No. 119 Woensdag 19 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes STER-TABAK a 987/ EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Vooi'fto/nen Belangrijkste Nieuws. Provincie NOORD-HOLLAND uitgifte van 4 l/2 0 obiigatiën inschrijvingen worden tot a.s. Donderdag aangenomen door Staten-Generaal Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. S. D. A. P. en revolutie. Vaak heeit het den schijn alsof de S. D. A. P. mijlen ver verwijderd staat van de Communisten; dat er tusschen de S. D. A. P. en de Communisten, zooals die in Rusland optreden en ook in onze Indiën verwarring trachten te stichten en de revolutie te doen uitbreken, niet de minste overeenkomst bestaat. Toch is dit een verkeerde opvatting. „Het Volk" zelf heeft er de aandacht op gevestigd. Toen de Belgische oud-minister Van der Velde verklaarde, dat de Sociaal-demo craten de Communistische revolutie ver dedigen, werd dit door „Het Volk" onder schreven. De heer Van der Velde sprak zich als volgt uit: „De Socialistische Arbeidersinternatio- nale is niettemin en wil met de Russische Revolutie zijn. Zij is er, ondanks alles, van overtuigd dat er ten slotte groote dingen uit zullen voortspruiten. Zij ver dedigt de revolutie en heeft haar, wat de bolsjewiki ook mogen beweren, steeds ver dedigd tegen de aanslagen van reactie. Maar ook dan verdedigt men de revolu tie, als men zonder zwakheid en zonder vrees de fouten, de vergissingen en de misdaden aanklaagt, die haar dreigen te onteeren." En „Het Volk" verklaarde hiermede in te stemmen, door op te merken, dat het daaraan geen woord behoefde toe te voe gen. Kort gezegd komt dit alles hierop neer: De S. D. A. P. verdedigt'de Rus sische revolutie. Er worden daar vergissingen begaan en misdaden die haar dreigen te onteeren, maar toch, de S. D. A. P. is niettemin en wil zijn met de Russische revolutie, waaruit tenslotte, ondanks alles, groote dingen zullen ontspruiten. Geloofsvervolging. „De Banier", het orgaan van de S. G. P., vestigt er nogeens de aandacht op, dat het streven van de S. G. P. inderdaad is den geloofsstrijd te ontketen. Zij wil wel vrijheid van geweten, zoo dat een ieder tenslotte kan gelooven of niet gelooven wat hij wil, maar geen vrij heid van leer en beweging. Daartegen moet de Overheid optreden. Zij stelt als eisch, dat dé Overheid de ware kerk zal beschermen en hen, die van de Gerefor meerde leer afwijken met kracht en ge weld zal beletten hunne leeringen te ver breiden. De Overheid dus gesteld boven de kerk. Precies hetzelfde systeem als thans in Rusland wordt uitgeoefend, maar dan natuurlijk in andere richting, althans tot op zekere hoogte. Want zooals de Sovjet-Regeering de Roomsche kerk tracht uit te roeien, zoo moet volgens de opvatting van de S. G. P. de Overheid het ook in ons land doen. Maar, het spreekt vanzelf, daarbij blijft het niet. De Overheid moet de wacht betrekken bij de kansels in a 1 1 e kerken om de verbreiding van niet-Gereformeerde lee ringen tegen te gaan en hen die zich daaraan niet wenschen te onderwerpen desnoods met het zwaard te bestrijden. Als de S. G. P. dan ook afkeurt wat er thans in Rusland gebeurt, dan is dat niet omdat de Sovjet-regeering zich met het godsdienstige leven bemoeit, maar wel, dat zij daarbij te ver gaat en zich niet beperkt tot hen, die van Gods Woord af wijken. Dat zulks in de practijk tot een geloofs strijd, tot het uitbreken van den burger oorlog moet leiden, is duidelijk. „De Ba nier" deinst daarvoor niet terug. Zij kiest nadrukkelijk de vervolging boven een vrijheid, die verleend zou worden als de Overheid ontslagen werd van haar roe ping om den waren godsdienst te hand haven. Voor deze duidelijke verklaring kunnen we dankbaar zijn. Het is nog niet lang geleden, dat een der voormannen van de S. G. P. verklaar de, dat omtrenten de toepassing van Art. 36 nog geen klaarheid was verkregen, maar dat z.i. de Overheid toch niet het recht zou hebben de godsdienstoefeningen van andersdenkenden te verbieden en de predikers van de, van de Geref. opvatting afwijkende leer te