PUROL Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Ruwe Huid j Ruwe Handen Ruwe Lippen Leestafel. Zoeklichtjes. De ramp van de „Italia". Ui was de opbrengst van deselfde middelen bijna een millioen hooger. De opbrengst van de grondbelasting liep iets omhoog, terwijl ook de inkomsten belasting met ruim 6 ton opliep. Daar tegenover staat echter, dat de zegelrech ten met ruim 6 ton achteruitgingen en dat de registratierechten zelfs 2 millioen achterbleven. De inkomsten ten bate van het lee- ningsfonds 1914 bedroegen f 8.125.878 te gen f 7.717.378 in Januari 1930. Voor het Wegenfonds werd ontvangen aan wegenbelasting f 525.955 en aan rij wielbelasting f 14.150. Classificatie-rapport Spoorwegpersoneel. Maandag is te Utrecht oen gecombi neerd congres der erkende organisaties van spoor- en tramwegpersoneel gehou den ter bespreking van het classificatie- rapport. Dit rapport was samengesteld door de z.g. classificatie-commissie, waar in behalve de leden der spoorwegdirectie zitting halden de heeren Moltmaker, Cra mers en Hellemons. De voorzitter van het congres, de beer P. Moltmaker, vestigde er in zijn ope ningswoord de aandacht op, dat thans voor de eerste maal over dit vraagstuk met de directie overeenstemming werd verkregen. Vó >r 1919 waren er verschil len van 2523 pot., na 1919 van 9 11 pet. Voor de loonregeling 1921 is er overleg gepleegd en welbewust hoeft toen de loonraad de classificatie in over eenstemming gebracht met die van het Rijk. degen den wenscih der organisaties in is in 1923 de vierde klasse inge voerd. Pogingen om de vierde klasse weg te krijgen, gelukten niet. Telkens werd hiervoor èn in het parlement èn daar buiten actie gevoerd. De directie kwam later met een voorstel tot instelling van een commissie. Op 29 Oct. 1929 begon deze haar werk en op 6 Januari 1930 was zij gereed. In die commissie is alles besproken wat over de quaestie te be spreken valt. Invoering van de rijksrege ling zou duizenden en duizenden ini het bedrijf acihteruitzetten. Uit de besprekin gen gpoeide ten slotte het systeem om de classificatie terug te brengen tot 3, 6 en 9 pot. aftrek voor tweede, derde en vierde klasse. Het voordeel van- deze regeling is f 800.000 voor het personeel. Spr. waarschuwde er ernstig tegen deze rege ling te verwerpen. Dit zou invoering van de rijksregeling tot gevolg kannen heb ben-, maar dan met alle nadeelen ervan. Bij de overneming van de rijksregeling zouden 73 plaatsen vooruit gaan; bij de nieuwe regeling zijn het er 311. Het rapport werd daarna met grootte meerderheid aangenomen. Burgemeesters. Bij Kon, besluit is met ingang van 24 Februari benoemd tot burgemeester der gemeente Bunschoten J. de Vries, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Herwijnen. Wettelijke Winkelsluiting. Het bestuur van den Nederl. Bond van sigarenwinkeliers-vereenigingen meldt, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid er den Bond van in kennis heeft gesteld, dat hij bij de verdediging van de wetsontwerpen inzake de winkel sluiting en Zondagssluiting, absoluut zal vasthouden aan zijn voornemen, den ver koop van tabaksfabrikaten, tijdens de ge dwongen sluitingsuren van de sigaren winkels, in café's en dergelijke gelegen heden te verbieden. De Nederl. Spoorwegen. Naar wij vernemen, hebben de Nederl. Spoorwegen bij de West-Duitsche wagon- fabrieken te Keulen 150 groentewagens te leveren half Mei en 12 D-wagons be steld, terwijl bij de Hannoversche wagon- fabriek een bestelling geplaatst werd van 150 groentewagens en 20 3e klasseperso nenrijtuigen. Het totaalbedrag van deze bestelling be loopt ruim twee milioen gulden. Vogelbescherming. Vertegenwoordigers van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, den R.