No. 118 Dinsdag 18 Februari 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Sank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Provincie NOORD-HOLLAND a 987.7. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uitgifte van 4 0 obligatiën inschrijvingen worden tot a.s. Donderdag aangenomen door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting V Christelijk Lyceum voor Zeeland. Op Vrijdag a.s. zal, zooals reeds per advertentie werd aangekondigd, te Mid delburg een belangrijke vergadering wor den gehouden. Getracht zal dan worden te komen tot de oprichting van een vereeniging, die zich ten doel stelt de stichting van een Christelijk Lyceum voor Zeeland. Dat er aan zulk een inrichting voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs in onze provincie behoefte be staat, behoeft geen betoog. Op dit gebied is Zeeland nog arm. Een groot deel van onze provincie is overdekt met Christelijke scholen voor lager onderwijs, maar een Chr. H. B. S. of een Christelijk Gymnasium zooals in andere provinciën, zocht men hier tever geefs. Getracht wordt nu in dit tekort te voor zien en te komen tot de stichting van een Lyceum, dat zoowel in de behoefte aan Chr. Middelbaar als aan Chr. Voorberei dend H. O. kan voorzien. Dit doel kan worden bereikt, mits er is eendrachtige samenwerking, van allen die Christelijk onderwijs voor hunne kinderen noodzakelijk achten. En die samenwerking is mogelijk. Dat is gebleken, bij de stichting en de onderhouding van „Vrederust", welke stichting de liefde heeft en de belang stelling van heel ons Zeeuwsche volk. Het was daarom een goede gedachte van het Voorl. Comité, om te trachten op denzelfde'n grondslag waarop „Vrede rust" staat en bloeit, ook de voorstanders van. Chr. M. O. en Chr. V. H. O. hij een to brengen en te komen tot de stichting van een Lyceum op Gereformeer- o p n grondslag. Wij wekken gaarne onze lezers op, (ie vergadering, die a.s. Vrijdag te Middel burg gehouden zal worden, bij te wonen. Blijke het daar, dat er voor deze be langrijke zaak warme belangstel ling is, zoodat binnen niet te langen tijd de -tichting van een Christelijk Ly ceum oen feit kan worden. Christen-vrouwen. „De socialisten verstaan het, dat zij ter versterking hunner positie de vrouw nioo- dig hebben. Vandaar hun hardnekkige propaganda om de vrouw voor het socialisme te win nen. Die propaganda voeren zij ook en voor al door het weekblad „De proletarische vrouw", waaraan Mevrouw Pothuis Smit leiding geeft. Met hoeveél energie die propaganda wordt aangepakt, moge blijken uit het feit, dat eene actie in vrouwenkringen gedurende de laatste maanden van 1929 op touw gezet, het abonnenten-tal met 5569 opvoerde, zoodat dit in 1929 op 53.181 kwam. Meer dan vijftigduizend vrouwen wor den alzoo geregeld bewerkt door een or gaan, dat in felheid van socialistische overtuiging moeilijk kan worden over troffen. Meer dan vijftigduizend vrouwen ont vangen wekelijks het blad, dat vooral onze Christelijke actie en met name onze Christelijke vrouwenbeweging als de ge vaarlijke tegenstandster bestrijdt." Terecht voegt de „Standaard" waaraan wij het bovenstaande ontleenen hieraan toe, dat over den verkeerden invloed van deze actie niet gering mag worden ge dacht. Immers, deze 50.000 vrouwen, op zich zelf reeds een belangrijk aantal, mogen we niet zien los van hare omgeving. Zij oefenen naar alle kanten invloed uit, en wel het allermeest op hare kinde ren, op het opgroeiend geslacht. Daaraan mag inzonderheid door onze Christen-vrouwen weieens terdege aan dacht worden geschonken. Zeker, er is een