroepen te NamansdorpKlaaswaal, M. den Boer, hulppr. te Haarlem. Aangenomen naar Uelsen (Bentheim), R. H. Lankamp te Embden (O.V.) Geref. Kerken (H. V.) Beroepen te Middelburg, J. v. d. Woude te Amersfoort. Bevestiging. In de stampvolle Jer ruzalemkerk is gisteravond ds F. A. den Boeft, gekomen uit Amersfoort, bevestigd bij de Gereformeerde kerk te Kralingen. Als be vestiger trad op ds G. R. Kuijper uit Krar lingen, die een predikatie hield over 1 Petrus 4 11. Dis Kuijper sprak er zijn dankbaar heid over uit, dat het beroepingswerk zoo vlug ein voorspoedig was gegaan. Slechts één beroep werd uitgebracht, en de beroepen predikant aanvaardde dit. Na de bevestiging werd ds den Boeft staande 'toegezongen Psalm 119 9 (gewijzigd). Donderdagavond 8 uur zal ds den Boef- in dezelfde kerk zijn intrede doen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2