-K. Boeren- en Tuindersbond, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond en het Comité tot op heffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels werden gisteren door minister Ruys de Beerenbrouck in audiën tie ontvangen. De afgevaardigden pleitten opnieuw voor afschaffing van de massavangst vóór het volgende herfstseizoen, opdat ook aan den geruchtmakenden uitvoer van tien duizenden nuttige zangvogels een eind komt. De minister zegde nadere overweging toe. DE ZIEKTEVERZEKERING. Waarom niet een uitkeering van 100 pCt. van het loon? In een beschouwing over de Ziektewet had het Centrum geadviseerd, om de bestaande ziekenkassen om te zetten, niet tot een suppletiefonds, maar tot kassen, die aan de huismoeders in geval van ziekte een uitkeering geven van ,bijv. f 1 per dag, of die aan bleekneusjes gelegen heid geven, eenige weken aan zee bf in een boschstreek door te brengen, omdat uitkeering van 100 pet. ziekengeld leidt tot simulatie en aggravatie bij sommige zwakkere broeders, waardoor het noodza kelijk wordt voor allen de controle veel scherper, en dus veel hatelijker te maken. Tegen dit advies werd door een der abonné's geprotesteerd, omdat er bij ziek te in êen gezin eerder meer dan minder noodig is, terwijl simulatie door goed toe gepaste contróle zeer beperkt kan worden. In antwoord hierop schrijft da Cen trum - redactie: „Het pleit voor het goede hart van onzen abonné, dat hij voor het uitkeeren van het volle loon als ziekengeld opkomt. Consequent zou hij zelfs voor méér hebben moeten pleiten. Een zieke heeft versterkende middelen noodig. Hij moet dus meer dan z\jn gewone loon ontvangen. Tegen deze redeneering valt eigenlijk niets in te brengen, nietsdan de in alle landen opgedane ervaring. Wij hebben zelf eens zulk een ervaring opgedaan, In een gemeente-instelling ont vingen jl© arbeiders bij ziekte 70 pet. van het loon. Het aantal ziektedagen be droeg, laten wij maar een rond getal nemen, 1000. Wij vonden ook, dat een zieke arbeider, eigenlijk meer dan zijn gewone loon moest ontvangen. Maar als ovtigang stelden we voor 100 pCt. Dit werd aangenomen. Met het gevolg, dat het aantal ziektedagen steeg boven de ?000. Al kon men aannemen, dat de arbei ders vroeger, als ze ziek waren, te lang bleven doorwerken, omdat ze anders 30 pCt. van hun loon misten, een stijging van het aantal ziek'edagen met meer dan honderd procent wees er toch wel op, dat de uitkeering van het volle loon tot mis standen had geleid. De eenige uitkomst was: de aanstelling van een controleerend geneesheer. Resultaat: het aantal ziekte dagen daalde beneden 1000. Maar en ziehier de schaduwzijde, waarop wij reeds doelden bij de arbeiders kwam een groote ontevredenheid over de scherpe controle, die .oor hen een zeer hatelijk karakter had. Ziedaar de verklaring, waarom in alle landen, waar men een verplichte zieken en ongevallenverzekering heeft, de uit- keeringen beperkt zijn tot 70 pot. van bet loon. Zoo ook in onze beide Ongevallenver zekeringen en in de Ziektewet-Talma. In het ontwerp-Aalberse werd dit tot 80 pet. verhoogd. Minister Slotemaker de Bruine nam dit over. Zoodat thans in ons land het ziekengeld krachtens de Ziektewet SO pot. van het loon zal bedra gen. En aanhangig is ook een wetsont werp, om nu ook de tijdelijke uifkeerin- gen krachtens de beide Ongevallenwetben van 70 op 80 pet. te brengen. Ongetwijfeld schuilt daar iets hards in. Maar men mag niet vergeten, dat men hier tusschen twee kwaden moet kiezen: ófwel geen volle 100' pet. uit te keeren, ófwel simulatie en aggravatie in de hand werken en daardoor voor allen een hatelijke scherpe controle noodzake lijk maken. Daar zijn nu