organisatie van Chris ten-vrouwen, de Nederl. Christen-vrou wenbond, een organisatie, die nog wel dit groote voordeel heeft, dat vrouwen van uiteenloopende politieke en kerkelijke richting daarin samenwerken. Er is een organisatie. Maar het aantal leden is nog veel te gering. -i Tegenover de 50.000 socialistische vrou- j wen, die de roode banier van de revolu- tie volgen, behoorde minstens een even groot aantal Christen-vrouwen te staan, dat het Kruis van Christus in het mid delpunt stelt en dat in hare organisatie samenwerkt om de Christelijke grondsla gen van ons volksleven te bewaren en te versterken. De vrouwen kunnen op dit gebied zoo veel doen. Er kan van haar, wanneer zij eendrachtig samenwerken, zooveel in vloed ten goede uitgaan, tot zegen van land en volk. Dit wordt nog niet algemeen beseft. Vandaar, dat het aantal leden van den N. C. V. B. in vergelijking met de Socia listische organisatie, nog betrekkelijk ge ring is. Met name in Zeeland valt hier nog wel een en ander te doen. Er zijn wel enkele bloeiende afdeelin- gen ,maar hun aantal is nog te gering, terwijl ook de bestaande afdeelingen veel sterker konden zijn. Laten onze vrouwen hierover eens na denken. Laten ze waar nog geen afdeeling van den N. C. V. B. bestaat zulk een organi satie stichten en waar wel een afdeeling bestaat deze zooveel mogelijk sterken. Eensgezinde samenwerking kan ook hier tot groote daden in staat stellen. De vlootconferentie. De subcommissie van deskundigen ter conferentie ging gisteren kalm haar gang, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De eigenlijke conferentie verkeert op het oogenblik in zeer moeilijke politieke omstandigheden. Aan Engelschen kant maakt men in het minst geen geheim daarvan. Er duiken weer verhalen op over de mo gelijkheid van een politiek accoord, dat de Franschen in de gelegenheid zou stel len hun eischen te verlagen. Men meent zelfs, dat Amerika tot eenige tegemoet koming bereid zou zijn. Voorloopig echter is er niet de minste reden om dit aan te nemen. Zoowel aan Engelschen als Ameri- kaanschen kant is men nog volstrekt on geneigd iets in die richting te doen. De eenige uitweg dien men op het oogenblik ziet, is dan ook een overeenkomst op de basis van hoogere cijfers. Het behoeft geen betoog, dat er in het Italiaansche kamp een weinig opgewekte stemming heerscht bij dit vooruitzicht. De conferentie is in groote verlegenheid, maar daarvoor is het een conferentie. De Communistische samenzwering op den Balkan. In verband met de ontdekking eener communistische samenzwering wordt nog nader gemeld, dat de politie eenige da gen geleden bericht kreeg, dat de commu nisten luidens orders uit Weenen en Moskou groote ongeregeldheden op touw wilden zetten, die tegelijkertijd moesten uitbreken in alle Balkanstaten. Op deze wijze zou Stalin de communistische min derheden hebben willen tevreden stellen, die hem verwijten hebben gemaakt we gens gebrek aan activiteit. De politie deelt mede,-dat in het bijzonder den 28sten Februari, dat is den dag van den 12en verjaardag van de-n ro'oden soldaat en den 20sten Maart, eveneens een communisti sche feestdag, als data voor ongeregeld heden waren bepaald, waarop ook over den geheelen Balkan een algemeene sta king was voorbereid. De politie legde be slag op een aanzienlijken voorrraad brie ven, gewisseld met de hoofdsteden van Europa. Daaronder is een van de belang rijkste documenten een brief, die uit Wee nen naar Athene werd gestuurd en met onzichtbaren inkt geschreven is. In dien brief werd de komst van een communis- tischen agitator aangekondigd. Dezen