straffen. Daaromtrent is nu klaarheid verkregen. De Overheid wordt geplaatst boven de kerk. De geloofsvervolging wordt nu zonder meer gepredikt. Het is nu althans duidelijk waarheen de leiders van de S. G. P. ons trachten te voeren. Duitschland's financiëele en economische toestand. Ongeveer 200 toonaangevende perso nen op hot gebied van het economische leven en de wetenschap hebben met be trekkina Jiot den financieelea en eoonomi- schen toestand van Duitschland, een op roep gepubliceerd, waarin zij het nood zakelijk noemen, de financieele en econo mische politiek grondig, te wijzigen. Deze politiek moet consequent gericht zijn op een definitieve regeling van de openbare financiën en op een verhooging der productie van het geheele economi sche leven. De door de buitenlandsche verplichtin gen verhoogde verantwoordelijkheid van het rijk voor een financieele gedragslijn, ook in de afzonderlijke landen en ge meenten, maken het noodig^ dat het scheppen van orde in de openbare huis houding wordt beschouwd ale een uni forme taak van rijk, landen en gemeenten, welke taak onder leiding van het rijk uitgevoerd moet worden. Tot de uitvoering van een nieuw plan kan echter niet worden overgegaan, in dien het besef niet doordringt, dat aan de verplichtingen slechts voldaan kan wor den, als de volkshuishouding een over schot oplevert. De tegenwoordige financieele politiek, waardoor de noodige overschotten op groote schaal aan belastingen weggaan, is met deze gedachte niet vereenigbaar. De belastingen moeten vooral daar ver laagd worden, waar dit het meeste ef fect 'kan hebben om de intering van bet kapitaal en de karpitaalsvlocht tegen te gaan. De onderteekenaars van de verklaring zien in de bevordering van nijverheid en landbouw en in de verheffing van de welvaart onder de breedste lagen der bevolking de eerste voorwaarde voor een economischen en cultureelen opbloei, die slechts bereikt kan worden, indien het economische leven zich ten volle bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegen over staat en volk! en de staat beant woordt aan de behoeften van eeu streng zakelijke economische politiek. Huiszoeking in het Liebknecht-huis te Berlijn wegens voorbereiding van hoog verraad. Gistermorgen werd het Liebknecht-huis te Berlijn, waarin het centraal bestuur der Duitsche communistische partij1 i® ge vestigd, door een groote politiemacht be zet en werd het gebouw uiterst nauw keurig doorzocht. Om het gebouw werd een keten va.n politie-agenten geposteerd, die alle ingangen bezet hield. Officieel wordt door het hoofdbureau van politie medegedeeld, dat de huis zoeking plaats vond ingevolge het be sluit van den vierden strafeenaat van bet rijksgerecht wegens het voorbereiden van hoogverraad. Het gaat voornamelijk om de opruien de geschriften: „Wat moeten wijl, politiet- agenten, thans doen?" èn „Politie-agenten als slachtoffers van het Young-plan", alsmede om materiaal, waaruit k!an blijl- ken, dat deze geschriften in het Lieb- kinecht-huis zijn vervaardigd- De politie heeft twee groote vracht auto's boeken en papieren naar het hoofd bureau getransporteerd. De actie der politie duurde drie uur. In het huis werden 10 personen gearres teerd, die de politie in haar ambtshande lingen poogden te "belemmeren. Negen hunner werden na legitimatie weer vrijge laten. Na afloop van de huiszoeking werd op het dak van het gebouw de sovjet-vlag ge- heschen, die door de menigte met het zingen der internationale werd Begroet. Als gevolg van de aankomst van de politiemannen ontstond er in de volk rijke omgeving van het Liebknecht-huis een oploop van talrijke werkloozen en andere „belangstellenden", die door ge joel v,an hun meeleven met het geval blijk gaven. Met veel geestdrift werd het „Roe de frcntlied" uiigegalmd. Middelerwijl be gonnen enthousiaslelingen uit nabur'ge straten op te dringen naar het Rülow- plein, tengevolge waarvan de afzetting een wijle verbroken werd. De politie sprong toe en ranselde de menigte met den gum mistok .terug. Bereden agenten zorgden voor verdere afzetting, waarna de menigte