eenmaal een aantal mem- schen, die, wanneer ze met niet-werken evenveel verdienen als met wei-werken, voor de bekoring bezwijken. Onze abonné acht het onjuist, dat nu de goeden door de kwaden zullen lij den. Maar hij vergeet, dat dit evenzeer het geval is, wanneer de controle hij zon der scherp wordt. Juist voor de goeden is ze het meest hatelijk." Benoemd met ingang van 16 Maart a.s. tot Directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Wemeldinge de Commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst H. van Nieuwenhuijzen, thans werkzaam ten post-, telegraaf- en telefoon- kantore te Goes. Scheepsbeslag. Door een deur waarder is beslag gelegd op bet van Ant werpen komende Duitsche s.s. „Clauis", toebehoorende aan een Hamburgsche ree- derij, welk schip op 16 Januari 1.1. op de Schelde in aanvaring is geweest met het stoomschip „Tisnaren" van de Zweed - scho reederij Transatlantic gevestigd te Gothenburg, welk laatstgenoemd schip daarbij belangrijke schade opliep. Goes. Op Donderdag 20 dezer wordt in de bioscoopzaal van het Slot Ostende voor de korpsleden van den Motordienst de schitterende film van de Bataafsche Import Mij vertoond. Heirtkenszand Maandagavond hield de Chr. Werkmansbond „Vreest God, Eert den Koning" een algemeen© ledenvergade ring, waar op uitnoodiging door den heer burgemeester, Mr Mes, de Ziektewet werd behandeld. Na bespreking werd op voor stel van den penningmeester besloten de vereeniging te ontbinden en de bezittingen der vereeniging onder de leden te ver- deelen. Bruinisse. Dhr A. F. D. de Roij van Rotterdam had gisteravond half acht het ongeluk, bij de tramhaven te Anna Jaco- ta Polder te water te geraken, omdat hij door de gladheid der sLeenen kwam te vallen, toen hij op de veerboot wilde stap pen. Dit ongeval is te wijten aan de onge lukkige losplaatsen aan het veer Zijpe— A. J. Polder, waar het vooral bij avond zeer gevaarlijk is. Geheel doornat en van streek kwam dhr de Roij alhier aan, waar bij in Jiotel Storm H. Obree van droge kleeren werd voorzien. Axel. Gisteravond kwam de Anti-Rev. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" in al- gemeene vergadering bijeen, met als spr. het lid der Tweede Kamer, dhr J. J. C. van Dijk. Op de gebruikelijke wijze werd d9 vergadering door den voorzitter, den heer A. P. de Ruijter, geopend, die ver volgens den spreker en een 70-tal leden met enkele bezoekers bet welkom toe riep. De heer Van Dijk behandelde daarna de Sociale wetgeving (inzonderheid de Ziektewet). In een breed en duidelijk be toog behandelde de spreker het eerst het vraagstuk van den principiëelen kant, en vervolgens de practische toepassing. Meer speciaal in verband met de ziek tewet .behandelde spreker het standpunt der Anti Rev. Partp. Aan de orde werden gesteld de vol gende punten: le. De verplichting; 2e Het doel; 3e. Voor wie deze wet geldt; 4e. De uitkeeringen; 5e. Wie de dragers van deze wet zijn. Een negental heeren namen aan de be spreking deel. Ze werden op heldere en zakelijke wijze beantwoord. De heer Van Dijk ging daarna in dankgebed voor. Sfed. Htsrv. Kerk. Beroepen te Renkum, C. B. Holland te Delfahaven. Aangenomen naar Brussel (Silo) M. C. We- geling te 's-IIeerenboek en Nieuwdorp. Bedankt voor Spijkenisse, F. G. Bosboom te Gelselaar. Geref. Kerken. Beroepen te Aalten .(vao. Schouten) J. v. d. Mouten te Soest. J'e Assen (vao. Lam w) G. C. Bcrkouwer te Oudeh>me. t'e Wart-nur-Eeme- woude, G. Molles, cand. te Z,volle, ie nott'r- dam (vao. Elsh ve) Y. K. Vellinga te Meppel. Te Grijpskerke, G. Zeyl, cand. te Sne->k. Chr. Gercf. Kerk. Beroepen te Onstwedde en Mussel, J. Tols- ma te Zaamslag. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, A. Verhagen te Middelburg. D r J. Th. Ubbink te Souburg benoemd tot hoogleeraar in de Faculteit der Theologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, als opvolger van Prof. Dr J. de Zwaan, denkt Zaterdag 1 Maart des namiddags te drie uur zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken eener rede in de Aula van het academie-ge bouw. Vr ij denker ij en godsdienst op één lijn. De Ver. van Vrijdenkers in Duitschland stelt nu pogingen in het werk om door de regeeringen der verschil lende staten erkend te worden als een „godsdienstige gemeenschap", ten einde de aan die erkenning verbonden rechten te verkrijgen. In het deswege aan de Prui sische regeering gerichte verzoekschrift wordt o.a. gezegd, dat de vereeniging oorspronkelijk een vereeniging voor pro- pagandeering der lijkverbranding geweest is, maar in de laatste jaren draagster der wereldbeschouwing gebouwd op de gedachte der vrijdenkerij, geworden is, op grond waarvan ze dezelfde rechten kan laten gelden als andere gemeenschap pen, welke ook een bepaalde wereldbe schouwing aanhangen en propageeren. Nieuwe pred. plaats. De ker- keraad der Geref. Kerk van Rotterdam- Delfshaven zal, naar de R o 11 e r d. meldt, overgaan tot het beroepen van een 5en predikant, subs, de aanstelling van een hulpprediker. Rilland-Bath. De voordracht ter ver vulling van de betrekking van onderwijlzer aam de O. L. school in deze gemeente (hoofd de heer A. A. Mol) ter vervanging van dhr J. Ci. P. M. Weststrate, die als zoodanig benoemd is te Bergen oip Zoom, bestaat uit de heeren: 1. W. Treffers te VrijhoeveClapelle; 2. P. J. Millenaar te Hulst, tijdelijk te Wemeldinge en 3. M. P. L. Geen© te Kloostexzande. OOST- EN WEST-SOUBURG. Maandagavond werd in de Mamix-school te West-Souburg een zeer druk bezochte ouderavond gehouden. Nadat het werk der leerlingen bezichtigd was, werd een. lezing gehouden over,,Hoe 't vroe ger was" door dhr Die Meij <sn over „Zenuw achtigheid" door dhr Deij', die beide met veel belangstelling werden aangehoord. Schorsing van een onder wijzer. In het begin van het vorige jaar ontstond in een der openbare lagere scholen in de gemeente Velsen een hef tige woordenwisseling tusschen het hoofd en een onderwijzer. Het optreden van den onderwijzer, die in het bijzijn van een aantal schoolkinderen het hoofd uitschold gaf B. en W. aanleiding, hem te straffen met een week schorsing zonder behoud van jaarwedde. De onderwijzer ging in be roep bij Ged. Staten, welk college het besluit van B. en W. vernietigde. B. en W. teekenden op hun beurt beroep aan bij de Kroon. Thans vernemen wij, dat de Kroon het besluit van Ged. Staten heeft vernietigd, zoodat B. en W. in het gelijk werden ge steld. De jaszakken, der school kinderen. Er zal wel geen onderwij zer zijn, zegt het Hbld., die niet weet, dat er wel eens kinderen zijin, vooral klei nere, die zich in de klas vervelen en die om eens een verzetje te hebben ver lof vragen, zich even te mogen verwijde ren. Ooik weten de meeste leerkrachten dat er wel een kind is, dat de klas verlaat met oneerlijke bedoelingen en de jas en mantelzakken van zij'n medescho lieren doorzoekt en er uit neemt wat van zijn gading is. Ook het omgekeerde, dat er iets in de zakken der leerlingen wordt gedaan, blijkt, voor te komen. We lezen in „De Jonge Kameraad", maandblad voor arbeiders kinderen: „Een Amsterdamsche .pionier schrijft: „Eerst wacht ik, tot ik een heeleboel piiomiersblaadjes heb, en dan vraag ik op school, of ik even naar achteren mag, en dan stop ik in iederen zak een Pio- niersboekl" „De pionier die leert het wel, zooals je ziet, om ook als de meesters tegen de pioniers te keer gaan, tóch onder zij» kameraadjes propaganda