agi tator meent de politie gevonden te heb ben in den persoon van den Duitschen communist Ernst Krube, die in zijn hotel werd in hechtenis genomen. Men vond op hem een geldsgedrag ter waarde van 150.000 drachmen en een groot aantal pa pieren is eveneens in beslag genomen. Engeland en Rusland. In het Lagerhuis zijn gisteren nieuwe vragen nopens de godsdienstvervolgingen in Rusland gesteld. Henderson deelde mede, dat hij slecnts voorloopige, losse berichten van den gezant te Moskou had ontvangen, maar dat hij spoedig in het bezit hoopte te zijn van een uitvoerig en gedetailleerd rapport. Op de nadere vraag, of hij de zaak reeds met Sokolniko-f, den Russischen gezant., besproken had, antwoordde de minister, dat hij natuurlijk eerst op on weerlegbare feiten wachten moest, voor men een dergelijk onderwerp ter sprake kon brengen. Met de opmerking van een paar conservatieve leden, dat de Russen hun woord reeds zoo vaak geschonden hadden, kon hij daarentegen in ge-ene-n deele meega au. De zoogenaamde feiten, die men hem daaromtrent had medegedeeld, waren te cd ben uilig geweest, om jer het geringste diplomatieke protest op te 'kunnen ba- seeren. Felle koude ln Zwitserland. In Zwitserland is sinds 'Zondag e-en aanmerkelijke temperatuurdaling ingetre den, Het geheel© Noorden en Westen des lands zijn met een sneeuwlaag van 20 tot 25 c.M. bedekt. Terwijl in het Bern er Oberland de temperatuur tot ongeveer 9 graden en in Engadin tot 11 en 12 graden onder nul is gedaald, heerscht in bet gebergte een temperatuur van z-elfs 13 graden onder nul. Het Zuidelijk deel der Alpen is nog sneeuwvrij, doch ook hier werden reeds een temperatuurdaling en toenemende bewolking waargenomen. Welke kaas vraagt het Londensche publiek? Die „Empire Marketing Board" heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag, welke bij het Londensche publiek bestaat naar de verschillende kaassoorten. Daarbij i,s gebleken, dat Ciheddarkaas -de eerste plaats inneemt (herkomst N.-Zeeland, Ca nada en Engeland). Van de landen buiten het Britsche rijk importeert Nederland de grootste hoe veelheden k.aas. Van 500 winkels, die wer den bezocht, waren er 84, die Goudsche kaas, 242 die- Edammer kaas en 52 die beide verkochten. Echt erg,a an beide kaassoorten in populariteit achteruit. De z.-g. „processed" kaas (gem,al enkorstlooze en portiekaas) ver dringt de Nederlandsche. Sommige winke liers hebben den verkoop, van onze kaas geheel gestaakt. De meeste eerste qualiteit Goudsch© wordt doo-r de Jood'sche bevolking gege>- fcen. In verschillende winkels in Joodsche buurten wordt bij'na uitsluitend Goudsche verkocht. In één winkel in White-chapel werden meer dan'100 volvette kazen per week verkocht. De goedkoopere Goud sche werd slechts in een paar winkels in arme buurten aangetroffen. Edammer vindt een grooter afzetgebied dan Goudsche. In 60 p-ct. der winkels wordt deze kaas aangetroffen en in 81 pet. der groote zaken. In enkele win kels had men Edammer kaas in twee qualite-iten met prijsverschillen van 2 h 3 d. per lb., maar doorgaans biedt men slechts één qualiteit aan. De regeering van Tardieu afgetreden. De Fransche regeering is verslagen met 286 tegen 281 stemmen. Het ging over de afzonderlijke behan deling van artikel 3 ter (aftrekking van de inkomsten van de vrouw, die handel drijft), waarvoor de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Nadat de 'uitslag van de stemming be kend was gemaakt, verlieten de minister van Justitie en de minister van Finan ciën onmiddellijk de zaal, terwijl men „Leve Tardieu!" rie-p. De Kamer werd voor