scheldend en zingend wegtrok. Bij het heengaan der politie na de huis zoeking echter liep er weer een massa volk te hoop. Twee agenten werden in gesloten en moesten schoten in de lucht lossen. Sterke Schupo-patrouilles doorkruisten daarop de zijstraten en sloegen alle sa- menscholenden uit elkaar. De crisis in Frankrijk. President Doumergue heèft gistermor gen de voorzitters van kamer en senaat ontvangen en later verschillende bekende politici. Volgens een verklaring van den kamer voorzitter is op een oplossing, van de crisis voor vanavond niet te rekenen. Poincaré, die van verschillende kanten als de toekomstige minister-president is gonoemd, laat door een blad, dat hem gewoonlijk als spreekbuis dient, verklaren, dat hij zich nog niet gezond .genoeg ge voeld om de lasten van het minister-presi dentschap op zich te hemen. De socialistische kamergroep1, die, even als de andere groepen, over de kabi netscrisis "beraadslaagde, publiceerde een verklaring, dat de socialistische partij be reid is, de verantwoordelijkheid voor de vorming van de regeering op zich te nemen. De socialisten zullen ook .een door de radicalen gevormd kabinet steunen, mits dit beslist lintech is. Tardieu, wiens toestand reeds veel ver beterd is, doch die op last van zijn doc toren het bed toch nog niet mag verlaten', ontving in den loop van den middag ver schillende leden van zijn kabinet. Korte berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 10 Februari 1.520.000 of 11.402 meer dan de week tevoren. De iepziekte is nu ook in Engeland verschenen. De iepen te Folkestone zijn erdoor aangetast. Prof. Percy Groom, van het Imperial College of Science and Technology, zet in de Fngelsche pers uiteen, dat zij door een zwam veroorzaakt wordt en voor ziet, dat er ook in Engeland niet veel tegen uit te richten zal zijn. Tengevolge van de aanneming van een door de Nationaal-socialisten inge diende motie van wantrouwen, welke door den Saksischen Landdag met 63 tegen 24 stemmen werd goedgekeurd, is de Regeering-Bünger ten val gebracht. Bij ontstentenis van de voornaam ste Fransohe gedelegeerden, die wegens de politieke crisis afwezig zijn, is het werk van de vlootconferentie gisteren slechts weinig opgeschoten ofschoon het overleg tusschen de andere delegaties voortduurt en Mac Donald met Grandi en Siimson heeft gesproken. Bij Calasari in Roemenië is op den Donau een veerboot omgeslagen. Al leen de veerman heeft zich kunnen red den. De elf passagiers, boeren uit den omtrek, zijn verdronken. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is op Dinsdag 25 Februari des avonds te half negen ter vergadering bijeen geroepen. De Ziektewet. De Ziektewet, welke 1 Maart a.s. in werking treedt, bevat de bepaling, dat de uitkeering van ziekengeld geheel of gedeeltelijk kan worden geweigerd, indien de ongeschiktheid tot werken bestond op het tijdstip, dat de verzekering een aan- Ontmoet ge wel eens iemand,die zegt: „Ik houd niet van een pijp tabak?" Laat hem eens kennis maken met Spoedi® zal hij tot een echten liefhebberzijn be keerd en U dankbaar zijn voor den goeden raad. vang nam. Aan verzekerden, die op 1 Maart reeds ziek zijn, kan dus de uit keering worden geweigerd, zoowel door de ziekenkassen van de Raden van Ar beid als door de bedrijfsvereemigingen. Er wordt echter, naar men meldt, in de kringen van de bedrijfsvereenigingen naar gestreefd, dat genoemde arbeiders dadelijk voor uitkeering in aanmerking 'komen. Dit wordt in de eerste plaats billijk 'geacht voor de arbeiders, die met 1 Maart uitkeering ontvangen krachtens de bepalingen van een collectief arbeids contract of uit een reeds bestaande fa- bneksziekenkas, maar ook voor de ar beiders, voor wie straks de ziektegeld- regeliing begint, wil de Federatie van bedrijfsveroenigingen maatregelen treffen, waardoor zij,, die op 1 Maart 1930 ziek zijn, in elk geval ziekengeld ontvangen. Dé Zuiderzeewerken. Van Wielingen meldt men aan de „N. R. Crt." D© Maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken heeft Maandag de werk zaamheden, die met Kerstmis