te maken. En hier is het oordeel van een kame raadje uit Gouda: „Ik knip vaak stukjes uit den Pioniershoek en neem deze dan mee naar school, om de andere jongens en meisjes te laten lezen. De stukjes over de schoolactie, daar hebben de jongens zoo om gelachen, ze kregen de stuipen er bijna van, vooral om het booze ge zicht van den onderwijzer. Ze zeiden, dat durven we hier niet te doenDe moed komt natuurlijk nog wel. Ziezoo, nu weten de onderwijzers ten minste, hoe sommige leerlingen propa ganda maken. De overladen universitei ten. De „Voss. Zeitung" schrijft, dat de overlading met studenten van de Duitsche universiteiten kortgeleden al bet denk beeld heeft doen opkomen aan rationali- seering van het aantal eindexamen-canidi- daten der H.Bi.S. en der gymnasia, waar van alleen aan de begaafden toestemming voor universitaire studie dient te worden gegeven. Er werd op gewezen, dat verreweg het grootste deel der abitu riënten de maatschappij ingaan, waar ze meer behoefte "hebben aan practische voorbereiding, dan aan klassieke talen, wis- en natuurkunde. Het blad zegt, dat de steeds toenemende drang naar de universiteiten het gevaar van „veracade- miseering" van Duitschland met zich brengt, welk gevaar te ernstiger is, daar de beroepskeuze voor studenten eerst volgt als ze al op de universiteit zijn en op een leeftijd, waarop voor vrijwel alle andere beroepen al een keuze ge daan is. In den Pruisischen landdag sprak enkele dagen geleden de vroegere minister van onderwijs en ©eredienst, dr Boelitz, den wensch uit, dat de voor de universi teit geschikte jongelieden bij het eindexa men middelbare schopl zullen worden aangewezen en dat na een half jaar studie aan de universiteit de niet geschikt ge bleken studenten de opdracht krijgen, hun studie af te breken. Overweging van mo gelijk te nemen maatregelen in deze rich ting' werd toegezegd. Paedagogisch Tijdschrift voor het Christ. Onderwijs, te vens orgaan der Vereeniging voor Cnris- felijke paedagogiek. Een mooi nummer. Prof. Waterink maakt enkele opmerkin gen ever de vraag: Schoolhervorming of niet, waaruit blijkt, dat hij tegen het stel sel \an het klassikaal onderwijs nogal wat bezwaren heeft. O.a.: het brengt van- r elf mee, dat een sterke mate van gelei delijkheid wordt geschapen, waarbij liet middelmatige dikwijls naar beneden moet worden verlegd, wat voor de meer begaaf de leerlingen buitengewoon slecht werkt. De heer A. Janse te Biggekerke geeft een beschouwing over: Echte of voorge wende belangstelling, vooral in verband met de examens. Een belangrijk artikel, dat niet alleen gelezen, maar ook b e- tracht moge worden. Enkele aanhalin gen mogen hier volgen. „Onze tijd vraagt mannen en vrouwen bij het onderwijs en ook kinderen die in de school bezig zijn met Gods groote werken in de geschiedenis en aardrijks kunde en natuurleven. Als zij daarin al lezende en schrijvende en rekenen de ook al teekenende en zingende met blijdschap bezig zijn, dan zal straks ook de vrucht gezien worden. Dan zal de klacht over schoolsche kennis min deren. Dan zal 't examen ook weer echt worden. Dan zal 't werk zelf weer op den voorgrond komen. En dan zullen de echte werkers gewaardeerd wor den als menschen, die den Heere die nen." Voorts bevat dit nummer: Aanleg en milieu door Dr P. J. Waardenburg; Cri- tische revue door D. Wouters en Boeken tafel. Gaarne vestigen wij de aandacht in 't bijzonder van onderwijzers op wat direc tie en redactie op bladz. 