onhepaalden tij'd verdaagd. Tardieu, die wegens griep het bed moet houden, heeft een ontslagbrief van het mi nisterie opgesteld, die de ministers aan 'den President der Republiek hebben over handigd. Doumergue heeft het ontslag van de regeering aanvaard en de ministers ver zocht zich met de afdoening der loop-ends zaken te belasten. Brianid zal vandaag niet naar Londen gaan, zooals voorzien was. Het bericht, dat het Kabinet-Tardi-eu in de Fransche Kamer verslagen is, heeft in de kringen der vlootconferentie groote opwinding veroorzaakt. Men geeft de vrees te kennen, dat de werkzaamheden der conferentie vrij ern stig belemmerd zullen worden door de Fransche regeerin-gscrisis. De godsdienstvervolging in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat van offi- ciëele zijde wordt medegedeeld, dat on danks het protest van het buitenland en den oproep van den Paus en andere hoog waardigheidsbekleders der West-Euro- peesche kerken, de politiek ten aanzien van dezen godsdienst ongewijzigd zal wor den voortgezet en dat genoemde protesten geen indruk op de Sovjet-regeering ma ken. De communistische dictatuur heeft o.a. tot taak de arbeiders en de boeren in den geest van het atheïsme op te voe den en er kan geen sprake van zijn, dat hierin inmenging kan worden geduld. Het „Verbond van Goddeloozen" ver langt een invoerverbod van bijbels in Sovjet-Rusland. Naar uit Moskou wordt bericht, bevat de „Prawda" een artikel, waarin beweerd wordt, dat de regeering niet zal toelaten, dat iemand, wie dan ook, zich zal mengen in de verhouding van kerk en regeering. De Russische regeering zal alle pogingen tegengaan en eventueele voorstellen van buitenlandsche mogendheden van de hand wijzen. De „Iswestia" legt er den nadruk op, dat de regeering economisch en politiek van de kapitalistische wereld onafhanke lijk is. Treinramp in Engeland. T© Ruthe-rgden biji Glasgow is gister avond wen trein op een anderen trein, die voor den eersten uitreed, maar tengevolge vanl den dichten mist oponthoud had ge had, gebotst. E,r zijh circa 70 mienschen ge-wond, van wie er nog verscheidene onder den wrak- hoop liggen. Enkele gewonden zijn met auto's, an dere met een hulptrein naar een zieken huis gebracht. Officieel wordt gemeld, dat bijl hef spoorwegongeluk 51 passagiers gewond zijn: 24 moesten naar een ziekenhuis gebracht worden; van 6 is de toestand ernstig. De meeste gewonden zijn za kenvrouw en. De economische conferentie te Genève. De eerste dag dezer conferentie is vrij kalm verloopen, omdat -de groo-te tegen stellingen, die ongetwijfeld bes-taan, nog niet naar voren zijn gekomen. Het debat werd ingeleid door den Oos- tenrijkschen minister van Handel, Hai- nisch, waarna de Noorsche oud-minis ter van Buitenl. Zaken, Lykke en de Belgische minister van Buitenlandsche Za ken, Hymans, aan het woord kwamen. De redevoering van Hymans was ver reweg de belangrijkste. Hij voorspelde, dat, indien deze conferentie er niet in slaagt het tarievembestand te verwezenlij ken, een nieuwe tarieven-oorlog onver mijdelijk is. Het bestand is niet het voornaamste, noch het eenige doel der conferentie, maar slechts een voorafgaande stap, die ten doel heeft een gunstiger atmosfeer voor de onderhandelingen te scheppen. Hymans zette verder uiteen, dat in verscheiden landen de tarieven reeds ten deele geconsolideerd zijn. Vo-or 24 pet. is dit het geval in de Belgisch-Lux ©m- burgsoh© tel unie, voor 40 pot. in Italië, voor 50 pot. in Zwitserland, voor 72 pet. in Frankrijk, voor 54 pet. in Duitschland, voor 541/2 pc-t. in Tsjecho-Slowakjj© en voor 68 pet. in