waren stop gezet, hervat. Het materieel was de vo rige week reeds in zee gebracht. Nederland en Duitschland. D© heer Kortenhorst heeft aan de mi nisters va;n arbdirl, handel en nijverheid en van buitenlandsche zaken de volgen de vragen gesteld: Kunnen de ministers mededeelen welk resultaat de etappen der Nederlandsch© regeering hebben gehad ten aanzien van de aanvulling van het verdragstarief door verlaging der Duitsche invoerrechten op de in 2 van hel Protocol, behoorend bij het tusschen Nederland en Duitsch land op 26 November 1925 gesloten Douane- en Credietverdrag, genoemde ar tikelen? Kunnen de ministers mededeelen,, of aan de Nederlandsohe regaering rechts middelen ten dienste staan om in het bezit te komen van haar rechtmatige aanspraken? Kunnen de ministers mededeeling doen over den stand der onderhandelingen met Duitschland, 'ten aanzien van de verhoo ging van het uitvoerquantum voor steen kolen? Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. Binnenland. Brand te Middelburg. De Tweede Kamer over de Indische be groeting. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. Memorie van Antwoord der regeering be treffende de begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw. Pornografische blaadjes in beslag geno men. Buitenland. Huiszoeking te Berlijn. De kabinetscrisis in Frankrijk. Dujtschlands economische toestand. Een oproep van toonaangevende personen. U—BM3—H—I I TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. Bij de voortzetting van de behandeling der Indische begrooting bestrijdt de heer Joekes, V.-D., de sombere financiëele be schouwingen van den heer van Kempen, hij acht den financiëelen toestand kern gezond. Echter zou men den financiëelen toe stand nog kunnen verstevigen door hef fing van een zwaardere winstbelasting en besnoeiing van de militaire uitgaven, die 136 millioen bedragen. Spr. critiseert het optreden van de Vaderlandsche Club, die eenzijdig de Nederlandsche belangen be hartigt en dringt aan op een wijziging van het kiesstelsel voor den Volksraad om uitsluitende groepenvertegenwoordi- ging te voorkomen. Hij komt op tegen de uitlatingen van den heer Colijn, die na tionalisten en communisten over één kam scheerde. Inzake de jongste huiszoekingen vraagt spr. of wapens zijn gevonden, omdat zon der wapens geen verzet mogelijk is. Wa ren er betrouwbare aanwijzingen voor zulk een verzet, dan was het optreden der regeering gerechtvaardigd; zoo niet, dan was het een groote staatkundige fout. De heer W ij n k o o p, Comm., zegt, dat Indië het brandpunt wordt van den ko menden wereldstrijd, De vrijmaking van Indië is nog een kwestie van tijd en in spanning der Inlandsche bevolking. De bevrijdingsoorlog waartoe de Sov jetrepubliek den eersten stoot heeft gege ven is in vollen gang. Spr. bestrijdt vervolgens zoowel de Re geering en de Rechtsche partijen als de S. D. A. P., die met twee monden spreekt en in Indië dan ook geen voet aan den grond kan krijgen. Hij dient twee moties in, de een strek kende tot terugroeping der militaire bezet ting in Indonesië, de tweede tot afschaf fing van de poenala sanctie, de heeren diensten en de gedwongen koelie-contrac ten. De moties worden niet ondersteund en komen niet in behandeling. De heer A1 b a r d a, S. D., vergelijkt de revolutionaire elementen in Indië met de nationale helden uit de 16e en 17e eeuw. Hij erkent het recht op zelfstandigheid voor Indonesië onvoorwaardelijk, maar dit behoeft niet te beteekenen, dat men het onmiddellijk voor verwezenlijking vat baar acht. Spr. neigt er toe aan te nemen, dat Ne derland niet behoort tot de landen met het slechtste koloniaal bewind, maar dit belet hem toch niet te spreken van een onderdrukkingspolitiek. Hij is er van overtuigd, dat een geweld dadige beweging evenzeer daar als hier de arbeiders in ellende zou storten, maar als er zulk een beweging ontstaat, dan is dat de schuld van de Regeering. Spr. eindigt met te protesteeren tegen de plaats gehad hebbende huiszoekingen en arrestaties.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1