293 meedeelen. „DeDokterinHui s", populair tijd schrift voor de Volksgezondheid. Uitga ve La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Het Februari-nummer van dit maandblad be vat o.m. de volgende bijdragen: Homoeo- pathie; Gedachten van een huismoeder; Leekepraatjes ,door onzen oud-hoofdredac teur den heer J. Buijse; Kinderhygiëne; De noodzakelijke bestanddeelen onzer voeding, door Dr J. O. en voorts o.m. de altijd interessante en leerzame Medische brievenbus. „Het Schouwvenster" greft in zijln laatste nummer als front plaatGezicht op Dordrecht, een mooi stadsgezicht met in het midden de monumentale Groote Kerk. Behalve een rijkdom van mooie illustraties, geeft dit blad verder: Sneeuw, door N. van de, Vlis; De meeste van deze, door Herman van GroningenDe inwijding van den tempel, door v. A.; In de scha duw van den Boeddha, door Max Ardam; Dit en dat uit Noord-Brabant, door v. d. M.; Van week tot week; God is ons een zon en schild, door Frans Cliché; Vrou wenrubriek, enz. „Timotheus." Welk een mooi blad is toch „Timotheus", bet bekende geïllu streerde weekblad, dat zulk een echt christelijken geest ademt. Het laatst ver schenen nummer, dat van 15 Februari, bevat de volgende bijdragen: Verwerpelijk bijgeloof, door Ge». V. V,.; Indrukken In een artikel over Sovjet-Rusland las ik in „Timotheus" onder meer: „Een communist, die van de een of andere vergadering thuis gekomen was, eischte van zjjn kinderen, dat zij hun kruisjes aflegden en in het vervolg niet meer baden. Zijn klein dochtertje ver telde daarop aan de buren onder het zegel der geheimhouding: „Wij bidden thans steels onder de deken". Fen Russisch schrijver Marrinkofski veegde hieraan toe: „O, ik ben overtuigd, dat vele grooten en kleinen in Rusland onder de deken bidden. In het geheim bidt Rusland tot God." Ontzettend droef is de toestand in Rus land. Onzegbaar zwaar is daar het lijden van hen, die God wenschen te dienen. Maar er is een lichtpunt. Als Rusland bidt, zij 'tdan in 't geheim, dan is er hoop voor de toekomst. Ook van de Communistische macht hebbers die daar woeden tegen God en zijn Gezalfde geldt, dat God tot hen zal spreken in zijn toorn en dat hij ze zal verschrikken in zijne grirnmigb i 1. OPMERKER. van den Hoofdredacteur: Trouw aan God; Kracht in Zwakheid, door Winterfeld Platen; (vervolgverhaal). Het bezoek, door M. D. B.Middeleeuwsche vroomheid, door Dr A. Troelstra; Vraaggesprek met Luitenant-Generaal Weber, dooi- J. H. KuyperBoeken uit den laatsten tij 1, door J. F. Verder nog: Taal en beeld, door v. d. M.; Sporus de edelknaap 'verv olgver haal) en Geschiedenis van den daig. Meer dere artikelen zijln geïllustreerd. Onze Aarde. Het Februari-nummer van dit maandschrift heelt den volgenden inhoud: Schilderachtig Dordogne, door F. van HoutenDe Coutouly; Naar het pa radijs, van .den oermensch, door Dr W. G. N. v. d. Steen; Uit bet Baskenland, Alta- mira en Santillana del Mar, door Dr W. G. N. v. d. Sleen; Langs de Dordog ne, door Henriëtte Barbé; Périgeu en Lanjgs Dronne en Auvézère, do,or W. Valk. Verder geeft dit numrne n et minder dan 46 prachtig uitgevoerde kiekjes van de verschillende behandelde p'a.itsen, enz. en een drietal kaartjes. Eindelijk nog een groet van redacteur Visser, een aardige kiek, voorstellende de viering van een Koninginne-verjaardag op' 6500 M. hoogte. Uitgeefster van dit fraai uitgevoerde maandblad is de N.V. Van Holkema en Warendorfs U. M. te Amsterdam. In het Italiaansche tijidschrift voor de marine is het materiaal gepubliceerd, dat d.e minister van marine van Italië had ontvangen van de commissie van enquête- naar den ondergang van de „Italia". Een afzonderlijk nummer van het tijdschrift is a.an de publicatie gewijd. Uit de stukken blijkt in de eerste plaats, dat slechts een voorloopige toestemming was verleend om met de „Italia" proef vluchten te ondernemen boven Rome. Ho© het is gekomen, dat Nobile toch verlof heeft gekregen voor