Oostenrijk. Bovendien zijn de twee Europeescbe staten, die geen geconsolideerde tarieven kennen (Enge land en Nederland) overtuigde voorstan ders van het do-uanebestand. Hymans wees nog op het algemeen belang van het douanebes-tand, vooral voor de kleinere staten, die achter de tariefmuren -dreigen te verstikken, wan neer de groote mogendheden zich op een zuiver nationaal standpunt blijven stell-en. Vandaag zal de Engelsche minister van handel Graham, die met Hymans het initiatief tot deze conferentie heeft ge nomen, het woord voeren. Korte berichten. De Engelsche minister van Biimen- landsche Zaken Clynes heeft in samen werking met de gevangeniscommissi© be sloten, het aantal gevangenissen in Enge land belangrijk te verminderen. Medegedeeld wordt, dat de oorlogs toet ere idselen in Noord-China voortgezet worden. De strijdkrachten van Sjansi en andere Noordelijken, die gemobiliseerd zijn, bevinden zich op weg in Zuidelijke richting tegen Tsjang Kai Sjek. Er 70U reeds een gevecht geleverd zijn. Binnenland. De classificatie van het spoorwegperso neel. Uitspraak in het geding betreffende het pensioenfonds der typografen. H.M. de Koningin keert 25 Februari in Den Haag terug. Buitenland. De Communistische samenzwering o-p den Balkan. De godsdienstvervolgingen in Rusland. Koude in verschillende landen. Het Fransche kabinet afgetreden. De economische conferentie te Genève. Pessimisme ter vlootconferentie. Treinramp in Engeland. Te Gent is bij het eindigen van een wielerwedstrijd de tr^p van een tribune bezweken, daar d.e aandrang van de ver trekkende toeschouwers te groot was. Een twintigtal personen viel in een diepte van 3 M. De helft van hen werd min of meer ernstig gewond. Omtrent den toestand der Koningin van Zweden wordt het volgende1 co-ipmu- niaué gepubliceerd: De Koningin had gis teren een zeer pijnlijken en langdurigen aanval van benauwdheid. Haar toestand is ernstig. In een rede, die de Engelsche labour- afgevaardigde Will Thorne te Cambrid ge heeft gehouden, heeft deze voorspeld, dat voor het einde van deze herfst nieu we algemeene verkiezingen zullen worden gehouden. Naar uit Maan in Transjordanië wordt gemeld, neemt de sinds eenige we ken heerschende sprinkhanenplaag voortdurend in omvang toe. In de laat ste tien dagen is, alléén in het gemelde district, reeds een 60 ton groote massa sprinkhanen verzameld en vernietigd. Men vreest, dat het geheele te veld staan de gewas verloren is. Naar een Joodsch blad in Palestina meldt, is er sprake van, dat alle dood vonnissen, die na de jongste ongeregeld heden zijn geveld, zullen worden omge zet in 15 jaar dwangarbeid. De temperatuur in Amerika is na een hevigen sneeuwval zóó gedaald, dat het laagste punt van dezen winter werd bereikt. Wegens de gladheid moet het autoverkeer belangrijk beperkt worden en is het rijden levensgevaarlijk gewor den. Talrijke personen zijn doodgevroren en de aandrang van dakloozen bij de asylen is zeer groot. Naar uit Jeruzalem geseind wordt, heerscht er op het oogenblik in Palestina een felle koude. Het autoverkeer tusschen Bayroeth en Damascus moest wegens den zwaren sneeuwval worden gestaakt. In verscheidene deelen van het land ligt de sneeuw meer dan een halven meter hoog. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der gewone rijksmiddelen bedroeg over de maand Januari f 44.456.586 In dezelfde maand van het vorige jaar ook voor Badio-Centrale's en elk radio-toestel Dubb.MAGHEETSYSTEEM /30- 4gli|A^ER5YSTEEM/40- NV Peters Prinsengracht 220/24 \M5TERDAM Tel. 48882.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1