de pool vlucht, is niet bekend gemaakt. In het rapport wordt daarna uitgeweid over de lichtvaardig heid, waarmede de vlucht werd voorbe reid, op het niet rekenen met het uithou dingsvermogen van de equipage. Zelfs wordt gezegd, dat de chef-machinist nog nooit in een luchtschip had .gevaren en de fotograaf aan boord nog noodt opna men had gemaakt. Bedoeld zal dan wel zijn, dat hij niet speciaal bekend was met het maken van photo's uit de lucht. Het ongeluk wordt in het rapport toe geschreven ten deele aan oververmoeid heid van leden der bemanning, ten deele aan onachtzaamheid. De man aan liet hoogteroer zp-u in ijl aap zijln geraakt, 't geen de eerste gevaarlijke daling van het luchtschip tengevolge beeft gehad. Door ballast uit te werpen liet men de „Ita lia" weer stijgen en om haar toen weer, toen zij op duizend meter hoogte was gekomen, omlaag te dwingen, werd gas uitgelaten; te veel gas om op goede hoogte te kunnen blijden toen het schip later in koudere luchtlagen Jvwam. Toen men de motoren liet aanslaan vergat men de luchtventielen op sterken tegenwind te regelen. Die luchtballonels, dio bij het halfstarre systeem aan het schip de nooclge vastheid verleenen, werden ,overvuld, zoodat zij nog meer gas uit de gascellen wegdrukten en het schip nog meer van zijln stijlkracht ver loor. Tenslotte beeft niemand zij'n best gedaan de „Italia" toen zijl zonk met den kop tegen den wind te brengen, zoodat zij haar vaart had gematigd en althans niet met een snelheid van honderd kilo meter op het ijs zou zijn neergekomen. Met betrekking tot de redding van No bile merkt het rapport op, dat Nobile na zijn gesprek met den Zweedscben vlieger tot zijn metgezellen heeft gezegd: „Hoe denkt gij hierover, dat ik het eerst mee moet gaan?" De andere antwoordden hierop alleen dit: „Gij zijt de comman dant, gij moet weten wat u te doen staat". In den oonduite-staat luidt het oordeel over Nobile: Deugt niet voor de leiding van een luchtschip; men kan niet op hem aan; middelmatig aviateur. Naar de meening der commissie zijn Malmgren, Zappi en Mariano met volle instemming van Nobile op tocht gegaan om te trachten land te bereiken. Malm gren drong er op aan niet te wachten, daar men nu nog in staat was den tocht te ondernemen. Zappi was de krachtigste van de drie. Malmgren was naar men meende V PLACONHUO in goeden staal rechter arm w;| hem maar lichf een hartkwaal Het pakijs legdl looflijke hinden schoot maar w| ter voet gingl vertonnen. Er bij hem voor,| gende taal giif drank en doorl ten zijn metgezl beteren. Hij kif op. Maar op dl verder. Hij vc| met een bijl zijn schoenen dig verscheur^ dat de andere zouden achterll maar een soor bedekt voor 1| hem daarin tef ijs naast het den vinger he tl Malmgren's vol formule uit. Ei[ de plek af blei wachten, hopei besluit zou terf ven zij daar. eens op en ri<| toch verder hij zich niet De houdingl van de linksctf de ingestelde „Nederlander" in de pen: „Het feit dj daarom zoo de zedelijkhek zijn en die op politiek er gemaakt wordj tegenstanders J les in anti-thi| Waarom komen de vel el die zich niet den dag Daar zijn zc teitea onder. Personen, dl van weldadighl van reclassecJ middelbaar onl de gezins- en Hun autoriteit! De Heer en Mei BRANTS gev| kennis van de Dochter CORNEl Wolphaartsdijk Hiermede treurigen plichj dat na een is overleden o| en Tante HELENA; in den ouderl en bijna 9 m| Ons van ons smartelijk houdende. Nan JAI Wemeldind Heden onta geliefde Man] en Grootvadl ROGIf in den oudes en 6 maande! Uit a| Wed. A. VAI Zoutelande Voor uwe deen bij het overlijdfl den Vader, te Overgrootvader! B. VAN De[ betuigen wij onz NamJ ANTH. Heinkenszand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2